Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ο μονος λογο που δεν θελω να φυγω απο φορθνετ ειναι γιατι εχω 24 και κλειδωνω

στα 19-20..... δεν νομιζω να τα πιασω καπου αλλου αυτη την ταχύτητα γιαυτο δυσκολευομαι να φυγω.....

Καλά κάνεις και κλειδώνεις στα 19-20Mbps αλλά από θέμα αξιοπιστίας δεν σε βλέπω και πολύ καλά.... Πιο πολύ σέρνεται παρά είναι όρθια η Forthnet. Και σαφώς και θεωρώ επίσης ότι η διαφορά των 4-5Mbps που έχουμε μεταξύ μας, ήτοι 0,5ΜΒ/sec στο download, δεν είναι άξια λόγου μπροστά στη διαφορά αξιοπιστίας ανάμεσα στους 2 παρόχους που αντικειμενικά είναι χαώδης. :)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλά κάνεις και κλειδώνεις στα 19-20Mbps αλλά από θέμα αξιοπιστίας δεν σε βλέπω και πολύ καλά.... Πιο πολύ σέρνεται παρά είναι όρθια η Forthnet. Και σαφώς και θεωρώ επίσης ότι η διαφορά των 4-5Mbps που έχουμε μεταξύ μας, ήτοι 0,5ΜΒ/sec στο download, δεν είναι άξια λόγου μπροστά στη διαφορά αξιοπιστίας ανάμεσα στους 2 παρόχους που αντικειμενικά είναι χαώδης. :)

 

πριν το καλοκαιρι ημουν κομπλε..ουτε διακοπες ουτε μειωμενη ταχυτητα κτλ...

απο το καλοκαιρι και μετα η αληθεια ειναι οτι εχει μαμηθει το συμπαν....δεν ξερω γιατι..

μια τους φτεει ο οτε μια καιγοντε η ινες την αλλη τους φτεει ο αναδρομος ερμης....

και ποτε στο τηλ κεντρο δεν σου δινουν καποιο ανωτερο να βρισεις και παντα την πληρωνουν τα παιδια στο κεντρο ποθ δεν φταινε σε κατι....ελπιζω να φτιαξουν τα πραγματα γιατι τοτε bye bye love bye bye forthnet....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αλλαζα με τιποτα το Connx..Αν και Forthnet-Nova εχουν βγαλει πολυ καλες προσφορες τελευταια...
Link to comment
Share on other sites

Όντως η προσφορές αυτές είναι αρκετά δελεαστικές. Αν κ τον τελευταίο καιρό είχαμε προβλήματα με forthnet κυρίως στη διασύνδεση με το εξωτερικό φαίνεται να φτιάχνει το πράγμα (οι τελευταίας αναβαθμίσεις ίσως??). Δείτε εδώ το εργαλείο που δείχενι αρκετά πραγματάκια για τους παρόχους μας.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση και περιμένω ενεργοποίηση...απόσταση εώς 1km(σύμφωνα με το http://mapsrv2.terra.gr/eettutilities/mapnew.aspx) από το τηλεπικοινωνιακό κέντρο είναι πολύ μεγάλη?
http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση και περιμένω ενεργοποίηση...απόσταση εώς 1km(σύμφωνα με το http://mapsrv2.terra.gr/eettutilities/mapnew.aspx) από το τηλεπικοινωνιακό κέντρο είναι πολύ μεγάλη?

Έως 1km είσαι σε κοντινή απόσταση..... Από το 1km και πάνω αρχίζει και απομακρύνεται:)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση και περιμένω ενεργοποίηση...απόσταση εώς 1km(σύμφωνα με το http://mapsrv2.terra.gr/eettutilities/mapnew.aspx) από το τηλεπικοινωνιακό κέντρο είναι πολύ μεγάλη?

 

Οχι καθε αλλο, μια χαρα ειναι. :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Thanks!!

Άντε να δω πόσο θα πιάνω...σε 30 μέρες που θα γίνει η σύνδεση:zzz:

http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

Thanks!!

Άντε να δω πόσο θα πιάνω...σε 30 μέρες που θα γίνει η σύνδεση:zzz:

 

Καλα μην επαναπαυεσαι.

 

1ον) Εχεις μπλεξει με Forthnet (Welcome to the club :p)

2oν) Δεν εξαρταται μονο απο την αποσταση σου απο το dslam.

 

:)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην επαναπαυεσαι.

