Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ότε και cyta το δίνουν δωρεάν χωρίς ανανέωση.....

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Υποθέτω ο ΟΤΕ λόγο τιμής παγίου και η cyta δεν μπορεί να κάνει αλλιώς βάση νόμου γιατί τα τηλέφωνα της πάνε στο modem. Γι'αυτό και δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόντεμ εμπορίου με cyta, εκτός αν θες μόνο ιντερνετ

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι γιατί δεν θυμάμαι καλά. Σε περίπτωση που ζητήσω διακοπή του συμβολαίου,έχω nova 3 play με εξοπλισμό την δορυφορική κεραία αποδικοποιητη και router, είμαι υποχρεωμένος να επιστρέψω τον παραπάνω εξοπλισμό;και δεύτερον, ζητώ συγνώμη από τους διαχειριστές αν η ερώτηση είναι off topic, κρατώντας την υπάρχουσα δορυφορική κεραία τι επιπλέον εξοπλισμό θα χρειαστώ για να δουλέψει σαν digea, χωρίς συνδρομητική; Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας και συγνώμη, από τους διαχειριστές, αν η δεύτερη ερώτηση είναι off topic.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις συμβόλαιο σε ισχύ, και θέλεις να διακόψεις πρόωρα θα πληρώσεις κάποιο penalty, και κρατάς τον εξοπλισμό. Αν έχει λήξει το συμβόλαιο και έχει γίνει αορίστου χρόνου, δεν έχεις πρόβλημα.

 

Για το 2ο ερώτημα. Δεν μπορείς να δουλέψεις τον αποκωδικοποιητή χωρίς συνδρομή και να πιάνεις τα κανάλια δορυφορικά(τα digea που σε ενδιαφέρουν, γιατί τα ελεύθερα σαφώς και τα πιάνει). Έχει τη δυνατότητα να παίξει περίπου έτσι αλλά όχι δορυφορικά(ο HD 831 που ξέρω από πρώτο χέρι τουλάχιστον). Απαιτεί αγορά ειδικού tv tuner που συνδέεται στην υποδοχή USB, και πάνω στο οποίο συνδέεις κανονική τηλεοπτική κεραία. Αν έχεις κεραία, και η τηλεόρασή σου δεν έχει mpeg4, τότε μάλλον συμφέρει η αγορά ενός απλού αποκωδικοποιητή dvb. Αν δεν έχεις κεραία καθόλου και για αυτό θέλεις τα digea δορυφορικά, μάλλον θα έχεις πρόβλημα.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα μετά από μετακόμιση...

Καλώς ή κακώς δεν έκανα μεταφορά του παλαιότερου αιρθμού που είχα στη forthnet, αλλά αντ' αυτού έκανα νέα αίτηση στη forthnet για ενεργοποίηση καινούριας τηλεφωνικής γραμμής.

 

Το θέμα είναι ότι με πήραν τηλέφωνο και με ενημέρωσαν ότι ο ΟΤΕ δεν έχει διαθέσιμη τηλεφωνική γραμμή τη δεδομένη στιγμή και το διάστημα που μπορεί να χρειαστεί για να μου δώσουν νέα γραμμή είναι από μία εβδομάδα μέχρι 6 μήνες(!)... Δεν μπορώ να πιστέψω ότι εν έτει 2016 ο ΟΤΕ δεν δίνει γραμμές για να χρησιμοποιηθούν από άλλον πάροχο. Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να ακυρώσω την αίτηση ενεργοποίησης στη forthnet, έτσι ώστε να φέρω γραμμή μέσω ΟΤΕ και έπειτα να ξαναπάω forthnet, γιατί το κόστος είναι πολύ μεγάλο.

 

Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση; Δεν πιστεύω ότι ο ΟΤΕ δεν έχει γραμμές... Απλώς δεν θέλει να τις διαθέσει στους εναλλακτικούς παρόχους...

Link to comment
Share on other sites

Ακουστε ενα προβλημα που εχω με την πρων εταιρια μου φορθνετ και αμα ξερει κανεις αν μπορω να κανω κατι....

