Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6300


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

-Επίσης δουλεύει και η επιλογή φόντου κανονικά που βλέπω ότι σε αρκετούς πεισματικά δεν αλλάζει :O

 

Εννοείς χρώμα γραμματοσειράς? Γιατί αυτό δεν αλλάζει νομίζω όπως δεν αλλάζει(ακόμη) και το μέγεθος της γραμματοσειράς των επαφών...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εννοείς χρώμα γραμματοσειράς? Γιατί αυτό δεν αλλάζει νομίζω όπως δεν αλλάζει(ακόμη) και το μέγεθος της γραμματοσειράς των επαφών...

 

Χρώμα γραμματοσειράς στο active standby αλλάζει. Και στα contacts αλλάζει το μέγεθος των επαφών. Λειτουργούν κανονικά όλα αυτά στο δικό μου (το small font μόνο βλέπω δεν είναι ενεργοποιημένο στις επαφές, δεν μπορώ να το επιλέξω δηλαδή)

--

 

benjamin linus

 

--

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοούσα και εγώ για τις επαφές, η μόνη επιλογή που δεν μου ανοίγει (και είναι και η καλύτερη γιατί δεν κόβει γράμματα) είναι τα small fonts. Δουλεύεις με μαμα θέμα και σου ενεργοποιεί το χρώμα γραμματοσειράς? Εισαι γυρισμένος στα αγγλικά μήπως?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοούσα και εγώ για τις επαφές, η μόνη επιλογή που δεν μου ανοίγει (και είναι και η καλύτερη γιατί δεν κόβει γράμματα) είναι τα small fonts. Δουλεύεις με μαμα θέμα και σου ενεργοποιεί το χρώμα γραμματοσειράς? Εισαι γυρισμένος στα αγγλικά μήπως?

 

Αγγλικά τα έχω, ναι.. Το γύρισα στα ελληνικά μόλις, το φόντο εξακολουθεί να αλλάζει χρώμα. Θέμα έχω το noir που έχει μέσα. έβαλα μόλις και το nokia που έχει μέσα (το μπλε), πάλι λειτουργεί κανονικά η επιλογή του χρώματος φόντου.

 

Έχεις δίκιο για το small fonts στα contacts πάντως. δεν μπορείς να το επιλέξεις, όντως ανοησία...

--

 

benjamin linus

 

--

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το παρήγγειλα και εγώ από το e-shop της cosmote έχει δοκιμάσει κανείς το συγκεκριμένο μαγαζί ? Κυρίως χρόνους παράδοσης...

 

Θα το έχεις αύριο κατά τις 12 το μεσημέρι. Και με ένα δωράκι από τον κοσμοτε. Έχω πάρει 7 αλκατελ Ε160 €25 και το ξέρω.

Αλλα σε αλλα μαγαζια εχει €240.......και το σαιτ λεει Tιμή: 253.3€ Μη Διαθέσιμο

M. K.
Link to comment
Share on other sites

Σε σύγκριση με το 6233/6234 έχει χειρότερη, ίδια, ή καλύτερη κάμερα (ποιότητα φωτογραφιών, δεν με ενδιαφέρει το βίντεο)?
Στην οθόνη του κινητού το αποτέλεσμα είναι στο 6300 πολύ καλύτερο του 6233...Στο pc δεν γνωρίζω...:O
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα

μετα απο πολλες σελιδες που διαβασα για το 6300 εχω μπερδευτει πολυ

οι μισοι λενε οτι ειναι τελειο και οι αλλοι ετσι και ετσι!!!

οταν διαβασα στην αρχη για το 6300 ειπα αυτο το κινητο ειναι οτι χρειαζομαι!!!

αλλα αναμεσα στο 6233 ειναι αξιο να συγκριθει . το προβλημα για την μπαταρια που λετε ισχυει (παντα μιλαμε για μεση χρηση)

ειμαι αναμεσα στην αγορα του 6300 και του 6233 !!!

