Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6300


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

είναι μάλλον απίθανο να κάνει τόσο ΜΕ ΦΠΑ, μάλλον είναι τιμή χωρίς ΦΠΑ γιατί το 6300 θεωρείται καλύτερο μοντέλο (από την ΝΟΚΙΑ) από το 6233 (καλύτερης ποιότητας οθόνη και εσωτερικό software) - Η τιμή τώρα θα είναι περίπου 240 για το 6233 και 280 για το 6300 αν και το 6233 ψιλοεξαφανίστηκε από τις αποθήκες...τι ηλίθιοι που είναι στη ΝΟΚΙΑ, βγάζουν ένα σοβαρό κινητό και αντί να φέρουν κομμάτια να τα πουλήσουν τα εξαφανίζουν για να πουλήσουν τις απίθανες παντόφλες και ροζ-πορτοκαλιά-μελιτζανιά καμπυλωτά παπαροκινητά που βγάζουν συνέχεια..:mad:

Το 6233 είναι σαφέστατα ανώτερο από το 6300. Σε αυτό δεν υπάρχει αμφισβήτηση. Όσο για τη διαθεσιμότητα, εγώ δεν έχω δει να υπάρχει πρόβλημα πουθενά. Τα μεγάλα σημεία πώλησης το έχουν πάντα διαθέσιμο.

 

Και μια ερώτηση. Η κάμερά του είναι ακριβώς η ίδια σε ποιότητα με του 6233; Ούτε το 6233 έχει αυτόματη εστίαση; Επίσης αληθεύει ότι η οθόνη του 6300 είναι ανεπαίσθητα μεγαλύτερη του 6233; Είδα και το 7390, όπου έγραφαν ότι η οθόνη του είναι ακοτεινή και ότι ρυθμίζεται αυτόματα μέσω σένσορα ανάλογα με το φωτισμό του περιβάλλοντος. Ελπίζω να μη συμβαίνει το ίδιο και με την οθόνη του 6300 και να είναι φωτεινή.

Μάλλον έχουν την ίδια κάμερα, η οποία όπως και στο 6233 δεν έχει autofocus.

 

Η οθόνη του 6300 έχει διαστάσεις 31 x 42 mm, ενώ του 6233 είναι 30 x 40 mm. Ελάχιστη διαφορά. Εκεί έγκειται και το γεγονός ότι τα 16Μ χρώματα δεν πρόκειται να κάνουν καμία διαφορά σε σχέση με τα 256Κ.

 

Το 6300 δεν έχει αισθητήρα φωτός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το 6233 είναι σαφέστατα ανώτερο από το 6300. Σε αυτό δεν υπάρχει αμφισβήτηση. Όσο για τη διαθεσιμότητα, εγώ δεν έχω δει να υπάρχει πρόβλημα πουθενά. Τα μεγάλα σημεία πώλησης το έχουν πάντα διαθέσιμο.

 

Και όχι μόνο,αλλά ανώτερο απο όλα τα series 40 κατ'εμέ..;)

Link to comment
Share on other sites

Το 6300 είναι από τα πιο όμορφα και στυλάτα κινητά που έχουν φτιαχτεί ποτέ. Το 6233 από την άλλη δεν έχει και τιποτα ιδιαίτερο εξωτερικά...
Link to comment
Share on other sites

Το 6300 είναι από τα πιο όμορφα και στυλάτα κινητά που έχουν φτιαχτεί ποτέ. Το 6233 από την άλλη δεν έχει και τιποτα ιδιαίτερο εξωτερικά...

Όλα είναι καθαρά θέμα γούστου. Πάντως δεν θα έλεγα πως θα γυρνούσα να το κοιτάξω δεύτερη φορά. An ordinary looking phone to me :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.....

Ρε παιδιά, αληθεύει (...κάπου σε ξένα σάιτς το διάβασα-από νέο κάτοχο του κινητού αυτού..) ότι το 6300 τραβάει βίντεο (..μέγιστη ανάλυση!) ΜΟΛΙΣ ΣΤΑ 176Χ220 pxs??!?!?!?