 

Ειχα το πακετο σταθερο-ιντερνετ-νοβα στα 29,90 το μηνα για 2 χρονια και το λογικο ειναι να εχει περασει η περιοδος δεσμευσης.Πριν απο μια βδομαδα αλλαζω εταιρια και παω στη χολ.Σημερα λοιπον μου ερχεται ενα μηνυμα οτι οφειλω 198 ευρω στη νοβα!Παιρνω τηλεφωνο και μου λενε οτι ειναι απο πεναλτυ επειδη εφυγα και ειχα ακομα συμβολαιο..Το γιατι ενω ειχαν περασει 2 χρονια εφαγα προστημο...Πριν απο 4 μηνες με ειχαν παρει και μου προτειναν εαν θελω τα καναλια HD στη νοβα να μπω να τα ενεργοποιησω απ το my nova acc. και το εκανα αλλα δεν ειδα τα μικρα γραμματα κατω οτι με την ενεργοποιηση HD θα εχω δεσμευση για αλλους 18 μηνες! Ετσι εγινε η αλλαγη εταιριας!Με ειχαν παρει μια φορα πριν γινει η αλλαγη αλλα ειμουν δουλεια και τους ειπα να με παρουν απογευμα,πραγμα που δεν εγινε ποτε. εχει κανεις παρομοια εμπειρια?

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Link to comment
Share on other sites

Ακουστε ενα προβλημα που εχω με την πρων εταιρια μου φορθνετ κ αμα ξερει κανεις αν μπορω να κανω κατι....

 

Ειχα το πακετο σταθερο-ιντερνετ-νοβα στα 29,90 το μηνα για 2 χρονια και το λογικο ειναι να εχει περασει η περιοδος δεσμευσης.Πριν απο μια βδομαδα αλλαζω εταιρια και παω στη χολ.Σημερα λοιπον μου ερχεται ενα μνμ οτι οφειλω 198 ευρω στη νοβα!Παιρνω τηλ κ μου λενε οτι ειναι απο πεναλτυ επειδη εφυγα κ ειχα ακομα συμβολαιο..Το γιατι ενω ειχαν περασει 2 χρονια εφαγα προστημο...Πριν απο 4 μηνες με ειχαν παρει κ μου προτειναν εαν θελω τα καναλια HD στη νοβα να μπω να τα ενεργοποιησω απ το my nova acc. και το εκανα αλλα δεν ειδα τα μικρα γραμματα κατω οτι με την ενεργοποιηση HD θα εχω δεσμευση για αλλους 18 μηνες! Ετσι εγινε η αλλαγη εταιριας και την ηπια....!Με ειχαν παρει μια φορα πριν γινει η αλλαγη αλλα ειμουν δουλεια κ τους ειπα να με παρουν απογευμα,πραγμα που δεν εγινε ποτε. εχει κανεις παρομοια εμπειρια?

 

Ψάξε το λίγο, γιατί έχω ακούσει ότι πλέον αυτές οι χρεώσεις είναι παράνομες. Δεν επιτρέπεται να σου χρεώνουν 'πέναλντι', εκτός και αν σου έχουν δώσει δωρεάν εξοπλισμό. Στην δική σου περίπτωση δεν σου έδωσαν κάτι που πρέπει να το χρεώσουν μετά. Επιπλέον μπορείς να τους απειλήσεις με καταγγελία γιατί στο τηλεφώνημα που σου έκαναν, και υπάρχει ηχογραφημένο, δεν διευκρίνισαν ξεκάθαρα ότι θα υπάρξει αυτή η δέσμευση, οπότε θεωρείς ότι σε εξαπάτησαν. Ενημέρωσε μας για τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ακουστε ενα προβλημα που εχω με την πρων εταιρια μου φορθνετ κ αμα ξερει κανεις αν μπορω να κανω κατι....

