Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατά τη γνώμη μου για τέτοια χρήση (1-2 ώρες μηνιαίως) δεν συμφέρει συμβόλαιο, αλλά καρτοκινητό.

 

-με 20 ευρώ το μήνα (χωρίς συμβόλαιο και τέλη κινητής) 120 λεπτά και 120 μηνύματα (πρόγραμμα ομιλίας με 5 ευρώ/εβδομάδα στο πακέτο αντίστοιχο του vodafone a la carte)

 

-momad με χρέωση 0,183 ευρώ το λεπτό προς όλους, 0,034 ανά μήνυμα (τιμές με αναγωγή μετά από συνυπολογισμό της μόνιμης πλέον προσφοράς διπλασιασμού καρτών ανανέωσης)

 

Οι χρεώσεις αυτές είναι οι φθηνότερες συγκριτικά με οποιοδήποτε άλλο πακέτο (συμβόλαιο η κάρτοκινητό) για κάποιον μέσο χρήστη που καλεί συνδρομητές όλων των δικτύων.

 

Και το βασικότερο δεν επιβαρύνονται με πρόσθετα τέλη συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το Wind1 συμφέρει όση ώρα και να μιλάς ή κάποιο άλλο πρόγραμμα είναι καλύτερο?

Αναφέρομαι σε διάκεια κλήσεων το μήνα 1-2 ώρες.

 

Το wind 1 συμφέρει και γιατί μπορείς να δηλώσεις να μιλάς με 1 σταθερό και ένα wind Νούμερο ή με 2 wind Νούμερα

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Ο τηλεφωνητής μου ενεργοποιήται ύστερα από 5-6 περίπου χτυπήματα. Ξέρει κανείς πως γίνεται να χτυπάει περισσότερες φορές πριν γίνει εκτροπή στον τηλεφωνητή;

Ευχαριστώ.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Ο τηλεφωνητής μου ενεργοποιήται ύστερα από 5-6 περίπου χτυπήματα. Ξέρει κανείς πως γίνεται να χτυπάει περισσότερες φορές πριν γίνει εκτροπή στον τηλεφωνητή;

Ευχαριστώ.

 

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος κωδικός που πρέπει να πληκτρολογήσεις για να ενεργοποιηθεί αυτό που λες... Αλλά αυτή τη στιγμή δεν ΄τον θυμάμαι... Θα στον πουν στο 1260 ή αν πας αύριο σε κάποιο κατάστημα

Link to comment
Share on other sites

to megisto pou boreis na valeis enai 30 deuterolepta .

prwta tha patiseis ##61# kai to pliktro klisis(prasino,yes,ok) oti exei i syskeyi sou gia na apadas wste na akyrwthei i proothisi s'auti tin periptwsi kai meta gia na tin energopoiiseis kai pali **61*xxxxxxx*11*seconds# kai pliktro klisis kai pali

opou xxxxxxx ta ypoloipa 7 psifia tou kinitou sou meta to 693

opou seconds tha valeis ta deuterolepta megisto 30 elaxisto 5

Min pareis kuriakatika sto 1260 na iremisoume ki emeis ligo :p

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΣΟΥ ΛΥΣΗ
Link to comment
Share on other sites

Το wind 1 συμφέρει και γιατί μπορείς να δηλώσεις να μιλάς με 1 σταθερό και ένα wind Νούμερο ή με 2 wind Νούμερα

 

Dorean xreoseis,i xamiloteri xreosi?Exo wind 1,pos to energopoio?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Dorean xreoseis,i xamiloteri xreosi?Exo wind 1,pos to energopoio?

αυτο λεγεται friends & family μπορεις να ο ενεργοποιησεις καλωντας στο 1260 ή πηγαινοντας σ'ενα καταστημα :)

 

ο φιλος απο πανω δεν τον κοβω να ηρεμει! :p

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Mia diorthosi gia tin proothisi ston tilefwniti **61*693555xxxxxxx*11*seconds# kai pliktro klisis kai pali

opou xxxxxxx ta ypoloipa 7 psifia tou kinitou sou meta to 693

opou seconds tha valeis ta deuterolepta megisto 30 elaxisto 5

 

eixa ksexasei to 6935555.

Na'nai kala enas sunaderfos pou mou to thimise :)

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΣΟΥ ΛΥΣΗ
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ gatzouri για την βοήθεια. Όντως το πρώτο έβγαζε λάθος.

 

ps. Τα πεντάρια είναι 3 ή 4;

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ gatzouri για την βοήθεια. Όντως το πρώτο έβγαζε λάθος.

