Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά παίζει ρόλο και ο χώρος στον οποίο βρισκόμαστε.

Μέσα στο σπίτι μου (Πειραιάς 1ος όροφος) ΚΑΝΕΝΑ κινητό ΚΑΜΙΑΣ εταιρίας δεν έχει σήμα πάνω από μία γραμμή...

Επίσης πολύ συχνά είναι όλα εντελώς νεκρά... Δεν υπάρχει καθόλου σήμα...

Μόλις όμως βγω στο μπαλκόνι, έχω σήμα φουλ...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω συνεργάτες που έχουν full 3g και μένουν σε αυτές τις περιοχές (είναι άνθρωποι της τεχνολογίας) και όλοι 30gb πακέτα που κατεβάζουν γ@@@@ντας :) . Μάλλον να πας να δεις το κινητό σου κάτι παίζει !!!!

 

Στα σημεια που ειπα εχουν δοκιμαστει κινητα αρκετα φιλων-συγγενων και iphone κτλ οποτε δεν ειναι θεμα κινητου! ειναι αναλογα τα σημεια πχ στο σπιτι μου δεν εχει καλο Η και 50μετρα ποιο κατω ειναι καμπανα! εξαρταται απο ποια κεραια πιανουμε δεν ειναι μονο μια σε καθε περιοχη! επισης 3G σε αυτα τα μερη πλεον δεν υπαρχει εχει αντικατασταθει με το πολυ καλυτερο Η (το λεω ετσι για συντομια) και το GPRS πλεον στο γρηγοροτερο Ε (Edge).

Χτες πχ ημουνα Γαλατσι και ειχα Η σημα καμπανα τερμα και η ταχυτητα ηταν τρομερα γρηγορη!. Το ιδιο και παραλια Μαραθωνα - Σχοινια - Νεα Μακρη. Συμφωνα με τα τεχνικα χαρακτηριστικα : HSDPA φτανει στα 7.2 Mbps. Το HSDPA ειναι πολυ ανωτερο του 3G καθως ειναι κατα πολυ ταχυτερο, αλλά κατώτερο απο το νεότερο 4G. Μια καλη εργασια εξηγει τις διαφορες προς τα τελευταια κεφαλαια! πολυ καλο!!!! http://conta.uom.gr/conta/ekpaideysh/metaptyxiaka/technologies_diktywn/ergasies/2007/MOBILE%20NETWORK%20TELECOMMUNICATION%20SYSTEM%20IN%20GREECE.pdf

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα νεότερο για το έαν η Wind θα δώσει LTE (και δή σε συσκευές Apple)?

 

Αυτό με τον Τοτο το ξέρεις ; H wind θα κοιτάξει να αναβαθμίσει το 3g στην υπόλοιπη επαρχία παρά να βάλει 4g γιατί την κράζουν κάθε μέρα.

 

Φυσικά και οι άλλοι δυο από τότε που βάλανε το 4g έχουν παρατήσει το 3g και πέφτει σε ολόκληρους Νομούς ή υπολειτουργεί (όπως ολόκληρη η Θράκη που είμαι για δουλειές) με την πρώτη βροχούλα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον Τοτο το ξέρεις ; H wind θα κοιτάξει να αναβαθμίσει το 3g στην υπόλοιπη επαρχία παρά να βάλει 4g γιατί την κράζουν κάθε μέρα.

 

Φυσικά και οι άλλοι δυο από τότε που βάλανε το 4g έχουν παρατήσει το 3g και πέφτει σε ολόκληρους Νομούς ή υπολειτουργεί (όπως ολόκληρη η Θράκη που είμαι για δουλειές) με την πρώτη βροχούλα.[/quote

 

Αν είναι να επενδυουν στο 4G (που όμως υποστηρίζεται από ελάχιστες συσκευες και προσφερεται και σε πανακριβα πακέτα) και να παραμελούν το 3G, είναι απαράδεκτοι...καλα κάνει η wind...Ας αποκτήσουμε 4G όταν πραγματικά οι παροχοι θα μπορούν να το υποστηρίξουν...

Link to comment
Share on other sites

Στο ταμπλέτες μου εμφανίζει hspa:10 , αυτό το 10 δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει. Και επίσης απο Η καμμία φορά πέφτει σε 3g, σε αυτήν την περιπτωση γιατί ταχύτητες μιλάμε;
Link to comment
Share on other sites

Στο ταμπλέτες μου εμφανίζει hspa:10 , αυτό το 10 δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει. Και επίσης απο Η καμμία φορά πέφτει σε 3g, σε αυτήν την περιπτωση γιατί ταχύτητες μιλάμε;

 

Γιατι δεν κάνεις ένα τεστ με το speedtest να το δεις στην πράξη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στο ταμπλέτες μου εμφανίζει hspa:10 , αυτό το 10 δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει. Και επίσης απο Η καμμία φορά πέφτει σε 3g, σε αυτήν την περιπτωση γιατί ταχύτητες μιλάμε;

 

Το HSPA:10 σημαίνει HSPA category 10, δηλαδή link με την κεραία στα 14 Mbps.

