Jump to content

ΟΑΕΔ και κάρτα ανεργίας


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 227
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες κι εγώ. Τον Ιανουάριο θα πέσω κι εγώ στο ταμείο για πρώτη φορά. Δεν ήξερα ότι θέλουν μόνο ΕΤΕ λογ/σμό. Κατά λάθος έχω έναν, θα πρέπει να πάω και για χρεωστική όμως.

 

Ναι στον Λογαριασμο πρεπει να εισαι εσυ δικαιουχος.Φωτοτυπια την πρωτη σελιδα του λογαριασμου θα κανεις γιατι τον θελει ο ΟΑΕΔ.Ενα σωρο χαρτουρα δηλαδη για το τιποτα.Ναι χρεωστικη καρτα αν δεν εχεις θα πρεπει να βγαλεις.Αντε και σε καλη μερια τα ατελειωτα 360 .... :p

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τα ένσημα στην προηγούμενη δουλεία μου δούλευα 4ωρη αλλά έπαιρνα 22 ένσημα τώρα εδώ πού είμαι με το πρόγραμμα δουλεύω κανονικό 8ωρο δεν θα έχω πρόβλημα????δούλευα από τον Σεπτέμβρη 2013 μέχρι οκτώμβρη 2014 4 ωρο με 22 ένσημα και από Ιανουάριο του 2015 μέχρι και Γενάρη 2016 8 ωρο....συμπληρώνω τα ένσημα σωστά????
Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τα ένσημα στην προηγούμενη δουλεία μου δούλευα 4ωρη αλλά έπαιρνα 22 ένσημα τώρα εδώ πού είμαι με το πρόγραμμα δουλεύω κανονικό 8ωρο δεν θα έχω πρόβλημα????δούλευα από τον Σεπτέμβρη 2013 μέχρι οκτώμβρη 2014 4 ωρο με 22 ένσημα και από Ιανουάριο του 2015 μέχρι και Γενάρη 2016 8 ωρο....συμπληρώνω τα ένσημα σωστά????

 

Τα 4ωρα ενσημα απ οτι ξερω ειναι κανονικα ενσημα οπως και τα 8ωρα. Δεν εχουν καποια διαφορα, ολοκληρα ενσημα ειναι και τα δυο. Εκει που υπαρχει διαφορα με τα 4ωρα ειναι στη συνταξη, απ οτι γνωριζω.

Αν κανω καποιο λα8ος ας με διορθώσει οποιος ξερει.

παντς παλιοτερα με 4ωρα έμπαινα στο ταμειο, και τα μετραγαν κανονικα οπως ολα τα ενσημα.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου το μονό μου άγχος είναι ότι από Σεπτέμβρη του 2013 μέχρι και τον Οκτωβρη δούλευα αρχές Νοέμβρη έκανα οικειοθελή αποχώρησή και προσελήφθη στην καινούρια μου δουλεία Γενάρη του 15 μέχρι και Γενάρη του 16 πού τελειώνει και το πρόγραμμα ....θα έχω πρόβλημα λόγω του διαστήματος αυτού πού δεν δούλευα Νοέμβριο Δεκέμβρη????με τα ένσημα εννοώ????
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου το μονό μου άγχος είναι ότι από Σεπτέμβρη του 2013 μέχρι και τον Οκτωβρη δούλευα αρχές Νοέμβρη έκανα οικειοθελή αποχώρησή και προσελήφθη στην καινούρια μου δουλεία Γενάρη του 15 μέχρι και Γενάρη του 16 πού τελειώνει και το πρόγραμμα ....θα έχω πρόβλημα λόγω του διαστήματος αυτού πού δεν δούλευα Νοέμβριο Δεκέμβρη????με τα ένσημα εννοώ????

 

Αν θυμαμαι καλα τα ενσημα που λαμβανονται υποψην ειναι αυτα που εχεις το τελευταιο 14μηνο και αφου αφαιρεθουν οι 2 τελευταιοι μηνες.

Αν σε αυτο το διαστημα εχεις τα εσημα που απαιτουνται , τοτε δεν θα εχεις προβλημα. Δεν παιζει ρολο αν στο ενδιαμεσο δεν δουλευες καποιους μηνες.

Αρκει να εχεις οσα ενσημα χρειάζονται για να μπεις στο ταμειο και φυσικα να εχεις φυγει απο την τελευταια σου δουλεια με απολυση και οχι με παραιτηση.

