Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεδομένου οτι γίνονται στην εναλλαγή μεταξύ 2G-3G κατά τη διάρκεια της κλήσης αν ανοίξεις το 3G και το δουλέψεις μερικές μέρες θα ήταν ενδιαφέρον το συμπέρασμά σου!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου οτι γίνονται στην εναλλαγή μεταξύ 2G-3G κατά τη διάρκεια της κλήσης αν ανοίξεις το 3G και το δουλέψεις μερικές μέρες θα ήταν ενδιαφέρον το συμπέρασμά σου!

Δεν κατάλαβες.

Το 3G είναι ενεργοποιημένο μόνιμα.

Απλά δεν το χρησιμοποιώ για χρήση Data στις παραπάνω περιοχές.

Μόνο στην δουλειά μου που είναι σε άλλη περιοχή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Βαζω μια σιμ της κιου που εχω στο LG A190 και μου εμφανιζει δυο πρασινα εικονιδια με το γραμμα R,τι σημαινει αυτο??? μονο στο δικτυο της wind μου το βγαζει...
Link to comment
Share on other sites

Βαζω μια σιμ της κιου που εχω στο LG A190 και μου εμφανιζει δυο πρασινα εικονιδια με το γραμμα R,τι σημαινει αυτο??? μονο στο δικτυο της wind μου το βγαζει...

 

Η Q λειτουργεί σαν σε περιαγωγη στο δίκτυο της wind γι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από απουσία 2-3 εβδομάδων από Αθήνα επιστρέφοντας διαπίστωσα αρκετή κινεζοποίηση του δικτύου με ενεργοποίηση Edge σε πολλές περιοχές όπως (Ιλίσσια, Ζωγράφου, Παγκράτι, Γκάζι, Γουδί, Αμπελόκηποι και ευρύτερο κέντρο), Περιστέρι-Αιγάλεω και ...εθνική οδό Τριπόλεως-Κορίνθου στο ύψος της Νεμέας (κουφό ναι).

Τα drop calls πάνε σύννεφο αλλά λόγω iPhone δίνω μια δικαιολογία στο δίκτυο μέχρι να καταφέρω να το δοκιμάσω με σοβαρό (από άποψη διαχείρισης δικτύου) τηλεφωνάκι!

 

Καλησπέρα το παρατήρησα και εγω στο Γουδί είχα κανά δύο dropcalls, μου βγάζει και εμένα το edge αλλα έχω την εντύπωση ότι παίζει ποιο σταθερά το upload.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το παρατήρησα και εγω στο Γουδί είχα κανά δύο dropcalls, μου βγάζει και εμένα το edge αλλα έχω την εντύπωση ότι παίζει ποιο σταθερά το upload.

Καλησπέρα,

ναι το σίγουρο θετικό είναι οτι έχουν αυξηθεί (κατά πολύ) οι ταχύτητες και στο upload!!! :D

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το παρατήρησα και εγω στο Γουδί είχα κανά δύο dropcalls, μου βγάζει και εμένα το edge αλλα έχω την εντύπωση ότι παίζει ποιο σταθερά το upload.

 

Ποια συσκευή έχεις; :worry: Καλά μη μου πεις κανένα iPhone :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ποια συσκευή έχεις; :worry: Καλά μη μου πεις κανένα iPhone :p

 

Ναι iPhone 4 με 4.3.3 και τρέχω την εφαρμογη speedtest.net απο server της vodafone ...

Στο μετρό της Δάφνης έχω πιάσει 6.22Mbps

Edited by LagMan
Link to comment
Share on other sites

Ναι iPhone 4 με 4.3.3 και τρέχω την εφαρμογη speedtest.net απο server της vodafone ...

Στο μετρό της Δάφνης έχω πιάσει 6.22Mbps

 

Βρε παιδιά δε το λέω επίτηδες, συγνώμη. Όταν ακούω drop call πλέον ρωτάω αν έχουν iPhone :lol: Δεν έχεις κάποιο avatar γι'αυτό σε ρώτησα.

