Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστώ για την απάντηση

1.πως μπορώ να δω πόσο μακριά είμαι;

2.καλωδίωση δεν ξέρω πως είναι πιστεύω πως είναι σε καλή κατάσταση

3.δεν έχω βάλει φίλτρο στο router, μπορεί να είμαι λίγο μακρυά γιαυτό, ίσως να παίζει ότι έχουμε συνδεδεμένες 4 τηλεφωνικές συσκευές (που σε όλες έχω βάλει φίλτρο)

 

τέλος πάντων έτσι όπως είμαι με το connex δεν έχω πρόβλημα. απλώς σκέφτομαι να πληρώνω υποτίθεται για 24 και να μην πιάνω ούτε 2!!

 

Εκτος και αν εχεις κανα κολληταρι τεχνικο στον ΟΤΕ δεν μπορεις :(

Το ποσες συσκευες δεν παιζει ρολο. Εφοσον η εγκατασταση ειναι σωστη οσον αφορα splitters/filters. Αρκει βεβαια ολες οι συσκευες να ειναι της προκοπης και να μην σου κανουν κανα βραχυκυκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μηπως τραβηξες κανα 20-μετρο τηλ. καλωδιο?

 

Όχι φίλε,2 τηλέφωνα έχω και αυτά στα άλλα δωμάτια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση

1.πως μπορώ να δω πόσο μακριά είμαι;

2.καλωδίωση δεν ξέρω πως είναι πιστεύω πως είναι σε καλή κατάσταση

3.δεν έχω βάλει φίλτρο στο router, μπορεί να είμαι λίγο μακρυά γιαυτό, ίσως να παίζει ότι έχουμε συνδεδεμένες 4 τηλεφωνικές συσκευές (που σε όλες έχω βάλει φίλτρο)

 

τέλος πάντων έτσι όπως είμαι με το connex δεν έχω πρόβλημα. απλώς σκέφτομαι να πληρώνω υποτίθεται για 24 και να μην πιάνω ούτε 2!!

Φίλε μου παρακάτω οι απαντήσεις:

1)Πρώτα διάβασε αυτό

Μετά πήγαινε εδώ

και αριστερά στα Στοιχεία Διεύθυνσης βάλε που μένεις.Μετά στον χάρτη θα σου βγάλει κάποια μέτρα.Πάνω κάτω τόσο είσαι από το DSLAM σου.Οπότε με βάση το 1ο link, υπολόγισε στο περίπου πού θα έπρεπε να συγχρονίζεις.

2)Καλωδίωση δεν μπορείς να ξέρεις πώς είναι, εκτός αν την έβαλες εσύ!Πάντως ανάλογα και με τα χρόνια του κτιρίου, μπορείς γενικά να πεις ότι όσο πιο καινούριο το κτίριο, τόσο καλύτερη θα είναι η καλωδίωση.

3)Πόσα μέτρα καλώδιο έχεις μέχρι το ρούτερ σου, από την μπρίζα που έρχεται η γραμμή?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ... τι σκ... έχει πάθει τελευταία η forthnet και με "πετάει" έξω?

Ενώ εδώ και 5-6 μήνες όλα πήγαιναν ρολόι (Forthnet 2play - 24) - στα Χανιά! (είμαι μέσα στο ιδιόκτητο)!!

 

Βασικά ξεσυνδέεται και αν και έχω επιλογή για αυτόματη σύνδεση ... δεν μπαίνει!

Μόνο αν κάνω διάγνωση - επαναφορά δικτύου ...

Καμιά ιδέα! ?? Λέτε να είναι θέμα με κάποιους drivers ή το παθαίνει και κάποιος άλλος αυτό!!??

 

Thanks:)

Link to comment
Share on other sites

εμενα,σέρνεται ώρες ώρες,σε σημείο να κατεβάζω με premium απο rapid,με την τρομερη ταχύτητα των 3 ΚΒ/s

 

Η να βλεπετε 24αρα συνδεση (πιανω 10) να μην μπορει να ανοιξει σελιδα με ενα απλο κειμενο

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

εμενα,σέρνεται ώρες ώρες,σε σημείο να κατεβάζω με premium απο rapid,με την τρομερη ταχύτητα των 3 ΚΒ/s

 

Η να βλεπετε 24αρα συνδεση (πιανω 10) να μην μπορει να ανοιξει σελιδα με ενα απλο κειμενο

 

και γω στην ιδια τραγικη κατασταση ειμαι ωρες ωρες. ειδικα χθες το βραδακι ηταν απελπιστικη η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως τα παει η forthnet στην Ανω Τουμπα στην Λαμπρακη?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2-3 μέρες αρκετοί στην Αθήνα έχουν πρόβλημα, με Forthnet και ΟΤΕ.

