Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

33 minutes ago, spiliot said:

Αν θεωρείς το να βάλεις στοιχεία χρέωσης μία φορά για αυτόματη ανανέωση 8 ευρώ πονηρό ώστε να έχεις χιλιάδες λεπτά (προς όλους μάλιστα), τότε φαντάζομαι το να ρυθμίσει κάποιος τα magic numbers και να κάνει χειροκίνητη ανανέωση θα το βρίσκεις σκανδαλώδες.

Κανενα προβλημα. Ας βαζει 8ε απο την πιστωτικη του αυτοματα καθε μηνα. Στο φρογκ μπορει με 5ε/μηνα. 

Προσωπικα εχω συμφερον να πανε ολοι στο liquid ωστε να αναγκαστει ο ανταγωνισμος να δωσει ακομη φτηνοτερες υπηρεσίες και να εχω και σημα κοσμοτε.. .

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mobileras said:

Κανενα προβλημα. Ας βαζει 8ε απο την πιστωτικη του αυτοματα καθε μηνα. Στο φρογκ μπορει με 5ε/μηνα. 

Προσωπικα εχω συμφερον να πανε ολοι στο liquid ωστε να αναγκαστει ο ανταγωνισμος να δωσει ακομη φτηνοτερες υπηρεσίες και να εχω και σημα κοσμοτε.. .

Τι άσχετο είναι αυτό τώρα; Αν θέλει να πάει με 5 ευρώ στο frog ή με 8 στη voda ή να τα δίνει στη nova είναι άσχετο. Η αντίδρασή μου είναι στο σχόλιο σου ότι είναι "πονηρό" το liquid και μάλιστα σε σύγκριση με τα magic number. Μη ρίχνεις τη μπάλα στην κερκίδα.

Link to comment
Share on other sites

Το κουράζουμε το θέμα και το σπαμαρουμε

Δεν χρειάζεται να βάζεις 8 ευρώ κάθε μήνα, υπάρχουν λύσεις και εχουν αναλυθεί πολλάκις στο αντίστοιχο θέμα

οποίος θέλει και είναι γατονι ψάχνει, για αυτό το έγραψα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spiliot said:

Τι άσχετο είναι αυτό τώρα; Αν θέλει να πάει με 5 ευρώ στο frog ή με 8 στη voda ή να τα δίνει στη nova είναι άσχετο. Η αντίδρασή μου είναι στο σχόλιο σου ότι είναι "πονηρό" το liquid και μάλιστα σε σύγκριση με τα magic number. Μη ρίχνεις τη μπάλα στην κερκίδα.

Δεν ειναι ασχετο. Εγραψα για πιο οικονομικη λυση (αφου λεει οτι θελει ομιλια για συγκεκριμενα τηλεφωνα) και σου απαντησα οτι δεν ειναι τοσο απλο το "βαλε 8 ευρω και για 2 μηνες θα εχεις 1000+'. Θα παει ο φιλος liquid και θα δει οτι σε 2 μηνες θα εχει χρεωθει 16 ευρω και οχι 8 οπως του το παρουσιασες.

Edited by Mobileras

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Mobileras said:

Δεν ειναι ασχετο. Εγραψα για πιο οικονομικη λυση (αφου λεει οτι θελει ομιλια για συγκεκριμενα τηλεφωνα) και σου απαντησα οτι δεν ειναι τοσο απλο το "βαλε 8 ευρω και για 2 μηνες θα εχεις 1000+'. Θα παει ο φιλος liquid και θα δει οτι σε 2 μηνες θα εχει χρεωθει 16 ευρω και οχι 8 οπως του το παρουσιασες.

Δεν το παρουσίασα εγώ, άλλος το έγραψε. Η δική σου απάντηση ήταν:

Quote

Το liquid θέλει όπως πονηρά πράγματα... Δεν βάζεις απλά τα λεφτά και απολαμβάνεις 1500 λεπτά... Να τα λέμε όλα...

Αυτό το σχόλιο είναι λάθος ή παραπλανητικό. Ο φίλος στην wind για να παίρνει magic numbers πρέπει να σκάει την μίνιμουμ ανανέωση κάθε μήνα. Δεν ξέρω αν για το παλιό f2g μειώθηκε στα 8 ή παραμένει στα 12, αλλά είναι ότι είναι.