Γιατι αυτην η ΝΟΚΙΑ δεν βγαζει ποτε ενα ολοκληρωμενο μοντελο .παντα κατι λειπει !!!πχ υπερυθρες γιατι δεν εχει (λενε παλια τεχνολογια)

 

Εμενα πάντως θα με ικανοποιουσε ενα μοντελο με την εξωτερικη εμφάνιση του 6300 και τις λειτουργειες του 6233.:!: :lol: :p :D

ισως και για το λογο αυτο δεν αλλαζω κινητο εδω και πολυ καιρο , (σημειωνω οτι εχω ενα 6230 οχι το i το οποιο θα σκεφτω πολυ σοβαρα να το αλλαξω εαν δεν βγει ενα μοντελο που να με καλυπτει πληρως, οταν προσπαθησα να το αλλαξω μετα απο 1 μηνα το πολυ ξαναεπαιρνα το παλιο μου κινητο και το new το σκοτωνα) μετα αναρωτιεται η ΝΟΚΙΑ γιατι εχουν πεσει οι πωλησεις τις (500 μοντελα καθε χρονο αλλα πολυ λιγα ολοκληρωμενα και σε λογικη τιμή)

 

Ζηταω συγνωμη για το τοσο μεγαλο τοπικ αλλα με πιασανε τα μηχανακια μου!!!

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα το έχεις αύριο κατά τις 12 το μεσημέρι. Και με ένα δωράκι από τον κοσμοτε. Έχω πάρει 7 αλκατελ Ε160 €25 και το ξέρω.

Αλλα σε αλλα μαγαζια εχει €240.......και το σαιτ λεει Tιμή: 253.3€ Μη Διαθέσιμο

 

Για αύριο το μεσημέρι δεν νομίζω πρώτον γιατί μένω Λάρισα και δεύτερον γιατί πέρασε το μεσημέρι. Όταν το παρήγγειλα το είχε διαθέσιμο (24/4). Ελπίζω να μην μου κάνουν καμιά πλάκα:( και μου πουν ότι δεν το έχουν, γιατί σήμερα το βρήκα στο πλαίσιο 249 € (στο κατάστημα εννοώ).

Link to comment
Share on other sites

3 πραγματα εχω να παρατηρησω:

 

1. Οταν το κλειδωνεις αργει παααρα πολυ να σβησει η οθονη. Ετσι κανει και σε εσας? Επισης πταν απλα το αφηνεις, πλι αργει πολυ να σβησει η οθονη. Βλακεια για ενα κινητο χωρις μεγαλη μπαταρια. HINT: Οταν το κλειδωσεις και μετα πατησεις το κεντρικο κουμπι τοτε αμεσως σβηνει η οθονη... Ετσι κανει και σε εσας?

 

2. Οταν ακουα δυνατα τα MP3 ή οταν εχω δυνατα την ανοιχτη ακρόαση το ηχειακι τα παιζει, δεν μπορει να διαχεηρηστει τα πριμα-μεσαια (με τον ισοσταθμιστη στο κανονικο) και τριζει κτλ. Το κανει και σε εσας αυτο?

 

3. Το μενου στο 6233 εχει σε ολο το βάθος μικρα γραμματα και αποστασεις μεταξυ των επιλογων ειναι μικρες και ετσι χωρανε πολλεσ πληροφοριες στην οθονη (δεν μιλαω για τα μηνυματα, τις επαφες η το κετρικο μενου, αλλα για ολα τα υπομενου). Γιατι δεν το κανανε σαν το 6233 αραγε.

Link to comment
Share on other sites

3 πραγματα εχω να παρατηρησω:

 

1. Οταν το κλειδωνεις αργει παααρα πολυ να σβησει η οθονη. Ετσι κανει και σε εσας? Επισης πταν απλα το αφηνεις, πλι αργει πολυ να σβησει η οθονη. Βλακεια για ενα κινητο χωρις μεγαλη μπαταρια. HINT: Οταν το κλειδωσεις και μετα πατησεις το κεντρικο κουμπι τοτε αμεσως σβηνει η οθονη... Ετσι κανει και σε εσας?

 

2. Οταν ακουα δυνατα τα MP3 ή οταν εχω δυνατα την ανοιχτη ακρόαση το ηχειακι τα παιζει, δεν μπορει να διαχεηρηστει τα πριμα-μεσαια (με τον ισοσταθμιστη στο κανονικο) και τριζει κτλ. Το κανει και σε εσας αυτο?