 

ps. Τα πεντάρια είναι 3 ή 4;

3 πεντάρια και μετά το επταψήφιο νούμερό σου (αυτό που ακολουθεί το 693 δηλαδή).

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι ο μηνιαίος χρόνος ομιλίας μου στο κινητό κυμαίνεται πλέον μεταξύ 90'-120' επιχείρησα να ενημερωθώ για το πως μπορώ να μεταφερθώ από το Wind1 που είμαι τώρα στο Flexy20. Στο πρώτο κατάστημα Wind που ρώτησα με πληροφόρησαν πως έχω και επιδότηση 70€. "Τσίμπησα" λοιπόν και άρχισα να σκέφτομαι να πάρω και συσκευή.

Όμως...στα επόμενα δύο καταστήματα που ρώτησα η επιδότηση έγινε 20€ και 0€ αντίστοιχα. Τέλος μου είπαν να απευθυνθώ στο 1260, όπου η επιδότηση έγινε 50€. Οι απορίες μου τώρα:

Το ποσό της επιδότησης δεν είναι standard?

Αν κάνω συμβόλαιο στο flexy 20 δεσμεύομαι για ένα χρόνο?

Στο flexy 20 θα γίνει το συμβόλαιο ή στο flexy 25? (Λόγω της γνωστής προσφοράς)

Αν γίνει στο flexy 25 και σταματήσει η προσφορά πότε μπορώ να το "κατεβάσω" στο 20?

Link to comment
Share on other sites

Έχω συμβόλαιο με την Wind/Tim/Telestet εδώ και πάνω από 3 χρόνια. Το θέμα είναι πως ο λογαριασμός εκδίδεται στο όνομα του πατέρα μου. Ο πατέρας μου δηλαδή έχει υπογράψει αυτό το συμβόλαιο. Υπάρχει κάποια διαδικασία ώστε να αλλάξει το όνομα στο οποίο εκδίδεται ο λογαριασμός και να έρχεται στο δικό μου; Ξέρει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι ο μηνιαίος χρόνος ομιλίας μου στο κινητό κυμαίνεται πλέον μεταξύ 90'-120' επιχείρησα να ενημερωθώ για το πως μπορώ να μεταφερθώ από το Wind1 που είμαι τώρα στο Flexy20. Στο πρώτο κατάστημα Wind που ρώτησα με πληροφόρησαν πως έχω και επιδότηση 70€. "Τσίμπησα" λοιπόν και άρχισα να σκέφτομαι να πάρω και συσκευή.

Όμως...στα επόμενα δύο καταστήματα που ρώτησα η επιδότηση έγινε 20€ και 0€ αντίστοιχα. Τέλος μου είπαν να απευθυνθώ στο 1260, όπου η επιδότηση έγινε 50€. Οι απορίες μου τώρα:

Το ποσό της επιδότησης δεν είναι standard?

Αν κάνω συμβόλαιο στο flexy 20 δεσμεύομαι για ένα χρόνο?

Στο flexy 20 θα γίνει το συμβόλαιο ή στο flexy 25? (Λόγω της γνωστής προσφοράς)

Αν γίνει στο flexy 25 και σταματήσει η προσφορά πότε μπορώ να το "κατεβάσω" στο 20?

 

Η επιδότηση αλλάζει κατά καιρούς, με ένα από τα κριτήρια να είναι το ύψος των λογαριασμών σου. Το ποσό της δεν είναι στάνταρ, αλλά κυμαίνεται ανάλογα την τιμή της συσκευής. Δηλαδή μπορεί να είναι από 52 μέχρι 90 ευρώ π.χ., όπου τα 90 ευρώ αφορούν πολύ ακριβές συσκευές.

 

Αν πας στο flexy 20, με το ίδιο νούμερο και χωρίς επιδότηση, ΔΕ δεσμεύεσαι για 1 χρόνο.

