Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα 12 αριθμούς που λήγαν από 2/15 μέχρι 5/15

Δεν ανανεώθηκαν .

Όλοι πλέον λήγουν μεταξύ 12 και 13 Δεκεμβρίου 2014.

 

Άρα, μειώθηκε ο χρόνος και των δικών σου, που έχουν το κοινό χαρακτηριστικό με το δικό μου, ότι δεν είχαν ανανεωθεί για μήνες.

 

Εάν επαληθευτεί και από άλλους αυτό το στοιχείο-χαρακτηριστικό, προκύπτει το συμπέρασμα ότι, ίσως, η Wind μείωσε (αυθαίρετα) το χρόνο ισχύος του υπολοίπου για να μας υποχρεώσει, έμμεσα, να ανανεώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

16/05/2015 λήγει το δικό μου, ένα εξάμηνο δηλ. Τι παίζει τώρα μειώνουν το χρόνο σε 6 μήνες;
Link to comment
Share on other sites

@ panosss567, Conception

 

Μήπως σ' αυτούς τους αριθμούς ανανεώνετε κάθε μήνα και αγοράζετε πακέτα ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

@ panosss567, Conception

 

Μήπως σ' αυτούς τους αριθμούς ανανεώνετε κάθε μήνα και αγοράζετε πακέτα ή όχι;

Δύο από αυτούς ανανέωσαν τον Ιανουάριο και ένας τους έχει αγοράσει πακέτα , ο άλλος ανανέωσε Απρίλιο και καταναλώνει το χρηματικό υπόλοιπο με χρεώσεις f2go2

Link to comment
Share on other sites

makap εγώ συνήθως έβαζα μια 10ρα κάρτα το δίμηνο και από αυτά τα χρήματα έπαιρνα επιπλέον χρόνο και sms όποτε χρειαζόμουν. Δηλαδή τον 2ο μήνα χρησιμοποιούσα τα 5€ για 200' και τα 2€ για 50 sms. Αυτό έκανα μέχρι τώρα και θυμάμαι ήταν 12 μήνες το περιθώριο από την τελευταία ανανέωση.
Link to comment
Share on other sites

δυο F2G που εχω στο συρταρι, και εβαλα καρτα 5 ευρω στης 03/05/2014 στο καθενα εγινε το εξης παραδοξο...:

 

το ενα : Ο υπολειπόμενος χρόνος ομιλίας σου λήγει στις: 02/05/2015 :D

 

και το αλλο : Ο υπολειπόμενος χρόνος ομιλίας σου λήγει στις: 12/12/2014 ....??? :mad:

Link to comment
Share on other sites

Από τα παραπάνω (των 3 συμφορουμιτών) βγαίνει το συμπέρασμα ότι στους αριθμούς που έχουν κάποιας μορφής κίνηση παραμένει ο αρχικός ετήσιος χρόνος λήξης υπολοίπου ενώ σ' αυτά που δεν έχουν κίνηση αλλάζει ο χρόνος.

 

@damianos

Έλεγχε καθημερινά τον αριθμό με 05/2015 γιατί φοβάμαι ότι μέσα στις επόμενες μέρες θα αλλάξει και αυτός, όπως και στη δική μου περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

δυο F2G που εχω στο συρταρι, και εβαλα καρτα 5 ευρω στης 03/05/2014 στο καθενα εγινε το εξης παραδοξο...:

 

το ενα : Ο υπολειπόμενος χρόνος ομιλίας σου λήγει στις: 02/05/2015 :D

 

και το αλλο : Ο υπολειπόμενος χρόνος ομιλίας σου λήγει στις: 12/12/2014 ....??? :mad:

 

Ακριβώς το ίδιο και σε εμένα στα δύο f2g που έχω σε συναγερμούς...