 

3. Το μενου στο 6233 εχει σε ολο το βάθος μικρα γραμματα και αποστασεις μεταξυ των επιλογων ειναι μικρες και ετσι χωρανε πολλεσ πληροφοριες στην οθονη (δεν μιλαω για τα μηνυματα, τις επαφες η το κετρικο μενου, αλλα για ολα τα υπομενου). Γιατι δεν το κανανε σαν το 6233 αραγε.

 

 

ενεργοποιησε την λειτουργια ναρκης και την εξοικονομηση ενεργειας

μενου ρυθμισεις εμφανιση

 

το ηχειο δεν μου τριζει καθολου

ισα ισα ακουγεται πολυ ποιοτικα και δυνατα με τερμα ενταση πραμα που μου εκανε εντυπωση γιατι εχει μονο ενα ηχειο

 

το 6233 δεν συγκρινεται με το 6300

το 6300 ανηκει στην κατηγορια slim και μοδατων κινητων

το 6233 τα κανει ολα καλυτερα αλλα ειναι κουμουτσα σε σχεση με το 6300!!!

για να σου δωσω να καταλαβεις αν ηθελα ενα κινητο για την εταιρικη μου συνδεση που μιλαω καμια ωρα καθε μερα θα επαιρνα το 6233. για προσωπικη χρηση δηλαδη μεχρι 20 λεπτα ομιλιας την ημερα διαλεγω το 6300

 

οσο αφορα την μπαταρια η πρωτη φορτιση κρατησε 15 ωρες μονο αλλα μεσα σε αυτες τις 15 ωρες ειχε σεταρισμα (μεχρι και αποθηκευση σταθμων), συγχρονισμο μιαμιση ωρα ομιλια και πολυ παιξιμο με το μενου του

τωρα ειμαι στην δευτερη φορτιση εδω και 12 ωρες και με πανω απο μια ωρα ομιλια και δεν εχει πεσει καθολου η μπαταρια.... και η ενδειξη της μπαταριας ειναι αναλογικη. δηλαδη σου δειχνει ακριβως ποσο μπαταρια εχεις την συγκεκριμενη στιγμη και δεν δειχνει γεματο μεχρι το τελος και μετα πεφτει αμεσως οπως τα περισσοτερα κινητα. οποτε πιστευω οτι η μπαταρια τα βγαζει ανετα 2 24ωρα με αρκετη χρηση ειδικα μετα τις πρωτες φορτισεις εκφορτισεις

 

6233 παντως δεν ειναι στο θεμα μπαταριας

 

και στο κατω κατω δεν νομιζω να ειναι δυσκολο πριν κοιμηθει καποιος να βαλει το κινητο του στην πριζα να φορτισει. ετσι καθε μερα θα εχει αρκετη μπαταρια για να μιλησει παρα πολυ

ετσι και αλλιως η μπαταρια με καθε μερα φορτιση βγαζει ανετα ενα χρονο λειτουργιας χωρις να πεφτει η αποδοση της μετα απο τοσες φορτισεις. το εχω δοκιμασει σε αλλα κινητα. μετα απο ενα χρονο αν θες να το κρατησεις αλλαζεις μπαταρια αλλα ποιος κραταει κινητα πανω απο ενα χρονο την σημερον ημερα ???

μην ξεχνατε οι μπαταριες ειναι αναλωσιμα και δεν ειναι σαν τις μπαταριες που ειχαν τα κινητα πριν δεκα χρονια που αν δεν την φορτιζες καλα σου εκανε συνεχως restart λογω κενων στην μπαταρια!

 

 

ΤΩΡΑ ΤΑ RESTART TA KANOYN ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ SW!!! προχωρησαμε ενα βημα πιο περα!!!! XAXAXAXAXAXAXAXA

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως, ευτυχώς restart (επειδή το ανέφεραν) δε μου εχει κάνει!