Ούτε καν QVGA-320x240pxs??????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.....

Ρε παιδιά, αληθεύει (...κάπου σε ξένα σάιτς το διάβασα-από νέο κάτοχο του κινητού αυτού..) ότι το 6300 τραβάει βίντεο (..μέγιστη ανάλυση!) ΜΟΛΙΣ ΣΤΑ 176Χ220 pxs??!?!?!?

Ούτε καν QVGA-320x240pxs??????

 

INE ALITHIA KAI SIN TIS ALIS DEN EXI AUTO FOCUS /

SAN TIN KOYTRA TIPOTA STON KOSMO...... :wink:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.....

Ρε παιδιά, αληθεύει (...κάπου σε ξένα σάιτς το διάβασα-από νέο κάτοχο του κινητού αυτού..) ότι το 6300 τραβάει βίντεο (..μέγιστη ανάλυση!) ΜΟΛΙΣ ΣΤΑ 176Χ220 pxs??!?!?!?

Ούτε καν QVGA-320x240pxs??????

 

Κοιτα το 6300 δεν είναι για φωτογραφική χρήση. Και παλι καλά που έχει αισθητήρα 2MP. Εδώ το Κ800ι το καλύτερο φωτο-κινητό τραβάει βίντεο 220χ176 :p Προσωπική μου γνώμη ότι το 6300 προορίζεται σε όσους θέλουν ένα ωραίο,φθηνό και καλό δεύτερο κινητό. Για τέτοια χρήση το προορίζω εγώ δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν κάποιος δεν έχει αξιώσεις από το κινητό του, είναι μια χαρά. Δεν με ενδιαφέρει προσωπικά η φωτογραφική ικανότητα ενός κινητού, από τη στιγμή απου έχω φωτογραφική μηχανή 8 μεγαπίξελ, ούτε το βίντεο. Το θέμα είναι να έχει χαμηλό σαρ, να χτυπάει δυνατά να το ακούω, να είναι όμορφο και λεπτοκαμωμένο, να έχει εύχρηστο μενού και να παίζει μουσικούλα και ραδιόφωνο. Όλα αυτά τα έχει, όπως και τις λεπτομέρειες που κάνουν τα νόκια ξεχωριστά, όπως το κλείδωμα του πληκτρολογίου με κωδικό σαφαλείας για μη εξουσιοδοτημένη χρήση. το οποίο κρίνω ότι είναι πολύ σημαντικό σε περίπτωση κλοπής του τηλεφώνου, καθώς δε θα μπορούν να πάρουν τηλέφωνο σε κανένα Αζερμπαϊτζάν και να πληρώνω τα μαλλιοκέφαλά μου. Μέχρι να πάρω την ΤΙΜ τηλέφωνο να κάνει φραγή, μπορέι να έχει μιλήσει με 10 άτομα στην άκρη του κόσμου.

 

Άσε που δε θα μπορεί και το έτερον ήμισυ να το ψαχουλεύει μπας και βρει αποδεικτικά στοιχεία...

In the kingdom of the Blind, the One-Eyed are kings.
Link to comment
Share on other sites

Άσε που δε θα μπορεί και το έτερον ήμισυ να το ψαχουλεύει μπας και βρει αποδεικτικά στοιχεία...

 

Αυτό είναι το σημαντικότερο!!!

Αλλά θα διαφωνήσω με τον φίλο πιο πάνω που λέει ότι το 6300 για δεύτερο, υπάρχουν καλά κινητά με 20€ για δεύτερα και όχι ένα τηλέφωνο 250€.

M. K.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το σημαντικότερο!!!

Αλλά θα διαφωνήσω με τον φίλο πιο πάνω που λέει ότι το 6300 για δεύτερο, υπάρχουν καλά κινητά με 20€ για δεύτερα και όχι ένα τηλέφωνο 250€.

