Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών , ¨α ναι υπάρχει πρόβλημα στην Βούλα εδώ και καιρό , αλλά το ξέρουν οι τεχνικοί μας, να επιλέγετε 3g.” Και βέβαια το πρόβλημα συνεχίζει, νομίζω Τρίτη εβδομάδα.

 

 

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα στο Καβούρι

Link to comment
Share on other sites

Ναι πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών , ¨α ναι υπάρχει πρόβλημα στην Βούλα εδώ και καιρό , αλλά το ξέρουν οι τεχνικοί μας, να επιλέγετε 3g.” Και βέβαια το πρόβλημα συνεχίζει, νομίζω Τρίτη εβδομάδα.
Κλασική wind. Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο τους έχω αναφέρει πρόβλημα στην Καλαμάτα εδώ και αρκετό καιρό έχω πάρει πάρα πολλά τηλέφωνα και το πρόβλημα παραμένει...

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Τελείως απαράδεκτο από μέρους τους.

 

Την περίπτωση να υπάρχει πρόβλημα (bug) στο MME (SGs) την σκέφθηκες; Δε νομίζω να μπορούν να κάνουν κάτι αν η ίδια η Ηuawei δε τους βοηθήσει να το ρυθμίσουν σωστά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Την περίπτωση να υπάρχει πρόβλημα (bug) στο MME (SGs) την σκέφθηκες; Δε νομίζω να μπορούν να κάνουν κάτι αν η ίδια η Ηuawei δε τους βοηθήσει να το ρυθμίσουν σωστά.

 

Τότε ας ρίξουν _ΟΛΟ_ το 4G στις περιοχές που υπάρχει πρόβλημα. Δεν είναι λογικό να περιμένουν να διαμαρτυρηθεί ο πελάτης και να του πουν να κάνει αλλαγή στην συσκευή. Είναι βασικό θέμα που ρυθμίζεται από τον νόμο η δυνατότητα να έχεις κλήσεις. Αν εν γνώση τους αφήνουν να συνεχίζεται αυτή η κατάσταση παραβιάζουν τους όρους της αδείας τους και πιθανόν να έχουν και νομικά μπλεξίματα.

Link to comment
Share on other sites

Την περίπτωση να υπάρχει πρόβλημα (bug) στο MME (SGs) την σκέφθηκες; Δε νομίζω να μπορούν να κάνουν κάτι αν η ίδια η Ηuawei δε τους βοηθήσει να το ρυθμίσουν σωστά.

 

Μα καλά τώρα.....είστε σοβαροί κάποιοι;;; Η ΜΟΝΙΜΗ απάντηση σε αρκετούς που έχουν πρόβλημα σε πολλά μέρη στην Ελλάδα......"γυρίστε" την συσκευή σε 3G ONLY είναι το λιγότερο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ! Και αντί να γίνεται κάτι βγαίνετε κάποιοι και τους δικαιολογείτε; :blink::X:wacko:

 

Όπως έχω γράψει πολλές φορές.....ως πελάτης με ενδιαφέρει ένα προϊόν/υπηρεσία να δουλεύει όπως ΠΡΕΠΕΙ! Αν δεν γίνεται αυτό δεν θα καθίσω ΕΓΩ να το φτιάξω ούτε να βρω κάποια έμμεση λύση! Πληρώνω....δεν μου τα χαρίζουν!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Τότε ας ρίξουν _ΟΛΟ_ το 4G στις περιοχές που υπάρχει πρόβλημα. Δεν είναι λογικό να περιμένουν να διαμαρτυρηθεί ο πελάτης και να του πουν να κάνει αλλαγή στην συσκευή. Είναι βασικό θέμα που ρυθμίζεται από τον νόμο η δυνατότητα να έχεις κλήσεις. Αν εν γνώση τους αφήνουν να συνεχίζεται αυτή η κατάσταση παραβιάζουν τους όρους της αδείας τους και πιθανόν να έχουν και νομικά μπλεξίματα.

