Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνεννόηση μπουζούκι,θα μας πάρουν με τις πέτρες :lol::lol::lol:

 

Καταρχάς δεν είπα ότι ανώτατο είναι το *6,φτάνει μέχρι *35 κάτι τέτοιο.

Από εκεί και πέρα...

Ναι,καλά κατάλαβες έχεις πάντα 2W ή κάτι λιγότερο από 2W. Α ρε vodafone :p

 

Απλά είπες ότι σε ένα post μου τα είπα αντίθετα,σωστά τα είπα ντε :p ξαναδιάβασέ το!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το ανωτερο σε ενα κινητο δεν ειναι τα 2W ? Εαν ναι, με *5 εχουμε 2W (σε 1800), τότε με *35 πόσο θα έχουμε; Αφου μέχρι 2W πάει...

 

Δικα σου λογια για το μεγιστο "Κατά τα άλλα,το μέγιστο για GSM 900 = *5 = 2W και το μέγιστο για 1800 = *0 = 2W καθώς έχουν διαφορετική κλίμακα ισχύος"

 

 

TXPower
5 - 2W (max. GSM900) 	dBm 33
6 - 1.3W 		dBm 31
7 - 0.8W 		dBm 29
8 - 0.5W 		dBm 27
9 - 0.32W 		dBm 25
10 - 0.2W 		dBm 23
15 - 0.02W 		dBm 13

΅

 

Το μικροτερο ειναι *5 = 2W και μετα αυξάνεται μέχρι το *15. (Ετσι καταλαβαινω.) Εγω νομιζα οτι παει προς τα κατω... *4,*3,*2 κτλ (σε 900αρι παντα)

 

Εδώ έχει καλύτερο πίνακα (και οχι μονο)

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το ανωτερο σε ενα κινητο δεν ειναι τα 2W ? Εαν ναι, με *5 εχουμε 2W (σε 1800), τότε με *35 πόσο θα έχουμε; Αφου μέχρι 2W πάει...

 

Δικα σου λογια για το μεγιστο "Κατά τα άλλα,το μέγιστο για GSM 900 = *5 = 2W και το μέγιστο για 1800 = *0 = 2W καθώς έχουν διαφορετική κλίμακα ισχύος"

 

 

TXPower
5 - 2W (max. GSM900) 	dBm 33
6 - 1.3W 		dBm 31
7 - 0.8W 		dBm 29
8 - 0.5W 		dBm 27
9 - 0.32W 		dBm 25
10 - 0.2W 		dBm 23
15 - 0.02W 		dBm 13

΅

 

Το μικροτερο ειναι *5 = 2W και μετα αυξάνεται μέχρι το *15. (Ετσι καταλαβαινω.) Εγω νομιζα οτι παει προς τα κατω... *4,*3,*2 κτλ (σε 900αρι παντα)

 

Εδώ έχει καλύτερο πίνακα (και οχι μονο)

 

 

Θελω να ευχαριστησω τον mixtri για την υπομονή που έδειξε! :shifty: :O

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Τα είδα όλα! καλά μιλάμε φοβερή κατασκευή! Έλιωσα στο γέλιο! Αυτό το netmonitor σας αποκλύπτει...

 

Πλέον η Vodafone στο κέντρο είναι πολύ καλύτερη από Cosmote και σε σήμα και σε χωρητικότητα. Η Cosmote μετρά 3 διπλά micro cell σε Germano/Cosmote/public,μία κεραία στον ΟΤΕ και μία σε ένα μέρος κάπου στο κέντρο :p . Η Vodafone έχει κάποια micro και 2 κεραίες στο κέντρο αλλά λειτουργεί καλύτερα.

Η Wind πλέον δεν έχει καμία κεραία στο κέντρο (!) και μετρά μόνο micro cells (κρίμα).

H Wind έχει χάσει 3 κεραίες στο κέντρο όμως απ'ό,τι φαίνεται τα παράτησε. Κάποτε σε εκείνη την περιοχή ήταν και γ@μώ η κάλυψή της. Τώρα αν πας Μαυροκορδάτου με Ερμού σε εξωτερικούς χώρους το GSM φτάνει τα -92dBm.

 

Πρέπει να ακολουθήσει Vodafone,δεν είναι τυχαίο που έβαλε σε εκείνο το σημείο. Κάτι ξέρουμε (η Vodafone+εγώ) :lol:

 

Μιχάλη, προς πλατεία Ελευθερίας πώς είναι τα πράγματα με Vf και 3g?Μέχρι και τον προηγούμενο μήνα μαύρα χάλια, 3g ούτε για δείγμα σε εξωτερικούς χώρους(ok, για να είμαι υπερβολικός υπήρχε με ένταση περίπου -111 dBm :p ).

