Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το μόνο που μένει να μας ξεκαθαρίσει κάποιος είναι αν διατηρούνται σε αλλαγή απο q σε f2g.Αν και η πιθανότερη απάντηση είναι όχι και μαλλον δύσκολα θα βρούμε κάποιον που το τόλμησε.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, kmpatra said:

Το μόνο που μένει να μας ξεκαθαρίσει κάποιος είναι αν διατηρούνται σε αλλαγή απο q σε f2g.Αν και η πιθανότερη απάντηση είναι όχι και μαλλον δύσκολα θα βρούμε κάποιον που το τόλμησε.

Δυσκολάκι.. εδώ χάνεται το υπόλοιπο, θα παραμείνει ο χρόνος ομιλίας; Ουσιαστικά μιλάμε για "εσωτερική" φορητότητα.

Link to comment
Share on other sites

Οι ελλείψεις που παρατήρησα στην καρτοκινητη της νοβα, σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι 3:

1) χάσιμο υπόλοιπου χρημάτων και αγορασμενων πακετων στην αλλαγή προγραμματος. 

2) έλλειψη υπηρεσίας μεταφοράς χρηματικού υπολοίπου μεταξύ 2 αριθμών ίδιου προγράμματος. 

3) έλλειψη υπηρεσίας αυτόματης διακοπής χρέωσης όταν τελειώνει ή λήγει το πακετο ιντερνετ. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, VIPdriver said:

Οι ελλείψεις που παρατήρησα στην καρτοκινητη της νοβα, σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι 3:

1) χάσιμο υπόλοιπου χρημάτων και αγορασμενων πακετων στην αλλαγή προγραμματος. 

2) έλλειψη υπηρεσίας μεταφοράς χρηματικού υπολοίπου μεταξύ 2 αριθμών ίδιου προγράμματος. 

3) έλλειψη υπηρεσίας αυτόματης διακοπής χρέωσης όταν τελειώνει ή λήγει το πακετο ιντερνετ. 

Ισχύουν όλα 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kalitexnis_g said:

Δυσκολάκι.. εδώ χάνεται το υπόλοιπο, θα παραμείνει ο χρόνος ομιλίας; Ουσιαστικά μιλάμε για "εσωτερική" φορητότητα.

Όχι ακριβώς. Αλλαγή πακέτου είναι.

Τα 1000’ χάνονται εκτός αν στο συμβόλαιο που έχει ανανεωθεί είναι συμπληρωμένο το πεδίο για το κινητό (ανανεώσεις μετά τον 1/2023)

Link to comment
Share on other sites

Οι δικοί μου τα παίρνουν σε δυο κινητά που εχουν δηλωθεί στο παλιο buymore (120' τότε) αλλα και ως κινητά επικοινωνίας σε αντίστοιχες σταθερές συνδέσεις.

Αν γινει ανανέωση σταθερής τηλεφωνικά ή online, ποιό πεδίο είναι αυτό; το κινητό επικοινωνίας;

1 ώρα πριν, VIPdriver said:

Οι ελλείψεις που παρατήρησα στην καρτοκινητη της νοβα, σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι 3:

1) χάσιμο υπόλοιπου χρημάτων και αγορασμενων πακετων στην αλλαγή προγραμματος. 

2) έλλειψη υπηρεσίας μεταφοράς χρηματικού υπολοίπου μεταξύ 2 αριθμών ίδιου προγράμματος. 

3) έλλειψη υπηρεσίας αυτόματης διακοπής χρέωσης όταν τελειώνει ή λήγει το πακετο ιντερνετ. 

Θα προσθέσω και την έλλειψη διπλής σιμ,που οι άλλοι την δίνουν στα καρτοκινητά.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα διαπίστωσα πως πιάστηκα κορόιδο καθώς έχω συμβόλαιο σταθερού από το 2016 και δεν είχα ποτέ το buymore. Αν θυμάμαι καλά το είχα ρωτήσει στον υπάλληλο του καταστήματος Public και μου είχε πει πως δεν ήταν πια εμπορικά διαθέσιμο ή δεν συνδυάζονταν με την προσφορά που μου είχε γίνει. Λογικά είναι δηλωμένο το f2g ως κινητό επικοινωνίας, αλλά και πάλι δεν λαμβάνει μηνιαίο δώρο σε λεπτά ομιλίας. Και διαπίστωσα πως πιάστηκα κορόιδο καθώς σε μεταγενέστερο συμβόλαιο σταθερού (~2019) δίνει κανονικά κάθε μήνα λεπτά ομιλίας.