 

Το δίκτυο όπως γνωρίζεις πολύ καλά δε μπορεί να εγγυηθεί κάλυψη παντού όπως και 100% λειτουργία. Μπορούν άνετα να πουν το δίκτυο που προσφέρει κλήσεις λειτουργεί άψογα και κανένα πρόβλημα δε θα έχουν με την άδεια.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι δικαιολογία για να μη φτιαχτεί, αλλά σε αυτή τη ζωή ότι δίνεις παίρνεις. Ακριβό εξοπλισμό; Υποστήριξη + απόδοση. Φθηνό εξοπλισμό; Καμία υποστήριξη και πολλά bugs. Ήταν επιλογή τους να έχουν Single RAN/Core Huawei. Τώρα ας τρέξουν να βγάλουν άκρη με Κίνα. Το ίδιο ισχύει και με VF που από ότι διαβάζω "σφίζει" από bugs. Ας κοιτάνε την σκόνη άλλου παρόχου που ενεργοποιεί 4x4, 256QAM και σε λίγο κι άλλα και αυτοί ακόμα να βγάζουν το φίδι από την τρύπα με TM3. Και εδώ κάπου σταματώ... Ο νοών νοείτω.

 

Μα καλά τώρα.....είστε σοβαροί κάποιοι;;; Η ΜΟΝΙΜΗ απάντηση σε αρκετούς που έχουν πρόβλημα σε πολλά μέρη στην Ελλάδα......"γυρίστε" την συσκευή σε 3G ONLY είναι το λιγότερο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ! Και αντί να γίνεται κάτι βγαίνετε κάποιοι και τους δικαιολογείτε; :blink::X:wacko:

 

Όπως έχω γράψει πολλές φορές.....ως πελάτης με ενδιαφέρει ένα προϊόν/υπηρεσία να δουλεύει όπως ΠΡΕΠΕΙ! Αν δεν γίνεται αυτό δεν θα καθίσω ΕΓΩ να το φτιάξω ούτε να βρω κάποια έμμεση λύση! Πληρώνω....δεν μου τα χαρίζουν!

 

Εσένα ποιος είναι ο ρόλος σου ακριβώς; Να περιμένεις πότε θα γράψω εγώ για να μου πεις εάν είμαι σοβαρός; Συγνώμη, αλλά μεταξύ μας σε αυτό το θέμα ποιο σοβαρός είμαι. Δε δικαιολόγησα καμία εταιρεία, καμία συμπεριφορά. Απλά σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να περιμένεις τον προμηθευτή να σου δώσει λύση αν δεν υπάρχει προφανές σφάλμα στο configuration. Εγώ εξηγώ, δε δικαιολογώ.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο όπως γνωρίζεις πολύ καλά δε μπορεί να εγγυηθεί κάλυψη παντού όπως και 100% λειτουργία. Μπορούν άνετα να πουν το δίκτυο που προσφέρει κλήσεις λειτουργεί άψογα και κανένα πρόβλημα δε θα έχουν με την άδεια.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι δικαιολογία για να μη φτιαχτεί, αλλά σε αυτή τη ζωή ότι δίνεις παίρνεις. Ακριβό εξοπλισμό; Υποστήριξη + απόδοση. Φθηνό εξοπλισμό; Καμία υποστήριξη και πολλά bugs. Ήταν επιλογή τους να έχουν Single RAN/Core Huawei. Τώρα ας τρέξουν να βγάλουν άκρη με Κίνα. Το ίδιο ισχύει και με VF που από ότι διαβάζω "σφίζει" από bugs. Ας κοιτάνε την σκόνη άλλου παρόχου που ενεργοποιεί 4x4, 256QAM και σε λίγο κι άλλα και αυτοί ακόμα να βγάζουν το φίδι από την τρύπα με TM3. Και εδώ κάπου σταματώ... Ο νοών νοείτω.

 

 

 

Εσένα ποιος είναι ο ρόλος σου ακριβώς; Να περιμένεις πότε θα γράψω εγώ για να μου πεις εάν είμαι σοβαρός; Συγνώμη, αλλά μεταξύ μας σε αυτό το θέμα ποιο σοβαρός είμαι. Δε δικαιολόγησα καμία εταιρεία, καμία συμπεριφορά. Απλά σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να περιμένεις τον προμηθευτή να σου δώσει λύση αν δεν υπάρχει προφανές σφάλμα στο configuration. Εγώ εξηγώ, δε δικαιολογώ.

