Jump to content

Επιτραπέζια DVD Recorders με σκληρό δίσκο (HD)


gag
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ! Και εγώ που την έχω την θυρά HDMI τι την κανω? τίποτα. δεν έχω πάρει το καλώδιο. δεν χρειάζεται άλλωστε. αφού δεν υποστηρίζετε το HD-VIDEO. Μαλιστα πολοί λένε οτι κάνει καλύτερο upscaling. αλλα εγώ που βλέπω το upscaling που κάνει η τηλεόραση είναι τέλειο, καλύτερο δεν μπορεί να γίνει (μ'αρέσει που πήρα και τηλεόραση με HDMI :) ) Και που διάβασα σε ξένα forum για αυτό το θέμα, λένε οτι για να παρατηρηθεί διαφορα upscaling μεταξύ TV-scart-DVD και TV-HDMI-DVD πρέπει η τηλεόραση να έχει πάρα πολλές ίντσες !!!

εγώ που έχω 27 ιντσών επίπεδη και την δουλεύω με bluesky dvd player των 30 ευρώ και scart σύνδεση ,αξίζει να χτυπήσω dvd player με high definition?θα δώ χειροπιαστή διαφορά?? :)

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 304
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

luke και εγω 27 ιντζων εχω. αλλα τωρα εσυ που εχεις και bluesky και scart..... ε οσο ναναι, θα ειναι λιγο κατωτερη η ποιοτητα. Λεγοντας high definition εννοεις μαλλον dvd player με hdmi. Πιστευω οτι θα δεις διαφορα. Εσυ πως τη βλεπεις την εικονα του bluesky? Αλλα αν ειναι να αγορασεις αλλο dvd player καλυτερα συνδιασε τις αναγκες σου (αν εχεις) και παρε ενα που να ειναι και recorder με σκληρο δισκο.

My Galaxy S4 Unboxing ->

- My Galaxy S4 review ->

Galaxy Note tablets in School ->

- Samsung UE50HU6900 Unboxing ->
Link to comment
Share on other sites

Nαι dvd player με hdmi εννοώ.Το bluesky, μου κάνει κάτι ελαφριά νερά στη εικόνα αλλά δέν ξέρω αν φταίει η εγγραφή του δίσκου(dvd),το καλώδιο(scart),το μηχάνημα bluesky ή όλα αυτά μαζί.Κατα τα άλλα δεν χρειάζομαι μηχάνημα με σκληρό γιατί δεν έχω τίποτε αξιόλογα δορυφορικά ή κατι τέτοιο για να γράφω ταινίες κτλ.οπότε κοίταζα μόνο για να βελτιώσω την ποιότητα εικόνας αλλά και να εκμεταλλευτώ την θύρα hd της tv μου ;)
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Nαι dvd player με hdmi εννοώ.Το bluesky, μου κάνει κάτι ελαφριά νερά στη εικόνα αλλά δέν ξέρω αν φταίει η εγγραφή του δίσκου(dvd),το καλώδιο(scart),το μηχάνημα bluesky ή όλα αυτά μαζί.Κατα τα άλλα δεν χρειάζομαι μηχάνημα με σκληρό γιατί δεν έχω τίποτε αξιόλογα δορυφορικά ή κατι τέτοιο για να γράφω ταινίες κτλ.οπότε κοίταζα μόνο για να βελτιώσω την ποιότητα εικόνας αλλά και να εκμεταλλευτώ την θύρα hd της tv μου ;)

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη η αγορά ενός απλού DVD με HDMI είναι υπερτιμημένη υπόθεση και κατά βάση άχρηστη αγορά. Και μάλιστα υπερτιμημένη όχι μόνο από τη οικονομική πλευρά της, αλλά και στις δυνατότητες που υποτίθεται πως σου δίνονται από την ύπαρξη μιας HDMI θύρας εξόδου σε ένα απλό PAL-DVD.!!

Link to comment
Share on other sites

δεκτόν αλλά σαν αντιπρόταση τι προτείνεις?τι θα θεωρούσες χρησιμό?

 

Αν το ερώτημα που θέτεις αφορά στην αξιοποίηση της υψηλής ανάλυσης TFT τηλεόρασής σου τότε πιστεύω πως η απάντηση θα σε οδηγήσει σε αναζήτηση και άλλων πηγών HD.