 

Λογικά θα έχει βελτιωθεί η κατάσταση με 3g και στους εσωτερικούς χώρους σε Άγιο Νικόλαο, Κουμουνδούρου κλπ,ε; :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@kotsianis,δε σου απάντησα γιατί ειλικρινά δε γνωρίζω για να σου απαντήσω. με μία εκτίμηση που μπορώ να κάνω είναι ότι βελτιώθηκε το 3g της vodafone στον Άγιο Νικόλαο ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!;)

 

 

@wind τώρα,

 

Ch 5 , Cell ID 20053 @ Dovroutsi νεκρό πάλι από παρεμβολές... Το δίκτυο θερίζεται από Δοβρούτσι μέχρι Τύμπανο. Θέλω SNR -86dBm για να μιλήσω...

 

Ch 2, Cell ID 10203 @ Kanalia N.Karditsas,νεκρό από παρεμβολές.

 

Γαμώτο,τι σας κάνανε πάλι οι ραδιοφωνικοί σταθμοί; Γρήηηηηηγορα επιδιόρθωση :!: Μιλάμε για τις 2 πιο βασικές κεραίες του Ν.Καρδίτσας. Ειδικά στο Δοβρούτσι μου φαίνεται πρέπει να γυρίσει σε 1800 μόνο... Κάθε λίγο και λιγάκι παρεμβολές,δε βαρεθήκατε; :wacko:

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@mixtri, που ξέρεις οτι είναι παρεμβολές; ;)

 

Εμπειρία... Χρόνια υπάρχει αυτό το πρόβλημα με τους ραδιοφωνικούς σταθμούς στην περιοχή. Παίζουν κρυφτούλι με την ΕΕΤΤ. Υπήρχε μια εταιρεία (περισσότερα ρωτήστε τους ίδιους τους τεχνικούς :p) που ενώ είχε αδειοδοτηθεί το φάσμα,κατασκεύαζε αναλογικά link πάνω στο φάσμα των 900mhz που κάλυπτε όλο το φάσμα της WIND αλλά μέρος της Vodafone. Ακόμα και η ΕΡΑ χρησιμοποίησε αυτό το φάσμα για link,φαντάσου...

 

Ένας καλός τρόπος για να δοκιμάσεις αν είναι παρεμβολή από το νετμονιτορ είναι :

α) να κινείσαι σε χώρο με δυνατό σήμα και να συνδεθείς με ένα κανάλι που παρεμβάλλεται. Μόλις αρχίσει η κλήση είτε θα βγάλει σφάλμα σύνδεσης είτε,όταν επιτευχθεί,δε θα αντέξει η κλήση και θα αλλάξει σε κυψέλη με χαμηλότερο σήμα

β) να κινείσαι σε χώρο με αδύναμο σήμα, θα σου βγάλει σφάλμα σύνδεσης.

 

 

Δυστυχώς,στην Ελλάδα πρέπει να γίνει ολόκληρη γραφειοκρατική διαδικασία για να γίνουν μετρήσεις από την ΕΕΤΤ, πρόστιμα κτλ... Επομένως η WIND,πρέπει είτε να αλλάξει συχνότητες - 1800/3G παρεμβάλλονται πιο δύσκολα - είτε να πάει να σπάσει τις κεραίες των ραδιοφωνικών σταθμών. θα πήγαινα άνετα στο δεύτερο - πραγματικά έτσι τους χρειάζεται - αλλά το 1ο είναι πιο αναίμακτο :p

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

mixtri τωρα πλεον πρεπει να ξεχασουμε το GSM σιγα σιγα και να μπουν σταθμοι 3G,εχει μεινει πολυ πισω η wind και μπορει στο 3G να αναπτυξει καλο δικτυο εαν θελει και πεσουν χρηματα που μπορει να κανουν το μεγαλο μπαμ,επι βαρσακη ειχε γνωρισει μεγαλη αναπτυξη και κερδοφορια η telestet,ενω τωρα βρισκεται στο ελεος της χρεοκοπιας,πρεπει να γινουν περισσοτερες επενδυσεις πανω στο 3G,ειναι τραγικη η κατασταση στο GSM,ναι ακομη εν ετος 2010 ειναι τραγικη....
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω πρόβλημα της Wind στην Κομοτηνή. Δεν εχει σημα (ή εχει οριακό) εδώ και κάποια ώρα. Δύο συσκευές το ίδιο σε περιχή που έπιανα καμπάνια. Και άλλοι με wind εδώ αναφέρουν πρόβλημα.

