Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6300


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά το επιβεβαίωσα,ότι η μέγιστη ανάλυση βίντεο λήψης από το 6300 είναι QCIF δηλαδή 176x144 pxs.H ανάλυση QCIF είναι CIF/2, όπου η CIF είναι 352x288.

Δηλαδή

VGA=640x480 pxs

QVGA=320x240 pxs

CIF= 352x288 pxs

QCIF=176x144 pxs

 

Άρα υπολείπεται ακόμα και παλιών κινητών (όπως το Sony Ericsson Κ700i), που τραβούσαν βίντεο στα 176x220 pxs!!!!

:( :(

 

Στο review του myphone.gr για το Sony Ericsson K800i (το οποίο θεωρείται για πολλούς το κορυφαίο σε φωτογραφικές δυνατότητες κινητό) διαβάζω ότι η ανάλυση Video είναι QCIF 176x144. Άρα και το Nokia 6300 την ίδια έχει. (Βέβαια έχει χειρότερης ποιότητας φωτογραφική μηχανή το 6300 σε σχέση με το Κ800).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

file kanena kinito den trabaei binteo 176*220.PLIROFORIAKA.OLA TA KINITA TIS PROIGOUMENIS GENIAS TRABANE 176*144

 

Έχεις δίκιο φίλε μου,μπορεί να κάνω και λάθος....Τα 176Χ220 είναι ανάλυση οθόνης και όχι βίντεο.....

Γειά χαρά..

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ομως διαθεσιμο ακομα εστω κι αν λεει κατοπιν παραγγελιας.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ομως διαθεσιμο ακομα εστω κι αν λεει κατοπιν παραγγελιας.

 

geia sas paidia kala pisteuo pos h vodafone mas doyleuei piga simera k rotisa oti exoun sto site toys tin afiksi toy 6300 gia 27/3/07 k oute kan ikseran tipota.to idio k to plaisio afou sto diafimistiko tou entypo toy minos fevroyariou elege peritrna molis irthe to 6300 alla k apo ekei tipota.mallon ftaei k i nokia gr opou otidipote ginetai panta kathisterimeni einai.ayta:D

Link to comment
Share on other sites

H Nokia λέει ότι μέχρι την Παρασκευή θα είναι διαθέσιμο.... Πάντως το έχουν φέρει στα κεντρικά γιατί μια κοπέλα από Νοκια στορε το είδε σε επίδειξη που κάνανε και μου είπε ότι είναι πολύ όμορφο και ότι έχει εκπληκτική οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

H Nokia λέει ότι μέχρι την Παρασκευή θα είναι διαθέσιμο.... Πάντως το έχουν φέρει στα κεντρικά γιατί μια κοπέλα από Νοκια στορε το είδε σε επίδειξη που κάνανε και μου είπε ότι είναι πολύ όμορφο και ότι έχει εκπληκτική οθόνη.

 

Αυτα ειναι καλα νεα :) ,

thank you catherine23

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι καλα νεα :) ,

thank you catherine23

 

paramithia meta to pasxa to th.episima stin ellada h vodafone evgale simera neo anakoinothen apo 16 aprilioy telos panton pisteuo na aksizei i anamoni ayti:O

Link to comment
Share on other sites

Το εχω παραγγείλει στην βόνταφον (από αναβάθμιση) εδώ και 5 ημέρες ,μου είπαν εντός των ημερών θα το έχω, αλλά δεν βλέπω να το κρατάω μάλλον θα το πουλήσω.
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Το εχω παραγγείλει στην βόνταφον (από αναβάθμιση) εδώ και 5 ημέρες ,μου είπαν εντός των ημερών θα το έχω, αλλά δεν βλέπω να το κρατάω μάλλον θα το πουλήσω.

 

KALIMERA DEN XERO AN TO EXIS DI APO KONTA ALLA THA TO EROTEUTHS TO EXO SXEDON 1 MINA KAI TOU EXO BALI KAI ELINIKA APO THN PROTH MERA KAI INE KOUKLI :)

SAN TIN KOYTRA TIPOTA STON KOSMO...... :wink:
Link to comment
Share on other sites

KALIMERA DEN XERO AN TO EXIS DI APO KONTA ALLA THA TO EROTEUTHS TO EXO SXEDON 1 MINA KAI TOU EXO BALI KAI ELINIKA APO THN PROTH MERA KAI INE KOUKLI :)

 

Τα ακουστικά του πως είναι γιατί όπου έψαξα δεν τα βρήκα.

