Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ άσχημο!Εγώ στον ΟΤΕ όταν χάλασε το ρουτερ ήμουν εκτός συμβολαίου και δέχθηκαν τη δωρεάν αλλαγή χωρίς αναγκαστική ανανέωση!!

Είναι δύο διαφορετικές περιπτώσεις.

Στη Forthnet το router που σου δίνουν σου ανήκει. Οπότε προφανώς για να σου δώσουν καινούριο (που τους κοστίζει κάποια χρήματα), θέλουν να είναι σίγουροι ότι δε θα αλλάξεις πάροχο την άλλη μέρα, γι' αυτό και σου ζητάνε να ανανεώσεις το συμβόλαιο.

Αντίθετα, στον ΟΤΕ το router ανήκει στον ΟΤΕ και σου δίνεται με χρησιδάνειο. Αυτό σημαίνει ότι αν πάψεις να είσαι συνδρομητής ΟΤΕ, υποχρεούσαι να τους το επιστρέψεις. Από την άλλη πλευρά όμως, το αντικαταστούν άμεσα αν χαλάσει χωρίς λοιπές δεσμεύσεις με συμβόλαια κλπ, εφόσον εξακολουθεί να ανήκει σε αυτούς και απλά στο "δανείζουν" (πρακτικά έχει εγγύηση για πάντα όσο είσαι πελάτης τους).

Edited by farenight
Iphone 7 plus 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Να ρωτησω και εγω με τη σειρά μου. Τι προτείνετε Forthnet ADSL 24 17,90 €/μήνα και 70€ τέλη σύνδεσης ή Οτε 4 Mbps

Βασική ταχύτητα ADSL 30 και κατι ευρω τελη συνδεσης?Με ενδιαφέρει μονο σύνδεση ιντερνετ για απλα πραματα και ψιλοdownloading . ηπεριοχη μου ειναι Τριανδρία Θεσσαλονικης και ειναι ψιλοπία η οικοδομη

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύο διαφορετικές περιπτώσεις.

Στη Forthnet το router που σου δίνουν σου ανήκει. Οπότε προφανώς για να σου δώσουν καινούριο (που τους κοστίζει κάποια χρήματα), θέλουν να είναι σίγουροι ότι δε θα αλλάξεις πάροχο την άλλη μέρα, γι' αυτό και σου ζητάνε να ανανεώσεις το συμβόλαιο.

Αντίθετα, στον ΟΤΕ το router ανήκει στον ΟΤΕ και σου δίνεται με χρησιδάνειο. Αυτό σημαίνει ότι αν πάψεις να είσαι συνδρομητής ΟΤΕ, υποχρεούσαι να τους το επιστρέψεις. Από την άλλη πλευρά όμως, το αντικαταστούν άμεσα αν χαλάσει χωρίς λοιπές δεσμεύσεις με συμβόλαια κλπ, εφόσον εξακολουθεί να ανήκει σε αυτούς και απλά στο "δανείζουν" (πρακτικά έχει εγγύηση για πάντα όσο είσαι πελάτης τους).

Δηλαδή αν είχα forthnet και χάλαγε το ρουτερ το παλιό θα μου έμενε και δεν θα έπρεπε να το δώσω πίσω (όπως στον ΟΤΕ) για να πάρω το νέα?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν είχα forthnet και χάλαγε το ρουτερ το παλιό θα μου έμενε και δεν θα έπρεπε να το δώσω πίσω (όπως στον ΟΤΕ) για να πάρω το νέα?

 

 

Ναι. Όπως είπε και ο φίλος, σού ανήκει.

Πάντως εγώ ,στο παρελθόν είχα ζητήσει και μού είχαν δώσει καινούριο, χωρίς πολλά πολλά. Και μάλιστα το παλιό δεν είχε κάποιο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Όπως είπε και ο φίλος, σού ανήκει.

Πάντως εγώ ,στο παρελθόν είχα ζητήσει και μού είχαν δώσει καινούριο, χωρίς πολλά πολλά. Και μάλιστα το παλιό δεν είχε κάποιο πρόβλημα...

 

Και εγώ θυμάμαι παλιά που ο ανταγωνισμός δεν ήταν τόσο "πολεμικός" οταν ζήτησα καινουριο ρουτερ απο forthnet μου το στείλανε αμέσως (αν θυμάμαι καλα ηταν λίγους μετα απο ανανεωση).

