Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα

 

Έχω Forthnet σπίτι και αντιμετωπίζω το εξής: Αν πάω να καλέσω από το σταθερό, πέφτει το internet!!!

Σας έχει παρουσιαστεί ποτέ κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Απλά για ενημέρωση, αν και στο παρελθόν ειχα διάφορα προβλήματα με την forthnet, πλέον όλα λειτουργούν κανονικά, τα τελευταία χρόνια. Ταχύτητα περίπου 1,1-1.2 ΜΒ /sec και δεν εχω δει αποσυνδέσεις κλπ.

 

ομολογώ ότι και εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενος εδω και 3 μηνες που εχω το forthnet/nova.

κατεβαζω με 1,2μβ καρφί, δεν εχω αποσυνδεσεις, και η τηλεφωνία πεταει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εδώ και καιρό έχω σοβαρό πρόβλημα με την γραμμή μου (λογικά). Αρκετά συχνά μέσα στην ημέρα κάνει restart 2 και 3 φορές απανωτά ανα 3-5 ώρες. Είναι πολύ εκνευριστικό και ενώ πήρα τηλ να μου πούνε τι να κάνω το πρόβλημά μου παραμένει. Έχει κανείς κάποια λύση; Γιατί αρχίζω να πιστεύω πως έιναι θέμα router.

Got to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, ACT NORMAL

OBEY THE LAW

and repeat after me

I AM FREE

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό έχω σοβαρό πρόβλημα με την γραμμή μου (λογικά). Αρκετά συχνά μέσα στην ημέρα κάνει restart 2 και 3 φορές απανωτά ανα 3-5 ώρες. Είναι πολύ εκνευριστικό και ενώ πήρα τηλ να μου πούνε τι να κάνω το πρόβλημά μου παραμένει. Έχει κανείς κάποια λύση; Γιατί αρχίζω να πιστεύω πως έιναι θέμα router.

ρουτερ ειναι.κι εγω το χω τσεκαρει με διαφορετικο.και σταματησαν τα ρεσταρτ.μολις εβαλα το τομσον εχω την ημερα 5 σιγουρα ρεσταρτ.ειμαι συνδρομητης 6 χρονια στην φορθνετ και ενα ρουτερ δεν λενε να μου αλλαξουν.εδω και 5 χρονια που αναβαθμιστηκα σε adsl2 παραμενω με το χαζο τομσον :down:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρουτερ ειναι.κι εγω το χω τσεκαρει με διαφορετικο.και σταματησαν τα ρεσταρτ.μολις εβαλα το τομσον εχω την ημερα 5 σιγουρα ρεσταρτ.ειμαι συνδρομητης 6 χρονια στην φορθνετ και ενα ρουτερ δεν λενε να μου αλλαξουν.εδω και 5 χρονια που αναβαθμιστηκα σε adsl2 παραμενω με το χαζο τομσον :down:

 

Θα το τσεκάρω και θα ενημερώσω. Μακάρι να είναι router και όχι κάτι άλλο... :X

Got to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, ACT NORMAL

OBEY THE LAW

and repeat after me

I AM FREE

Link to comment
Share on other sites

ρουτερ ειναι.κι εγω το χω τσεκαρει με διαφορετικο.και σταματησαν τα ρεσταρτ.μολις εβαλα το τομσον εχω την ημερα 5 σιγουρα ρεσταρτ.ειμαι συνδρομητης 6 χρονια στην φορθνετ και ενα ρουτερ δεν λενε να μου αλλαξουν.εδω και 5 χρονια που αναβαθμιστηκα σε adsl2 παραμενω με το χαζο τομσον :down:

 

Πήγες σε κανένα κατάστημα να ζητήσεις να σού δώσουν καινούριο και αρνήθηκαν?

Εγώ είχα πάει στα τέσσερα χρόνια περίπου.Μετέφεραν το αίτημα μου στα κεντρικά.Και μου έδωσαν καινούριο.

Το κακό είναι ότι μού έδωσαν τομσον,το οποίο είναι απαράδεκτο.

