Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν υπήρχε κάποιο άλλο δίκτυο που να προσφέρει με 1€ 300' ή 300 μηνύματα προς όλους τους συνδρομητές του ίδιου δικτύου (συμβόλαια και καρτοκινητά), θα είχα φύγει από τη WIND εδώ και πάρα πολύ καιρό.

Τους έχω δώσει προσθεσμία μέχρι το τέλος του έτους να γίνει κάτι, αλλιώς έφυγα. Αλλά και να φύγω, που να πάω; :(

 

Συμφωνω και συμπληρωνω το 3ε/60' προς ολα τα δικτυα με χρεωση ανα λεπτο

Link to comment
Share on other sites

Η σελίδα τους στο φατσομπούκι είναι γεμάτη διαμαρτυρίες πάντως...:confused:

 

Κάνε μια βόλτα από εκείνη των Cosmote και Vodafone, όχι τίποτε άλλο, αλλά για να έχεις το μέτρο σύγκρισης. Και μετά, αν θέλεις, το ξανασυζητάμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια βόλτα από εκείνη των Cosmote και Vodafone, όχι τίποτε άλλο, αλλά για να έχεις το μέτρο σύγκρισης. Και μετά, αν θέλεις, το ξανασυζητάμε ;)

 

 

 

Και πάλι, βλέπω ότι τα παράπονα των συνδρομητών της cosmote σχετικά με την ποιότητα του σήματος/3g είναι πολύ λιγότερα σε σxέση με αυτών της WIND.

Στη vodafone δεν μπήκα, γιατί απλά δεν με αφορά η εν λόγω εταιρία, ούτε τι παρέχει...

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι, βλέπω ότι τα παράπονα των συνδρομητών της cosmote σχετικά με την ποιότητα του σήματος/3g είναι πολύ λιγότερα σε σxέση με αυτών της WIND.

Στη vodafone δεν μπήκα, γιατί απλά δεν με αφορά η εν λόγω εταιρία, ούτε τι παρέχει...

 

όλα είναι θέμα αριθμών. Απ ό,τι φαίνεται λοιπόν η ΚΟΣΜΟΤΕ δεν είναι και η πρώτη επιλογή για υπηρεσίες δεδομένων.

Πάντως η Wind για να προλάβει καταστάσεις πρέπει να βιαστεί σε θέμα επέκτασης.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

σε ζητηματα 3g δεν βλεπω τις διαφορες που υποσχοταν η WIND...

 

αναφερομαι για το τμημα των βορειων προαστειων Αττικης κυριως, μιας κι εκει κυμαινομαι.

 

παραδειγμα στην Κηφησια σε πολλα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ σημεια ειχα μονιμως EDGE, και δεν ημουν και μακρια απο τους εμπορικους δρομους.

 

στην Παπανικολη επισης στο Χαλανδρι, κατα μηκος της σε πολλα μαλιστα σημεια, On foot, ειχα GPRS lol

Link to comment
Share on other sites

σε ζητηματα 3g δεν βλεπω τις διαφορες που υποσχοταν η WIND...

 

αναφερομαι για το τμημα των βορειων προαστειων Αττικης κυριως, μιας κι εκει κυμαινομαι.

 

παραδειγμα στην Κηφησια σε πολλα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ σημεια ειχα μονιμως EDGE, και δεν ημουν και μακρια απο τους εμπορικους δρομους.

 

στην Παπανικολη επισης στο Χαλανδρι, κατα μηκος της σε πολλα μαλιστα σημεια, On foot, ειχα GPRS lol

 

Η κηφισια ειναι προβληματικη απο πολυ καιρο κοντα στα 2-3,5 χρονια πανω κατω..στο κομματι του ζηρηνειου ειναι γενικο το προβλημα απο ολες τις εταιριες , μεσα στην πλατεια εχει σταθμο βασης και το ξερω. οσο για το 3g εχει κοντα στο βουνο απο την μερια του νεκροταφειου και πανω μεσα στην πλατεια δεν το εχω τσεκαρει να πω την αληθεια.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

γυρω απ τον σταθμο τρενου Νεο Ηρακλειου πριν μερικες ωρες... EDGE καρφωτο... που δλδ εκει πρεπει να ειναι καραμπινατο 3G
Link to comment
Share on other sites

γυρω απ τον σταθμο τρενου Νεο Ηρακλειου πριν μερικες ωρες... EDGE καρφωτο... που δλδ εκει πρεπει να ειναι καραμπινατο 3G

 

κωλοφαρδε!!

Link to comment
Share on other sites

γυρω απ τον σταθμο τρενου Νεο Ηρακλειου πριν μερικες ωρες... EDGE καρφωτο... που δλδ εκει πρεπει να ειναι καραμπινατο 3G

 

Να κάνω δύο ερωτήσεις.

α) Δοκίμασες κίνηση δεδομένων και σου παρέμεινε στο edge? Γιατί υπάρχει τέτοιο feature. EDGE και μόλις γίνει κίνηση δεδομένων αλλάζει σε 3η γενιά αρκετά γρήγορα. Αυτό μη ρωτάτε γιατί γίνεται, είναι προφανές.