Αν πάει στο liquid (που δεν του προτείνω να κάνει, αλλά αυτό είναι το ζήτημα που θίγεται εδώ), χωρίς να κάνει τίποτα, πόσο μάλλον πονηρό, θα πληρώνει 8 ευρώ το μήνα και θα παίρνει ως κάπου 1200 λεπτά το μήνα με χρέωση ανά δευτερόλεπτο για οποιοδήποτε νούμερο, όχι για μόνο 3 (με χρέωση ανά 3' αν δεν κάνω λάθος στα magic numbers). Αν η ελάχιστη ανανέωση είναι 12 στο f2g και θέλει να κάνει το ίδιο στο liquid τότε θα έχει κάπου 1650 λεπτά προς όλους με χρέωση ανά δευτερόλεπτο.

Άρα βάζεις τα λεφτά και παίρνεις απολαμβάνεις και μάλιστα αυτόματα, ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λες στο δικό σου σχόλιο.

Δεν καθόμαστε να συζητήσουμε πως μπορεί να του είναι φθηνότερα αλλού, αν το θέλει ο ίδιος ψάχνεται, μπορεί να μη τον βολεύει το δίκτυο ή να μην θέλει να αλλάξει ή ότι άλλο, αλλά μη παρουσιάζουμε άλλα προγράμματα σαν σύνθετα όταν δεν είναι, ειδικά για άτομα που δεν ξέρουν ή έχουν το χρόνο να ψαχτούν.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, spiliot said:

Δεν το παρουσίασα εγώ, άλλος το έγραψε. Η δική σου απάντηση ήταν:

Αυτό το σχόλιο είναι λάθος ή παραπλανητικό. Ο φίλος στην wind για να παίρνει magic numbers πρέπει να σκάει την μίνιμουμ ανανέωση κάθε μήνα. Δεν ξέρω αν για το παλιό f2g μειώθηκε στα 8 ή παραμένει στα 12, αλλά είναι ότι είναι.

Αν πάει στο liquid (που δεν του προτείνω να κάνει, αλλά αυτό είναι το ζήτημα που θίγεται εδώ), χωρίς να κάνει τίποτα, πόσο μάλλον πονηρό, θα πληρώνει 8 ευρώ το μήνα και θα παίρνει ως κάπου 1200 λεπτά το μήνα με χρέωση ανά δευτερόλεπτο για οποιοδήποτε νούμερο, όχι για μόνο 3 (με χρέωση ανά 3' αν δεν κάνω λάθος στα magic numbers). Αν η ελάχιστη ανανέωση είναι 12 στο f2g και θέλει να κάνει το ίδιο στο liquid τότε θα έχει κάπου 1650 λεπτά προς όλους με χρέωση ανά δευτερόλεπτο.

Άρα βάζεις τα λεφτά και παίρνεις απολαμβάνεις και μάλιστα αυτόματα, ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λες στο δικό σου σχόλιο.

Δεν καθόμαστε να συζητήσουμε πως μπορεί να του είναι φθηνότερα αλλού, αν το θέλει ο ίδιος ψάχνεται, μπορεί να μη τον βολεύει το δίκτυο ή να μην θέλει να αλλάξει ή ότι άλλο, αλλά μη παρουσιάζουμε άλλα προγράμματα σαν σύνθετα όταν δεν είναι, ειδικά για άτομα που δεν ξέρουν ή έχουν το χρόνο να ψαχτούν.

Ανά λεπτό πάει στο liquid όχι ανά δευτερόλεπτο.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, spiliot said:

Δεν το παρουσίασα εγώ, άλλος το έγραψε. Η δική σου απάντηση ήταν:

Αυτό το σχόλιο είναι λάθος ή παραπλανητικό. Ο φίλος στην wind για να παίρνει magic numbers πρέπει να σκάει την μίνιμουμ ανανέωση κάθε μήνα. Δεν ξέρω αν για το παλιό f2g μειώθηκε στα 8 ή παραμένει στα 12, αλλά είναι ότι είναι.

Αν πάει στο liquid (που δεν του προτείνω να κάνει, αλλά αυτό είναι το ζήτημα που θίγεται εδώ), χωρίς να κάνει τίποτα, πόσο μάλλον πονηρό, θα πληρώνει 8 ευρώ το μήνα και θα παίρνει ως κάπου 1200 λεπτά το μήνα με χρέωση ανά δευτερόλεπτο για οποιοδήποτε νούμερο, όχι για μόνο 3 (με χρέωση ανά 3' αν δεν κάνω λάθος στα magic numbers). Αν η ελάχιστη ανανέωση είναι 12 στο f2g και θέλει να κάνει το ίδιο στο liquid τότε θα έχει κάπου 1650 λεπτά προς όλους με χρέωση ανά δευτερόλεπτο.

