Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα, το συμβόλαιό μου λήγει 10 Αυγούστου (2 χρόνια). Επειδή δεν έχω κάνει ακόμα έρευνα αγοράς, αν δεν κάνω τίποτα προς το παρόν, τι συμβάινει μετά τις 10 Αυγούστου; Θα μου έρχεται κανονικά μηνιαίος λογαριασμός όπως πριν, ή θα πρέπει οπωσδήποτε να κάνω νεό συμβόλαιο πριν τις 10 Αυγούστου; 

Link to comment
Share on other sites

Θα συνεχίσεις να έχεις υπηρεσία αλλά ίσως μετά τις 10/8 να χάσεις όλες τις εκπτώσεις και να πληρώνεις υπερβολικά πολλά (δες πόσο είναι χωρίς την έκπτωση στο πεδίο «αρχική τιμη» στην ανάλυση χρεώσεων της σύνδεσης)

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2023 at 6:46 ΜΜ, jaranor said:

Καλησπέρα, το συμβόλαιό μου λήγει 10 Αυγούστου (2 χρόνια). Επειδή δεν έχω κάνει ακόμα έρευνα αγοράς, αν δεν κάνω τίποτα προς το παρόν, τι συμβάινει μετά τις 10 Αυγούστου; Θα μου έρχεται κανονικά μηνιαίος λογαριασμός όπως πριν, ή θα πρέπει οπωσδήποτε να κάνω νεό συμβόλαιο πριν τις 10 Αυγούστου; 

Αν δεν κάνω λάθος, σε καλούν πριν λήξει το συμβόλαιο για να επιβεβαιώσουν την ανανέωσή του με τους ίδιους όρους - εκτός αν εσύ διαπραγματευτείς καλύτερους.

Δες αν το συμβόλαιο που έχεις αναφέρει ότι γίνεται αυτόματη ανανέωση για να ξέρεις τι ισχύει.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Αν στις επιλογές επικοινωνίας μέσω του app έχεις επιλέξει να μην λαμβάνεις επικοινωνία τότε δεν θα σε καλέσουν αφού τους το έχεις απαγορεύσει. 

Επισης το με τους ίδιους όρους δεν ισχύει, ιδιαίτερα για πρώην πελάτες Wind. Οι τιμές είναι αυστηρά αυτές του site 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, paanos said:

Επισης το με τους ίδιους όρους δεν ισχύει, ιδιαίτερα για πρώην πελάτες Wind. Οι τιμές είναι αυστηρά αυτές του site 

Εγώ και τις δύο φορές που έκανα ανανέωση διαπραγματεύτηκα τους όρους: την πρώτη πήρα καλύτερη τιμή από αυτή που είχα, και τη δεύτερη περισσότερες παροχές με μικρή αύξηση.

Είχα κάνει έρευνα αγοράς (ειδικά τη 2η φορά) και αν μου άφηναν τις τιμές του site θα έφευγα την ίδια στιγμή. Είμαι συνδρομητής σταθερής & internet στη Forthnet / Nova από το 2008 και δεν έχω καθυστερήσει ούτε μία φορά την πληρωμή λογαριασμού - και από ότι καταλαβαίνω δεν θέλουν να με χάσουν από πελάτη.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Μου πρότειναν στην ίδια τιμή με ίδιες παροχές, νέο συμβόλαιο (2play - απεριόριστα σταθ και κινητά - 24mbps στα 20,89 ευρώ που ήδη είχα). Βλέπω όμως παρόμοιες παροχές πχ στη Vodafone με 18,60 ευρώ.

Τους το είπα ότι έχω βρει λίγο πιο φθηνά σε άλλο πάροχο, αν γίνεται να κανουν καλύτερη τιμή για να μην μπαίνω κι εγώ στη διαδικασία, και μου έιπαν δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Εντωμεταξύ γνωστός μου έχει το ίδιο πακέτο με 16,80 στη Nova.

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο αναφέρεστε σε σκηνικά πριν την εξαγορά. Πλέον στη σταθερή τουλάχιστον οι τιμές είναι φιξ. Το ιδιο γίνεται κάπως και στην κινητή αν και υπήρξαν κάποιες προσφορές κράχτες 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, jaranor said:

Μου πρότειναν στην ίδια τιμή με ίδιες παροχές, νέο συμβόλαιο (2play - απεριόριστα σταθ και κινητά - 24mbps στα 20,89 ευρώ που ήδη είχα). Βλέπω όμως παρόμοιες παροχές πχ στη Vodafone με 18,60 ευρώ.