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο 12 μηνο έχω 25 ενσημα το μήνα δηλαδή 300 στον τελευταίο 14μηνο 305( 5 ηταν τον μήνα Νοέμβριο αφού μετά παραιτήθηκα) εάν αφαιρέσω τους 2 τελευταίους μήνες μένουν 255 είμαι στα πλαίσια σωστά???? Όσον αφορά παραίτησή η απόλυσή από την στιγμή πού είμαι μέσω προγράμματος του οαεδ δεν παίρνω παραίτησή παίρνω τέλος σύμβασης σωστά???
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο 12 μηνο έχω 25 ενσημα το μήνα δηλαδή 300 στον τελευταίο 14μηνο 305( 5 ηταν τον μήνα Νοέμβριο αφού μετά παραιτήθηκα) εάν αφαιρέσω τους 2 τελευταίους μήνες μένουν 255 είμαι στα πλαίσια σωστά???? Όσον αφορά παραίτησή η απόλυσή από την στιγμή πού είμαι μέσω προγράμματος του οαεδ δεν παίρνω παραίτησή παίρνω τέλος σύμβασης σωστά???

 

Ναι εφοσον τελειωνει το προγραμμα και απολυεσαι τοτε δεν ειναι παραιτηση.Παραιτηση οταν εσυ δηλωσεις γραπτως οτι παραιτησε της εργασιας σου.Πριν την ληξη του ορισμενου χρονου εργασιας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά θα με τρελάνουν σε αυτό τον οαεδ έχω το 2013 90 ένσημα το 2014 215 και το 2015 301 . Το τελευταίο 14μηνό πλην τους 2 τελευταίους μήνες Μου βαίνουν 251 ένσημα...δικαιούμαι ταμείο σωστά?????αύριο βγαίνει η απόλυσή και πάω να κάνω χαρτιά δικαιούμαι σωστά????
Link to comment
Share on other sites

απολυση ή παραιτηση?

στο ΟΑΕΔ τι σου λενε...δεν δικαιουσε;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Απόλυσή απλα μου λενε οτι δεν μπορουμε νασου πουμε μολις βγει η αποφαση....τόσα ένσημα και δεν φαίνεται???

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απόλυσή έχω γιατί είμαι από πρόγραμμα...απλά δεν Μου λένε εάν δικαιούμαι Μου είπαν θα το μάθω νταν βγει η απόφασή σε 2 μήνες περίπου....συγνώμη αφού τα ένσημα φαίνονται δεν έχουν μία εικόνα ????τόσα ένσημα είναι δυνατόν να μην δικαιούμαι?????

Link to comment
Share on other sites

Απόλυσή απλα μου λενε οτι δεν μπορουμε νασου πουμε μολις βγει η αποφαση....τόσα ένσημα και δεν φαίνεται???

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

....Μου είπαν θα το μάθω νταν βγει η απόφασή σε 2 μήνες περίπου........

 

Δεν ισχυει αυτο που σου ειπαν με τιποτα.

Ειναι υποχρεωμενοι να σου πουμε μεχρι σημερα τι ενσημα εχεις. Και αν δεν μπορουν να δουνε μεχρι την τελευταια ημερα (γιατι ισως ετσι ειναι το συστημα)σιγουρα θα μπορουν μεχρι καποιο μηνα. Οποτε μεχρι αυτο το μηνα ...να σου πουνε αν δικαιουσε. Επιση μην το αφησεις ετσι γιατι αν περασει καποιο χρονικο διαστημα και δεν πας για επιδομα ανεργιας ...το χανεις.

Ενα γνωστος μου πηγε μετα απο 2 μηνες ..και το ειχε χασει.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωσή να το αφήσω την δεύτερα πάω να καταθέσω χαρτιά ....σύμφωνα με τα ένσημα πού είπα δικαιούμαι έτσι δεν είναι ?????

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ισχυει αυτο που σου ειπαν με τιποτα.

Ειναι υποχρεωμενοι να σου πουμε μεχρι σημερα τι ενσημα εχεις. Και αν δεν μπορουν να δουνε μεχρι την τελευταια ημερα (γιατι ισως ετσι ειναι το συστημα)σιγουρα θα μπορουν μεχρι καποιο μηνα. Οποτε μεχρι αυτο το μηνα ...να σου πουνε αν δικαιουσε. Επιση μην το αφησεις ετσι γιατι αν περασει καποιο χρονικο διαστημα και δεν πας για επιδομα ανεργιας ...το χανεις.