Το προηγούμενο ήταν Siemens και ήταν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!Δεν έχω καταλαβει κατι καλα...εμείς έχουμε Forthnet με 25€ ως τον Αύγουστο(προσφορά για τον 1ο χρόνο) απεριόριστα σταθερά,60' κινητά και ίντερνετ...μετά τον Αύγουστο πάει 30κατι...σκέφτομαι να κάνουμε αίτηση στην Wind για το Μ που τώρα έχει 20€(έστω κ αν λήξει ως τότε η προσφορα)!Η ερώτηση ειναι η εξής:Με το που κάνουμε αίτηση στη Wind,ειναι σίγουρο οτι θα παρει τηλέφωνο η Forthnet για μείωση...;και αν ναι,από την εμπειρία σας τι μείωση περίπου πιστεύετε;Ευχαριστώ Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!Δεν έχω καταλαβει κατι καλα...εμείς έχουμε Forthnet με 25€ ως τον Αύγουστο(προσφορά για τον 1ο χρόνο) απεριόριστα σταθερά,60' κινητά και ίντερνετ...μετά τον Αύγουστο πάει 30κατι...σκέφτομαι να κάνουμε αίτηση στην Wind για το Μ που τώρα έχει 20€(έστω κ αν λήξει ως τότε η προσφορα)!Η ερώτηση ειναι η εξής:Με το που κάνουμε αίτηση στη Wind,ειναι σίγουρο οτι θα παρει τηλέφωνο η Forthnet για μείωση...;και αν ναι,από την εμπειρία σας τι μείωση περίπου πιστεύετε;Ευχαριστώ

 

Καλημερα!Ετυχε να κανω κι εγω αιτηση για μεταφορα απο αλλο παροχο και μου ειπαν,1 μηνα περιπου πριν τελειωσει το συμβολαιο-και προσφορα ταυτοχρονα-να παω ν'ανανεωσω-αν θελω-για να ειμαι στην ιδια τιμη,η με καποια νεα καλυτερη προσφορα...;) Προφανως,μαλλον πρεπει να κανεις το ιδιο!!!:)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!Δεν έχω καταλαβει κατι καλα...εμείς έχουμε Forthnet με 25€ ως τον Αύγουστο(προσφορά για τον 1ο χρόνο) απεριόριστα σταθερά,60' κινητά και ίντερνετ...μετά τον Αύγουστο πάει 30κατι...σκέφτομαι να κάνουμε αίτηση στην Wind για το Μ που τώρα έχει 20€(έστω κ αν λήξει ως τότε η προσφορα)!Η ερώτηση ειναι η εξής:Με το που κάνουμε αίτηση στη Wind,ειναι σίγουρο οτι θα παρει τηλέφωνο η Forthnet για μείωση...;και αν ναι,από την εμπειρία σας τι μείωση περίπου πιστεύετε;Ευχαριστώ

 

Αν κάνεις αίτηση, δεν θα σε πάρουν τηλέφωνο, θα πας στην wind. Δεν έχουν δικαίωμα (λογο κανονισμού της ΕΕΤΤ) να αρνηθούν την μεταφορά ή να σου κάνουν αντιπρόταση. Αν το μετανιώσεις πρέπει να ξανακάνεις αίτηση στην forthnet (ή σε οποιον άλλο)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι ευχαριστημενος χρονια με τη forthnet και τωρα το γυρισα κιολας στη προσφορα double play με 27ε αντι 40ε που ηταν το μηνα. εκοψα τα διεθνη κτλ.
Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι ευχαριστημενος χρονια με τη forthnet και τωρα το γυρισα κιολας στη προσφορα double play με 27ε αντι 40ε που ηταν το μηνα. εκοψα τα διεθνη κτλ.

 

Και έγω το ίδιο έκανα. 24,90€ όχι 27€. 8 χρόνια μια χαρά και χωρίς προβλήματα. Το μόνο κακό ήταν που εκεί που κάποτε συγχρόνιζα στα17-18Κ τώρα έιμαι 14-15Κ. Μικρό το κακό.

