Jump to content

ΟΑΕΔ και κάρτα ανεργίας


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δύο μήνες θέλει μόνο και μπορείς να βγάλεις. Απλά άμα ρωτήσεις κανένα υπάλληλο στον ΟΑΕΔ μπορεί να μην ξέρει και να σου πει λάθος :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 227
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πηγα και οντως αυτο μου ειπαν. Θελει τεσσερις 3μηνες ανανεωσεις δηλαδη ενα χρονο.:wacko:

Ρωτησα και στο ΙΚΑ αλλα εκει δεν ξερουν, το μονο που θελουν ειναι μια βεβαιωση απο τον ΟΑΕΔ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δύο μήνες ήμουν γραμμένος και μου έδωσαν την βεβαίωση στον ΟΑΕΔ. Μετά πήγα στο ΙΚΑ και έβγαλα βιβλιάριο με τον νόμο των ανέργων κάτω των 29 χρονών.
Link to comment
Share on other sites

Πηγα και οντως αυτο μου ειπαν. Θελει τεσσερις 3μηνες ανανεωσεις δηλαδη ενα χρονο.:wacko:

Ρωτησα και στο ΙΚΑ αλλα εκει δεν ξερουν, το μονο που θελουν ειναι μια βεβαιωση απο τον ΟΑΕΔ.

 

Να ρωτήσεις και στο ΙΚΑ στο μητρώο,γιατί επειδή είτε το ΙΚΑ δεν πάει καλά, είτε από ασχετοσύνη,είτε για να αποθαρύνουν ,ζητάνε και κάποια ένσημα ,αλλά και την πρόσφατη φορολογική σου δήλωση .Η εγκριση θα γίνει σε 2 μηνες λένε και δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση με τις συνεχείς αλλαγές ότι αν δούν εισοδήματα πάνω από το αφορολόγητο όριο,να σου εγκρίνουν εκδοση βιβλιαριου υγειας ΙΚΑ.Εχεις χρήματα να πληρώσεις για την υγεία σου υποτίθεται :X

Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση είναι υποχρεωτική και μηδέν εισόδημα να έχεις.Οταν θα χρειαστείς να κάνεις,όταν σε θυμηθούν ή το βρούν ,έχει πρόστιμο αναδρομικά .
Link to comment
Share on other sites

Εχω βεβαιωση οτι δεν κανω φορολογικη δηλωση, μου την ειχαν ζητησει οταν εβγαλα την καρτα ανεργιας.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Αν κάποιος σπουδαστής κάνει 6μηνη πρακτική από ΤΕΙ και έχει ταυτόχρονα και κάρτα ανεργίας οαεδ (με χρήση μόνο για εκπτωτικά εισιτήρια στο θέατρο καθώς δεν δικαιούται πλέον πάσο) θα μπορέσει να πληρωθεί ή θα "χτυπήσει" το σύστημα του οαεδ και πιθανόν να υπάρξουν και κυρώσεις που δεν διαγράφτηκε από τον οαεδ όταν ξεκίνησε η πρακτική;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

 

έχω πάρει το voucher για ανέργους έως 29 ετών. Το πρόβλημά μου είναι ότι πριν ανακοινωθούν τα αποτελέσματα του voucher έκανα αίτηση και για μεταπτυχιακό. Απο τη στιγμή που με πάρουν στο μεταπτυχιακό μπορώ να συνεχίσω να έχω κάρτα ανεργίας; Υπάρχει περίπτωση εάν τους πω οτι δεν είμαι φοιτήτρια (για την ανανέωση της κάρτας), να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα μετέπειτα; επίσης, προς ενημέρωση, δε δικαιούμαι το επίδομα ανεργίας, διότι δεν έχω ξαναδουλέψει. Το μόνο που θέλω είναι εάν με πάρουν στο μεταπτυχιακό, να δουλεύω παράλληλα.