Μπορεί το κινητό να έχει μια "καλή" στάθμη λήψης και μια "καλή" κεραία. Αλλά η δικτυακή διαχείριση του κινητού είναι κακή. Μιλάμε λες και δεν έχει εγκριθεί από GSM Association. Τα κινέζικα μια χαρά λειτουργούν. Το iPhone όχι. Και το λέω μπας και αρχίζετε να κράζετε την Apple για να στήσει ένα καλό δικτυακό module στο OS. Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα σε κινητό των 700Ε...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά δε το λέω επίτηδες, συγνώμη. Όταν ακούω drop call πλέον ρωτάω αν έχουν iPhone :lol: Δεν έχεις κάποιο avatar γι'αυτό σε ρώτησα.

Μπορεί το κινητό να έχει μια "καλή" στάθμη λήψης και μια "καλή" κεραία. Αλλά η δικτυακή διαχείριση του κινητού είναι κακή. Μιλάμε λες και δεν έχει εγκριθεί από GSM Association. Τα κινέζικα μια χαρά λειτουργούν. Το iPhone όχι. Και το λέω μπας και αρχίζετε να κράζετε την Apple για να στήσει ένα καλό δικτυακό module στο OS. Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα σε κινητό των 700Ε...

 

Μπορώ να μετρήσω την δικτυακή διαχείρηση να δω αν κάτι δε πάει καλά; 300κάτι το είχα πάρει και το έχω ευχαριστηθεί... Ως τώρα πάντως έχω την εντύπωση ότι είναι θέμα παρόχου τα drop calls.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να μετρήσω την δικτυακή διαχείρηση να δω αν κάτι δε πάει καλά; 300κάτι το είχα πάρει και το έχω ευχαριστηθεί... Ως τώρα πάντως έχω την εντύπωση ότι είναι θέμα παρόχου τα drop calls.

 

Δεν υπάρχει τρόπος να το δεις. Απλά χρησιμοποίησε ένα ΝΟΚΙΑ, ένα SE, ένα Huawei στην περιοχή... Θα καταλάβεις διαφορά! ;) Στο εγγυώμαι!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τρόπος να το δεις. Απλά χρησιμοποίησε ένα ΝΟΚΙΑ, ένα SE, ένα Huawei στην περιοχή... Θα καταλάβεις διαφορά! ;) Στο εγγυώμαι!

 

Dropcall έχω δει μεταξύ Nokia 1100 και samsung sii... Πως θα δω τη διάφορα όταν μια στο τόσοοοο βλέπω με το iPhone ; Υπόψιν το έχω σε θήκη .

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά δε το λέω επίτηδες, συγνώμη. Όταν ακούω drop call πλέον ρωτάω αν έχουν iPhone :lol: Δεν έχεις κάποιο avatar γι'αυτό σε ρώτησα.

Μπορεί το κινητό να έχει μια "καλή" στάθμη λήψης και μια "καλή" κεραία. Αλλά η δικτυακή διαχείριση του κινητού είναι κακή. Μιλάμε λες και δεν έχει εγκριθεί από GSM Association. Τα κινέζικα μια χαρά λειτουργούν. Το iPhone όχι. Και το λέω μπας και αρχίζετε να κράζετε την Apple για να στήσει ένα καλό δικτυακό module στο OS. Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα σε κινητό των 700Ε...