 

β) Με άλλο κινητό έχεις δοκιμάσει; Τα τραγικά προγραμματιστικά λάθη του android - όχι γενικά, κυρίως σε custom rom- είναι η μεγαλύτερη πηγή τέτοιων προβλημάτων.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

γυρω απ τον σταθμο τρενου Νεο Ηρακλειου πριν μερικες ωρες... EDGE καρφωτο... που δλδ εκει πρεπει να ειναι καραμπινατο 3G

 

Το ίδιο συμβαίνει και στο σταθμό του Μοσχάτου.Πουθενα 3G.:(

Link to comment
Share on other sites

α) Δοκίμασες κίνηση δεδομένων και σου παρέμεινε στο edge? Γιατί υπάρχει τέτοιο feature. EDGE και μόλις γίνει κίνηση δεδομένων αλλάζει σε 3η γενιά αρκετά γρήγορα. Αυτό μη ρωτάτε γιατί γίνεται, είναι προφανές.

νομιζα οτι γινετε μονο απο 3g σε hspa ?

Link to comment
Share on other sites

νομιζα οτι γινετε μονο απο 3g σε hspa ?

 

Όχι, στο νέο δίκτυο υπάρχει εντελώς διαφορετικό configuration!;) Δε θα σας πρότεινα βέβαια να κλειδώσετε σε 3η γενιά αλλά δεν έχετε να χάσετε και τίποτα :cool:

 

Btw, το edge είναι αρκετά γρήγορο για αδράνεια και εξοικονόμηση ενέργειας. Για μεγάλη κίνηση δεδομένων είναι άθλιο βεβαίως...

Τέλος έχω την εντύπωση ότι η wind στο νέο δίκτυο κατήργησε τη μετάβαση στο απλό 3G. Μόνο HSDPA.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω δύο ερωτήσεις.

α) Δοκίμασες κίνηση δεδομένων και σου παρέμεινε στο edge? Γιατί υπάρχει τέτοιο feature. EDGE και μόλις γίνει κίνηση δεδομένων αλλάζει σε 3η γενιά αρκετά γρήγορα. Αυτό μη ρωτάτε γιατί γίνεται, είναι προφανές.

 

β) Με άλλο κινητό έχεις δοκιμάσει; Τα τραγικά προγραμματιστικά λάθη του android - όχι γενικά, κυρίως σε custom rom- είναι η μεγαλύτερη πηγή τέτοιων προβλημάτων.

 

α) ναι. και μαλιστα επεφταν οι γραμμες οταν γινοτανε transfer data. επισης το Nexus S εχει επιλογη να κλειδωνει μονο σε 2G (non-rooted)

β) οχι δεν εχω δοκιμασει με αλλο κινητο. αν εννοεις οτι πεφτει τοσο εξω ενα android απο ενα π.χ. iOS,WP,Blackberry στην παρουσα φαση δεν εχω δοκιμασει...

Edited by PsyGreg
Link to comment
Share on other sites

Όχι, στο νέο δίκτυο υπάρχει εντελώς διαφορετικό configuration!;) Δε θα σας πρότεινα βέβαια να κλειδώσετε σε 3η γενιά αλλά δεν έχετε να χάσετε και τίποτα :cool:

 

Btw, το edge είναι αρκετά γρήγορο για αδράνεια και εξοικονόμηση ενέργειας. Για μεγάλη κίνηση δεδομένων είναι άθλιο βεβαίως...

Τέλος έχω την εντύπωση ότι η wind στο νέο δίκτυο κατάργησε τη μετάβαση στο απλό 3G. Μόνο HSDPA.

Μπερδεύτηκα λίγο..

δηλαδή ακόμα και σε 3g να του πω να κλειδώσει αυτό θα γυρνάει σε edge όταν υπάρχει αδράνεια?

Πάντως όπως και να έχει καλό θα είναι όταν δεν γίνεται κάποια ιδιαίτερη κίνηση δεδομένων πχ του τύπου chat κλπ να παραμένει στο edge.

όσο για το edge είναι αυτο που πάντα ήθελα..

αρκετά γρήγορο για να ανοίγεις σελίδες με οπερα μίνι & να ακούς radio aac+ αλλά και να περνάει και φωνή μια χαρά όταν κάτσει..!

εμένα μου αρκεί και για αυτό και ενθουσιάστηκα όταν ξαφνικά γίνανε όλα edge!

βέβαια τώρα είμαι Χανιά και κλαίω....

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

το edge χρεώνεται ή είναι σαν το gsm?

