Jump to content

ΟΑΕΔ και κάρτα ανεργίας


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.Θέλω να ρωτήσω σε όσους δικαιούνται το εποχικό επίδομα που δίνει ο ΟΑΕΔ,αν υπάρχει κάποιος που να το έχει πάρει http://www.oaed.gr/Pages/SN_257.pg Γιατί,ενώ άρχισαν οι αιτήσεις στις 13/9/10-εγώ πήγα στις 14/9-ακόμα δεν το έχω λάβει(βάζουν τα λεφτά στην Εθνική)!Και απ'ότι ρώτησα και άλλοι δεν το έχουν πάρει!Το αναφέρω,γιατί πέρυσι και πρόπερσι το πήρα σε μια εβδομάδα!!Όποιος γνωρίζει κάτι,ας μας πει...

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 227
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.Θέλω να ρωτήσω σε όσους δικαιούνται το εποχικό επίδομα που δίνει ο ΟΑΕΔ,αν υπάρχει κάποιος που να το έχει πάρει http://www.oaed.gr/Pages/SN_257.pg Γιατί,ενώ άρχισαν οι αιτήσεις στις 13/9/10-εγώ πήγα στις 14/9-ακόμα δεν το έχω λάβει(βάζουν τα λεφτά στην Εθνική)!Και απ'ότι ρώτησα και άλλοι δεν το έχουν πάρει!Το αναφέρω,γιατί πέρυσι και πρόπερσι το πήρα σε μια εβδομάδα!!Όποιος γνωρίζει κάτι,ας μας πει...

 

Τελικα,το πηρα σημερα:DΠληροφοριακα παντως,να πω οτι,εκτος απο το επιδομα ανεργιας που το δινουν κανονικα,τα υπολοιπα επιδοματα τα δινουν 1 φορα το μηνα(ολα μαζι)λογω ρευστοτητας...!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος ,όλα τα επιδόματα εδώ και πολύ καιρό (όχι λόγω κρίσης) ήταν μια φορά το μήνα.

 

Το θέμα μάλλον έχει να κάνει με αποσυμφόριση υπηρεσιών λόγω άλλων υποθέσεων ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
θα ηθελα καποιος να με βοηθησει.ειμαι φοιτητρια εχω ξενοικιασει μου εχουν μεινει μερικα μαθηματα και θελω να βγαλω καρτα ανεργειας για μια part time δουλεια που ακουσα αλλιως δεν περνουν χωρις καρτα ανεργειας .μπορω?δεν θα πω οτι σπουδαζω αλλα στο βιβλιαριο που εχω φενεται οτι ειμαι στο τει .μπορω να κανω κατι για να βγαλω?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχει πάρει κανείς το επίδομα για νέους 20-29 (ΕΣΠΑ);

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Δεν πρόλαβα να ανανεώσω την κάρτα οπότε έβγαλα μια καινούργια. Έχασα τους μήνες ανεργίας;

 

Ναι 100%..........

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

 

εχω καρτα ανεργιας περιπου 2 χρονια. μετα απο το 12μηνο επιδομα που ελαβα, πλεον κραταω απλα την καρτα ανεργιας και την ανανεωνω καθε 3 μηνες? αυτο μου εχουν πει στον ΟΑΕΔ, ρωταω για επιβεβαιωση.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Ανανεώνεις κάθε 3 μήνες και μετά το 12μηνο λένε έχει ψηφιστεί (με νόμο της τότε υπουργού Κατσέλη),δικαιούσαι πρωτοβαθμια ιατρική περίθαλψη ΙΚΑ .

Η ανανέωση της κάρτας ανεργίας έχει σκοπό την υποτιθέμενη προτεραιότητα σε προγράμματα του ΟΑΕΔ και εύρεσης εργασίας από τις προσφορες .

