Jump to content

[Επίσημο] Motorola RAZR V3xx


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμενα μου ειχαν πει οτι ισχυει η εγγυηση κανονικα. Το προβλημα ειναι οτι χθες, νομιζω ειδα στο site να λεει οτι δεν ισχυει η εγγυηση απο χωρα σε χωρα...

Απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι συνηθως οι εταιριες προσφερουν κοινες εγγυησεις στην Ευρωπη (πχ. SonyEricsson, Nokia, κτλ).

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτο ειναι μια γκρι περιοχη, η ΕΕ επιβάλλει πανευρωπαικες εγγυησεις, απλως οι τοπικες τσινανε συνηθως. Αν τους αναφέρεις ομως γα την ΕΕ και οτι θα τους καταγγειλεις στο 1520, συμορφώνονται.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρατήρησα το εξής περίεργο στο V3xx (i-mode και απλό):

Αν στείλω μια φωτογραφία 1,3ΜΡ με ΒΤ ή MMS τότε πριν στείλει τη φωτογραφία κάνει resize στο 0,3ΜΡ!!!(640x480).

To έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;

Εμένα μου συμβαίνει όταν στέλνω photos από το pc στο κινητό με bluetooth!Αλλά σε μένα δεν κάνει resize αλλά τις photo 640x480 τις κάνει 480x640!!:wacko: Δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνει ούτε πως να το διορθώσω.Αναγκάζομαι και τις περνάω με καλώδιο.

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου συμβαίνει όταν στέλνω photos από το pc στο κινητό με bluetooth!Αλλά σε μένα δεν κάνει resize αλλά τις photo 640x480 τις κάνει 480x640!!:wacko: Δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνει ούτε πως να το διορθώσω.Αναγκάζομαι και τις περνάω με καλώδιο.

Το 1070 δεν είχε τέτοιες παραξενιές. Μάλλον κάποιο seem θα θέλει ρύθμιση. Επίσης αν στείλω από το 1070 στο xx δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου συμβαίνει όταν στέλνω photos από το pc στο κινητό με bluetooth!Αλλά σε μένα δεν κάνει resize αλλά τις photo 640x480 τις κάνει 480x640!!:wacko: Δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνει ούτε πως να το διορθώσω.Αναγκάζομαι και τις περνάω με καλώδιο.

 

 

Τις προσαρμόζει στην διάταξη της οθόνη βρε.:)

 

Jotz:Μήπως η φώτο που προσπαθείς να στείλεις με mms είναι πολύ μεγάλη σε μέγεθος?πάνω από 300 Kb?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει με διάφορες φωτογραφίες. Όλες είχαν μέγεθος 200-250ΜΒ. Συγκεκριμένα με το ΒΤ αφού συνδεθεί και πριν ακριβώς ξεκινήσει η μεταφορά βγάζει ένδειξ προσαρμογή μεγέθους εικόνας. Στα MMS ενω φαίνεται να τη φορτώνει κανονικά όταν φτάνει είναι επίσης αλλαγμένη. Και έτσι αποθηκευεται και στα εξερχόμενα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει με διάφορες φωτογραφίες. Όλες είχαν μέγεθος 200-250ΜΒ. Συγκεκριμένα με το ΒΤ αφού συνδεθεί και πριν ακριβώς ξεκινήσει η μεταφορά βγάζει ένδειξ προσαρμογή μεγέθους εικόνας. Στα MMS ενω φαίνεται να τη φορτώνει κανονικά όταν φτάνει είναι επίσης αλλαγμένη. Και έτσι αποθηκευεται και στα εξερχόμενα.

 

Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα...