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θυμάμαι παλιά που ο ανταγωνισμός δεν ήταν τόσο "πολεμικός" οταν ζήτησα καινουριο ρουτερ απο forthnet μου το στείλανε αμέσως (αν θυμάμαι καλα ηταν λίγους μετα απο ανανεωση).

Καλησπέρα!Πρότηνα σε συγκαινή που μένει στα Μελισσία(ακριβώς δίπλα στο σπίτι μου) αποκεί που δίνει 62 ευρώ στην νοβα+40 στον ΟΤΕ (δηλαδή 102/μήνα) να κάνει nova 3play με 55 ευρώ/μήνα με απεριόριστα σταθερά,nova full pack 24'αρι ιντερνετ +720' κινητά.Με τον ΟΤΕ σε 24 άρα γραμμή πιάνει τώρα περίπου 15mbps.Με την forthnet θα πιάνει το ίδιο?Η καμπίνα του ΟΤΕ είναι 10 μέτρα μακριά.Η forthnet νομίζω δίνει μόνο από Α/Κ?Υπάρχει κάποιος στα Μελίσσια να μου πει τι πιάνει?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Έχω καμπίνα ΟΤΕ στα 100 μέτρα και πιάνω γύρω στα 7-8 αν θυμάμαι καλά από την τελευταία φορά που είδα.. Το ακ στα Μελίσσια αν δεν κάνω λάθος είναι κοντά στον Μουστακα. Αν θες στείλε μου με pm την οδό που μένει, μήπως είναι κοντά μου ή μήπως έχω κάναν γνωστό εκεί να ρωτήσω
Link to comment
Share on other sites

Forthnet: Δημιουργία wi-fi hotspots σε όλα τα σημεία παρουσίας της Τράπεζας Πειραιώς

 

Ενδιαφέρον νέο! να δούμε πως θα πάει η προσπάθεια που άλλοι έχουν αποτύχει.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο δοκίμασα μέτρηση ταχύτητας σε συγγενή που πήγε από ΟΤΕ 24MBPS σε forthnet 24 mbps.Οι διαφορές:ΟΤΕ:downloading :14,5 mbps,uploading:0.80 mbps,ping :20m/s .Forthnet:Downloading 6.70,uploading:0.80 mbps ,ping:80m/s.Γιατί τέτοια διαφορά?Η forthnet λέει ότι το Α/Κ είναι 2,5 km μακριά αλλά αν αυτό ήταν αλήθεια πώς έπιανε στον ΟΤΕ 14,5 mbps?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έκανα την μετάβαση από ΟΤΕ σε forthnet είμαι πολύ ευχαριστημενη μέχρι στιγμής! !Τις ίδιες ταχύτητες έχω -γύρω στα 17 :D :D
IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

Σημερα εκανα αιτηση απο OTENET ---> FORTHNET, λογω ληξεως συμβολαιου.

Εχω ενα TP-LINK RE450 AC1750 DUAL BAND WIRELESS RANGE EXTENDER (που δεν χρησιμοποιουσα μεχρι τωρα).

To modem που δινει η Forthent καλυπτει τις ασυρματες ταχυτητες του repeater?

Αφου δεν εχει ac (μονο, b,g,n) λετε να παρω αλλο modem/routet dual band (AC) που να εκμεταλευεται στο επακρο τον repeater?

 

Αυτο εδω ας πουμε:

http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w9980-n600-wireless-dual-band-gigabit-vdsl2-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612731

 

Μιλαμε για οικογενειακη πολυκατοικια που χρησιμοποιει μια γραμμη (νερου, ρευματος) τηλεφωνου για ολους τους οροφους και duplex DECT 6 συσκευες τηλεφωνου.

Το repeater ειναι δωρο, λογω γιορτης, που δεν εχει χρησιμοποιηθει, γιατι μεχρι τωρα οσοι ηθελαν προσβαση στο ιντερνετ κατεβαιναν υποχρεωτικα στο εναν οροφο ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΧΡΗΣΗΣ. Πλεον παιδια και τα ανηψια μεγαλωσαν, υπηρετουν στρατο, περασαν ΑΕΙ/ΤΕΙ και μπορουμε να ελευθερωσουμε το ιντερνετ για ολους τους διαμενοντες στο κτηριο.

