Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν λες θα γινει η φαση 2 πως ακριβώς το εχεις καταλάβει; έρχεται το 18 και ξαφνικά στέλνει την ίδια μερα τεχνικούς παντού να βάλλουν carriers?

 

Γιατι φαση 2 σημαίνει στελνει τεχνικούς όποτε 1-2 χρόνια θα έχουν δουλειά. Και θα ξαναέχουμε (για Τρίτη φορά) το "υπομονή δεν εχει αναβαθμίσει στην περιοχή σου".

 

Το εχω καταλαβει οπως λες,οτι αφου γινει πανελλαδικη καλυψη με στησιμο απο την αρχη στο δικτυο,μετα θα γυρνανε ολη τη χωρα και θα προσθετουν εξτρα χωρητικοτητα στο 4G.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το εχω καταλαβει οπως λες,οτι αφου γινει πανελλαδικη καλυψη με στησιμο απο την αρχη στο δικτυο,μετα θα γυρνανε ολη τη χωρα και θα προσθετουν εξτρα χωρητικοτητα στο 4G.

Δεν προκυπτει ομως απο πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκυπτει ομως απο πουθενα.

 

Και ποιος λεει οτι δεν θα γινει;

Εγω βλεπω οτι τα τελευταια 2 χρονια η Wind τρεχει και κανουν συνεχως αναβαθμισεις.

Καμια σχεση με την κατασταση του δικτυου πριν το 2015.Που σε πολλες περιοχες της χωρας το 3G ηταν σαν να μην υπαρχει.Για ιντερνετ,επρεπε να ησουν τυχερος για να εχεις H+.

Τωρα πλεον σε πολλα σημεια εχει ερθει και κανεις τη δουλεια σου ανετα.Και επειδη εδω πανω το παλιο 3G κραταει ακομα,ειναι απλα τραγικη η κατασταση.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος λεει οτι δεν θα γινει;

Εγω βλεπω οτι τα τελευταια 2 χρονια η Wind τρεχει και κανουν συνεχως αναβαθμισεις.

 

Γιατί, οι άλλοι κάθονται;:wacko: Όση αναβάθμιση κάνει η Wind, άλλη τόση και περισσότερη κάνουν οι ανταγωνιστές.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαστε στο θεμα του 3G θα πω οτι αν και η wind εβαζε b8 (900mhz) θα ηταν πολυ καλυτερα, θα ειχε voice+data σε πολυ δυσκολα επαρχιακα μερη & περιοχες που οι αλλες ειναι παρουσες.

Υπαρχει στο πλανο;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαστε στο θεμα του 3G θα πω οτι αν και η wind εβαζε b8 (900mhz) θα ηταν πολυ καλυτερα, θα ειχε voice+data σε πολυ δυσκολα επαρχιακα μερη & περιοχες που οι αλλες ειναι παρουσες.

Υπαρχει στο πλανο;

 

Πραγματικά. 10 MHz έχει στα 900, οπως η Cosmote. Γιατί δεν τα δίνει σε UMTS?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά. 10 MHz έχει στα 900, οπως η Cosmote. Γιατί δεν τα δίνει σε UMTS?

 

Αλλα ποσα mhz εχει στα 1800 η κοσμοτε; Γιατι η Wind εχει μονο 15,

απο τα οποια οπου κανει refarm δινει 10 για 4G και 5mhz στο 2G.Αλλιως 5Mhz στο 4G και 10mhz για 2G.

Συνολικα εχει 15mhz ή 20mhz στο 2G δικτυο της αναλογα τη περιοχη.

Επισης σε περιπτωσεις που καλυπτονται περιοχες περιμετρικα,οπως ο Βολος.

Επειδη μεσα στην πολη ξηλωνουν τις κεραιες ορισμενοι,γι αυτο η Wind θα δωσει τα 15mhz του 1800 κυριως σε GSM-2G.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά. 10 MHz έχει στα 900, οπως η Cosmote. Γιατί δεν τα δίνει σε UMTS?

Aν εδινε 5mhz απο το 900αρι στο umts θα ειχε voice+data, ενω στο gsm εχει μονο voice.

Βεβαια απ την αλλη η cosmote δουλευει το gsm κυριως στα 1800mhz και δεν μενει ξεκρεμαστη οπως ενδεχομενως μεινει η wind αν προικισει με 900αρι το umts.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν διαπιστώνω πρόβλημα κάλυψης με τη Wind.

Οι λίγες περιοχές που δεν έχουν ακόμη αναβαθμιστεί σε τέταρτη γενιά είναι σε φάση αναβάθμισης και μάλιστα προχωράει με γρήγορους ρυθμούς.