 

1ον) Εχεις μπλεξει με Forthnet (Welcome to the club :p)

2oν) Δεν εξαρταται μονο απο την αποσταση σου απο το dslam.

 

:)

 

Kαλά σίγουρα κρατάω μία πισινή(και 2 μην σου πω!)

Στην Ελλάδα όμως από ό,τι βλέπω,ακούω,διαβάζω όποιον πάροχο και να διαλέξεις αν είσαι γκαντέμης θα σου κάτσει στραβή και αν είσαι τυχερός θα κάνεις παπάδες ακόμη και με Tellas!Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος

Στα της forthnet τώρα ελπίζω να μην χρειαστεί ποτέ να επικοινωνήσω με το τηλεφωνικό κέντρο:X:lol:

http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στα της forthnet τώρα ελπίζω να μην χρειαστεί ποτέ να επικοινωνήσω με το τηλεφωνικό κέντρο:X:lol:

Το οποίο είναι α-ν-ύ-π-α-ρ-κ-τ-ο!

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Από το site της Forthnet :

Από τη Δευτέρα 4 Οκτωβρίου έως και την Παρασκευή 8 Οκτωβρίου, κατά τα διαστήματα 00:00πμ – 24:00μμ, στην περιοχή της Θεσ/κης, όπου ενδέχεται να επηρεαστούν οι υπηρεσίες internet των συνδρομητών Forthnet.

Καλά είναι δυνατόν;;; Όλη μέρα; Τι κάνουν; Εχτές το βράδυ από τις 9 σερνόταν το δίκτυο!! Έλεος!!

Link to comment
Share on other sites

Από το site της Forthnet :

Από τη Δευτέρα 4 Οκτωβρίου έως και την Παρασκευή 8 Οκτωβρίου, κατά τα διαστήματα 00:00πμ – 24:00μμ, στην περιοχή της Θεσ/κης, όπου ενδέχεται να επηρεαστούν οι υπηρεσίες internet των συνδρομητών Forthnet.

Καλά είναι δυνατόν;;; Όλη μέρα; Τι κάνουν; Εχτές το βράδυ από τις 9 σερνόταν το δίκτυο!! Έλεος!!

 

Συνηθως εργασιες και αναβθμισεις κανουν το βραδυ και τις αργιες (:!:) γιατι τοτε δεν υπαρχουν πολλοι συνδρομητες, απο εταιρειες κυριως, ωστε να εχουν προβληματα στη δουλεια τους.

 

Για φαντασου να ειναι 13:00 - 14:00 το μεσημερι που στις περισσοτερες εταιρειες λιγο πολυ γινεται ο χαμος απο e-banking, mails, εγγυητικες κλπ και να αρχισουν οι αποσυνδεσεις... ή κανα down ολης της γραμμης. Παλι οι administrators θα τα ακουμε!! :p

 

Δεν ειναι το ιδιο με το να μας κοπει για λιγο το κατεβασμα του torrent ή να μας πεταξει εξω απο το Facebook. :)

 

Το μονο κακο στη περιπτωση με την Forthnet ειναι οτι παρολο τις εργασιες τους προκοπη δεν βλεπουμε!!! :lol::lol:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!

Εχω το εξης προβλημα και θα χαρω πολυ εαν μπορειτε να με βοηθησετε! Συνδεσα το router Thomson TG585 v8 και συνδεομαι wireless.

Οταν μπαινει καποιος αλλος στο δικτυο που εχω φτιαξει (πχ ο αδερφος μου απο το διπλα διαμερισμα), με "πεταει" απο το ιντερνετ. Μετα οταν συνδεομαι παλι, ειμαστε και οι 2 στο δικτυο κανονικα.

Υπαρχει καποια λυση??? Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. :)

 

Εχω την τυχη να ειμαι κ εγω συνδρομητης της Forthnet (στο 2play) και, πληροφοριακα, συμφωνα με καποια στοιχεια στην σελιδα της ΕΕΤΤ βρισκομαι οπως λεει σε "αποσταση εως 1600 μετρα απο τηλεπικοινωνιακο κεντρο".... διπλα ειμαι....!!

 

Ηθελα να ρωτησω κατι λοιπον.

Εχω την ακομα μεγαλυτερη τυχη να ειμαι πιο παλιος συνδρομητης κ να εχω το router SIEMENS CL-110.. γνωστο για τα προβληματα του κυριως με τις θερμοκρασιες που ανεβαζει, γι'αυτο ειναι κ το δευτερο αυτο που εχω τωρα (απο αντικατασταση) το οποιο μου καηκε κ αυτο και πριν παω για το τριτο ή για αλλο δικο μου, δανειστηκα τωρα απο ενα φιλο 2 αλλα router να τα δοκιμασω.

