Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατι μου βγαζει error σε πολλα καναλια που λαμβανει το κινητο? με το νετμονιτορ εχω πολλα error,2-3 διαθεσιμα καναλια κι ολα τα αλλα error,κανουν καθολου συντηρηση δικτυου? mixtri εχεις νεα απο wind?

 

Η διαφορα vodafone απο wind αρχιζει να παιρνει μεγαλες διαστασεις,μιλαμε για τρανταχτη διαφορα,ενω παλιοτερα πριν μερικα χρονια ηταν στα ιδια περιπου,κατρακυλα μεγαλη για τη wind,πρεπει να βρεθουν χρηματα για να κανει προσθηκες πανελλαδικα,οσο για το 3G την εχει εγκαταλειψει την προσπαθεια......

 

κοτσιανη ετσι οπως ειναι η κατασταση χλωμο το κοβω να ανακαμψει καποια στιγμη η wind, μου θυμιζει sparknet η ολη ιστορια,κανε μια βολτα με νετμονιτορ να δεις,error ειναι η λεξη κλειδι.

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Στη Θεσσαλονίκη που λένε ότι υστερεί σε σχέση με τις άλλες, εγώ αισθάνομαι περήφανος που είμαι wind :)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Στη Θεσσαλονίκη που λένε ότι υστερεί σε σχέση με τις άλλες, εγώ αισθάνομαι περήφανος που είμαι wind :)

 

Ναι επειδή δεν έχεις βγεί παραέξω.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα. Αυτό πως το λες? Γνωριζόμαστε? :D Να μην το ματιάξω ρε παιδιά είμαι πολύ ευχαριστημένος!
Link to comment
Share on other sites

Ναι επειδή δεν έχεις βγεί παραέξω.

 

Ναι, γιατί και μέσα είναι ok βλέπεις...:p:lol:

χαχαχαχα. Αυτό πως το λες? Γνωριζόμαστε? :D Να μην το ματιάξω ρε παιδιά είμαι πολύ ευχαριστημένος!

Δεν είπε κανείς ότι δεν έχει σήμα, προς Θεού. Όμως αν έβαζες Vodafone/Cosmote θα καταλάβαινες αισθητή διαφορά, ιδίως σε 3G(και σε GSM υπάρχουν διαφορές κατά της Wind έναντι των άλλων 2, αλλά όχι τόσο αισθητές)

Link to comment
Share on other sites

Εκτός πόλεως η wind δεν είναι ούτε για κλάμματα. Είναι για τα σκουπίδια. Λυπάμαι που το λέω αλλα πολλές φορές κάνω 8-9 προσπάθειες για να καταφέρω να κάνω κλήση.

Έτυχε να είμαι σε απόσταση ΕΝΟΣ ΜΕΤΡΟΥ απο κεραία της wind επάνω στον πυλώνα και να μην μπορώ να κάνω κλήσεις η να μην έχει σήμα.

Link to comment
Share on other sites

@leosedf,στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σχοινί.

έχεις έλθει καμία βόλτα προς Θεσσαλικό κάμπο για να δεις την κατάσταση του δικτύου της Vodafone από πλευράς ποιότητας; δε μπορεί να είμαστε όλοι τρελοί που έχουμε διακοπές στις κλήσεις μας και αρκετά πεσμένη ποιότητα επικοινωνίας.

 

Προσωπικά,δε βρίσκω κάποιο πρόβλημα στις κεραίες της WIND,δε ξέρω αν στη Θεσσαλία ρίχνει τόσο πια χρήμα και τις άλλες περιοχές τίποτα αλλά αυτό βλέπω αυτό λέω...

 

Αν θες,πες σε ποια κεραία αναφέρεσαι.

Θέλω όμως να σου θυμίσω ότι η Vodafone άφησε πέρυσι σχεδόν ένα μήνα τα Χάνια χωρίς σήμα λόγω προβληματικής κεραίας όπως και μέρος της Ζαγοράς λόγω βλάβης.

