Jump to content

ΟΑΕΔ και κάρτα ανεργίας


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 227
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά λίγο να ξεκαθαρίσουμε τα πράγατα με τις αποφάσεις κλπ.

Από την στιγμή που θα καταθέσεις τα χαρτιά σου πχ εγώ στις 30 Νοέμβρη, και εφόσον τα ένσυμα σου πληρούν τις προυποθέσεις, περιμένεις σαράντα μέρες να βγεί η απόφαση που σημαίνει ότι γύρω στις 10 Γενάρη άσχετα αν έχεις υπογράψει η όχι την απόφαση αυτή (θα το κάνεις κάποια στιγμή) αρχίζεις και κάνεις βόλες γύρω από τα ΑΤΜ της Εθνικής να δεις αν μπήκαν τα λεφτά! Στην περίπτωση αυτή θα έχει και το τεράστιο δώρο Χριστουγένων μέσα που ανέρχεται στα 40 ευρώ σύνολο 400 μαζί με τον πρώτο μήνα.

Παλιά ήταν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ με επιταγές που ΕΠΡΕΠΕ να είσαι εκεί την μέρα που έβγαιναν και καθε μήνα για σφράγισμα και καπάκι γκισέ τράπεζας.

Γενικά μην περιμένετε οι υπάλληλοι στον ΟΑΕΔ να τα γνωριζουν όλα. Μπορούν όμως να μπουν στο σύστημα που επικοινωνεί με το ΙΚΑ κλπ και να δουν πόσα ένσυμα έχουμε.

 

Εδώ τώρα είναι κάτι που άλλαξε με ΣαμαροΒενιζέλο και λίγος κοσμος το γνωρίζει.

Δικαιούσε 400 (ήταν 450) μεροκάματα ανέργου ΠΛΑΦΟΝ μέσα σε μια τετραετία, περίπου 13 μήνες δηλαδή. Αν πάρω 12 μήνες πχ επίδομα φέτος, θα μου μείνει ΜΟΝΟ 1 ΜΗΝΑΣ για τα υπόλοιπα 3 χρόνια!!

 

ΑΡΘΡΟ 6 ΤΟΥ Ν. 1545/1985 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 8

 

«Από 1.1.2013, σε κάθε περίπτωση τα ημερήσια επιδόματα ανεργίας, εντός της προηγούμενης από την εκάστοτε έναρξη της επιδότησης λόγω ανεργίας, τετραετίας, δεν είναι δυνατόν να είναι περισσότερα των τετρακοσίων πενήντα (450). Εάν εντός της τετραετίας ο άνεργος έχει επιδοτηθεί για χρονικό διάστημα μικρότερο των τετρακοσίων πενήντα (450) ημερήσιων επιδομάτων, δικαιούται να επιδοτηθεί λόγω ανεργίας για τον υπόλοιπο αριθμό ημερήσιων επιδομάτων, μέχρι τη συμπλήρωση του ανώτατου ορίου των τετρακοσίων πενήντα (450) ημερήσιων επιδομάτων. Από 1.1.2014 τα ημερήσια επιδόματα ανεργίας στην τετραετία δεν είναι δυνατόν να είναι περισσότερα των τετρακοσίων (400).»

 

Εδώ αναλυτικά τα πάντα.

Edited by savo77
Link to comment
Share on other sites

Απλώς κάνεις ένα λάθος, τα 400 ημερομίσθια επιδότησης είναι 16 μήνες και όχι 13. Κάθε μήνας θεωρείται πως έχει 25 ημερομίσθια. Άρα μπορείς να επιδοτηθείς για 16 μήνες μέσα στη τετραετία.
Link to comment
Share on other sites

Απλώς κάνεις ένα λάθος, τα 400 ημερομίσθια επιδότησης είναι 16 μήνες και όχι 13. Κάθε μήνας θεωρείται πως έχει 25 ημερομίσθια. Άρα μπορείς να επιδοτηθείς για 16 μήνες μέσα στη τετραετία.

 

Εγώ δούλευα 4 χρόνια και πήρα 12 μήνες ταμείο. Έπρεπε να πάρω 16 δηλαδή?

Δεν κατάλαβα ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Απλώς κάνεις ένα λάθος, τα 400 ημερομίσθια επιδότησης είναι 16 μήνες και όχι 13. Κάθε μήνας θεωρείται πως έχει 25 ημερομίσθια. Άρα μπορείς να επιδοτηθείς για 16 μήνες μέσα στη τετραετία.

