Jump to content

ΟΑΕΔ και κάρτα ανεργίας


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 227
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας!!!θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση... αυτή την στιγμή είμαι επιδοτούμενη πωλήτριά μέσω προγράμματος οαεδ για έναν χρόνο.το πρόγραμμα λήγει στις 13 Ιανουαρίου ...δικαιούμαι ταμείο ανεργίας ???

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέχασα να σας πω ότι το 2013 είχα 88 ένσημα το 2014 220 οπού τον Νοέμβριο έκανα οικειοθελής αποχώρησή από την τότε δουλεία μου και του Γενάρη του 2015 προσελήφθη στην τωρινή μου δουλεία μέσω του προγράμματος 25-66. Για έναν χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!!θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση... αυτή την στιγμή είμαι επιδοτούμενη πωλήτριά μέσω προγράμματος οαεδ για έναν χρόνο.το πρόγραμμα λήγει στις 13 Ιανουαρίου ...δικαιούμαι ταμείο ανεργίας ???

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέχασα να σας πω ότι το 2013 είχα 88 ένσημα το 2014 220 οπού τον Νοέμβριο έκανα οικειοθελής αποχώρησή από την τότε δουλεία μου και του Γενάρη του 2015 προσελήφθη στην τωρινή μου δουλεία μέσω του προγράμματος 25-66. Για έναν χρόνο.

 

Φυσικά και δικαιούσαι και εξαρταται τα ενσημα το τελευταίο 14μηνο (χωρις δυο τελευταίους μηνες) αν φτάνεις τα 250 θα το πάρεις φουλ για 12μηνο αλλιώς αν είσαι μεταξύ 200-250 ένσημα όπως υπολογιζώ για 10 μήνες

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ξέρει κανείς αν όσοι έχουν κάρτα ανεργίας οαεδ δικαιούντε να πάρουν μειωμένο εισιτήριο για οασθ?

 

Οχι.Μειωμενο εισιτηριο δικαιουνται μονο ΑΜΕΑ-πολυτεκνοι-Φοιτητές-Μαθητές-ηλικιωμενοι 67+ ετών.Μπανανία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σού όπως τα υπολογίζω γύρω στα 220 πρέπει να είναι στο τελευταίο 14μηνο πλην τους 2 τελευταίους μήνες απλά εγώ αγχώνομαι μήπως επειδή είμαι από πρόγραμμα δεν μπορώ να μπω ταμείο υπάρχει τέτοια περίπτωσή????
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σού όπως τα υπολογίζω γύρω στα 220 πρέπει να είναι στο τελευταίο 14μηνο πλην τους 2 τελευταίους μήνες απλά εγώ αγχώνομαι μήπως επειδή είμαι από πρόγραμμα δεν μπορώ να μπω ταμείο υπάρχει τέτοια περίπτωσή????

 

Εγω απο οσο γνωριζω, από φιλους.. Οταν μπαινεις στα προγραμματα του ΟΑΕΔ (πενταμηνα, κτλ) κ μετα ληξουν, δεν παιρνεις επιδομα ανεργιας.

Γιατι δεν υπαρχει απολυση, απλα τελος συμβασης.

Φοβαμαι οτι στην περιπτωση σου δε θα ισχυσει. Αλλα για να' σαι σιγουρη ρωτα κ σε εναν ΟΑΕΔ!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο οσο γνωριζω, από φιλους.. Οταν μπαινεις στα προγραμματα του ΟΑΕΔ (πενταμηνα, κτλ) κ μετα ληξουν, δεν παιρνεις επιδομα ανεργιας.

Γιατι δεν υπαρχει απολυση, απλα τελος συμβασης.

Φοβαμαι οτι στην περιπτωση σου δε θα ισχυσει. Αλλα για να' σαι σιγουρη ρωτα κ σε εναν ΟΑΕΔ!

 

 

Τελος συμβασης = απολυση.

