Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχω ενα Cisco ata 186 το οποίο το αγόρασα για δοκιμές σε Cisco call manager. To έχω δουλέψει σε SCCP πρωτόκολλο και με πραγματική IP, χρησιμοποιώντας και τις 2 αναλογικές πόρτες του για τηλ και φαξ. Ξέρω ότι μπορεί να λειτουργήσει και με sip πρωτόκολλο. Η απορία μου είναι η εξής: με την adsl του σπιτιού και με κρυφή Ip π.χ 192,168,0,1 μπορεί να παίξει σε κάποιον πάροχο Voip ;
Link to comment
Share on other sites

Παράταση της προσφοράς μέχρι 4/7/2007

 

http://www.oteshop.gr/offers.asp?hop=p&oid=16

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην δουλεια έχουμε ανάγκη για μεγάλη ταχύτητα και σκεφτόμαστε να βάλουμε 2 γραμμες από διαφορετικούς παροχείς για διάφορους λόγους (η μία υπάρχει είδη).

Μήπως ξέρετε πώς θα μοιράζετε μετά το internet στο δίκτυο και τι επιπλέον εξοπλισμός χρειάζετε?

Link to comment
Share on other sites

Η VoIP τηλεφωνία έχει αυτό το μειονέκτημα, η επικοινωνία δεν είναι ποτέ εξασφαλισμένα απροβλημάτιστη. Από τη μεριά σου μπορείς μόνο να μην κατεβάζεις όταν μιλάς.

Και υποθέτω ότι εννοείς skype και όχι skapy.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καπου ποστ ή αν ξερει κανεις τι γινετε με τις χρεωσεις με φορητοτητα?

αν κανεις φορητοτητα οι τιμες παραμενουν στο αρχικο δικτυο ή σε αυτο π εχεις παει κ αν οι εταιριες τα βρισκουν μεταξυ τους με τις δρομολογησεις?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καπου ποστ ή αν ξερει κανεις τι γινετε με τις χρεωσεις με φορητοτητα?

αν κανεις φορητοτητα οι τιμες παραμενουν στο αρχικο δικτυο ή σε αυτο π εχεις παει κ αν οι εταιριες τα βρισκουν μεταξυ τους με τις δρομολογησεις?

 

από τη στιγμή που κάνεις φορητότητα ο αριθμός ανήκει στην νέα εταιρεία οπότε και οι τιμολογήσεις αναλόγως.

 

για τις εταιρείες και για να ενημερώνονται οι δρομολογήσεις υπάρχει η Εθνική Βάση Δεδομένων Αναφοράς για τη Φορητότητα της ΕΕΤΤ.

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

Νέο πρόγραμμα τηλεφωνίας από την HOL

Με απεριόριστες κλήσεις σε όλη την Ελλάδα όλο το 24ωρο κάθε ημέρα της εβδομάδας, μόνο με 17,90€/μήνα

 

Χωρίς

 

* Χρέωση ανά κλήση

* Τέλος σύνδεσης/ αποσύνδεσης

* Χρονική δέσμευση για τη χρήση της υπηρεσίας

* Κρυφές χρεώσεις

 

Επιπλέον

 

* Δωρεάν η εμφάνιση αριθμού καλούντος στις κλήσεις προς σταθερά και κινητά

* Δυνατότητα online παρακολούθησης του λογαριασμού σε πραγματικό χρόνο

* Τεχνική υποστήριξη 24 ώρες το 24ωρο, 365 μέρες το χρόνο

 

Στα θετικά του προγράμματος ότι η χρέωση πρός κινητά είναι ανά δευτερόλεπτο μετά την ελάχιστη χρέωση των 60 sec

Link to comment
Share on other sites

...Στα θετικά του προγράμματος ότι η ελάχιστη χρέωση πρός κινητά είναι μόνο 30 sec

 

Η χρέωση για κλήσεις προς εθνικά κινητά είναι ανα δευτερόλεπτο μετά την εφαρμογή της ελάχιστης χρέωσης των 60"

:worry:
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο καλή προσφορά. Ειδικά γιατί δεν κρατά τις πολύ χαμηλές τιμές της εταιρίας για διεθνείς κλήσεις...Και φυσικά λόγω της ελάχιστης χρεωσης των 60 δευτ. στα κινητά
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνατε ομως αλλο το ειδικο πακετο προσφορας της Forthnet για φοιτητες

και αλλο αυτο που παιρνουν οι φοιτητες μεσω του Διοδος απο την forthnet!

...κι όταν θα 'ρθουν οι καιροί που θα 'χει σβήσει το κερί στην καταιγίδα

Υπερασπίσου το παιδί γιατί αν γλιτώσει το παιδί υπάρχει ελπίδα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους θα ήθελα να ξέρω ποιο εσείς κατά την γνώμη σας πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος συνδυασμός πακέτου internet και τηλεφωνίας όσο αφορά την απόδοση και την τιμή zisto ,hol, ote η κάποιος άλλος φορέας ?

contrast

Link to comment
Share on other sites

Με κάθε ξυριστική μηχανή Fusion από τον Βερόπουλο Προσφέρετε δώρο μία τηλεκάρτα smileandweb-Fusion των 2,5 ευρώ . ίσως και σε άλλα supermarket αλλά στον ΑΒ που κοίταξα δεν υπήρχε.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο εσύ μπορείς να δώσεις την απάντηση σύμφωνα με τις δικές σου ανάγκες.

Αν Π.Χ όλοι στο σπίτι εργάζονται σε καθημερινό ωράριο και μιλάνε στο τηλέφωνο απογεύματα και σαββατοκύριακα το πακέτο του ΟΤΕ είναι το καλύτερο .

