Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 minutes ago, paanos said:

Υπάρχουν ακόμη και σήμερα κινητά χωρίς χρήση δεδομενων, ακόμα και 4G που μόνο VoLTE χρησιμοποιούν 

Στο τελευταίο δεν είχε ε; Στο ποστ πάντως που ανέβασαν είχαν την ένδειξη 

IMG_4944.jpeg

Την ενδειξη την ειχαν. Το 8€ στο app ομως ΔΕΝ ειχαν (με βαση τα σκρηνσοτς φίλων του φόρουμ). Συνηθως οταν το ξεχνουσαν, το διορθωναν μεσα σε λιγες ωρες. Αυτη τη φορά ειναι 2η ημερα και δεν αλλαξε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σηκώνει καταγγελία για πλαστή διαφήμιση πάντως, αν έχει κάποιος όρεξη 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, paanos said:

Αυτό σηκώνει καταγγελία για πλαστή διαφήμιση πάντως, αν έχει κάποιος όρεξη 

Καποιος θα ξεχασε να διορθωσει την αφίσα (και να σβήσει αυτό που κύκλωσες). Αδοξο τελος εποχης για την Q....

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, paanos said:

Αυτό σηκώνει καταγγελία για πλαστή διαφήμιση πάντως, αν έχει κάποιος όρεξη 

Το 95% δεν πρόκειται να ασχοληθεί καν. Εκτός του ότι για να ασχοληθεί κάποιος θα πρέπει να έχει IQ>90. :classic_biggrin:

Δυστυχώς η Q με μηδέν IQ, δεν έχει μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, spiliot said:

Επειδή ήμουν στην εταιρεία και τα συζητούσαμε συχνά πυκνά δεν υπήρχε χρήστης που να άλλαξε το APN σωστά και να τον χρέωσε, με την εξαίρεση ενός δύο ατόμων που προσωπικά εγώ δεν τους θεωρώ αξιόπιστους γιατί γκρίνιαζαν για όλα.

Ο καθένας μπορεί να πει ότι θέλει δεν είμαστε εκεί να δούμε τις ρυθμίσεις στην συσκευή τους ούτε να επιβεβαιώσουμε ότι όντως είχαν κινητό χωρίς δυνατότητα δεδομένων αφού πρακτικά edge υπήρχε από το 2005 (βαριά) σε όλες τις συσκευές. Άλλο smartphone και άλλο χωρίς δυνατότητα σύνδεσης δεδομένων.

Ειδικά μετά την εισαγωγή των 100kb όριο οι χρεώσεις από επανεκκίνηση συσκευής ή σε επαναφορά σήματος σταμάτησαν να χρεώνουν και χωρίς αλλαγμένο APN.

Στο δια ταύτα τώρα, είτε ο φίλος κλείνει τα δεδομένα μόνιμα από την υποστήριξη, είτε επιβεβαιώνει ότι έκανε την αλλαγή σωστά, είτε πάει σε άλλο δίκτυο. Ότι του φαίνεται πιο εύκολο.

Υπάρχει και η πιθανότητα. να είναι κάποια περίεργη δυσλειτουργία της συσκευής μιας που η δεύτερη κάρτα έχει το ίδιο APN αλλά πόσες οι πιθανότητες...

Φίλε μου επειδή μάλλον απευθύνεσαι σε εμενα . Έκανα την αλλαγη APN διαγράφοντας τα στοιχεία που έγραφε και βάζοντας μόνο μια τελεία όπως με προέτρεψε κάποιος φίλος σε προηγούμενο ποστ. Δεν ξέρω αν σωστή η κίνηση η λαθος .Επειδή δεν μου είχε ξανατυχει ζήτησα την γνώμη από το φόρουμ. Το αποτέλεσμα είναι ότι με χρέωσε ξανά. Δεν ζητάω ευθύνες από κανέναν απλά ανέφερα ότι με χρέωσε πάλι για να ενημερώσω το φόρουμ. Πλέον η φραγή είναι μονόδρομος και περιμένω και πάλι την επίσημη απάντηση της nova.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mips said:

Φίλε μου επειδή μάλλον απευθύνεσαι σε εμενα . Έκανα την αλλαγη APN διαγράφοντας τα στοιχεία που έγραφε και βάζοντας μόνο μια τελεία όπως με προέτρεψε κάποιος φίλος σε προηγούμενο ποστ. Δεν ξέρω αν σωστή η κίνηση η λαθος .Επειδή δεν μου είχε ξανατυχει ζήτησα την γνώμη από το φόρουμ. Το αποτέλεσμα είναι ότι με χρέωσε ξανά. Δεν ζητάω ευθύνες από κανέναν απλά ανέφερα ότι με χρέωσε πάλι για να ενημερώσω το φόρουμ. Πλέον η φραγή είναι μονόδρομος και περιμένω και πάλι την επίσημη απάντηση της nova.

Δεν ξέρω αν στη Nova είναι αλλιώς αλλά εγώ όταν έκανα φραγή δεδομένων στο CU, με έριξε στο 3g. Τώρα που δεν υπάρχει το 3g ελπίζω να μην γίνεται το ίδιο στη Nova.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν απευθύνομαι σε σένα @mips αλλά αναφέρομαι σε κάποιους στο παλιό εκείνο θέμα για την χρέωση.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου ζητήσω να κάνεις δοκιμές και να τρως 2ευρα μέχρι να σιγουρευτούμε οπότε αφού δεν σε πειράζει να κάνεις φραγή αυτή είναι η καλύτερη λύση.

Παρόλα αυτά αν μπορείς βγάλε ένα screenshot τις ρυθμίσεις των APN σου μήπως έχει κάτι περίεργο και πες τι συσκευή έχεις έτσι να το ξέρουμε στο μέλλον.

Εμένα, πριν τα 100kb όριο συνέβαινε σε παλιό xiaomi στη δεύτερη κάρτα (wind) μόνο όταν επανερχόταν το σήμα στην κύρια κάρτα που είχα τα δεδομένα ενεργά και φυσικά όσο δεν είχα αλλάξει APN.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kalitexnis_g said:

Δεν ξέρω αν στη Nova είναι αλλιώς αλλά εγώ όταν έκανα φραγή δεδομένων στο CU, με έριξε στο 3g. Τώρα που δεν υπάρχει το 3g ελπίζω να μην γίνεται το ίδιο στη Nova.

Όχι στην nova δεν γίνεται κάτι τέτοιο. 

1 ώρα πριν, spiliot said:

Όχι δεν απευθύνομαι σε σένα @mips αλλά αναφέρομαι σε κάποιους στο παλιό εκείνο θέμα για την χρέωση.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου ζητήσω να κάνεις δοκιμές και να τρως 2ευρα μέχρι να σιγουρευτούμε οπότε αφού δεν σε πειράζει να κάνεις φραγή αυτή είναι η καλύτερη λύση.

Παρόλα αυτά αν μπορείς βγάλε ένα screenshot τις ρυθμίσεις των APN σου μήπως έχει κάτι περίεργο και πες τι συσκευή έχεις έτσι να το ξέρουμε στο μέλλον.

Εμένα, πριν τα 100kb όριο συνέβαινε σε παλιό xiaomi στη δεύτερη κάρτα (wind) μόνο όταν επανερχόταν το σήμα στην κύρια κάρτα που είχα τα δεδομένα ενεργά και φυσικά όσο δεν είχα αλλάξει APN.

Samsung galaxy note 10 plus έχω. Τώρα για screenshot θα ανεβάσω αργότερα γιατί είμαι στην δουλειά. 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

On 23/8/2023 at 3:09 ΜΜ, kmpatra said:

Το buymore καταργήθηκε εμπορικά σχετικά πρόσφατα. Σίγουρα μετά το 16. Τότε όμως δήλωνες νούμερο. Θεωρητικά ήθελε κάποιο με ίδιο αφμ, πρακτικά δεχόταν όποιο δήλωνες. Σε κάποιους άρχισαν τελευταία να δίνουν τα 1000 στο δηλωμένο κινητό επικοινωνίας, ενώ σε νέες συνδέσεις - φορητότητες σταθερού έχω ακούσει να δίνουν νέο νούμερο με τα 1000'.