Στα 5 μηνα δεν μπαίνεις ταμειο γιατι παρ οτι εχεις τα απαραιτητα ενσημα, απο τη στιγμη που σου βγαζουν εξω τους 2 τελευταιους μηνες , τα ενσημα που μενουν δεν επαρκουν.

Αν ομως αφησεις να περασουν 2 μηνες απο τη ληξη του 5μηνου,και πιασεις δουλεια καπου εστω και για μια μερα και μετα γινει απολυση, τοτε μια χαρα μετρανε τα ενσημα και περνεις ταμειο ανεργίας. Μιας και πλεον σου μετρανε ολα τα ενσημα του 5μηνου και οι μηνες που σου αφαιρουν ειναι οι 2 που εχεις αφησει να περασουν και οι οποιοι δεν εχουν κανενα ενσημο.

Ωστοσο ακομα κι αν δεν κανεις αυτο, και παλι δικαιουσε ενα επίδομα της ταξης των 200 ευρω που το περνεις ανα 2 μηνες τρις φορες μεσα στο ιδιο ετος.

 

Η φιλη παραπανω απο τη στιγμη που εχει τα ενσημα που χρειαζονται φανταζομαι μπαινει κανονικα ταμειο ασχετα αν ειναι απο προγραμμα. Απλα θα τις αφαιρεσουν τα ενσημα των 2 τελευταιων μηνων, και αυτα που θα μεινουν μαλλον δεν θα επαρκουν να παρει ταμειο για ενα χρονο, αλλα για λιγοτερους μηνες.

Απο εκει και περα παιζει ρολο και αν εχεις ξαναμπει ταμειο την τελευταια τετραετια και για ποσο. Μεσα στην τελευταια 4ετια δικαιουσε συγκεκριμενους μηνες ταμειο(δεν θυμαμαι ποσους). Αν τους συμπληρωσεις δεν μπορεις να παρεις αλλους.

Μια ερωτηση βεβαια στον Οαεδ θα της λύσει καθε απορεια.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ξέρει κανείς αν όσοι έχουν κάρτα ανεργίας οαεδ δικαιούντε να πάρουν μειωμένο εισιτήριο για οασθ?

Ναι, μπορουν να βγαλουν μειωμενη(ΟΧΙ -50%) μηνιαια καρτα απεριοριστων διαδρομων.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο οσο γνωριζω, από φιλους.. Οταν μπαινεις στα προγραμματα του ΟΑΕΔ (πενταμηνα, κτλ) κ μετα ληξουν, δεν παιρνεις επιδομα ανεργιας.

Γιατι δεν υπαρχει απολυση, απλα τελος συμβασης.

Φοβαμαι οτι στην περιπτωση σου δε θα ισχυσει. Αλλα για να' σαι σιγουρη ρωτα κ σε εναν ΟΑΕΔ!

 

Στα 5 μηνα τα συνολικά ενσημα είναι 125. Οπότε από μόνα τους δεν φτάνουν για ταμείο ανεργίας.

Link to comment
Share on other sites

Στα 5 μηνα τα συνολικά ενσημα είναι 125. Οπότε από μόνα τους δεν φτάνουν για ταμείο ανεργίας.

 

Μια χαρα φτανουν τα ενσημα. Απλα σου αφαιρουν τους 2 τελευταιους μηνες και ετσι δεν φτανουν.

Link to comment
Share on other sites

Που μπορούμε να μάθουμε τις εκπτώσεις, εαν υπάρχουν, για τους κατόχους κάρτας ανεργίας ΟΑΕΔ?

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Εκπτώσεις σε τι; Αν εννοείς σε θεάματα και πολιτιστικά, σε πολλές περιπτώσεις κινηματογράφοι, θέατρα, μουσεία έχουν μειωμένο εισιτήριο ή δωρεάν ή ειδικές προσφορές μέσα από κάποια διαδικασία. Αυτό δεν είναι κάτι που το ορίζει ο οαεδ αλλά αυτός που προσφέρει την έκπτωση, οπότε δεν νομίζω να υπάρχει κάτι σαν επίσημη λίστα. Πηγαίνεις ρωτώντας.