1. Ένα υψηλής ανάλυσης DVD (HD ή Blu-ray) θα έχει την επιθυμητή απόδοση. Η λύση αυτή βέβαια κοστίζει από 450€ και πάνω και είναι ακόμη καταναλωτικά "ανώριμη" πράγμα που σημαίνει πως σήμερα θα το αγοράσεις κάπου 3 φορές ακριβότερα από ότι σε 1 με 1,5 χρόνο.

2. Ένα Media steaming HD player θα σου δώσει πολλές περισσότερες δυνατότητες και με λιγότερα χρήματα που ξεκινά από τα 200€, αλλά απαιτεί και την χρήση ενός υπολογιστή όχι όμως απαραίτητα δίπλα από την τηλεόραση. H KISS η D-Link, ή Netgear και μερικές άλλες εταιρίες κυκλοφορούν πολύ καλά μηχανήματα. Η λύση αυτή αν και όχι ιδιαίτερα δημοφιλής μιας και έχει άλλη λογική μοιάζει στους πιό "ψαγμένους" λογική και οικονομικά προσιτή και σταθερή.

 

Υπάρχουν και άλλες λύσεις στις οποίες θα βρεις HD σήμα να εμφανίσεις στην τηλεόρασή σου όπως οι δορυφορικοί HD αποκωδικοποιητές αν ασχολείσαι με την δορυφορική τηλεόραση. Τέλος νομίζω πως μια καλή αγορά θα ήταν ένα HD-PC δίπλα από την LCD σου με όλες τις δυνατότητες των άλλων λύσεων και επιπλέον αναβαθμίσιμη σε όλες τις προσεχείς νέες τεχνολογίες. Κατά την άποψή μου το μέλλον είναι πολύ αισιόδοξο και νομίζω πως η λύση έρχεται από τα ασύρματα-ενσύρματα δίκτυα υψηλής ταχύτητας με δυνατότητα μεταφοράς σήματος HD μέσω δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα αφου είσαι καινούριος στο myphone καλό είναι να γράφεις στα ελληνικά.

Για ψάξε λιγο στο παρον thread και θα βρεις αρκετες πληροφορίες

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,είμαι ευτυχής που βρήκα ένα ενημερωτικό site με αρκετές και καλές πληροφορίες σε πολλά θέματα,το δικό μου το θέμα είναι η αγορά ενός καλού DVD RECORDER αλλά έχω μπερδευτεί λιγάκι:wacko: θέλω να μετατρέψω τις βιντεοκασέτες μου σε DVD,και να γράφω γενικά απο την τηλεόραση,τώρα για κάποιες άλλες δυνατότητες που έχουν.. αφού υπάρχει και το PC,απλά με ενδιαφέρει η ποιότητα εγγραφής(SONY,PIONEER)τώρα τελευταία ακουώ παίζει πολύ και το LG αλλά δεν ξέρω εάν γενικά πιάνει τις δυνατότητες του sony,φυσικά η sony είναι πιο ακριβή, αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις,όσο για το HDMI,άν και δεν έχω τηλεόραση με HDMI,ισως χρειαστεί αργότερα,τέλος πάντον αυτά ήθελα να πώ, ψάχνω ένα dvdrw με σκληρό δίσκο τουλάχιστον 160-250GB με ή χωρίς HDMI με καλή ποιότητα εγγραφής και με ευκολο menu. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
E90 BMW
Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στην παρέα μας φίλε μου,

τα περισσότερα από τα ερωτήματά σου θεωρητικά έχουν ήδη απαντηθεί στα παραπάνω μηνύματα, εγώ θα σου πρότεινα δίσκο τουλάχιστον 160 (ίσως και 250 αφού θες να περνάς ολόκληρες βιντεοκασσέτες μέσα), μεταξύ Sony και LG προφανώς η πρώτη είναι καλύτερη (ιδίως αν έχεις και τηλεόραση Sony με smartlink) ενώ η δεύτερη έχει καλύτερο value for money. Ο αδελφός μου έχει πάρει ένα daewoo από mediamarkt με 160άρη στα 260Ε τον Νοέμβριο και είναι απολύτως ευχαριστημένος. Εγώ χτύπησα ένα Sony HX710 μεταχειρισμένο, επίσης πολύ ικανοποιημένος.

Από έξτρα χαρακτηριστικά δες για είσοδο Firewire, dual layer recording, time-shifting (να βλέπεις παράλληλα με την εγγραφή) κλπ. Κατά την ταπεινή μου γνώμη το HDMI δεν χρειάζεται να σε απασχολεί σήμερα, ακόμα και αν έχεις τηλεόραση με τέτοια είσοδο.