Για την επαρχία τουλάχιστον που ξέρω,μη μου λες γιατί θα φάνε όλοι καμπάνες. Στον Τύμπανο ξέρεις πόσες φορές η κεραία της Vodafone βγαίνει "εκτός"; Η Cosmote στα Άγραφα γνωρίζεις ότι,όταν κόβεται το ρεύμα αφήνει τα μισά χωριά χωρίς σήμα; Με WIND δε μου έχει τύχει κάτι τέτοιο ποτέ άρα τουλάχιστον από εμένα δέχεται συγχαρητήρια. Αν εξαιρέσεις παρεμβολές που δέχεται κατά καιρούς από κάτι χαζοραδιοφωνικούς σταθμούς στο Ν.Καρδίτσας το δίκτυο λειτουργεί ρολόι. Στο Ν.Μαγνησίας επίσης ισχύουν τα ίδια. Τόσο κακές σου φάνηκαν οι κατασκευές σε Αργαλαστή,Νεοχώρι,Τσαγκαράδα; Στους ίδιους ιστούς κρέμεται και η Vodafone...

 

 

Τέλος,στο σπίτι μου Σοφάδες στο δωμάτιο μου η Vodafone ενώ θα έπρεπε να έχει σήμα "καμπάνα" εκεί που έχει το σταθμό βάσης,έχω σήμα από κάπου μακρυά (22.5ΚΜ απόσταση) και έχω ιδιαίτερα χαμηλή ποιότητα επικοινωνίας με αρκετές πεσμένες κλήσεις. Στο μισό σπίτι έχω σήμα καμπάνα και στο άλλο μισό...μπανάνα.

 

Γι'αυτό σας λέω,αφήστε την επαρχία.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

mixtri έχω φτάσει σε σημείο να αναρωτιέμαι πώς λειτουργούν αυτά τα παρτάλια. Οι σιδηροκατασκευές όλες καλές είναι. Στα μηχανήματα είναι το πρόβλημα. Μιλάς για συγκεκριμένη επαρχία. Πιό βόρεια πάντως είναι τραγικά τα πράγματα. Πάντως μπορεί τα RBS της Ericsson να είναι λίγο παλιά αλλα είναι πολύ καλύτερα απο τα κωλοκύθια (τούμπανα) ΝΟΚΙΑ που έχει η cosmote. Edited by leosedf
Link to comment
Share on other sites

mixtri έχω φτάσει σε σημείο να αναρωτιέμαι πώς λειτουργούν αυτά τα παρτάλια. Οι σιδηροκατασκευές όλες καλές είναι. Στα μηχανήματα είναι το πρόβλημα. Μιλάς για συγκεκριμένη επαρχία. Πιό βόρεια πάντως είναι τραγικά τα πράγματα.

 

όλοι έχουν προβλήματα,αυτό θέλω να σου πω. Προς την πατρίδα σου πάντως (Σέρρες) η Wind έχει ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ καλό δίκτυο:wacko: Και να πω ότι ο Picard έχει δίκιο που διαμαρτύρεται για την πόλη του Κιλκίς (στο νομό κατά τα άλλα,έχει καλή κάλυψη) αλλά και εκεί,η ποιότητα επικοινωνίας είναι άψογη,ακόμα και αν έχει 10dBm λιγότερο από τις άλλες. Εν τέλει, και η Cosmote στο Βόλο σήμα καμπάνα έχει και όλη τη μέρα είναι σε AHS0,λες και μιλάς από πηγάδι,τι να το κάνεις;

 

Οι επόμενες μεγάλες αλλαγές σίγουρα θα αφορούν WCDMA@900,όταν με το καλό επιτραπούν οι αλλαγές.

Τώρα αν υπάρχουν σταθμοί που δε λειτουργούν,εδώ τα γράφουμε προκειμένου,αν τα δει κανένας από εκεί κάτω στην Αθήνα,να φιλοτιμηθεί να τα αναφέρει.

Είδες; Εδώ έγραψα για τις παρεμβολές στο Δοβρούτσι και το διόρθωσαν σε μια βδομάδα.Pas mal,αν σκεπτείς ότι παλιότερα το γνωρίζανε και δε μπορούσαν να κάνουν τίποτα παρά μόνο να κινηθούν νομικά. Τώρα τις έσπασαν τις κεραίες των ραδιοφωνικών σταθμών; Δε ξέρω...:lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και WCDMA900 αν δεν βάλουν αν δεν έχουν μηχανήματα της HUAWEI (βλέπε υπογραφή μου) δεν πρόκειτε να δώσουν αξιόπιστο 3G. Τελικά οι κινέζοι τους έστειλαν όλους με τα μηχανήματα τους.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και WCDMA900 αν δεν βάλουν αν δεν έχουν μηχανήματα της HUAWEI (βλέπε υπογραφή μου) δεν πρόκειτε να δώσουν αξιόπιστο 3G. Τελικά οι κινέζοι τους έστειλαν όλους με τα μηχανήματα τους.