Δεν κάνεις μία προσπάθεια από τη φόρμα επικοινωνίας να ζητήσεις στο κινητό επικοινωνίας να σου περάσουν τα 1000 λεπτά λόγω του ότι έχεις και σταθερό στη nova? Από το chat ή το facebook δεν θα το πρότεινα γιατί κινδυνεύεις να σου απαντήσουν απότομα αρνητικά και να σου κλείσουν τη συζήτηση στα μούτρα... Άμα μπορούσαν και ξύλο θα έριχναν αυτοί 😂

Έκανα αυτό που πρότεινες και μέσα σε δύο μέρες μου απάντησαν και μου έβαλαν τα 1.000 λεπτά μία χαρά.

Screenshot_2023-08-25-18-19-30-42_56514063904998099a7290fdb861fa95.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, VIPdriver said:

Μήπως η ειδοποιηση 2ευρης χρέωσης έρχεται 1 ημέρα μετά;

Όχι από ότι μου είπαν από την εξυπηρέτηση πελατών έρχεται λίγη ώρα μετά την χρέωση το μήνυμα. 

7 ώρες πριν, spiliot said:

Όχι δεν απευθύνομαι σε σένα @mips αλλά αναφέρομαι σε κάποιους στο παλιό εκείνο θέμα για την χρέωση.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου ζητήσω να κάνεις δοκιμές και να τρως 2ευρα μέχρι να σιγουρευτούμε οπότε αφού δεν σε πειράζει να κάνεις φραγή αυτή είναι η καλύτερη λύση.

Παρόλα αυτά αν μπορείς βγάλε ένα screenshot τις ρυθμίσεις των APN σου μήπως έχει κάτι περίεργο και πες τι συσκευή έχεις έτσι να το ξέρουμε στο μέλλον.

Εμένα, πριν τα 100kb όριο συνέβαινε σε παλιό xiaomi στη δεύτερη κάρτα (wind) μόνο όταν επανερχόταν το σήμα στην κύρια κάρτα που είχα τα δεδομένα ενεργά και φυσικά όσο δεν είχα αλλάξει APN.

Με αρκετή καθυστέρηση σου ανέβασα το screenshot που είπαμε με την διαφορά ότι άλλαξα την ρυθμιση από τελεία σε disabled . Δεν ξέρω αν η ρύθμιση είναι σωστή αλλά το δοκίμασα. Κάθε γνώμη δεκτη

Screenshot_20230825-234757_Settings.jpg

Edited by mips

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, mips said:

Όχι από ότι μου είπαν από την εξυπηρέτηση πελατών έρχεται λίγη ώρα μετά την χρέωση το μήνυμα. 

Με αρκετή καθυστέρηση σου ανέβασα το screenshot που είπαμε με την διαφορά ότι άλλαξα την ρυθμιση από τελεία σε disabled . Δεν ξέρω αν η ρύθμιση είναι σωστή αλλά το δοκίμασα. Κάθε γνώμη δεκτη

Screenshot_20230825-234757_Settings.jpg

Με αυτήν την φωτο στείλε τους email και απαίτησε να σου επιστρέψουν τις χρεώσεις. 

Edited by VIPdriver
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, mips said:

Όχι από ότι μου είπαν από την εξυπηρέτηση πελατών έρχεται λίγη ώρα μετά την χρέωση το μήνυμα. 