Ενα D-LINK DSL-G624T και ενα THOMSON TG585 v7 .

 

Η ερωτηση ειναι.. παιζει ρολο στην ταχυτητα το router ? (μαρκα/μοντελο/κλπ)

Και αν ναι.. ποιο απο τα δυο συγκεκριμενα router θεωρειται καλυτερο ?

 

 

(να παρω μια γενικη απαντηση σε αυτο και θα εξηγησω μετα γιατι ρωταω)

Edited by k_giannis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

την απόσταση απο το dslam μπορεις να το δεις και απο το Attenuation μεσα στο router.

 

Το ρουτερ ισως παιζει λιγο ρολο στην ταχυτητα. Ισως να κλειδωνεις λιγο πιο ψηλα ή λιγο πιο χαμηλα. Πρεπει να το τεσταρεις ο ιδιος.

 

Το thomson θεωρείται καλυτερο και πιο σταθερο σε γραμμες με μεγαλο Attenuation.

Το αλλο το ειχα πολυ παλια και καηκε.

 

Βαλε και τα 2, αστα 1-2 μερες να δεις συμπεριφορα (disconnects κτλ) και διαλεγεις και περνεις. Λογικα με το d-link να κλειδωνεις λιγο πιο πολυ απ'οτι το thomson.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. :)

 

Εχω την τυχη να ειμαι κ εγω συνδρομητης της Forthnet (στο 2play) και, πληροφοριακα, συμφωνα με καποια στοιχεια στην σελιδα της ΕΕΤΤ βρισκομαι οπως λεει σε "αποσταση εως 1600 μετρα απο τηλεπικοινωνιακο κεντρο".... διπλα ειμαι....!!

 

Ηθελα να ρωτησω κατι λοιπον.

Εχω την ακομα μεγαλυτερη τυχη να ειμαι πιο παλιος συνδρομητης κ να εχω το router SIEMENS CL-110.. γνωστο για τα προβληματα του κυριως με τις θερμοκρασιες που ανεβαζει, γι'αυτο ειναι κ το δευτερο αυτο που εχω τωρα (απο αντικατασταση) το οποιο μου καηκε κ αυτο και πριν παω για το τριτο ή για αλλο δικο μου, δανειστηκα τωρα απο ενα φιλο 2 αλλα router να τα δοκιμασω.

Ενα D-LINK DSL-G624T και ενα THOMSON TG585 v7 .

 

Η ερωτηση ειναι.. παιζει ρολο στην ταχυτητα το router ? (μαρκα/μοντελο/κλπ)

Και αν ναι.. ποιο απο τα δυο συγκεκριμενα router θεωρειται καλυτερο ?

 

 

(να παρω μια γενικη απαντηση σε αυτο και θα εξηγησω μετα γιατι ρωταω)

 

Αν θες να αγορασεις router για να μην αντιμετωπισεις προβλημα για χρονια ολοκληρα τοτε παρε Zyxel!! :)

 

Αναμεσα στα δυο το Thomson ισως σου φανει καλυτερο απο το D Link σε θεμα σταθεροτητας

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

την απόσταση απο το dslam μπορεις να το δεις και απο το Attenuation μεσα στο router.

 

Το ρουτερ ισως παιζει λιγο ρολο στην ταχυτητα. Ισως να κλειδωνεις λιγο πιο ψηλα ή λιγο πιο χαμηλα. Πρεπει να το τεσταρεις ο ιδιος.

 

Το thomson θεωρείται καλυτερο και πιο σταθερο σε γραμμες με μεγαλο Attenuation.

Το αλλο το ειχα πολυ παλια και καηκε.

 

Βαλε και τα 2, αστα 1-2 μερες να δεις συμπεριφορα (disconnects κτλ) και διαλεγεις και περνεις. Λογικα με το d-link να κλειδωνεις λιγο πιο πολυ απ'οτι το thomson.

 

Αν θες να αγορασεις router για να μην αντιμετωπισεις προβλημα για χρονια ολοκληρα τοτε παρε Zyxel!! :)

 

Αναμεσα στα δυο το Thomson ισως σου φανει καλυτερο απο το D Link σε θεμα σταθεροτητας

 

Μαλιστα.... Γενικα το Thomson θεωρειται καλυτερο κ πιο αξιοπιστο ενω το D-LINK λιγο πιο γρηγορο. Σωστα?

