Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό εξαρτάται από την περιοχή που χρησιμοποιείς το κινητό σου.

 

Μιλώντας γενικά, σε πληθυσμιακή κάλυψη, η VF είναι πιο εκτεταμένη και σε GSM και σε HSPA δίκτυο(ιδίως σε HSPA) και γενικά οι ταχύτητες στο mobile internet είναι αρκετά καλύτερες της Wind. Αν όντως χρησιμοποιείς mobile internet, μάλλον σε συμφέρει να παραμείνεις VF και από άποψης ταχύτητας, αλλά κυρίως, από άποψη κάλυψης.

 

Κατάλαβα . Άντε τώρα να τους πεις στους εξωτερικούς συνεργάτες της wind ότι δεν θέλεις . Σευχαριστώ για την απάντηση σου . Καλή χρονιά.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

σε σημα(gsm)μη σου πω οτι ειμαι πιο ευχαριστημενος απο την wind παρα με vodafone ειδικα σε δυσκολα σημεια.για γρηγορο ιντερνετ(3g)μην το ψαχνεις σιγουρα βονταφον.αυτα για την ωρα γιατι θα γινει αναβαθμιση στο μελλον στην wind.πιστευω θα μεινεις ευχαριστημενος με wind.παντως ειναι και θεμα περιοχης.

 

 

Αυτό είπα και γω. Εξαρτάται απ'την περιοχή. Δε γνωρίζω για Αθήνα που είναι ο φίλος μας, αλλά αν κρίνω από άλλες περιοχές, από Θεσσαλία και πάνω, ασυζητητί VF ή Cosmote από θέμα κάλυψης.

 

Αν υπάρχει κάποια κάρτα Wind ή Q, μπορεί να την βάλει στο κινητό του και να δοκιμάσει στις περιοχές που τον ενδιαφέρουν, απλό.

Link to comment
Share on other sites

σε σημα(gsm)μη σου πω οτι ειμαι πιο ευχαριστημενος απο την wind παρα με vodafone ειδικα σε δυσκολα σημεια.για γρηγορο ιντερνετ(3g)μην το ψαχνεις σιγουρα βονταφον.αυτα για την ωρα γιατι θα γινει αναβαθμιση στο μελλον στην wind.πιστευω θα μεινεις ευχαριστημενος με wind.παντως ειναι και θεμα περιοχης.

 

Αυτό εξαρτάται από την περιοχή που χρησιμοποιείς το κινητό σου.

 

Μιλώντας γενικά, σε πληθυσμιακή κάλυψη, η VF είναι πιο εκτεταμένη και σε GSM και σε HSPA δίκτυο(ιδίως σε HSPA) και γενικά οι ταχύτητες στο mobile internet είναι αρκετά καλύτερες της Wind. Αν όντως χρησιμοποιείς mobile internet, μάλλον σε συμφέρει να παραμείνεις VF και από άποψης ταχύτητας, αλλά κυρίως, από άποψη κάλυψης.

 

Εάν πάω τώρα σε wind έχω το δικαίωμα να φύγω πριν το 12μηνο ή "δένομαι" από συμβόλαιο ;

London for ever
Link to comment
Share on other sites

νομιζω αν δεν παρεις επιδοτηση ειναι αοριστου χρονου.αλλιως δεσμευεσαι ενα διαστημα.και παλι μπορεις να φυγεις αλλα πρεπει να πληρωσεις ενα ποσο.
Link to comment
Share on other sites

Η ελάχιστη χρονική διάρκεια συμβολαίου είναι 2 μήνες, πάρεις-δεν πάρεις επιδότηση. Πρακτικά αυτό σημαίνει πως:

 

-Έχεις δικαίωμα να κάνεις διακοπή τουλάχιστον μετά την παρέλευση 30 ημερών από την ημερομηνία ενεργοποίησης στο δίκτυο και

-Η διακοπή πραγματοποιείται 1 μήνα μετά από την αίτηση διακοπής.