 

Μόλις την είδα την υπογραφή σου νόμιζα ότι ήταν router της Cisco (έλεος οι Κινέζοι:lol: )

Μια χαρά σταθερό είναι το HSDPA της WIND :wacko: Και φαντάσου ότι παίζει σε πολλές περιοχές με αρκετά παλιά μηχανάκια (πχ Σωρός Βόλος,από το 2005 είναι το μηχανάκι που έχει πάνω,NOKIA - παρτάλι :p) τα οποία από σηματοδοσία και σταθερότητα είναι πολύ τούμπανα.

Το θέμα είναι ότι έχει πολύ καιρό να προχωρήσει σε αναβαθμίσεις (είχε αρχίσει καλά η δουλειά με το EDGE;) ) με αποτέλεσμα να μη χρησιμοποιεί την τεχνολογία που μπορεί να της παρέχει η Ericsson.

 

Εν τέλει,δε φταίει ο εξοπλισμός αλλά οι επενδύσεις.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρά είναι

DBS3900

DBS3800

Τροφοδοτικό 48V.

 

Μα εκεί βλέπω κι εγώ το προβλημα, βλέπω τα High capacity links της wind να γράφουν ακόμα telestet επάνω, μισοδουλεύουν, άλλα δουλεύουν κανονικά. Τα μισά πράματα σε σταθμό μέσα έχουν alarm, άλλα δε δουλεύουν καθόλου. Δεν υπάρχει κανένας που να ελέγχει κακοτεχνίες με αποτέλεσμα και καινούρια να μπούν να μην αποδίδουν σωστά ή να βγαίνουν εκτός μετα απο λίγο καιρό.

Η διαχείρηση έχει ρίξει πιό πολύ ενδιαφέρον σε ηλίθια σποτάκια και διαφημίσεις παρά στον κορμό του δικτύου που είναι πιό βασικός.

 

Και η cosmote έχει περίεργα μηχανήματα αλλα τα συντηρεί και τα προσέχει. Η Voda και έχει επενδύσει αλλα και προσέχει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μην εχω 3G αλλα εχω EDGE με τη WIND,ασε που το 3G cosmote,vodafone ειναι για κλαμματα δεν πιανει τις ταχυτητες που πρεπει,ετσι μεγαλο πλεονεκτημα το EDGE.

 

Eκανα λοιπον για δευτερη φορα αιτηση για σταθερη τηλεφωνια στο προγραμμα double play s αυτη τη φορα απο το καταστημα και μου παραχωρησαν ενα στικακι της alcatel στα 7,2 Mbps,μετα απο αυτη την εξελιξη ειμαι πολυ ευχαριστημενος,μπορει να μην εχει 3G σε ολη την πολη αλλα ειναι το μοναδικο δικτυο που παρεχει EDGE,μεγαλη προοπτικη,πολυ εξυπνη κινηση και καλα κανανε τοτε που αλλαξαν τον εξοπλισμο της siemens με ericsson γιατι τωρα απολαμβανουμε EDGE, επισης χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο γιατι εδωσα 50 ευρω για το καρτοιντερνετ της vodafone,το στικακι ειναι μαπα,δεν συνιστω σε κανεναν να το αγορασει,η wind εχει πολλες ελπιδες να παει μπροστα τωρα με τον συνδυασμο 3 σε 1,γι αυτο μην την υποτιμαται καποιοι γιατι θα βρεθειτε προ εκπληξεως.........

 

Πλεον εχω 2 μηνες περιπου δωρεαν ασυρματο ιντερνετ,το θεμα ειναι οτι εχω προβλημα με τον οτε γιατι δεν υπαρχουν γραμμες γι αυτο μου απερριψαν την πρωτη αιτηση....

Edited by Picard
Link to comment
Share on other sites

Picard σε ποιο κινητό έχεις netmonitor; Θέλω να σε ρωτήσω κάτι...

