Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guest Bernadi7

Καλημέρα και καλό Φθινόπωρο παιδιά.

 

Είχαμε λάβει προσφορά ανανέωσης 2 καρτοσυμβολαίων τηλεφωνικώς, στα 15 ευρώ (τελικά τα 2,5gb μας τα έβαλαν δωρεάν τάχα μου) χωρίς ωστόσο να μας ενημερώσει κανείς για συγκεκριμένη περίοδο. Πήγαμε και σε κατάστημα, όπου ο υπάλληλος μας είπε πως μπορούμε μέχρι 7/9 να παμε με το χαρτάκι της προσφοράς και ν΄ ανανεώσουμε. Ο έξυπνος όμως, κάλυψε με το χέρι του πάνω αριστερά το χαρτί που τυπικά γράφει τα στοιχεία του καταστήματος, κάνοντας τάχα μου κύκλο στο ποσόν και σημειώνοντας τα στοιχεία του. Βάλαμε το χαρτάκι στην τσάντα και δυστυχώς μείναμε ήσυχοι. Το αφήσαμε, διότι δε βόλευαν οι ώρες λόγω εργασίας. Πήγαμε την Παρασκευή 6/9 ν΄ανανεώσουμε και μας είπαν πως η προσφορά δεν ισχύει, η τιμή είναι 18,42 :blink: το καθένα. Εξηγήσαμε τι έγινε, πισωπλατώντας οι υπάλληλοι παραδέχτηκαν ότι ο συγκεκριμένος έκανε μ@#$%ια (:O sorry) αλλά κατα τ' άλλα τον κάλυψαν και πέταξαν το μπαλάκι σε μας. Το ακόμα πιο Θεϊκό είναι πως σε θεωρούν *****, φάση καλά πως κάνετε έτσι για 3 ευρώ? :lol: Έκτοτε είμαστε σε παρακαλετά να μας καλέσουν απ' το τμήμα προσφορών/ανανεώσεων και υπάρχει ένα γενικό γράψιμο :) Στείλαμε και μια καταγγελία έτσι για το καλό :lol: Ρωτήσαμε για διακοπή, φάση, πληρώνεις φουλ εναν μήνα κι όταν κανει ελεγχο το σύστημα τοτε διακόπτει :mad: Εντάξει, πρέπει να είναι μακράν το χειρότερο καρτέλ ακόμα κι απ' την Κοσμοτέ :X

Edited by Bernadi7
Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμή που σας έκαναν πρόταση ανανέωσης σημαίνει οτι έληξε (ή λήγει στον επόμενο μήνα0 η σύμβασή σας, σωστά;

 

Εγω στη θέση σας θα έκανα αίτηση φορητότητας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό Φθινόπωρο παιδιά.

 

