Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον υπολογίζει 0,9*3,5 φορες αφου καθε ημερησιο είναι επι της ουσίας για 2 μέρες αν το ενεργοποιήσεις τα μεσάνυχτα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kmpatra said:

Μάλλον υπολογίζει 0,9*3,5 φορες αφου καθε ημερησιο είναι επι της ουσίας για 2 μέρες αν το ενεργοποιήσεις τα μεσάνυχτα.

Μάλιστα, ας μας διευκρινίσει αν θέλει. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Υπάρχει πακέτο απεριόριστων δεδομένων την εβδομάδα με 3,15 στο νέο F2G; 

Από πότε; 

Μόλις εξήγησε ο ανθρωπος. 0,90€ κάθε δυο μερες της εβδομάδας.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, είναι εκνευριστικό βέβαια με τον τρόπο που γίνεται. Κάθε κάποιες ώρες να έχεις τον νου σου. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, p_k said:

Υπάρχει πακέτο απεριόριστων δεδομένων την εβδομάδα με 3,15 στο νέο F2G; 

Από πότε; 

Από τότε που ξεκίνησε. Έχει γραφτεί επανειλημμένα εδώ κάπου. Είναι 0,90€ για 2 ημέρες. Αν αγοράσεις για 7 ημέρες κάπου τόσο βγαίνει.

10 minutes ago, p_k said:

Οκ, είναι εκνευριστικό βέβαια με τον τρόπο που γίνεται. Κάθε κάποιες ώρες να έχεις τον νου σου. 

Αν ξενυχτάς το βάζεις λίγο μετά τα μεσάνυχτα. Αν πέσεις για ύπνο δεν το χρειάζεσαι, όταν ξυπνήσεις. Εδώ δεν κουράζει το άλλο, εδώ έχεις πρόβλημα? Εγώ που το δουλεύω σε ταξίδια κανένα πρόβλημα. 23:55 πάω ψυγείο για να βάλω παγωτό και 00:05 βάζω πακέτο αν δεν έχω κοιμηθεί. Δεν υπάρχει καλύτερη προσφορά και ισχύει μόνιμα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Οκ, είναι εκνευριστικό βέβαια με τον τρόπο που γίνεται. Κάθε κάποιες ώρες να έχεις τον νου σου. 

Ισχυει αυτο. Το παρουσιάζετε σαν να είναι σταθερο πακέτο του f2g ενώ είναι ενα «κόλπο» των γνώστων.

Link to comment
Share on other sites

😀

Κάποιοι παρουσιάζουν άλλο κόλπο με μπάρες και πιστωτικές χωρίς υπόλοιπο κλπ κλπ ως κάτι φυσιολογικό και εδώ έχετε πρόβλημα σε κάτι απλό χωρίς κόλπα? Βάζεις το πακέτο και ισχύει μέχρι την επομένη μέρα τα μεσάνυχτα. Και με ανανέωση όσο χρειάζεται. Μας χαρίζουν γάιδαρο και τον κοιτάμε στα δόντια.😀

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, panos43 said:

Ισχυει αυτο. Το παρουσιάζετε σαν να είναι σταθερο πακέτο του f2g ενώ είναι ενα «κόλπο» των γνώστων.

Δεν έχει εβδομαδιαίο πακέτο. Απλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Από τότε που ξεκίνησε. Έχει γραφτεί επανειλημμένα εδώ κάπου. Είναι 0,90€ για 2 ημέρες. Αν αγοράσεις για 7 ημέρες κάπου τόσο βγαίνει.

Αν ξενυχτάς το βάζεις λίγο μετά τα μεσάνυχτα. Αν πέσεις για ύπνο δεν το χρειάζεσαι, όταν ξυπνήσεις. Εδώ δεν κουράζει το άλλο, εδώ έχεις πρόβλημα? Εγώ που το δουλεύω σε ταξίδια κανένα πρόβλημα. 23:55 πάω ψυγείο για να βάλω παγωτό και 00:05 βάζω πακέτο αν δεν έχω κοιμηθεί. Δεν υπάρχει καλύτερη προσφορά και ισχύει μόνιμα.

Εάν το ενεργοποιησω αυριο πρωι 19/8 στις 10:00, μέχρι πότε θα το έχω; 

Εάν το ενεργοποιησω αυριο ξημερώματα 19/8 στις 00:05, μέχρι ποτε θα το έχω;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Αυτό το κάνει χωρίς διαφήμιση για να μην γίνει πανικός.