Άντε να επαναφέρουν κάποια στιγμή και τη μεταφορά υπολοίπου, γιατί το ένα έχει μαζέψει 60+ ευρώ και αν δεν το προσέξω θα χαθούν εντελώς άδικα κάποια στιγμή...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Από τα παραπάνω (των 3 συμφορουμιτών) βγαίνει το συμπέρασμα ότι στους αριθμούς που έχουν κάποιας μορφής κίνηση παραμένει ο αρχικός ετήσιος χρόνος λήξης υπολοίπου ενώ σ' αυτά που δεν έχουν κίνηση αλλάζει ο χρόνος.

Δυστυχώς δεν ισχύει...ο δικός μου αριθμός έχει σταθερή μηνιαία ανανέωση και το υπόλοιπο μου τώρα λήγει σε 6 μήνες δηλαδή Μάιο 2015.....:mad:

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

τελικα με εμας που εχουμε τη προσφορα τα 300 με 10Ε τι γινεται αν ενεργοποιησουμε το συγκεκριμενο χανουμε με καθε ανανεωση τα 300

λεπτα? προσωπικα δεν εχω ενεργοποιησει την προσφορα ακομα φοβουμενος θα χασω τα 300 με καθε ανανεωση περσν του 6μηνου

αν ξερει καποιος ασ απαντησει

ευχαριστω:)

υγ. δηλαδη παιρνουμε 300 με ανανεωση και 300προσφορας 600 + διπλασιασμο καρτας?? :happy:

Link to comment
Share on other sites

tassos845 τα 300' ισχύουν σε κάθε 10ευρη κάρτα που βάζεις. Η διαφορά τώρα είναι ότι σου διπλασιάζει τα χρήματα της κάρτας. Δεν χάνεις τα 300' ούτε σου δίνει άλλα τόσα...το μόνο που κερδίζεις είναι 8,93 επιπλέον στην κάρτα όπου μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για 30 ημέρες και μόνο για ομιλία!
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ισχύει...ο δικός μου αριθμός έχει σταθερή μηνιαία ανανέωση και το υπόλοιπο μου τώρα λήγει σε 6 μήνες δηλαδή Μάιο 2015.....:mad:

 

Το θέμα που κουβεντιάζουμε και προσπαθούμε να βρούμε τη λογική (;; ) που εφαρμόζει η Wind, είναι ο ξαφνικός και αναιτιολόγητος περιορισμός του χρόνου λήξης του υπολοίπου ενός αριθμού που εφαρμόζει η εταιρεία τον τελευταίο καιρό, ανεξάρτητα από το γενικό περιορισμό σε εξάμηνο (αντί χρόνο) που εφαρμόστηκε από το καλοκαίρι.

 

Όπως έχω αναφέρει παραπάνω, σε αριθμό που δεν είχα ανανεώσει χρόνο και αγοράσει πακέτο από τον 7/14 είδα την 12/11 ότι το υπόλοιπο λήγει 7/4/2015 και όταν ξανακοίταξα την 14/11 είδα ότι ο χρόνος λήξης άλλαξε σε 11/12/14, αν θυμάμαι καλά. Ανανέωσα το χρόνο με 10 ευρώ και αγόρασα πακέτο (5), σ' αυτό τον αριθμό, και το νέο υπόλοιπο πλέον λήγει 16/5/2015.

 

Η δική σου, λοιπόν, περίπτωση είναι κανονική και δεν περιλαμβάνει στον προβληματισμό που συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Ότι γουστάρουν κάνουν στην WIND. Διαβάστε να γελάσετε. Πριν από μία εβδομάδα μου ήλθε sms που έλεγε πως πρέπει να ανανεώσω μέχρι την 1 Δεκεμβρίου 2014 για να έχω άλλο ένα εξάμηνο διάρκεια στην κάρτα μου ενώ κανονικά η ισχύς ήταν μέχρι τις 14 Απριλίου 2015 ημερομηνία που έγραφε και το MY F2G και αυτή άκουγες στο 1269!!!!