Είχαμε λάβει προσφορά ανανέωσης 2 καρτοσυμβολαίων τηλεφωνικώς, στα 15 ευρώ (τελικά τα 2,5gb μας τα έβαλαν δωρεάν τάχα μου) χωρίς ωστόσο να μας ενημερώσει κανείς για συγκεκριμένη περίοδο. Πήγαμε και σε κατάστημα, όπου ο υπάλληλος μας είπε πως μπορούμε μέχρι 7/9 να παμε με το χαρτάκι της προσφοράς και ν΄ ανανεώσουμε. Ο έξυπνος όμως, κάλυψε με το χέρι του πάνω αριστερά το χαρτί που τυπικά γράφει τα στοιχεία του καταστήματος, κάνοντας τάχα μου κύκλο στο ποσόν και σημειώνοντας τα στοιχεία του. Βάλαμε το χαρτάκι στην τσάντα και δυστυχώς μείναμε ήσυχοι. Το αφήσαμε, διότι δε βόλευαν οι ώρες λόγω εργασίας. Πήγαμε την Παρασκευή 6/9 ν΄ανανεώσουμε και μας είπαν πως η προσφορά δεν ισχύει, η τιμή είναι 18,42 :blink: το καθένα. Εξηγήσαμε τι έγινε, πισωπλατώντας οι υπάλληλοι παραδέχτηκαν ότι ο συγκεκριμένος έκανε μ@#$%ια (:O sorry) αλλά κατα τ' άλλα τον κάλυψαν και πέταξαν το μπαλάκι σε μας. Το ακόμα πιο Θεϊκό είναι πως σε θεωρούν *****, φάση καλά πως κάνετε έτσι για 3 ευρώ? :lol: Έκτοτε είμαστε σε παρακαλετά να μας καλέσουν απ' το τμήμα προσφορών/ανανεώσεων και υπάρχει ένα γενικό γράψιμο :) Στείλαμε και μια καταγγελία έτσι για το καλό :lol: Ρωτήσαμε για διακοπή, φάση, πληρώνεις φουλ εναν μήνα κι όταν κανει ελεγχο το σύστημα τοτε διακόπτει :mad: Εντάξει, πρέπει να είναι μακράν το χειρότερο καρτέλ ακόμα κι απ' την Κοσμοτέ :X

 

Αρχικά τους στέλνεις fax και mail (για σιγουριά) για υπαναχωριση (νομίζω έχεις 15 μέρες).

Μετά πηγαίνεις σε ένα κατάστημα cosmote και κάνεις αίτηση για να το κάνεις καρτοκινητο (ώστε σε περίπτωση στραβής να μη δεσμευτείς με 24 μήνες). Μετά τρέχει η wind και σε παρακαλάει....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αίτηση διακοπής συμβολαίου για να γυρίσω σε κάρτα μου έδωσαν την εξής προσφορά.

Δύο γραμμές κινητών: 700 λεπτά προς όλους,1500 σε wind Q κ 2gb ιντερνετ.

 

Σταθερό , ίντερνετ 24αρα , απεριόριστα κ 180λεπτα σε κινητά σύνολο 56,50€.

 

Πριν έδινα σε όλα αυτά αλλά με 650mb Ίντερνετ κ χωρίς κινητά απ'το σταθερό 70€.

Άρα αναβαθμισμένο πακέτο με λιγότερα χρήματα.

 

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλος αντιμετωπίζει το εξής θέμα:

Είναι συνδρομητής συμβολαίου και ενώ λάμβανε ηλεκτρονικό λογαριασμό, επέλεξε στη συνέχεια να τον γυρίσει σε έντυπη μορφή.

Το πρόβλημα είναι ότι πλέον δεν λαμβάνει ούτε έντυπο λογαριασμό ούτε e-bill.

Σε επικοινωνία του με την εξυπ.πελατών του είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα στο σύστημα και δεν μπορούν στο my wind να εμφανιστούν τα pdf τουλάχιστον των λογαριασμών.

Επίσης ότι εάν επιλέξει ο συνδρομητής την έντυπη μορφή, παύει η πρόσβαση στο my wind. Δηλαδή δεν θα μπορεί να ελέγχει μέσω της εφαρμογής υπόλοιπα κλπ!!!

Τι γίνεται στην περίπτωση αυτή;

Έχουμε καμιά ιδέα;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυστηροί. Βέβαια αφού ζήτησε αλλαγή, του κόβουν τον άλλο τρόπο. Δε μπορείς να τους κατηγορήσεις.

Το τεχνικό θέμα λογικά κάποια στιγμή θα λυθεί.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

εχω συμβολαιο 30 ευρω στο κινητο 1500 sms/ομιλια και 2gb. θελω να βαλω vdsl και εχει μονο η wind (ιλιον).

 

μου προτειναν 50αρα με 28 ευρω σε νεο νουμερο με δωρεαν τελη ενεργοποιησης και εξοπλισμο.

