Jump to content

Nav N Go iGO 8


johner
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε εμένα γιατί δεν δείχνει κανέναν από τους 2 πιο πάνω χάρτες όταν τους βάζω στο IGO? Μόνο τον 2008.01 [080619] βλέπει.

 

Η version που χρησιμοποιείς είναι παλιά.:O

Από 44902 και μετέπειτα αναγνωρίζουν τους τελευταίους χάρτες.;)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επιτελους βρηκα το σπιτι μου :lol: και απο οτι ειδα οι δυτικές συνοικίες εχουν καλη χαρτογραφηση. για υπολοιπη σαλονικη οταν φυγουν οι πολιτικοί και κλείσει η εκθεση θα βγουμε για τεσταρισμα :p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

επιτελους βρηκα το σπιτι μου :lol: και απο οτι ειδα οι δυτικές συνοικίες εχουν καλη χαρτογραφηση. για υπολοιπη σαλονικη οταν φυγουν οι πολιτικοί και κλείσει η εκθεση θα βγουμε για τεσταρισμα :p

 

Ποιό χάρτη χρησιμοποιείς???

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει ακόμη τι γινεται με τους χαρτες. Κυκολοφόρησαν τελευτια 2-3 εκδοσεις, απο διαφορετικές εταιρίες (teleatlas, navigreece., epsilon, zita, ita...:)) και χωρίς καμία ιδιαίτερη βελτίωση, αντίθετα μπορέι να ειναι και χειρότεροι. Τι γινεται τελικά?, ποιός εχει αναλάβει τελικά την χαρτογραφηση για το igo8? Πως ενας νεότερος χάρτης έχει λιγότερα δεδομένα από εναν παλιότερο?
Link to comment
Share on other sites

Ποιό χάρτη χρησιμοποιείς???

2008.07 navi greece[080708] μπορω να πω οτι ειναι οτι πιο βελτιωμενο εχω δει.αλλα για να πω και του στραβου το δικιο σε περιοχη που δεν ξερω δεν θα το εμπιστευομουν καθολου.......ακομα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δυστηχως και με αυτο το χαρτη για να παω απο γαλατσι αγια παρασκευη επιμενει να με παει απο μαρουσι...

οποτε μια απο τα ιδια...

destinator για πλοηγηση και igo για παιχνιδι

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ christou για ποιό χάρτη μιλάς???

Έχουμε όντως μπλέξει τα μπούτια μας.

Καλό είναι να αναφέρουμε τις παρατηρήσεις μας για συγκεκριμένη version

για να μπορούμε να γνωρίζουμε τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ christou για ποιό χάρτη μιλάς???

Έχουμε όντως μπλέξει τα μπούτια μας.

Καλό είναι να αναφέρουμε τις παρατηρήσεις μας για συγκεκριμένη version

για να μπορούμε να γνωρίζουμε τι γίνεται...

 

NaviGreece 2008 07 (080708)

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς και με αυτο το χαρτη για να παω απο γαλατσι αγια παρασκευη επιμενει να με παει απο μαρουσι...

οποτε μια απο τα ιδια...

destinator για πλοηγηση και igo για παιχνιδι

 

 

Νομίζω ότι είναι πρόβλημα του προγράμματος. (και του χάρτη φυσικά).

Στη Θεσσαλονίκη που κινούμαι εγώ μου κάνει τα ίδια.

Για να πάω από Β. Όλγας στην Νεάπολη, σε πολλά σημεία της διαδρομής επιμένει να με πάει από στενά και όχι από τους κεντρικούς δρόμους.

Όταν είμαι στο μπαλκόνι του σπιτιού μου με δείχνει πολλές φορές δυο δρόμους πιο Νότια.

Στην δε Εγνατία (εθνική οδό προς Ηγουμενίτσα) πολλές φορές χάνει το δρόμο ή σε δείχνει στα βουνά.

Πάντως ανάλογα προβλήματα (πολύ λιγότερα όμως) μου έβγαζε και στην Ιταλία που ήμουν το καλοκαίρι.

Σε αρκετές περιπτώσεις επέμενε να με πάει από στενά.

Παράδειγμα: Ανεβαίνοντας στον Άγιο Μαρίνο με έβγαλε από τον κεντρικό δρόμο και για 1500 περίπου μέτρα με πήγε από τα στενά.

Τό ίδιο έκανε και πριν τη είσοδο στην πόλη, όπου αντί ν' ακολουθήσει την εθνική οδό με έβγαλε από κάποιον παράδρομο.

Είναι δύσκολο να αποφασίσεις όταν βλέπεις την πινακίδα να σου λέει πήγαινε ευθεία και το μηχανάκι στρίψε δεξιά!

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, στην Ιταλία πιο πολύ με βοήθησε παρά με μπέρδεψε.

Κινήθηκα ως επί το πλείστον με το IGO 8.

Το Dest 7 είχε πολλές ελλείψεις στον χάρτη του.

