Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να ρωτησω κατι..

 

με βαση τους ποντους μου στο avantage εχω εκπτωση σε 2 μηνες καποιο ποσο. Αυτο το ποσο αφαιρειται απο το ΣΥΝΟΛΟ του λογαριασμου, η απο το κοστος ομιλιας χωρις τα παγια? Επειδη εχω flexy, αν δν εχω ξεπερασει το περιθωριο μου κ δν υπαρχουν εξτρα χρεωσεις, θα παρει την εκπτωση ο λογαριασμος??

 

Πιο παλιά που ήμουν στο avantage και έκανα το ίδιο με εσένα δεν υπήρχε θέμα, το ποσό εμφανιζόταν κανονικά σαν πίστωση στο λογαριασμό, ακόμη κι αν δεν είχα καθόλου έξτρα χρεώσεις.

Δεν φαντάζομαι να έχει αλλάξει κάτι σε αυτό, είναι πίστωση στο λογαριασμό σου.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να επικοινωνήσω με την εξυπηρέτηση πελατών και αφού ακούγεται το μήνυμα της χρέωσης είτε βγάζει κατειλημμένο είτε ότι "δεν μπορούν να με εξυπηρετήσουν αυτή τη στιγμή και να προσπαθήσω αργότερα" :wacko: Ξέρει κανείς τι παίζει και αν θα διορθωθεί εντός της ημέρας;
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε να μάθουμε αν ένας συνδρομήτής είναι στην wind ή όχι? Έχω το Wind S. Ευχαριστώ.

 

edit: απαντώ εγώ, κάλεσα στο 1260: Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα σε συμβόλαια ! :mad:

Edited by sv2evs
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή, γίνεται αναβάθμιση προφανώς, όπως και την προηγούμενη βδομάδα!

 

Απλά, καλό είναι να ζητήσετε πίστωση του ποσού ανάλογα τις φορές που αποπειραθήκατε να τηλεφωνήσετε. :)

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε να μάθουμε αν ένας συνδρομήτής είναι στην wind ή όχι? Έχω το Wind S. Ευχαριστώ.

 

edit: απαντώ εγώ, κάλεσα στο 1260: Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα σε συμβόλαια ! :mad:

 

Το 1274 σου δουλεύει, για να μάθεις έστω αν ένας αριθμός είναι έστω καρτοκινητό Wind ή όχι;

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

έστειλα sms...δεν πήρα απάντηση...μάλλον είναι μόνο για καρτοκινητά και δεν δουλεύει σε σύνδεση.
Link to comment
Share on other sites

Αβλεψία εκ μέρους τους. Προσωπικά δεν με επηρεάζει αφού στο πρόγραμμα που έχω η χρέωση δεν διαφοροποιείται ανάλογα με το δίκτυο προορισμού. Από τη στιγμή όμως που προσφέρουν πακέτα με διαφορετικές χρεώσεις ανά δίκτυο, θα έπρεπε και να δίνουν στον πελάτη μια μέθοδο για να γνωρίζει εκ των προτέρων πώς θα χρεωθεί.
Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωμένη να το κάνει.

 

Παιδια καταπληκτικο αυτο που κανει η εταιρια.Στα καλυτερα της συμβολαια μειωνει το παγιο κατα 50%.Ειναι πολη καλη απαντηση προς την κοσμοτε.Η πιο φθηνη σε καρτοκινητα και συμβολαια η γουιντ.Στα συμβολαια με το -50% τι επιδοτηση να δινει αραγε?

Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καταπληκτικο αυτο που κανει η εταιρια.Στα καλυτερα της συμβολαια μειωνει το παγιο κατα 50%.Ειναι πολη καλη απαντηση προς την κοσμοτε.Η πιο φθηνη σε καρτοκινητα και συμβολαια η γουιντ.Στα συμβολαια με το -50% τι επιδοτηση να δινει αραγε?

 

Δεν κατάλαβες καλά. Αντί για επιδότηση δίνει το 50% στα πάγια.