Εχει καλή ακουστική και αυτονομία μπαταρίας?

Τίποτα καινούργιο εμπεριέχει σε σχέση με τα άλλα series 40?

Η συσκευασία περιέχει καλώδιο και οι επαφές απο ''κάτω''είναι όπως ενα 6233,6288,6230i?

 

Πάντως απο την βόνταφον μου είπαν σήμερα οτι περιμένουν την πρώτη παρτίδα να μπεί στην αποθήκη τους περί τα μέσα Απριλίου με τέλος...........

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Τα ακουστικά του πως είναι γιατί όπου έψαξα δεν τα βρήκα.

Εχει καλή ακουστική και αυτονομία μπαταρίας?

Τίποτα καινούργιο εμπεριέχει σε σχέση με τα άλλα series 40?

Η συσκευασία περιέχει καλώδιο και οι επαφές απο ''κάτω''είναι όπως ενα 6233,6288,6230i?

 

Πάντως απο την βόνταφον μου είπαν σήμερα οτι περιμένουν την πρώτη παρτίδα να μπεί στην αποθήκη τους περί τα μέσα Απριλίου με τέλος...........

 

Φίλε μου θα σου απαντήσω στις ερωτήσεις όχι ως κάτοχος,αλλά ως ενημερωμένος από κατόχους του 6300, που γράφουν σε διάφορα ξένα σάιτς

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1.Τα ακουστικά του είναι τα λεπτά των 2,5 χιλ. και όχι τα "καλά" των 3,5 χιλ.,γι'αυτό και πολλοί κάτοχοι συμβουλεύουν την προμήθεια ειδικού αντάπτορα ώστε να παίρνει τα "καλά" ακουστικά των 3,5 χιλ.

2.Για την ακουστική του δεν καταλαβαίνω τι εννοείς-από το ακουστικό ή από το ηχείο? Από το ακουστικό δεν έχω ακούσει κάποιο παράπονο,ενώ για το ηχείο διάβασα ότι έχει μεν επαρκή ένταση αλλά όταν είναι στο τέρμα κάνει σαν να τρίζει το ηχείο!

Τώρα όσον αφορά την μπαταρία του θα έλεγα ότι αυτό είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα του τηλεφώνου.Αντέχει μόλις και μετά βίας 2 ημέρες.Και αυτό διότι οι άνθρωποι της Νόκια του έβαλαν την "αδύνατη" BL-4C αντί για την πιό ισχυρή BL-5.

3.Έχει το πιό σύγχρονο για series 40 λογισμικό και καινούριο πιό λειτουργικό Media Player.Επίσης, σε αντίθεση με το 6233, θα μπορείς να ανοίγεις εφαρμογές και παιχνίδια και συγχρόνως να ακούς μουσική από τον Media Player.

4.Η συσκευασία δεν εμπεριέχει καλώδιο σύνδεσης με Η/Υ, όμως θα έλεγα ότι αυτό δεν είναι πρόβλημα, μιάς και το καλώδιο που φοράει, είναι το κοινό σε πολλές συσκευές "miniUSB-USB",το οποίο, από τη μιά είναι φθηνό και από την άλλη πολλοί από εμάς, ήδη το διαθέτουμε από κάποια άλλη συσκευή που έχουμε-ΨΦΜ ή Ψηφιακή Βίντεο κάμερα.Έτσι δεν είσαι αναγκασμένος να "ακουμπήσεις" 37 Ευρώ στην Νόκια για καλώδιο,όπως συμβαίνει με άλλες συσκευές της (6233 κλπ.)!!! Αυτό για τις επαφές από "κάτω", συγγνώμη αλλά δεν το κατάλαβα.

Πάντως όλοι θεωρούν ως το μεγαλύτερό του πλεονέκτημα την εκπληκτική του οθόνη 320Χ240 με 16 εκατομ. χρώματα και μέγεθος λίγο πάνω από τις 2 ίντσες.

Αυτά........

Γειά χαρά!!!:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα σου απαντήσω στις ερωτήσεις όχι ως κάτοχος,αλλά ως ενημερωμένος από κατόχους του 6300, που γράφουν σε διάφορα ξένα σάιτς

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1.Τα ακουστικά του είναι τα λεπτά των 2,5 χιλ. και όχι τα "καλά" των 3,5 χιλ.,γι'αυτό και πολλοί κάτοχοι συμβουλεύουν την προμήθεια ειδικού αντάπτορα ώστε να παίρνει τα "καλά" ακουστικά των 3,5 χιλ.