 

Τους τηλεφωνώ και η κυρία μου έλεγε παρλαπίπες οπότε στο τέλος αναγκάστηκε να μου πει πως θα ρωτήσει τους τεχνικούς πρώτα και θα με πάρει τηλέφωνο το πολύ μέχρι την επόμενη μέρα για να με ενημερώσει. Όντως και με πήρε τηλέφωνο την άλλη μέρα και μου είπε πως θα πρέπει οπωσδήποτε να βάλω μία κάρτα των 10 τουλάχιστον ή σε μαγαζί WIND 5 ευρώ για να μη χάσω το υπόλοιπό μου που είναι και μεγάλο! Και μάλιστα μου τόνισε πως αυτό προς το παρόν δεν γίνεται σε όλα τα νούμερα αλλά το σύστημα διαλέγει κάποια νούμερα που δεν έχουν πολλές ανανεώσεις να τους μικρύνει την διάρκεια στους 6 μήνες άμεσα.... !!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Τέλος πάντως είχα υπόψιν μου λοιπόν να ανανεώσω την κάρτα μου το πολύ μέχρι την 1η Δεκέμβρη 2014 έλα όμως που μπαίνω στο MY WIND και βλέπω πως τελικά η κάρτα μου λήγει στις 10 Δεκέμβρη 2014 όπως λέει και στο 1269 πλέον!!!!!!! Τελικά πότε θα λήξει η κάρτα μου; Την 1η Δεκέμβρη ή την 10η; Να τους πάρω πάλι τηλέφωνο να ξαναμπλέξω με παρλαπίπες; :X

Edited by imaginos
Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτά που καταγράφονται τον τελευταίο καιρό αλλά και αυτά που σου είπε η υπάλληλος, ο αριθμός σου επιλέχθηκε (;;) από το σύστημα και περιορίστηκε ο χρόνος λήξης του υπολοίπου στις 10/12/14.

 

Εάν ανανεώσεις ή αγοράσεις πακέτο μέχρι τότε, ο χρόνος του νέου υπολοίπου θα πάει σε εξάμηνο, όπως έγινε στην περίπτωσή μου που περιγράφω παραπάνω.

 

Συμπερασματικά, 1) δεν νομίζω ότι επιβεβαιώνεται η πληροφορία που σου είπαν στο 1269 (ότι το σύστημα επιλέγει κάποια νούμερα που δεν έχουν πολλές ανανεώσεις) γιατί τα περιστατικά που καταγράφονται στο νήμα αυτό είναι αρκετά και 2) επιβεβαιώνεται επίσημα από την Wind ότι ο περιορισμός του χρόνου λήξης του υπολοίπου γίνεται σε αριθμούς που δεν έχουν πολλές ανανεώσεις, για κάποιο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιώνεται επίσημα ότι η wind είναι για τον λουτσο καβαλα.....

 

ότι αρπάξει και αυτή.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αν όλοι όσοι αντιμετωπιζετε κάθε είδους προβλήματα δεν κάνετε μια καταγγελία στην εεττ η Wind και κάθε Wind θα λειτουργούν αυθαίρετα για όσο τους παίρνει.

Ειδικά για την "προσφορά" με τα 10 ευρώ και εφόσον δεν είναι ξεκάθαροι οι όροι θα έπρεπε ήδη να έχετε προχωρήσει σε καταγγελία και ας βγάλει η εεττ την άκρη

Link to comment
Share on other sites

Άντε να το πούμε άλλη μια φορά. Γνωρίζετε ότι η κάθε κινητή εταιρεία μπορεί αρχικά μονομερώς να τροποποιήσει τους όρους σύμβασης είτε αυτό αφορά σε σύμβαση σύνδεσης συμβολαίου, είτε αφορά σε σύμβαση σύνδεσης καρτοκινητού. Ο συνδρομητής μπορεί να καταγγείλει την σύμβαση αζημίως με την εν λόγω εταιρεία μέσα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα 30 ημερών από την ανακοίνωση της τροποποίησης. Μετά την παρέλευση της ως άνω προθεσμίας θεωρείται αυτοδικαίως οτι ο Συνδρομητής αποδέχεται τους νέους όρους σύμβασης.