Edited by Torres10
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να βγώ ταμείο ανεργείας σαν εποχιακός, γιατί στον οαεδ ότι να είναι μου λένε

Δούλεψα πέρυσι σαν ναυαγοσώστης Ιούνιο-Ιούλιο-Άυγουστο συνολικά 75 ένσημα και φέτος θα δουλέψω και Σεπτέμβριο σύνολο 100 δηλαδή ένσημα!Θα μπορέσω να βγώ ταμείο ανεργείας;

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι να'ναι σου λενε;;;;;;; Γιατί δεν κάνεις εναν κόπο να πεταχτείς μέχρι τον οαεδ της περιοχής σου να ρωτήσεις να σου πούνε στα σιγουρα που ξέρουν εκει;; Τηλεφωνικά ρώτησες;; Αν δεν ξέρουν αυτοί Ποιος ξέρει....... Το λέω για να μη σου λεμε εδώ ο,τι να'ναι ! Νομίζω ότι για να μπεις ταμει Ο ανέργειας και να πληρώνεσαι πρέπει να υπάρχει χαρτί απόλυσης από τον εργοδότη σου. Χωρίς απόλυση δεν παίρνεις λευτα! Αν θες απλα να είσαι γραμμένος στον οαεδ και απλά να έχεις μια καρτ Α ανεργειας μάλλον μπορείς κ ετσι. Δεν ξέρω σίγουρα.

Για να πληρώσεις από το Ταμείο Ενέργειας πρέπει να υπάρχει απόλυση ξέρω εγω!!!!

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Θέλει απόλυση απτον εργοδότη σίγουρα αλλά Για τους εποχιακούς Νομίζω ότι ισχύει κάτι διαφορετικό.πήγαινε απτον οαεδ να ρωτήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς καμία διάθεση ειρωνείας, ότι στον ΟΑΕΔ δεν ήξεραν τι να σου πουν και θα σου πούμε εμείς;

 

Τέλος πάντων. Λογικά βγαίνεις, αρκεί όπως είπαν παραπάνω, να έχεις πάρει και την απόλυση.

Μπορείς να βρεις αναλυτικές πληροφορίες στο site του ΟΑΕΔ.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Με 4 μηνες δουλεια δεν νομιζω να καταφερεις να μπεις.

Το βασικο, περα απο την απολυση που θα πρεπει να εχεις, ειναι οτι οι 2 τελευταιοι μηνες δεν μετρανε.

Δηλαδη αν πας τελος Σεπτεμβρη να καταθεσεις τα χαρτια για να μπεις στο ταμειο, στην καταμέτρηση ενσήμων που θα σου κανουν, δεν θα λαβουν υποψην τα ένσημα που εχεις απο Αυγουστο και Σεπτεμβριο του 2015. Αρα θα πρεπει να συγκεντρωσεις τα απαιτουμενα ένσημα απο τους προηγουμενους μηνες. Εχεις 100 ή 120 ενσημα(δεν θυμαμαι ποσα ζητανε για τους εποχικους) βγαζοντας παντα εξω τους 2 τελευταιους μηνες??

Επισης παιζει ρολο αν μπαινεις πρωτη φορα στο ταμειο, αν εχεις ξαναμπει και διαφορα αλλα. Για καθε περιπτωση ισχυουν διαφορετικα πραγματα.

Οποτε μια επισκεψη στον ΟΑΕΔ της περιοχης σου θα σου λυσει καθε απορεια. Μονο εκει θα σου πουν ακριβως τι δικαιουσε και τι οχι.

Link to comment
Share on other sites

Τα Υπολογίζουν και τα ένσημα των τελευταίων 2 μηνών,επειδή όμως δεν έχει προλάβει να ενημερωθεί το σύστημα του οαεδ τόσο σύντομα σε στέλνουν στο ΙΚΑ να πάρεις εκτύπωση και να την καταθέσεις μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να βγώ ταμείο ανεργείας σαν εποχιακός, γιατί στον οαεδ ότι να είναι μου λένε

Δούλεψα πέρυσι σαν ναυαγοσώστης Ιούνιο-Ιούλιο-Άυγουστο συνολικά 75 ένσημα και φέτος θα δουλέψω και Σεπτέμβριο σύνολο 100 δηλαδή ένσημα!Θα μπορέσω να βγώ ταμείο ανεργείας;

 

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

 

Για να δικαιούται ο εργαζόμενος να επιδοτηθεί από το ταμείο ανεργίας πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας κατ` έτος στα δύο προηγούμενα χρόνια πριν την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται τα ημερομίσθια του τελευταίου διμήνου. Επίσης επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει 200 ημέρες εργασίας στα τελευταία δύο χρόνια πριν την απόλυσή του (χωρίς να υπολογίζονται τα ημερομίσθια του τελευταίου διμήνου) από τις οποίες 80 ημέρες το λιγότερο σε κάθε χρόνο.