Οι παλιοί έχουν προτεραιότητα κλπ

Link to comment
Share on other sites

από ότι γνωρίζω χρειάζεται η παρουσίαση στον ΟΑΕΔ κάθε μήνα για να πάρει κάποιος το επίδομα ανεργίας, σε περίπτωση που καθυστερήσει να πάει και πάει μια εβδομάδα αργότερα ξέρει κανείς αν συμβαίνει κάτι ή αν χάνει το επίδομα, ρωτάω για κάποιο γνωστό που λόγου κολλήματος δε μπορεί να παρουσιαστεί αυτή την εβδομάδα όπως του έχουν πει.

Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

από ότι γνωρίζω χρειάζεται η παρουσίαση στον ΟΑΕΔ κάθε μήνα για να πάρει κάποιος το επίδομα ανεργίας, σε περίπτωση που καθυστερήσει να πάει και πάει μια εβδομάδα αργότερα ξέρει κανείς αν συμβαίνει κάτι ή αν χάνει το επίδομα, ρωτάω για κάποιο γνωστό που λόγου κολλήματος δε μπορεί να παρουσιαστεί αυτή την εβδομάδα όπως του έχουν πει.

Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Τους μηνες που λαμβανα το επιδομα, μου ειχαν πει για συγκεκριμενη ημερα (πχ 27 καθε μήνα) να παρουσιαζομαι για να μπαινουν τα χρηματα στον λογαριασμό, με δυνατοτητα + - 5 ημερες από την ημέρα αυτη. Για 1 εβδομαδα δεν γνωριζω σιγουρα, αλλα μπορει να παει σε ΟΑΕΔ άλλης πόλης/ νομού ή να επικοινωνήσει τηλεφωνικά για ερώτηση και σιγουρη απαντηση.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Guys, επειδή εδώ έχω βρεί λύση και πληροφορίες για διάφορα θέματα, απευθύνομαι σ εσάς γιατι όλο και σε κάποιον θα έχει συμβεί να έχει χάσει την κάρτα ανεργιας του.

 

Σήμερα, κάπου στη διάρκεια ενός ταξιδιού απο επαρχία-Αθήνα έχασα την κάρτα ανεργίας μου. Υπάρχουν μόνο δύο σημεία μόνο που μπορεί να την έχασα: μέσα στο λεωφορείο ή στο ταξί για το σπίτι.

 

Το θέμα που έχω απορία είναι το εξής: καθώς ο οδηγός του λεωφορείου με τον οποίο επικοινωνήσαν αργά (δεν τον καλούσαν λεει γιατι μπορει να κοιμόταν - λογική αιτιολογία) λεει με μια ματια δεν βρήκε κάτι (αλλά για σίγουρα θα μου πουν αυριο) και τον ταξιτζή δεν νομίζω να τον βρώ, υποθέτω πως πάνω απο 50% δεν θα τη βρώ τη κάρτα.

Ξέρει απο εμπειρια να μου πει κανείς όταν χάσει την κάρτα ανεργίας του, αν του βγάζουν ακριβώς ίδια?? Δηλαδή ίδιο αριθμό κλπ.? Με καίει το θέμα και θα σας πώ γιατι. Ανήκω στους προστατευόμενους του νόμου 2463 και η κάρτα μου δεν ανανεώνεται αρα δεν φοβάμαι μη λήξει. Αλλα σήμερα πριν μπώ στο λεωφορείο την είχα χρησιμοποιήσει σαν δικαιολογητικό για επίδομα προνοίας , και την προηγούμενη εβδομάδα είχα δώσει τον αριθμό της για να εγγραφώ σ ενα προγραμμα της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς. Οπότε αυτά εκρεμμούν μ αυτή την συγκεκριμένη κάρτα. Άσε π φοβάμαι μη γίνει καμια επιπλοκή με τους μήνες ανεργίας μου.