 

Εγώ πάντως δεν έχω ακούσει παράπονα για dropped calls ούτε από χρήστες 4S (το οποίο έχει άψογη λήψη) ούτε από χρήστες iPhone 4 με θήκη (συμπεριλαμβανομένου και εμού). Μπορεί να έχεις δίκιο (για να το λες κάτι θα ξέρεις) αλλά νομίζω ότι είστε υπερβολικοί. Τουλάχιστον μετά το iOS 5 όλα είνα μια χαρά στο τομέα αυτό. Πάντως ο κατασκευαστής που με έχει ικανοποιήσει περισσότερο στο θέμα σήμα είναι η RIM. Για τη Nokia δεν έχω να πω κάτι για κομμένες κλήσεις αλλά πρέπει να πω ότι μου έχει τύχει 2 φορές iPhone και Samsung να έχουν έστω λίγο σήμα (και να καλούν, όχι εικονικό) εκεί που Nokia Ν8 δεν ειχε καθόλου με τον ίδιο πάροχο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω ακούσει παράπονα για dropped calls ούτε από χρήστες 4S (το οποίο έχει άψογη λήψη) ούτε από χρήστες iPhone 4 με θήκη (συμπεριλαμβανομένου και εμού). Μπορεί να έχεις δίκιο (για να το λες κάτι θα ξέρεις) αλλά νομίζω ότι είστε υπερβολικοί. Τουλάχιστον μετά το iOS 5 όλα είνα μια χαρά στο τομέα αυτό. Πάντως ο κατασκευαστής που με έχει ικανοποιήσει περισσότερο στο θέμα σήμα είναι η RIM. Για τη Nokia δεν έχω να πω κάτι για κομμένες κλήσεις αλλά πρέπει να πω ότι μου έχει τύχει 2 φορές iPhone και Samsung να έχουν έστω λίγο σήμα (και να καλούν, όχι εικονικό) εκεί που Nokia Ν8 δεν ειχε καθόλου με τον ίδιο πάροχο

 

Προσωπικά...ακούω πολλά παράπονα για iPhone!!! Πολλοί νομίζουν ότι φταίει το δίκτυο και δε δίνουν σημασία. Όταν όμως στην ίδια περιοχή το πρόβλημα δεν εμφανίζεται με σοβαρά υλοποιημένα κινητά (NOKIA, Sony/SE, RIM, Huawei, Alcatel, Motorola) τότε ναι, φταίει η συσκευή.

 

Στο θέμα σήματος η RIM είναι πολύ καλή. Απλά είναι λίγο ψεύτικη/αισιόδοξη η ένδειξη. Τέρμα παντού και με...-98dBm RSCP στο 3G! Έχουν κάποια θέματα με τα OTA updates των SIM. Πολλές φορές αποτυγχάνουν και πρέπει να βάλεις τη SIM σε άλλη συσκευή για να λειτουργήσει σωστά...το μούρο! :wacko: Μου έχει συμβεί πολλές φορές.

Έχω βρεθεί όμως σε πολλές περιοχές που το Ν8/701 είχαν...σήμα και το μούρο δυσκολευόταν να κρατήσει γραμμή. Σε γενικές γραμμές όμως είναι πολύ καλά σε αυτόν τον τομέα και κυρίως...στην ακουστική δε παίζονται! ;)

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στη διαχειριση δικτυων το τοσο το iPhone 4 οσο και το 4s ειναι αθλια και επισης εχουν και αδυναμους πομποδεκτες σε σχεση με μια μετρια αλλη συσκευη. Δοκιμασμενα με τον ιδιο παροχο σε ιδιες διαδρομες περιοχων οπου λογω πυκνοτητας πληθυσμου και γεωγραφικης θεσης αλλαζει συνεχεια το κινητο σταθμους βασης. Το 4s ειναι λιγο καλυτερο απο το παλιο 4 αλλα και παλι τα drop call ειναι της ταξης των 5% καθημερινα...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Όσο βαμμένος apple fanboy αι να είμαι, πρέπει να παραδεχθώ ότι οι RF DSP αλγόριθμοι του iPhone, και ειδικά αυτοι πού ειναι υπεύθυνοι για τις μετρήσεις σταθμών σήματος και αναφοράς των αντίστοιχων events στο δίκτυο ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ υλοποιημένοι.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να μετρήσω την δικτυακή διαχείρηση να δω αν κάτι δε πάει καλά; 300κάτι το είχα πάρει και το έχω ευχαριστηθεί... Ως τώρα πάντως έχω την εντύπωση ότι είναι θέμα παρόχου τα drop calls.