Εγώ σε online games συνεχίζω να κρατάω χαμηλά pings, utube δουλεύει τέζα και με torrent τερματίζω την γραμμή μου.

Κανένα πρόβλημα την τελευταία βδομάδα.

Μήπως το πρόβλημα είναι σε κάποια συγκεκριμένα DSLAM και όχι γενικό όπως το παρουσίαζετε?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αφού εξήντλησα σχεδόν όλους τους παρόχους(Tellas-Altec-Forthnet-Hol) επιστρέφω και πάλι στον ΟΤΕ όχι βέβαια με τις καλύτερες προοπτικές.΄Εκανα αίτηση επιστροφής στις 17/9 από την HOL στον ΟΤΕ.Σήμερα έμαθα ότι η φορητότητά μου θα γίνει στις 1/10 αλλά adsl θα έχω μετά από 3-12 ημέρες.Το θεωρώ εντελώς απαράδεκτο για τον ΟΤΕ.΄Ολοι οι άλλοι πάροχοι τα παρέχουν την ίδια σχεδόν ημέρα.
Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Αφού εξήντλησα σχεδόν όλους τους παρόχους(Tellas-Altec-Forthnet-Hol) επιστρέφω και πάλι στον ΟΤΕ όχι βέβαια με τις καλύτερες προοπτικές.΄Εκανα αίτηση επιστροφής στις 17/9 από την HOL στον ΟΤΕ.Σήμερα έμαθα ότι η φορητότητά μου θα γίνει στις 1/10 αλλά adsl θα έχω μετά από 3-12 ημέρες.Το θεωρώ εντελώς απαράδεκτο για τον ΟΤΕ.΄Ολοι οι άλλοι πάροχοι τα παρέχουν την ίδια σχεδόν ημέρα.

Και γιατι εφυγες απο την forthnet??? για τους αλλους παροχους δεν καιγομαι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι εφυγες απο την forthnet??? για τους αλλους παροχους δεν με καιγομαι..

 

΄Εφυγα λόγω πολλών προβλημάτων(Χαμηλή ταχύτητα-επανεκκινήσεις του ρουτερ-συχνές διακοπές και τηλεφώνου και ιντερνετ)έφθασαν σε σημείο να μου πουν να αφήσω μόνον μια τηλεφωνική συσκευή στο σπίτι (είχα 3).Αν είχα την ατυχία να μην έχω τηλέφωνο και έπαιρνα τηλέφωνο το 13831 από κινητό τότε έρχονταν και ο μπαμπούλας της vodafone από την πολύωρη αναμονή.΄Οταν δε αποφάσισα να φύγω από εκδίκηση ή κάτι άλλο δεν ξέρω μου έκοψαν το τηλέφωνο (όχι το ιντερνετ) 20 ημέρες πριν ενεργοποιηθεί από την HOL.Αλλά και στην HOL άτυχος.Παλιά που είχα conn-x για 2 χρόνια δεν χρειάστηκε να πάρω τον ΟΤΕ ούτε μια φορά τηλέφωνο.Πλήρωνα όμως 120 το δίμηνο.

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για σήμερα μετά από επικοινωνία που είχα στις 22:00 υπάρχει γενικό πρόβλημα στη forthnet (ιδιόκτητο) σε όλη την βόρεια Ελλάδα, η επίλυση αναμένετε αύριο μετά τις 10 το πρωί.
fake! :X
Link to comment
Share on other sites

Εχθες επιτελους μπηκε ΟΤΕ απο forthnet.

 

Μεγαλη διαφορα σε ολα! Επαθα πλακα. Επιτελους το youtube δε κολλαει. Η σελιδες ανοιγουν σφερα. Downloading με ενα connection φουλαρει η γραμμη. Και εννοειτε τα pings ειναι Απιστευτα.