Άρα βάζεις τα λεφτά και παίρνεις απολαμβάνεις και μάλιστα αυτόματα, ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λες στο δικό σου σχόλιο.

Δεν καθόμαστε να συζητήσουμε πως μπορεί να του είναι φθηνότερα αλλού, αν το θέλει ο ίδιος ψάχνεται, μπορεί να μη τον βολεύει το δίκτυο ή να μην θέλει να αλλάξει ή ότι άλλο, αλλά μη παρουσιάζουμε άλλα προγράμματα σαν σύνθετα όταν δεν είναι, ειδικά για άτομα που δεν ξέρουν ή έχουν το χρόνο να ψαχτούν.

Ελα όμως που το αρχικο ποστ εγραφε "8ε/2μηνες χωρις ματζικ"...

Ομως για να μπορεις να δινεις 8ε/2μηνες στο liquid θελει "πονηριά"...

Η νοοτροπία του liquid ζηταει να αποθηκευσεις στο συστημα την χρεωστικη/πιστωτικη καρτα και να τραβαει αυτοματα κάθε μήνα τουλάχιστον 8€. Ετσι ειναι σχεδιασμενο το liquid. Το γραφει και στις λεπτομερειες του liquid στο σαιτ. Αυτοματη μηνιαια χρεωση. Με άλλα λογια στους 2 μηνες θα χρεωθει ο φιλος τουλάχιστον 16€. 

Edited by Mobileras

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Έχει απαντηθεί πως δεν θα χρεωθεί 2 φορές.Οπως έχει απαντηθεί πως δεν θα χρεώνεται γενικώς .Τι να πω, ο καθένας όπως νομίζει

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Η "πονηριά" έγκειται στο οτι μπορείς να αλλάξεις με την μπάρα μια φορά πάνω σχεδόν στις 30 μερες την ημερομηνία χρέωσης ώστε να μην ξαναχρεωθείς (ή να φροντισεις να έχεις ανεπαρκές υπόλοιπο ή κάρτα παγωμένη) οπότε ό,τι μείνει να χρησιμοποιηθεί το δεύτερο 30ήμερο. Αρα κάποιος που δεν κανει μεγαλη χρήση έχει διαθέσιμα 1118' το διμηνο. Τωρα δεν ξέρω τι σύγκριση προσπαθειτε να κανετε με τα 1500' των 3 magic numbers που δίνονται στους παλιους τζαμπα με την ανανέωση, είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα. Και μπαίνουμε σε συγκρίσεις, εκτός θέματος δηλαδή.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβασει σε παλιά ποστς το ποσο δύσκολο είναι καποιος να παρει βεβαίωση κυριότητας του αριθμού του. Σήμερα έμαθα οτι στο what’s up στην εφαρμογη υπάρχει ενα κουμπί και εκδίδεται τετοια βεβαίωση επιτόπου. Συμπεράσματα δικα σας

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, panos43 said:

Έχω διαβασει σε παλιά ποστς το ποσο δύσκολο είναι καποιος να παρει βεβαίωση κυριότητας του αριθμού του. Σήμερα έμαθα οτι στο what’s up στην εφαρμογη υπάρχει ενα κουμπί και εκδίδεται τετοια βεβαίωση επιτόπου. Συμπεράσματα δικα σας

Καθόλου δύσκολο δεν είναι, χρειάστηκε πριν λίγες ημέρες η σύζυγός μου για μία τράπεζα αυτήν ακριβώς τη βεβαίωση και την πήρε μέσα σε ένα λεπτό με την ταυτότητα της από κατάστημα Nova .

Η διαδικασία είναι πανεύκολη.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, p_k said:

Καθόλου δύσκολο δεν είναι, χρειάστηκε πριν λίγες ημέρες η σύζυγός μου για μία τράπεζα αυτήν ακριβώς τη βεβαίωση και την πήρε μέσα σε ένα λεπτό με την ταυτότητα της από κατάστημα Nova .

Η διαδικασία είναι πανεύκολη.

Αν δεν υπάρχει κατάστημα Nova όμως τι κάνεις; Αίτηση μέσω της φόρμας επικοινωνίας και όποτε απαντήσουν; Αν ζεις σε νησί και δεν μπορείς να περιμένεις τις όσες μέρες χρειάζονται για να απαντήσουν; Τα νησιά του Σαρωνικού ή των Σποράδων για παράδειγμα δεν έχουν κάποιο κατάστημα Nova.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, p_k said:

Καθόλου δύσκολο δεν είναι, χρειάστηκε πριν λίγες ημέρες η σύζυγός μου για μία τράπεζα αυτήν ακριβώς τη βεβαίωση και την πήρε μέσα σε ένα λεπτό με την ταυτότητα της από κατάστημα Nova .