 

οχι δεν χρεωνεται ειναι το λεγομενο 2,5g σε ταχυτητα τo edge οσον αφορα το ιντερνετ σε συγκριση με το απλο gsm ειναι πιο γρηγορο . αλλα οχι τοσο οσο το 3g/hsdpa .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Εχω συνδεση στη wind απο το ξεκινημα της κινητης στην Ελλαδα. Εχω παρ ολα αυτα περασει κι απο τ αλλα δυκτια. Πιστευω πως δεν εχει να ζηλεψει κατι η wind απο το σημα των αλλων...εγω προσωπικα εχω γυρισει ολη την Ελλαδα αλλα και στη Χαλκιδα που μενω δεν εχω κανενα προβλημα. Πιστευω απ οσα ακουω και διαβαζω οτι υπαρχει προκαταληψη...αλλα οπως παει το πραμα θα αλλαξει αυτο...και συντομα. Καλημερα σας!
Link to comment
Share on other sites

Εχω συνδεση στη wind απο το ξεκινημα της κινητης στην Ελλαδα. Εχω παρ ολα αυτα περασει κι απο τ αλλα δυκτια. Πιστευω πως δεν εχει να ζηλεψει κατι η wind απο το σημα των αλλων...εγω προσωπικα εχω γυρισει ολη την Ελλαδα αλλα και στη Χαλκιδα που μενω δεν εχω κανενα προβλημα. Πιστευω απ οσα ακουω και διαβαζω οτι υπαρχει προκαταληψη...αλλα οπως παει το πραμα θα αλλαξει αυτο...και συντομα. Καλημερα σας!

 

οπως το ειπες ''προκαταληψη''... στην αρχη, η telestet ειχε το χειροτερο σημα... αλλά στην ελλαδα ''καλυτερα να σου βγει το ματι....''...

 

ειμαστε στο 2012 και ακομη υπαρχουν ατομα που πιστευουν οτι η κοσμοτε ειναι ελληνικη :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εχω συνδεση στη wind απο το ξεκινημα της κινητης στην Ελλαδα. Εχω παρ ολα αυτα περασει κι απο τ αλλα δυκτια. Πιστευω πως δεν εχει να ζηλεψει κατι η wind απο το σημα των αλλων...εγω προσωπικα εχω γυρισει ολη την Ελλαδα αλλα και στη Χαλκιδα που μενω δεν εχω κανενα προβλημα. Πιστευω απ οσα ακουω και διαβαζω οτι υπαρχει προκαταληψη...αλλα οπως παει το πραμα θα αλλαξει αυτο...και συντομα. Καλημερα σας!

 

ρε φιλε προκαταληψη ειναι που στο σπιτι μου και στα γυρω στενα εν ετη 2012 εχω μια γραμμη ΣΗΜΑ ;; που ;;; ξερεις που ;;

 

Ανατολικη θεσσαλονικη ΕΛΕΟΣ !! Δηλαδη μερικοι θα μας τρελανεται.

 

ΕΠΙΣΗΣ μην συγκρινεις Τη Νοτια Ελλαδα με την Βορεια καμια σχεση !!! Ημουν Αθηνα το 2ημερο που μας περασε και η wind ΣΠΕΡΝΕΙ εκει οντος

αλλα Ελλαδα ΔΕΝ ειναι μονο μονο κατω απο την Λαρισα !!

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε προκαταληψη ειναι που στο σπιτι μου και στα γυρω στενα εν ετη 2012 εχω μια γραμμη ΣΗΜΑ ;; που ;;; ξερεις που ;;

 

Ανατολικη θεσσαλονικη ΕΛΕΟΣ !! Δηλαδη μερικοι θα μας τρελανεται.

 

σε ΟΛΕΣ τις εταιριες υπαρχουν σημεια που δεν εχουν καλυψη. Και η κοσμοτε εχει ''τρυπες'' και η vodafone εχει ''τρυπες'' (εν ετη 2012). Βλεπεις ποιο δικτυο σε καλυπτει στο σπιτι/δουλεια/στεκια και χρησιμοποιεις εκεινο ;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι ολες εχουν προβληματα !!! Απλα εγω δεν μπορω να αλλαξω εταιρια γιατι πισω μου εχω 6 ατομα. Οποτε θελω να το φτιαξουν.

Δηλαδη τοσο περιεργο ειναι ; Μια κεραια δε μπορουν να βαλουν στην τουμπα ; Μπορουν απλα θελουν να την βγαζουν ΤΣΑΜΠΑ !!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι ολες εχουν προβληματα !!! Απλα εγω δεν μπορω να αλλαξω εταιρια γιατι πισω μου εχω 6 ατομα. Οποτε θελω να το φτιαξουν.

Δηλαδη τοσο περιεργο ειναι ; Μια κεραια δε μπορουν να βαλουν στην τουμπα ; Μπορουν απλα θελουν να την βγαζουν ΤΣΑΜΠΑ !!

 

ενω οι άλλες 2 εταιριες...

Link to comment
Share on other sites

Λυσσαξες εσυ με τις αλλες εγω wind θελω λεμε !! :D

 

αφου λες οτι δε σε καλυπτει... Παρε τα υπολοιπα 6-7 ατομα που ειπες και κανετε φορητοτητα σε αλλη εταιρια (φορητοτητα=αλλαγη εταιριας κρατωντας τον ιδιο αριθμο).

 

αλλιως, χρησιμοποιεις ενα dual sim κινητο και εισαι αρχοντας ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...