Για μεταφορές δεν ξέρω κάτι, εδώ πιο πάνω διάβασα για έκπτωση στη μηνιαία κάρτα απεριόριστων διαδρομών, μάλλον για τον οασθ.

Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω...

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Που μπορούμε να μάθουμε τις εκπτώσεις, εαν υπάρχουν, για τους κατόχους κάρτας ανεργίας ΟΑΕΔ?

 

Εκπτωσεις σε καταστηματα που κανουν προσφορες για ανεργους αλλα και εκπτωσεις σε συνδεσεις ιντερνετ και κινητης τηλεφωνιας απο ολους τους παροχους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορουν να βγαλουν μειωμενη(ΟΧΙ -50%) μηνιαια καρτα απεριοριστων διαδρομων.

 

Ξέρεις αν είναι σίγουρο? Και κάτι ακόμα μήπως ξέρεις πόσο κάνουν?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

φυσικα κ ξερω, αφου τετοια χρησιμοποιω. κανουν 24 ευρω στο ΕΚΘ.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Πριν λίγες μέρες ρώτησα σε ένα εκδοτήριο του Μετρό και μου είπαν ότι οι άνεργοι μετακινούνται δωρεάν και σε περίπτωση ελέγχου θα πρέπει να δείξουν την βεβαίωση τους και ταυτότητα.
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες ρώτησα σε ένα εκδοτήριο του Μετρό και μου είπαν ότι οι άνεργοι μετακινούνται δωρεάν και σε περίπτωση ελέγχου θα πρέπει να δείξουν την βεβαίωση τους και ταυτότητα.

Αυτό ισχύει από τον Ιούνιο (η Μαιο δεν θυμάμαι ακριβως) που μας πέρασε και συνεχίζει μεχρι σήμερα. Οι άνεργοι μετακινουντε δωρεάν και αν κάποιος τους ζητήσει εισιτήριο δείχνουν την ταυτότητα τους και την κάρτα ανεργίας του οαεδ!!!! Βλέπεις όμως η τηλεόραση δεν έχει πει τίποτα γι αυτό τόσο καιρο για να ενημερωθεί ο κοσμος!!! Δεν τους συμφαίρει να μαθευτεί γιατί οι μισοί Έλληνες είναι άνεργοι κ αν το μάθουν θα χάσουν λεφτά από τα εισιτήρια ....... Φαντάζεσαι να μην πληρώνει σχεδόν κανείς εισιτήριο;

Ταυτότητα και ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΗ κάρτα του ταμειου πρέπει να έχουμε πάνω μας!!! Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.

 

Κυκλοφορώ καθημερινά με τα μέσα μαζικής μεταφορας. Όσες φορές μου ζήτησαν εισιτήριο αυτά έδειξα και ήμουν οκ!

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

^ Δεν έψαξα την ανακοίνωση του ΟΑΣΑ, το έμαθα από κάποιον γνωστό και έτσι δεν ξέρω τι ακριβώς λέει η ανακοίνωση αλλά υποθέτω ότι ισχύει από τον Ιούλιο που ήταν όλες οι μετακινήσεις δωρεάν λόγω capital controls και μετά όταν επανήλθαν τα εισιτήρια για τους άλλους διατηρήθηκε χωρίς να το διατυμπανίζουν η δωρεάν μετακίνηση μόνο για τους ανέργους. Εγώ όλον αυτόν τον καιρό δεν το ήξερα και επικύρωνα ολόκληρο εισιτήριο για 2-4 μετακινήσεις την εβδομάδα που χρησιμοποιώ ΜΜΜ...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σού και εγώ έτσι γνωρίσω ότι από την στιγμή πού τελειώνει το πρόγραμμα παίρνω απόλυσή σωστά???και αφού συμπληρώνω τα ένσημα δικαιούμαι ταμείο ανεργίας???
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σού και εγώ έτσι γνωρίσω ότι από την στιγμή πού τελειώνει το πρόγραμμα παίρνω απόλυσή σωστά???και αφού συμπληρώνω τα ένσημα δικαιούμαι ταμείο ανεργίας???