 

Αγόρασε μια συσκευή Motorola. Τη διαφορά θα τη δεις ακόμη και από ένα απλό τηλέφωνο της όπως αυτό. Κάνε το τεστ και θα με θυμηθείς ;) Στο υ-π-ο-γ-ρ-ά-φ-ω. Για να διαπιστώσεις ιδίοις όμμασι ότι δεν φταίει ο πάροχος.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε μια συσκευή Motorola. Τη διαφορά θα τη δεις ακόμη και από ένα απλό τηλέφωνο της όπως αυτό. Κάνε το τεστ και θα με θυμηθείς ;) Στο υ-π-ο-γ-ρ-ά-φ-ω. Για να διαπιστώσεις ιδίοις όμμασι ότι δεν φταίει ο πάροχος.

 

*Tα motorola μου είχαν διαφύγει από την παραπάνω λίστα. Και όντως έχουν πολύ καλή δικτύωση. Ειδικά το 3G τους είναι πολύ super.

 

Μπορείτε να δοκιμάσετε φθηνά τηλέφωνα. Ακόμα και το ZTE R236 το δίκαρτο που κοστίζει 39Ε ακούγεται ότι έχει φοβερή δικτύωση (και με ΒΤ παρακαλώ! ).

Βέβαια για εμένα ισχύει ότι αν έχει πρόβλημα ένα ΝΟΚΙΑ τότε είναι πρόβλημα του δικτύου :p αλλά για να μη θεωρηθώ fan boy μπορείτε να δοκιμάζετε και άλλες συσκευές που έχουν ΑΨΟΓΗ διαχείριση δικτύου. Τα Alcatel για παράδειγμα είναι καταπληκτικά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το δίκαρτο ΖΤΕ -G R 222 kαι δεν είχα ποτέ πρόβλημα για χαμένες κλήσεις.

Ούτε από το xperia arc.

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έτρεξα πάλι speedtest αλλα συνδέθηκα σε server της Cosmote στη Θεσσαλονίκη και έπιασα 5.30Mbps ξαναδοκίμασα και συνδέθηκα στο server της vodafone στην Αθήνα και έπιασα 1.2Mbps download . Κάτι συμβαίνει μεταξύ vodafone και wind υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη δρομολόγηση ; Δεν έχει bandwidth η vodafone ;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έτρεξα πάλι speedtest αλλα συνδέθηκα σε server της Cosmote στη Θεσσαλονίκη και έπιασα 5.30Mbps ξαναδοκίμασα και συνδέθηκα στο server της vodafone στην Αθήνα και έπιασα 1.2Mbps download . Κάτι συμβαίνει μεταξύ vodafone και wind υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη δρομολόγηση ; Δεν έχει bandwidth η vodafone ;

 

Τα speedtest είναι πραγματικά αναξιόπιστα. Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ.

Κατεβάζω >1.2Mbps και το Speedtest δείχνει πάντα <1Μbps.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα speedtest είναι πραγματικά αναξιόπιστα. Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ.

Κατεβάζω >1.2Mbps και το Speedtest δείχνει πάντα <1Μbps.

 

Δεν ειναι παντα. Μια χαρα δειχνει αναλογως τον server που επιλεγεις...

 

Η cosmote και vodafone εχουν servers στο speedtest.net ενώ η Wind οχι .. .Οποτε λογικο ειναι να χεις λιγοτερη ταχυτητα σε αλλους servers εκτός wind..

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Η Κοσμοτε δεν εχει σερβερ για speedtest. Μονο η vf και το GRnet. Παλια ειχε και η ON Telecoms.

Απο Wind συνδεομαστε με VF παντως..

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Δες καλύτερα στην Θεσσαλονίκη ποιοι servers υπάρχουν .... και θα δεις πως η Cosmote εχει καιρο....
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...