 

Η Wind με ανακοίνωση τους μέσω του επίσημου site της στις 04/04/2014, η ανακοίνωση αυτή έχει ισχύ ως να ήταν όροι σύμβασης και θεωρείται νομίμως ότι έλαβαν γνώση όλοι οι Συνδρομητές, σας παραθέτω και το αντίστοιχο link: http://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/?prid=314 μεταξύ των άλλων μονομερώς τροποποίησε και τις συμβάσεις των καρτοκινητών που τελευταία ανανέωση τους ήταν προ τις 05/05/2014. Αναφέρει χαρακτηριστικά τα εξής: "Διευκρινίζεται ότι τυχόν υπολειπόμενη αξία συνδιαλέξεων από ανανεώσεις χρόνου ομιλίας που έχουν πραγματοποιηθεί πριν τη 5η Μαΐου 2014, η διάρκεια ισχύος της αξίας θα ισχύει έως την 30η Νοεμβρίου 2014.Κατά τα λοιπά, ισχύουν και εφαρμόζονται οι γενικοί όροι παροχής υπηρεσιών στο δίκτυο της WIND Ελλάς, ως τροποποιήθηκαν δια του παρόντος.

 

Η μεγαλύτερη γκάφα της Wind είναι οτι και η ίδια δεν εφαρμόζει τους όρους της σύμβασης, τους οποίους η ίδια μονομερώς τους τροποποίησε στις 04/04/2014 και αντι να λήγουν όλα τα νούμερα στις 30/11/2014, που η τελευταία ανανέωση τους έγινε πριν τις 05/05/2014, βάζει αυθαίρετα ημερομηνίες λήξης μέσα στο πρώτο 15νθήμερο του Δεκεμβρίου, οι οποίες ημερομηνίες, με βάση την τροποποίηση των όρων που έλαβε χώρα στις 04/04/2014 είναι υπερ του Συνδρομητή και δεν είναι βλαπτικές για τον Συνδρομητή.

 

Η δεύτερη γκάφα ή φάουλ ή πείτε το όπως θέλετε της Wind είναι οτι δεν φρόντισε από τις 04/04/2014 μέχρι και τις 10-11/11/2014 να ανανεώσει την ημερομηνία λήξης των αριθμών που η τελευταία ανανέωση τους έγινε πριν τις 05/05/2014.

 

Επομένως στο ερώτημα σας ποτε λήγει ο χρόνος ομιλίας μου σε κινητό Wind που η ανανέωση του έγινε πριν τις 05/05/2014, η απάντηση μέσα από το επίσημο site της Wind είναι 30/11/2014 για αυτό και για να μην χάσετε τα χρήματα σας και για να μην μπαίνετε σε μπελάδες και ζητάτε τα χρήματα σας πίσω με αιτήματα προς της Wind, ανανεώστε στις 29/11/2014 με μια κάρτα των 5 ευρώ και τέλειωσε η ιστορία γιατι επαναλαμβάνω οτι τυπικά και με βάση τους όρους της σύμβασης ο χρόνος ομιλίας λήγει στις 30/11/2014 και πιο πάνω από τους όρους της σύμβασης δεν είναι καμιά εφαρμογή, δεν είναι κανένα 1269, δεν είναι καμία εξυπηρέτηση πελατών.

 

Αν θεωρείτε οτι χάθηκε η εμπιστοσύνη σας προς την εταιρεία καταναλώστε τον χρόνο που έχετε στην κάρτα σας και αιτηθείτε φορητότητα σε άλλο πάροχο κινητής τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Edited by aggelosn
Link to comment
Share on other sites

Καλή η ανάλυση και τα links που έδωσες, αλλά όλο το σκεπτικό σου βασίζεται στην κρίσιμη ημερομηνία 5/4/2014.

