Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6300


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν το αμφισβητώ αυτό που λες, άλλωστε το αναφέρω κι εγώ στα θετικά του, στο ποστ μου παραπάνω,όπου μιλάω για φοβερό ντιζάιν κλπ.

Αναμφισβητητα το κινητό είναι πανέμορφο (άλλωστε είμαι και οπαδός των candybar συσκευών), αλλά αρκεί μόνον αυτό, για να προχωρήσει κανείς στην αγορά του, όταν υπολείπεται σε τόσες στοιχειώδεις λειτουργίες????

Και άντε, για το βίντεο να υποχωρήσει κανείς και να το δεχθεί, αλλά το πρόβλημα της μπαταρίας?????

Ποιός είναι μαζοχιστής που θέλει μέρα παρά μέρα να φορτίζει το κινητό του και να έχει συνεχώς τον φορτιστή του στην τσέπη???

Σιγα τις στοιχειώδεις λειτουργείες...Μην ανάγουμε το θέμα του βίντεο πχ σε στοιχειώδη λειτουργεία...Σε σχέση με την κουμούτσα 6233 δεν το συζητάω ότι υπερτερεί...

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και άντε, για το βίντεο να υποχωρήσει κανείς και να το δεχθεί, αλλά το πρόβλημα της μπαταρίας?????

Ποιός είναι μαζοχιστής που θέλει μέρα παρά μέρα να φορτίζει το κινητό του και να έχει συνεχώς τον φορτιστή του στην τσέπη???

 

Αυτο το κολπακι που βαζεις τη BL-5C μπαταρια μεσα αφου της κοψεις λιγο το πλαστικο στην ακρη και δουλευει ΟΚ το εχετε διαβασει?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για την BL-5C 860 mAh? κάτι πήρε το μάτι μου. Επίσης κάπου πέτυχα μπαταρία BL-5C 970 mAh όχι όμως original, αλλά κινεζικής παραγωγής. Ήμουν στο τσακ να την παραγγείλω...
Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ στα 245 ευρώ απο ΝOKIA SHOP...

Το τηλέφωνο είναι ότι καλύτερο έχω πιάσει στα χέρια μου από ΝΟΚΙΑ...

 

Σε λίγο και βιντεάκι!!!

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Το περιεγάστηκα αρκετά σήμερα.

Από μέγεθος και βάρος το κινητό είναι μια χαρά.

Η ποιότητα συναρμολόγησης είναι εξαιρετική με όλη τη σημασία της λέξεως.

Η οθόνη σίγουρα ικανοποιητική αλλά δεν με ξετρέλανε κιόλας, θα ήθελα λίγο ισχυρότερο τον φωτισμό??Δεν ξέρω, αλλά δεν με άφησε άφωνο.Πάντως είναι καλή....

 

Εντύπωση μου έκανε το πληκτρολόγιό του που παρότι μικρό είναι πολύ εύχρηστο.

 

Αυτά...

Για τα λεφτά του είναι μια χαρά κινητό πιστεύω.

Τίμια πρόταση από την νόκια.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σιγα τις στοιχειώδεις λειτουργείες...Μην ανάγουμε το θέμα του βίντεο πχ σε στοιχειώδη λειτουργεία...Σε σχέση με την κουμούτσα 6233 δεν το συζητάω ότι υπερτερεί...

 

Φίλε μου, με αυτά που λες, δείχνεις ότι μιλάς εκτός λογικής και τελείως αυθαίρετα!!!

Είπαμε και συμφωνήσαμε όλοι, ότι το τηλεφωνάκι είναι πανέμορφο-σίγουρα ομορφότερο από το 6233!! Αλλά από κει και πέρα, να μιλάς ότι υπερτερεί του 6233, είναι τελείως αυθαίρετο και ψευδές!!

Στα μόνα πράγματα που υπερτερεί το 6300 είναι:

1.Οθόνη (ίδια ανάλυση) 16εκατομ. χρώματα αντί 262.144 (6233)

2.Συνδεσιμότητα με Η/Υ: miniUSB-USB αντί για Pop-port-USB (6233)

3.Νέο πιό συγχρονο λογισμικό S40

 

Πάμε τώρα στην άλλη πλευρά-το 6233, για να δεις ότι οι ουσιώδεις διαφορές είναι συντριπτικά υπέρ του:

1.Μπαταρία Li-Po 1100 mAh (BP-6M) αντί της Li-Ion 860 mAh (BL-4C) του 6300.

Αυτό μεταφράζεται σε διάρκεια- μιά βδομάδα για το ένα και μόλις 1-2 μέρες για το άλλο!! Βέβαια σε αυτό συντελεί πέρα από την πολύ πιό αδύναμη μπαταρία του 6300 και η ύπαρξη των 16εκατομ. χρωμάτων που καταναλώνουν πολύ "μπαταρία"....