 

Ειχα το πακετο σταθερο-ιντερνετ-νοβα στα 29,90 το μηνα για 2 χρονια και το λογικο ειναι να εχει περασει η περιοδος δεσμευσης.Πριν απο μια βδομαδα αλλαζω εταιρια και παω στη χολ.Σημερα λοιπον μου ερχεται ενα μνμ οτι οφειλω 198 ευρω στη νοβα!Παιρνω τηλ κ μου λενε οτι ειναι απο πεναλτυ επειδη εφυγα κ ειχα ακομα συμβολαιο..Το γιατι ενω ειχαν περασει 2 χρονια εφαγα προστημο...Πριν απο 4 μηνες με ειχαν παρει κ μου προτειναν εαν θελω τα καναλια HD στη νοβα να μπω να τα ενεργοποιησω απ το my nova acc. και το εκανα αλλα δεν ειδα τα μικρα γραμματα κατω οτι με την ενεργοποιηση HD θα εχω δεσμευση για αλλους 18 μηνες! Ετσι εγινε η αλλαγη εταιριας και την ηπια....!Με ειχαν παρει μια φορα πριν γινει η αλλαγη αλλα ειμουν δουλεια κ τους ειπα να με παρουν απογευμα,πραγμα που δεν εγινε ποτε. εχει κανεις παρομοια εμπειρια?

 

Μετά την ανανέωση που έκανες, ανεξάρτητα αν μέσα στο καλοκαίρι κατάργησε τη χρέωση για τα HD, η δέσμευσή σου παρατάθηκε, με συνέπεια να σου ζητάνε να πληρώσεις το penalty. Η εταιρεία είναι κατοχυρωμένη ενώ εσύ όχι. Δυστυχώς, δεν θα λυθεί εύκολα το θέμα σου και αν χρειαστείς δικηγόρο κλπ θα σου κοστίσει περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την ανανέωση που έκανες, ανεξάρτητα αν μέσα στο καλοκαίρι κατάργησε τη χρέωση για τα HD, η δέσμευσή σου παρατάθηκε, με συνέπεια να σου ζητάνε να πληρώσεις το penalty. Η εταιρεία είναι κατοχυρωμένη ενώ εσύ όχι. Δυστυχώς, δεν θα λυθεί εύκολα το θέμα σου και αν χρειαστείς δικηγόρο κλπ θα σου κοστίσει περισσότερα.

 

Βρε εγω το ξερω οτι αυτοι ειναι μια χαρα..Αλλα να μην με ειδοποιησουν οτι εχω ποινη εαν φυγω?????Η να μη μου πουν τηλεφωνικως οτι με το να βαλω τα HD θα γινει επεκταση συμβολαιου?Επισης γιατι στο myaccaount να μη γραφει οτι εγινε επεκταση?Σημερα που μπηκα αναγραφει την ημερομηνια που ειχα κανει τη συνδεση οχι την ημερομηνια που εκανα επεκταση! Οταν λοιπον ηταν να παω στην αλλη εταιρια για να μην παιρνω τηλ κτλ μπηκα απ το myaccount για να δω ποτε εκανα τη συνδεση για να τσεκαρω εαν εχει περασει ο χρονος που πρεπει...εκει λειπον αναγραφει ακομα κ σημερα τον μηνα του 2015...Δεν αναφερει πουθενα για την ανανεωση που εγινε τον 6ο του 2016. Ετσι θεωρησα οτι εχει περασει το χρονικο διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, εάν ήθελα να αλλάξω πάροχο, θα τηλεφωνούσα για να βεβαιωθώ ότι δεν υπάρχει δέσμευση και οποιαδήποτε οφειλή.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα για μενα η φορθνετ απο πλευρας εξυπηρετησης ειναι μακραν η χειροτερη στην Ελλαδα και το διαπιστωσα και απο ενα προβλημα που ειχα στο παρελθον.Η αδιαφορια τους χτυπαει κοκκινα...
Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα, εγώ έχω πολύ καλή εμπειρία από την εξυπηρέτησή της και, ειδικά, από το σύστημα που έχει εφαρμόσει σε συνεργασία με μερικά fora, από το οποίο έχω πάρει πάντα άμεση απάντηση και επίλυση του όποιου προβλήματος. Σπανίως, έχω απευθυνθεί για πρόβλημα στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση.
Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ δεν έιχα κανένα θέμα με την εξυπερετηση πελατών της forthnet!