Έχω πάντως στο κοντινό μου περιβάλλον 2 ανθρώπους που λαμβάνουν λεπτά ομιλίας από το buymore (ο ένας δεν έχει καν smartphone και δεν ξέρει να στείλει ούτε SMS), θα τους βάλω να γυρίσουν στο νέο F2G ώστε να ανανεώνουν με €1,00 κάθε 60 ημέρες!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Το buymore καταργήθηκε εμπορικά σχετικά πρόσφατα. Σίγουρα μετά το 16. Τότε όμως δήλωνες νούμερο. Θεωρητικά ήθελε κάποιο με ίδιο αφμ, πρακτικά δεχόταν όποιο δήλωνες. Σε κάποιους άρχισαν τελευταία να δίνουν τα 1000 στο δηλωμένο κινητό επικοινωνίας, ενώ σε νέες συνδέσεις - φορητότητες σταθερού έχω ακούσει να δίνουν νέο νούμερο με τα 1000'.

Δεν κάνεις μία προσπάθεια από τη φόρμα επικοινωνίας να ζητήσεις στο κινητό επικοινωνίας να σου περάσουν τα 1000 λεπτά λόγω του ότι έχεις και σταθερό στη nova? Από το chat ή το facebook δεν θα το πρότεινα γιατί κινδυνεύεις να σου απαντήσουν απότομα αρνητικά και να σου κλείσουν τη συζήτηση στα μούτρα... Άμα μπορούσαν και ξύλο θα έριχναν αυτοί 😂

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kmpatra said:

Αν γινει ανανέωση σταθερής τηλεφωνικά ή online, ποιό πεδίο είναι αυτό; το κινητό επικοινωνίας;

Τηλεφωνικά το βλέπουν αυτοι μόνο. Απλά τους αναφέρετε ότι θέλετε και τα 1000’ στο τάδε κινητό 

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφωνικά το βλέπουν αυτοι μόνο. Απλά τους αναφέρετε ότι θέλετε και τα 1000’ στο τάδε κινητό 
Το έχεις κάνει σχετικά πρόσφατα;;;

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω μάθει από νέα συμβόλαια που έγιναν τον τελευταίο καιρό. Μετά την ενοποίηση ξεκίνησε το bonus αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Μένει μόνο να μάθουμε εάν τα απεριόριστα δεδομένα δίνουν παράταση τού υπολοίπου χρόνου ομιλίας. 

Λήγει το πακέτο 23/9 και το χρηματικό υπόλοιπο 23/9...

Κάνοντας αγορά στο 2 στο 12410 θα πάρει ένα μήνα παράταση!???

IMG_20230824_085617.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει διαθέσιμες το κατάστημα ναι. Και η αλλαγή γίνεται σε λίγη ώρα.

Link to comment
Share on other sites

On 22/8/2023 at 2:03 ΜΜ, VIPdriver said:

Ακριβώς. Μετά από αυτην την αλλαγη, θα πρεπει να μην μπορει να μπει στο ιντερνετ. Εαν παλι χρεωθεις (καποιος το ειχε γραψει πιο παλιά) τοτε τηλεφωνο στην τεχνικη υποστηριξη να σταματησουν απο εκει την προσβαση στο ίντερνετ. Μετα θα πρεπει να τους ξαναπαρεις τηλεφωνο εαν χρειαστεις να μπεις στο ίντερνετ απο εκεινο το νουμερο.

Τελικά είχες δίκιο φίλε μου. Με διαγραμενο το apn και στην θέση του μια τελεία όπως είπαμε  με χρέωσε πάλι τα 2 ευρώ. Αναγκαστικά θα ζητήσω από την τεχνική υποστήριξη να μου κάνουν φραγή στο internet.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι άλλαξες το πεδίο APN της κάρτας που χρεώνεσαι και όχι το όνομα της εγγραφής; Δεν είναι δυνατόν να μπει στο ίντερνετ και να κάνει χρήση δεδομένων χωρίς apn, εκτός και αν η nova άλλαξε κάτι και επιτρέπει σύνδεση με οτιδήποτε - που αμφιβάλλω. Βάλε στο πεδίο apn τη λέξη disabled ή κάτι με γράμματα αντί για τελεία μήπως και αν και δε νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστή η απατη αυτή. Μπορεί στην πραγματικότητα να μη γίνεται καν χρήση δεδομενων 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spiliot said:

Είσαι σίγουρος ότι άλλαξες το πεδίο APN της κάρτας που χρεώνεσαι και όχι το όνομα της εγγραφής; Δεν είναι δυνατόν να μπει στο ίντερνετ και να κάνει χρήση δεδομένων χωρίς apn, εκτός και αν η nova άλλαξε κάτι και επιτρέπει σύνδεση με οτιδήποτε - που αμφιβάλλω. Βάλε στο πεδίο apn τη λέξη disabled ή κάτι με γράμματα αντί για τελεία μήπως και αν και δε νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα.

Συμφωνω μαζι σου απολυτα ούτε εγώ μπορώ να δώσω μια λογική εξήγηση .Θα το δοκιμάσω και αυτό φίλε μου.