Αν μετράνε με τον ίδιο τροπο τότε ναι έχεις δίκιο.Δεν είμαι σίγουρος γι αυτό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ δούλευα 4 χρόνια και πήρα 12 μήνες ταμείο. Έπρεπε να πάρω 16 δηλαδή?

Δεν κατάλαβα ακριβώς!

Πήρες το μέγιστο που αναλογεί στον κλάδο σου λογικά λόγω των ενσύμων που ειχες. Αν δικαιούσε 16 μήνες όπως είπε ο φίλος, την επόμενη φορά μέσα στην τετραετία ΑΝ είχες συμπληρώσει ένσυμα, θα έπαιρνες τα ρέστα 4 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Αν μετράνε με τον ίδιο τροπο τότε ναι έχεις δίκιο.Δεν είμαι σίγουρος γι αυτό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήρες το μέγιστο που αναλογεί στον κλάδο σου λογικά λόγω των ενσύμων που ειχες. Αν δικαιούσε 16 μήνες όπως είπε ο φίλος, την επόμενη φορά μέσα στην τετραετία ΑΝ είχες συμπληρώσει ένσυμα, θα έπαιρνες τα ρέστα 4 μήνες.

 

4 χρόνια επί 25 καθώς ήμουν μιαθωτος μας κάνουν 1200

Αν δουλέψω αλλον 1 χρόνο πάλι για 4 μήνες θα πάρω ή 12?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

 

Έπρεπε να πάω μέχρι σήμερα για παρουσία στον ΟΑΕΔ για το επίδομα ανεργίας και το ξέχασα και θα πάω την Δευτέρα.

Χάνω το επίδομα ανεργίας, γνωρίζει κάποιος;;;

 

Ευχριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έπρεπε να πάω μέχρι σήμερα για παρουσία στον ΟΑΕΔ για το επίδομα ανεργίας και το ξέχασα και θα πάω την Δευτέρα.

Χάνω το επίδομα ανεργίας, γνωρίζει κάποιος;;;

 

Ευχριστώ

Ήμουν σήμερα οαεδ για άλλη δουλειά, και έτυχε άκουσα μια κοπέλα να ρωτάει το ίδιο έναν υπάλληλο εκεί. Η απάντηση ήταν πως οι ανανεωσεις πλέον γίνονται ΜΌΝΟ ηλεκτρονικά μέσα από το site του οαεδ ή μέσω κεπ και δεν γίνεται πλέον στον οαεδ. Σήμερα είχε πέσει το site έλεγε η κοπέλα. Η υπάλληλος είπε πώς δεν θα είχε πρόβλημα αν το κάνει την δευτέρα.

 

Edit: όλα αυτά που γράφω ισχύουν για την κάρτα ανεργίας. Τώρα πρόσεξα πως ρωτάς κάτι άλλο, οπότε μην διαβάσεις καθόλου καλύτερα την απάντηση μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έπρεπε να πάω μέχρι σήμερα για παρουσία στον ΟΑΕΔ για το επίδομα ανεργίας και το ξέχασα και θα πάω την Δευτέρα.

Χάνω το επίδομα ανεργίας, γνωρίζει κάποιος;;;

 

Ευχριστώ

Μπααααααα όχι δεν θα έχεις πρόβλημα !

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ήμουν σήμερα οαεδ για άλλη δουλειά, και έτυχε άκουσα μια κοπέλα να ρωτάει το ίδιο έναν υπάλληλο εκεί. Η απάντηση ήταν πως οι ανανεωσεις πλέον γίνονται ΜΌΝΟ ηλεκτρονικά μέσα από το site του οαεδ ή μέσω κεπ και δεν γίνεται πλέον στον οαεδ. Σήμερα είχε πέσει το site έλεγε η κοπέλα. Η υπάλληλος είπε πώς δεν θα είχε πρόβλημα αν το κάνει την δευτέρα.

 

Edit: όλα αυτά που γράφω ισχύουν για την κάρτα ανεργίας. Τώρα πρόσεξα πως ρωτάς κάτι άλλο, οπότε μην διαβάσεις καθόλου καλύτερα την απάντηση μου!