 

Πρακτικά, αν υποθέσουμε ότι πας στην Wind π.χ. στις 2 Ιανουαρίου, έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση διακοπής από τις 2 Φεβρουαρίου και μετά, ενώ η διακοπή, αν το αίτημα το κάνεις ακριβώς στις 2/2, θα γίνει 1 μήνα μετά, δηλαδή στις 2 Μαρτίου.

 

Αυτό ωστόσο δεν συμβαίνει μόνο στην Wind, αλλά και στις άλλες 2 εταιρίες. Έτσι, πληρώνεις 2 πάγια στάνταρ. Απλά, αν πάρεις επιδότηση υποχρεούσαι να επιστρέψεις ολόκληρο το ποσό, ενώ αν πάρεις έκπτωση, την έκπτωση αυτών των 2 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Postpaid customers were offered new WIND Hellas SIM cards, retaining their old numbers. Existing Q-card customers continued to use their Q-Telecom SIM cards, although technically they were "roaming" on the WIND Hellas network. New Q subscribers were given SIM cards that appeared to be Q-cards, although Wind Hellas (MNC: 202 10) was their home carrier. The radio network of Q-Telecom (MNC: 202 09) was disbanded in May 2007. Q-Telecom's bands are currently used by Wind Hellas on its radio network (MNC: 202 10). Q-Telecom employees became WIND Hellas employees. The only part of Q-Telecom that remains in operation is its former marketing division, which is dedicated to the promotion of the Q-card brand name.

 

(Από την wikipedia)

 

Ποιός ο λόγος κάποιος που έχει wind και κάνει φορητότητα σε q card να παίρνει άλλη κάρτα sim? Αφού ουσιαστικά και πρακτικά είναι το ίδιο δίκτυο?

Link to comment
Share on other sites

εδω κ μια εβδομαδα εχω σχεδον χασει το 3G απο Περαια θεσσαλονικης..ελπιζω να αποκατασταθει..
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

εδω κ μια εβδομαδα εχω σχεδον χασει το 3G απο Περαια θεσσαλονικης..ελπιζω να αποκατασταθει..

 

να σε ρωτησω αν εχει βελτιωθει και το 2g ? γιατι υπαρχει προβλημα το τελευταιο 4-5μηνο

σε ποιο σημειο μενεις αν θελεις απαντησε μου με pm.

Link to comment
Share on other sites

Στα 850 νομίζω ότι είναι ο στρατός ενώ το "άνω φάσμα" UHF της αναλογικής τηλεόρασης καλύπτει αυτό το φάσμα. Γενικότερα δεν είναι κάτι ελεύθερο εκτός των συχνοτήτων της κινητής τηλεφωνίας ;) Στο 1800 επίσης μπορεί να μπει 3G,χωρίς καμία ουσιαστική διαφορά με το WCDMA@2100 ;)

Δεν υπάρχει στρατός σε εκείνη την μπάντα παρα πιό κάτω η τηλεόραση.

 

Χλωμό κόβω την χρησιμοποίηση της κάτω μπάντας (900 η 850) για 3G. Οι εταιρίες έχουν ήδη επενδύσει σε multiband κεραίες και χρησιμοποιούν ήδη τα συστήματα. Αν θέλουν κι εκεί η θα πρέπει να ξοδέψουν σε καλώδια ή όσες δουλεύουν huawei οπτικές και να βάλουν και έξτρα κεραίες σε όλο το δίκτυο... Μιλάμε για μεγάλο κόστος. Ας καλυφθεί πρώτα με 2100 και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Postpaid customers were offered new WIND Hellas SIM cards, retaining their old numbers. Existing Q-card customers continued to use their Q-Telecom SIM cards, although technically they were "roaming" on the WIND Hellas network. New Q subscribers were given SIM cards that appeared to be Q-cards, although Wind Hellas (MNC: 202 10) was their home carrier. The radio network of Q-Telecom (MNC: 202 09) was disbanded in May 2007. Q-Telecom's bands are currently used by Wind Hellas on its radio network (MNC: 202 10). Q-Telecom employees became WIND Hellas employees. The only part of Q-Telecom that remains in operation is its former marketing division, which is dedicated to the promotion of the Q-card brand name.