 

Γνωρίζοντας το στοιχείο αυτό και έχοντας ανανεώσει χρόνο με 10 ευρώ την 7/4/2014 και αγοράσει πακέτο (5 ευρώ) την 16/7/14, παρακολουθώ συνεχώς από τότε το status του συγκεκριμένου αριθμού επειδή δεν χρησιμοποιώ συχνά τη sim αυτή στο κινητό. Έτσι την 12/11 έλεγξα το υπόλοιπο και το χρόνο λήξης του και το σύστημα μου έδειξε ότι λήγει 7/4/2015, όπως είναι σωστό αφού είχα ανανεώσει την 7/4/2014. Δύο μέρες αργότερα, ξανακοίταξα και ο χρόνος λήξης άλλαξε αυθαίρετα σε 11/12/14 (!!!), δηλαδή σε ημερομηνία που δεν έχει καμία σχέση με τις παραπάνω ημερομηνίες.

 

Γι' αυτό το λόγο ξεκίνησα την προσπάθεια να καταγράψουμε τα αντίστοιχα περιστατικά και να βρούμε την αιτία και τη λογική τους, αν υπάρχει βέβαια.

Πολύ φοβάμαι, όμως, ότι η εταιρεία ενήργησε αυθαίρετα στο θέμα αυτό, σε ορισμένους αριθμούς (sim), ελπίζοντας ότι δεν θα το προσέξουν οι συνδρομητές.

Και, βέβαια, η λογική του "αν θεωρείτε ότι χάθηκε η εμπιστοσύνη σας προς την εταιρεία ... αιτηθείτε φορητότητα σε άλλο πάροχο κινητής τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε" δεν λύνει το πρόβλημα αλλά σκεπάζει και κουκουλώνει την αυθαιρεσία της εταιρείας.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Διευκρινίζεται ότι τυχόν υπολειπόμενη αξία συνδιαλέξεων από ανανεώσεις χρόνου ομιλίας που έχουν πραγματοποιηθεί πριν τη 5η Μαΐου 2014, η διάρκεια ισχύος της αξίας θα ισχύει έως την 30η Νοεμβρίου 2014.http://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/?prid=314
Link to comment
Share on other sites

Στην δικιά σου περίπτωση που ανανέωσες στις 07/04/2014 όπως και στην δικιά μου που ανανέωσα 03/05/2014 και σε πολλών άλλων δεν βλέπω καμιά βλαπτική μεταβολή. Δεν υπάρχει καμιά απολύτως αυθαιρεσία της εταιρείας, το μόνο που μπορούμε να συζητήσουμε και αυτό με πολλές επιφυλάξεις είναι αν υπάρχει ένα είδος παραπλάνησης του Συνδρομητή αλλά και πάλι το γεγονός ότι εστω και την ύστατη στιγμή η Wind έδωσε μια εύλογη προθεσμία 29 μέρες ή 30 μέρες από τις 11/11/2014 που άρχισε να αλλάζει τις ημερομηνίες λήξεων στις 11/12/2014 ή 12/12/2014 ή 13/12/2014 είναι στα υπερ της και νομικά είναι να μην πω 100% καλυμμένη...θα πω 99% !!!

 

Δεν γνωρίζω τον λόγο που άργησε να αλλάξει τις ημερομηνίες λήξεως, μπορεί να οφείλεται σε αμέλεια ή σε δόλο ή και σε ανικανότητα αλλά επαναλαμβάνω οτι η Wind το λάθος της αυτό το "πλήρωσε" με βάση πάντα τους όρους της σύμβασης δίνοντας τους 11 ή 12 ή 13 μέρες παράπανω από ότι δικαιούνταν.