Για να πέφτει σε 3G σημαίνει ένα από τα 2:

1) Γυρίζει σε πολύ παλιά κεραία που δεν υποστηρίζει HSPA

2) Η Wind άνοιξε το fast dormancy και τις στιγμές που δεν υπάρχει κίνηση δεδομένων γυρίζει το link σε power save mode.

Link to comment
Share on other sites

georgemv , υπάρχουν αλλες κατηγορίες για το HSPA?

 

Μπορείς να τις δεις όλες στη σχετική σελίδα της wikipedia

https://en.wikipedia.org/wiki/High-Speed_Downlink_Packet_Access

 

Στην πράξη έχουν υλοποιηθεί όλες μέχρι και την κατηγορία 24. Οι μεγαλύτερες θέλουν πολύπλοκα συστήματα ενισχυτών/κεραιών στα τηλέφωνα και δεν τις έχει βάλει κάποιος στην μαζική παραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει και παραπάνω ταχύτητα θα ήταν υπερβολή έτσι κι αλλιώς....

 

Τώρα μέσα στο αμάξι και σε άκυρα/τυχαία σημεία που έκανα speedtests, πιάνει χαλαρά 6-7mbits, οπότε αν σκεφτούμε ότι χρησιμοποιούν κι άλλοι bandwidth από την ίδια κεραία, καταλαβαίνουμε ότι έχει μια χαρά ταχύτητα. Μακάρι να επεκταθεί το υπάρχον πρότυπο παντού και μετά βλέπουμε και για αναβαθμίσεις....

 

Γιατί έχει μεν μεγάλη κάλυψη μέσα στην πόλη, αλλά σε κάποια σημεία πέφτει σε Edge.....

Link to comment
Share on other sites

τι να το κάνεις το 4g με τα πακέτα που κυκλοφορούν

 

Είναι όντως απαράδεκτα...Αντε να μπει και η wind στο παιχνίδι μπας και πέσουν οι τιμές ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί σε κάρτα δεδομένων για ίντερνετ της wind (data pack), να ανοίξει λογαριασμός online σαν το F2G για να βλέπω πόσα δεδομένα και πόσα χρήματα έχω;

 

Edit: Το προσπάθησα και δε γίνεται.

Edited by aegeanblue
Link to comment
Share on other sites

Για internet με στικάκι η wind έχει την καλύτερη προσφορά?

 

Έχει προσφορά 30giga με 25€.

 

Αυτα τα πακέτα γιατι δεν μπορουν να μπουν και στα συμβολαια αλλα τα δινουν μονο για συνδεσεις με sub stick;; Τα €25 το ιδιο δεν θα τα παιρνουν;

 

Τα πακέτα δεδομενων για συνδέσεις ειναι αστεία...δεν αξίζει να ασχοληθει κανεις

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει διαφορά στις κάρτες sim data από τις άλλες; Δε δέχονται ομιλία, αυτό το ξέρω. καλύτερη απόδοση στη διακίνηση των data έχουν; Κάποιο άλλο πλεονέκτημα έχουν;
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα πακέτα γιατι δεν μπορουν να μπουν και στα συμβολαια αλλα τα δινουν μονο για συνδεσεις με sub stick;; Τα €25 το ιδιο δεν θα τα παιρνουν;

 

Τα πακέτα δεδομενων για συνδέσεις ειναι αστεία...δεν αξίζει να ασχοληθει κανεις

 

Το ίδιο πράγμα ακριβώς είναι τεχνολογικά. Απλά οι εταιρίες το κάνουν όλες για να διαχωρίσουν τα προϊόντα. Στα συμβολαια για κινητά δίνουν τρίχες σε data. Άπλα παίρνεις ένα mifi και ησυχάζεις

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπει και η Wind, αλλά θα κάνει και πάλι πιστεύω την έξυπνη κίνηση, θα μπει όταν μπορεί να το κάνει 100% και με χαμηλές τιμές. Όχι να πιάνει 4G μόνο στο Mall και στο σύνταγμα και να το διαφημίζουν πανελλαδικά, όπως κάνουν Cosmote και Vodafone
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα ακριβώς είναι τεχνολογικά. Απλά οι εταιρίες το κάνουν όλες για να διαχωρίσουν τα προϊόντα. Στα συμβολαια για κινητά δίνουν τρίχες σε data. Άπλα παίρνεις ένα mifi και ησυχάζεις

 

σωστός! Το mifi πολυ καλή κίνηση;)

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το mifi?

 

ασύρματο ρουτερ το οποίο κουβαλάς μαζί σου (είναι μικροσκοπικο) και συνδέεις μέσω αυτού πολλές συσκευές. Είναι πολύ χρήσιμο γκατζετάκι, προσωπικά μου έχει λύσει συχνά τα χέρια, αλλά και των φίλων μου που τους δίνω ιντερνετ ;)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπει και η Wind, αλλά θα κάνει και πάλι πιστεύω την έξυπνη κίνηση, θα μπει όταν μπορεί να το κάνει 100% και με χαμηλές τιμές. Όχι να πιάνει 4G μόνο στο Mall και στο σύνταγμα και να το διαφημίζουν πανελλαδικά, όπως κάνουν Cosmote και Vodafone

 

Δεν διαφημίζουν πανελλαδική κάλυψη. Αναφέρεται ότι είναι σε επιλεγμένες περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...