Η διαδικασία είναι πανεύκολη.

Κατάστημα νοβα και πανεύκολο δεν πάνε στην ιδια πρόταση. Έχω παρατηρήσει ότι συνεχώς απορρίπτεις οτιδήποτε πει κανεις για αρνητική εμπειρία . Τι να πω ίσως εισαι τυχερος και γίνονται ολα πανεύκολα σε εσενα. Γιατί εγω έχω δει ποστς να λενε ότι τρέχανε από κατάστημα σε κατάστημα και εβδομαδες να περνανε για να πάρουν αυτη τη βεβαίωση. Επίσης όπως ειπα στην κοσμοτε γινεται από την παλάμη του χεριού μου και το συγκρίνεις με την νοβα που πρέπει να τρέχω σε κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, HEO said:

Το κουράζουμε το θέμα και το σπαμαρουμε

Δεν χρειάζεται να βάζεις 8 ευρώ κάθε μήνα, υπάρχουν λύσεις και εχουν αναλυθεί πολλάκις στο αντίστοιχο θέμα

οποίος θέλει και είναι γατονι ψάχνει, για αυτό το έγραψα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

  Μη το κουράζουμε το "θέμα":

Όσο "λεφτά υπάρχουν" σε δαύτη τη χώρα, ας αφήνονται να τους τα παίρνουν.

Όταν πάψουν να υπάρχουν, και εξαναγκαστούν εκ των πραγμάτων, τότε ΥΠΟ ΝΕΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ , τους το ξαναεξηγούμε: Μπορεί ΤΟΤΕΣ να σταματήσουν να παθαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Arinos said:

Αν δεν υπάρχει κατάστημα Nova όμως τι κάνεις; Αίτηση μέσω της φόρμας επικοινωνίας και όποτε απαντήσουν; Αν ζεις σε νησί και δεν μπορείς να περιμένεις τις όσες μέρες χρειάζονται για να απαντήσουν; Τα νησιά του Σαρωνικού ή των Σποράδων για παράδειγμα δεν έχουν κάποιο κατάστημα Nova.

 

2 minutes ago, panos43 said:

Κατάστημα νοβα και πανεύκολο δεν πάνε στην ιδια πρόταση. Έχω παρατηρήσει ότι συνεχώς απορρίπτεις οτιδήποτε πει κανεις για αρνητική εμπειρία . Τι να πω ίσως εισαι τυχερος και γίνονται ολα πανεύκολα σε εσενα. Γιατί εγω έχω δει ποστς να λενε ότι τρέχανε από κατάστημα σε κατάστημα και εβδομαδες να περνανε για να πάρουν αυτη τη βεβαίωση. Επίσης όπως ειπα στην κοσμοτε γινεται από την παλάμη του χεριού μου και το συγκρίνεις με την νοβα που πρέπει να τρέχω σε κατάστημα.

Ζητάτε μέσω chat να σας στείλουν στο email σας την βεβαίωση και την εκτυπώνετε.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mobileras said:

 

Ζητάτε μέσω chat να σας στείλουν στο email σας την βεβαίωση και την εκτυπώνετε.

😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂. Για δοκίμασε το αυτο και πες μας όταν σου την στείλουν (αν ζούμε ακόμα μέχρι τοτε)

9 minutes ago, Arinos said:

Αν δεν υπάρχει κατάστημα Nova όμως τι κάνεις; Αίτηση μέσω της φόρμας επικοινωνίας και όποτε απαντήσουν; Αν ζεις σε νησί και δεν μπορείς να περιμένεις τις όσες μέρες χρειάζονται για να απαντήσουν; Τα νησιά του Σαρωνικού ή των Σποράδων για παράδειγμα δεν έχουν κάποιο κατάστημα Nova.