 

Nαι σε καθε περιπτωση παιρνεις απολυση ειτε σε προγραμμα ειτε σε συμβαση ορισμενου χρονου και εφοσον με τον αριθμο των ενσημων εισαι οκ φυσικα και δικαιουσαι ταμειο ανεργιας... για ποσο καιρο θα σου πουνε ετσι και αλλιως εκει... απο την μερα που θα δωσεις τα δικαιολογητικα (Ταυτοτητα και μια φωτοτυπια αυτης,Την απολυση,Εκκαθαριστικο εφοριας,Φωτοτυπια της πρωτης σελιδας του βιβλιαριου της Εθνικης τραπεζας οπου διακρινεται καθαρα ο αριθμος λογαριασμου.Αν δεν εχεις θα σου δωσουν ενα χαρτι για να ανοιξεις λογαριασμο στην εθνικη μιας και πληρωνει μονο σε αυτην.) υπολογιζε 3 βδομαδες και ανω.Σε περιπτωση που εχεις παιδια νομιζω χρειαζεται και βιβλιαριο υγειας.Τα Ενσημα τα βλεπουν ονλαιν πλεον παλι καλα....

Αυτα αν εχω ξεχασει κατι ας με συμπληρωσει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Nαι σε καθε περιπτωση παιρνεις απολυση ειτε σε προγραμμα ειτε σε συμβαση ορισμενου χρονου και εφοσον με τον αριθμο των ενσημων εισαι οκ φυσικα και δικαιουσαι ταμειο ανεργιας... για ποσο καιρο θα σου πουνε ετσι και αλλιως εκει... απο την μερα που θα δωσεις τα δικαιολογητικα (Ταυτοτητα και μια φωτοτυπια αυτης,Την απολυση,Εκκαθαριστικο εφοριας,Φωτοτυπια της πρωτης σελιδας του βιβλιαριου της Εθνικης τραπεζας οπου διακρινεται καθαρα ο αριθμος λογαριασμου.Αν δεν εχεις θα σου δωσουν ενα χαρτι για να ανοιξεις λογαριασμο στην εθνικη μιας και πληρωνει μονο σε αυτην.) υπολογιζε 3 βδομαδες και ανω.Σε περιπτωση που εχεις παιδια νομιζω χρειαζεται και βιβλιαριο υγειας.Τα Ενσημα τα βλεπουν ονλαιν πλεον παλι καλα....

Αυτα αν εχω ξεχασει κατι ας με συμπληρωσει καποιος.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες κι εγώ. Τον Ιανουάριο θα πέσω κι εγώ στο ταμείο για πρώτη φορά. Δεν ήξερα ότι θέλουν μόνο ΕΤΕ λογ/σμό. Κατά λάθος έχω έναν, θα πρέπει να πάω και για χρεωστική όμως.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://www.protothema.gr/greece/article/530563/oasa-diagrafei-ta-prostima-pou-ehoun-epivlithei-se-anergous-/

Ο ΟΑΣΑ διαγραφει τα πρόστιμα που είχαν δωθει στους ανεργους.

Δεν ξέρω αν επιτρέπετε να ποστάρω αυτό το λινκ..... Το βάζω ομως για όποιον ενδιαφέρετε.

 

-------Για το διάστημα 2 Ιουλίου 2010 έως 2 Ιουλίου 2015 ----------Προϋπόθεση για την διαγραφή του προστίμου είναι ο παραβάτης να είναι εγγεγραμμένος στον ΟΑΕΔ ως άνεργος κατά την ημερομηνία τέλεσης της παράβασης

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...