Δε μ έχει αφήσει ξεκρεμαστο ποτέ, αυτή είναι η πραγματικότητα.

Επομένως και για την κάλυψη και για την ποιότητα και για τις τιμές δηλώνω ευχαριστημένος συνδρομητής.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν διαπιστώνω πρόβλημα κάλυψης με τη Wind.

Οι λίγες περιοχές που δεν έχουν ακόμη αναβαθμιστεί σε τέταρτη γενιά είναι σε φάση αναβάθμισης και μάλιστα προχωράει με γρήγορους ρυθμούς.

Δε μ έχει αφήσει ξεκρεμαστο ποτέ, αυτή είναι η πραγματικότητα.

Επομένως και για την κάλυψη και για την ποιότητα και για τις τιμές δηλώνω ευχαριστημένος συνδρομητής.

 

Εισαι απο τις εξαιρεσεις,πραγματικα.

Ξεκρεμαστο με εχει αφησει στο κομματι δεδομενα.Τωρα πλεον ειναι πολυ καλυτερα και εκτος Θεσσαλονικης.Πιερια και Θεσσαλονικη,εντος και εκτος ειναι καλα.Χαλκιδικη επισης απο Νεα Ηρακλεια μεχρι μουδανια και 1ο ποδι μεχρι Αφυτο-Καλλιθεα.

Αλεξανδρουπολη επισης μεσα στη πολη και στα περιχωρα ολα ενταξει.

Ειναι θεμα μερικων μηνων,να δουμε καλυτερη καλυψη στη βορεια ελλαδα.

Πλεον δεν θα ειναι η 3η,με παρατημενο δικτυο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα και εγώ έχω διαπιστώσει προβληματικές περιοχές, ειδικά αυτές που είναι σε μη αναβαθμισμένα σημεία και έχουν GPRS ή EDGE.

Σύντομα όμως όπως βλέπουμε θα αναβαθμιστούν και αυτές οι περιοχές, οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Τέτοια σημεία όμως υπάρχουν σε όλους...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Aν εδινε 5mhz απο το 900αρι στο umts θα ειχε voice+data, ενω στο gsm εχει μονο voice.

Βεβαια απ την αλλη η cosmote δουλευει το gsm κυριως στα 1800mhz και δεν μενει ξεκρεμαστη οπως ενδεχομενως μεινει η wind αν προικισει με 900αρι το umts.

 

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ. Στην επαρχία η WIND, θα έπρεπε να δώσει 5 MHz bandwidth από την 900αρα μπάντα σε 3G. Έχει αρκετά καλή κάλυψη σε 2G και είναι κρίμα να μην τη χρησιμοποιεί για αξιόλογο ίντερνετ, έστω και με 1-2 Mbps, ειδικά στα σημεία που το 3G από τα 2100 δεν πιάνει. Πλέον τα GSM only κινητά είναι πολύ λίγα (τα dual SIM smartphones όμως, αυξάνουν την κίνηση, αφού κάποια κάρτα αναγκαστικά παίζει σε GSM).

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρκετά καλή κάλυψη σε 2G και είναι κρίμα να μην τη χρησιμοποιεί για αξιόλογο ίντερνετ, έστω και με 1-2 Mbps, ειδικά στα σημεία που το 3G από τα 2100 δεν πιάνει.

 

Αυτο ειναι μυθος οτι το b8 (900mhz) σερνεται, που τον συντηρουν οσοι δεν το χρησιμοποιουν. Ανετα πιανει τα 10-12mbps και εχω δει και πανω απο 20mbps σε b8. Εχω κανει πολλα speedtest με b8 και σε vf και σε c-ote. Εκει που οντως εχει αισθητη (αρνητικη) διαφορα με το b1 (2100mhz) ειναι στο ping. Αλλα και παλι καμια σχεση με τα ping του edge...

To b8 για να κλεινει τρυπες και μεγαλα κενα καλυψης ειναι οτι ακριβως χρειαζεται και προσφερει τοσο voice οσο και αξιοπρεπες data.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι μυθος οτι το b8 σερνεται, που τον συντηρουν οσοι δεν το χρησιμοποιουν. Ανετα πιανει τα 10-12mbps και εχω δει και πανω απο 20mbps σε b8. Εχω κανει πολλα speedtest με b8 και σε vf και σε c-ote. Εκει που οντως εχω δει αισθητη (αρνητικη) διαφορα με το b1 ειναι στο ping. Αλλα και παλι καμια σχεση με τα ping του edge...

