Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nαι αλλά αφενός πολύς κόσμος δεν θέλει να ασχολείται με το να βάζει χρόνο ομιλίας / internet σε 2 SIM και προτιμάει την ηρεμία ενός φτηνού συμβολαίου, αφετέρου οι προσφορές που αναφέρεις δεν θα υπάρχουν για πολύ καιρό ακόμα (ειδικά το καρτοιντερνετ)

 

Εξάλλου για την πλειοψηφία του κόσμου 1-2 Gb το μήνα είναι υπεραρκετά (+ τα bonus του καλοκαιριού). Οι θαμώνες των forums είναι ασήμαντη ποσότητα σε σχέση με την συνδρομητική βάση των παρόχων στην Ελλάδα..

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και οι θαμώνες των συμβολαίων σε σχέση με την ηρεμία που προκαλεί η οικονομία και η ευκολία που βρίσκεις στα καρτοκινητα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε οτι ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες. Αυτό που σε εμάς φαίνεται υπερβολικό σε κάποιον άλλο μπορεί να είναι απαραίτητο..

 

Εχω κολλητό ο οποίος είναι στην Wind χρόνια με καλό συμβόλαιο το οποίο ανανεώνεται ανελλιπώς (εγώ τον κυνηγάω να τους ζητάει καλύτερες τιμές..)

 

Του έχω πεί δεκάδες φορές να το γυρίσει σε κάρτα αλλά δεν το σκέφτεται καν. Για εμάς είναι σπατάλη, γι αυτόν όχι..

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλά αφενός πολύς κόσμος δεν θέλει να ασχολείται με το να βάζει χρόνο ομιλίας / internet σε 2 SIM και προτιμάει την ηρεμία ενός φτηνού συμβολαίου, αφετέρου οι προσφορές που αναφέρεις δεν θα υπάρχουν για πολύ καιρό ακόμα (ειδικά το καρτοιντερνετ)

 

Εξάλλου για την πλειοψηφία του κόσμου 1-2 Gb το μήνα είναι υπεραρκετά (+ τα bonus του καλοκαιριού). Οι θαμώνες των forums είναι ασήμαντη ποσότητα σε σχέση με την συνδρομητική βάση των παρόχων στην Ελλάδα..

Το καρτοιντερνετ θα παραμείνει μόνιμο και δεν είναι μόνο για το καλοκαίρι καρατσεκαρισμενο με την εταιρία οπότε μην λέμε ανακρίβειες στον κόσμο.

 

Και εμένα μου το έτρωγε η cosmote το 100ρικο τον μήνα αλλά τα τελευταία χρόνια με τα προνομιακά σώθηκα.

 

Όταν φέρουν τιμές όπως στην υπόλοιπη ΕΕ που με 30 - 40 ευρω έχεις τα πάντα απεριόριστα το συζητάμε πάλι.

 

Send by ASUS Zenfone 3 Ultra 6.8" by Tapatalk

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε οτι ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες. Αυτό που σε εμάς φαίνεται υπερβολικό σε κάποιον άλλο μπορεί να είναι απαραίτητο..

 

Εχω κολλητό ο οποίος είναι στην Wind χρόνια με καλό συμβόλαιο το οποίο ανανεώνεται ανελλιπώς (εγώ τον κυνηγάω να τους ζητάει καλύτερες τιμές..)

 

Του έχω πεί δεκάδες φορές να το γυρίσει σε κάρτα αλλά δεν το σκέφτεται καν. Για εμάς είναι σπατάλη, γι αυτόν όχι..

 

Αν ειναι στα 20-25€ με 6-7GB και 2000' και μηνυματα προς ολους δεν ειναι σπαταλη.Ισα ισα και οικονομια στην τσεπη του κανει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 116 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για σας

Λοιπόν έχω σταθερό απεριόριστο+ίντερνετ στη wind και επίσης 120΄ χρόνο ομιλίας σε ένα καρτοκινητό wind και 1Gb mobile internet. Όλα αυτά με 26€ τον μήνα.

Τώρα η γυναίκα μου θέλει να φύγει από τη Cosmotε που έχει καρτοσυμβόλαιο και να έρθει στη Wind. Γίνεται να προστεθεί ένας άλλος αριθμός κινητού στο ήδη υπάρχον συμβόλαιο κι αν ναι τι προσφορές έχει η Wind;

 

Να ψαξει την καρτοσυνδεση plus με 15€.

1000' προς Wind/Q,600' προς ολους,100 sms προς ολους και 2GB.

Μια χαρα θα ναι η γυναικα σου σε σχεση με το προγραμμα που εχει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μας ικανοποιει η προταση ανανεωσης που μας κανουν (μετα τις τροποποιησεις στην φορητοτητα), τα μαζευουμε και παμε στους απεναντι? Τι περιθωρια ελιγμων εχουμε?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Γνωρίζει κάποιος σε ποιον αριθμό καλώ για το τμήμα των ακυρώσεων?