Πριν κάνα μήνα είχα πολλές αποσυνδέσεις στο ίντερνετ κ δήλωσα βλάβη στο κατάστημα! Μετά από 1 μέρα με πήραν τηλέφωνο ,κάναμε όλες τις δοκιμες όπου έδειξαν ότι έπρεπε να έρθει τεχνικος ο οποίος ήρθε μετά από 2 μέρες λόγω ότι πεσαμε σε σαβ /κο!

Τελικά λογω κακοκαιρίας εφταιγε η εξωτερική γραμμή όπου έπρεπε να επέμβει ο ΟΤΕ!

Η αλήθεια είναι ότι φοβήθηκα μήπως υπήρχε κάποια καθυστέρηση αλλά ευτυχώς μου το έφτιαξαν πολύ γρήγορα! !

Πέρασαν λίγες μέρες κ με πήραν γισ να δουν εάν ολα είναι όκ!

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ δεν έιχα κανένα θέμα με την εξυπερετηση πελατών της forthnet!

Πριν κάνα μήνα είχα πολλές αποσυνδέσεις στο ίντερνετ κ δήλωσα βλάβη στο κατάστημα! Μετά από 1 μέρα με πήραν τηλέφωνο ,κάναμε όλες τις δοκιμες όπου έδειξαν ότι έπρεπε να έρθει τεχνικος ο οποίος ήρθε μετά από 2 μέρες λόγω ότι πεσαμε σε σαβ /κο!

Τελικά λογω κακοκαιρίας εφταιγε η εξωτερική γραμμή όπου έπρεπε να επέμβει ο ΟΤΕ!

Η αλήθεια είναι ότι φοβήθηκα μήπως υπήρχε κάποια καθυστέρηση αλλά ευτυχώς μου το έφτιαξαν πολύ γρήγορα! !

Πέρασαν λίγες μέρες κ με πήραν γισ να δουν εάν ολα είναι όκ!

 

Εμενα παλι με ειχαν αφησει χωρις τηλ εναν ολοκληρο μηνα γιορτων(Δεεμβρη, χριστουγεννα/πρωτοχρονια).Πηρα αλλη συσκευη γιατι νομιζα οτι ειχε προβλημα διοτι ακουγα αλλα δεν με ακουγανε,εν τελη ειχα λεει μονοπλευρη ακουστικοτητα στη γραμμη και παραδεχτηκαν οτι ηταν δικο τους φταιξιμο ΑΛΛΑ στις κατηγοριες βλαβων δεν προβλεπει πιστωση στη μονοπλευρη ακουστικοτητα και μετα απο τηλ και μειλ μου κοψανε 10 ευρω απ τον επομενο λογαριασμο!Εγω χρεωθηκα στο κιν 68 ευρω εκεινο τον μηνα(μονο τις βδομαδες των γιορτων βαλε ποσα τηλ παιρνεις να δεις)Απο εξυπηρετηση παλι...σπασανε κοντερ!αν δεν τους επαιρνα εγω καθε βδομαδα ακομα ετσι θα ηταν.Περα απο αυτο τον μηνα δεν ειχα ιδιαιτερο παραπονο αλλα εκεινο τον μηνα το παρακαναν!

Edited by Mark_K
αφαίρεση προσβλητικού χαρακτηρισμού
Link to comment
Share on other sites

Ακουστε ενα προβλημα που εχω με την πρων εταιρια μου φορθνετ και αμα ξερει κανεις αν μπορω να κανω κατι....