έχεις την εφαρμογή *.sis για Symbian OS;

Στο μενού 01.02 πόσα timeslot σου δίνει για download/upload όταν είσαι σε EDGE;

Καλό είναι το EDGE για σερφάρισμα,σταθερό;) Αλλά το HSDPA δε παίζεται:cool:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Picard σε ποιο κινητό έχεις netmonitor; Θέλω να σε ρωτήσω κάτι...

έχεις την εφαρμογή *.sis για Symbian OS;

Στο μενού 01.02 πόσα timeslot σου δίνει για download/upload όταν είσαι σε EDGE;

Καλό είναι το EDGE για σερφάρισμα,σταθερό;) Αλλά το HSDPA δε παίζεται:cool:

 

mixtri μπαινω απο ιντερνετ καφε και εδω που ειμαι εχω μονο GPRS,θα σου πω καποια αλλη στιγμη,παντως δεν ειναι και τοσο σταθερο,γενικα δε λεει να μπαινεις ασυρματα,εκανα χαζομαρα που εκοψα τη forthnet,τωρα θα πηγαινα σε wind με φορητοτητα και θα κρατουσα τη γραμμη μου,εαν ειμαι τυχερος και απελευθερωθει καμια πορτα στον ΟΤΕ εχει καλως,αλλιως με βλεπω κανα χρονο ετσι.............:worry:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός πόλεως η wind δεν είναι ούτε για κλάμματα. Είναι για τα σκουπίδια. Λυπάμαι που το λέω αλλα πολλές φορές κάνω 8-9 προσπάθειες για να καταφέρω να κάνω κλήση.

Έτυχε να είμαι σε απόσταση ΕΝΟΣ ΜΕΤΡΟΥ απο κεραία της wind επάνω στον πυλώνα και να μην μπορώ να κάνω κλήσεις η να μην έχει σήμα.

Μηπως ήσουν και καβαλα στην κεραια.......καλα μην τρελαθουμε......

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Το EFR ειναι ανωτερο ή το AHF?

 

AMR = Adaptive Multi-Rate. Στο handshake αποφασίζεται πιο Rate θα χρησιμοποιηθεί.Προσφέρει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ εύρος δειγματοληψίας τόσο σε Full Rate όσο και σε Half Rate. AMR_12.20 = EFR, δηλαδή το AMR στην καλύτερη ποιότητά του είναι το EFR.

To AMR έχει από 12.20 μέχρι AMR_SID=1.80kbit/sec (Cosmote :p)

 

To EFR 12.2 kbit/s είναι σταθερής ποιότητας και γι'αυτό εγκαταλήφθηκε.

 

Ο λόγος εισαγωγής του AMR είναι ότι μπορείς με μία κωδικοποίηση ήχου να υποστηρίξεις πολλούς ρυθμούς επικοινωνίας,σε αντίθεση με τα παλιές κωδικοποιήσεις ήχου,άρα επιτυγχάνεις ως 12x χωρητικότητα στο δίκτυο από "την τέλεια ποιότητα" με το αντίστοιχο κόστος,στην ποιότητα.

 

Μηπως ήσουν και καβαλα στην κεραια.......καλα μην τρελαθουμε......

 

αυτή είναι δουλειά του ανθρώπου...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

AMR = Adaptive Multi-Rate. Στο handshake αποφασίζεται πιο Rate θα χρησιμοποιηθεί.Προσφέρει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ εύρος δειγματοληψίας τόσο σε Full Rate όσο και σε Half Rate. AMR_12.20 = EFR, δηλαδή το AMR στην καλύτερη ποιότητά του είναι το EFR.

To AMR έχει από 12.20 μέχρι AMR_SID=1.80kbit/sec (Cosmote :p)

 

To EFR 12.2 kbit/s είναι σταθερής ποιότητας και γι'αυτό εγκαταλήφθηκε.

 

Ο λόγος εισαγωγής του AMR είναι ότι μπορείς με μία κωδικοποίηση ήχου να υποστηρίξεις πολλούς ρυθμούς επικοινωνίας,σε αντίθεση με τα παλιές κωδικοποιήσεις ήχου,άρα επιτυγχάνεις ως 12x χωρητικότητα στο δίκτυο από "την τέλεια ποιότητα" με το αντίστοιχο κόστος,στην ποιότητα.

 

 

 

Με wind πάντα έχω AFS ή AHS. Με vodaofone όπως και cosmote έχω EFR.

