Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά.Έχω κάνει φορητότητα του σταθερού τηλεφώνου στην Nova προερχόμενος από Cosmote και επέλεξα το πακέτο Nova 2 Play+ με VDSL 50Mbs.Ενώ το σταθερό τηλέφωνο λειτούργησε στις 2 Ιανουαρίου κατόπιν ολιγοήμερης δυσλειτουργίας λόγω της αλλαγής παρόχου δεν έχω καθόλου παροχή Internet.Αρχικά μέσω του 13731 ( τεχνική υποστήριξη ) έγινε έλεγχος στις ρυθμίσεις του Router, το οποίο μου έστειλαν επί πληρωμή, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.Στις 07/01/19 ήλθε τεχνικός της Nova ( εξωτερικός συνεργάτης ) όπου κατόπιν μετρήσεων τόσο στην πρίζα του τηλεφώνου όσο και στον κατανεμητή της πολυκατοικίας διαπίστωσε ότι δεν υπάρχει καθόλου συγχρονισμός και μου είπε ότι θα δοθεί βλάβη στον ΟΤΕ.Επειδή θεωρώ ότι η εταιρεία θα έπρεπε να είχε εξασφαλισμένη την παροχή του Internet πριν μου στείλει μήνυμα επιτυχούς ενεργοποίησης καθώς και του router το οποίο χρεώνει 20 Ευρώ θα ήθελα να ρωτήσω άν κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία και ποιές θα πρέπει να είναι οι ενέργειές μου από δω και στο εξής και άν μπορεί να γίνει καταγγελία του συμβολαίου.Ευχαριστώ.

 

Κανένας; Είμαι ακόμα χωρίς Internet για 25 ημέρες.:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ από 20 Δεκ είμαι στο triple..ακόμη περιμένω να.έρθουν να τοποθετήσουν το πιατο και τον εξοπλισμό...λογαριασμός και μυνήματα έρχονται να επικοινωνήσω για ραντεβού..πήρα 3 φορές τηλέφωνο μου είπαν θα με πάρει ο τεχνικός..πήρε μια φορά..μου λέει μια με 3 δεν φανηκε..Μετά από εκεί στο fb τους έστειλα μήνυμα,δρομολογηθηκε...μπορώ να σπάσω το συμβόλαιο;;

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Tι ταχύτητα πιάνεις με VDSL50, τόσο με wifi, όσο και με ethernet;

 

Το ρουτερ συγχρονίζει στα 49.999 και με το speedtest μεσω lan πιάνω 47 και μέσω wifi περίπου 43-44

Link to comment
Share on other sites

 

Μακάρι να βγάλει κινητή η Forthnet, με φθηνότερες χρεώσεις... Δυστυχώς, η συμφωνία με τη WIND απέτυχε, οπότε πάει σε δίκτυο Cosmote ή Vodafone, που σημαίνει πιο ψηλές τιμές... :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά.Έχω κάνει φορητότητα του σταθερού τηλεφώνου στην Nova προερχόμενος από Cosmote και επέλεξα το πακέτο Nova 2 Play+ με VDSL 50Mbs.Ενώ το σταθερό τηλέφωνο λειτούργησε στις 2 Ιανουαρίου κατόπιν ολιγοήμερης δυσλειτουργίας λόγω της αλλαγής παρόχου δεν έχω καθόλου παροχή Internet.Αρχικά μέσω του 13731 ( τεχνική υποστήριξη ) έγινε έλεγχος στις ρυθμίσεις του Router, το οποίο μου έστειλαν επί πληρωμή, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.Στις 07/01/19 ήλθε τεχνικός της Nova ( εξωτερικός συνεργάτης ) όπου κατόπιν μετρήσεων τόσο στην πρίζα του τηλεφώνου όσο και στον κατανεμητή της πολυκατοικίας διαπίστωσε ότι δεν υπάρχει καθόλου συγχρονισμός και μου είπε ότι θα δοθεί βλάβη στον ΟΤΕ.Επειδή θεωρώ ότι η εταιρεία θα έπρεπε να είχε εξασφαλισμένη την παροχή του Internet πριν μου στείλει μήνυμα επιτυχούς ενεργοποίησης καθώς και του router το οποίο χρεώνει 20 Ευρώ θα ήθελα να ρωτήσω άν κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία και ποιές θα πρέπει να είναι οι ενέργειές μου από δω και στο εξής και άν μπορεί να γίνει καταγγελία του συμβολαίου.Ευχαριστώ.

 

Μετά από ένα μήνα και καθημερινό κυνήγημα μου έδωσαν ξανά το ADSL προκειμένου να έχω Internet και επιφυλάσσονται για το VDSL 50Mbps.:rocket:

Link to comment
Share on other sites

Vdsl 50 και απεριόριστα όλα.

 

Το ρωτάς; Μια χαρά είναι στα 24. Κανονικά το δίνει 28,3€...