Συγγνώμη νέρβους, τώρα είδα την προειδοποίησή σου, δεν το ήξερα, είμαι καινούριος εδώ. Δεν θα ξαναστείλω 2 μηνύματα στη σειρά.

In the kingdom of the Blind, the One-Eyed are kings.
Link to comment
Share on other sites

Αλλά θα διαφωνήσω με τον φίλο πιο πάνω που λέει ότι το 6300 για δεύτερο, υπάρχουν καλά κινητά με 20€ για δεύτερα και όχι ένα τηλέφωνο 250€.

Όντως έτσι είναι. Άλλωστε, με 10 ευρώ παραπάνω παίρνεις ένα 6233 που πραγματικά "φυσάει" σαν κινητό ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα θα ήθελα να κάνω μια που βλέπω ότι το κατέχετε καλά το αντικείμενο;) ποια η διαφορά του s40 με το s60:wacko: γιατί τα κολλήματα και το γενικά αργό μενού του 5500sport:mad: που είχα δεν μου άφησαν και τις καλύτερες εντυπώσεις οπότε αν το s40 είναι πιο απλό και άρα πιο λειτουργικό:p (λιγότερα από τα παραπάνω προβλήματα που ανέφερα) τότε θα ήταν μια καλή επιλογή για εμένα που θεωρώ τον εαυτό μου ένα μέσο χρήστη:happy:
Link to comment
Share on other sites

Το Κ800(420€) κυκλοφόρησε με διαφορά δυο εβδομάδων περίπου με το 6233(285€) όπου είναι και το καλύτερο τηλέφωνο σε αυτήν την κατηγορία αλλά και το καλύτερο κινητό σε αυτά τα χρήματα.

Αλλά το θέμα μας είναι ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ 6300…

M. K.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα θα ήθελα να κάνω μια που βλέπω ότι το κατέχετε καλά το αντικείμενο;) ποια η διαφορά του s40 με το s60:wacko: γιατί τα κολλήματα και το γενικά αργό μενού του 5500sport:mad: που είχα δεν μου άφησαν και τις καλύτερες εντυπώσεις οπότε αν το s40 είναι πιο απλό και άρα πιο λειτουργικό:p (λιγότερα από τα παραπάνω προβλήματα που ανέφερα) τότε θα ήταν μια καλή επιλογή για εμένα που θεωρώ τον εαυτό μου ένα μέσο χρήστη:happy:

Η διαφορά των S40 από τα S60 είναι πολύ μεγάλη. Τα S40 είναι κινητά "κλειστού" όπως ονομάζεται λειτουργικού, δηλαδή δεν μπορείς να εγκαταστήσεις επάνω τους τίποτε πέραν κάποιων πολύ απλών εφαρμογών.

 

Αντίθετα, τα S60 (λειτουργικό Symbian) είναι κινητά "ανοιχτού" λειτουργικού και σου δίνουν τη δυνατότητα να εγκαταστήσεις πολλές τρίτες εφαρμογές όπως χάρτες, προγράμματα επεξεργασίας αρχείων του Microsoft Office, media players κλπ. Τα S60 έχουν σαφώς περισσότερες επιλογές χρήσης και

κατά τη λειτουργία τους "τρέχουν" ταυτόχρονα πολλά προγράμματα. Εκεί οφείλεται η καθυστέρηση κατά την εκκίνηση όταν το ανοίγεις αλλά και η σχετικά αργή πλοήγηση στο μενού (είναι θέμα ταχύτητας επεξεργαστή) ;)

 

Προσωπικά, αν και τα S60 προσφέρουν σαφώς περισσότερες δυνατότητες χρήσης, πάραυτα δεν με έχουν πείσει ακόμα για την ολοκληρωμένη διαχείρηση αυτών των εφαρμογών γιατί σου δίνουν απλά μια γεύση του τι μπορείς να κάνεις.