Σκέφτονται πχ πω πω αν κάνουμε διαφήμιση θα γίνει πανικός μπροστά στα καταστήματα, ατελείωτες ουρές, θα κλείσουν οι δρόμοι και από τις εκατοντάδες χιλιάδες φορητότητες θα πέσει το σύστημα, ας προστατεύουμε τον κόσμο και ας μην βγάλουμε λεφτά, δε πειράζει για ένα κούτελο ζούμε;

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, VIPdriver said:

Εάν το ενεργοποιησω αυριο πρωι 19/8 στις 10:00, μέχρι πότε θα το έχω; 

Εάν το ενεργοποιησω αυριο ξημερώματα 19/8 στις 00:05, μέχρι ποτε θα το έχω;

Αν το ενεργοποιήσεις σήμερα Κυριακή 00:01 θα λήξει τη Δευτέρα στις 23:59. Λήγει πάντα την επόμενη το βράδυ στις 23:59.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, VIPdriver said:

Εάν το ενεργοποιησω αυριο πρωι 19/8 στις 10:00, μέχρι πότε θα το έχω; 

Εάν το ενεργοποιησω αυριο ξημερώματα 19/8 στις 00:05, μέχρι ποτε θα το έχω;

Όποτε και αν το ενεργοποιήσεις το έχεις μέχρι την επομένη ημέρα τα μεσάνυχτα. Αύριο ξημερώματα είναι 20/8, άρα ισχύει μέχρι 21/8 23:59:59😀

Είναι απλό. Καλυτερα να βαζεις 5' +- μην στραβώσει κάτι

12 minutes ago, spiliot said:

Σκέφτονται πχ πω πω αν κάνουμε διαφήμιση θα γίνει πανικός μπροστά στα καταστήματα, ατελείωτες ουρές, θα κλείσουν οι δρόμοι και από τις εκατοντάδες χιλιάδες φορητότητες θα πέσει το σύστημα, ας προστατεύουμε τον κόσμο και ας μην βγάλουμε λεφτά, δε πειράζει για ένα κούτελο ζούμε;

 

Θα γίνει πανικός από τους άλλους παρόχους. Παιδιά μία σύσταση κάνω για κάτι. Αν το γυρνάτε στην ειρωνία και στην πλάκα, σταματώ εδώ, καλό υπόλοιπο. Έχω καλύτερα πράγματα να κάνω από το να ασχολούμαι με εξυπνάδες.

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, spiliot said:

Σκέφτονται πχ πω πω αν κάνουμε διαφήμιση θα γίνει πανικός μπροστά στα καταστήματα, ατελείωτες ουρές, θα κλείσουν οι δρόμοι και από τις εκατοντάδες χιλιάδες φορητότητες θα πέσει το σύστημα, ας προστατεύουμε τον κόσμο και ας μην βγάλουμε λεφτά, δε πειράζει για ένα κούτελο ζούμε;

 

Δεν το διαφημίζουν γιατί θα αναγκαστούν να το κάνουν και οι άλλες εταιρείες μετά. Και αν το κάνουν μάντεψε ποιος θα είναι ο χαμένος. Η Nova. Πιστεύεις ότι οι άλλες εταιρείες δεν γνωρίζουν την ανανέωση 1€ που έχει η Nova? Αλλά όσο δεν το γνωρίζει μαζικά ο κόσμος δεν θεωρούν ότι χάνουν πελάτες από αυτό. 

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, snapp said:

Δεν το διαφημίζουν γιατί θα αναγκαστούν να το κάνουν και οι άλλες εταιρείες μετά. Και αν το κάνουν μάντεψε ποιος θα είναι ο χαμένος. Η Nova. Πιστεύεις ότι οι άλλες εταιρείες δεν γνωρίζουν την ανανέωση 1€ που έχει η Nova? Αλλά όσο δεν το γνωρίζει μαζικά ο κόσμος δεν θεωρούν ότι χάνουν πελάτες από αυτό. 

Φίλε μου δε βγάζει νόημα αυτό που λες, αν ήταν έτσι δεν θα έπρεπε να βλέπαμε ποτέ διαφήμιση κινητής γιατί αφού ξέρουν οι άλλες εταιρείες τι γίνεται και είναι σε θέση να το κάνουν την άλλη μέρα καμία ποτέ δεν θα μπορούσε ποτέ να έχει συγκριτικό πλεονέκτημα και άρα με την λογική σου καλύτερα να μην διαφημίζεται να μην παίρνουν κόσμο από τους άλλους, ρίχνουν τις τιμές και "χάνουν" λεφτά.

Λεφτά χάνεις από τους συνδρομητές που δεν έχεις όχι από αυτούς που έχεις. Οι υπηρεσίες δεν είναι όπως τα προϊόντα που θα σου μείνουν στο ράφι, όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο, αν παίρνεις 10 ευρώ το μήνα είναι 10 ευρώ που δεν είχες για το ίδιο (πρακτικά) κόστος τον έχεις δεν τον έχεις πελάτη.