ΙΣως κάνουν κάτι, ας περιμένουμε.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω πρόβλημα της Wind στην Κομοτηνή. Δεν εχει σημα (ή εχει οριακό) εδώ και κάποια ώρα. Δύο συσκευές το ίδιο σε περιχή που έπιανα καμπάνια. Και άλλοι με wind εδώ αναφέρουν πρόβλημα.

ΙΣως κάνουν κάτι, ας περιμένουμε.

 

Μήπως έρχεται 3G; :) Επιτέλους; Σάββατο βράδυ είναι η αγαπημένη ώρα εργασίας της WIND :p (τότε μπαίνουν κεραίες,you know why)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ήμουν στο Κορδελιό και δεν μπορούσα να βρω ούτε μια σταγόνα GSM :mad:

 

ασε.....δραμα η κατασταση σε καποια σημεια στο Κορδελιο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζετε αν πιάνει ο άνεμος στο βουλγαρέλι, στα Τζουμέρκα νομού Αρτας?

 

Αν και από την περιοχή έχω αρκετό καιρό να πάω πρός τα εκεί αλλα δεν νομίζω να έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα στην χρήση τηλεφώνου...Εννοείται ότιι μιλάμε για 2G μίας και η WIND συνεχίζει να αντιμετωπίζει την Ήπειρο και την ευρήετρη περιοχή του Νομού Άρτας σαν πιο υποανάπτικτη περιοχή,όπως θεωρείται η Ήπειρος απο όλους τους άλλους!!Ελπίζω να μην έχεις κάποιο πρόβλημα!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και από την περιοχή έχω αρκετό καιρό να πάω πρός τα εκεί αλλα δεν νομίζω να έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα στην χρήση τηλεφώνου...Εννοείται ότιι μιλάμε για 2G μίας και η WIND συνεχίζει να αντιμετωπίζει την Ήπειρο και την ευρήετρη περιοχή του Νομού Άρτας σαν πιο υποανάπτικτη περιοχή,όπως θεωρείται η Ήπειρος απο όλους τους άλλους!!Ελπίζω να μην έχεις κάποιο πρόβλημα!!

 

Νομίζω ότι η WIND έχει καιρο να ρίξει λεφτά στο δίκτυό της. Δε τίθεται θέμα Ηπείρου,Θεσσαλίας ή Δυτικής Μακεδονίας.

Τα πράγματα πως αλλάζουν όμως από μέρα σε μέρα;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στην Αθήνα είμαι 100% ευχαριστημένος από τη wind. Με H (3G+) που πιάνει 6.5 Mbps δεν έχω κανένα παράπονο.
http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

Σε S40 δεν έχω βρει κάτι σε netmonitor! Υπάρχει δηλαδή,αλλά δεν είναι java και ενεργοποιείται από το εργοστασιακό OS με κάποιου είδους flashing ;) Αν βρεις κάτι και σε εμάς. Ψάξε με λέξεις κλειδιά "S40 netmonitor" ή "S40 field test display". Προσωπικά,δεν είχα βρει άκρη...:O

 

και εγώ το ψάχνω το πρόγραμα το συγκεκριμένο για νοκια s40 αλλά δεν εχω βρει κάτι . Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να βρω κάτι παρόμοιο για ς40 νοκια που να μπορώ να μέτραω το δίκτυο; . Που να μοιάζει με το νετμόνιτορ;.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στην Αθήνα είμαι 100% ευχαριστημένος από τη wind. Με H (3G+) που πιάνει 6.5 Mbps δεν έχω κανένα παράπονο.

Και εγώ είμαι ευχαριστημένος! Θα ήθελα να έχει μεγαλύτερες ταχύτητες μόνο όπως ο ανταγωνισμός.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

ραφηνα μαρικες στα στενα και στην διαδρομη εως αγιο ανδρεα(παραλιακα)με διαφορα wind.η βονταφον που ειχα μου εβγαλε και αναζητηση στις μαρικες!αλλα αυτο που δεν περιμενα ειναι η κοσμοτε να εχει 1γραμμη και αδυναμια κλησεων(στα στενα).
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η WIND έχει καιρο να ρίξει λεφτά στο δίκτυό της. Δε τίθεται θέμα Ηπείρου,Θεσσαλίας ή Δυτικής Μακεδονίας.