Πως ανανεώνουμε ηλεκτρονικά ?? Αν έχεις κάποιο λινκ με ενδιαφέρει κ εμενα γιατί το εψαχνα Κ εγώ και δεν έβρισκα κάτι στο ίντερνετ! Εχω κάρτα ανεργίας και την ανανεώνω κάθε 3 μήνες άσχετα που η επιδότηση έχει τελειώσει! Αν είναι και βρω το λινκ θα με βολέψει να μην τρέχω ταμείο γιατί δεν είναι κοντά

Link to comment
Share on other sites

Μπααααααα όχι δεν θα έχεις πρόβλημα !

 

Αυτό το ξέρεις σίγουρα, γιατί πάω να σκάσω...

Δεν είναι τόσο αυστηρά τα πράγματα! Αν αργουσες 15 μέρες Θα είχες πρόβλημα!! Άνθρωπος είσαι κάτι σου έτυχε μια μέρα και δεν τα κατάφερες να πας! Θα πας στην επόμενη εργάσιμη ! Θα σου πάρουν το κεφάλι ?

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο αυστηρά τα πράγματα! Αν αργουσες 15 μέρες Θα είχες πρόβλημα!! Άνθρωπος είσαι κάτι σου έτυχε μια μέρα και δεν τα κατάφερες να πας! Θα πας στην επόμενη εργάσιμη ! Θα σου πάρουν το κεφάλι ?

 

Μακάρι γιατί έχω ανεβάσει 20 πίεση!!! Με τα χάπια είμαι!

Και είμαι πολύ τυπικός σε αυτά...

Link to comment
Share on other sites

 

Μακάρι γιατί έχω ανεβάσει 20 πίεση!!! Με τα χάπια είμαι!

Και είμαι πολύ τυπικός σε αυτά...

Μην αγχώνεσαι, θα γερασεις γρήγορα ! :p

Εγώ σου λέω ούτε καν θα το προσέξουν. Δεν είναι κάτι! Στην ουσία είναι μια μέρα καθυστέρηση μιας και μεσολαβεί Σαββατοκύριακο στη μεση. Δεν στο κόβουν για μια μέρα και δύο!

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι, θα γερασεις γρήγορα ! :p

Εγώ σου λέω ούτε καν θα το προσέξουν. Δεν είναι κάτι! Στην ουσία είναι μια μέρα καθυστέρηση μιας και μεσολαβεί Σαββατοκύριακο στη μεση. Δεν στο κόβουν για μια μέρα και δύο!

 

:rolleyes::rolleyes:

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δες στις ηλεκτρονικες υπηρησίες με τους κωδικούς του ταχις και κάνε τώρα ενημέρωση αλλιως το πιθανότερο θα έχεις θέμα Ισως να πρέπει να κάνεις εγγραφη πρώτα
Link to comment
Share on other sites

 

:rolleyes::rolleyes:

 

Ευχαριστώ

Και μιας και θα πας την Δευτέρα ρωτα τους κ εσύ αν μπορείς να την ανανεώνεις μέσω ίντερνετ για να μην τραβιέσαι. Να την φτιάχνεις από το σπίτι όταν έρχεται η μέρα ανανεωσης. Αν την ξεχνάς την μια μέρα θα την ανανεώνεις την άλλη ακόμα κ αν είναι Σαββατοκυριακο

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και θα πας την Δευτέρα ρωτα τους κ εσύ αν μπορείς να την ανανεώνεις μέσω ίντερνετ για να μην τραβιέσαι. Να την φτιάχνεις από το σπίτι όταν έρχεται η μέρα ανανεωσης. Αν την ξεχνάς την μια μέρα θα την ανανεώνεις την άλλη ακόμα κ αν είναι Σαββατοκυριακο

 

Δεν είναι ανανέωση κάρτας ανεργίας. Είναι φυσική παρουσία για το επίδομα ανεργίας. Η κάρτα ανεργίας είναι ενεργή μέχρι τον Ιούλιο...

Για αυτό έχω αγχωθεί. Αλλιώς αν ήταν κάρτα θα την ανανέωνα ηλεκτρονικά ότι ώρα ήθελα...