"Πολλες φορές στο Ιντερνετ, βλεπουμε πραγματα που δεν ειναι αληθινα"

(Γεώργιος Καραϊσκάκης, 1824 μΧ.)

便宜不好,好的不便宜! (Γιώργος, 2014 μΧ.)

Link to comment
Share on other sites

οι έξτρα ταχύτητες που προσφέρει το σύστημα/πρωτόκολλο ac δεν δίνουν κάτι παραπάνω στη σύνδεση με το internet το οποίο είναι 12mbps ας πούμε που καλύπτεται και από από b/g ως προς το εύρος ούτε καν n. Απλά το n βοηθάει και στην εμβέλεια. Το ac αφορά κυρίως ασύρματα intanets (lans) με διακίνηση αρχείων κτλ. Γενικά την απλή οικιακή σύνδεση που αφορά σύνδεση με internet δεν την ωφελούν.

 

Ποιον router δίνει τώρα η forthnet? αν δίνει τον γνωστό tomson tg585 είναι πολύ καλός (για παρεχόμενος) και δεν χρειάζεσαι κάποιον άλλο. Τώρα ο repeater σου μπορεί και θα δουλέψει σε n που είναι μια χαρά επίσης για σύνδεση στο ίντερνετ.

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ποιον router δίνει τώρα η forthnet?

 

Δινει το Technicolor TD5136 V2

 

Ευχαριστω για τις αναλυτικες πληροφοριες

"Πολλες φορές στο Ιντερνετ, βλεπουμε πραγματα που δεν ειναι αληθινα"

(Γεώργιος Καραϊσκάκης, 1824 μΧ.)

便宜不好,好的不便宜! (Γιώργος, 2014 μΧ.)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μου τελειωνε το συμβολαιο στην FORTHNET και ειχα παει για προσφορα στο OTE .Η πωλητρια με εβαλε να υπογραψω την αιτηση, με σκοπο, οταν τελειωσει το συμβολαιο με την forthent να την στειλει για να παω στον OTE.Εν τω μεταξυ εμενα με καλεσαν απο την FORTHNET και μου δωσαν μια προσφορα , με την οποια συμφωνησα για να παραμεινω εκει. Η πωλητρια του OTE απο την αλλη, χωρισ να με ρωτησει κ εχοντασ στα χερια της την αιτηση με την υπογραφη μου, ξεκινησε την διαδικασια για να αλλαξω εταιρια. Μετα, με καλεσε παλι η forhtnet κ μου εκανε μια καλυτερη προσφορα πιστευοντας οτι εγω δεν εμεινα ικανοποημενοσ με την προηγουμενη. Φυσικα κ την δεχτηκα, και μου ζητανε να τουσ στειλω ταυτοτητα με την εντολη επανω γραμμενη "ΑΚΥΡΩΣΗ ΑΙΤΗΣΗΣ ΟΤΕ".

 

Και η ερωτηση μου ειναι :

 

Θα εχω καποιο προβλημα με τον ΟΤΕ μετα απο αυτο, αφου θα συμφωνησω με την FORTHNET? Θα πρεπει να καλεσω τον ΟΤΕ πρωτα να τους ενημερωσω??Μηπως βρεθω να πληρωνω τιποτα 2 εταιριες??Δεν μου εχει ξανατυχει κατι παρομοιο κ δεν ξερω πωσ πρεπει να το χειριστω. :worry::worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά..Είχα fothnet και με την λήξη του συμβολαίου πήγα στην wind..Μπαίνω στο forthnet e-bill μετά από 20 μέρες που έγινε η αλλαγή και βλέπω ότι οφείλω ένα ποσό 73 ευρώ περίπου !!! Μήπως ψάχνουν για μ@λ@κ...ς ??? Τι να κάνω, να το αγνοήσω ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Επειδή ψάχνομαι για νέα σύνδεση, η forthnet την παλεύει στην καλαμαριά;

Στο βότση συγκεκριμένα.

Από ταχύτητες πώς πάει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Επειδή ψάχνομαι για νέα σύνδεση, η forthnet την παλεύει στην καλαμαριά;

Στο βότση συγκεκριμένα.