Τα πράγματα πως αλλάζουν όμως από μέρα σε μέρα;)

 

Δέν θα διαφωνήσω σε αυτό μαζί σου και αυτό που λές είναι εμφανές σε αρκετά σημεία της Επαρχίας!Δέν ξέρω αν θυμάσαι που ανταλάσαμε μηνύματα παλιότερα για το θέμα κάλυψης στην περιοχή του Δήμου όπου ειναι η κατοικία μου,,απλά έχουν περάσει και 3 χρόνια απο τότε και όχι μόνο στον Δήμο μου αλλά και στη ευρήτερη περιοχή δεν έχει αλλάξει κάτι...Κρίμα γιατί υπάρχουν αρκετοί που θα ήθελαν να ανήκουν στην WIND..Μακάρι να αλλάξουν σύντομα αν και το έχουμε πεί αρκετές φορές αυτό;);)

Link to comment
Share on other sites

 

@wind τώρα,

 

Ch 5 , Cell ID 20053 @ Dovroutsi νεκρό πάλι από παρεμβολές... Το δίκτυο θερίζεται από Δοβρούτσι μέχρι Τύμπανο. Θέλω SNR -86dBm για να μιλήσω...

 

Ch 2, Cell ID 10203 @ Kanalia N.Karditsas,νεκρό από παρεμβολές.

 

Γαμώτο,τι σας κάνανε πάλι οι ραδιοφωνικοί σταθμοί; Γρήηηηηηγορα επιδιόρθωση :!: Μιλάμε για τις 2 πιο βασικές κεραίες του Ν.Καρδίτσας. Ειδικά στο Δοβρούτσι μου φαίνεται πρέπει να γυρίσει σε 1800 μόνο... Κάθε λίγο και λιγάκι παρεμβολές,δε βαρεθήκατε; :wacko:

 

fixed :) Δε ξέρω πόσες μέρες έχει που διορθώθηκε αλλά πλέον τα κανάλια αυτά παίζουν κανονικά :D

Κάποιοι διαβάζουν το forum από τη Wind αλλά δε μας κάνουν τη χάρη να ποστάρουν :rolleyes::ninja:

Τώρα και με SNR -105dBm μπορώ να πάρω τηλέφωνο!

Αρχίζω αντίστροφη μέτρηση για το πότε θα ξαναεμφανιστεί πρόβλημα... Η χώρα της παρανομίας. Ο καθένας χρησιμοποιεί ό,τι φάσμα γουστάρει και η ΕΕΤΤ κοιτάει σαν χάνος...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προχθες αγορασα ενα πακετακι Qcard, μετα απο τοσα χρονια διαπιστωσα οτι η wind παραμενει στην ιδια κατασταση εδω και 10 χρονια,μαλιστα εχει πεταξει τα 1800αρια καναλια στο κεντρο,στο σπιτι μου δεν εχω σταθερο σημα και πιανω απο ενα καναλι απο την κεραια του Μελανθιου,το καναλι ειναι το 39,ενω στο κεντρο εχω διαθεσιμα το 31,25 και το 13,λοιπον το δικτυο τους ειναι παραμελημενο,πλεον η vodafone εχει παρει μεγαλη διαφορα ενω καποτε ηταν στα ιδια με τη wind,το 3G εχει εμβελεια μονο σε μερικα τετραγωνα στο κεντρο της πολης του Κιλκις,πρεπει να βγουν επενδυτικα προγραμματα βελτιωσης του τηλεπικοινωνιακου δικτυου,πρεπει να βρεθουν τα χρηματα και να στηθουν σταθμοι βασης,στο Κιλκις ειναι απαραιτητη για μεσα στην πολη αλλος ενας σταθμος,οπωσδηποτε εαν θελουν να λεγονται εταιρια κινητης.....
Link to comment
Share on other sites

Κατήφορο δε θά'λεγα ότι έπιασε. Στασιμότητα ναι, αλλά κατήφορο σε καμία περίπτωση. Κολλητοί μου φίλοι που την χρησιμοποιούν δεν έχουν παράπονα ποιότητας στην Θεσ/νίκη και στην Θεσσαλία, πλην της στάσιμης κάλυψης. Αλλά όχι και κατήφορος :p Μια χαρά λειτουργεί :)

 

Παρ'όλα αυτά, ξεκίνησε ήδη η επέκταση του 3G εδώ και μερικούς μήνες από Θράκη. Άντε να κατεβαίνουμε με το καλό σιγά-σιγά και προς κεντρική Μακεδονία και ιδίως Θεσ/νίκη που την έχουν σκίσει οι άλλες :p Και Θεσσαλία θέλω επέκταση 3G άμεσα στον κάμπο. Τόσους ιστούς έχουν στημένους ήδη. Οι άλλες 2 εγκατέστησαν σχεδόν σε όλους τους ιστούς τους εξοπλισμό 3G χρόνια τώρα, αναβάθμισαν και το backbone και παρέχουν και κάλυψη και ποιότητα(τουλάχιστον η κόκκινη :p ). Άντε τώρα που έπεσε λίγο παραδάκι :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...