Ισχύει το higher από τη στιγμή που "ανεβαίνεις" πρόγραμμα. Η προσφορά θα ισχύσει για 1 χρόνο. Μετά από τον 1 χρόνο, ΑΥΤΟΜΑΤΑ γίνεται flexy 25, οπότε πρέπει να ζητήσεις να σου το κατεβάσουν στο 20! Το higher ισχυει, για αλλαγές προγραμμάτων και νέες συνδέσεις μέχρι και 31/12

 

Έχω συμβόλαιο με την Wind/Tim/Telestet εδώ και πάνω από 3 χρόνια. Το θέμα είναι πως ο λογαριασμός εκδίδεται στο όνομα του πατέρα μου. Ο πατέρας μου δηλαδή έχει υπογράψει αυτό το συμβόλαιο. Υπάρχει κάποια διαδικασία ώστε να αλλάξει το όνομα στο οποίο εκδίδεται ο λογαριασμός και να έρχεται στο δικό μου; Ξέρει κανείς;

 

Πρέπει να κάνετε μεταβίβαση, σε κάποιο κατάστημα. Πρέπει να πάει ο πατέρας σου με την ταυτότητά του και εσύ με την ταυτότητα και εκκαθαριστικό ή βεβαίωση ΑΦΜ.

 

Να ξέρεις ότι με τη μεταβίβαση θα μπεις σε νέο πρόγραμμα ομιλίας (δλδ αν έχεις κάποιο παλιό με προνόμια , π.χ. μείωση παγίου, δε θα μπορείς να μπεις πάλι στο ίδιο, γιατί πλέον αυτό ουσιαστικά ΔΕΝ υπάρχει)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνετε μεταβίβαση, σε κάποιο κατάστημα. Πρέπει να πάει ο πατέρας σου με την ταυτότητά του και εσύ με την ταυτότητα και εκκαθαριστικό ή βεβαίωση ΑΦΜ.

 

Να ξέρεις ότι με τη μεταβίβαση θα μπεις σε νέο πρόγραμμα ομιλίας (δλδ αν έχεις κάποιο παλιό με προνόμια , π.χ. μείωση παγίου, δε θα μπορείς να μπεις πάλι στο ίδιο, γιατί πλέον αυτό ουσιαστικά ΔΕΝ υπάρχει)

 

Τι εννοείς βεβαίωση ΑΦΜ;

Αυτό που θα χάσω τα προνόμια μου με ξίνισε αρκετά τώρα. Γιατί εγώ έχω ένα παλιό πρόγραμμα που μιλάω 4 ώρες δωρεάν (ΤΙΜ 240 αν θυμάμαι καλά) και πλήρωνα πάγιο 23.60 €, τώρα βλέπω το wind 240 έχει πάγιο 35 €!!! Ρε παιδιά είναι δυνατόν ΤΟΣΟ μεγάλη διαφορά; Μήπως κάνω εγώ κανα λάθος;;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, θα χάσεις το μειωμένο πάγιο... το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να παραμείνεις στο πρόγραμμά σου με τα στοιχεία του πατέρα σου και να τσιμπήσεις ότι επιδότηση σου δίνουν... :wink:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς βεβαίωση ΑΦΜ;

Αυτό που θα χάσω τα προνόμια μου με ξίνισε αρκετά τώρα. Γιατί εγώ έχω ένα παλιό πρόγραμμα που μιλάω 4 ώρες δωρεάν (ΤΙΜ 240 αν θυμάμαι καλά) και πλήρωνα πάγιο 23.60 €, τώρα βλέπω το wind 240 έχει πάγιο 35 €!!! Ρε παιδιά είναι δυνατόν ΤΟΣΟ μεγάλη διαφορά; Μήπως κάνω εγώ κανα λάθος;;

 

Προφανώς και έκανες λάθος.

Το 23.6 Που αναφέρεις από τον λογαριασμό σου είναι χωρίς Φ.Π.Α.

Το 35 που βλέπεις στο site της wind είναι με Φ.Π.Α.

Για να εξομαλύνουμε τα πράγματα η διαφορά είναι, ανάμεσα στο 30,11 ευρώ του παλιού προγράμματος (δεύτερο έτος ) και στο 35 του καινούριου που δεν υπάρχει έκπτωση δευτέρου έτους.

Πληροφορίες για το παλιό 240 περιέχονται στο παρακάτω link

http://www.wind.com.gr/ConDows/old_flexy_20-1000_GR.pdf

Επιπλέον λάβε υπόψιν σου ότι τα νέα προγράμματα έχουν δωρεάν μεταφορά χρόνου ομιλίας στον επόμενο μήνα .

Link to comment
Share on other sites

Στο παλιό σου το 240 δεν περιέχουν τους αριθμούς Q.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και έκανες λάθος.

Το 23.6 Που αναφέρεις από τον λογαριασμό σου είναι χωρίς Φ.Π.Α.

Το 35 που βλέπεις στο site της wind είναι με Φ.Π.Α.