Αντιθέτως για ανθρώπους που δουλεύουν τα σαββατοκύριακα ή τα απογεύματα (π.χ εγώ που εργάζομαι σε 24ωρη βάρδια ) θα τους τέριαζε κάπιο άλλο πακέτο .

Τέλος αν μιλάς και σε κινητά θα έπρεπε να αποφύγεις προγράμματα που έχουν χρέωση ανά λεπτό.

Τέλος σε κάπιες περιοχές διάφορες εταιρίες δίνουν μεγαλύτερες ταχύτητες με την ίδια τιμή ( Π.Χ tellas 4MB ή HOL Χ4 ) άρα θα πρέεπι να τσεκάρεις επίσης τις επιλογές σου σύμφωνα και με την περιοχή που μένεις

Link to comment
Share on other sites

και αυτος ειναι ο λογος που πολλοι δεν "γυριζουν" στους ενναλακτικους.

 

Να μην αναφερουμε και τον χρονο αναμονης που φτανει στις πιο καλες περιπτωσεις τον ενα μηνα και βαλε.

 

Αν ειναι να περιμενεις και ενα μηνα χωρις τηλεφωνο βραστα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ... eLeKtriK EyE

skype εννοώ...

 

Εγω νομισα οτι ειναι καμια νεα υπηρεσια του skype :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Skype χωρις υπολογιστη.

 

ριξτε μια ματια σε αυτο και πειτε μου την γνωμη σας.

 

εχει δοκιμασει κανεις κατι σχετικο ?

 

κατι πιο φτηνο υπαρχει ?

Link to comment
Share on other sites

Skype χωρις υπολογιστη.

ριξτε μια ματια σε αυτο και πειτε μου την γνωμη σας.

εχει δοκιμασει κανεις κατι σχετικο ?

κατι πιο φτηνο υπαρχει ?

 

Οι μέχρι τώρα κριτικές για όλα τα Skype phones που δουλεύουν με σύνδεση σε ασύρματο δίκτυο (WiFi) είναι πολύ κακές. Ρίξε μια ματιά στις κριτικές του Amazon.com (π.χ. με Search "Belkin Skype") και θα καταλάβεις.

 

Οι καλύτερες λύσεις μέχρι τώρα για Skype χωρίς PC φαίνεται να είναι τα DECT ασύρματα τηλέφωνα PHILIPS 841 και RTX 3088, τα οποία δουλεύουν ως dual mode δηλ. κλασικό ασύρματο που χρησιμοποιεί την τηλεφωνική γραμμή του ΟΤΕ, ή ασύρματο Skype, και μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο στο σπίτι σου (όχι σε Wifi acess points αφού είναι DECT).

 

Φυσικά αυτά είναι χρήσιμα μόνο αν θέλεις οπωσδήποτε το Skype σε ασύρματο χωρίς pc (π.χ. για να καλείς κάποιον που έχει Skype στο pc του), αλλιώς υπάρχουν και άλλες, ίσως καλύτερες λύσεις για VoIP μέσω SIP.

Link to comment
Share on other sites

Από το menu Προβολή διάλεξε κωδικοποίηση και άλλαξε την προεπιλεγμένη σου κωδικοποίηση .Ίσως αυτό δουλέψει σε αρκετά site.
Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα: Τώρα τελευταία όταν πατάω να συνδεθώ στο ιντερνετ (έχω Otenet ondsl kit 1024) μου βγάζει πολλές φορές σφάλμα 691.Και μου λέει ότι ο κωδικός που χρησιμοποιείται δεν υπάρχει στην υπηρεσία κτλ..Πατάω επανασυνδεση ώσπου να καταφέρω να μπώ.Όταν το καταφέρω μετά από πολλές προσπάθειες δεν μπορώ να ανοίξω καμία σελιδα καθώς η ταχύτητα που πιάνει είναι 0!!Επίσης όπως διάβασα θα έπρεπε θεωρητικά να κάνω download με 1024/8=128 αλλά επειδή αυτό δεν είναι εφικτό έστω 90~100kb. Προσπάθησα να κατεβάσω από το site download.γνωστό το winamp.Το αποτέλεσμα ήταν μέγιστη ταχύτητα 60~62kb. Και το έχω παρατηρήσει και από site μικρότερου βεληνεκους!!Μου προτείνετε να τους πάρω τηλ να ρωτήσω τι συμβαίνει;Αν έχει καποιο πρόβλημα η γραμμή μου;Ένας φίλος μου με το ίδιο πακέτο πιάνει μεγάλυτερες ταχύτητες (μένει τουμπα και εγώ καστρα,Θεσσαλονική) και ένας άλλος απο Λάρισα ενώ χρησιμοποιούμε το ίδιο πρόγραμμα για torrent κατεβάζει με 70 ενώ εγώ maximum 35 αντε 40.70 πιάνει και σε προγράμματα που τα διαμοιράζει ένας άντε 2 χρήστες.ενω εγώ συνήθως διαλέγω με περισσότερους..ΕΛπίζω να μην σας κούρασα..
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με την γραμμή dsl οπότε αν συνεχιστεί το πρόβλημα,ρώτα καλύτερα στο computing forum.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάνω αρκετές κλήσεις προς το εξωτερικό (Σερβία σε κινητό), θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι πιο φθηνό. Πάροχο προς το παρόν δεν μπορώ να αλλάξω γιατί δεν είναι δικό μου το σταθερό. Οπότε μόνη λύση είναι κάτι σε χρονοκάρτα ή κάτι άλλο που δε γνωρίζω. Και αν μιλάμε για χρονοκάρτα, ποια είναι η καλύτερη;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...