Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καμια δεν ειναι ελληνικη αλλα δηστυχως δεν εχουμε αλλες επιλογες...το κακο ειναι οτι η cosmote δε το εχει πει ποτε επισημα οτι ανηκει στους Γερμανους. Οσο για το σημα...στην αρχη δεν ειχε κανεις. Οταν ομως εισαι χρονια με καποιον παρακολουθεις την εξελιξη του...εκτος απο τα οικονομικα προβληματα που ειχε η εταιρια εγω βλεπω εξελιξη και οχι βηματα προς τα πισω...και αυτη τη στιγμη βλεπω και πολυ καλο και γρηγορο internet...τοσο καλο και γρηγορο οι αλλοι δεν ειχανε ποτε...οσο για την ποιοτητα των κλησεων...νομιζω δεν εχει αντιπαλο.
Link to comment
Share on other sites

αφου λες οτι δε σε καλυπτει... Παρε τα υπολοιπα 6-7 ατομα που ειπες και κανετε φορητοτητα σε αλλη εταιρια (φορητοτητα=αλλαγη εταιριας κρατωντας τον ιδιο αριθμο).

 

αλλιως, χρησιμοποιεις ενα dual sim κινητο και εισαι αρχοντας ;)

 

Δηλαδη πιστευεις οτι μπορω να πεισω 60+ ατομα να παμε στο καταστημα της Wind και να κανουμε τις διαδικασιες ;

ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ !! Ειναι δυσκολα τα πραγματα φιλε μου !

Link to comment
Share on other sites

Καμια δεν ειναι ελληνικη αλλα δηστυχως δεν εχουμε αλλες επιλογες...το κακο ειναι οτι η cosmote δε το εχει πει ποτε επισημα οτι ανηκει στους Γερμανους. Οσο για το σημα...στην αρχη δεν ειχε κανεις. Οταν ομως εισαι χρονια με καποιον παρακολουθεις την εξελιξη του...εκτος απο τα οικονομικα προβληματα που ειχε η εταιρια εγω βλεπω εξελιξη και οχι βηματα προς τα πισω...και αυτη τη στιγμη βλεπω και πολυ καλο και γρηγορο internet...τοσο καλο και γρηγορο οι αλλοι δεν ειχανε ποτε...οσο για την ποιοτητα των κλησεων...νομιζω δεν εχει αντιπαλο.

 

Για την Cosmote θα σου πω οτι στην Εταιρια που δουλευω η wind εχει σημα καμπανα και η cosmote 1 γραμμη ! Ειναι αναλογα την περιοχη οπως παντα . Πιστευω οτι γενικως η wind ειναι καλυτερη απο την cosmote ( εχω και whats up ) .

Απλα τυχαινει να μενω σε τετραγωνο που η wind δεν εχει κεραια !!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πιστευεις οτι μπορω να πεισω 60+ ατομα να παμε στο καταστημα της Wind και να κανουμε τις διαδικασιες ;

ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ !! Ειναι δυσκολα τα πραγματα φιλε μου !

 

τους εστειλες κανενα mail (στα κεντρικά);

Link to comment
Share on other sites

τους εστειλες κανενα mail (στα κεντρικά);

 

Ε ναι βρε εννοειται ! Τους πηρα και τηλεφωνα πολλα και τιποτα !! Με μια γραμμη ειναι Γ@μωτο ...

Εχω χασει και κλησεις αρκετες ! Μου ειπαν οτι ισως κανουν αναβαθμιση στο τετραγωνο μου εως το τελος του χρονου.

 

Κριμα γιατι ειμαι πελατης τους πανω απο 5 χρονια ! Εχω 2 νουμερα συνδεση και 2 καρτα στο ονομα μου .