Για την ιστορια: υπήρχε ενα λαθος στα στοιχεια μου. Μου ειπαν αν δεν μου είναι εύκολο να παω σε κατάστημα να κανω αίτημα μέσω φόρμας επικοινωνίας. Το εκανα λοιπόν. 2 μηνες μετα δεν έλαβα ούτε απάντηση ότι τουλάχιστον δεν μπορούν να το κανουν μέσω φόρμας. Φυσικα και πηγα σε κατάστημα να το κανω(άλλη εμπειρία εκει) οπού με δυσκολία και πίεση το εκανα. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλιότερα επι wind και για μένα και για τη μητέρα μου και σε διαφορετικά καταστήματα, σε ενα λεπτο ήμασταν οκ. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι με τη νοβα. Δεν παραγνωρίζω το γεγονός βέβαια οτι η εμπειρία μπορεί να είναι διαφορετική ανα κατάστημα ή ακόμα και ανα υπάλληλο οπως γίνεται και σε άλλα πράγματα. Το να καταθέτει εδω μέσα κάποιος θετική εμπειρία και να λοιδορείται ως fanboy ενώ όταν ο άλλος καταθετει αρνητική εμπειρία να χειροκροτείται, είναι ανήκουστο. Θα πουμε και τα ασχημα, θα πούμε και τα καλά. Αλλά εδώ (πρέπει να) είναι χώρος πρωτίστως ελεύθερης έκφρασης και αλληλοβοήθειας. Κάποιοι αρέσκονται στη συστηματική ειρωνία επί προσωπικού, δυστυχώς.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Αν και δε χρειάζεσαι συχνά αυτό το χαρτί, είναι ένα θετικό βήμα ως προς τους πελάτες τους.

Ωστόσο για να ήμαστε αντικειμενικοί, συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Έχουν αλλάξει 4 διοικήσεις και ποιος ξέρει τι παρέλαβαν από τη wind.

Από την πρωτοχρονιά που ξεκίνησαν, θα χρειαστεί χρόνος για να δούμε αποτελέσματα.

 

Link to comment
Share on other sites

Εάν η νοβα σκοπεύει να κάνει σοβαρή δουλειά, θα πρεπει να στείλει mystery shoppers σε όλα τα καταστήματα και η διοίκηση να επιβάλλει αυστηρά την ίδια συμπεριφορά καταστημάτων στον κόσμο.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Η εντύπωση που μου δινουν ολα τα καταστήματα (επί το πλείστον francise) ολων των εταιρειών είναι οτι πρωτίστως αφοσιώνονται στο κυνήγι των ποσοστών από πωλήσεις και συμβόλαια, και δυστυχώς πολλές φορές με αθέμιτους τρόπους. Εξ'ου και η συχνή αλλαγή υπαλλήλων αν ο στόχος δεν επιτυγχανεται. Η μόνη περίπτωση να τους τραβήξει το αυτί η μαμά εταιρεία ή να διακόψει συνεργασία είναι να κάνουν πολύ χοντρή λαδιά που να επισύρει και πολύ σοβαρές νομικές συνέπειες (αυθαιρετες συναψεις συμβολαίων, παραποιήσεις στοιχείων, απάτες, παράνομη χρήση προσωπικών δεδομένων) πράγματα που κατά καιρούς έχουν συμβεί αλλα μιλάμε για λίγες περιπτώσεις...

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Mobileras said:

 

Ζητάτε μέσω chat να σας στείλουν στο email σας την βεβαίωση και την εκτυπώνετε.

Επειδή το έχω κάνει, ζητάνε να στείλω στην φόρμα και κάνουν 2 εβδομάδες να απαντήσουν. 1 φορά μου απάντησαν στην αίτηση από την φόρμα ότι πρέπει να κάνω αίτηση μέσω της φόρμας για να την λάβω ή να πάω σε κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Arinos said:

Επειδή το έχω κάνει, ζητάνε να στείλω στην φόρμα και κάνουν 2 εβδομάδες να απαντήσουν. 1 φορά μου απάντησαν στην αίτηση από την φόρμα ότι πρέπει να κάνω αίτηση μέσω της φόρμας για να την λάβω ή να πάω σε κατάστημα.

Ετυχες σε λάθος υπαλληλο. Γνωρίζω άτομο που έκανε την διαδικασία που είπα και σε 4 εργάσιμες το έλαβε στο email της. 

Για την κοσμοτε κάπου διάβασα ότι κάποιος έγραψε ότι πατουσε το κουμπί και δεν γινόταν η επιθυμητή διαδικασία. Ίσως επειδή είναι κάτι καινουριο. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mobileras said:

Εάν η νοβα σκοπεύει να κάνει σοβαρή δουλειά, θα πρεπει να στείλει mystery shoppers σε όλα τα καταστήματα και η διοίκηση να επιβάλλει αυστηρά την ίδια συμπεριφορά καταστημάτων στον κόσμο.

Καλοκαιράκι έρχεται... θα έρθουν να κάνουν τα μπανάκια τους, θα κάνουν και τις βόλτες στα μαγαζιά, υπάρχει δρόμος ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...