2.Για την ακουστική του δεν καταλαβαίνω τι εννοείς-από το ακουστικό ή από το ηχείο? Από το ακουστικό δεν έχω ακούσει κάποιο παράπονο,ενώ για το ηχείο διάβασα ότι έχει μεν επαρκή ένταση αλλά όταν είναι στο τέρμα κάνει σαν να τρίζει το ηχείο!

Τώρα όσον αφορά την μπαταρία του θα έλεγα ότι αυτό είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα του τηλεφώνου.Αντέχει μόλις και μετά βίας 2 ημέρες.Και αυτό διότι οι άνθρωποι της Νόκια του έβαλαν την "αδύνατη" BL-4C αντί για την πιό ισχυρή BL-5.

3.Έχει το πιό σύγχρονο για series 40 λογισμικό και καινούριο πιό λειτουργικό Media Player.Επίσης, σε αντίθεση με το 6233, θα μπορείς να ανοίγεις εφαρμογές και παιχνίδια και συγχρόνως να ακούς μουσική από τον Media Player.

4.Η συσκευασία δεν εμπεριέχει καλώδιο σύνδεσης με Η/Υ, όμως θα έλεγα ότι αυτό δεν είναι πρόβλημα, μιάς και το καλώδιο που φοράει, είναι το κοινό σε πολλές συσκευές "miniUSB-USB",το οποίο, από τη μιά είναι φθηνό και από την άλλη πολλοί από εμάς, ήδη το διαθέτουμε από κάποια άλλη συσκευή που έχουμε-ΨΦΜ ή Ψηφιακή Βίντεο κάμερα.Έτσι δεν είσαι αναγκασμένος να "ακουμπήσεις" 37 Ευρώ στην Νόκια για καλώδιο,όπως συμβαίνει με άλλες συσκευές της (6233 κλπ.)!!! Αυτό για τις επαφές από "κάτω", συγγνώμη αλλά δεν το κατάλαβα.

Πάντως όλοι θεωρούν ως το μεγαλύτερό του πλεονέκτημα την εκπληκτική του οθόνη 320Χ240 με 16 εκατομ. χρώματα και μέγεθος λίγο πάνω από τις 2 ίντσες.

Αυτά........

Γειά χαρά!!!:) :) :)

Ευχαριστώ πολύ

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Το έφερε το Shopcenter στα 263€. Θυμηθείτε ότι σαν προπαραγγελία το είχε 290€. http://www.shopcenter.gr/product.php?productid=152653
Link to comment
Share on other sites

Το διαφημιζει και ο Γερμανος σήμερα με 255 ευρω !

 

Nαι το έχει στο περιοδικό του.Αλλά τελικά θα το φέρουν στις 14/04.

Link to comment
Share on other sites

Η ΤΙΜ γνωριζουμε ποτε πιθανών να το φερει?

 

Εδώ δεν γνωρίζει τίποτα η ΝΟΚΙΑ για το πότε θα το φέρει εσύ ρωτάς για την ΤΙΜ???

 

Το marketing της ΝΟΚΙΑ στην Ελλάδα είναι για κλάμματα...Αντί να το έχουν φέρει πριν το πάσχα που έχει ο κόσμος κάποια χρήματα για δώρα θα το φέρουν μετά και μάλιστα κανείς δεν γνωρίζει το πότε...Το σίγουρο είναι ότι στο εξωτερικό κυκλοφορεί εδώ και αρκετές μέρες όταν οι δικοί μας κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου...

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν που λέτε φίλοι μου,άλλαξα γνώμη, ως προς την αγορά, για το συγκεκριμένο κινητό και προσανατολίζομαι πλέον σοβαρά προς αναζήτηση άλλου κινητού....

Δυστυχώς παρά τα θετικά του - Υπέροχη οθόνη, πολύ καλή τιμή,φοβερό και σύγχρονο design, κάποια αρνητικά του με χαλάνε πολύ!!!!

Όπως

1.Η πολύ αδύναμη μπαταρία του-Κάθε δεύτερη μέρα φόρτιση.....Και επειδή το προόριζα για τη γυναίκα μου,η οποία είναι πολυάσχολη και θα προτιμούσε κινητό που να κρατάει μιά βδομάδα και όχι να κοιτάει συνεχώς την μπαταρία του......