Link to comment
Share on other sites

Το ρωτάς; Μια χαρά είναι στα 24. Κανονικά το δίνει 28,3€...

 

33 πληρώνω στον ΟΤΕ και χωρίς απεριόριστα. Με προβληματίζει όμως ότι στον ΟΤΕ έχω το vdsl κλειδωμένο στα 42mbps γιατί από εκεί και πάνω έχω θέματα με αποσυνδέσεις. Ενώ η nova δε μπορεί να το κάνει αυτό. Ήμουν εκεί πριν ένα χρόνο και έφυγα για αυτό το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

24€ για vdsl και απεριόριστα όλα είναι καλή τιμή;

 

Από που την πήρες την τιμή αυτή;Σε πήραν τηλέφωνο και σου έκαναν προσφορά στα 24 Ευρώ ;Το πακέτο πως ακριβώς ονομάζεται;

Edited by sotcot
Link to comment
Share on other sites

33 πληρώνω στον ΟΤΕ και χωρίς απεριόριστα. Με προβληματίζει όμως ότι στον ΟΤΕ έχω το vdsl κλειδωμένο στα 42mbps γιατί από εκεί και πάνω έχω θέματα με αποσυνδέσεις. Ενώ η nova δε μπορεί να το κάνει αυτό. Ήμουν εκεί πριν ένα χρόνο και έφυγα για αυτό το λόγο.

 

Ίσως η Nova να μην έχει χαμηλότερο προφίλ από το 50.

 

Αν γίνεται, τους ζητάς απλά να σου ανεβάσουν το SNR στο 9 ή στο 11 (ακόμα καλύτερα) και να σου αφαιρέσουν το Fastpath (αν υπάρχει).

 

Από Αστικό Κέντρο παίρνεις VDSL ή καμπίνα;

Link to comment
Share on other sites

Από αστικό κέντρο. Ο οτε με κλειδώνει στα 42 και όλα ζάχαρη. Πριν ένα χρόνο ήμουν στη Forthnet και δε μπορούσαν να το κάνουν. Ούτε με προφίλ ούτε με SNR. Τόσο άχρηστοι είναι;
Link to comment
Share on other sites

Από αστικό κέντρο. Ο οτε με κλειδώνει στα 42 και όλα ζάχαρη. Πριν ένα χρόνο ήμουν στη Forthnet και δε μπορούσαν να το κάνουν. Ούτε με προφίλ ούτε με SNR. Τόσο άχρηστοι είναι;

 

Αφού τότε είχες άλυτο πρόβλημα με τη Fortnet, γιατί θες να γυρίσεις; :p

 

Αν θες οπωσδήποτε VDSL + τηλέφωνα σε χαμηλότερη τιμή, απλά βάλε το 30άρι της Vodafone στο 28,5€ με δωρεάν ενεργοποίηση (το πήρα κι εγώ πρόσφατα).

 

https://www.vodafone.gr/eshop/vodafone-home/vdsl/c-120113/

Link to comment
Share on other sites

Αφού τότε είχες άλυτο πρόβλημα με τη Fortnet, γιατί θες να γυρίσεις; :p

 

Αν θες οπωσδήποτε VDSL + τηλέφωνα σε χαμηλότερη τιμή, απλά βάλε το 30άρι της Vodafone στο 28,5€ με δωρεάν ενεργοποίηση (το πήρα κι εγώ πρόσφατα).

 

https://www.vodafone.gr/eshop/vodafone-home/vdsl/c-120113/

 

Με δελεάσουν τα -10€ που θα δίνω σε σχέση με τον ΟΤΕ που είμαι τώρα. Επίσης θα έχω απεριόριστα κινητά. Βέβαια δε θα γυρίσω από τη στιγμή που δε μπορούν να μου αλλάξουν προφίλ.. Πήρα ξανά μίλησα με τεχνικούς ρώτησα, το αφήνουν ελεύθερο και όσο πιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Ίσως να έχει απαντηθεί πολλάκις αλλά πως μπορώ να μάθω αν στη περιοχή μου είναι πιο αξιοπρεπές η σύνδεση στη νοβα μπας και σηκωθώ να φύγω από τη κ@λόwind;;;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Ίσως να έχει απαντηθεί πολλάκις αλλά πως μπορώ να μάθω αν στη περιοχή μου είναι πιο αξιοπρεπές η σύνδεση στη νοβα μπας και σηκωθώ να φύγω από τη κ@λόwind;;;

ρώτα κανένα γείτονα ή σε forum (πχ εδώ ή adslgr.com) λέγοντας την περιοχή βέβαια..