 

Η διαφήμιση λέει "Αν έχεις κινητό ... κτλ κτλ"

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καταπληκτικο αυτο που κανει η εταιρια.Στα καλυτερα της συμβολαια μειωνει το παγιο κατα 50%.Ειναι πολη καλη απαντηση προς την κοσμοτε.Η πιο φθηνη σε καρτοκινητα και συμβολαια η γουιντ.Στα συμβολαια με το -50% τι επιδοτηση να δινει αραγε?

ρε παιδιά που την είδατε τη προσφορά δε βλέπω κάτι γραμμενο εδώ η στο site της wind. Ας μας ενημερώσει κάποιος για το τι ακριβώς λέει η προσφορά

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα το πρωί και ζήτησα μεταφορά από Cosmote. Πήρα το πακέτο L από 66 ευρώ βγαίνει τελική τιμή 37,5 μαζί με τους φόρους κινητής. Η τιμή αυτή ισχύει για δώδεκα λογαριασμούς/μήνες και μετά θα έχω κανονικά κάποιο ποσό επιδότησης κτλ.

 

Κάτι που είναι πολύ ενδιαφέρον είναι ότι δεν υπάρχει χρονική δέσμευση μιας και δεν παίρνω επιδότηση.

 

Αυτό λογικά σημαίνει ότι αν κάποιος άλλος πάροχος κάνει προσφορά που με ενδιαφέρει μπορώ να φύγω οποιαδήποτε στιγμή χωρίς κυρώσεις. Δεν είμαι όμως απόλυτα βέβαιος ότι δεν υπάρχει κάποια ρήτρα για επιστροφή της έκπτωσης, θα ρίξω μια ματιά στο συμβόλαιο σπίτι να σιγουρευτώ.

 

Τέλος, μαζί με τη σύνδεση δίνουν δώρο και αποκωδικοποιητή για ψηφιακή τηλεόραση! Πάμε για Sport+ ολλανδικό πρωτάθλημα, χεχε...

 

PS. Στο κατάστημα δεν ήθελαν να μου πουν μέχρι πότε ισχύει η προσφορά, λογικά όμως μέχρι Μεγ. Σάββατο. Το λένε εξάλλου και τα περισσότερα ειδησιογραφικά.

Edited by jane321
ορθογραφικό
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση διακοπής, υποχρεούσαι να επιστρέψεις τη συνολική έκπτωση που πήρες μέχρι τότε( όχι την έκπτωση λόγω προσφοράς, αλλά την έκπτωση παγίου αντί επιδότησης)
Link to comment
Share on other sites

Εαν το κόψεις νωρίτερα του 12μήνου θα πρέπει να τους επιστρέψεις τις εκπτώσεις που σου έδωσαν τους προηγούμενους μήνες.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Έριξα τη ματιά που λέγαμε και:

- Το ποσό επιδότησης είναι 0

- Ελάχιστος χρόνος παραμονής ορίζεται στους 2 μήνες (λογικό) και μετά μετατρέπεται σε αορίστου

 

Απ' ότι καταλαβαίνω, και σύμφωνα με αυτά που μου είπαν, από τη στιγμή που δε θέλεις να πάρεις την επιδότηση σου κάνουν δώρο το 50% του παγίου.

 

Άρα δεν προκύπτει από κάπου ότι έχω υποχρέωση επιστροφής χρημάτων είτε από επιδότηση (είναι μηδέν) είτε για άλλο λόγο (έκπτωση στο πάγιο).

 

Από την άλλη δεν έχω καμία διαβεβαίωση για το ότι θα ισχύει το 50% στο πάγιο για δώδεκα μήνες όπως μου έχουν πει. Για να μη μείνω με την ελπίδα ότι δε θα γίνει καμιά στραβή και θα μου έρθει λογαριασμός χωρίς την έκπτωση με βλέπω να πηγαίνω το πρωί για άλλη μια επισκεψούλα.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ, πέρα της έκπτωσης-προσφοράς -50%, πήρες έκπτωση παγίου αντί επιδότησης συσκευής;

Αν ναι, τότε στο πεδίο της επιδότησης συσκευής στο συμβόλαιό σου θα αναγράφεται 0 .