 

Sorry για την πολυλογία αλλα χρειάζομαι τα φώτα κάποιου που να ξέρει!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

Τελικά τι έγινε ξαναέβγαλες την ίδια κάρτα; Διότι εμένα μου κλέψαν την κάρτα ανεργίας που είναι σε ισχύ. Μπορώ να ξαναβγάλω την ίδια;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ακούστε κουφή περίπτωση. Θα τα πω αναλυτικά για να μην χαθούμε. Η κοπέλα μου μετά από τις σπουδές της έπιασε εποχιακή σύμβαση πέρσι τον Ιούνιο με τερματισμό 1 Οκτωβρίου του 2010. Φουλ ένσημα, 3,5 μήνες εργασίας. Εκτοτε ήταν σε ανεργία για σχεδόν 1 χρόνο (για πολλούς λόγους). Πριν 20 μέρες βρήκε δουλειά 8ωρη επίσης, υπέγραψε αορίστου χρόνου στις 23 Σεπτεμβρίου, αλλά σήμερα το αφεντικό την απέλυσε λέγοντάς της δικαιολογίες και έβαλε την κουνιάδα του!!! (δηλαδή σε 17 ημερολογιακές μέρες) Τι μπορεί να διεκδικήσει από επιδόματα ΟΑΕΔ? Για ταμείο ανεργίας ούτε λόγος, το ξέρω, αλλά μπορεί να πάρει κανένα επίδομα τριμήνου?

Υ.Γ. Στις εποχές που ζούμε (αλλά δεν το έχουμε καταλάβει καλά ακόμη) θα ακούμε όλο και πιο παλαβές περιπτώσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εχω μια επειγον ερωτηση. Ειμαι γραμμενος για το τριμηνο επιδομα ανεργιας ή καπως ετσι. Αυτο που σου δινει τρεις φορες ανα τρεις μηνες η καθε μια 276 ευρω.

Η καρτα ανεργιας μου ειναι για ανενωση καθε 11 του μηνος και τελευταια δοση ειναι ακριβως σε ενα μηνα. Σημερα καθως πηγαινα για να κανω την ανανεωση με τρακαραν, ευτυχως δεν επαθα κατι το αυτοκινητο ομως εχει θεματα, και δεν προλαβα τον οαεδ ανοιχτο. Θα παω αυριο να την κανω. Το θεμα ομως ειναι εαν εχω διαγραφτει ή οχι.. Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω καθως τα εχω αναγκη τα λεφτα και θα ειναι τεραστιο κριμα αμα τα χασω ετσι. Ξερει κανεις τι γινεται???

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Aπό προσωπική εμπειρία ξέρω ότι δε σου χαρίζουν ούτε μία μέρα καθώς η κάρτα διαγράφεται αυτομάτως από το σύστημα.Στην περίπτωση τώρα που έχεις επίδομα δε γνωρίζω αν ισχύει κάτι διαφορετικό.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,ητανε χθες να παω για να πληρωθω το 1ο μηνιαιο επιδομα και να μου πουν ποσους μηνες θα παιρνω κλπ.-εχω καρτα ανεργιας,ολα κομπλε-αλλα δεν προλαβα,γιατι πηγα κατα τις 2:10 ενω εκλεινε 2!Βεβαια,μεχρι πριν 20 μερες μερες εκλεινε 3 και μαλιστα ειχαν πει οτι απο δω και περα,ετσι θα λειτουργει!!Τεσπα.Λετε να υπαρχει προβλημα?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,ητανε χθες να παω για να πληρωθω το 1ο μηνιαιο επιδομα και να μου πουν ποσους μηνες θα παιρνω κλπ.-εχω καρτα ανεργιας,ολα κομπλε-αλλα δεν προλαβα,γιατι πηγα κατα τις 2:10 ενω εκλεινε 2!Βεβαια,μεχρι πριν 20 μερες μερες εκλεινε 3 και μαλιστα ειχαν πει οτι απο δω και περα,ετσι θα λειτουργει!!Τεσπα.Λετε να υπαρχει προβλημα?

 

Δε νομίζω. Και μια φίλη μου άργησε μια μέρα και το πηρε.....

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω. Και μια φίλη μου άργησε μια μέρα και το πηρε.....

