Jump to content

ΟΑΕΔ και κάρτα ανεργίας


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.taxheaven.gr/acforum/lofiversion/index.php?t61309.html

<<Η αίτηση υποβάλλεται εντός 60 ημερών από την ημερομηνία απόλυσης.>>

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας απο καποιο γραφειο οαεδ..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Απαντήσεις 227
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σάς θέλω να ρωτήσω για την Κάρτα οαεδ αν ξέρετε. Όταν λήγει Σάββατο μπορουμε να την ανανεώσουμε την Δευτέρα;
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να την ανανεωνεις μεχρι πριν 5μερες

απο τοτε που την εχεις εκδοση.

π.χ.αμα εκδοθηκε 13 μπορεις να την ανανεωσεις

9/10/11/12/13.μετα τις 13 ακυρωνεται.:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σε ολους,

 

θα ηθελα να κανω κ εγω μια ερωτηση καλου κακου, μιας και δεν εχουν περασει 60 μερες απο την απολυση μου:

 

Βγαινω πρωτη φορα στην ανεργια. Δουλεψα με συμβαση ορισμενου χρονου ενα 8μηνο (1/4/09 εως 30/11/09) και εναν ακομη μηνα λιγο νωριτερα (9/12/08 εως 9/1/09).

 

Υπαρχει περιπτωση να δικαιουμαι επιδομα? Οπως τα υπολογιζω καλυπτω τις 125 μερες που απαιτουνται για το τελευταιο 14μηνο, αλλα δεν ξερω για το πως αυτες πρεπει να ειναι κατανεμημένες...

 

Εκδοση καρτας ανεργιας μπορω να κανω οπως και να'χει παντως, ετσι? Μηπως ξερετε τι ακριβως δικαιολογητικα χρειαζονται (για τη καρτα)??

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα!

Για να βγαλεις καρτα ανεργιας χρειαζονται τα ακολουθα:

1)Ταυτότητα.

2)Λογαριασμό στο όνομά σου πρόσφατο ( ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΚΙΝΗΤΟ κ.α.) ή συζύγου ή γονέων.

3)Τελευταίο εκκαθαριστικό ή φορολογική δήλωση ( αν δεν υπάρχει , βεβαίωση από την εφορία ότι δεν κάνεις φορολογική δήλωση.)

Τωρα οσον αφορα το επιδομα ανεργιας,αν αφαιρεσουμε τους δυο μηνες,εχεις απο 30/09/08 εως 30/09/09 συνολικα 175 ημερες εργασιας και απο το διαστημα 30/09/07 εως 30/09/08 καμμια ημερα οποτε δεν το δικαιουσαι !

Προϋποθέσεις χορήγησης του επιδοματος ειναι :

Αν επιδοτείσαι για πρώτη φορά πρέπει να έχεις πραγματοποιήσει 80 μέρες εργασίας τον χρόνο , τα δύο προηγούμενα χρόνια από την επιδότησή σου . Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχεις συμπληρώσει 125 μέρες εργασίας χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες . Επίδομα παίρνεις και αν έχεις πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα χρόνια πριν από την απόλυσή σου 200 μέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο μήνες ) από τις οποίες 80 μέρες το λιγότερο τον χρόνο.

-
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

κάρτα ενεργείας μπορεί να βγάλει κάποιος αν είναι φοιτητής? Έχω ακούσει πως απαγορεύετε

και αν ναι ποιες είναι οι κυρώσεις?

Εφόσον βγάλει αποκρύπτοντας την αλήθεια

Σημείωση δεν μιλώ για επίδομα ενεργείας

Edited by notis144
tool
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

με κάθε επιφύλαξη, νομίζω ότι μπορείς να γραφτείς στον ΟΑΕΔ, και να βγάλεις κάρτα ανεργίας, αλλά δεν δικαιούσαι επίδομα ανεργίας.

Πήγαινε στον ΟΑΕΔ σου και ρώτησε. Τον τελευταίο καιρό έχει μειωθεί η "πελατεία" γιατί κόπηκαν τα διάφορα επιδόματα που δίνονταν και δεν πολυπηγαίνει ο κόσμος και έτσι δεν θα βρεις ουρές και θα εξυπηρετηθείς γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

κάρτα ανεργίας βγαζεις ΣΙΓΟΥΡΑ ακόμα και αν παραιτηθεις.

 

Θες ταυτοτητα και εκκαθαριστικο, ειναι δουλεια 5 λεπτων , εξραταται ποσο βαριεται ο υπαλληλος.

 

Απλα δεν εχεις επιδομα ανεργιας.

 

Επισης το μονο που σου προσφερει ειναι μορια για ΑΣΕΠ, μη φανταστεις οτι αυτοι σου βρισκουν δουλεια. Αυτοι βαζουν υπογραφη και ο επομενος

:X
Link to comment
Share on other sites

Guys, επειδή εδώ έχω βρεί λύση και πληροφορίες για διάφορα θέματα, απευθύνομαι σ εσάς γιατι όλο και σε κάποιον θα έχει συμβεί να έχει χάσει την κάρτα ανεργιας του.

 

Σήμερα, κάπου στη διάρκεια ενός ταξιδιού απο επαρχία-Αθήνα έχασα την κάρτα ανεργίας μου. Υπάρχουν μόνο δύο σημεία μόνο που μπορεί να την έχασα: μέσα στο λεωφορείο ή στο ταξί για το σπίτι.