 

Τελικα οτι πληρωνεις περνεις...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορία..Σήμερα ήρθε ο τεχνικός της Forthnet να εγκαταστήσει μια νέα γραμμή μαζί με internet (doubleplay). Έγινε η κεντρική εγκατάσταση στο σαλόνι. Το θέμα είναι το εξής στο σαλόνι όλα δουλεύουν κανονικά δλδ το τηλέφωνο και το modem συγχρονίζει -το λαμπάκι είναι σταθερό στο broadband- ενώ σε όλα τα άλλα δωμάτια όταν βάζω την συσκεή του τηλεφώνου στις πρίζες δεν κάνει τπτ φαίνεται νεκρό και το modem αναβοσβήνει συνέχεια, δεν συγχρονιζει δηλαδή. Ο τεχνικός της Forthnet μου είπε οτι δεν ξέρει τι μπορεί να φταίει και ότι μια πρίζα δουλεύει σωστά σε όλο το σπίτι και οτι έχει γίνει λάθος εγκατάσταση απο τον ηλεκτρολόγο. Απο την εμπειρία σας νομίζεται οτι μπορεί να είναι ο ηλεκτρολόγος ή δεν έγινε σωστά η εγκατάσταση απο τον τεχνικό ο οποίος δεν ασχολήθηκε κ πολύ ίσα ίσα να σηκωθεί να φύγει...
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Φιλτράκια χρειάζεσαι σε κάθε συσκευή που συνδέεις σε κάθε πρίζα. Και στο σαλόνι πρέπει να σου έχει βάλει κάποιο φίλτρο ο τεχνικός. Για δες, δοκίμασε και πες μας.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το δοκίμασα με φίλτρο δηλαδή είναι η συσκευή το καλώδιο το φίλτρο και μετά η πρίζα.. αλλά όταν το ανοίγω είναι νεκρό.
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Η Forthnet σέρνεται ανελέητα όλη τη βδομάδα από μεσημέρι μέχρι απόγευμα. Τραγικές ταχύτητες (με το ζόρι μπήκα εδώ).

Κάποτε ήμουν ευχαριστημένος με το internet της forthnet αλλά νομίζω έχει μείνει πίσω. Καμία απολύτως βελτίωση σε σχέση με πριν δύο χρόνια που την έβαλα... :mad:

Περιμένουμε το FTTH... ελπίζω να το προλάβω σε αυτή τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Η Forthnet σέρνεται ανελέητα όλη τη βδομάδα από μεσημέρι μέχρι απόγευμα. Τραγικές ταχύτητες (με το ζόρι μπήκα εδώ).

Κάποτε ήμουν ευχαριστημένος με το internet της forthnet αλλά νομίζω έχει μείνει πίσω. Καμία απολύτως βελτίωση σε σχέση με πριν δύο χρόνια που την έβαλα... :mad:

Περιμένουμε το FTTH... ελπίζω να το προλάβω σε αυτή τη ζωή.

 

Θα δωσει ο ΟΤΕ μην ανυσηχεις .... (μεχρι το 2013)!!! :lol::lol::lol:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Η Forthnet σέρνεται ανελέητα όλη τη βδομάδα από μεσημέρι μέχρι απόγευμα. Τραγικές ταχύτητες (με το ζόρι μπήκα εδώ).

Κάποτε ήμουν ευχαριστημένος με το internet της forthnet αλλά νομίζω έχει μείνει πίσω. Καμία απολύτως βελτίωση σε σχέση με πριν δύο χρόνια που την έβαλα... :mad:

Περιμένουμε το FTTH... ελπίζω να το προλάβω σε αυτή τη ζωή.

 

αστα να πανε φιλε...εχει ξεσκιστει γ@μω την τυχη μου την μαυρη....απο το μεσημερι κ μετα ειναι λες κ εχω dialup...κ δεν μπαινω καν στον κοπο να τους παρω τηλ γιατι ξερω απο τωρα τι θα μου πουν...αν βεβαια ειναι η τυχερη μου μερα κ μετα απο ενα πακετο τσιγαρα που θα κανω περιμενωντας στην αναμονη το σηκωσει καποιος....ΑΙΣΧΟΣ....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει καποιος αν ηταν 6μηνη η 12μηνη η συμβαση για την φοιτητικη προσφορα που ειχαν βγαλει τον Φεβρουαριο????
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eγω σημερα ειμαι και με την "βουλα" συνδρομητης στο ιδιοκτυτο εδω στην Ηγουμενιτσα.