 

Σ'ευχαριστω:)Παντως,σημερα(χθες)ειχαν απεργια και θα εχουν μεχρι και την Πεμπτη,οποτε καλη Παρασκευη τωρα!Ευτυχως που εχω μια μικρη καβατζα...:p

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Τι, πάλι άλλαξαν οι ώρες για το κοινό; Σε όλα τα γραφεία ΟΑΕΔ άλλαξαν ή μόνο στο δικό σου; Χάος κι εδώ...
Link to comment
Share on other sites

Τι, πάλι άλλαξαν οι ώρες για το κοινό; Σε όλα τα γραφεία ΟΑΕΔ άλλαξαν ή μόνο στο δικό σου; Χάος κι εδώ...

 

Δεν γνωριζω φιλε μου!Στης Μαρτιου(Θερμαικου-Βοτση)που ανηκω παντως,ετσι ελεγε:mad:Οτι θελουν κανουν!Μ'αρεσει που ο Γιωργακης ελεγε οτι ολες οι Δ.Υ.θα κλεινουν 3 μ.μ.:p Οι ανθρωποι ειναι για γελια και για κλαματα...

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια σημερα πηγα και μου βαλανε την το 1ο μηνιατικο του ταμειου ανεργιας-για 2η φορα ανεργος-και η αποφαση γραφει για 6 μηνες με βαση τα ενσημα του τελευταιου 14μηνου.Ομως εγω ξερω οτι,αν εχεις 200 ενσημα την τελευταια 2ετια,τοτε δικαιουσαι 8 μηνες!Ετσι τουλαχιστον λεει στα δικαιολογητικα!Εγω εχω πανω απο 200!Τους ρωτησα και μου ειπαν οτι ισχυουν μονο του 14μηνου:mad:Ξερει κανεις γιατι και τι ρολο παιζει αυτο περι 2ετιας κλπ.?Ν'αναφερω οτι δουλευα στον επισιτιστικο κλαδο,3-4 6ωρα την εβδομαδα.

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Μία ερώτηση.

Μετά από 14 χρόνια συνεχούς εργασίας με απέλυσαν. Με ανάγκασαν να υπογράψω οικειοθελή αποχώρηση, για κάποιες παρατυπίες ωραρίου (άσχετα αν ήταν ενημερωμένος ο προϊστάμενος, άσχετα αν δούλευα και στο σπίτι, άσχετο και το ότι μου τηλεφωνούσαν ανά πάσα στιγμή της ημέρας και νύχτας).

Τέλος πάντων σημεία των καιρών.

Το θέμα είναι ότι δεν δικαιούμαι ταμείο ανεργίας. Βρήκα μπυραρία όπου θα δηλωθώ για να γίνει εν συνεχεία η απόλυση. Ένσημα συνεχόμενα έχω από το 1997 και μέχρι τις 20 Σεπτεμβρίου 2011, στο ΤΑ.Τ.Τ.Α. (Ταμείο Τεχνικών Τύπου Αθηνών). Εκτυπώσεις εφημερίδων, περιοδικών και λοιπά.

Πόσο καιρό πρέπει να μείνω δηλωμένος στην μπυραρία, πόσα ένσημα θα χρειαστώ; Χρειάζεται πρώτα κάρτα ανεργίας;

Αν μπορείτε να βοηθήσετε θα σας είμαι ευγνώμων.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Μηπως γνωριζει καποιος ποσους μηνες χρειαζεται να ειναι η καρτα ανεργειας σε ισχυ για εκδοση βιβλιαριου υγειας ΙΚΑ??
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζει καποιος ποσους μηνες χρειαζεται να ειναι η καρτα ανεργειας σε ισχυ για εκδοση βιβλιαριου υγειας ΙΚΑ??

 

Το καλοκαίρι που έβγαλα βιβλιάριο εγω έπρεπε να εισαι ένα χρόνο στον ΟΑΕΔ

Link to comment
Share on other sites

Kαι γω αυτο ηξερα αλλα ακουσα πως θελει δυο μηνες. Μηπως ηταν γι αυτους που ειναι στο ΕΣΠΑ??
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...