Τους το είπα ότι έχω βρει λίγο πιο φθηνά σε άλλο πάροχο, αν γίνεται να κανουν καλύτερη τιμή για να μην μπαίνω κι εγώ στη διαδικασία, και μου έιπαν δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Εντωμεταξύ γνωστός μου έχει το ίδιο πακέτο με 16,80 στη Nova.

Το ίδιο πακέτο είχα κι εγώ πριν 1.5 χρόνο και πλήρωνα 23 ευρώ (και μου φαίνονταν λίγα!)

Τώρα πληρώνω €26 για 50αρα VDSL και απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά κινητά, με δώρο 3 πάγια (στην αρχή του συμβολαίου).

Στη θέση σου θα έφευγα για όπου έβρισκα φθηνότερα, δεν πιστεύω ότι έχεις κάτι να χάσεις.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έφυγε το μεγκα από την nova / eon γνωρίζει κάνεις αν μπορουμε να σπάσουμε το συμβόλαιο χωρίς ρήτρα;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν περιλαμβάνεται η αλλαγή καναλιών στους λόγους διακοπής αζημίως 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκανα αίτηση φορητότητας σε vodafone. Η nova μου είχε δώσει ένα H288A. Το router το επιστρέφω ή είναι δικό μου; Κοιτούσα τα τέλη διακοπής επειδή έχω ακόμα δέσμευση με τη nova και λέει συμπεριλαμβάνει κόστη μη αποσβεσθείσας επιδότησης. Τι άλλο μπορεί να μου επιδότησε η nova όταν έκανα τη σύμβαση;

Ο τιμοκατάλογος τερματικού τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού όταν έκανα τη σύμβαση λέει πως στο 2play ADSL ο εξοπλισμός περιλαμβάνεται στην προσφορά σε αντίθεση με το απλό Internet ADSL που λέει παροχή με υποχρέωση επιστροφής.

image.png.7c5240cf62aab06b140a787605e613af.thumb.png.e7fe8d21bb035dddbec8b226148163eb.png

Εγώ που έχω ADSL με VDSL εξοπλισμό τι χρεώνομαι αν χρειαστεί να επιστρέψω τον εξοπλισμό και εγώ τον κρατήσω; Χρέωση για ADSL Router ή για VDSL Router;

Edited by dasnowy

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Κόστη μη αποσβεθεισας επιδότησης ουσιαστικά είναι τα τέλη σύνδεσης που στα κάνει δώρο ο πάροχος και νομίζω η έκπτωση σε σχέση με τον τιμοκατάλογο. Έχω καιρό να κοιτάξω το συμβόλαιο μου αλλά αυτό εχω αντιληφθεί.

Και εγώ δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με τα ρούτερ,αν τα κρατάμε ή αν τα επιστρέφουμε. Έχω ένα ZyXEL που μου το έδωσαν με την 50αρα. Δε μπορώ να βρω πουθενά στο συμβόλαιο όρο για το ρούτερ, ούτε μου είχαν δώσει κάτι κατά την παραλαβή. Λογικά θα με ειδοποιήσουν

Link to comment
Share on other sites

Τέλη ενεργοποίησης περιλαμβάνει. Το router δίνεται με δωρεάν παροχή χρήσης οπότε πληρώνεις εφάπαξ 45€ αν δεν το γυρίσεις. 

Δεν τα ζητάνε πάντα, αν το ζητήσουν και δεν το δώσεις τότε χρεώνεσαι 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας.

Έχω στην Nova το πρόγραμμα Fiber 100, με τελικό κόστος 26€/μήνα, που περιλαμβάνει Internet 100 Mbps, απεριόριστα σταθερά και 120' σε κινητά.

Το εν λόγω πρόγραμμα, λήγει εντός της ερχόμενης εβδομάδας και αναρωτιέμαι εάν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο (100 Mbps) σε λιγότερα χρήματα ή με καλύτερες ταχύτητες (200 Mbps) στα ίδια χρήματα, στην ίδια ή άλλη εταιρεία.


Κάποια γνώμη επί του θέματος;

Poco X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Λήγει και το δικό μου συμβόλαιο σε 2 μήνες WIND ONE στα 54€ απεριόριστα όλα σε σταθερά και κινητα .Είμαι γενικά ευχαριστημένος και θα ήθελα να ανανεώσω αλλά νε εποφεληθω απο τις προσφορές που έχει για αγορά νεας συσκευής.