Link to comment
Share on other sites

Καμια δεν ειναι ελληνικη αλλα δηστυχως δεν εχουμε αλλες επιλογες...το κακο ειναι οτι η cosmote δε το εχει πει ποτε επισημα οτι ανηκει στους Γερμανους. Οσο για το σημα...στην αρχη δεν ειχε κανεις. Οταν ομως εισαι χρονια με καποιον παρακολουθεις την εξελιξη του...εκτος απο τα οικονομικα προβληματα που ειχε η εταιρια εγω βλεπω εξελιξη και οχι βηματα προς τα πισω...και αυτη τη στιγμη βλεπω και πολυ καλο και γρηγορο internet...τοσο καλο και γρηγορο οι αλλοι δεν ειχανε ποτε...οσο για την ποιοτητα των κλησεων...νομιζω δεν εχει αντιπαλο.

 

Σ'αυτό το σημείο επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Όσον αφορά το θέμα του διαδικτύου, το έχω χρησιμοποιήσει μόνο δυο-τρεις φορές (λόγω των δωρεάν mb του Whats up) και μπορώ να πω πως με 3-4/5 γραμμές με κάλυψη δικτύου 3ης γενιάς, η ταχύτητα ήταν αρκετά γρήγορη, αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει τις άλλες δύο κάτω από τις ίδιες συνθήκες παρά μόνο με δίκτυο 2ης γενιάς.

Όσον αφορά όμως την ποιότητα των κλήσεων, η Cosmote είναι η χειρότερη από τις τρεις. Πρώτη είναι η WIND που ακόμη και με εξασθενημένο σήμα έχει ποιότητα σταθερού τηλεφώνου, δεύτερη είναι η Vodafone που έχει κι αυτή την ίδια ποιότητα κλήσεων με τη WIND, αλλά αν το σήμα δεν είναι πολύ δυνατό, πέφτει και η ποιότητα και τρίτη είναι η Cosmote η οποία δεν έχει ποιότητα στις κλήσεις ακόμη και όταν έχεις πλήρη κάλυψη δικτύου 3ης γενιάς. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εδω στη Χαλκιδα που μενω η cosmote δεν εχει σημα μεσα στο σπιτι μου...εχω κι εγω whats up...βγαινω εξω για να μιλησω...ετσι ειναι για ολους...αλλου εχουν αλλου δεν εχουν...αλλα εχω δει οτι με μια γραμμη σημα της wind εγω μιλαω και ακουω πολυ καθαρα ενω δεν ισχυει το ιδιο για την cosmote ακομα κι οταν εχει φουλ σημα. Edited by Roger40
Link to comment
Share on other sites

εγω που μενω βορεια Ελλαδα η wind ειναι για χαλια.

ασε που της εχουν μεινει και πολυ λιγοι πελατες εδω.

προσωπικα δεν ξερω κανεναν να εχει wind εκτος απο εμενα που το εχω 2ο νουμερο.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Η wind ποιον έχει πίσω της;

Η cosmote έχει τους Γερμανούς, η Vodafone είναι πολυεθνική, η wind που ανήκει;

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τι σχέση αναφορικά με το δίκτυο? Σιγά μην κάτσω να σκεφτώ τι δυνατότητες έχει η κάθε εταιρία. Πληρώνω κι απ'τη στιγμή που πληρώνω ας κόψει το λαιμό της η κάθε εταιρία να με εξυπηρετήσει όσο καλύτερα μπορεί.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι έγινε με τον διαγωνισμό για το ποιος θα αναλάβει την συντήρηση του εξοπλισμού της Huewei πανελλαδικά για λογαριασμό της WIND?
Link to comment
Share on other sites

εγω που μενω βορεια Ελλαδα η wind ειναι για χαλια.

ασε που της εχουν μεινει και πολυ λιγοι πελατες εδω.

προσωπικα δεν ξερω κανεναν να εχει wind εκτος απο εμενα που το εχω 2ο νουμερο.

 

Πηγανε ολοι στη cosmote και το whats up που τωρα τα τελευταια χρονια ειναι ενα ματσο χαλια σε δικτυο,υπηρεσιες,εξυπηρετηση και πακετα καρτοκινητης,το μεγαλο ερωτημα ειναι γιατι πηγανε σε whats up εφοσον προσφερει πολυ λιγοτερα πραγματα απο τα αντιστοιχα πακετα των αλλων εταιριων???? σκεφτητε το καλα και θα παρετε την απαντηση μονοι σας.....τουλαχιστον με τη wind εχω να δω dropcalls απο το 2002,το δικτυο της σκιζει ενω στο 3G προσπαθει να το επεκτεινει οσο μπορει,δε με αφορα εαν ολοι εχουν whats up,με αφορα εαν το δικτυο που εχω ειναι λειτουργικο και πληρη αυτα που θελω εγω....