Η ανανέωση 1 ευρώ είναι περιορισμένου οφέλους για τους περισσότερους. Έχει νόημα μόνο σε δύο περιπτώσεις, η μια είναι όταν είσαι τσίπης όπως είμαστε εδώ και σου λείπει λίγο για να πάρεις πακέτο (ο τρόπος με τον οποίο το προωθεί και η nova) και για να διατηρείς φθηνά πρακτικά ανενεργό νούμερο. Το δεύτερο είναι απόνερο και δε το θέλει καμία εταιρία και το πρώτο δεν χρειάζεται συχνά όταν όλα τα πακέτα είναι φτιαγμένα να τρώνε μεγάλες κάρτες με το κόστος τους και βάζεις έτσι και αλλιώς κάρτα κάθε μήνα, κάτι που κάνουν οι περισσότεροι "εκεί έξω".

Από την στιγμή που κανένας δε μπορεί να βγάλει μήνα με το ένα ευρώ δε μπορεί να δημιουργήσει πανικό όπως έγραψες νωρίτερα στο προηγούμενο μήνυμα ούτε θα χαλάσει καμία αγορά. Είναι απλά ένα good to have για περιορισμένη χρήση που δεν αλλάζει τίποτα ιδιαίτερα ώστε να χρήζει απάντησης. Εδώ δεν άλλαξε με την χρέωση ανά δευτερόλεπτο που διαφημίστηκε.

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι λίγος κόσμος γνωρίζει τι πραγματικά παιζει στην καρτοκινητη. Ο,τι βλέπει από διαφημίσεις, από προμο στο δρόμο (χάπενινγκς) και από γνωστούς του. 

Εμείς εδώ στο φόρουμ είμαστε η εξαίρεση που το ψάχνουμε είτε από ανάγκη οικονομίας είτε από χόμπι. Και παλι λίγοι είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, spiliot said:

Φίλε μου δε βγάζει νόημα αυτό που λες, αν ήταν έτσι δεν θα έπρεπε να βλέπαμε ποτέ διαφήμιση κινητής γιατί αφού ξέρουν οι άλλες εταιρείες τι γίνεται και είναι σε θέση να το κάνουν την άλλη μέρα καμία ποτέ δεν θα μπορούσε ποτέ να έχει συγκριτικό πλεονέκτημα και άρα με την λογική σου καλύτερα να μην διαφημίζεται να μην παίρνουν κόσμο από τους άλλους, ρίχνουν τις τιμές και "χάνουν" λεφτά.

Λεφτά χάνεις από τους συνδρομητές που δεν έχεις όχι από αυτούς που έχεις. Οι υπηρεσίες δεν είναι όπως τα προϊόντα που θα σου μείνουν στο ράφι, όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο, αν παίρνεις 10 ευρώ το μήνα είναι 10 ευρώ που δεν είχες για το ίδιο (πρακτικά) κόστος τον έχεις δεν τον έχεις πελάτη.

Η ανανέωση 1 ευρώ είναι περιορισμένου οφέλους για τους περισσότερους. Έχει νόημα μόνο σε δύο περιπτώσεις, η μια είναι όταν είσαι τσίπης όπως είμαστε εδώ και σου λείπει λίγο για να πάρεις πακέτο (ο τρόπος με τον οποίο το προωθεί και η nova) και για να διατηρείς φθηνά πρακτικά ανενεργό νούμερο. Το δεύτερο είναι απόνερο και δε το θέλει καμία εταιρία και το πρώτο δεν χρειάζεται συχνά όταν όλα τα πακέτα είναι φτιαγμένα να τρώνε μεγάλες κάρτες με το κόστος τους και βάζεις έτσι και αλλιώς κάρτα κάθε μήνα, κάτι που κάνουν οι περισσότεροι "εκεί έξω".

Από την στιγμή που κανένας δε μπορεί να βγάλει μήνα με το ένα ευρώ δε μπορεί να δημιουργήσει πανικό όπως έγραψες νωρίτερα στο προηγούμενο μήνυμα ούτε θα χαλάσει καμία αγορά. Είναι απλά ένα good to have για περιορισμένη χρήση που δεν αλλάζει τίποτα ιδιαίτερα ώστε να χρήζει απάντησης. Εδώ δεν άλλαξε με την χρέωση ανά δευτερόλεπτο που διαφημίστηκε.