Από που το πήρες?Το δικό μου είναι ΤΙΜ

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

H παράνοια είναι ότι αν προσπαθήσω να στείλω την ίδια εικόνα στον υπολογιστή με ΒΤ τη στέλνει χωρίς να κάνει resize!!!Θα δοκιμάσω και με άλλες συσκευές!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πήρα την καινούργια συσκευή σήμερα απ΄το σερβις. Δεν μου 'εδωσαν απλώς μια συσκευή αντικατάστασης αλλά σφραγισμένο κουτί με καινούργια σημερινή εγγύηση. Αν μου ξαναχαλάσει ισχύει πάλι αντικατάσταση μεσα στον πρώτο μήνα. Καλή βρίσκω τη μότο ;)

Ιδιο λογισμικό με το προηγούμενο. Τωρα δεν με βλέπω να το φλασάρω γιατί φοβάμαι να τους το ξαναπάω για σέρβις

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Αλλο προβλημα: με χρεωνει διπλα sms! Εγραψα ενα sms 100 χαρακτηρων και μου εβγαλε σαν αποστολη 2 μυνηματα. Μηπως πρεπει να ρυθμισω κατι; Δοκιμασα με iTap και με Tap ελληνικο και το αποτελεσμα ηταν το ιδιο. Δεν υπαρχει τροπος να γραφω με κεφαλαια ελληνικα; Νομιζω καπως ετσι θα λυθει το προβλημα.

 

Ελυσες τα προβληματα με το unbrand ή κι αυτο δεν υποστηριζει 160 χαρακτηρες; Γιατι αν ειναι ετσι, με βλεπω να βαζω το ελληνικο tim...

 

Μόλις έστειλα μήνυμα 80 χαρακτήρων με πεζά γράμματα και όλα είναι εντάξει.

 

Σημερα flashara το τηλ, με unbrand drm και unbrand flex. Το προβλημα με τα διπλα sms πανω απο 70 χαρακτηρες παραμενει... Το κινητο εξακολουθει να γραφει με πεζα κι οχι με κεφαλαια. Εχετε καμια ιδεα;

bomber21 λες να φταιει το fw ή το language pack (εχω το 0038), αφου πλεον εχοντας την ιδια flex σε εμενα το προβλημα παραμενει; Σιγουρα δε χρειαζεται να ρυθμισω κατι;

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι θέμα unicode. Προφανώς στη συσκευή σου είναι ενεργοποιημένη και για αυτό γράφεις και με μικρά. Μπορείς να το αλλάξεις με seem editing αλλά προς το παρόν δεν συνδέεται σε p2k. Αν κάποιος σου φτιάξει ένα seem 0032_0001 με το 3F bit 4 off (προφανώς ισχύει και εδώ μιας και ίσχυε σε όλες τις προηγούμενες γενιές Motorola) σε μορφή ώστε να μπορείς να το φλασάρεις στο κινητό νομίζω πως θα λυθεί το προβλημά σου.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι θέμα unicode. Προφανώς στη συσκευή σου είναι ενεργοποιημένη και για αυτό γράφεις και με μικρά. Μπορείς να το αλλάξεις με seem editing αλλά προς το παρόν δεν συνδέεται σε p2k. Αν κάποιος σου φτιάξει ένα seem 0032_0001 με το 3F bit 4 off (προφανώς ισχύει και εδώ μιας και ίσχυε σε όλες τις προηγούμενες γενιές Motorola) σε μορφή ώστε να μπορείς να το φλασάρεις στο κινητό νομίζω πως θα λυθεί το προβλημά σου.

Εγώ μπορώ να το κάνω αλλά δεν μπορώ να εγγυηθώ για το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Συφωνω κι εγω οτι ειναι θεμα unicode. Αυτο ομως που εξακολουθω να μην καταλαβαινω, ειναι γιατι πχ ο bomber21 με το ιδιο flex γραφει ελληνικα, ενω εγω δεν μπορω...

Οι αλλαγες στα seem ειναι αλλαγες στο fw ή στη flex;

 

Αν το φλασαρω με το seem του bomber21, θα ειναι με καποιο τροπο αναστρεψιμο;

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Συφωνω κι εγω οτι ειναι θεμα unicode. Αυτο ομως που εξακολουθω να μην καταλαβαινω, ειναι γιατι πχ ο bomber21 με το ιδιο flex γραφει ελληνικα, ενω εγω δεν μπορω...

Οι αλλαγες στα seem ειναι αλλαγες στο fw ή στη flex;

 

Αν το φλασαρω με το seem του bomber21, θα ειναι με καποιο τροπο αναστρεψιμο;

Tα seem είναι στο flex.Αν φλασάρεις ένα flex,θα χαθούν όλες οι αλλαγές στα seems.