Link to comment
Share on other sites

Πηγανε ολοι στη cosmote και το whats up που τωρα τα τελευταια χρονια ειναι ενα ματσο χαλια σε δικτυο,υπηρεσιες,εξυπηρετηση και πακετα καρτοκινητης,το μεγαλο ερωτημα ειναι γιατι πηγανε σε whats up εφοσον προσφερει πολυ λιγοτερα πραγματα απο τα αντιστοιχα πακετα των αλλων εταιριων???? σκεφτητε το καλα και θα παρετε την απαντηση μονοι σας.....τουλαχιστον με τη wind εχω να δω dropcalls απο το 2002,το δικτυο της σκιζει ενω στο 3G προσπαθει να το επεκτεινει οσο μπορει,δε με αφορα εαν ολοι εχουν whats up,με αφορα εαν το δικτυο που εχω ειναι λειτουργικο και πληρη αυτα που θελω εγω....
Εγω παντως βλεπω πολλες φορητοτητες τελευταια...φευγουν πολλοι απο τα whats up και πανε στα free to go και ακομα περισσοτεροι στην q card....αλλαζει το τοπιο.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως βλεπω πολλες φορητοτητες τελευταια...φευγουν πολλοι απο τα whats up και πανε στα free to go και ακομα περισσοτεροι στην q card....αλλαζει το τοπιο.

 

μακάρι μακάρι .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως βλεπω πολλες φορητοτητες τελευταια...φευγουν πολλοι απο τα whats up και πανε στα free to go και ακομα περισσοτεροι στην q card....αλλαζει το τοπιο.

 

επρεπε να 'σφιξουν οι κ--οι' για να βαλει μυαλο ο ελληνας...

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ειπαμε η wind ειναι η πιο φθηνη !! Τελευταια βλεπω καποια βελτιωση με το σημα στην γειτονια μου,παιζει αναμεσα 1-2 γραμες !!

Αντε να φτασουμε και 3-4 μπας και μου δωσουν 3G !!!

Link to comment
Share on other sites

εγω που μενω βορεια Ελλαδα η wind ειναι για χαλια.

ασε που της εχουν μεινει και πολυ λιγοι πελατες εδω.

προσωπικα δεν ξερω κανεναν να εχει wind εκτος απο εμενα που το εχω 2ο νουμερο.

 

και όμως, θα έπρεπε να έχει με βάση την λογική. Το δίκτυο της ΔΕΝ είναι χάλια, αντικειμενικά μιλώντας την χρησιμοποιώ από τότε που βγήκε ως TELESTEΤ στην Ελλάδα και όσο πάει και βελτιώνεται. Αλλά όπως είπαν και άλλοι το θέμα είναι ότι "όλοι έχουν ένα whats up" και αγοράζουμε αυτό για να μας "καλύψει"...άσχετα αν είναι από τα πιο ακριβά πακέτα και μας παίρνει 3' ελάχιστη χρεώση. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και από εμένα!

 

Έχει παρατηρήσει κανείς προβλήματα με το δίκτυο στη δυτική Θεσσαλονίκη-περιοχή Σταυρούπολης(μισό χιλιόμετρο πάνω από το ψυχιατρείο);

Εγώ από εκεί που μέσα στο σπίτι, ήμουν σταθερά σε Η+ με 3-4 γραμμές, τώρα έχω 2 γραμμές. Και ξαφνικά από 2 γραμμές Η+ με γυρνάει στα 2-3 γραμμές EDGE και στο καπάκι σε 2G!!!

Πετά από λίγη ώρα με ξαγυρνάει σε Η+, αλλά αυτό που είπα παραπάνω γίνεται αρκετά συχνά από χθες ενω παλιότερα δεν το έκανε καθόλου!!!

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!