 

Αυτό δεν το έχω γράψει μόνο σε σένα ούτε απευθύνομαι μόνο σε σένα! Πληθυντικό έχω βάλει! Και μάλιστα τα ίδια τα έχω γράψει και για άλλο χρήστη (προς Vodafone πλευρά) αλλά και αρκετούς "χρήστες" Wind που μονίμως δικαιολογούν τα αιδκαιολόγητα! Απλά ΕΓΩ σε ένα τεχνολογικό forum (που έχει και "ψαγμένους" χρήστες και κοιτάει το "μπροστά") θεωρώ απαράδεικτο να δικαιολογούμε την κάθε εταιρεία! Καταναλωτές-χρήστες είμαστε!

 

Και ναι.....στο συγκεκριμένο post αυτά που έγραψες προς τον άλλο χρήστη αυτά θυμίζουν....."δικαιολογία"!Τι με ενδιαφέρει εμένα για ποιο λόγο έχει φουλ bugs η εταιρεία; Τι με ενδιαφέρει αν κάποια εταιρεία παίρνει εξοπλισμό από τον τάδε και τι εξοπλισμό κ.α.!!! ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ;;; Επίσης είσαι από αυτούς που έλεγαν παλιότερα σε άλλα topic για κάτι χρονοδιαγράμματα κάλυψης 3G/4G τα οποία φυσικά και δεν τηρήθηκαν ΠΟΤΕ!

 

Τέλος.....το ότι έβαλαν σε πολλά σημεία 4G (κουτσουρεμένο και αυτό....!!!!και μην μου πεις την καραμέλα...οι χρήστες φταίνε....ε ναι....σε μια παγκόσμια ελεύθερη αγορά εμείς θα αγοράζουμε συσκευές ΜΟΝΟ από την Wind!!!) και ταυτόχρονα λόγω λίγο παραπάνω χρηστών (αλήθεια....μια εταιρεία δεν κάνει κινήσεις για να αυξήσει τους χρήστες της ή κάνω λάθος;;;Κι εκεί λάθος σχεδιασμός και "bugs"?) "μπούκωσε" ΞΑΝΑ το σύστημα και ζητάνε τώρα να πάμε σε 3G only (σε όσες περιοχές έχει το "αναβαθμισμένο" δίκτυο) για να έχουμε καλύτερη απόδοση......ε για πες μου....τι να πούμε;;;

 

Απλά να σου πω ότι 2 φορές πλήρωσα για πακέτα 15GB (σύνολο 30GB εδώ και 2.5 μήνες) και δεν έχω καταφέρει να ξοδέψω ούτε τα 5 για λόγους δικτύου!!!! Και να σου θυμίσω ότι ΔΕΝ έχω πρόβλημα με την συσκευή μου! Αλήθεια.....αυτά θα μου τα επιστρέψει η Wind; Φυσικά και όχι! Άρα λοιπόν όταν ακούω τέτοιες γνώμες οφείλω να "προστατέψω" με την δικιά μου τους συμφορουμίτες!

 

Sorry αν παρεξηγήθηκες, δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου αλλά όλο αυτό είναι κυρίως αγανάκτηση ενός καταναλωτή που έχει κουραστεί από τις κενές δικαιολογίες των εταιρειών!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Παρένθεση. Στο φτωχικό Πήλιο φέτος ξόδεψα 30GB σε 15 μέρες. Και αυτά μόνο σε ελληνικό νούμερο. Θες να πεις ότι Αθήνα δε μπορείς να τα ξοδέψεις λόγω δικτύου; Ρε παιδιά έλεος πια. Κουράζει.

 

Από εκεί και πέρα η απάντησή μου ήταν προς το συγκεκριμένο μελος που γνωρίζει τις διαδικασίες για τη διόρθωση προβλήματος (collecting logs, να τα στείλει στο vendor και όλα αυτά αν αφορούν το συγκεκριμένο κομμάτι αλλιώς πρέπει να επαναληφθεί η διαδικασία για άλλο κομμάτι δικτύου...) Όλοι οι πάροχοι έχουν τέτοια θέματα παγκοσμίως. Λαμβάνουμε εκατομμύρια TRs κάθε χρόνο. Και πολλά αφορούν CSIs (Channel State Information) και inconsistencies από UEs. Εγώ δε δικαιολογώ κανέναν απλά σου εξηγώ πως λειτουργεί το σύστημα εκ των έσω. Αν θες να το δεις σαν δικαιολογία είναι δικό σου θέμα.