 

Όταν παίρνεις έκπτωση παγίου αντί συσκευής σημαίνει ότι δεσμεύεσαι για χρονικό διάστημα 12 μηνών.Για όσο χρονικό διάστημα πήρες την έκπτωση παγίου μέχρι τη διακοπή του αριθμού, οφείλεις να επιστρέψεις αυτό το ποσό. Απλά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να μάθει κάποιος σε εταιρική σύνδεση wind καλώντας κάποιο τετραψήφιο το υπόλοιπο χρόνου ,αν ναι με ποιόν τρόπο?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Εσύ, πέρα της έκπτωσης-προσφοράς -50%, πήρες έκπτωση παγίου αντί επιδότησης συσκευής;

Πήρα 66*50%=33 ευρώ, πλέον φόρος κινητής: τελική τιμή 37,50 ευρώ.

 

Αν ναι, τότε στο πεδίο της επιδότησης συσκευής στο συμβόλαιό σου θα αναγράφεται 0 .

Στο πεδίο "Συνολικό ποσό επιδότησης" γράφει 0,00 ευρώ (εκεί που παραθέτουν και τον πίνακα απόσβεσης επιδότησης)

 

Όταν παίρνεις έκπτωση παγίου αντί συσκευής σημαίνει ότι δεσμεύεσαι για χρονικό διάστημα 12 μηνών.Για όσο χρονικό διάστημα πήρες την έκπτωση παγίου μέχρι τη διακοπή του αριθμού, οφείλεις να επιστρέψεις αυτό το ποσό. Απλά τα πράγματα.

Μου είπαν ότι δεν υπάρχει χρονική δέσμευση, το ποσό επιδότησης είναι 0 (μιας και δεν πήρα επιδότηση), ελπίζω ότι το εννοούν και πως δεν θα μου λένε άλλα αν αποφασίσω να διακόψω. Όπως είπα, φαίνεται πως η προσφορά 50% στο πάγιο είναι για αυτούς που δεν θα πάρουν επιδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας κι από μένα. Σήμερα μόλις έκανα νέα σύνδεση wind με φορητότητα από vodafone στό πρόγραμμα 20€ με 100 λεπτά χρόνο ομιλίας. Ο υπάλληλος μου είπε ότι οφείλω 25€ για συσκευή nokia 2700 που πήρα (αξία 90€ βάσει καταλόγου) και στην ουσία η επιδότηση που πήρα είναι 65€. Τη θεωρώ απαράδεκτη ως νέος πελάτης τους όπως θεωρούμαι και δεδομένου ότι σε άλλα αντίστοιχα προγράμματα όπως καρτοσύνδεση 20 ή wind xs δίνει επιδότηση 100€ + στον κατάλογο. Τι μπορώ εγώ όμως τώρα να κάνω μιας και δεν ενημερώθηκα για τις νέες προσφορές που τρέχουν σε ανώτερα προγράμματα ή άλλες μάρκες συσκευών? Δικαιούμαι πχ να επωφεληθώ από την έκπτωση 50% στα πάγια αντί συσκευής ή να πάρω άλλα δώρα όπως ψηφιακό δέκτη τηλεόρασης και συσκευή ή πλέον είναι πολύ αργά για όλα αυτά? Η εξυπηρέτηση πελατών γνωρίζει περί επιδοτήσεων προσφορών κτλ ή παραπέμπει στα καταστήματα? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Edited by pabousios08
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας και να τους πεις να αλλάξουν το πρόγραμμα και να σε βάλουν στην προσφορά (αν αυτό θέλεις, είναι για προγράμματα L και πάνω). Εναλλακτικά μπορείς να ακυρώσεις τη φορητότητα και να μείνεις στη Vodafone αν δεν είσαι ικανοποιημένος με την προσφορά που σου έκαναν.

 

Από την άλλη, μπορείς να επιστρέψεις και τη συσκευή αν δεν είσαι ικανοποιημένος με την αγορά σου (νομίζω εντός 5 ημερών;).

 

Από ότι ακούω για Wind δεν έχουν και την καλύτερη εξυπηρέτηση. Ενώ στα διάφορα δελτία έχει ανακοινωθεί ότι η προσφορά ισχύει μέχρι και το Μεγάλο Σάββατο, όταν τους ρώτησα στο κατάστημα για επιβεβαίωση ο υπεύθυνος μου είπε (προλαβαίνοντας τον υπάλληλο που με εξυπηρετούσε) ότι μπορεί να λήξει οποιαδήποτε στιγμή.