2.Βίντεο- Τι να συγκρίνουμε....τα 640Χ480 με τα μόλις 176Χ144 του 6300???

3.Δύο ηχεία στερεοφωνικά 3D-ίσως τα πιό δυνατά ηχεία κινητού που κυκλοφορούν σήμερα στην αγορά και καθιστούν το τηλέφωνο ένα μίνι Hi-Fi αντί του ενός και μοναδικού ηχείου του 6300,που σύμφωνα με αναφορές τρίζει κιόλας, όταν είναι στη διαπασών!!!

Γειά Χαρά......

;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση!

Όταν χτυπάει το ringtone του κινητού από εισερχόμενη κλήση, κάνει εκείνο το σπαστικό απότομο ανέβασμα της έντασης των πρώτων 2 δευτερολέπτων που κάνουν τα άλλα S40 (π.χ. 6233);

 

Εννοείται στο maximum της έντασης...

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις αλλά το 6300 είναι 40gr πιο ελαφρύ και το μισό σε πάχος.

 

Γιατί είναι 40 gr πιο ελαφρύ?

Από το site της ΝΟΚΙΑ το 6233 είναι 110 gr ενώ το 6300 91 - Διαφορά 19 gr.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, με αυτά που λες, δείχνεις ότι μιλάς εκτός λογικής και τελείως αυθαίρετα!!!

Είπαμε και συμφωνήσαμε όλοι, ότι το τηλεφωνάκι είναι πανέμορφο-σίγουρα ομορφότερο από το 6233!! Αλλά από κει και πέρα, να μιλάς ότι υπερτερεί του 6233, είναι τελείως αυθαίρετο και ψευδές!!

Στα μόνα πράγματα που υπερτερεί το 6300 είναι:

1.Οθόνη (ίδια ανάλυση) 16εκατομ. χρώματα αντί 262.144 (6233)

2.Συνδεσιμότητα με Η/Υ: miniUSB-USB αντί για Pop-port-USB (6233)

3.Νέο πιό συγχρονο λογισμικό S40

 

Πάμε τώρα στην άλλη πλευρά-το 6233, για να δεις ότι οι ουσιώδεις διαφορές είναι συντριπτικά υπέρ του:

1.Μπαταρία Li-Po 1100 mAh (BP-6M) αντί της Li-Ion 860 mAh (BL-4C) του 6300.

Αυτό μεταφράζεται σε διάρκεια- μιά βδομάδα για το ένα και μόλις 1-2 μέρες για το άλλο!! Βέβαια σε αυτό συντελεί πέρα από την πολύ πιό αδύναμη μπαταρία του 6300 και η ύπαρξη των 16εκατομ. χρωμάτων που καταναλώνουν πολύ "μπαταρία"....

2.Βίντεο- Τι να συγκρίνουμε....τα 640Χ480 με τα μόλις 176Χ144 του 6300???

3.Δύο ηχεία στερεοφωνικά 3D-ίσως τα πιό δυνατά ηχεία κινητού που κυκλοφορούν σήμερα στην αγορά και καθιστούν το τηλέφωνο ένα μίνι Hi-Fi αντί του ενός και μοναδικού ηχείου του 6300,που σύμφωνα με αναφορές τρίζει κιόλας, όταν είναι στη διαπασών!!!

Γειά Χαρά......

;) ;) ;)

 

Το 6233 είναι μακράν το πιό ολοκληρωμένο κινητό που έχει βγάλει η ΝΟΚΙΑ και θα έλεγα το Νο1 στην κατηγορία του...

Όσον αφορά το 6300 είναι όπως και το 8800 δηλαδή μόνο φινέτσα,που όμως αξίζει τα λίγα λεφτά που απαιτεί...;)

Link to comment
Share on other sites

Με τη μέχρι τώρα εμπειρία, μπορεί κάποιος να αναλύσει τα υπερ-κατά του τηλεφώνου ως τώρα;
"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Με τη μέχρι τώρα εμπειρία, μπορεί κάποιος να αναλύσει τα υπερ-κατά του τηλεφώνου ως τώρα;

 

Δεν υπάρχουν κατά σε αυτό το τηλέφωνο...

 

Το έχω δύο μέρες και πραγματικά είναι ότι πιο ολοκληρωμένο είχα ποτέ σε κινητό...

Ευχρηστία ,ταχύτητα, μικρό μέγεθος , design , μεγάλη και καταπληκτική οθόνη , καθαρότητα ήχου...

 

Νομίζω ότι αυτά είναι αρκετά...