Ξέρετε αν αυτό γινεται με ανανέωση συμβολαίου ή αφορά μόνο νεες συνδέσεις?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, topmar said:

Καλησπέρα σας.

Έχω στην Nova το πρόγραμμα Fiber 100, με τελικό κόστος 26€/μήνα, που περιλαμβάνει Internet 100 Mbps, απεριόριστα σταθερά και 120' σε κινητά.

Το εν λόγω πρόγραμμα, λήγει εντός της ερχόμενης εβδομάδας και αναρωτιέμαι εάν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο (100 Mbps) σε λιγότερα χρήματα ή με καλύτερες ταχύτητες (200 Mbps) στα ίδια χρήματα, στην ίδια ή άλλη εταιρεία.


Κάποια γνώμη επί του θέματος;

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Στη nova μπορείς να πάρεις στα ίδια χρήματα το Fiber 100 με απεριόριστα κινητά. Το Fiber 200 η nova το δίνει μόνο μέσω FTTH. Σε άλλη εταιρεία, μόνο στη vodafone από κάποιον εξωτερικό συνεργάτη μπορεί να πετύχεις κάτι καλύτερο. Η vodafone δίνει κανονικά 200mbps μέσω VDSL. Αν θες μπορώ να σου στείλω από που μου έκαναν πολύ καλή προσφορά για vodafone σταθερό. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, frank13 said:

Καλημερα.

Λήγει και το δικό μου συμβόλαιο σε 2 μήνες WIND ONE στα 54€ απεριόριστα όλα σε σταθερά και κινητα .Είμαι γενικά ευχαριστημένος και θα ήθελα να ανανεώσω αλλά νε εποφεληθω απο τις προσφορές που έχει για αγορά νεας συσκευής.

Ξέρετε αν αυτό γινεται με ανανέωση συμβολαίου ή αφορά μόνο νεες συνδέσεις?

Ευχαριστώ.

Από όσο γνωρίζω, οι προσφορές δεν ισχύουν για υπάρχουσες συνδέσεις. Θα σου πρότεινα να μιλήσεις εγκαίρως με τη Nova για να δεις τι προσφορά μπορούν να σου κάνουν ως υπάρχοντα πελάτη, και να μην αφήσεις να ανανεωθεί αυτόματα το συμβόλαιο με τους ίδιες παροχές και τιμή.

5 ώρες πριν, topmar said:

Καλησπέρα σας.

Έχω στην Nova το πρόγραμμα Fiber 100, με τελικό κόστος 26€/μήνα, που περιλαμβάνει Internet 100 Mbps, απεριόριστα σταθερά και 120' σε κινητά.

Το εν λόγω πρόγραμμα, λήγει εντός της ερχόμενης εβδομάδας και αναρωτιέμαι εάν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο (100 Mbps) σε λιγότερα χρήματα ή με καλύτερες ταχύτητες (200 Mbps) στα ίδια χρήματα, στην ίδια ή άλλη εταιρεία.

Εγώ πληρώνω τα ίδια χρήματα στη Nova (€26) για 50άρα VDSL με απεριόριστα σταθερά και κινητά.

Πλέον βλέπω ότι δίνει το Fiber 100 στα €26 με απεριόριστες κλήσεις και τα κινητά (όχι μόνο 120 λεπτά). Επειδή λήγει το συμβόλαιο σε 6 μήνες, θέλω να δω τι προσφορά θα μου κάνουν για να μην αλλάξω πάροχο μετά από 15 συνεχόμενα χρόνια, οπότε είμαι κι εγώ στην αναζήτηση (ίδια χρήματα με καλύτερες παροχές - σίγουρα όχι υψηλότερη τιμή).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, geoponer said:

Από όσο γνωρίζω, οι προσφορές δεν ισχύουν για υπάρχουσες συνδέσεις. Θα σου πρότεινα να μιλήσεις εγκαίρως με τη Nova για να δεις τι προσφορά μπορούν να σου κάνουν ως υπάρχοντα πελάτη, και να μην αφήσεις να ανανεωθεί αυτόματα το συμβόλαιο με τους ίδιες παροχές και τιμή.

Εγώ πληρώνω τα ίδια χρήματα στη Nova (€26) για 50άρα VDSL με απεριόριστα σταθερά και κινητά.