 

Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:

 

Να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο πριν την απόλυσή του χωρίς να υπολογίζονται τα ημερομίσθια του τελευταίου διμήνου.

Link to comment
Share on other sites

Τα Υπολογίζουν και τα ένσημα των τελευταίων 2 μηνών,επειδή όμως δεν έχει προλάβει να ενημερωθεί το σύστημα του οαεδ τόσο σύντομα σε στέλνουν στο ΙΚΑ να πάρεις εκτύπωση και να την καταθέσεις μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά.

 

Φιλε μου δεν υπολογιζονται οι 2 τελευταιοι μηνες. Ειναι 100% σιγουρο.

Τη βεβαιωση τη θελουν μιας και δεν φαινονται στο συστημα τους οι τελευταιοι μηνες που δεν εχουν μπει τα ένσημα ακομα, οποτε εσυ μπορει να εχεις παει μια απολυση μαιμου. Με καποιο τροπο πρεπει να διασταυρωσουν οτι οντως δουλευες και οτι τα ενσυμα που δεν φαινονται υπαρχουν.

Οσοι δουλευουν σε 5μηνα γι αυτο δεν μπορουν να μπουν. Γιατι παροτι εχουν τα ενσημα, σου λενε οι 2 τελευταιοι μηνες δεν μετρανε οποτε δεν μπαινεις στο ταμειο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν υπολογιζονται οι 2 τελευταιοι μηνες. Ειναι 100% σιγουρο.

Τη βεβαιωση τη θελουν μιας και δεν φαινονται στο συστημα τους οι τελευταιοι μηνες που δεν εχουν μπει τα ένσημα ακομα, οποτε εσυ μπορει να εχεις παει μια απολυση μαιμου. Με καποιο τροπο πρεπει να διασταυρωσουν οτι οντως δουλευες και οτι τα ενσυμα που δεν φαινονται υπαρχουν.

Οσοι δουλευουν σε 5μηνα γι αυτο δεν μπορουν να μπουν. Γιατι παροτι εχουν τα ενσημα, σου λενε οι 2 τελευταιοι μηνες δεν μετρανε οποτε δεν μπαινεις στο ταμειο.

 

Ο φίλος παραπάνω μιλάει για εποχιακή εργασία. Παράδειγμα, αυτοί που δουλεύουν σε εποχιακά εργοστάσια (ροδάκινα, κομπόστες κλπ) βγαίνουν ταμείο με 100 ένσημα (νομίζω) και συνήθως αρκούν 4 μήνες δουλειάς, αρκεί να έχουν ένσημα μόνο από αυτήν την εποχιακή εργασία.

Στην περίπτωση του φίλου που ρωτάει παραπάνω, ίσως να αλλάζουν κάποια πράγματα μιας και είναι άλλος ο κλάδος του.

 

Σε κάθε περίπτωση, μια ερώτηση στον ΟΑΕΔ είναι αυτή που θα δώσει απαντήσεις.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος παραπάνω μιλάει για εποχιακή εργασία. Παράδειγμα, αυτοί που δουλεύουν σε εποχιακά εργοστάσια (ροδάκινα, κομπόστες κλπ) βγαίνουν ταμείο με 100 ένσημα (νομίζω) και συνήθως αρκούν 4 μήνες δουλειάς, αρκεί να έχουν ένσημα μόνο από αυτήν την εποχιακή εργασία.

Στην περίπτωση του φίλου που ρωτάει παραπάνω, ίσως να αλλάζουν κάποια πράγματα μιας και είναι άλλος ο κλάδος του.

 

Σε κάθε περίπτωση, μια ερώτηση στον ΟΑΕΔ είναι αυτή που θα δώσει απαντήσεις.

 

Για τον κλαδο που λες δεν ξερω αν υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις.