 

Εγώ είχα καλέσει το 13800 με έβαλαν να μιλήσω με το τμήμα προσφορών και μετά με το τμήμα ακυρώσεων. Έχει μια χρέωση 0.25 λεπτά η κλήση και κάτι έξτρα με το φπα. Άμα έχεις λεφτά από το συμβόλαιο σου ή την σύνδεση σου, σου τρώει από εκείνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα καλέσει το 13800 με έβαλαν να μιλήσω με το τμήμα προσφορών και μετά με το τμήμα ακυρώσεων. Έχει μια χρέωση 0.25 λεπτά η κλήση και κάτι έξτρα με το φπα. Άμα έχεις λεφτά από το συμβόλαιο σου ή την σύνδεση σου, σου τρώει από εκείνα.

 

Σε Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια Cosmote αλλά πλέον δεν θέλω να πληρώνω τόσο μεγάλο ποσό για συμβόλαιο εκεί. Έχω το Cosmote Mobile 1500-20 (1500’ προς cosmote - 45’ προς όλους) σε συνδιασμό με το Mobile data 10gb. Προφανώς χρησιμοποιώ περισσότερο data παρά ομιλία και τα σχεδόν 48€ τον μήνα είναι πάρα πολλά.

Βλέποντας το w web της wind που δίνει ό,τι ακριβώς θέλω (100’ προς όλους - μου αρκούν και τα ίδια gb - 10) η διαφορά στο κόστος είναι χαοτική, το κόστος για 18 ή 24 μήνες είναι 21€! Υπάρχουν ψιλά γράμματα που δεν έχω δει; Γιατί η διαφορά είναι πραγματικά τεράστια και είμαι ένα βήμα από το να κλείσω σε αυτό το πρόγραμμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε διευκρίνηση.

Μην κάνεις σε άλλους κάτι που δεν θα ήθελες να κάνουν σε σένα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια Cosmote αλλά πλέον δεν θέλω να πληρώνω τόσο μεγάλο ποσό για συμβόλαιο εκεί. Έχω το Cosmote Mobile 1500-20 (1500’ προς cosmote - 45’ προς όλους) σε συνδιασμό με το Mobile data 10gb. Προφανώς χρησιμοποιώ περισσότερο data παρά ομιλία και τα σχεδόν 48€ τον μήνα είναι πάρα πολλά.

Βλέποντας το w web της wind που δίνει ό,τι ακριβώς θέλω (100’ προς όλους - μου αρκούν και τα ίδια gb - 10) η διαφορά στο κόστος είναι χαοτική, το κόστος για 18 ή 24 μήνες είναι 21€! Υπάρχουν ψιλά γράμματα που δεν έχω δει; Γιατί η διαφορά είναι πραγματικά τεράστια και είμαι ένα βήμα από το να κλείσω σε αυτό το πρόγραμμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε διευκρίνηση.

 

Οχι,ειναι πολυ χαμηλη τιμη.

Η διαφορα ειναι το σημα σε σχεση με κοσμοτε πανελλαδικα.

Γι αυτο αν εχεις δικαρτο τηλεφωνο,βαλε frog στη 2η θεση.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω υπόψη πως δεν θα είναι το ίδιο καλό, από την άλλη βέβαια σε κατάστημα Γερμανός που πήγα και προσπαθούσα να βρω αντίστοιχο πρόγραμμα (τα 10gb έχουν καταργηθεί και σου δίνουν είτε 6+6, είτε 12+12 με τα δεύτερα μισά να είναι «δώρο» σαν χρήση από τις 12 το βράδυ ως τις 8 το πρωί, πράγμα που δεν με ενδιαφέρει) με τιμή για τα 12+12 τα περίπου 31€ :lol:

Για να μην μακρηγορώ, τα 52-54€ το μήνα δεν τα γλυτώνω, οπότε χαιρετώ.

Ούτε πιστεύω πως αν δούνε αλλαγή παρόχου θα μπορέσουν να αντιπροτείνουν κάτι που θα μπορούσε να με κρατήσει. Άσε που αν μπορούσαν να προτείνουν κάτι μάλλον θα νευρίαζα...

Μην κάνεις σε άλλους κάτι που δεν θα ήθελες να κάνουν σε σένα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί .Στο 6 μηνο απλό καρτοκινητό , χωρίς πακέτο χρόνου ομιλίας ,κράτησαν 12 ευρω τέλη διατήρισης αριθμού .Νέα πολιτική τιμών όπως το 2 μηνο για ανανέωση.
Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα screenshot . Δεν έχει αναφερθεί μέχρι σήμερα τέτοιο πράγμα.