 

Θεωρώ πως αυτή τη στιγμή, το S40 v3 είναι το πιο πλήρες και αξιόπιστο κλειστό λειτουργικό :)

Link to comment
Share on other sites

Το Κ800(420€) κυκλοφόρησε με διαφορά δυο εβδομάδων περίπου με το 6233(285€) όπου είναι και το καλύτερο τηλέφωνο σε αυτήν την κατηγορία αλλά και το καλύτερο κινητό σε αυτά τα χρήματα.

Αλλά το θέμα μας είναι ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ 6300…

 

Αγαπητέ φίλε, γράφοντας αυτή την φράση μου έδωσες την αφορμή να πώ τα εξής (έτσι, για να μην μπερδευόμαστε κιόλας):

 

1. Μεγάλη σημασία δεν έχει μόνο τί δυνατότητες έχει ένα κινητό, αλλά και πόσο κοστίζει. (Εκτός και αν είμαστε ζάμπλουτοι οπότε δεν έχει σημασία)

 

Αυτό το λέω γιατί σε προηγούμενα threads γράφτηκαν σχόλια του τύπου << δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο, είναι καλό όμως έστω για δεύτερο κινητό κλπ>>

 

Το ερώτημα είναι εαν ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ (περίπου 290 απ'ότι φαίνεται αρχικώς τουλάχιστον ευρώ) υπάρχουν καλύτερες προτάσεις.

 

2. Σύγκριση με το 6233. Υπάρχει κάποιο link σε αυτό το topic, ξένου site το οποίο αφού αναλύει το 6300, βγάζει και ένα πινακάκι, συγκρίνοντας το 6300 με το 6233 (χρησιμοποιώντας το 6233 ως benchmark προφανώς). Στο 95% των περιπτώσεων βγάζει (λιγότερο ή περισσότερο) καλύτερο το 6233, όμως προσωπικά αναρωτιέμαι τί διαφορά θα κάνουν στην πράξη τα δύο κινητά; Από την άλλη, βάζω τον παράγοντα εμφάνιση (ο οποίος είναι υποκειμενικός βέβαια) και λέω (για τα δικά μου γούστα) ότι το 6233 σε μαύρο (δεν νομίζω να κυκλοφόρησε σε άλλο χρώμα) δεν βλέπεται και δίνει μια φθηνή αίσθηση στα χέρια (τουλάχιστον στα δικά μου). Το 6300 πιστεύω κερδίζει καθαρά σε αυτόν τον τομέα, και αυτό είναι κάτι που το νιώθεις καθημερινά με την συμβίωσή σου με το κινητό.

 

ΥΓ: 1.Αν το 6233 (και όχι 6234) έβγαινε σε ασημί χρώμα, θα το είχα πάρει!

2. Ποιές προτάσεις βλέπετε στα ίδια περίπου λεφτά ως ανταγωνιστικές του 6300 και αξιόλογες?

Link to comment
Share on other sites

Μα το 6233 υπάρχει και σε ασημί.

 

Η Microland το έχει στα 246 ευρώ (δες εδώ)

Το Play 24/7 το έχει στα 258 ευρώ (δες εδώ)

Link to comment
Share on other sites

Μα το 6233 υπάρχει και σε ασημί.

 

Η Microland το έχει στα 246 ευρώ (δες εδώ)

Το Play 24/7 το έχει στα 258 ευρώ (δες εδώ)

 

Φτουυυυ. Και δεν το ήξερα τόσο καιρό... Καλά, το ΠΛΑΙΣΙΟ και ο Γερμανός γιατί δεν το έφερναν σε ασημί?

 

Καλά είσαι απίστευτος. Προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου να πάρω το 6300 και να σε πάλι να μας λες για το 6233. Τί στο καλό? Εσύ το έφτιαξες? :lol:

Αυτή η play είναι αξιόπιστη btw?