Το τομ τομ που επίσης είχα μαζί μου δεν μπόρεσα να το δουλέψω γιατί δεν μπόρεσε να βρει σήμα ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε μου ακριβές παράδειγμα της διαδρομής!!

 

αν καταλαβαινω τι εννοεις δωστου να παει απο βεικου γαλατσι στην σιφνου αγ. παρασκευη.

θα δεις οτι δεν θα σου πει να στριψεις καποδιστριου αλλα θα θελει να σε παει απο μαρουσι.

Link to comment
Share on other sites

Οι Κυπραίοι που ενδιαφέρονται για iGO8 ας κάνουν μια επίσκεψη στο forum της υπογραφής μου...:)
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ξερει κανεις πως κανουμε edit στο PC η export, τα pois απο το iGo8? στο 2006 υπηρχε το igo poi explorer, αλλα δυστηχως δεν δουλευει στο 8. για import απο KML ξερω, για export ομως?
Eten300>Eten400>Mpx200>Mpx220>Gsmart>JAMin>AsusP526>DIAMOND
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά έχω το htc diamond. Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να βρίσκει gps;
Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το htc diamond. Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να βρίσκει gps;

 

Το iGO 8 βρίσκει μόνο του το port και την ταχύτητα δεδομένων.

Αν δεν βρίσκει πήγαινε ρυθμίσεις πάτα το βελάκι κάτω δεξιά να πάει στη δεύτερη σελίδα και πάτα GPS,

βάλε χειροκίνητα port 4 και ταχύτητα δεδομένων 57600.

Θα πρέπει το κουτάκι να είναι τσεκαρισμένο και να γράφει ότι ο GPS δέκτης είναι ενεργογποιημένος.

Αν δεν συμβεί αυτό και δεν βρίσκει τον δέκτη κάνε soft reset και θα τον βρει.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Το iGO 8 βρίσκει μόνο του το port και την ταχύτητα δεδομένων.

Αν δεν βρίσκει πήγαινε ρυθμίσεις πάτα το βελάκι κάτω δεξιά να πάει στη δεύτερη σελίδα και πάτα GPS,

βάλε χειροκίνητα port 4 και ταχύτητα δεδομένων 57600.

Θα πρέπει το κουτάκι να είναι τσεκαρισμένο και να γράφει ότι ο GPS δέκτης είναι ενεργογποιημένος.

Αν δεν συμβεί αυτό και δεν βρίσκει τον δέκτη κάνε soft reset και θα τον βρει.

 

Ευχαριστώ.

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εχει ξανα αναφερθει αλλα.....βολταροντας χθες ανακαλυψα ενα κτιριο στην θεσσαλονικη:D ξερει κανεις αν υπαρχουν και αλλα ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετά.

Κάποιες εκκλησίες (π.χ. Αγία Σοφία)

Λευκός Πύργος

Πύργος ΟΤΕ

ΟΣΕ

Γήπεδα μπάσκετ και ποδοσφαίρου (λείπει η Τούμπα!)

Καμάρα

Αγαλμα του Μ.Αλεξάνδρου

Το ξενοδοχείο στην Αριστοτέλους

Το μέγαρο Μουσικής

Και κάποια άλλα που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή...:)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει χάρτες της Ελλάδας, Ιταλίας , Ελβετίας αλλά και έναν που λέγεται zestern europe με πάρα πολλές ευρωπαϊκές χώρες... βάζω έναν προορισμό στην ελβετία και μου λέει ότι ο χάρτης είναι απομονωμένος... Να υποθέσω ότι πρέπει να βάλω όλες τις όμορες χώρες μέχρι την ελβετία και δεν αρκούν αυτές που έβαλα?
Βασίλης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

κανείς.......?

Ναι, για να σε πάει από μια χώρα σε άλλη, πρέπει απαραίτητα να υπάρει και ο χάρτης της χώρας /των χωρών απ' την οποία θα πρέπει / θέλεις να περάσεις...

mind is like parachute...it works better when it's open....
Link to comment
Share on other sites

Όντως έχει χωριά και οικισμούς που δεν βρίσκεις σε ταμπέλες...

Προσοχή στους γκρεμούς:blink:! Μη πιστέυετε πάντα τα GPS:!:.

Πως εννοείς πήγε να σε πετάξει σε γκρεμό; Έδειχνε δρόμο ευθεία ενώ ήταν στροφή;

 

Έδειχνε στροφή προς το θάνατο (γκρεμό). Μάλλον θα ήταν κάποιο μονοπάτι παλιό:confused:

Άργησα μόνο 2 μήνες να απαντήσω:lol:

 

Παιδιά ξέρει κανείς πως βάζω τα *.kml στο igo ?

Τα βάζω στο φάκελο pois και δεν κάνει τίποτα, ενώ μου έχουν πει ότι τα μετατρέπει αυτόματα σε pois και τα βλέπω μετά, αφού κάνω επανεκίνηση μετά την αντιγραφή των αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...