 

(Από την wikipedia)

 

Ποιός ο λόγος κάποιος που έχει wind και κάνει φορητότητα σε q card να παίρνει άλλη κάρτα sim? Αφού ουσιαστικά και πρακτικά είναι το ίδιο δίκτυο?

 

το CRM της Wind ομως δεν το ξερει!

Οτι αφορα τη Q ειναι σαν φορητοτητα για την Wind.

Μπορεις να φας και απορριψη φορητοτητας για λαθος στοιχεια!

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ερώτηση είναι αυτή που λέει ο τίτλος!Αν ξέρει κανείς θα ήθελα να μου απαντήσει γιατί ψάχνομαι για ένα κινητό και δεν ξέρω αν θα μπορεί να παίξει Ελλάδα..
Link to comment
Share on other sites

Το 3G είναι στα 2100 MHz (2.1 GHz) όπως και στους άλλους δύο πάροχους, και το GSM είναι κυρίως στα 900 MHz με πολλά BTS να εκπέμπουν και στα 1800 MHz (1.8 GHz).
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση. Δηλαδή ένα κινητό με αυτά τα specs

GSM:

850, 900, 1800, 1900

UMTS:

850, 1900, 2100

θα παίζει κανονικά??

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω αν εχει βελτιωθει και το 2g ? γιατι υπαρχει προβλημα το τελευταιο 4-5μηνο

σε ποιο σημειο μενεις αν θελεις απαντησε μου με pm.

 

εδω κ 1 μερα εχει αποκατασταθει το 3G αλλα κατι μου λεει οτι θα επανελθει στην κατασταση που ηταν.

οσο για το 2g γενικα δεν εχω προβληματα κ νομιζω οτι ειναι σταθερα στα 2 χρονια..μενω στο νοτιο κομματι κοντα στη θαλασσα

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση. Δηλαδή ένα κινητό με αυτά τα specs

GSM:

850, 900, 1800, 1900

UMTS:

850, 1900, 2100

θα παίζει κανονικά??

 

Φυσικά, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δεν υπάρχει στρατός σε εκείνη την μπάντα παρα πιό κάτω η τηλεόραση.

 

Χλωμό κόβω την χρησιμοποίηση της κάτω μπάντας (900 η 850) για 3G. Οι εταιρίες έχουν ήδη επενδύσει σε multiband κεραίες και χρησιμοποιούν ήδη τα συστήματα. Αν θέλουν κι εκεί η θα πρέπει να ξοδέψουν σε καλώδια ή όσες δουλεύουν huawei οπτικές και να βάλουν και έξτρα κεραίες σε όλο το δίκτυο... Μιλάμε για μεγάλο κόστος. Ας καλυφθεί πρώτα με 2100 και βλέπουμε.

 

Εγω βλεπω οτι το 2100 ειναι σταθερο αρκετα,μη σου πω οτι ειναι αρκετα καλυτερο απο το 1800 μεσα στις οικοδομες,δηλαδη η vodafone στο κιλκις δε νομιζω να καταξοδευτηκε για να εχει αυτη την πολυ καλη καλυψη μεσα στη πολη,εαν εχει βαλει αλλη μια κεραια κρυμμενη,τωρα περιμενω απο cosmote γιατι δεν εχει τοσο ισχυρο σημα οσο η vodafone,ενω η wind καλυπτει μονο καποια τετραγωνα στο κεντρο,αυτη ειναι που πρεπει να δωσει το μεγαλυτερο βαρος στο δικτυο....

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει καποιο τηλεφωνο να αναφερουμε προβληματα στο σημα;

 

http://www.windkalipsi.gr/help.asp

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει καποιο τηλεφωνο να αναφερουμε προβληματα στο σημα;

 

Δυστηχώς φίλε mikeff και να πάρεις τηλέφωνο δεν πρόκειται κανείς να ενδιαφερθεί. Προσπάθησε να το αναφέρεις στην εξυπηρέτηση πελατών ανάλογα με το πρόγραμμα που έχεις ή στείλε mail από το site της wind καθώς το windkalipsi δεν δουλεύει πλέον.