 

Τα χρονοδιαγράμματα που έχω αναφέρει μια χαρά τηρούνται. Το δίκτυο ενεργοποιεί τις περιοχές μαζικά και το δίνει σαν υπηρεσία. Εγώ προσωπικά γνωρίζω μόνο για την αναβάθμιση του δικτύου κορμού που σε κάποια κομμάτια χρησιμοποιεί /// αλλά αυτό δε σημαίνει πως το RAN ενεργοποιείται ταυτόχρονα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στη περιοχή της πρεβεζας και Λευκάδας που κινούμαι χάνω συνεχώς κλήσεις,ενώ έχω 2-3 γραμμές σήμα,έρχονται κλήσεις σε μήνυμα. Αυτό συμβαίνει εδώ κ δυο μήνες περίπου. Δεν είναι θέμα συσκευής καθώς πριν είχα κόσμοτε κ δεν υφίστατο τέτοιο θέμα. Έχω το «φοιτητικό» της wind.
Don't cry because it's over.Smile because it happened.
Link to comment
Share on other sites

Από εκεί και πέρα η απάντησή μου ήταν προς το συγκεκριμένο μελος που γνωρίζει τις διαδικασίες για τη διόρθωση προβλήματος (collecting logs, να τα στείλει στο vendor και όλα αυτά αν αφορούν το συγκεκριμένο κομμάτι αλλιώς πρέπει να επαναληφθεί η διαδικασία για άλλο κομμάτι δικτύου...)

 

Δεν διαφωνούμε Μιχάλη. Το επιπλέον που λέω είναι το εξής:

Στην παρούσα κατάσταση και στην περιοχή που έχει θέμα χάνονται κλήσεις όταν είναι ενεργό το 4G.

Η κύρια υποχρέωση από τον νόμο για το δίκτυο είναι να εξυπηρετεί κλήσεις.

Οφείλει να ενεργήσει ώστε να μην χάνονται κλήσεις.

Μέχρι να έρθει η λύση από τον vendor έπρεπε να βγάλει εκτός λειτουργίας όλο το 4G στις περιοχές που έχει θέμα ώστε να μην χάνονται οι κλήσεις.

Αυτό θα έπλητε την εικόνα τους (μια μεγάλη περιοχή στην πρωτεύουσα εκτός 4G ξαφνικά) και δεν το κάνουν. Προτιμούν συνειδητά οι πελάτες τους να χάνουν κλήσεις. Αυτό ακριβώς χαρακτήρισα απαράδεκτο. Όχι το ότι έχει θέματα ο vendor, συμβαίνουν αυτά και στην τελική ό,τι πληρώνεις παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο όπως γνωρίζεις πολύ καλά δε μπορεί να εγγυηθεί κάλυψη παντού όπως και 100% λειτουργία. Μπορούν άνετα να πουν το δίκτυο που προσφέρει κλήσεις λειτουργεί άψογα και κανένα πρόβλημα δε θα έχουν με την άδεια.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι δικαιολογία για να μη φτιαχτεί, αλλά σε αυτή τη ζωή ότι δίνεις παίρνεις. Ακριβό εξοπλισμό; Υποστήριξη + απόδοση. Φθηνό εξοπλισμό; Καμία υποστήριξη και πολλά bugs. Ήταν επιλογή τους να έχουν Single RAN/Core Huawei. Τώρα ας τρέξουν να βγάλουν άκρη με Κίνα. Το ίδιο ισχύει και με VF που από ότι διαβάζω "σφίζει" από bugs. Ας κοιτάνε την σκόνη άλλου παρόχου που ενεργοποιεί 4x4, 256QAM και σε λίγο κι άλλα και αυτοί ακόμα να βγάζουν το φίδι από την τρύπα με TM3. Και εδώ κάπου σταματώ... Ο νοών νοείτω.

Ποιος βάζει 256QAM στην ελλάδα; Πέρα από διαφήμιση για ένα σημείο που έκαναν. Στην πράξη δεν υπάρχει πουθενά ακόμη. Κι οι τρεις με 64QAM παίζουν

Link to comment
Share on other sites

Ποιος βάζει 256QAM στην ελλάδα; Πέρα από διαφήμιση για ένα σημείο που έκαναν. Στην πράξη δεν υπάρχει πουθενά ακόμη. Κι οι τρεις με 64QAM παίζουν

 

Πλάκα κάνεις; Σχεδόν όλο το δίκτυο της Cosmote είναι πλέον 256QAM. Ακόμα και σε χωριά.