 

Λεω να τα δοκιμασω και τα δυο για μερικες μερες το καθενα, οπως ειπες dogane και βλεπουμε. Εχω αφησει απο χθες βραδυ το Thomson.

Όμως πριν αφησω το Thomson πανω, εβαλα μερικες φορες, μια το ενα μηχανημα μια το αλλο, και μεσω ενος "tester" της forthnet (δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι) εκανα δοκιμες και στα δυο router εναλλαξ.

Τη διαδικασια την εκανα επανηλημενες φορες κ το αποτελεσμα ηταν (πανω-κατω) το ιδιο καθε φορα..

-το Thomson εδινε ~ Upload 535kb , Download 2.60Mb

-το D-LINK εδινε ~ Upload 840kb , Download 4,70Mb

 

 

Οντως το D-LINK εδειχνε μεγαλυτερες ταχυτητες. Γι'αυτο ρωτησα αν οντως παιζει ρολο στην ταχυτητα το εκαστοτε μηχανημα.

Τωρα, στο ανοιγμα στις (ιδιες) σελιδες, θα πω ψεματα αν πω οτι καταλαβα διαφορα μεταξυ των δυο μηχανηματων. Ισως να μην ηταν τοσο αισθητη τουλαχιστον.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!

Εχω το εξης προβλημα και θα χαρω πολυ εαν μπορειτε να με βοηθησετε! Συνδεσα το router Thomson TG585 v8 και συνδεομαι wireless.

Οταν μπαινει καποιος αλλος στο δικτυο που εχω φτιαξει (πχ ο αδερφος μου απο το διπλα διαμερισμα), με "πεταει" απο το ιντερνετ. Μετα οταν συνδεομαι παλι, ειμαστε και οι 2 στο δικτυο κανονικα.

Υπαρχει καποια λυση??? Ευχαριστω!

 

Αυτό ίσως είναι πρόβλημα Firmware... Ποιό firmware έχεις?

 

Μαλιστα.... Γενικα το Thomson θεωρειται καλυτερο κ πιο αξιοπιστο ενω το D-LINK λιγο πιο γρηγορο. Σωστα?

 

Λεω να τα δοκιμασω και τα δυο για μερικες μερες το καθενα, οπως ειπες dogane και βλεπουμε. Εχω αφησει απο χθες βραδυ το Thomson.

Όμως πριν αφησω το Thomson πανω, εβαλα μερικες φορες, μια το ενα μηχανημα μια το αλλο, και μεσω ενος "tester" της forthnet (δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι) εκανα δοκιμες και στα δυο router εναλλαξ.

Τη διαδικασια την εκανα επανηλημενες φορες κ το αποτελεσμα ηταν (πανω-κατω) το ιδιο καθε φορα..

-το Thomson εδινε ~ Upload 535kb , Download 2.60Mb

-το D-LINK εδινε ~ Upload 840kb , Download 4,70Mb

 

 

Οντως το D-LINK εδειχνε μεγαλυτερες ταχυτητες. Γι'αυτο ρωτησα αν οντως παιζει ρολο στην ταχυτητα το εκαστοτε μηχανημα.

Τωρα, στο ανοιγμα στις (ιδιες) σελιδες, θα πω ψεματα αν πω οτι καταλαβα διαφορα μεταξυ των δυο μηχανηματων. Ισως να μην ηταν τοσο αισθητη τουλαχιστον.

 

Όπως είδες και μόνος σου:

Τα D-link έχουν καλύτερη ευαισθησία και συνεπώς κλειδώνουν σε μεγαλύτερους ευθμούς μετάδοσης.

Αντίθετα τα thomson είναι πιο αξιόπιστα και λειτουργικά αλλά κλειδώνουν πιο χαμηλά.

Edited by zafevolution
Link to comment
Share on other sites

τι γινεται στην περιπτωση που θελω να διακοψω το συμβολαιο προ 12μηνου?

εχω την εντυπωση οτι πληρωνεις κατι.νομιζω οτι ειναι 70 ευρο η διακοπη εφοσον εχει περασει το 6μηνο.καπου το εχω διαβασει.:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι πληρώνεις τα υπόλοιπα πάγια της 12μηνης ελάχιστης παραμονής.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Αναγράφεται στον τιμοκατάλογο: http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010168

 

Τέλος διακοπής πρίν από το πέρας του 12μηνου: 72,35€

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...