Ενα γνωστος μου πηγε μετα απο 2 μηνες ..και το ειχε χασει.

 

Δεν υπάρχει περίπτωσή να το αφήσω την δεύτερα πάω να καταθέσω χαρτιά ....σύμφωνα με τα ένσημα πού είπα δικαιούμαι έτσι δεν είναι ?????

Link to comment
Share on other sites

αν ειχες κωδικους στο taxis ή κωδικους στο ικα, θα ηξερες ποσα ακριβως ειναι.

Με αυτα που καταλαβα και με βαση αυτο http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=688:2012-03-09-17-10-3&catid=71:2012-02-02-08-25-33&Itemid=748&lang=el ,

νομιζω δικαιουσαι

Link to comment
Share on other sites

Ψιλο ασχετη....

Σε προγραμμα ΟΑΕΔ για θεση σε φροντιστηριο, 24+3μηνες θα γινει ...παρατηση ή απολυση. Δεν ξερω πιο ειναι το πιο σωστο.

 

Ειπαν για να μπορεσει να τον ξαναπροσλαβουν αργοτερα (μετα το επιδομα ανεργειας) στο ιδιο φροντιστηριο, θα πρεπει να δουλεψει παλι σε καποιο αλλο (ή στο ιδιο δεν το καταλαβα καλα) φροντιστηριο, για ενα-δυο μηνες και μετα να φυγει. Ισχυει κατι τετοιο ή ειναι *******;

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα με τρελάνουν σε αυτό τον οαεδ έχω το 2013 90 ένσημα το 2014 215 και το 2015 301 . Το τελευταίο 14μηνό πλην τους 2 τελευταίους μήνες Μου βαίνουν 251 ένσημα...δικαιούμαι ταμείο σωστά?????αύριο βγαίνει η απόλυσή και πάω να κάνω χαρτιά δικαιούμαι σωστά????

 

Τα ένσημα Μου είναι αυτά πού γράφω τα έχω δει μέσω taxis ναι μεν δεν φαίνονται του Δεκεμβρίου και Γενάρη αλλά ξέρω ποσά θα μπουν....επομένως δικαιούμαι σωστά???και σύμφωνα με αυτά πού λέει ο οαεδ βγαίνει και 12 μηνό ....σωστά δεν τα λέω ????θα με τρελάνουν αυτοί???

Link to comment
Share on other sites

απολυση 31/12/2015. παω στον οαεδ καταθετω ολα τα χαρτια και μου λενε να παω 1/3 εως 27/3 για να μαθω αν διακαιουμαι ταμειο και για ποσο διαστημα. ξερω οτι δικαιουμαι ταμειο για 12 μηνες. το ερωτημα ειναι το εξης. το δωδεκαμηνο επιδοτησης απο τον οαεδ ξεκιναει απο την ωρα που θα βγει η αποφαση, δηλαδη ας πουμε 1/3, η απο 1/1 και οταν βγει η αποφαση θα παρω αναδρομικα το ποσο για ιανουαριο και φεβρουαριο?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα με τρελάνουν σε αυτό τον οαεδ έχω το 2013 90 ένσημα το 2014 215 και το 2015 301 . Το τελευταίο 14μηνό πλην τους 2 τελευταίους μήνες Μου βαίνουν 251 ένσημα...δικαιούμαι ταμείο σωστά?????αύριο βγαίνει η απόλυσή και πάω να κάνω χαρτιά δικαιούμαι σωστά????

 

Η απόφαση για το αν δικαιούσαι ή όχι βγαίνει σε δυο μήνες από τη μέρα που πας στον ΟΑΕΔ, δεν μπορεί να σου πει ο υπάλληλος εκείνη τη στιγμή. Δεν είμαι ειδικός αλλά με τόσα ένσημα καταλαβαίνω ότι δικαιούσαι.

 

απολυση 31/12/2015. παω στον οαεδ καταθετω ολα τα χαρτια και μου λενε να παω 1/3 εως 27/3 για να μαθω αν διακαιουμαι ταμειο και για ποσο διαστημα. ξερω οτι δικαιουμαι ταμειο για 12 μηνες. το ερωτημα ειναι το εξης. το δωδεκαμηνο επιδοτησης απο τον οαεδ ξεκιναει απο την ωρα που θα βγει η αποφαση, δηλαδη ας πουμε 1/3, η απο 1/1 και οταν βγει η αποφαση θα παρω αναδρομικα το ποσο για ιανουαριο και φεβρουαριο?