 

αν το συνδιασω με το κινητο σε ενα λογαριασμο θα παει 54 (30+28) ευρω συν επειδη τρεχει προσφορα η 50αρα vdsl θα εχει απεριοριστα αστικα-υπεραστικα (αδιαφορο για μενα) παλι στα 28 ευρω. αλλα θα πρεπει να μου κανουν το κινητο απο w1 σε w5 me 5+1gb δωρο.

 

θα πληρωνω 58 ευρω απαντρευτα (χωρις αλλαγη στο κινητο) ή 54 παντρεμενα με εξτρα gb στο κινητο.

καλο μου φαινεται αλλα επειδη εχω παλιοτερη κακη επειρια με την wind που κρυβεται η παγιδα ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα έχεις θέμα. Η παγιδα συνήθως κρύβεται στα τέλη ενεργοποίησης του σταθερού.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα έχεις θέμα. Η παγιδα συνήθως κρύβεται στα τέλη ενεργοποίησης του σταθερού.

 

μου ειπαν για δωρεαν τελη ενεργοποιησης. προφανως επειδη ειναι νεο νουμερο σε δικια τους καμπινα.

αυτο που με φοβιζει ειναι οταν θα ληξει το συμβολαιο αλλα παντα παιζει το παζαρεμα οταν ερθει η ωρα.

Link to comment
Share on other sites

εχω συμβολαιο 30 ευρω στο κινητο 1500 sms/ομιλια και 2gb. θελω να βαλω vdsl και εχει μονο η wind (ιλιον).

 

 

 

μου προτειναν 50αρα με 28 ευρω σε νεο νουμερο με δωρεαν τελη ενεργοποιησης και εξοπλισμο.

 

 

 

αν το συνδιασω με το κινητο σε ενα λογαριασμο θα παει 54 (30+28) ευρω συν επειδη τρεχει προσφορα η 50αρα vdsl θα εχει απεριοριστα αστικα-υπεραστικα (αδιαφορο για μενα) παλι στα 28 ευρω. αλλα θα πρεπει να μου κανουν το κινητο απο w1 σε w5 me 5+1gb δωρο.

 

 

 

θα πληρωνω 58 ευρω απαντρευτα (χωρις αλλαγη στο κινητο) ή 54 παντρεμενα με εξτρα gb στο κινητο.

 

καλο μου φαινεται αλλα επειδη εχω παλιοτερη κακη επειρια με την wind που κρυβεται η παγιδα ?

Όχι οι προσφορές αυτές δεν είναι παγίδα. Έτσι συνέβη και σε φιλο και οι λογαριασμοί ήρθαν καθαροί εκτός απο τον πρώτο που είχε αντισταθμιστικά τις παραπάνω ημέρες.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Όχι οι προσφορές αυτές δεν είναι παγίδα. Έτσι συνέβη και σε φιλο και οι λογαριασμοί ήρθαν καθαροί εκτός απο τον πρώτο που είχε αντισταθμιστικά τις παραπάνω ημέρες.

 

OK. ευχαριστώ και τους δυο. θα προχωρήσω για να ζήσω την εμπειρία μιας vdsl που έχω καημό καιρό τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

επανερχομαι μπας και με φωτισετε τι να κανω μπας και γλυτωσω καποιον αλλο απο αυτη την σκα$%#εταιρια.

 

αιτηση 1 οκτωβριου, ραντεβου με τεχνικο 18 οκτωβρη. κανεις δεν ηρθε. μηνυμα στο κινητο στις 19 οτι θα παρει παραπανω χρονο η ενεργοποιηση. τηλεφωνικη εποικινωνια στις 21/8 με τηλ. κεντρο wind και απαντηση οτι αναμενουν κατασκευη γραμμης ???

 

να πω οτι απο πολυ παλια ξερω οτι υπαρχει δυσκολια ή καλυτερα αδυναμια για νεες γραμμες στο δρομο μου.