Link to comment
Share on other sites

Πήγες σε κανένα κατάστημα να ζητήσεις να σού δώσουν καινούριο και αρνήθηκαν?

Εγώ είχα πάει στα τέσσερα χρόνια περίπου.Μετέφεραν το αίτημα μου στα κεντρικά.Και μου έδωσαν καινούριο.

Το κακό είναι ότι μού έδωσαν τομσον,το οποίο είναι απαράδεκτο.

Το προηγούμενο ήταν Siemens και ήταν μια χαρά.

ναι εχω παει και εχω παρει και τηλεφωνονο,με αποτελεσμα να μου πουν για αλλαγη του ρουτερ με κοστος 29.ευρο.εμενα δεν μου εχουν δωσει.τι να πω...:whistle:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις αίτηση, δεν θα σε πάρουν τηλέφωνο, θα πας στην wind. Δεν έχουν δικαίωμα (λογο κανονισμού της ΕΕΤΤ) να αρνηθούν την μεταφορά ή να σου κάνουν αντιπρόταση. Αν το μετανιώσεις πρέπει να ξανακάνεις αίτηση στην forthnet (ή σε οποιον άλλο)

 

Μπα,μην εισαι και τοσο σιγουρος!!!Εμενα,πριν λιγες μερες με πηραν απο τον Οτε και μου καναν καποια προσφορα για να παραμεινω σ'αυτους,ενω φυσικα ειχα κανει αιτηση για μεταφορα στη Forthnet...Αρνηθηκα ευγενικα...

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις αίτηση, δεν θα σε πάρουν τηλέφωνο, θα πας στην wind. Δεν έχουν δικαίωμα (λογο κανονισμού της ΕΕΤΤ) να αρνηθούν την μεταφορά ή να σου κάνουν αντιπρόταση. Αν το μετανιώσεις πρέπει να ξανακάνεις αίτηση στην forthnet (ή σε οποιον άλλο)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!Δυστυχώς δεν έχουμε την οικονομική δυνατότητα να δίνουμε πάνω από τα 25€ το μήνα,οπότε αναγκαστικά θα κάνουμε αίτηση στη Wind και τότε θα δούμε τι θα γίνει!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως είμαι τρελά ικανοποιημένος από forthnet σε όλα τα επίπεδα. με το ρουτεράκι πιάνω πολύ καλό σήμα δύο ορόφους κάτω απόπου κατεβάζω σε φουλ ταχύτητα, οι τιμές τους μου φαίνονται πολύ καλλές, σκέφτομαι πολύ την νέα προσφορά του 3play για να βάλω και tv, τώρα που μπορώ να το φτιάξω ακριβώς με ό,τι χρειάζομαι.

όταν ήταν να βάλω την γραμμή το χα ψάξει και είχα κάποιες αμφιβολίες για την forthnet αλλά τελικά αποδείχτηκαν εσφαλμένες οι εντυπώσεις που μου είχαν δημιουργήσει ορισμένοι..

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως είμαι τρελά ικανοποιημένος από forthnet σε όλα τα επίπεδα. με το ρουτεράκι πιάνω πολύ καλό σήμα δύο ορόφους κάτω απόπου κατεβάζω σε φουλ ταχύτητα, οι τιμές τους μου φαίνονται πολύ καλλές, σκέφτομαι πολύ την νέα προσφορά του 3play για να βάλω και tv, τώρα που μπορώ να το φτιάξω ακριβώς με ό,τι χρειάζομαι.

όταν ήταν να βάλω την γραμμή το χα ψάξει και είχα κάποιες αμφιβολίες για την forthnet αλλά τελικά αποδείχτηκαν εσφαλμένες οι εντυπώσεις που μου είχαν δημιουργήσει ορισμένοι..

 

Ποιό ρούτερ σου δώσανε?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες 3play τι εννοείς? Δίνουν και nova μέσω Internet πλέον ή μόνο μέσω δορυφόρου?

 

Γιατί εγώ έχω την Χριστουγεννιάτικη προσφορά...