 

Ειχα το πακετο σταθερο-ιντερνετ-νοβα στα 29,90 το μηνα για 2 χρονια και το λογικο ειναι να εχει περασει η περιοδος δεσμευσης.Πριν απο μια βδομαδα αλλαζω εταιρια και παω στη χολ.Σημερα λοιπον μου ερχεται ενα μηνυμα οτι οφειλω 198 ευρω στη νοβα!Παιρνω τηλεφωνο και μου λενε οτι ειναι απο πεναλτυ επειδη εφυγα και ειχα ακομα συμβολαιο..Το γιατι ενω ειχαν περασει 2 χρονια εφαγα προστημο...Πριν απο 4 μηνες με ειχαν παρει και μου προτειναν εαν θελω τα καναλια HD στη νοβα να μπω να τα ενεργοποιησω απ το my nova acc. και το εκανα αλλα δεν ειδα τα μικρα γραμματα κατω οτι με την ενεργοποιηση HD θα εχω δεσμευση για αλλους 18 μηνες! Ετσι εγινε η αλλαγη εταιριας!Με ειχαν παρει μια φορα πριν γινει η αλλαγη αλλα ειμουν δουλεια και τους ειπα να με παρουν απογευμα,πραγμα που δεν εγινε ποτε. εχει κανεις παρομοια εμπειρια?

 

EETT ήτοι επιτροπή τηλεπικοινωνιών. Κάνε μία καταγγελία μέσω ίντερνετ. Θα τα μαζέψουν με μια δικαιολογία και θα σου τα χαρίσουν, γιατί αυτό που έκαναν ήταν καταχρηστικό.

Link to comment
Share on other sites

EETT ήτοι επιτροπή τηλεπικοινωνιών. Κάνε μία καταγγελία μέσω ίντερνετ. Θα τα μαζέψουν με μια δικαιολογία και θα σου τα χαρίσουν, γιατί αυτό που έκαναν ήταν καταχρηστικό.

 

Σε ευχαριστω φιλε μου,εκανα μια αναφορα αν κ δεν πιστευω να δω φως.Ηταν βλακεια μου που δεν ειδα τους ορους χρησης οταν εβαλα τα καναλια HD αλλα το να μην αναφεερι πουθενα στο my nova account για την ανανεωση αυτη και το να μην με παρουν να μου πουν οτι θα εχω προστημο εαν αποχωρισω τωρα ειναι αδικαιολογητο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελείωσε το συμβόλαιο μου nova triple play. Πως θα μπορούσα να πετύχω καλύτερη προσφορά;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελείωσε το συμβόλαιο μου nova triple play. Πως θα μπορούσα να πετύχω καλύτερη προσφορά;

 

Πριν από κάτι μήνες εμένα δεν μου έκαναν. Τους είπα ότι θα φύγω και δεν τους κάηκε καρφακι. Και έφυγα τελικά.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Εγω τους ειχα στειλει μεσα απο το site τους ερωτηση για το ποτε ληγει το συμβολαιο μου, ηθελα να εχω γραπτως την απαντηση.

Μετα απο καποιες μερες με πηραν τηλεφωνο (δεν απαντησαν γραπτως) και μου ειπαν οτι ληγει την "ταδε". Τους ειπα οτι θελω να αλλαξω παροχο και να παω στον οτε, μου αρχησαν το μπλα-μπλα οτι δεν μπορουν να κανουν καλυτερη τιμη.

Οταν εκανα την αιτηση στον οτε με πηραν τηλεφωνο και (αν θυμαμαι καλα) μου εκαναν μια εκπτωση 5ευρω. Δεν πολυθυμαμαι γιατι δεν εδωσα προσοχη σε αυτα που μου ελεγαν και ηθελα να φυγω.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Πριν από κάτι μήνες εμένα δεν μου έκαναν. Τους είπα ότι θα φύγω και δεν τους κάηκε καρφακι. Και έφυγα τελικά.

Αν επιτρέπεται, σε τι εταιρεία πηγες?

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται, σε τι εταιρεία πηγες?

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εμεινα κατι μηνες χωρις γραμμη (δεν ημουν σπιτι) και σημερα εκανα αιτηση στον ΟΤΕ. Ειχα προβληματα με τη forthnet στο ιντερνετ. Οχι δεν μου εκαναν αντιπροσφορα γιατι το εκοψα τελειως . Καμια σημασια δεν εδωσαν.....

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Εμενα πάντως μετά από αίτηση φορητότητας στην vodafone, μου έδωσαν 3play χωρίς κινητά και full puck μέσα στα 42€

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...