Link to comment
Share on other sites

Από την ημερομηνία που γράφει για παρουσίαση έχεις περιθώριο μια εβδομάδα πριν και μια μετά. Αν η ημερομηνία ήταν σήμερα, έχεις περιθώριο μέχρι την άλλη Παρασκευή.
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν είναι ανανέωση κάρτας ανεργίας. Είναι φυσική παρουσία για το επίδομα ανεργίας. Η κάρτα ανεργίας είναι ενεργή μέχρι τον Ιούλιο...

Για αυτό έχω αγχωθεί. Αλλιώς αν ήταν κάρτα θα την ανανέωνα ηλεκτρονικά ότι ώρα ήθελα...

Ωραία, θέλει φυσική παρουσία για την πληρωμή! Άκυρο τοτε! Νόμιζα ότι και αυτό μπορείς μέσω υπολογιστή αλλά όχι! Οκ! Θα πηγαίνεις από κει λοιπον! Και πάλι όμως δεν νομίζω για μια μέρα να έχεις πρόβλημα Κ να στο κοψουν. Επιμένω.

Τώρα άμα πέσεις σε τόσο _________ υπάλληλο και αρνείται να σου την ανανεώσει γιατί βαριέται που ζει και θέλει να σε ξεφορτωθεί ..... Τι να σου πω!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από την ημερομηνία που γράφει για παρουσίαση έχεις περιθώριο μια εβδομάδα πριν και μια μετά. Αν η ημερομηνία ήταν σήμερα, έχεις περιθώριο μέχρι την άλλη Παρασκευή.

Σωστό Κ αυτό! Ισχύει και το είχα ξεχάσει μιας και πηγαίνω Κ εγώ την ίδια μέρα παντα. Όποτε είναι ενταξει το παιδί!

Link to comment
Share on other sites

Το επιδομα ανεργιας εχει περιθωριο ενα ΜΗΝΑ για ανανεωση.
Link to comment
Share on other sites

Το επιδομα ανεργιας εχει περιθωριο ενα ΜΗΝΑ για ανανεωση.

 

Εμένα ήταν από 7/1 μέχρι 6/2. Αν πάω την Δευτέρα στις 8/2 το χάνω, αυτό ρωτάω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ψάχνω να βρω πληροφορίες για αυτό το πρόγραμμα βάουτσερ που θα βγει για άνεργους 29 και άνω και βρίσκω πολύ λίγα πράγματα σε σάιτ και καθόλου σε φόρα. Δεν το συζητάμε λόγω ανταγωνισμού ή γιατί δεν έχει ακόμα προκυρηχθεί ή επειδή δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να μάθουμε πέρα από ό,τι σου λέει το κάθε ΚΕΚ; Οι προφορικές πληροφορίες που έχω από φίλους είναι συγκεχυμένες αλλά συμφωνούν όλοι ότι όλο το θέμα είναι βισματικό μέσω των ΚΕΚ (αν ξέρεις κάποιον σε κάποιο ΚΕΚ θα σε βάλει σχεδόν σίγουρα στο πρόγραμμα αρκεί να είσαι άνεργος και ίσως μόρια παίρνεις μόνο με το πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ) ενώ στο δικαιλογιτικά .γρ λέει ότι η κατάταξη είναι με μόρια και να κάνουμε μόνοι μας την αίτηση σε σχετικό λινκ μόλις "ανοίξει".

Επίσης, δεν μπορώ να βρω μια ολοκληρωμένη λίστα των ΚΕΚ που συμμετέχουν για να τα αξιολογήσω και να διαλέξω κάποιο εγώ η ίδια και ταυτόχρονα δέχομαι κλήσεις από διάφορα ΚΕΚ της Αττικής (3 μέχρι στιγμής) που μου λένε να πάω σε αυτούς να μου κάνουν αίτηση.

Κάποια βοήθεια για την αναζήτηση πληροφοριών;

Γιατί τόση σιωπή; Ταμπού είναι;

Link to comment
Share on other sites

Το προγραμμα προφανως δεν συζητιέται πολυ, γιατι ακομα δεν εχει ανακοινωθει επισημα. Κανονικα πρπει πρωτα να βγει στη σελιδα του ΟΑΕΔ και μετα να αρχισουν οι αιτησεις.

Τωρα το οτι τα ΚΕΚ εχουν ξεκινησει ηδη να κανουν αιτησεις , ειναι ενα αλλο θεμα. Στην ουσια δεν κανουν αιτησεις , απλα μαζευουν πελατες. Οι αιτησεις θα γινουν μαζικα οταν ξεκινησει να τρεχει το προγραμμα απο τον ΟΑΕΔ.