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το κολπακι που βαζεις τη BL-5C μπαταρια μεσα αφου της κοψεις λιγο το πλαστικο στην ακρη και δουλευει ΟΚ το εχετε διαβασει?

 

κανένα νέο με αυτό το θέμα....;

--

 

benjamin linus

 

--

Link to comment
Share on other sites

κανένα νέο με αυτό το θέμα....;

 

 

Σε κατι forum του εξωτερικου το διαβασα και λεει οτι δουλευει μια χαρα και η μπαταρια αντεχει 4-5 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Guest kvargiam
Σε κατι forum του εξωτερικου το διαβασα και λεει οτι δουλευει μια χαρα και η μπαταρια αντεχει 4-5 μερες.

 

Φίλε GANA,

Πές μας και εμας για αυτά τα φόρουμ !

Γιατι στο θεμα της μπαταρίας, όλοι (από ότι φαίνεται) το θάβουν το 6300!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε GANA,

Πές μας και εμας για αυτά τα φόρουμ !

Γιατι στο θεμα της μπαταρίας, όλοι (από ότι φαίνεται) το θάβουν το 6300!

 

http://www.gsmarena.com/nokia_6300-reviews-1800p19.php

 

Εδω το ειχα διαβασει πριν καιρο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το κολπακι που βαζεις τη BL-5C μπαταρια μεσα αφου της κοψεις λιγο το πλαστικο στην ακρη και δουλευει ΟΚ το εχετε διαβασει?

 

Φίλε μου GANA και όλοι οι υπόλοιποι-ΜΗΝ ΠΟΤΕ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ......ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ!!!!

Μπορεί να οδηγήσει ακόμη και σε έκρηξη του κινητού!!!!

Δεν αλλοιώνουμε και δεν αλλάζουμε ποτέ την ΜΠΑΤΑΡΙΑ βάζοντας κάποια άλλη και κόβοντάς την,αλλά αφήνουμε την μπαταρία -όπως είναι- την εργοστασιακή.....

Κάποιοι στις Φιλιππίνες,Ινδία και αλλού που δοκίμασαν να βάλουν άλλη μπαταρία από αυτήν που ενέκρινε το εργοστάσιο είχαν...ΤΡΑΓΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ....Σοβαρότατους τραυματισμούς!!!!

Προσέξτε πολύ......

Με αυτά τα πράγματα δεν παίζουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Mόλις παρέλαβα το καινούργιο μου τηλέφωνο ενα 6300.Πολύ καλό θα έλεγα αλλά δεν βλέπω να το κρατάω.......
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Ενα θεματάκι,

βάζω να ακούσω μουσική από το player αλλά ακουγεται από το ακουστικό και όχι απο το HF. Εντομεταξύ δείχνει κανονικά το εικονίδιο του HF, και επίσης το ραδιόφωνο δουλεύει κανονικά από το HF. Η μουσική όμως από το ακουστικό!

Έχει τύχει σε κανέναν; (θα το πάω για αντικατάσταση από Πλαίσιο, μου είπαν μέσα σε 7 εργάσιμες μπορώ να το πάω σε αυτούς αν έχει πρόβλημα και να μου το αντικαταστήσουν)

 

(έχω ενεργοποιήσει το Loopset από τις ρυθμίσεις των εξαρτημάτων, και επίσης δοκίμασα να το γυρίσω σε Loudspeaker και πίσω σε headset την ώρα που παίζει η μουσική, αλλά δεν...)

 

Ενα θεματάκι,

βάζω να ακούσω μουσική από το player αλλά ακουγεται από το ακουστικό και όχι απο το HF. Εντομεταξύ δείχνει κανονικά το εικονίδιο του HF, και επίσης το ραδιόφωνο δουλεύει κανονικά από το HF. Η μουσική όμως από το ακουστικό!

Έχει τύχει σε κανέναν; (θα το πάω για αντικατάσταση από Πλαίσιο, μου είπαν μέσα σε 7 εργάσιμες μπορώ να το πάω σε αυτούς αν έχει πρόβλημα και να μου το αντικαταστήσουν)

 

(έχω ενεργοποιήσει το Loopset από τις ρυθμίσεις των εξαρτημάτων, και επίσης δοκίμασα να το γυρίσω σε Loudspeaker και πίσω σε headset την ώρα που παίζει η μουσική, αλλά δεν...)

 

Λάθος!

Αν απενεργοποιήσεις το Loopset παίζει, γιατί είναι το Headset αυτό! συγχωρέστε με! :rolleyes:

--

 

benjamin linus

 

--

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και μεγια σε όσους έχουν πάρει αυτό το πραγματικά πολύ όμορφο κινητάκι....