Link to comment
Share on other sites

Καλά είσαι απίστευτος. Προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου να πάρω το 6300 και να σε πάλι να μας λες για το 6233. Τί στο καλό? Εσύ το έφτιαξες? :lol:

:lol: :lol: :rotfl: :rotfl:

 

Αυτή η play είναι αξιόπιστη btw?

To μόνο που πρέπει να ρωτήσεις είναι αν έχει Ελληνικό μενού και πληκτρολόγιο. Πάντως δίνουν 2ετή εγγύηση από Nokia. Πιστεύω δεν υπάρχει πρόβλημα imho :worry:

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να λες εγώ το 6300 θα πάρω! :p

 

Διότι:

 

(α) Είναι πιο καινούργιο (μετράει, πώς να το κάνουμε)

(β) Είναι πιο λεπτό (6mm είναι αυτά, δεν είναι παίξε-γέλασε)

(γ) Έχω επιδότηση από Vodafone (άρα δεν μπορώ να πάρω την αγαπημένη σου συσκευή σκέτη από το ιντερνετ.)

 

Πάντως, σε ευχαριστώ πολύ (....για την προσπάθεια αποπροσανατολισμού μου από την αγορά του 6300) :lol:

 

ΥΓ: Σκέφτομαι και το 6290 που θα βγει... Αυτό πώς το βλέπετε σε σχέση με το 6300? (αν και clamshell το 6290)

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να λες εγώ το 6300 θα πάρω! :p

 

Διότι:

 

(α) Είναι πιο καινούργιο (μετράει, πώς να το κάνουμε)

(β) Είναι πιο λεπτό (6mm είναι αυτά, δεν είναι παίξε-γέλασε)

(γ) Έχω επιδότηση από Vodafone (άρα δεν μπορώ να πάρω την αγαπημένη σου συσκευή σκέτη από το ιντερνετ.)

 

Πάντως, σε ευχαριστώ πολύ (....για την προσπάθεια αποπροσανατολισμού μου από την αγορά του 6300) :lol:

Mα εγώ δεν είπα τίποτα :what: :whistle:

 

ΥΓ: Σκέφτομαι και το 6290 που θα βγει... Αυτό πώς το βλέπετε σε σχέση με το 6300? (αν και clamshell το 6290)

Καλύτερα να πάρεις το Ε65 αν είναι να πας σε Symbian ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πάρεις το Ε65 αν είναι να πας σε Symbian ;)

 

Ναι, το σκέφτομαι να σου πω την αλήθεια, αλλά λυπάμαι τα 150 ευρώπουλα έξτρα. Άσε που σε 1 χρόνο πάλι θα θέλω να το αλλάξω και θα μου το πάρει κοψοχρονιάς το Buy and Sell (όπως θα μου πάρει και το 6270 οσονούπω) :(

 

Πάντως είναι αξιόλογο το Ε65 χωρίς αμφιβολία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική απάντηση φίλε OculatusAbis:happy: μετά από αυτά μάλλον θα κινηθώ για την απόκτηση του;)
Link to comment
Share on other sites

Αν το αγοράσω από Αγγλία μπορώ μέσω του internet update να του περάσω τα Ελληνικά???

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

INE ALITHIA KAI SIN TIS ALIS DEN EXI AUTO FOCUS /

 

Τελικά το επιβεβαίωσα,ότι η μέγιστη ανάλυση βίντεο λήψης από το 6300 είναι QCIF δηλαδή 176x144 pxs.H ανάλυση QCIF είναι CIF/2, όπου η CIF είναι 352x288.

Δηλαδή

VGA=640x480 pxs

QVGA=320x240 pxs

CIF= 352x288 pxs

QCIF=176x144 pxs

 

Άρα υπολείπεται ακόμα και παλιών κινητών (όπως το Sony Ericsson Κ700i), που τραβούσαν βίντεο στα 176x220 pxs!!!!

:( :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...