To b8 για να κλεινει τρυπες ειναι οτι πρεπει και προσφερει τοσο voice οσο και αξιοπρεπες data.

 

Ισχυει,αλλα με το φασμα που εχει στα 1800 με μολις 15mhz ειναι λιγο.Αν ειχε εστω 5mhz ακομα,δεν θα ηταν ρισκο.Γιατι θα ρισκαρει και θα εχει θεμα με το 2G.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι μυθος οτι το b8 σερνεται, που τον συντηρουν οσοι δεν το χρησιμοποιουν. Ανετα πιανει τα 10-12mbps και εχω δει και πανω απο 20mbps σε b8. Εχω κανει πολλα speedtest με b8 και σε vf και σε c-ote. Εκει που οντως εχω δει αισθητη (αρνητικη) διαφορα με το b1 ειναι στο ping. Αλλα και παλι καμια σχεση με τα ping του edge...

To b8 για να κλεινει τρυπες ειναι οτι πρεπει και προσφερει τοσο voice οσο και αξιοπρεπες data.

 

Μιλάω για τα δύσκολα σημεία. Αν το 4G από 800αρα της "WIND-άρας", με σήμα 2/5 πιάνει 2-3 Mbps, γιατί το 900αρι 3G με παρόμοιο σήμα (ή λίγο καλύτερο) να πιάνει περισσότερο; :p

 

Υ.Γ. Μετά θα ψάχνουμε για συσκευές και με 900αρα 3G (εκτός από 800αρα 4G), καθώς υπάρχουν αρκετές που δεν την έχουν. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για τα δύσκολα σημεία. Αν το 4G από 800αρα της "WIND-άρας", με σήμα 2/5 πιάνει 2-3 Mbps, γιατί το 900αρι 3G με παρόμοιο σήμα (ή λίγο καλύτερο) να πιάνει περισσότερο; :p

 

το 4g δεν δινει voice, ουτε volte η wind.

Το 3g-b8 ομως δινει και αξιοπρεπες data και voice.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ξερά αν τα πετάτε χωρίς να σκέφτεστε. Η Wind με δίκτυο 2G στα 900 να δώσει το μισό για 3G.

Θα χαιρόμαστε για το 3G στα 900 αλλά για το 2G που θα μείνει με τη μισή χωρητικότητα ούτε λόγος.

 

Μην κοιτάτε το μέσο αλλά το τελικό προϊόν. Ο άλλος θέλει να μιλάει. Δεν τον ενδιαφέρει αν είναι 2G/3G ούτε σε ποια συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ξερά αν τα πετάτε χωρίς να σκέφτεστε. Η Wind με δίκτυο 2G στα 900 να δώσει το μισό για 3G.

Θα χαιρόμαστε για το 3G στα 900 αλλά για το 2G που θα μείνει με τη μισή χωρητικότητα ούτε λόγος.

 

Μην κοιτάτε το μέσο αλλά το τελικό προϊόν. Ο άλλος θέλει να μιλάει. Δεν τον ενδιαφέρει αν είναι 2G/3G ούτε σε ποια συχνότητα.

 

Η Cosmote που έχει περισσότερους συνδρομητές, γιατί στα χωριά δίνει 3G από 900 δηλαδή, ενώ έχει το ίδιο φάσμα με τη WIND; H Cosmote μπορεί, αλλά η WIND όχι; :wacko:

 

Ούτως ή άλλως, σταδιακά η GSM τεχνολογία καταργείται και πλέον θεωρώ πως λίγοι στο Ελλαδιστάν έχουν 2 κάρτες SIM, γιατί η διατήρηση των αριθμών έχει ακριβύνει...

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote χρησιμοποιεί 1800 κατά κύριο λόγο για 2G. Και για 4G βέβαια, αλλά Τώρα μιλάμε για ομιλία. Άρα το 900άρι μπορεί άνετα να το δώσει σε 3G μιας και η χρήση του στο 2G είναι πολύ περιορισμένη.

Κάτι ακόμη βασικότερο: ίδια πυκνότητα δικτύου έχει η Cosmote με την Wind; Η Cosmote έχει τουλάχιστον τους 2πλάσιους σταθμούς. Ακόμη λοιπόν και να χρησιμοποιούσε πιο έντονα το 900 για ομιλία, πάλι θα είχε μεγαλύτερη ευχέρεια να το χρησιμοποιήσει και για 3G

Link to comment
Share on other sites

Έχει όσους συνδρομητές έχουν τα άλλα δύο δίκτυα μαζί !

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk (mobilemaps.freesite.host - Σύγκριση χαρτών κάλυψης)

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...