57 minutes ago, paanos said:

Είναι γνωστή η απατη αυτή. Μπορεί στην πραγματικότητα να μη γίνεται καν χρήση δεδομενων 

Τα στοιχεία αυτό δείχνουν. Δεν μπορεί κάθε 3-4 μέρες να γίνεται χρέωση στο συγκεκριμένο αριθμό.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν το αντιμετώπισα ουτε σε δικαρτο ουτε σε αλλο κινητο όσο ήμουν q. Χρεώθηκα μια φορά ανοιγοντας δεδομένα λίγο πριν τις 12 πριν την ληξη πακέτου. Αυτο ναι ήταν θέμα. Με κλειστά δεδομένα δεν μου έτυχε. Θεωρώ οτι υπάρχει θέμα με κάποιες συσκευές περισσότερο και ειδικα οταν παίζουν μονιμα σε 4g.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, kmpatra said:

Ποτε δεν το αντιμετώπισα ουτε σε δικαρτο ουτε σε αλλο κινητο όσο ήμουν q. Χρεώθηκα μια φορά ανοιγοντας δεδομένα λίγο πριν τις 12 πριν την ληξη πακέτου. Αυτο ναι ήταν θέμα. Με κλειστά δεδομένα δεν μου έτυχε. Θεωρώ οτι υπάρχει θέμα με κάποιες συσκευές περισσότερο και ειδικα οταν παίζουν μονιμα σε 4g.

Ειμαι στην nova απο εποχες telestet.Ούτε εγώ είχα ποτέ θέμα με την χρήση δικαρτου. Πρώτη φορά μου συμβαίνει. Επίσης δεν έχω ξανακούσει παρόμοια περίπτωση. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο ότι και οι δύο κάρτες είναι της nova.

 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ολόκληρο θέμα με χρήστες που αναφέρουν ότι ακόμα και με αλλαγμένο APN ή συσκευή χωρίς δυνατότητες σύνδεσης είχαν χρεωθεί 

https://myphone.gr/forum/topic/97272/page/26/

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήμουν στην εταιρεία και τα συζητούσαμε συχνά πυκνά δεν υπήρχε χρήστης που να άλλαξε το APN σωστά και να τον χρέωσε, με την εξαίρεση ενός δύο ατόμων που προσωπικά εγώ δεν τους θεωρώ αξιόπιστους γιατί γκρίνιαζαν για όλα.

Ο καθένας μπορεί να πει ότι θέλει δεν είμαστε εκεί να δούμε τις ρυθμίσεις στην συσκευή τους ούτε να επιβεβαιώσουμε ότι όντως είχαν κινητό χωρίς δυνατότητα δεδομένων αφού πρακτικά edge υπήρχε από το 2005 (βαριά) σε όλες τις συσκευές. Άλλο smartphone και άλλο χωρίς δυνατότητα σύνδεσης δεδομένων.

Ειδικά μετά την εισαγωγή των 100kb όριο οι χρεώσεις από επανεκκίνηση συσκευής ή σε επαναφορά σήματος σταμάτησαν να χρεώνουν και χωρίς αλλαγμένο APN.

Στο δια ταύτα τώρα, είτε ο φίλος κλείνει τα δεδομένα μόνιμα από την υποστήριξη, είτε επιβεβαιώνει ότι έκανε την αλλαγή σωστά, είτε πάει σε άλλο δίκτυο. Ότι του φαίνεται πιο εύκολο.

Υπάρχει και η πιθανότητα. να είναι κάποια περίεργη δυσλειτουργία της συσκευής μιας που η δεύτερη κάρτα έχει το ίδιο APN αλλά πόσες οι πιθανότητες...

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Μάθατε φαντάζομαι οτι το Q σταματησε τις ανανεωσεις 8 ευρω σε ενεργό καουνταουν! Λετε να δουμε κανενα κουφό και απο F2G μεριά;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, spiliot said:

Άλλο smartphone και άλλο χωρίς δυνατότητα σύνδεσης δεδομένων.

Υπάρχουν ακόμη και σήμερα κινητά χωρίς χρήση δεδομενων, ακόμα και 4G που μόνο VoLTE χρησιμοποιούν 

1 minute ago, VIPdriver said:

Μάθατε φαντάζομαι οτι το Q σταματησε τις ανανεωσεις 8 ευρω σε ενεργό καουνταουν! Λετε να δουμε κανενα κουφό και απο F2G μεριά;

Στο τελευταίο δεν είχε ε; Στο ποστ πάντως που ανέβασαν είχαν την ένδειξη 

IMG_4944.jpeg

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, paanos said:

Υπάρχουν ακόμη και σήμερα κινητά χωρίς χρήση δεδομενων, ακόμα και 4G που μόνο VoLTE χρησιμοποιούν 

Στο τελευταίο δεν είχε ε; Στο ποστ πάντως που ανέβασαν είχαν την ένδειξη 

IMG_4944.jpeg

Την ενδειξη την ειχαν. Το 8€ στο app ομως ΔΕΝ ειχαν (με βαση τα σκρηνσοτς φίλων του φόρουμ). Συνηθως οταν το ξεχνουσαν, το διορθωναν μεσα σε λιγες ωρες. Αυτη τη φορά ειναι 2η ημερα και δεν αλλαξε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...