Επίσης δεν έχει αναφερθεί μέχρι τώρα ότι υπάρχει κάποιο συμβόλαιο που το λένε εξάμηνο καρτοκινητό.... Σε τι ακριβώς αναφέρεστε;

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μπορώ να κάνω διακοπή συμβολαίου χωρίς να πληρώσω το πρόστιμο που λένε η είναι έτσι ο νόμος; Θέλω να κάνω διακοπή βασικά να βγάλω τα κινητά και να κρατήσω το σταθερό γιατί δεν βγαίνει να πληρώνω πια τα ίδια αλλά αν είναι να πληρώσω και κερατιάτικα για την διακοπή θα κοιτάξω να βγάλω και όσες παροχές γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μπορώ να κάνω διακοπή συμβολαίου χωρίς να πληρώσω το πρόστιμο που λένε η είναι έτσι ο νόμος; Θέλω να κάνω διακοπή βασικά να βγάλω τα κινητά και να κρατήσω το σταθερό γιατί δεν βγαίνει να πληρώνω πια τα ίδια αλλά αν είναι να πληρώσω και κερατιάτικα για την διακοπή θα κοιτάξω να βγάλω και όσες παροχές γίνεται.

 

Κάθε συμβόλαιο έχει δεσμευτικούς όρους. Έχεις υπογράψει, ότι αν διακόψεις νωρίτερα από τη χρονική διάρκεια με την οποία συμφώνησες αρχικά, θα υπάρχει ποινή αποδέσμευσης (στο πλαίσιο μερικής μόνο απόσβεσης "έκπτωσης παγίου" ή επιδότησης συσκευής κλπ). Περίπτωση αποχώρησης αζημίως είναι η άλλη πλευρά να παραβεί κάποιους από τους όρους.

 

Καλύτερα μίλα μαζί τους εξηγώντας ότι σου πέφτει βαρύ το τίμημα. Βέβαια και αλλαγή παροχών-μηνιαίου τέλους να πετύχεις, πρόσεξε ότι πάλι με χρονική δέσμευση συμβολαίου θα καταλήξεις!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε συμβόλαιο έχει δεσμευτικούς όρους. Έχεις υπογράψει, ότι αν διακόψεις νωρίτερα από τη χρονική διάρκεια με την οποία συμφώνησες αρχικά, θα υπάρχει ποινή αποδέσμευσης (στο πλαίσιο μερικής μόνο απόσβεσης "έκπτωσης παγίου" ή επιδότησης συσκευής κλπ). Περίπτωση αποχώρησης αζημίως είναι η άλλη πλευρά να παραβεί κάποιους από τους όρους.

 

Καλύτερα μίλα μαζί τους εξηγώντας ότι σου πέφτει βαρύ το τίμημα. Βέβαια και αλλαγή παροχών-μηνιαίου τέλους να πετύχεις, πρόσεξε ότι πάλι με χρονική δέσμευση συμβολαίου θα καταλήξεις!

 

Θα μιλήσω μαζί τους να δω τι μπορώ να κάνω ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε έρθει μια προσφορά για 2GB το μήνα για ένα χρόνο με 3 ευρώ το μήνα επιπλέον στο πάγιό μου την οποία και τη δέχτηκα.

Τα 2GB του συμβολαίου λήγουν κάθε 3 μηνός, ενώ αυτά της προσφοράς κάθε 18.

Το θέμα μου είναι το εξής: τώρα πχ που έχουμε 24 και μου έχουν περισσέψει ακόμα από τα 2GB του συμβολαίου, γιατί δεν τρώει απ'αυτά, μιας και έχουν κοντινότερη ημερομηνία λήξης;

Τα GB του συμβολαίου δηλαδή αυτό το μήνα μου λήγουν στις 3/9 ενώ αυτά της προσφοράς στις 18/9. Παρόλα αυτά τρώει αυτά της 18/9, ενώ έχω ακόμα από τα άλλα.

Γνωρίζει κανείς γιατί γίνεται αυτό και αν υπάρχει κάποιος τρόπος να διορθωθεί;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα! Κάναμε πρόσφατα ένα wind φοιτητικό mobile broadband συμβόλαιο 5Gb το μήνα με 6€. Θέλω να ρωτήσω τι γίνεται οταν τελειώσουν τα megabyte. Κόβει τη σύνδεση όπως κάνει η Cosmοte με το MI ή αρχίζει και χρεώνει τα κερατιάτικα; Edited by sjn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δείτε

 

https://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/1526312661397/

 

Αλλαγές σε πακέτα ομιλίας συμβολαίου κινητής ιδιωτών και Καρτοσύνδεσης για διεθνείς κλήσεις με προορισμό εντός Μεγάλης Βρετανίας

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε κάπου να πάρουμε τηλέφωνο χωρίς χρέωση στη wind για ερώτηση διαθεσιμότητας σταθερής και vdsl?

Πάρε σε κατάστημα, θα σε εξυπηρετήσουν.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάρε σε κατάστημα, θα σε εξυπηρετήσουν.

Ναι σωστός δεν το σκέφτηκα αυτό. Στο site τους έχει για διαθεσιμότητα αλλά δεν βγάζει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...