Τελικά το χρώμα του παρόχου(π.χ Vodafone GR) και η "εξήγηση" των κουμπίων(π.χ ονόματα, μενου) στην αναμονή αλλάζει? Έχετε βάλει κάποιο wallpaper και να είχατε πρόβλημα στο να φαίνονται λόγω χρώματος, οπως στο 6230?

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα με τις φωνητικές κλήσεις λύθηκε. Ήθελε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Τώρα όλα δουλέύουν SPECIAL.:)

Κατα τα άλλα στο δικό μου 6300...

- δεν αλλάζει χρώμα η γραμματοσειρά αναμονής...

- δεν τρίζει το πίσω καπάκι ΟΥΤΕ για πλάκα! Ούτε γκουχ, ούτε μουχ...

- το εξωτερικό ηχείο παίζει ΑΨΟΓΑ και με τέρμα την ένταση. Έχει φοβερή ποιότητα στον ήχου....

- δεν έχει κάνει μέχρι στιγμής restart...

 

αυτά...:)

 

edit: Πάντως ένα βίντεο που είχα απο 6233 640Χ480 δεν το παίζει. Μόνο φωνή ακούγεται. Αναπαραγωγή εικόνας=μηδεν. Το ίδιο κανει και σε ένα τραβηγμένο απο samsung E900 σε μορφή mp4. Μόνο ήχος ακούγεται. Σημειώνω οτι το συγκεκριμένο mp4 στο 6233 έπεζε κανονικά!

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Όντως καθυστερεί να σβήσει η οθόνη. Η λειτουργία νάρκης είναι ήδη ενεργοποιημένη, δεν την απενεργοποίησα ποτέ, και πάλι καθυστερεί. αλλά ναι, όταν πατάς το κεντρικό κουμπί μόλις το κλειδώσεις σβήνει πιό γρήγορα. Thanks jimp01 !

--

 

benjamin linus

 

--

Link to comment
Share on other sites

Και γω το πήρα το κινητάκι , μου άρεσε, είναι στιλάτο. Η οθόνη ναί, καθυστερεί να σβήσει αλλά δε χαλιέμαι και τόσο.

Ο ήχος είναι εξαιρετικός, κανένα πρόβλημα... και το καπάκι, όχι παιδιά, δεν τρίζει καθόλου!!

 

Οι φωτογραφίες δεν είναι ό,τι καλύτερο αλλά η οθόνη είναι ε-ξαι-ρε-τι-κή!!

Link to comment
Share on other sites

w*w.mobile9.com

Ενα site με free themes που βρήκα!

Πάντως αν βάλω μια τελείως λευκή εικόνα για wallpaper ή αν τύχει να είναι λευκό το χρώμα του wallpaper στα σημεία του παρόχου, μενού, ονόματα, μεταβ. αυτά δε φαίνονται καθόλου. Έχω το ίδιο πρόβλημα που είχα κάποτε με το 6230 :(

Δεν εχω καταφέρει να αλλάξω το χρώμα παρα μονο της γραμματοσειράς της ενεργής αναμονής..

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως χαμηλό. Έχεις δίκιο απόλυτο.

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει μονό Handsfree by the way? Πήρα το απλό handsfree παλαιού τύπου (του 8210 κλπ πχ) από το Πλαίσιο όπως μου υπέδειξαν το οποίο φυσικά δε λειτουργούσε (μήνυμα: Enhancement not supported).

Καμία ιδέα;

 

Οχι δεν υπάρχει μονό hands free ακόμα.Εγώ έκοψα το μακρί καλώδιο και το έκανα μονό.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ηθελα να σας ρωτησω εσας ποια ειναι η χωρα κατασκευης του?Σε εμενα λεει made in HUNGARY εσας?Εχει αληθεια καμια σημασια και καμια διαφορα η χωρα που κατασκευαζεται το κινητο??
Link to comment
Share on other sites

πλεον ως κατοχος και εγω της συσκευης , εχω να πω τα καλυτερα...

 

Δε το πιστευα τηλεφωνο να με αφησει ΤΟΣΟ ικανοποιημενο, ειδικα απο τη ΝΟΚΙΑ που σχεδον καθε φορα κατι θα μου ελειπε. Οθονη? Ηχος? Ενταση

? Σχεδιαση ?