Από ταχύτητες πώς πάει;

Είμαι κοντά στο πλαίσιο με 24αρα γραμμή κλειδωμένο στα 15

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κοντά στο πλαίσιο με 24αρα γραμμή κλειδωμένο στα 15

 

Αποσυνδέσεις έχεις καθόλου;

Ξέρεις σε πόση απόσταση από το κέντρο εισαι;

 

Σκέφτομαι για το Adsl24 που βγαινει στα 15€ με προπληρωμη.

Η φθηνότερη λύση μεν, προπληρωμη δε με ότι αυτό συνεπαγεται!

Link to comment
Share on other sites

Για όσους το σκέφτονται για Forthnet σας παραθέτω την απάντηση της σοβαρής αυτής εταιρείας για την χρέωση 73 ευρώ που μου στείλανε ένα μήνα αφού άλλαξα εταιρεία...

 

"Καθώς η δέσμευση της υπηρεσίας έληγε στις 22/9/2015 και στις 21/9/2015 πραγματοποιήθηκε φορητότητα, αντίστοιχα χρεώθηκε penalty διακοπής (72,90€).

Σύμφωνα με όσα αναφέραμε παραπάνω, καθώς απέμενε μόνο μία ημέρα από τη λήξη της δέσμευσης του συμβολαίου σου και προς ένδειξη καλή συνεργασίας έχουμε δρομολογήσει την πίστωσή του."

 

Δηλαδή για μία μέρα που ισχυρίζονται, καθώς δεν έχω έγγραφο συμβόλαιο για να θυμάμαι ακριβώς ημέρα, οι κύριοι ότι έσπασα το συμβόλαιο χρεώνουν πέναλντι 73 ευρώ...Αυτό είναι το ευχαριστώ για τα 3 χρόνια της 'συνεργασίας' μας, στα οποία δεν άργησα ποτέ κάποια εξόφληση λογαριασμού..Και πλήρωνα σαν Μ@Λ@Κ...ς, 25 ευρώ για ιντερνετ και απεριόριστα σταθερά, φοβερή προσφορά !!! Αλλά ξέρουν τι θα πάρουν κι αυτοί, το τρίτο το μακρύτερο....

Link to comment
Share on other sites

Για όσους το σκέφτονται για Forthnet σας παραθέτω την απάντηση της σοβαρής αυτής εταιρείας για την χρέωση 73 ευρώ που μου στείλανε ένα μήνα αφού άλλαξα εταιρεία...

 

 

 

"Καθώς η δέσμευση της υπηρεσίας έληγε στις 22/9/2015 και στις 21/9/2015 πραγματοποιήθηκε φορητότητα, αντίστοιχα χρεώθηκε penalty διακοπής (72,90€).

 

Σύμφωνα με όσα αναφέραμε παραπάνω, καθώς απέμενε μόνο μία ημέρα από τη λήξη της δέσμευσης του συμβολαίου σου και προς ένδειξη καλή συνεργασίας έχουμε δρομολογήσει την πίστωσή του."

 

 

 

Δηλαδή για μία μέρα που ισχυρίζονται, καθώς δεν έχω έγγραφο συμβόλαιο για να θυμάμαι ακριβώς ημέρα, οι κύριοι ότι έσπασα το συμβόλαιο χρεώνουν πέναλντι 73 ευρώ...Αυτό είναι το ευχαριστώ για τα 3 χρόνια της 'συνεργασίας' μας, στα οποία δεν άργησα ποτέ κάποια εξόφληση λογαριασμού..Και πλήρωνα σαν Μ@Λ@Κ...ς, 25 ευρώ για ιντερνετ και απεριόριστα σταθερά, φοβερή προσφορά !!! Αλλά ξέρουν τι θα πάρουν κι αυτοί, το τρίτο το μακρύτερο....

 

 

Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ την εταιρεία (δεν έχω κανένα λόγο, άλλωστε).

Αν αυτό προβλέπεται στο συμβόλαιο ή ετσι ορίζεται από τον νόμο, δεν είναι περίεργο πού σε χρέωσαν...

Το πήραν και πίσω... Οπότε όλα καλά.