 

Έχει παρατηρήσει κανείς προβλήματα με το δίκτυο στη δυτική Θεσσαλονίκη-περιοχή Σταυρούπολης(μισό χιλιόμετρο πάνω από το ψυχιατρείο);

Εγώ από εκεί που μέσα στο σπίτι, ήμουν σταθερά σε Η+ με 3-4 γραμμές, τώρα έχω 2 γραμμές. Και ξαφνικά από 2 γραμμές Η+ με γυρνάει στα 2-3 γραμμές EDGE και στο καπάκι σε 2G!!!

Πετά από λίγη ώρα με ξαγυρνάει σε Η+, αλλά αυτό που είπα παραπάνω γίνεται αρκετά συχνά από χθες ενω παλιότερα δεν το έκανε καθόλου!!!

 

 

Επειδη περναω απο εκεινη την περιοχη αρκετα συχνα-αν εννοεις πανω απο το ψυχιατριο δεν εχει καλο σημα,αν εννοεις πανω στη Λαγκαδα ολα ειναι καλα και φουλ ιντερνετ ! ΠΑντως απο τον δρομο της πολιχνης και απανω το σημα ειναι χαλια !!!! Δεν πιανει η wind πλεον στα στενα !!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη περναω απο εκεινη την περιοχη αρκετα συχνα-αν εννοεις πανω απο το ψυχιατριο δεν εχει καλο σημα,αν εννοεις πανω στη Λαγκαδα ολα ειναι καλα και φουλ ιντερνετ ! ΠΑντως απο τον δρομο της πολιχνης και απανω το σημα ειναι χαλια !!!! Δεν πιανει η wind πλεον στα στενα !!

 

Εννοώ πάνω από το ψυχιατρείο, όχι επί της Λαγκαδά. Κοντά στα σύνορα Σταυρούπολη με Πολίχνη για να καταλάβεις.

Σε στενάκι είμαι, αλλά μέχρι πριν λίγες ημέρες είχα σταθερά Η+ μέσα στο σπίτι 3-4 γραμμές.

Ενώ τώρα το χάνει συχνά-πυκνά και με γυρνάει σε Ε ή 2g!!!

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πάνω από το ψυχιατρείο, όχι επί της Λαγκαδά. Κοντά στα σύνορα Σταυρούπολη με Πολίχνη για να καταλάβεις.

Σε στενάκι είμαι, αλλά μέχρι πριν λίγες ημέρες είχα σταθερά Η+ μέσα στο σπίτι 3-4 γραμμές.

Ενώ τώρα το χάνει συχνά-πυκνά και με γυρνάει σε Ε ή 2g!!!

 

 

Παρτους τηλεφωνο φιλε αν δεν ειχες πριν προβλημα και μαθε τι συμβαινει !!

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα εδώ και 2 μερες στην Λ.Συγγρού λίγο πριν τον Αγ Σωστη.Εχει εξαφανιστεί το 3G και εχει μετατραπεί σε EDGE και αυτό οχι πολύ σταθερο. Κάποια αναβάθμιση;
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=27836&stc=1&d=1351596784

Λάρισα χτες, στην περιοχή των Δικαστηρίων.

Εντύπωση μου έκανε ότι ακόμη και μέσα στα δικαστήρια είχα ακατέβατο 4/4 Η σήμα :!:

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγω παντως βλεπω πολλες φορητοτητες τελευταια...φευγουν πολλοι απο τα whats up και πανε στα free to go και ακομα περισσοτεροι στην q card....αλλαζει το τοπιο.

 

Όντως ισχύει αυτό. Πολλοί αλλάζουν πάροχο και στρέφονται στη Wind, ιδίως τώρα που η προσοχή που δίνεται στην ποιότητα του δικτύου είναι τεράστια - το LTE και τα λοιπά των ανταγωνιστών είναι για να έχουμε να λέμε...

Link to comment
Share on other sites

το LTE (όλων των εταιρειών) είναι για τα μάτια του κόσμου και προσωπικά με αγανακτεί το γεγονός που υπόσχονται τέτοια υπηρεσία, ενώ η προηγούμενή τους (3G) ακόμα χωλένει σφοδρά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...