2.Η ανάλυση βίντεο λήψης του,που είναι QCIF δηλαδή 176x144 (?!?!?!),απαράδεκτο για ένα κινητό, αρκετά πιό συγχρονο από το 6233, για παράδειγμα, που έχω εγώ και τραβάει βίντεο στα 640Χ480!!!

Για να καταλάβετε, τέτοιο βίντεο τραβούσε το παλιό μου Κ700!!!! Ακόμα πιό απαράδεκτο!!!

3.Η ύπαρξη ενός ηχείου,σε σχέση με τα δύο που ξεκουφαίνουν-του δικού μου 6233(..ένα mini Hi-Fi)!!

 

Αυτά τα 3 πραγματάκια, με κάνουν σοβαρά να σκεφτώ και να περιμένω (...κι ας είναι 2-3 μήνες) την έλευση του 5700,το οποίο πλέον δεν έχει κανένα ψεγάδι αναφορικά με το δικό μου 6233!!!!

Γειά χαρά....!!!!!!;) ;) ;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest kvargiam

Και εγώ το ίδιο. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε highwatcher.

 

 

Διάβασα και εγώ πολλά σχόλια, ατόμων που το έχουν εδώ και αρκετές μέρες και απογοητεύτηκα.

 

Αναμονή λοιπόν για το επόμενο, που μάλλον θα είναι , όπως σωστα λες, το 5700.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν που λέτε φίλοι μου,άλλαξα γνώμη, ως προς την αγορά, για το συγκεκριμένο κινητό και προσανατολίζομαι πλέον σοβαρά προς αναζήτηση άλλου κινητού....

Δυστυχώς παρά τα θετικά του - Υπέροχη οθόνη, πολύ καλή τιμή,φοβερό και σύγχρονο design, κάποια αρνητικά του με χαλάνε πολύ!!!!

Όπως

1.Η πολύ αδύναμη μπαταρία του-Κάθε δεύτερη μέρα φόρτιση.....Και επειδή το προόριζα για τη γυναίκα μου,η οποία είναι πολυάσχολη και θα προτιμούσε κινητό που να κρατάει μιά βδομάδα και όχι να κοιτάει συνεχώς την μπαταρία του......

2.Η ανάλυση βίντεο λήψης του,που είναι QCIF δηλαδή 176x144 (?!?!?!),απαράδεκτο για ένα κινητό, αρκετά πιό συγχρονο από το 6233, για παράδειγμα, που έχω εγώ και τραβάει βίντεο στα 640Χ480!!!

Για να καταλάβετε, τέτοιο βίντεο τραβούσε το παλιό μου Κ700!!!! Ακόμα πιό απαράδεκτο!!!

3.Η ύπαρξη ενός ηχείου,σε σχέση με τα δύο που ξεκουφαίνουν-του δικού μου 6233(..ένα mini Hi-Fi)!!

 

Αυτά τα 3 πραγματάκια, με κάνουν σοβαρά να σκεφτώ και να περιμένω (...κι ας είναι 2-3 μήνες) την έλευση του 5700,το οποίο πλέον δεν έχει κανένα ψεγάδι αναφορικά με το δικό μου 6233!!!!

Γειά χαρά....!!!!!!;) ;) ;) ;) ;)

 

Δίκιο έχεις αλλά το 6300 είναι 40gr πιο ελαφρύ και το μισό σε πάχος.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις αλλά το 6300 είναι 40gr πιο ελαφρύ και το μισό σε πάχος.

 

Δεν το αμφισβητώ αυτό που λες, άλλωστε το αναφέρω κι εγώ στα θετικά του, στο ποστ μου παραπάνω,όπου μιλάω για φοβερό ντιζάιν κλπ.

Αναμφισβητητα το κινητό είναι πανέμορφο (άλλωστε είμαι και οπαδός των candybar συσκευών), αλλά αρκεί μόνον αυτό, για να προχωρήσει κανείς στην αγορά του, όταν υπολείπεται σε τόσες στοιχειώδεις λειτουργίες????

Και άντε, για το βίντεο να υποχωρήσει κανείς και να το δεχθεί, αλλά το πρόβλημα της μπαταρίας?????

Ποιός είναι μαζοχιστής που θέλει μέρα παρά μέρα να φορτίζει το κινητό του και να έχει συνεχώς τον φορτιστή του στην τσέπη???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...