πριν κανω αιτηση για vdsl ουτε σε voda ουτε σε κοτε υπηρχε διαθεσιμοτητα για adsl στη διευθυνση σου. μου φαινεται καπως κοροιδια η κατασκευη γραμμης. σκεφτομαι να ζητησω ακυρωση συμβολαιου λογω μη τηρησης χρονοδιαγραμματος.

εχει καποιος εμπειρια απο κατι αντιστοιχο ? τι μου προτεινετε ?

 

edit

μιλησα με την τεχνικη υπηρεσια. του ειπα το ιστορικο. οτι η κατασκευη γραμμης που μου ειπαν εγω το καταλαβαινω ως νεο καφαο μιας και το παλιο του οτε ειναι φουλ. συμφωνησε. απο το τηλεφωνικο κεντρο μου ειπαν οτι διακοπη συμβολαιου μπορουσα να κανω στις 14 ημερες. τωρα αν δεν γινει τιποτα εως τους 2 μηνες σπαει το συμβολαιο. δηλαδη θα περιμενω 2 μηνες με την προπτικη οτι ο οτε θα βαλει νεο καφαο στην θεση του παλιου που ειναι φουλ. χαχαχαχαχα.

Edited by npapagri
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε και συγχωρέστε με αν δεν είμαι στο κατάλληλο θέμα. Έχουν έρθει δυο φορές στην πόρτα του σπιτιού μου άτομα της wind αναφέροντας κάτι για μόνιμη μείωση, σε παραπάνω ερωτήσεις μου είπαν ότι για τα δυο καρτοκινητά που έχει στην κατοχή της η οικογένεια (ένα f2go και ένα Q) θα δίνουν κάρτες ανανέωσης δωρεάν κάθε μήνα και έτσι δε θα χρειάζεται το ελάχιστο ποσό για κάρτα κάθε δίμηνο, (υπάρχει και σταθερό wind στο σπίτι) τα 120 λεπτά προς όλους/μήνα που μπαίνουν δώρο από το σταθερό wind σε ένα καρτοκινητό θα είναι ανά λεπτό και όχι ανά τρίλεπτο η εξερχόμενη, θα αναβαθμίσουν τη γραμμή του σταθερού με fiber και καινούριο router, δεν έλεγαν κάτι για χρέωση για όλα αυτά τα δωρεάν. Ρώτησα αν είναι καρτοσύνδεση και είπαν όχι.

 

Τους είπα θα το σκεφτώ γιατί μου ακούστηκαν πολύ παπάτζες όλα αυτά τα τζάμπα, και ο πωλητής είπε ότι μόνο επιτόπου γίνεται αυτή η προσφορά και δεν υπάρχει δυνατότητα να επικοινωνήσω ξανά για αυτή την προσφορά. Έχει ακούσει κανείς για μόνιμη μείωση ή κάνουν φάρσες διάφοροι παριστάνοντας ότι είναι από τη wind;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κάπου υπάρχει και η φάκα κάτω από το τυράκι.

Και εν πάσει περιπτώσε , αφού πρόκειται για καρτοκινητά όπου δεν χρειάζετε συμβόλαιο ας το κάνουν χωρίς την υπογραφή σου.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς προωθούν κάποιο τύπο καρτοσυμβολαίου. Είναι σύνηθες να κοροϊδεύουν τον κόσμο χρησιμοποιώντας το συνθετικό της κάρτας στην ονομασία για να μπερδέψουν κάποιον ανυποψίαστο και να αποσπάσουν την υπογραφή του. Στην ουσία πρόκειται για συμβόλαιο κανονικό.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Vdsl/fiber στη σταθερή πλασάρουν με και απλά δίνουν 120 λεπτά προς όλους στα δυο καρτοκινητά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η χρέωση σε αυτά τα 120 όμως είναι κατ' ελάχιστο τρίλεπτη, μάλλον κάτι δεν κατάλαβε καλά ο φίλος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μια ερωτηση αν καποιος γνωριζει..