Link to comment
Share on other sites

Παρένθεση. Στο φτωχικό Πήλιο φέτος ξόδεψα 30GB σε 15 μέρες. Και αυτά μόνο σε ελληνικό νούμερο. Θες να πεις ότι Αθήνα δε μπορείς να τα ξοδέψεις λόγω δικτύου; Ρε παιδιά έλεος πια. Κουράζει.

 

Από εκεί και πέρα η απάντησή μου ήταν προς το συγκεκριμένο μελος που γνωρίζει τις διαδικασίες για τη διόρθωση προβλήματος (collecting logs, να τα στείλει στο vendor και όλα αυτά αν αφορούν το συγκεκριμένο κομμάτι αλλιώς πρέπει να επαναληφθεί η διαδικασία για άλλο κομμάτι δικτύου...) Όλοι οι πάροχοι έχουν τέτοια θέματα παγκοσμίως. Λαμβάνουμε εκατομμύρια TRs κάθε χρόνο. Και πολλά αφορούν CSIs (Channel State Information) και inconsistencies από UEs. Εγώ δε δικαιολογώ κανέναν απλά σου εξηγώ πως λειτουργεί το σύστημα εκ των έσω. Αν θες να το δεις σαν δικαιολογία είναι δικό σου θέμα.

 

Τα χρονοδιαγράμματα που έχω αναφέρει μια χαρά τηρούνται. Το δίκτυο ενεργοποιεί τις περιοχές μαζικά και το δίνει σαν υπηρεσία. Εγώ προσωπικά γνωρίζω μόνο για την αναβάθμιση του δικτύου κορμού που σε κάποια κομμάτια χρησιμοποιεί /// αλλά αυτό δε σημαίνει πως το RAN ενεργοποιείται ταυτόχρονα.

 

 

Εσύ κατάφερες και ξόδεψες στο Πήλιο (1 μέρος) τα 30GB σε 15 μέρες!ΕΓΩ σε περισσότερα μέρη όπως Χαλκιδική 1ο-2ο πόδι (μάλιστα έγραφα κάθε μέρα αν θυμάσαι καλά που πήγαινα και παρέθετα τι και πώς!), Πόρτο Χέλι-Ερμιόνη, Ναύπλιο κ.α. είχα σοβαρά θέματα! Αθήνα όπως σου ξαναείπα ΠΡΙΝ τις διακοπές ήμουν ευχαριστημένος γι'αυτό από VODAFONE το γύρισα σε Wind και μετά τις διακοπές σε αρκετά σημεία που κινούμαι (τα ίδια με πριν δηλαδή!) ξαφνικά έχω θέματα(απλά όχι τόσο σοβαρά αλλά ικανά να μου κάνουν ζημιά στην δουλειά μου)! Και παρόλαυτά μου λες ΕΛΕΟΣ και ότι κουράζω! Ναι άλλο τέτοιο δεν έχω...! ;):wacko:

 

Για την δικαιολογία....δεν είναι η πρώτη φορά! Απλά αν δεις πώς το έγραψες θα δεις ότι βγαίνει ένα νόημα του στυλ......ε είναι Bug του εξοπλισμού.....! Κι εγώ σου λέω ως καταναλωτής ΔΕΝ με ενδιαφέρει!

 

Για τα χρονοδιαγράμματα που τηρούνται (not).....εννοείται πώς τα πράγματα είναι διαφορετικά! Αρχικά ακούγαμε για το 3G δίκτυο ότι θα έχει αναβαθμιστεί σε όλη την Ελλάδα και σε συνδυασμό με την Victus θα είμαστε κομπλέ....εδώ πέρα ακόμα διαβάζω από εσάς την ατάκα...."όπου έχει βάλει το καινούριο 3G δίκτυο"(εποχές διαφήμισης ΠΙΟΥ)! Μετά τα ίδια με 4G! Ναι το έτρεξε σε σχέση με άλλες φορές αλλά είναι κουτσουρεμένο από 2 απόψεις....800αρα και με το που πήρε λίγους παραπάνω χρήστες "μπούκωσε"!!!! Δεν μιλάω για την κάλυψη.......που και καλά θα έχει καλυφθεί φουλ μέχρι το τέλος του 17!!!Και δεν τα λέω μόνο εγώ!Μπες στα αντίστοιχα θέματα! Και άλλοι χρήστες το έχουν αναφέρει! ;)