Με αρκετή καθυστέρηση σου ανέβασα το screenshot που είπαμε με την διαφορά ότι άλλαξα την ρυθμιση από τελεία σε disabled . Δεν ξέρω αν η ρύθμιση είναι σωστή αλλά το δοκίμασα. Κάθε γνώμη δεκτη

Screenshot_20230825-234757_Settings.jpg

Στην τελιτσα πάνω δεξιά έχει αποθήκευση; μήπως θέλει και αυτό για να το κρατήσει 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Pppe said:

Με τον 1ο παραπάνω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ "σκάω στα γέλια" όποτε μπαίνω στο forum. Και κατανοώ τους "λόγους" του (σε ο,τιδήποτε).

Θα ήθελα να μάθω τι αστείο σου φάνηκε στο να κυνηγήσει κάποιος μια εταιρία που κάνει παραπλανητική διαφήμιση… 

Επιπλεον υπενθυμίζω οτι δεν γίνεται αποδεκτό από τους όρους χρήσης του forum να υποτιμούμε τα υπόλοιπα μέλη. 

15 ώρες πριν, Fns1 said:

Έκανα αυτό που πρότεινες και μέσα σε δύο μέρες μου απάντησαν και μου έβαλαν τα 1.000 λεπτά μία χαρά.

Screenshot_2023-08-25-18-19-30-42_56514063904998099a7290fdb861fa95.jpg

Btw έχω σταθερό Nova εδώ και ένα χρόνο (πριν την ενοποίηση Nova) και πήγα χθες σε ένα κατάστημα να πάρω μια F2G κάρτα νέα. Τους ζήτησα τα 1000’ και μου το ενεργοποίησαν το Buy More χωρίς καμία αντίρρηση 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, paanos said:

Στην τελιτσα πάνω δεξιά έχει αποθήκευση; μήπως θέλει και αυτό για να το κρατήσει 

Εννοείται ότι έχει γίνει  αποθήκευση των ρυθμίσεων 

 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, mips said:

Όχι από ότι μου είπαν από την εξυπηρέτηση πελατών έρχεται λίγη ώρα μετά την χρέωση το μήνυμα. 

Με αρκετή καθυστέρηση σου ανέβασα το screenshot που είπαμε με την διαφορά ότι άλλαξα την ρυθμιση από τελεία σε disabled . Δεν ξέρω αν η ρύθμιση είναι σωστή αλλά το δοκίμασα. Κάθε γνώμη δεκτη

Screenshot_20230825-234757_Settings.jpg

Σχετικά με το APN που συζητάτε, είχα και εγώ (όπως και πολλοί άλλοι) το ίδιο πρόβλημα στην Q (συσκευή Motorola).
Με χρέωνε 2€ με κλειστό το κουμπί των δεδομένων όταν είχε λήξει το πακέτο με τα δεδομένα. 
Το χειρίστηκά ως εξης: Δεν έσβησα όυτε τροποποίησα το υπάρχον APN της Q αλλά δημιούργησα επιλογή καινούργιου APN που το ονομασα πχ "otinanai"  χωρίς να ασχοληθώ με το να ορίσω τις τεχνικές παραμέτρους του.
Όταν μου έληγε το πακέτο με τα δεδομένα στις 23:55 άλλαζα στο "δικό" μου otinanai APN KAI εκλεινα το κουμπί των δεδομένων. Με αυτό τον τρόπο δεν με ξαναχρέωσε. Όταν ξαναεβαζα πακέτο με δεδομένα αλλάζα πίσω στο APN της Q και άνοιγα τα δεδομένα. Απλό μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Στις παλιες σιμ της q υπάρχει και επιπλέον επιλογή,η απενεργοποίηση της περιαγωγής δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, opmgls said:

Σχετικά με το APN που συζητάτε, είχα και εγώ (όπως και πολλοί άλλοι) το ίδιο πρόβλημα στην Q (συσκευή Motorola).
Με χρέωνε 2€ με κλειστό το κουμπί των δεδομένων όταν είχε λήξει το πακέτο με τα δεδομένα. 
Το χειρίστηκά ως εξης: Δεν έσβησα όυτε τροποποίησα το υπάρχον APN της Q αλλά δημιούργησα επιλογή καινούργιου APN που το ονομασα πχ "otinanai"  χωρίς να ασχοληθώ με το να ορίσω τις τεχνικές παραμέτρους του.
Όταν μου έληγε το πακέτο με τα δεδομένα στις 23:55 άλλαζα στο "δικό" μου otinanai APN KAI εκλεινα το κουμπί των δεδομένων. Με αυτό τον τρόπο δεν με ξαναχρέωσε. Όταν ξαναεβαζα πακέτο με δεδομένα αλλάζα πίσω στο APN της Q και άνοιγα τα δεδομένα. Απλό μου φαίνεται.

Κανονικά στο προφίλ "otinanai" έπρεπε η Q να δουλεύει καλύτερα!! 😉😂😂

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kmpatra said:

Στις παλιες σιμ της q υπάρχει και επιπλέον επιλογή,η απενεργοποίηση της περιαγωγής δεδομένων.

Μπα αυτό δεν έκανε ποτέ τίποτα διαφορετικό, ακόμα και στο εξωτερικό με χρέωνε 0.01 την φορά (γιατί φαντάζομαι ήταν η ελάχιστη χρέωση για κάποια ελάχιστα byte) με κλειστά δεδομένα και κλειστό data roaming όταν δεν άλλαζα το APN.

Έτσι (αντί για τα δίευρα) βρήκα ότι στην δική μου περίπτωση το προκαλούσε η επιστροφή σήματος στην κύρια κάρτα όταν δεν υπήρχε wifi.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θεωρώ λάθος της NOVA και του f2go που δεν προωθεί-διαφημίζει τα δωρεάν 1.000 λεπτά buy more  σε αυτούς που έχουν σταθερή. Λογικό να προωθούν τα συμβόλαια τους με έκπτωση όταν έχεις σταθερή αλλά και αυτό με το free to go το θεωρώ μεγάλο πλεονέκτημα.

Μάλιστα όταν πρόσφατα μετέφερα από άλλο πάροχο το νούμερο μου στο free to go και με πήραν τηλέφωνο για επαλήθευση στοιχείων είπα στην πωλήτρια ότι έχω και σταθερή και αν υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα και μου είπε όχι  ή το κρατάνε κρυφό ή δεν το ήξερε καν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν έχεις σταθερό Nova και αριθμό F2G δικαιούσαι 1000 λεπτά τον μηνα?

Έχω σταθερό Nova αν κάνω φορητότητα τον αριθμό του κινητού σε F2G γίνεται αυτόματα ή χρειάζονται κάποιες προϋποθέσεις?

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, tolisrodos said:

Δηλαδή αν έχεις σταθερό Nova και αριθμό F2G δικαιούσαι 1000 λεπτά τον μηνα?

Έχω σταθερό Nova αν κάνω φορητότητα τον αριθμό του κινητού σε F2G γίνεται αυτόματα ή χρειάζονται κάποιες προϋποθέσεις?

Επίσημα δεν αναφέρεται κάπου.Ανεπισημα πολλοί το έχουν.Καλυτερα πήγαινε σε κατάστημα ρωτά και αν σου το εξασφαλίσουν κάνε επιτόπου την φορητότητα.Εγω το πήρα στέλνοντας email και πιο πάνω έχω ανεβάσει την απάντηση και την ενεργοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Fns1 said:

Επίσημα δεν αναφέρεται κάπου.Ανεπισημα πολλοί το έχουν.Καλυτερα πήγαινε σε κατάστημα ρωτά και αν σου το εξασφαλίσουν κάνε επιτόπου την φορητότητα.Εγω το πήρα στέλνοντας email και πιο πάνω έχω ανεβάσει την απάντηση και την ενεργοποίηση.

Οκ, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ!
Ρώτα καλύτερα στην φόρμα ερωτήσεων στην σελίδα της Nova

...υπήρχε παλιά μια προσφορά , ζήτησε την615c43e9d9dd15243d8c713b9028599d.jpg

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...