εχω στο κινητο W 2GB. αν κανω εκτροπη σε ενα Vodafone cu θα εχω εξτρα χρεωση ή θα αφαιρεί απο τον χρόνο ομιλίας του προγράμματος?

Link to comment
Share on other sites

Θα αφαιρεί από τον χρόνο ομιλίας του προγράμματος.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Μπράβο στην wind. Δεν το περίμενα. Αν δεν είχε μόνο 15gb γρήγορα και υποστήριζε tethering θα ήταν super.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Mα αν είχε παραπάνω γρήγορα και tethering δε θα έκανε "μονο" 44ευρω.. Αναρωτήθηκες γιατί ενώ συνήθως οι 3 τους αντιγράφουν προσφορές-πακέτα η wind κάνει τον "κινέζο" για πακέτα που απαιτούν αξιοπρεπές δίκτυο? οπως αυτα των videopass/playnow.. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Mα αν είχε παραπάνω γρήγορα και tethering δε θα έκανε "μονο" 44ευρω.. Αναρωτήθηκες γιατί ενώ συνήθως οι 3 τους αντιγράφουν προσφορές-πακέτα η wind κάνει τον "κινέζο" για πακέτα που απαιτούν αξιοπρεπές δίκτυο? οπως αυτα των videopass/playnow..

 

Κάνει δεν κάνει τον κινέζο ανεξαρτήτως δικτύου είναι η πρώτη χαμηλή τιμή με απεριόριστα. Από την άλλη με αυτήν την τιμή κάτι ανάλογο δεν υπάρχει στην αγορά. Αναμένω αντιδράσεις από τους άλλους. Μιλούσα για ένα πακέτο με την μια από τις άλλες στα 90 ευρώ οπότε αυτό αλλάζει λίγο την υπόθεση. Μιλάμε για μισό κόστος.

 

Τελικά πρέπει να κάνουν όσοι ενδιαφέρονται για κάτι ανάλογο τουμπεκί ψιλοκομμένο τους επόμενους 3 μήνες να δούμε τι άλλο θα κατεβάσουν στην αγορά.

 

Στα ίδια χρήματα από τον ανταγωνισμό παίρνεις 21.5gb και 600 λεπτά + 600 SMS προς όλους και αντίστοιχα 3000 λεπτά και SMS + 3GB internet + social pass.

 

Αν είχε τουλάχιστον 2 με 3 mbps την κατώτερη ταχύτητα και tethering θα ήταν no braner.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στην wind. Δεν το περίμενα. Αν δεν είχε μόνο 15gb γρήγορα και υποστήριζε tethering θα ήταν super.

 

Είσαι σίγουρος πως δεν υποστηρίζει tethering???

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος πως δεν υποστηρίζει tethering???

 

Οι συνδροµητές του προγράµµατος W UnlimitedGB µετά την κατανάλωση των διαθέσιµων δωρεάν GB από το πρόγραµµά τους ή από επιπλέον υπηρεσίες Mobile Internet σε πλήρη ταχύτητα, απολαµβάνουν απεριόριστο Mobile Internet εντελώς δωρεάν µε µειωµένη ταχύτητα έως και 1 Mbps µέχρι την ηµεροµηνία της επόµενης τιµολόγησης τους. H δυνατότητα διαµοιρασµού (sharing) της ενσωµατωµένης χρήσης Mobile Internet του προγράµµατος W UNLIMITED GB µε άλλες συσκευές, µέσω φορητού σηµείου πρόσβασης (tethering) δεν είναι επιτρεπτή.

 

https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/kiniti/pdfs/August2019/Pricelist_W-Unlimited_GB_1Mbps_august_02_2019.pdf

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στα χαρτιά δεν υποστηρίζει, στην πράξη μια χαρά παίζει με hotspot

 

Έχεις το συμβόλαιο αυτό ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...