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα κάλυψης: δεν είναι επίσημη τοποθέτηση της εταιρίας. Εικασίες/ ευσεβείς πόθοι είναι κάποιων μελών. Σίγουρα όχι του mixtri :)

Το ότι το έλεγαν 1-2 και το ασπαζόντουσαν άλλοι 3-4 και το επαναμετέδιδαν σε διάφορα θέματα είναι άλλη ιστορία:)

Εδώ ορισμένοι ρωτάνε και γράφουν ότι... "τελείωσε" η Wind από ένα μέρος(π.χ. νομό). Λες και ότι αναβάθμισε όλους τους ιστούς ή ότι το δίκτυο είναι μια στατική οντότητα και άπαξ και μπήκε νέος εξοπλισμός είναι τελειωμένο :lol:

Να μην αναφέρω για το 2ο και 3ο κύμα αναβαθμίσεων που αναφέρουν πάλι κάποιοι και παπαγαλίζουν άλλοι. Λες και ξέρουν το ακριβές χρονοδιάγραμμα από το engineering:lol:

 

Τα πράγματα είναι απλά. Όποιος καλύπτεται από διάφορες απόψεις ας κάτσει στην Wind. Όποιος όχι, υπάρχουν κι άλλοι πάροχοι. Όλη αυτή η ανούσια κουβέντα και οι προσδοκίες που δημιουργούνται σχετικά με την αναβάθμιση/ κάλυψη/ ταχύτητα δεν χρειάζεται να την παίρνουμε στα σοβαρά (όχι πάντα τουλάχιστον) :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο εξοπλισμος της Huawei ειναι οτι να ναι.Διαβαζω για προβληματα του 4G στην αθηνα και περι κλησεων/sms.Εγω χανω με το αλλο μελος του Victus sms,μολις εχασα 1 πριν καμια ωρα.

Τελικα,λαθος επιλογη ο κινεζος.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο εξοπλισμος της Huawei ειναι οτι να ναι.Διαβαζω για προβληματα του 4G στην αθηνα και περι κλησεων/sms.Εγω χανω με το αλλο μελος του Victus sms,μολις εχασα 1 πριν καμια ωρα.

Τελικα,λαθος επιλογη ο κινεζος.

 

Και το κατάλαβες αυτό επειδή γνωρίζεις ΟΛΑ τα μηχανήματα της αγοράς και έχεις χρόνια εμπειρία στην εγκατάσταση και commissioning η και Radio planning, Optimisation, performance analysis ε?

 

Η απλά έχεις μαύρα μεσάνυχτα και λες ότι λένε οι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Και το κατάλαβες αυτό επειδή γνωρίζεις ΟΛΑ τα μηχανήματα της αγοράς και έχεις χρόνια εμπειρία στην εγκατάσταση και commissioning η και Radio planning, Optimisation, performance analysis ε?

 

Η απλά έχεις μαύρα μεσάνυχτα και λες ότι λένε οι άλλοι.

 

Δεν ειμαι ειδικος,αλλα φαινεται οτι υπαρχουν θεματα.

Ναι και δεν παιρνω ολα τα sms απο σημερα,και γυρναει αλλες φορες σε 3G αλλες σε Edge ασχετα αν εχει καλο σημα.Εχω 4G B20 με -95dBm,με πεταει σε B3 με -114dBm αλλα με γυρναει σε B20 οταν ανοιγω το ιντερνετ.Ολα αυτα αυτη τη βδομαδα και το κορυφαιο.

Παιζει απο 1 εως 3 γραμμες το 3G.

Και το ιδιο με καρτα Wind εκανε,εδω και ενα εξαμηνο πριν παρω αλλη καρτα.Δεν ξερω τι κανουν,αλλα εχουν πεσει και οι ταχυτητες.Απο τα 18-20 στα 12-13 για το 4G.

Και 3G απο 3-4 στο 1-1,5Mbps στις ωρες αιχμης.