Πλέον βλέπω ότι δίνει το Fiber 100 στα €26 με απεριόριστες κλήσεις και τα κινητά (όχι μόνο 120 λεπτά). Επειδή λήγει το συμβόλαιο σε 6 μήνες, θέλω να δω τι προσφορά θα μου κάνουν για να μην αλλάξω πάροχο μετά από 15 συνεχόμενα χρόνια, οπότε είμαι κι εγώ στην αναζήτηση (ίδια χρήματα με καλύτερες παροχές - σίγουρα όχι υψηλότερη τιμή).

Μου αρέσει που όταν έγινε η αλλαγή από Wind σε Nova έλεγαν οτι θα έχουν ίδια πολιτική σε νέους και υφιστάμενους πελάτες.

Παίζει να μου κάνουν ανανέωση του συμβολαίου χωρίς να με ρωτήσουν?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, frank13 said:

Μου αρέσει που όταν έγινε η αλλαγή από Wind σε Nova έλεγαν οτι θα έχουν ίδια πολιτική σε νέους και υφιστάμενους πελάτες.

Παίζει να μου κάνουν ανανέωση του συμβολαίου χωρίς να με ρωτήσουν?

Κοίταζα τους όρους των συμβολαίων σταθερής της Nova εδώ, αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικά με το τι ισχύει μετά τη λήξη του συμβολαίου. Συνήθως ανανεώνω πριν λήει το συμβόλαιο, οπότε δεν έχω προσωπική εμπειρία.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites



Στη nova μπορείς να πάρεις στα ίδια χρήματα το Fiber 100 με απεριόριστα κινητά. Το Fiber 200 η nova το δίνει μόνο μέσω FTTH. Σε άλλη εταιρεία, μόνο στη vodafone από κάποιον εξωτερικό συνεργάτη μπορεί να πετύχεις κάτι καλύτερο. Η vodafone δίνει κανονικά 200mbps μέσω VDSL. Αν θες μπορώ να σου στείλω από που μου έκαναν πολύ καλή προσφορά για vodafone σταθερό. 


Όντως, μόλις είδα ότι μου δίνουν online προσφορά με μοναδική αλλαγή στο πρόγραμμα μου, την προσθήκη απεριόριστων κλήσεων σε κινητά.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, topmar said:

Όντως, μόλις είδα ότι μου δίνουν online προσφορά με μοναδική αλλαγή στο πρόγραμμα μου, την προσθήκη απεριόριστων κλήσεων σε κινητά.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Δηλαδή απλά σε περνάνε στο αντίστοιχο εμπορικά διαθέσιμο πακέτο, με την τιμή που ισχύει για όλους. Μάλιστα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, geoponer said:

Από όσο γνωρίζω, οι προσφορές δεν ισχύουν για υπάρχουσες συνδέσεις

Οι προσφορές ισχύουν για όλους τους πελάτες. 

2 ώρες πριν, geoponer said:

Κοίταζα τους όρους των συμβολαίων σταθερής της Nova εδώ, αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικά με το τι ισχύει μετά τη λήξη του συμβολαίου. Συνήθως ανανεώνω πριν λήει το συμβόλαιο, οπότε δεν έχω προσωπική εμπειρία.

Μετά την λήξη περνάς σε αορίστου, δεν ανανεώνεται αυτόματα χωρίς συγκατάθεση 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, paanos said:

Οι προσφορές ισχύουν για όλους τους πελάτες. 

Μετά την λήξη περνάς σε αορίστου, δεν ανανεώνεται αυτόματα χωρίς συγκατάθεση 

Συνήθως αναφέρεται ότι η προσφορά αφορά σε νέους πελάτες / νέες συνδέσεις (είχα αρπαχτει με τη Nova στο παρελθόν για αυτό)

Αορίστου σημαίνει ότι συνεχίζεις να έχεις τις παροχές που είχες αλλά διακόπτεις οπότε θέλεις χωρίς ποινή;

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, geoponer said:

Συνήθως αναφέρεται ότι η προσφορά αφορά σε νέους πελάτες / νέες συνδέσεις (είχα αρπαχτει με τη Nova στο παρελθόν για αυτό)

Αορίστου σημαίνει ότι συνεχίζεις να έχεις τις παροχές που είχες αλλά διακόπτεις οπότε θέλεις χωρίς ποινή;

Πλέον ισχύουν για όλους. 

Ναι σωστά αλλά χάνεις και τις εκπτώσεις συνήθως 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...