 

Κατά τη γνώμη μου ο πελάτης θα πρέπει να εξυπηρετείται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και να ενημερώνεται για ότι προσφορά υπάρχει σε ενέργεια, εφόσον θεωρείται σχετική. Δυστυχώς όμως πρέπει να κουραστούμε για να φτάσουμε στο σημείο που θα έπρεπε να ήμασταν από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

απο σήμερα και μέχρι Μ. Σάββατο έχει και η Wind 300€ επιδότηση σε νέες συνδέσεις, φορητότητες κτλ (απο το Small και πάνω).

επίσης υποστηρίζουν οτι στο Small εξακολουθούν να ισχύουν τα 100mb internet.

Απο Wind στο Mall...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μήπως γνωρίζει κανείς πια πραγματικά είναι η ελάχιστη δέσμευση συμβολαίου στη wind - αν υπαρχει. Εννοώ πέρα από την επιστροφή επιδότησης αν υπάρχει καποιο διάστημα για το οποίο η εταιρεία απορρίπτει ή καθυστερεί τη φορητότητα σε άλλο δίκτυο. Τηλεφώνησα σήμερα στο 1260 μια κοπέλα μου είπε 2 μήνες ενώ άλλη μου ανέφερε τη γενικότερη 12 μηνη δέσμευση. Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μήπως γνωρίζει κανείς πια πραγματικά είναι η ελάχιστη δέσμευση συμβολαίου στη wind - αν υπαρχει. Εννοώ πέρα από την επιστροφή επιδότησης αν υπάρχει καποιο διάστημα για το οποίο η εταιρεία απορρίπτει ή καθυστερεί τη φορητότητα σε άλλο δίκτυο. Τηλεφώνησα σήμερα στο 1260 μια κοπέλα μου είπε 2 μήνες ενώ άλλη μου ανέφερε τη γενικότερη 12 μηνη δέσμευση. Ευχαριστώ πολύ.

 

Φιλε με τίποτα δεν ειναι 12μηνη η δεσμευση εχω φυγει με φορητότητα απο συμβολαιο WIND στο οποίο έκατσα 5 -6 μηνες νομίζω. Πλήρωσα βέβαια ενα πόσο απο την επιδότηση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μήπως γνωρίζει κανείς πια πραγματικά είναι η ελάχιστη δέσμευση συμβολαίου στη wind - αν υπαρχει. Εννοώ πέρα από την επιστροφή επιδότησης αν υπάρχει καποιο διάστημα για το οποίο η εταιρεία απορρίπτει ή καθυστερεί τη φορητότητα σε άλλο δίκτυο. Τηλεφώνησα σήμερα στο 1260 μια κοπέλα μου είπε 2 μήνες ενώ άλλη μου ανέφερε τη γενικότερη 12 μηνη δέσμευση. Ευχαριστώ πολύ.

 

Μπορείς να φύγεις από την πρώτη μέρα, αλλά θα πρέπει να πληρώσεις ένα ποσό από την επιδότηση που ενδέχεται να έχεις λάβει από τη Wind. :)

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Από το συμβόλαιο μου βλέπω στο κεφ. 11.2: Η Ελάχιστη Αρχική Διάρκεια της Σύνδεσης ορίζεται σε δύο μήνες από τη σύνδεση του Συνδρομητή στο δίκτυο της Εταιρίας και μετά τη λήξη της ως άνω Ελάχιστης Χρονικής Διάρκειας μετατρέπεται σε αορίστου χρόνου.

Και από το κεφ. 11.3: Κατά τη διάρκεια της Ελάχιστης Αρχικής Διάρκειας... ο Συνδρομητής μπορεί να καταγγείλει την παρούσα μόνο για σπουδαίο λόγο όπως λεπτομερέστερα ορίζεται στο Άρθρο 12 (της σύμβασης).

 

Η 12 μηνη δέσμευση ισχύει εάν έχεις πάρει επιδότηση. Και πάλι όμως τη διακόπτεις όποτε θες (μετά τους 2 μήνες) αρκεί να πληρώσεις το ποσό που αναγράφεται στον Πίνακα Απόσβεσης Επιδότησης.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...