δεν αλλαξα μοντεμ..δουλευω ενα Linksys.

επισης συγχρονιζω στα 18700,μια χαρα νομιζω ειναι..:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αστα να πανε φιλε...εχει ξεσκιστει γ@μω την τυχη μου την μαυρη....απο το μεσημερι κ μετα ειναι λες κ εχω dialup...κ δεν μπαινω καν στον κοπο να τους παρω τηλ γιατι ξερω απο τωρα τι θα μου πουν...αν βεβαια ειναι η τυχερη μου μερα κ μετα απο ενα πακετο τσιγαρα που θα κανω περιμενωντας στην αναμονη το σηκωσει καποιος....ΑΙΣΧΟΣ....

 

καλα η εξυπηρετηση ειναι για τα μπαζα. και στις 3 το πρωι να παρεις ενα μισαωρακι αναμονη θα το φας. εμενα την προηγουμενη βδομαδα σερνοταν. απο κυριακη εστρωσε για τα καλα. στην κατω τουμπα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορία..Σήμερα ήρθε ο τεχνικός της Forthnet να εγκαταστήσει μια νέα γραμμή μαζί με internet (doubleplay). Έγινε η κεντρική εγκατάσταση στο σαλόνι. Το θέμα είναι το εξής στο σαλόνι όλα δουλεύουν κανονικά δλδ το τηλέφωνο και το modem συγχρονίζει -το λαμπάκι είναι σταθερό στο broadband- ενώ σε όλα τα άλλα δωμάτια όταν βάζω την συσκεή του τηλεφώνου στις πρίζες δεν κάνει τπτ φαίνεται νεκρό και το modem αναβοσβήνει συνέχεια, δεν συγχρονιζει δηλαδή. Ο τεχνικός της Forthnet μου είπε οτι δεν ξέρει τι μπορεί να φταίει και ότι μια πρίζα δουλεύει σωστά σε όλο το σπίτι και οτι έχει γίνει λάθος εγκατάσταση απο τον ηλεκτρολόγο. Απο την εμπειρία σας νομίζεται οτι μπορεί να είναι ο ηλεκτρολόγος ή δεν έγινε σωστά η εγκατάσταση απο τον τεχνικό ο οποίος δεν ασχολήθηκε κ πολύ ίσα ίσα να σηκωθεί να φύγει...

 

Δεν ειναι δουλεια του τεχνικου του εκαστοτε παροχου να ελεγχει τα μπριζακια ολου του σπιτιου. Εφοσον στο κεντρικο δουλευουν ολα ρολοι τοτε η δουλεια του τελειωσε. Αν τα αλλα ειναι νεκρα ειναι δουλεια ηλεκτρολογου. Για παραδειγμα, αν εβαζες ΔΕΗ σε ενα καινουργιο σπιτι και οι μισες μπριζες δουλευαν και οι αλλες μισες οχι, θα εβαζες την ΔΕΗ να στις φτιαξει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.Εχω double play εδω και 2 χρονια και μπορώ να πω οτι είμαι σχετικα ικανοποιημένος.Το πρόβλημά μου είναι οτι το router μου κλειδώνει στα 7300 μέγιστο.

Πήρα λοιπόν πριν απο λίγο στο 13831 (απάντησαν αμέσως:blink::blink:) και ο τεχνικός μου λέει οτι δεν πρέπει να έχω παράπονο γιατι η ταχύτητά μου είναι εξερετική και οτι δεν γίνεται τίποτα καλύτερο.Σύμφωνα με τα λεγόμενα του η απόσταση του σπιτιού μου από το τηλεφωνικό κέντρο είναι λιγο πιο κάτω απο τα 4 χιλιόμετρα και απο ότι βλέπω στο διάγραμμα που έχει αναρτήσει η forthnet θα έπρεπε να εχω ταχύτητα 12000-14000.

Τι λετε εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...