Πάντως παρά της προσπάθειες μου για το πρόβλημα κάλυψης στο Ηράκλειο Κρήτης κανένας δεν έχει δείξει κανένα ενδιαφέρον και δεν έχω δει και καμία βελτίωση. Αυτός είναι και ο λόγος που θα κάνω φοτητότητα και θα επιστρέψω στην Voda. Φαίνεται πως η Wind έχει μπει σε τροχιά διάλυσης και και αυτό είναι κρίμα γιατί δεν μας είχε συνηθίσει στην αδιαφορία. Δυστηχώς...

Life is a game
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση. Δηλαδή ένα κινητό με αυτά τα specs

GSM:

850, 900, 1800, 1900

UMTS:

850, 1900, 2100

θα παίζει κανονικά??

 

GSM900, DCS1800, PCS1900 (κυρίως στις ΗΠΑ) ανήκουν όλα στην οικογένεια 2G(TDMA->πολυπλεξία χρονοθυρίδων)

Παλαιότερα εφόσον υπήρχε δυνατότητα περιαγωγής σου έδιναν συσκευή 1900 αν πήγαινες στις ΗΠΑ.

Οι επικοινωνίες κινητής 3G(WCDMA-> πολυπλεξία κώδικα συχνότητας) επι του παρόντος χρησιμοποιούν την μπάντα στους 2.1

Link to comment
Share on other sites

GSM900, DCS1800, PCS1900 (κυρίως στις ΗΠΑ) ανήκουν όλα στην οικογένεια 2G(TDMA->πολυπλεξία χρονοθυρίδων)

 

Το 2g ειναι συνδυασμός TDMA και FDMA (frequency division multiplexing).

 

Κάθε κελί έχει κάποιες συχνότητες και κάθε συχνότητα κάποιες χρονοθυριδες. Κάθε χρήστης καταλαμβάνει έναν συνδυασμό συχνότητας και χρονοθυριδας.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

η κεραία της WΙΝD στη ΒΙ.ΠΕ. Βόλου έχει πρόβλημα. Όταν συνέδεεται το κινητό σε 3η γενιά και προσπαθεί να μεταφέρει δεδομένα μέσω δικτύου 3ης γενιάς η σύνδεση απλά παγώνει. Η αντίστοιχη κεραία στο σωρό λειτουργεί σχετικά καλά. Αρχικά νόμιζα ότι ήταν θέμα κίνησης αλλά το πρόβλημα είναι μόνιμο και άκρως ενοχλητικό. Πρέπει να κλείσεις τη σύνδεση και να την ανοίξεις για να συνδεθεί κανονικά το κινητό! 5 με 6 προσπάθειες. Το ίδιο συμβαίνει και στην ΑΡΓΑΛΑΣΤΗ όταν εχω οπτική επαφή με αυτή την κεραία του βόλου.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μίλησα και με WΙΝD σήμερα. Είχα καταχωρίσει το πρόβλημα χθες και σήμερα με πήραν τηλέφωνο. Καταρχάς άλλαξε ο τρόπος που χειρίζονται τα προβλήματα δικτύου που καταχωρούν οι πελάτες. Σου δίνουν κωδικό καταγραφής μέσω σύντομου μηνύματος και σε ειδοποιούν όταν έχουν απάντηση. Ενώ είχε καταγραφεί το πρόβλημα ως κόλλημα σύνδεσης με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι η περιοχή δεν έχει καλό σήμα 3ης γενιάς. Είμαι παντού φουλ και κολλάει η σύνδεση. Τώρα γράφω μέσω του Ν8 και εχω κάνει 4 προσπάθειες να συνδεθω μέσω της κεραίας του ΒΙ.ΠΕ. Σοβαρότατο είναι το πρόβλημα. Αναβάθμιση της κεραίας άμεσα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...