Για να εξομαλύνουμε τα πράγματα η διαφορά είναι, ανάμεσα στο 30,11 ευρώ του παλιού προγράμματος (δεύτερο έτος ) και στο 35 του καινούριου που δεν υπάρχει έκπτωση δευτέρου έτους.

Πληροφορίες για το παλιό 240 περιέχονται στο παρακάτω link

http://www.wind.com.gr/ConDows/old_flexy_20-1000_GR.pdf

Επιπλέον λάβε υπόψιν σου ότι τα νέα προγράμματα έχουν δωρεάν μεταφορά χρόνου ομιλίας στον επόμενο μήνα .

 

Η μεταφορά χρόνου ομιλίας ίσχυει και για το πρόγραμμα που έχω.

Και το 23,6 ακόμα και με ΦΠΑ (19%) δεν βγαίνει 30 €, βγαίνει κάπου 28 €. Τους πόντους Avantage, τους χάνω κι αυτούς;

Και αλήθεια, γιατί να τα χάνω όλα από τη στιγμή που απλά γίνεται μια μεταβίβαση λογαριασμού; Δεν με συμφέρει καθόλου να την κάνω τελικά. Μήπως όμως υπάρχει κάτι που να κερδίζω; π.χ. έκπτωση σε συσκευή της αρεσκείας μου ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς βεβαίωση ΑΦΜ;

 

Όταν πας στην εφορία για να βγάλεις ΑΦΜ, σου δίνουν ένα έγγραφο, με τα στοιχεία σου επάνω, τη ΔΟΥ στην οποία ανήκεις και το ΑΦΜ σου φυσικά!

 

"Βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ"

Link to comment
Share on other sites

Όταν πας στην εφορία για να βγάλεις ΑΦΜ, σου δίνουν ένα έγγραφο, με τα στοιχεία σου επάνω, τη ΔΟΥ στην οποία ανήκεις και το ΑΦΜ σου φυσικά!

 

"Βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ"

 

Ή αυτό, ή οποιδήποτε άλλο επίσημο έγγραφο που γράφει τον ΑΦΜ σου, πχ. δίπλωμα οδήγησης.

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Ή αυτό, ή οποιδήποτε άλλο επίσημο έγγραφο που γράφει τον ΑΦΜ σου, πχ. δίπλωμα οδήγησης.

 

Το δίπλωμα οδήγησης δεν είναι πάντα αποδεκτό γιατί το ΑΦΜ συνήθως γράφεται manually και δεν είναι τυπωμένο πάνω σε αυτό ;)

 

Γι'αυτό να έχεις επίσημο έγγραφο ή τη βεβαίωση ή από κάποια ΔΕΚΟ λογαρισμό π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Το δίπλωμα οδήγησης δεν είναι πάντα αποδεκτό γιατί το ΑΦΜ συνήθως γράφεται manually και δεν είναι τυπωμένο πάνω σε αυτό ;)

 

Γι'αυτό να έχεις επίσημο έγγραφο ή τη βεβαίωση ή από κάποια ΔΕΚΟ λογαρισμό π.χ.

ετσι ακριβως.

το διπλωμα οδηγησης δεν αποτελει αποδεικτικο αφμ.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως.

το διπλωμα οδηγησης δεν αποτελει αποδεικτικο αφμ.

 

Για τη wind δεν ειναι ουτε αποδεικτικο ταυτοτητας:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τέλοσπαντων, εμένα αυτό που με απασχολεί είναι πως αν κάνω μεταφορά λογαριασμού (δηλαδή να έρχεται σε άλλο όνομα και στην περίπτωση μου από του πατέρα μου στο δικό μου), χάνω κάποια "προνόμια" που έχω... Και το χειρότερο είναι πως με το ίδιο πρόγραμμα που θα βάλω το πάγιο θα μου έρχεται αρκετά πιο τσιμπημένο απ' όσο μου ερχόταν, πράγμα που με προβληματίζει και σκέφτομαι μήπως αν αλλάξω αριθμό ή εταιρία (ανάλογα ποια με συμφέρει) να πάρω και ένα κινητό σε χαμηλότερη τιμή...

Αλήθεια, οι πόντοι avantage χάνονται με τη μεταφορά λογαριασμού;

Link to comment
Share on other sites

-με 20 ευρώ το μήνα (χωρίς συμβόλαιο και τέλη κινητής) 120 λεπτά και 120 μηνύματα (πρόγραμμα ομιλίας με 5 ευρώ/εβδομάδα στο πακέτο αντίστοιχο του vodafone a la carte)

 

Wind ή Vodafone είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...