 

Όσοι θίγονται μπορούν να καταγγείλουν το γεγονός στην ΕΕΤΤ...αλλά τι θα γράψουν ; Ποια θα είναι τα επιχειρήματά τους ; Θα επικαλεστούν, ότι όφειλαν να γνωρίζουν ότι άλλαξαν οι όροι της σύμβασης από τις 04/04/2014, οτι ακόμα και την ύστατη στιγμή η Wind τους έδωσε περίπου 30 ημέρες να ανανεώσουν και 11 ή 12 μέρες παραπάνω από την ημερομηνία λήξεως ; Ή μόνο θα επικαλεστούν οτι για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα η wind τους ενημέρωνε λανθασμένα οτι ο χρόνος ομιλίας τους λήγει σε κάποιον μήνα του 2015 ; Και το ερώτημα μετά που θα πρέπει να απαντηθεί είναι αν έχουν την ίδια ισχυ οι όροι της σύμβασης με την οποιαδήποτε ενημέρωση της wind (1269, εφαρμογές, web site, εξυπηρέτηση πελατών). Αν έχουν την ίδια ισχύ και μπορέσει ο Συνδρομητής να αποδείξει οτι ενημερωνόταν εσφαλμένα από την Wind για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, τέτοιο ώστε να του δημιουργηθεί η πεποίθηση σε αυτόν ότι η σύνδεση του δεν λήγει σε 6 μήνες ή στις 30/11/2014 αλλά λήγει σε μεταγενέστερο χρόνο, τότε ίσως μπορέσει να καταγγείλει εγγράφως και αζημίως και τώρα την σύμβαση και να πάρει τα χρήματα του πίσω.

Edited by aggelosn
Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που δεν λαμβάνετε υπ όψη σας είναι ότι η wind αφού δημοσίευσε την ανακοίνωση της 04/04/2014 την τροποποίησε σε μεταγενέστερη ημερομηνία προσθέτοντας την τελευταία παράγραφο αντί να βγάλει καινούργια ανακοίνωση
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να΄χει είτε 6 είτε 12 μήνες είναι αρκετό διάστημα για να κάνει κάποιος μια ανανέωση έστω και 5€. Αυτό που μου τη δίνει εμένα είναι οι παραπλανητικές προσφορές. Το μήνυμα που στέλνουν στα καρτοκινητά και λένε ανανεώστε μέχρι 30/11 και θα διπλασιαστεί το ποσό της κάρτας σας μέχρι 6 μήνες. Δε λένε ότι στην 1η ανανέωση το ποσό σας λήγει μαζί με το μπόνους σε ένα μήνα...ούτε χτες στο κατάστημα μου το είπαν αυτό! Και όταν φτάσει 16 του άλλου μήνα δεν θα έχω ούτε χρόνο ομιλίας ούτε υπόλοιπο στην κάρτα. Άντε ξανά μανά 10€ εκεί που υπολόγιζα ότι θα έβγαζα και τον Δεκέμβρη με το υπόλοιπό μου. Αλλά ας είναι...
Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που δεν λαμβάνετε υπ όψη σας είναι ότι η wind αφού δημοσίευσε την ανακοίνωση της 04/04/2014 την τροποποίησε σε μεταγενέστερη ημερομηνία προσθέτοντας την τελευταία παράγραφο αντί να βγάλει καινούργια ανακοίνωση

Σύμφωνα με κανονισμό της Ε.Ε.Τ.Τ μπορεί να κάνει οποιαδήποτε αλλαγή αν ενημερώσει 30 ημέρες πρίν με SMS

Αυτό ακριβώς συμβαίνει τώρα, επειδή δεν ενημέρωσε μέχρι 30 Οκτωβρίου ώστε να επέλθει η αλλαγή στις 30 Νοεμβρίου, στέλνει μήνυμα τώρα , και οι κάρτες λήγουν 1 μήνα μετά μεταξύ 12 με 15 Δεκεμβρίου ....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...