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λιγο ήρθε σπίτι μας μια κυρια η οποία έλεγχε τις γραμμές αν δικαιούμαστε μείωση!!Εμείς επειδή είμαστε μόνο 8-9 μήνες δεν δικαιούμαστε κατι...σε ερώτηση μου τι ακριβώς είναι αυτα και αν ειναι μόνο για την Forthnet,μου είπε οτι κοιτάνε μερικές γραμμές και περνάνε 3 ώρες(μάλλον δωρεάν)προς κινητά!!Το παράδοξο ειναι οτι η συγκεκριμένη κυρία ήταν από την Hol.Ξέρετε τι ακριβώς είναι αυτό;Σας έχει τύχει κατι;
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχουν έρθει και σε εμένα 2-3 φορές και λένε κάτι βλακείες του στύλ είμαστε για μειωμένη τιμή στο τηλέφωνο. Τους ξέρω πια και τους λέω με τη μία "Από τη HOL είσαστε"?

 

Εν τω μεταξύ λένε ένα κάρο ψέμματα σε ότι έχει να κάνει με τεχνικά θέματα... Εδώ εμένα την προηγούμενη φορά μου είπε ότι έχουν περάσει οπτικές ίνες στην πολυκατοικία μας!!!!

 

Και αν της πεις 2 λόγια, σου πετάει το θεϊκό: "Εγώ δεν είμαι τεχνικός, δεν ξέρω"....

 

Μην ανοίγετε καν είναι κομπίνα για να ψαρέψουν πελάτες....

 

Άσε που με την HOL είχα πρόβλημα και έκανα διακοπή συμβολαίου πριν το χρόνο και χωρίς ποινή, αφού σε περιοχή που με FORTHNET συγχρόνιζα στα 20mbit και κατέβαζα με 1.8mb/s, όταν βάλαμε HOL, ενώ κλείδωνε στα ίδια, έπιανε κάτι επικά 200-300kb/s!! Και ενώ είχαν πρόβλημα στο bandwidth της εταιρίας τους, είτε δεν το παραδέχονταν, είτε έλεγαν ότι θα γίνει αναβάθμιση η οποία 7-8 μήνες δεν γινόταν.....

Link to comment
Share on other sites

Α έχουν τέτοιο σύστημα δηλαδή.Ευχαριστώ φιλε για την ενημέρωση!Κατι άλλο παιδιά:Μόνο σε μένα φάνηκε προσβλητική η διαφήμιση της Forthnet όπου η ωραία κοιμωμένη λέει οποιος ειναι ξύπνιος έχει Forthnet;;Οκ δεν λέω,καλή προσφορά αλλα όποιος δεν έχει Forthnet κοιμάται;;Αυτό δεν ειναι κάπως προσβλητικο;;Εγω έχω Forthnet ήδη αλλα προσωπικά με ενόχλησε η διαφήμιση!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έκοψα την NOVA σήμερα λόγω ΑΕΚάρας....

 

Προβλέπω κράχ από τις χιλιάδες αποσυνδέσεις.... Να θυμίσω ότι ήδη υπάρχει ρήτρα στην κεντρική διαχείριση των τηλεοπτικών ότι αν αποχωρήσει για οποιοδήποτε λόγο κάποια ομάδα εκ των ΟΣΦΠ, ΠΑΟ, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, τότε προβλέπεται μείωση 20% στο σύνολο λόγω μειωμένων εσόδων. Αυτό μπορεί να πέσει κι άλλο φυσικά, αν συνεχιστούν οι αποσυνδέσεις με τον ίδιο ρυθμό.

 

Ας πρόσεχαν κάποιοι του συστήματος που λυσάξανε φέτος σε όλους τους τομείς (διαιτησία, Αθλητική Δικαιοσύνη (πρόστιμα κάθε Κυριακή), ισονομία (αντιμετώπιση άλλων ομάδων - βλέπε ΑΡΗ όταν έκανε επεισόδια στη Βέροια), αποτελέσματα των υπόλοιπων ομάδων που κινδύνευαν (5-0 η Μπάρτσα Βέροιας και 5-1 η Ρεαλ Θεσσαλονίκης)...

 

Άντε γειά!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...