Συνήθως επειδή έχουν (ή είχαν μπορεί να άλλαξε) στα κτήρια του ΟΤΕ και οι δύο τον εξοπλισμό τους έχουν πάνω κάτω το ίδιο "κλείδωμα" στο router. Κλείδωμα ίδιο δε θα πει και ίδια ποιότητα (το βράδυ Σαββάτου όλες πέφτουν σε πραγματικές ταχύτητες αλλά όχι το ίδιο). Αυτό δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να το απαντήσει με σιγουριά. Εγώ θεωρώ ότι είναι παρόμοιες σε ποιότητα υπηρεσιών ιντερνετ απλής 24αρας. Ισως λίγο καλύτερη η Forthnet πια καθώς έχει λιγότερους πελάτες και μάλλον καλύτερη αναλογία γραμμών με κορμό στο DSLAM της.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

ρώτα κανένα γείτονα ή σε forum (πχ εδώ ή adslgr.com) λέγοντας την περιοχή βέβαια..

 

Συνήθως επειδή έχουν (ή είχαν μπορεί να άλλαξε) στα κτήρια του ΟΤΕ και οι δύο τον εξοπλισμό τους έχουν πάνω κάτω το ίδιο "κλείδωμα" στο router. Κλείδωμα ίδιο δε θα πει και ίδια ποιότητα (το βράδυ Σαββάτου όλες πέφτουν σε πραγματικές ταχύτητες αλλά όχι το ίδιο). Αυτό δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να το απαντήσει με σιγουριά. Εγώ θεωρώ ότι είναι παρόμοιες σε ποιότητα υπηρεσιών ιντερνετ απλής 24αρας. Ισως λίγο καλύτερη η Forthnet πια καθώς έχει λιγότερους πελάτες και μάλλον καλύτερη αναλογία γραμμών με κορμό στο DSLAM της.

 

 

 

Εχει λιγότερους πελάτες η Forthnet από την wind;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχει λιγότερους πελάτες η Forthnet από την wind;

νομίζω ναι.. όχι 100% σίγουρος.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Ίσως να έχει απαντηθεί πολλάκις αλλά πως μπορώ να μάθω αν στη περιοχή μου είναι πιο αξιοπρεπές η σύνδεση στη νοβα μπας και σηκωθώ να φύγω από τη κ@λόwind;;;

 

Μέσω φόρουμ μόνο,αν και προσωπικά θεωρώ τη Nova παρόλο την αστάθεια που υπάρχει λόγω του ότι διοικείται από τράπεζες και ότι είναι ετοιμη για πώληση,είναι αξιοπρεπής εταιρεία.Ειμαι 5 χρόνια στην εταιρεία με 3Play πακέτο,στο πατρικό μου.Αρκετα αξιοπιστή,από τα έως 24 είμαι στα 19Mbps.

Επίσης αφήνει ελεύθερη τη γραμμή με SNR 6 αν έχεις καλή γραμμη adsl.

Τηλέφωνο αναλογικό,οχι VoIP γιατί εξαρτάται από το ίντερνετ.

Καλύτερα πάντως απο Wind είναι,στην οποία έχω κακή εμπειρία σε σταθερή τόσο στο πατρικό αλλά και από Broadband σύνδεση που έχω.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μου εχει ερθει το εξης σε μνμ στο viber απο τη nova:

"Μοναδική προσφορά για λίγες μέρες! Εσύ παρέλαβες τη δωροεπιταγή σου για να διαλέξεις τα αγαπημένα σου αξεσουάρ; Έλα τώρα σε ένα κατάστημα Nova και μάθε πώς!"

Ειχε και λινκ για το site να βρεις το πλησιεστερο καταστημα

Εχει ερθει σε κανεναν αλλο? Ξερεις κανεις αν ειναι σε φαση με 100 ευρω αγορα π.χ. 30 ευρω δωροεπιταγη ή κατι παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα σε 50αρα.πήρα το ρουτερ που δίνουν μαζί με την γραμμή αλλά συνέχεια κάτι παθαίνει και μετράω 1 με 2 mbbs αντί για τα 35 με 38 που μετράω συνήθως..Δεν ξέρω τι γίνεται..Έχω και το mi router 3 με καλώδιο συνδεμένος και εκείνο αναλαμβάνει να μοιράσει την γραμμή

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας ! Είμαι στον ΟΤΕ με γραμμή έως 24 τα οποία είναι όντως 24 γιατί είμαι συνδεμένος σε καμπίνα με προγραμμα Adsl 24 mbps student και πληρώνω περίπου 19 ευρώ. Έκανα αίτημα στην νόβα για 50 mbps και το μετάνιωσα και συζήτησα ακύρωση χωρίς να έχει δρομολογηθεί το αίτημα φορητότητας ακόμα. Μου έκανα μια προσφορά στα 22,50€ 50 γραμμή με απεριόριστα σταθερά και 5 ώρες προς κινητά. Αλλά χρεώνουν κανονικά τα τέλη φορητότητας και το ρουτερ. Εσείς θα προτείνατε να κάτσω στα αυγά μου και να μην το κουνήσω από ΟΤΕ ή να ρισκάρω ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...