 

Τηλεφωνο που ηταν τοσο πληρες η τουλαχιστον καλυπτε εμενα τοσο πολυ , εχω να ξαναδω απο την εποχη του 6230. Και το εννοω. Θεωρω οτι ειναι ο αξιος αντικαταστατης του και απο οτι βλεπω παει καλα και σε πωλησεις και καλα κανει...

 

Ειμαι ερωτευμενος με αυτη τη συσκευη. ΘΑ καλυψει τους παντες.

 

Ειναι τι συμβαινει οταν η ΝΟΚΙΑ εχει κεφια. Μπορει να μην εχει τοσο συχνα αλλα οταν εχει, βγαζει το 6300...

 

:love:

:X
Link to comment
Share on other sites

Eγώ το έστειλα σήμερα στην vodafone για αντικατάσταση και ευλπιστώ να μου δώσουν ενα καινούργιο......
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση. Σε μερικα τραγουδια π.χ. που να εχουν μπασο αν βαλετε την δευτερη στηλη του ισοσταθμιστη στο +1 και την ενταση στο 10, δεν παρατηρειτε το ηχειακι να τα παιζει, να μην μπορει να διχειριστει την ενταση ?
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα και εγω ( επιτελους ) απο κοντα ,αψογο τηλεφωνακι. :happy:

Καλοριζικο σε οσους το αγορασαν ;)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

to 6230 exei afisei istoria... to exo apo to 2004 kai den eixa oute ena parapono.... einai theiko tilefono... afou skeftomoun na tou balo nea mpataria kai na to exo san deytero.... persi tetoia epoxi imoun metaxy tou 6233 kai tou n80... telika epelexa na ta skaso kai na paro to n80 logo tou wifi to opoio telika den xrisimopoio afou den eimaste eyropi me ta trela simeia free wifi internet.... kata ta alla to n80 den me exei apogoiteysei parolo pou i mpataria den krataei katholou (thelo na do ti tha kanei i nokia me to n95 to opoio einai men o theos o idios alla me mpataria ala n80 einai gia sfaliares oi souidoi)... to 6300 mou to edose i etaireia pou douleyo san etairiko kai mexri tora to mono pou me xalaei einai i xamili entasi sta mp3... kata ta alla einai katapliktiko... 2 alla parapona pou exo einai 1on oti leipei o kokoras san ixos eidopoiiseis (pou ton exei to 6290 alla den mporeis na to metafereis logo copyright-ma poso zoa einai copyright to kakarisma eleos dld) kai 2on oti den mporo na paixo to sudoku sto n80 mou afou to steilo me bluetooth apo to 6300 parolo pou exei flash player (an kai ayto einai problima tou n80 opote min sas apasxolei)

 

kalos to pirame loipon paidia mou kai siga siga na enimeronomste gia kana game kai kana kalo thema :cool:

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε σε όλους.

Ρε παιδιά, έχω το 6233. Είμαι ευχαριστημένος από το κινητάκι. Τα κάνει όλα όσα θέλω και με το παραπάνω. Πήγα σε κατάστημα ΤΙΜ και είδα από κοντά το 6300. Με εξέπληξε ευχάριστα. Και η οθόνη του είναι υπέροχη απλά, όχι σαν του 6233 που κάνει κάτι νερά στα ανοιχτά χρώματα σαν να είναι βρόμικη η επιφάνεια του τζαμιού της οθόνης, αν και υποθέτω ότι αυτό γίνεται εξαιτίας της μεγάλης απόστασής του από την επιφάνεια της οθόνης, μάλλον πρόκειται για αντανακλάσεις, καθώς όλα τα 6233 που είδα έκαναν το ίδιο.

Διάβασα ότι πρόκειται σχεδόν για το ίδιο κινητό, μόνο που δεν είναι 3G, έχει χαμηλότερη ποιότητα βίντεο και η αυτονομία του δεν είναι μεγάλη. Εμένα τίποτα από αυτά τα 3 δε με πειράζει. Μόνο ανησύχησα που διάβασα ότι τρώει κολλήματα. Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

In the kingdom of the Blind, the One-Eyed are kings.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...