Link to comment
Share on other sites

Tα seem είναι στο flex.Αν φλασάρεις ένα flex,θα χαθούν όλες οι αλλαγές στα seems.

 

Τοτε ειναι ακομη πιο περιεργο το πως εσυ μπορεις κι εγω οχι, ετσι δεν ειναι; :blink:

 

Αν δε σου κανει κοπο, φτιαξε το seem και αν δε βρω αλλη ακρη-εξηγηση, θα το δοκιμασω...

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως περίεργο. Πάντως το συγκεκριμένο seem το έχω δοκιμάσει σε T720i, E398, E1070 και δούλεψε. Οπότε δε νομίζω να το άλλαξαν.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι μηπως φταιει το language pack, αφου εγω εχω το 0038 ενω τα ελληνικα v3xx το 0031.

 

Αν φτιαξει ο bomber το seem θα το δοκιμασω...

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Τελικά και σε μένα το κάνει. Απλά δεν είχε τύχει να στείλω μεγάλο μήνυμα. Έχω το 0038 οπότε μάλλον αυτό πρέπει να είναι.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το 0031. Ακομη με πεζα γραφει και φυσικα στελνει 2 sms!!!

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το 0031. Ακομη με πεζα γραφει και φυσικα στελνει 2 sms!!!

 

Mετά τους 70 χαρακτήρες,τι σου λέει;Σου βγάζει ένδειξη ότι είναι 2o μήνυμα;

 

Στον άλλον πηγαίνει σαν 2 μηνυματα;

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικα: γραφω το sms και χωρις να το στειλω το αποθηκευω στα προχειρα. Παω να δω τα στοιχεια του:

 

Λιγοτερους απο 70 χαρακτηρες: λεει 1 σελιδα, 1 παραληπτης και συνολο μηνυματων 1. Αν το αποστειλω, ΧΡΕΩNOMAI: 1 sms.

Χαρακτηρες 106: λεει 2 σελιδες, 1 παραληπτης και συνολο μηνυματων 2. Πριν την αποστολη, με ρωταει αν θελω να στειλω 2 σελιδες. Αν το αποστειλω, ΧΡΕΩNOMAI: 2 μηνυματα.

Χαρακτηρες 158: λεει 3 σελιδες, 1 παραληπτης και συνολο μηνυματων 3. Πριν την αποστολη, με ρωταει αν θελω να στειλω 3 σελιδες. Αν το αποστειλω, ΧΡΕΩNOMAI: 3 μηνυματα.

 

Στον αλλον, πχ SonyEricsson Ζ610 της κοπελας μου, φαινεται σαν 1 sms με πεζους χαρακτηρες.

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Παιδια νομίζω πως μόνο αν αλλάξουμε το seem μπορεί να γίνει κάτι. Επισης το μήνυμα αν έχει κωδικοποιηθεί σε unicode, σε unicode θα φτάσει. Εμφανίζεται σαν ένα μήνυμα στον παραλήπτη αλλά αν προσπαθήσει να το προωθήσει σε άλλο αριθμό (τρίτο) τότε θα φύγει πάλι σαν 2 ή 3.

 

Επίσης δοκίμασα να γράψω τόσο με iTap όσο και απλά αλλά πάντα το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επίσης δοκίμασα να γράψω τόσο με iTap όσο και απλά αλλά πάντα το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

 

Κι εγω το ιδιο...

 

 

Για να καταλαβω ομως καλυτερα, εμεις πρεπει να disable το unicode; Μετα θα γραφει με κεφαλαια, και θα στελνει τα sms κανονικα; Το iTap θα δουλευει διχως προβλημα; Οταν μας στελνουν sms θα τα βλεπουμε οκ;

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες σου τις ερωτήσεις η απάντηση είναι ναι. Στο 1070 όπως και στο 398 με LP 0038 όλα λειτουργούν κανονικά τόσο με ASCII όσο και με unicode. Kαι εμείς ναι πρέπει να απενεργοποιήσουμε τη unicode.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...