Αν τα ΚΕΚ εχουν τη δυνατοτητα να βαλουν ατομα στο προγραμμα βισματικα , δεν το ξερω. Με τα ΚΕΚ παντα γινοταν χαμος.

Κανονικα υποτιθετε οτι ή εχεις τα μορια και μπαινεις στο προγραμμα ή δεν τα εχεις και δεν μπαινεις. Η επιλογη ετσι κι αλλιως γινετε απο τον ΟΑΕΔ , οχι απο τα ΚΕΚ.

Εγω παντως παλιοτερα που ειχα κανει αιτηση σε voucher για υπολογιστες, ειχα κανει την αιτηση στον ΟΑΕΔ, με πηραν και μετα εκανα επιλογη μονος μου σε ποιο ΚΕΚ θα παω.

Απο εκει και περα τι παρασκήνιο παιζει με τα ΚΕΚ δεν το γνωριζω.

 

Λιστα με τα ΚΕΚ που συμετεχουν σε καθε προγραμμα εχει παντα στη σελιδα του ο ΟΑΕΔ οταν θα βγει το προγραμμα.

Δες εδω λιστα που αφορα παλιοτερο προγραμμα. https://www.voucher.gov.gr/kek/index/pid/1

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω πληροφορίες για αυτό το πρόγραμμα βάουτσερ που θα βγει για άνεργους 29 και άνω και βρίσκω πολύ λίγα πράγματα σε σάιτ και καθόλου σε φόρα. Δεν το συζητάμε λόγω ανταγωνισμού ή γιατί δεν έχει ακόμα προκυρηχθεί ή επειδή δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να μάθουμε πέρα από ό,τι σου λέει το κάθε ΚΕΚ; Οι προφορικές πληροφορίες που έχω από φίλους είναι συγκεχυμένες αλλά συμφωνούν όλοι ότι όλο το θέμα είναι βισματικό μέσω των ΚΕΚ (αν ξέρεις κάποιον σε κάποιο ΚΕΚ θα σε βάλει σχεδόν σίγουρα στο πρόγραμμα αρκεί να είσαι άνεργος και ίσως μόρια παίρνεις μόνο με το πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ) ενώ στο δικαιλογιτικά .γρ λέει ότι η κατάταξη είναι με μόρια και να κάνουμε μόνοι μας την αίτηση σε σχετικό λινκ μόλις "ανοίξει".

Επίσης, δεν μπορώ να βρω μια ολοκληρωμένη λίστα των ΚΕΚ που συμμετέχουν για να τα αξιολογήσω και να διαλέξω κάποιο εγώ η ίδια και ταυτόχρονα δέχομαι κλήσεις από διάφορα ΚΕΚ της Αττικής (3 μέχρι στιγμής) που μου λένε να πάω σε αυτούς να μου κάνουν αίτηση.

Κάποια βοήθεια για την αναζήτηση πληροφοριών;

Γιατί τόση σιωπή; Ταμπού είναι;

 

Μπούρδες!Από τι στιγμή που βγαίνει online κατάταξη ανάλογα με τα μόρια που μαζεύει κάποιος, πως θα μπει εδώ βύσμα;Αν έχεις αρκετούς μήνες ανεργίας θα σε πάρουν διαφορετικά όχι, έτσι πάει λίγο πολύ.Εξάλλου τα ΚΕΚ δεν ανακατεύονται πουθενά στην επιλογή των επιτυχόντων, αυτό γίνεται κεντρικά.Στα μέσα του μήνα ακούγεται πως θα βγει πάντως αλλά μέχρι να ξεκινήσει θα πάει σίγουρα καλοκαίρι.Πάντα υπό την προϋπόθεση ότι δε θα έχουμε τίποτε απρόοπτα.:)

Link to comment
Share on other sites

Το προγραμμα του voucher αναμενεται πανω απο εξαμηνο..

καθε μηνα η ιδια ιστορια: πεταει κατι ενα κυβερνητικο στελεχος προς τα μμε για να υπαρχει η καλη προθεση, αυτα το αναπαραγουν μαζι με τα Blogs τυπου "συντομα τα νεα προγραμματα, προλαβετε" και ολοι αναμενουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...