Μιλαω παντα για Download

speeds,για να ειμαι ξεκαθαρος.

Ειχα στη νοτια πιερια 4G με 4,5Mbps Down,το ιδιο ειδα προχθες διπλα στο σπιτι μου.

Με παιρνουν τηλεφωνο και σε ορισμενες κλησεις,δεν ακουω καλα το συμομιλητη μου.Διακοπες στον ηχο σε 2G ή γυρναει απο το 3G σε 2G στο σπιτι.Στο ισογειο με το ζορι κανω κληση.Drop call δεν εχω,παλια ειχε ή εβγαινε εκτος δικτυου τελειως.

Απο τον Ιουλιο εως τωρα ολα αυτα τα παραξενα γεγονοτα.

Με την Wind παλι,εδω πανω θεματα με ιντερνετ δεν ειχαμε σε Πιερια και Θεσσαλονικη.Κλησεις παντα μια χαρα ειναι,κανενα θεμα.Στο εξωτερικο ειχαμε και δεδομενα.Αλλα το οτι υπαρχουν θεματα στο Victus Group και στις 2 υπαρχουν.Στην αλλη κυριως,οχι στην Wind απ οτι εχω δει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνούμε Μιχάλη. Το επιπλέον που λέω είναι το εξής:

Στην παρούσα κατάσταση και στην περιοχή που έχει θέμα χάνονται κλήσεις όταν είναι ενεργό το 4G.

Η κύρια υποχρέωση από τον νόμο για το δίκτυο είναι να εξυπηρετεί κλήσεις.

Οφείλει να ενεργήσει ώστε να μην χάνονται κλήσεις.

Μέχρι να έρθει η λύση από τον vendor έπρεπε να βγάλει εκτός λειτουργίας όλο το 4G στις περιοχές που έχει θέμα ώστε να μην χάνονται οι κλήσεις.

Αυτό θα έπλητε την εικόνα τους (μια μεγάλη περιοχή στην πρωτεύουσα εκτός 4G ξαφνικά) και δεν το κάνουν. Προτιμούν συνειδητά οι πελάτες τους να χάνουν κλήσεις. Αυτό ακριβώς χαρακτήρισα απαράδεκτο. Όχι το ότι έχει θέματα ο vendor, συμβαίνουν αυτά και στην τελική ό,τι πληρώνεις παίρνεις.

 

Δε ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να κλείσουν 4η γενιά!?

 

Ποιος βάζει 256QAM στην ελλάδα; Πέρα από διαφήμιση για ένα σημείο που έκαναν. Στην πράξη δεν υπάρχει πουθενά ακόμη. Κι οι τρεις με 64QAM παίζουν

 

Πλάκα κάνεις; Σχεδόν όλο το δίκτυο της Cosmote είναι πλέον 256QAM. Ακόμα και σε χωριά.

 

Για τα 256qam και σε μένα παίζει

 

256 QAM έχει η ΚΟΣΜΟΤΕ σχεδόν παντού. Απλά θέλει πολύ καλή λήψη για να παίξει. Κυρίως LOS radio links.

 

Παντως ο εξοπλισμος της Huawei ειναι οτι να ναι.Διαβαζω για προβληματα του 4G στην αθηνα και περι κλησεων/sms.Εγω χανω με το αλλο μελος του Victus sms,μολις εχασα 1 πριν καμια ωρα.

Τελικα,λαθος επιλογη ο κινεζος.

 

Και το κατάλαβες αυτό επειδή γνωρίζεις ΟΛΑ τα μηχανήματα της αγοράς και έχεις χρόνια εμπειρία στην εγκατάσταση και commissioning η και Radio planning, Optimisation, performance analysis ε?

 

Η απλά έχεις μαύρα μεσάνυχτα και λες ότι λένε οι άλλοι.

 

O εξοπλισμός έχει δύο επίπεδα. Performance + support. Τα πάντα εξαρτώνται από το πως τα ρυθμίζεις. Τα eNBs έχουν διάφορα interfaces για handovers (eNB and via MME) και εκεί σε δική μου εκτίμηση είναι το λάθος. Χωρίς configuration/logs μπορούμε να υποθέσουμε το οτιδήποτε. Όπως λέω, κουβέντα να γίνεται.