Αν η χρέωση ήταν αυθαίρετη, τότε έχεις απόλυτο δίκιο...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, οι χρεώσεις αυτές βγαίνουν αυτόματα. Φαντάζομαι ότι το σύστημα είδε ότι έφυγες την λήξη και σε χρεωσε. Αν καταλαβαίνω καλά η forthnet δεν σου δημιούργησε πρόβλημα όταν τους ενημερωσες, έτσι δεν είναι;

 

για να ξέρεις για το μέλλον, αν πάρεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και ρωτήσεις ποτέ λήγει το συμβόλαιο σου, σου λένε κανονικά (ίσως ζητήσουν κάποια στοιχεία ταυτοποίησης, πχ ΑΦΜ)

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ την εταιρεία (δεν έχω κανένα λόγο, άλλωστε).

Αν αυτό προβλέπεται στο συμβόλαιο ή ετσι ορίζεται από τον νόμο, δεν είναι περίεργο πού σε χρέωσαν...

Το πήραν και πίσω... Οπότε όλα καλά.

Αν η χρέωση ήταν αυθαίρετη, τότε έχεις απόλυτο δίκιο...

 

Το ότι με χρέωσαν μπορεί να μην είναι περίεργο όπως λες, αλλά τα 73 νομίζω ότι είναι υπερβολικά, αφού τώρα που πήγα στην wind, αναφέρει στο συμβόλαιο ότι αν το σπάσεις από ενα μήνα έως μια ημέρα πριν, χρεώνεσαι 13 ευρώ....Οπότε οι κύριοι ψάχνουν κορόιδα που μπορεί να τα πληρώσουν και να μην ρωτήσουν τί και πως...Τέλοσπάντων, όλες οι εταιρείες τα ίδια σκ@τ@ είναι για μένα και έχουν δημιουργήσει ένα καλά οργανωμένο καρτέλ...απλά κάθε φορά που τελειώνει το συμβόλαιο πρέπει να πηγαίνεις αλλού, για να σου κάνουν καλύτερη προσφορά...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κώστα, οι χρεώσεις αυτές βγαίνουν αυτόματα. Φαντάζομαι ότι το σύστημα είδε ότι έφυγες την λήξη και σε χρεωσε. Αν καταλαβαίνω καλά η forthnet δεν σου δημιούργησε πρόβλημα όταν τους ενημερωσες, έτσι δεν είναι;

 

για να ξέρεις για το μέλλον, αν πάρεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και ρωτήσεις ποτέ λήγει το συμβόλαιο σου, σου λένε κανονικά (ίσως ζητήσουν κάποια στοιχεία ταυτοποίησης, πχ ΑΦΜ)

 

Φίλε μου από το facebook μίλησα μαζί τους μόλις μου ήρθε το μήνυμα με τη χρέωση, και η απάντηση που μου δώσανε ήταν η παραπάνω...κατά τα άλλα απαντήσαν γρήγορα..

Link to comment
Share on other sites

Αποσυνδέσεις έχεις καθόλου;

Ξέρεις σε πόση απόσταση από το κέντρο εισαι;

 

Σκέφτομαι για το Adsl24 που βγαινει στα 15€ με προπληρωμη.

Η φθηνότερη λύση μεν, προπληρωμη δε με ότι αυτό συνεπαγεται!

Καθόλου αποσυνδέσεις, την απόσταση από το κέντρο δεν την ξέρω

Έχω με 24,90€ 24αρα γραμμή απεριόριστα σταθερά και 720' προς κινητά

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν θέλω να μοιραστώ μαζί σας κάτι για να γελάσουμε και να κράξουμε λίγο και τη Forthnet που δεν ξέρει τι της γίνεται με τους πελάτες της.

Εχθές παίρνουν τηλέφωνο στο σπίτι από τη Forthnet, γιατί η μητέρα μου εν όψει λήξης συμβολαίου τους είχε στείλει ένα mail ζητώντας νέα προσφορά. Το πακέτο μας είναι απεριόριστα αστικά/υπεραστικά, 24άρι ίντερνετ, 1 ώρα προς κινητά + απεριόριστα προς 50 χώρες. Μας λέει λοιπόν η κοπέλα "το καλύτερο που μπορούμε να σας κάνουμε είναι 29,90/μήνα". Εν τω μεταξύ εμείς πληρώνουμε 19,90/μήνα κι εκεί αρχίζουμε να γελάμε οικογενειακώς. Δηλαδή πόσο δύσκολο είναι να ανοίξεις το φάκελο του πελάτη που μιλάς για να δεις τι πληρώνει;;; Η σοβαρότητα της εταιρίας είναι μηδαμινή!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...