 

Το θέμα που έχω απορία είναι το εξής: καθώς ο οδηγός του λεωφορείου με τον οποίο επικοινωνήσαν αργά (δεν τον καλούσαν λεει γιατι μπορει να κοιμόταν - λογική αιτιολογία) λεει με μια ματια δεν βρήκε κάτι (αλλά για σίγουρα θα μου πουν αυριο) και τον ταξιτζή δεν νομίζω να τον βρώ, υποθέτω πως πάνω απο 50% δεν θα τη βρώ τη κάρτα.

Ξέρει απο εμπειρια να μου πει κανείς όταν χάσει την κάρτα ανεργίας του, αν του βγάζουν ακριβώς ίδια?? Δηλαδή ίδιο αριθμό κλπ.? Με καίει το θέμα και θα σας πώ γιατι. Ανήκω στους προστατευόμενους του νόμου 2463 και η κάρτα μου δεν ανανεώνεται αρα δεν φοβάμαι μη λήξει. Αλλα σήμερα πριν μπώ στο λεωφορείο την είχα χρησιμοποιήσει σαν δικαιολογητικό για επίδομα προνοίας , και την προηγούμενη εβδομάδα είχα δώσει τον αριθμό της για να εγγραφώ σ ενα προγραμμα της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς. Οπότε αυτά εκρεμμούν μ αυτή την συγκεκριμένη κάρτα. Άσε π φοβάμαι μη γίνει καμια επιπλοκή με τους μήνες ανεργίας μου.

 

Sorry για την πολυλογία αλλα χρειάζομαι τα φώτα κάποιου που να ξέρει!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να κάνω μια ερώτηση κρίσεως;

Αν πας στον ΟΑΕΔ για να πάρεις επίδομα ανεργίας (και έχεις όλα τα ένσημα και χαρτιά που χρειάζονται) και δεν πεις ότι είσαι φοιτητής, δεν το παίρνεις;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, από την προσωπική μου εμπειρία, και μέχρι σήμερα, αν εσύ δεν τους πεις ότι είσαι φοιτητής, ο ΟΑΕΔ δεν θα το καταλάβει. Εγώ είμαι από την πρώτη εγγραφή μου στους ανέργους και μέχρι και σήμερα (αιώνια) φοιτήτρια. Και έχω πάρει επιδόματα, βοηθήματα, έχω κάνει σεμινάρια. Βέβαια, ανεπίσημα, η εργασιακοί μου σύμβουλοι το ξέρουν πλέον ότι είμαι φοιτήτρια αλλά λόγω... "αιωνιότητας" δεν ασχολούνται. Εξάλλου, οι περισσότεροι με τους οποίους είχα συναλλαγή είναι καλά παιδιά και πάντα θέλουν να βοηθήσουν και δείχνουν κατανόηση.

Οπότε, πέρασε το ντούκου αρχικά, και μετά, αν τους γνωρίσεις και είναι οκ άτομα, βλέπεις αν θελήσεις να το συζητήσεις.

Απλώς, έχε στο νου σου ότι γίνεται μια "συνέντευξη" κατά την οποία συμπληρώνεται η "εξατομικευμένη παρέμβαση" (τουλάχιστον έτσι ήταν μέχρι πριν κάποιο καιρό), οπότε θα σε ρωτήσουν για το μορφωτικό σου επίπεδο και διαφορά τέτοια και καλύτερα να είσαι προετοιμασμένος γιατο τι θα πεις -μήπως πέσεις σε κανένα στραβόξυλο.

Link to comment
Share on other sites

tseapis, κάτι σου ξεφεύγει. Αν είσαι φοιτητής και δεν δικαιούσαι φοιτητική μέριμνα, είτε γιατί είσαι στο ΕΑΠ, είτε γιατί έχεις συμπληρώσει τα χρόνια που δικαιούσαι, τότε μπορείς κανονικά να εγγραφείς στο ταμείο ανεεργείας.

 

Παρεπιπτόντως, βγήκε επιδότηση για νέους επιχειρηματίες, 24000€

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδια δουλευω 2 χρονια σε μια ετερεια και ενδεχετε να με απολυσουν τωρα...μπένω κανονικα ταμειο ανεργειας του ΟΑΕΔ,αλλα τον Νοεμβριο μπένω φαντάρος,τι γινετε σε αυτη την περιπτωση?μπένω στο ταμείο για να πέρνω το επίδομα?
Link to comment
Share on other sites

Μην πεις ότι μπαίνεις φαντάρος.

Ναι, αλλά γίνεται να παίρνει το επίδομα;

Αφού ζητάνε ταυτότητα (κανονική όχι στρατιωτική). Άσε δε το γεγονός πως πρέπει να παρουσιάζεσαι κάθε μήνα για να παίρνεις το επίδομα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΥΒΛΑΚΙ και πως θα παρουσιαζομε στον ΟΑΕΔ για να πέρνω το επίδομα?

 

Το επίδομα μπορείς να το πάρεις μέχρι και 60 ημέρες μετά την κανονική ημέρα πληρωμής. Όλο και κάποια άδεια θα μπορείς να πάρεις μέσα σε δύο μήνες αν είσαι τυχερός και θα μπορείς να πάρεις και τα δύο επιδόματα μαζί.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δουλευω 2 χρονια σε μια ετερεια και ενδεχετε να με απολυσουν τωρα...μπένω κανονικα ταμειο ανεργειας του ΟΑΕΔ,αλλα τον Νοεμβριο μπένω φαντάρος,τι γινετε σε αυτη την περιπτωση?μπένω στο ταμείο για να πέρνω το επίδομα?

 

Ίσως εδώ να βρεις κάτι που σε ενδιαφέρει

 

http://www.omhroi.gr/modules.php?op=modload&name=phpBB_14&file=index&action=viewtopic&topic=7402&forum=2&4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...