 

Μια ερώτηση από την πλευρά μου σε όσους το έχουν πάρει...Όταν τραβάς φωτό και ζουμάρεις (zoom-in) οι διαστάσεις της φωτό (ανάλυση) μειώνονται, όπως στο 6233 ή όχι;

 

Και κάτι ακόμα...Όταν πατάς τις εξερχόμενες κλήσεις, μπορείς με αριστερή δεξιά κίνηση του πολυπλήκτρου να πας σε απαντημένες, αναπάντητες ή χρειάζεται να πας στο μητρώο για να τις δεις όπως στο 6233;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...:)

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και μεγια σε όσους έχουν πάρει αυτό το πραγματικά πολύ όμορφο κινητάκι....

 

Μια ερώτηση από την πλευρά μου σε όσους το έχουν πάρει...Όταν τραβάς φωτό και ζουμάρεις (zoom-in) οι διαστάσεις της φωτό (ανάλυση) μειώνονται, όπως στο 6233 ή όχι;

 

Και κάτι ακόμα...Όταν πατάς τις εξερχόμενες κλήσεις, μπορείς με αριστερή δεξιά κίνηση του πολυπλήκτρου να πας σε απαντημένες, αναπάντητες ή χρειάζεται να πας στο μητρώο για να τις δεις όπως στο 6233;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...:)

 

1) Ναι, μειώνεται. (δε ξέρω για το 6233)

2) Όχι. Έχει λίστα, μπες βγες. Αν πατήσεις το πλήκτρο κλήσης, τότε τις δείχνει όλες μαζί, αλλά σε μία λίστα ...

--

 

benjamin linus

 

--

Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia molis piga simera 20.00 h ora sto plaisio k eida to 6300 poli komso poli kalo eyxristo k apo ayrio tha to exo sti timi ton 249 eyro...tora gia osous kakopistoys den aresei den peirazei as katsoun me ta kinita "gkoymoutses" xixixi ayta:lol:
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα κι εγω. Οι εντυπωσεις ειναι απιστευτες, ειναι πολυ glamour το κινητο! Επισεις παρα πολυ γρηγορο σε σχεση με ολα τα κινητα με Symbian 9.1 (Οχι ομως σε σχεση με το Samsung D500 που αντικατεστησα). Επισεις η οθονη του ειναι ολα τα λεφτα! Παρα παρα πολυ καθαρη και ευκρινης.

Μονο...η μπαταρια επεσε σχετικα γρηγορα στο 1 (χωρις ομιλια,παιχνιδια κλπ, απλα με χρηση των μενου και καταχωρησεις στοιχειων). Θα δειξει. Βεβαια, για να αποδωσει το maximum της μια μπαταρια, θελει 2-3 φορτισεις. Ιδωμεν.

 

Α! Επισεις, το πηρα απο το mediamarkt (250ευρω) και το αναφερω αυτο επειδη η συσκευασια ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ τη θηκη που καποιοι ανεφερεραν παραπανω. Επισεις, στο κουτι του γραφει οτι κατασκευαζεται στην Ουγγαρια και η μπαταρια + τα handsfree ειναι made in China. Αραγε στο Πλαισιο, στο Γερμανο ή τη Nokia, τι προελευσης ειναι το κινητο?

 

Α!(2) Γνωριζει μηπως καποιος απο τους ηδη κατοχους μηπως μπορω να βλεπω το χρονο ομιλιας την ωρα που μιλαω? Οσο κι αν εψαξα δεν υπαρχει τετοια επιλογη!! Η μηπως εχει υποπεσει στη αντιληψη καποιου προγραμμα για s40 που να το κανει?

Pixel 4a (5g) < Nexus 4 < HTC HD2 AmeriCanAndroid AOSP HD2 GB234 CM71
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα κι εγω. Οι εντυπωσεις ειναι απιστευτες, ειναι πολυ glamour το κινητο! Μονο...η μπαταρια επεσε σχετικα γρηγορα στο 1 (χωρις ομιλια,παιχνιδια κλπ, απλα με χρηση των μενου και καταχωρησεις στοιχειων). Θα δειξει. Βεβαια, για να αποδωσει το maximum της μια μπαταρια, θελει 2-3 φορτισεις. Ιδωμεν.

 

Όντως είναι πολύ ωραίο και συμπαγές κλπ, αλλά το θέμα της μπαταρίας είναι μεγάλο μείον ....

--

 

benjamin linus

 

--

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι πολύ ωραίο και συμπαγές κλπ, αλλά το θέμα της μπαταρίας είναι μεγάλο μείον ....

 

το τηλεφωνο δε παιζεται

οσο το βλεπα και εγω στις φωτογραφιες δε το γουσταρα μια αλλα απο κοντα ειναι θεικο

 

τελειο... μικρο , συμπαγες , κομψο

:X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...