Εγώ απολύθηκα 30/4, πήγα στον ΟΑΕΔ 10/5, η απόφαση βγήκε 10/7 αλλά χρήματα στο λογαριασμό μου πρωτομπήκαν τον Ιούνιο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θελω να ξεκαθαρισω και εγω. Το διμηνο που μεσολαβει μεχρι να βγει η αποφαση θεωρειται χαμενο η θα παρω τα χρηματα αναδρομικα και γιαυτο το διαστημα?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θελω να ξεκαθαρισω και εγω. Το διμηνο που μεσολαβει μεχρι να βγει η αποφαση θεωρειται χαμενο η θα παρω τα χρηματα αναδρομικα και γιαυτο το διαστημα?

Είναι λίγο παράλογο το σύστημα του ΟΑΕΔ αλλά συνήθως πρώτα μπαίνουν τα χρήματα στο λογαριασμό και μετά βγαίνει η απόφαση. Η επιδότηση ξεκινάει από τη μέρα που πας στο ταμειο και καταθέτεις τα χαρτιά σου ουσιαστικά οπότε λογικά προς τα τέλη φλέβάρη θα μπουν τα χρήματα του πρώτου μήνα άσχετα που δε θα έχεις πάρει την απόφαση ακόμα.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο παράλογο το σύστημα του ΟΑΕΔ αλλά συνήθως πρώτα μπαίνουν τα χρήματα στο λογαριασμό και μετά βγαίνει η απόφαση. Η επιδότηση ξεκινάει από τη μέρα που πας στο ταμειο και καταθέτεις τα χαρτιά σου ουσιαστικά οπότε λογικά προς τα τέλη φλέβάρη θα μπουν τα χρήματα του πρώτου μήνα άσχετα που δε θα έχεις πάρει την απόφαση ακόμα.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωριζω σιγουρα.

Ρωτησες γιατι να πας 2 μηνες μετα απο την ληξη σου; Γιατι δηλαδη να πας Μαρτιο για να δεις αν δικαιουσαι και οχι τωρα ιανουαριο;

όπως και να εχει...αν πας τοτε μαρτιο...και δικαιουσε...και κανεις τα χαρτια σου τοτε...δεν νομιζω να σου δωσουν αναδρομικα χρηματα τους μηνες πριν. Πιστευω οτι απο τοτε που θα κανεις τα χαρτια και θα δωσουν οκ.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωριζω σιγουρα.

Ρωτησες γιατι να πας 2 μηνες μετα απο την ληξη σου; Γιατι δηλαδη να πας Μαρτιο για να δεις αν δικαιουσαι και οχι τωρα ιανουαριο;

όπως και να εχει...αν πας τοτε μαρτιο...και δικαιουσε...και κανεις τα χαρτια σου τοτε...δεν νομιζω να σου δωσουν αναδρομικα χρηματα τους μηνες πριν. Πιστευω οτι απο τοτε που θα κανεις τα χαρτια και θα δωσουν οκ.

 

Μου ειπαν να παω δυο μηνες μετα απο τοτε που κατεθεσα τα χαρτια γιατι τοτε θα βγει η αποφαση για το αν δικαιουμαι η οχι ταμειο ανεργιας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αρα τα χαρτια τα κατεθεσες...οκ τοτε
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει ο παν ισχυει.Γενικα ειναι μπαχαλο η υποθεση με τον ΟΑΕΔ ο καθε ΟΑΕΔ σε καθε περιοχη μπορει να κανει οτι θελει.Στα Χανια τουλαχιστον η διαδικασια τους μηνες οπου απολυονται οι εποχικοι δηλαδη απο Οκτ μεχρι και Δεκ. γινεται χαμος.Μεχρι και 60 ημερες δινανε περσι διορια για δηλωση ανεργιας.(60 ημερες απο την ημερομηνια απολυσης!!) Αλλα οι αποφασεις βγαινανε αρκετα γρηγορα δηλαδη καποιος που δηλωνοτανε πχ 20-25οκτ σε ενα μηνα επαιρνε ηδη τον πρωτο μηνα στον τραπεζικο λογαριασμο.

Ισως αργει λογο υπερβολικου φορτου εργασιας και εκει στον ΟΑΕΔ η υποστελεχωση παει συννεφο και οι υπαλληλοι δεν φημιζονται για την σπιρταδα τους ....

Εχεις παρει και κλειδαριθμο κανονικα για τις ηλεκτρονικες υπηρεσιες του ΟΑΕΔ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...