 

@runner, προσωπικά δουλεύω σε αυτά κάθε μέρα. Και ναι, είναι αρκετά σύνηθες αυτό το φαινόμενο που λένε παραπάνω οι φίλοι. Όχι σε ένα δίκτυο, αλλά παγκόσμια.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ λέγω εδώ που είμαι βαράω 100-150Mbps με huawei.

Τι συμπέρασμα βγάλαμε?

 

Δεν έχει καμία σχέση το throughput (PDCP KPIs) με άλλα ΚΡIs όπως handover failures, mobility issues, paging issues etc. Δε βγαίνει συμπέρασμα από τις συζητήσεις σε τέτοια forums αλλά γενικά να το θέσουμε, τέλειο configuration κανείς δεν έχει και ο λόγος είναι ότι αυτοί που το προγραμματίζουν το σύστημα συνήθως δε το βλέπουν ολιστικά αλλά μερικώς. Συν τα πόσα proprietary features τα οποία είναι ΒΑΣΙΚΟΣ παράγοντας απόδοσης.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ!

Τα speedtest του myphone είναι οι πιο έγκυρες πηγές. Δεν μας ενδιαφέρουν τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Χθες πέρασα μια βόλτα προς Γουμένισσα, Πολύκαστρο, Εύζωνοι...

Στους Ευζώνους δεν έχει καθόλου 3G Μόνο Ε και μάλιστα αδύναμο... Απευθείας πάει σε roaming...

Γουμένισσα και Πολύκαστρο είναι η κατάσταση στο 3G χειρότερη απ οτι εδώ... Μιλάμε ακόμα για το παλιό 3G... Συνδεεσαι με ταχύτητες Ε αλλά στο ίδιο σημείο πάντα παρατηρώ ότι μετά από λίγα δευτερόλεπτα εκεί που δείχνει full σημα πέφτει σταδιακά Μόνο του μέχρι να σε πετάξει εκτός δικτύου και μετά από 2 λεπτά σε ξανασυνδεει και μετά πάλι τα ίδια... Με κλειστά τα δεδομένα δεν το κάνει τόσο συχνά... Με λίγα λόγια κάνει συνέχεια restart το 3G της κεραίας!!! Σίγουρα εκεί δεν έχει άλλα άτομα της wind εκεί και με το που θέλω να μπω στο internet αυτομάτως να τα παίξει η κεραία... Δοκίμασα και με άλλο κινητό και με αλλη sim και κάνει τα ίδια... Και στις 2 πόλεις... Συγκεκριμένα έχει 2 κεραίες μια εξω από Γουμένισσα και μια εξω απο Πολύκαστρο μέσα στις πόλεις δεν έχει άλλες κεραίες είναι πολύ αραιό το δίκτυο εκεί... Όλα αυτά είναι σε 3G only... Στο αυτόματο πηγαίνει κατευθείαν G...

Ενα αλλο νεκρό σημείο είναι ένα ολόκληρο χωριό και συγκεκριμένα στο Δαμιανό Πέλλας... Ούτε μια γραμμή εξωτερικά και εσωτερικά δεν υπάρχει σε κανένα σπίτι... Πριν και μετά το χωριό μετά την ανηφόρα καμπάνα... Το χωριο είναι σε κατηφόρα με εμπόδια τριγύρω... Οι άλλες εταιρίες παλεύεται με 2 γραμμές ειδικά η Cosmote πάει και σχεδόν Full... Από Δαμιανό - Λεπτοκαρυά μέχρι και την Φιλυριά καμία εταιρία δεν έχει ουτε 3G ούτε 4G... Αυτά για την ώρα... Τελος να σημειώσω ότι στο χωριό Στάθης βγαίνει το 4G με μια γραμμή από την κεραία της Πιερίας!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω και φώτο εδώ η μια φώτο από Δαμιανό Πέλλας που τα ποσοστά είναι..... Και η άλλη φώτο με το 4G που πιάνει στον Στάθη...

https://ibb.co/nH8Tab

https://ibb.co/gqZ1vb

Στην 2η φώτο έβγαλα screenshot όταν ακόμα δεν συνδεόταν μετά από αρκετά δευτερόλεπτα συνδέθηκε επιτυχώς (έπρεπε να σταματήσουμε για στάση) αλλά οι ταχύτητες ήταν ούτε 2mbps για τέτοια απόσταση...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...