Για τους εποχικους παντως γενικα, οι 2 τελευταιοι μηνες δεν μετρανε. Δουλευα χρονια ως εποχικος και παντα εβγαζαν εξω τους 2 τελευταιους μηνες.

Απο εκει και περα με τις αλλαγες που εχουν γινει τα τελευταια χρονια , παιζουν πολλα.

Η μονη περιπτωση που δεν αναφερει τους 2 μηνες στη σελιδα του Οαεδ ειναι αυτη :

"Για τους ασφαλισμένους που έχουν απασχοληθεί σε τουριστικά και άλλα εποχιακά επαγγέλματα, για δύο συνεχείς χρονικές περιόδους (σαιζόν) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 12μηνο." Αν επιδοτείται για δεύτερη και πλέον φορά.

Οποτε αν ανοικει σε αυτη την κατηγορια ο φιλος ισως και να μπορει να το παρει.

Παντως οτι και να πουμε εμεις αν δεν παει στον Οαεδ , τιποτα δεν ειναι σιγουρο.

Εγω παντως που φετος δουλεψα 5 μηνες αλλα πέρυσι δεν δουλευα, οποτε δεν ειχα τις 2 συνεχεις χρονιες που λεει, τους 2 τελευταιους μηνες δεν μου τους μετρησαν. Παρ οτι εχω ξαναπαρει ταμειο ανεργειας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να βγώ ταμείο ανεργείας σαν εποχιακός, γιατί στον οαεδ ότι να είναι μου λένε

Δούλεψα πέρυσι σαν ναυαγοσώστης Ιούνιο-Ιούλιο-Άυγουστο συνολικά 75 ένσημα και φέτος θα δουλέψω και Σεπτέμβριο σύνολο 100 δηλαδή ένσημα!Θα μπορέσω να βγώ ταμείο ανεργείας;

 

οπως τα γραφεις και αν το επαγγελμα σου ειναι στα εποχιακα με 100 ενσημα φετος και 75 περσι μπαινεις ταμειο για 3 μηνες ! 100%

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι άσχετο; Όταν παίρνεις το επίδομα ανεργίας, σου κολλάνε και ένσημα στο ικα; Μάλλον άκυρο ήθελα να πω κι όχι άσχετο. ;)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι άσχετο; Όταν παίρνεις το επίδομα ανεργίας, σου κολλάνε και ένσημα στο ικα; Μάλλον άκυρο ήθελα να πω κι όχι άσχετο. ;)

 

Κανονικα οχι, δεν σου κολανε.

Εγω οσες φορες εχω μπει στο ταμειο ως εποχικος δεν μου εχουν βαλει ποτε ενσημα.

Και λεω "κανονικα" γιατι εχω μια φιλη που δουλευε για χρονια στην 3Ε και απολύθηκε οταν εκλεισε η εταιρια. Αυτη μπηκε για ενα χρονο στο ταμειο και επιμενει οτι της εδωσαν χαρτι απο τον ΟΑΕΔ με ένσημα που της ειχαν βαλει οσο επερνε το ταμειο.

Καποια στιγμη ρωτησα και στον ΟΑΕΔ και μου ειπαν οτι δεν βαζουν ενσημα.

Αυτη παντως επιμενει οτι της εχουν δωσει χαρτι με ενσημα. Οποτε ή δεν ξερει τι της γινεται ή σε καποιες περιπτωσεις οπως οι ομαδικες απολυσεις οταν κλεινει μια εταιρια , τοτε ο Οαεδ βαζει και ενσημα. Μου φαινεται απιθανο βεβαια, αλλα το αναφερω μιας και η φιλη μου επιμενει οτι εχει στα χερια της χαρτι με ενσημα που της κολησε ο ΟΑΕΔ,

Link to comment
Share on other sites

Ενσημα ΔΕΝ παιρνεις οταν εισαι σε επιδομα ανεργιας και οταν εχεις αναρρωτικη αδεια.Η Αναρρωτικη αδεια ο χρονος της δεν υπολογιζεται για τον ΟΑΕΔ δηλαδη αν εσπασες ποδι χερι και εισαι 40-50 μερες εκτος δεν υπολογιζεται.Ελλαδαρα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...