 

Γνωρίζεις για τις κρυφές προσφορές που τρέχουν κατά καιρούς και  μαθαίνονται μόνο από στόμα σε στόμα; Γιατί άραγε; Αν χαθεί το πλεονέκτημα της ανανέωσης με 1€ δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης του f2g. Οι άλλες καρτοκινητές δίνουν πολλά περισσότερα. Και αυτό το γνωρίζουν στη Nova πολύ καλά. Εγώ γύρισα 4 νούμερα στο νέο f2g γιατί δύο από αυτά τα χειρίζονται ηλικιωμένοι που κάνουν μία κλήση αραιά και που, οπότε έχω ένα υπόλοιπο μέσα για κλήση με χρονοχρεωση και απλά κάνω συντήρηση ανά δύο μήνες με 1€ για να μη χαθεί το υπόλοιπο. Στα άλλα δύο καλύπτονται με το πακέτο των 7,25€ μιας και WiFi έχω στα σημεία που κινούμαι. Αν έχω αυξημένες ανάγκες για ίντερνετ εκτός βάζω το απεριόριστο πακέτο με 0,9€ για 2 ημέρες και είμαι καλυμμένος.  Στη θεωρία δεν είναι λάθος αυτά που λες αλλά στην πράξη δεν είναι τόσο εφαρμόσιμα. Επίσης δεν έγραψα εγώ για κανένα πανικό. 

Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Απλά επιβεβαιώνεις αυτό που λέω, ότι δεν θα γίνει πανικός αν ανακοινωθεί περισσότερο και είναι απλά niche market για πρακτικά ανενεργά νούμερα που δεν ενδιαφέρουν τις εταιρείες πέρα από το να λένε έχω x συνδρομητές.

Τέτοιες μικροδιαφορές έχουν όλοι και κάποια συμφέρει καλύτερα ανά τρόπο χρήσης και ταλαιπωρία. Frog μόνο για ομιλία με 10 ευρώ το τρίμηνο, (πρακτικά ή πλήρως) ανενεργό νούμερο και ελάχιστη ανανέωση 1 ευρώ στη nova για ως και πάνω από έτος, liquid για πλήρη (κλήσεις, μηνύματα, δεδομένα) "σχεδόν τζάμπα" μικρή χρήση με μπάρες και κουπόνια στην voda.

Τέλος πάντων νομίζω το εξαντλήσαμε...

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, elephant said:

Εγώ πάλι κρατάω το παλιό F2G γιατί δίνει εβδομαδιαίο ίντερνετ με €5 το οποίο δεν υπάρχει στο καινούργιο 

 

20 ώρες πριν, Alexandros201285 said:

Συν τo πακέτο με τα απεριόριστα βραδινά data 

Μη τσιμπάτε από παπαγαλάκια.

Αρκεί:

1) Ας το πούμε IQ>=90

και

2) Προθέσεις υπεράσπισης ως απλού καταναλωτή (και όχι "κάτι άλλο"), του εαυτού μας.

ΚΑΙ: Βγαίνει αβίαστα το συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Πού χάθηκες ωρε παλικάρι ? Δεν αλλάζεις βλέπω τροπάριο,τα ίδια και τα ίδια... 😄

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Ναι αμα ενεργοποιείς καθε 2η μέρα ανελλιπώς το εν λόγω πακέτο (χαρας το κουράγιο σου θα έλεγα)

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, kmpatra said:

Ναι αμα ενεργοποιείς καθε 2η μέρα ανελλιπώς το εν λόγω πακέτο (χαρας το κουράγιο σου θα έλεγα)

Και αν ξεχαστείς τι συμβαίνει? Πχ λήγει 00:05 και συνεχίζεις να έχεις ανοιχτά δεδομένα για ένα δεκάλεπτο μέχρι να το πάρεις χαμπάρι, τι χρεώνει? 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Alexandros201285 said:

Και αν ξεχαστείς τι συμβαίνει? Πχ λήγει 00:05 και συνεχίζεις να έχεις ανοιχτά δεδομένα για ένα δεκάλεπτο μέχρι να το πάρεις χαμπάρι, τι χρεώνει? 

Σε χρεώνει 2€ για daily internet αν δεν έχεις άλλα δεδομένα ή αν δεν έχεις 2€ τότε χρεώνει 0,1€/ΜΒ μέχρι να τα φας όλα. Υπόψιν ότι φαίνεται πως χρειάζεσαι 0,01€ για να λειτουργήσουν τα δεδομένα 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, paanos said:

Σε χρεώνει 2€ για daily internet αν δεν έχεις άλλα δεδομένα ή αν δεν έχεις 2€ τότε χρεώνει 0,1€/ΜΒ μέχρι να τα φας όλα. Υπόψιν ότι φαίνεται πως χρειάζεσαι 0,01€ για να λειτουργήσουν τα δεδομένα 

Υπαρχει κάτι όπως της κοσμοτε που οταν τελειώσει το ίντερνετ στο κοβει και σου έρχεται σμσ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...