 

Ουσιαστικά mixtri μου λες οτι Με vodafone και cosmote (EFR) έχω ίδια ποιότητα κλήσεις με το AFS-AHS της Wind? (Αφού AMR 12.2 = EFR) Ακουστικά πάντως της Wind ειναι καλυτερος σαν ήχος (πιο γεματος,καθαρος)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Με wind πάντα έχω AFS ή AHS. Με vodaofone όπως και cosmote έχω EFR.

 

Ουσιαστικά mixtri μου λες οτι Με vodafone και cosmote (EFR) έχω ίδια ποιότητα κλήσεις με το AFS-AHS της Wind? (Αφού AMR 12.2 = EFR) Ακουστικά πάντως της Wind ειναι καλυτερος σαν ήχος (πιο γεματος,καθαρος)

 

AHS0 << AHS1, υπάρχουν διάφορες βαθμίδες στον χαμηλό ρυθμό.

Γενικά, ο AMR δίνει καλύτερη χωρητικότητα στο δίκτυο σε σχέση με τους στατικούς EFR/FR/HR.

 

Ακουστικά,η WIND είναι καλύτερη για άλλους λόγους. Η κωδικοποίηση παίζει ρόλο για τον ήχο από το κινητό σου μέχρι την κεραία. Εσωτερικά,το δίκτυο μεταφέρει με κάποιο τρόπο τον ήχο. Προφανώς εκεί η Wind νικά κατά κράτος... Πραγματικά,ο ήχος είναι αψεγάδιαστος,σχεδόν ασυμπίεστος.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ελα mixtri με EDGE απο το καναλι 39 αποσταση περιπου 20 χιλιομετρων εχω TS DL/UL 4 + 2 και εκει που λεει EDGE MCS 8 κατω 7 πανω,κανε μου αναλυση τωρα
Link to comment
Share on other sites

Ελα mixtri με EDGE απο το καναλι 39 αποσταση περιπου 20 χιλιομετρων εχω TS DL/UL 4 + 2 και εκει που λεει EDGE MCS 8 κατω 7 πανω,κανε μου αναλυση τωρα

 

Έχουμε modulation and coding scheme (MCS)

Για MCS 8 είναι 54.4kbit/sec ανά timeslot άρα 4*54.4~217kbit/sec στο download.

Για MCS 7 είναι 44.8kbit/sec ανά timeslot άρα 2*44.8~90kbit/sec στο download.

 

Τόσο έχει περίπου πανελλαδικά,σε κάποιες περιοχές έχει και καλύτερη υποστήριξη EDGE αλλά προφανώς εκεί έχει και το ανάλογο περιθώριο να δώσει timeslots και καλύτερο ρυθμό μετάδοσης.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε αλλά το μακρά χειρότερο δίκτυο για data το έχει η wind. Voda & Cosmote παίζουν περίπου το ίδιο.

 

Τα χω δοκιμάσει όλα από Έβρο έως Πελοπόννησο.

 

Ευχαριστώ

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε αλλά το μακρά χειρότερο δίκτυο για data το έχει η wind. Voda & Cosmote παίζουν περίπου το ίδιο.

 

Τα χω δοκιμάσει όλα από Έβρο έως Πελοπόννησο.

 

Ευχαριστώ

 

Δεν είναι δυνατόν να έχεις δοκιμάσεις όλες τις περιοχές,όλες τις ώρες. Γι'αυτό χρειάζονται τα στατιστικά από το ίδιο το δίκτυο.

Σαν ταχύτητες η WIND δεν υποστηρίζει τα μέγιστα αλλά και η Cosmote με 7.2mbps δεν πιάνω παρά μόνο τα 2Mbps. H Vodafone όντως,έχει τέλειες ταχύτητες αλλά η κάλυψη GSM που έχει δε με ικανοποιεί άρα την αποκλείω από προσωπική χρήση.

 

Για παράδειγμα όμως στην Αργαλαστή Πηλίου η Cosmote δεν έχει 3η γενιά ενώ η WIND έχει σταθερά >2.5Mbps. Επομένως δεν έχεις ολοκληρωμένη άποψη;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

βάση κάλυψης κ ταχύτητας, σε 3 περιοχές (Αττικης, Αρκαδιας, Αργολίδας) όπου χρησιμοποιώ mobile internet μέσω hsupa modem κ απο τις 3εταιρίες, η voda ειναι η καλυτερη συνολικα, ακολουθεί η cosmote κ τέλος η wind.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...