Link to comment
Share on other sites

Από έξτρα χαρακτηριστικά δες για είσοδο Firewire, dual layer recording, time-shifting (να βλέπεις παράλληλα με την εγγραφή) κλπ. Κατά την ταπεινή μου γνώμη το HDMI δεν χρειάζεται να σε απασχολεί σήμερα, ακόμα και αν έχεις τηλεόραση με τέτοια είσοδο.

 

Eυχαριστώ PP6210,μάλλον θα πάω για sony,αφού όλα μου τα μηχανήματα είναι sony,τώρα όσο για τα χαρακτηριστικά που πρέπει να δώ,πιστεύω και εγώ ότι αυτά είναι τα βασικά ενός DVDRW.

E90 BMW
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά!!

Που λέτε... αγόρασα τελικά το LG RH188S από την PIXMANIA. Οι εντυπώσεις μου; Καταπληκτικές!!

Είμαι πάρα πάρα πολύ ευχαριστημένος (και χαρούμενος :p )

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν του βάζω να παίξει divx με υπότιτλους, φαίνεται να μην υποστηρίζει την ελληνική γραμματοσειρά :(

 

Μήπως έχει κανείς καμμιά λύση σ΄ αυτό το πρόβλημα;

 

PLSSS REPLY...

Link to comment
Share on other sites

Την ωρα που παίζει πάτησε και κράτα το πατημένο το κουμπί των υποτιτλων,εκεί θα σου βγάλει καποιες επιλογες κωδικοποίησης γραμματοσειράς.Θα διαλέξεις αυτη που θα σου δείξει σωστά.Αν διαβαζες τα προηγούμενα κάπου θα το εβρισκες.Καλές θεάσεις

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Εχω πολλες κασσετες VHS που θελω να τις γραψω σε DVD. Δεν με ενδιαφερει να εχει σκληρο δισκο ουτε HDMI εξοδο. Θελω κατι οικονομικο και καλο στην ποιοτητα εγγραφης. Ποιο θα μου προτινατε? Να τονισω οτι με ενδιαφερει για να γραψω VHS κασσετες DVD.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Για τους χρηστες του LG 177/188/199 2 ερωτησουλες

 

- Εχει βρει κανεις τροπο να κρατησει το μηχ/μα την ωρα και ημερομηνια σε περιπτωση διακοπης ρευματος. Γιατι οι υπολοιπες ρυθμισεις μενουν (αποθηκευμενα καναλια κλπ) εκτος απο αυτο & καθε φορα θελει επαναρυθμισει ωρα/ημ/νιας ??

 

- Τελικα πως μπορω να γραψω σε fast mode ?? Εχω παραδειγμα ενα τιτλο 1 ωρα και 40 λεπτα και δοκιμαζω να το καψω σε dvd-r ή dual-layer DVD+R DL αλλα δεν μου δινει την επιλογη για fast mode. Να τονισω πως στον τιτλο αυτο εχω διαγραψει 4 λεπτα απο διαφημισεις με την επιλογη διαγραφη. Στο manual δεν το γραφει ξεκαθαρα αν δινεται η επιλογη για fast copy σε μονταρισμενους τιτλους......Αν εχει βρει κανεις τον τροπο για fast copy mode απο HDD --> DVD ας το αναφερει.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων................

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Για τους χρηστες του LG 177/188/199 2 ερωτησουλες

 

- Εχει βρει κανεις τροπο να κρατησει το μηχ/μα την ωρα και ημερομηνια σε περιπτωση διακοπης ρευματος. Γιατι οι υπολοιπες ρυθμισεις μενουν (αποθηκευμενα καναλια κλπ) εκτος απο αυτο & καθε φορα θελει επαναρυθμισει ωρα/ημ/νιας ??

 

- Τελικα πως μπορω να γραψω σε fast mode ?? Εχω παραδειγμα ενα τιτλο 1 ωρα και 40 λεπτα και δοκιμαζω να το καψω σε dvd-r ή dual-layer DVD+R DL αλλα δεν μου δινει την επιλογη για fast mode. Να τονισω πως στον τιτλο αυτο εχω διαγραψει 4 λεπτα απο διαφημισεις με την επιλογη διαγραφη. Στο manual δεν το γραφει ξεκαθαρα αν δινεται η επιλογη για fast copy σε μονταρισμενους τιτλους......Αν εχει βρει κανεις τον τροπο για fast copy mode απο HDD --> DVD ας το αναφερει.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων................

 

Καμια βοηθεια παιδια kyr_tryf, br492, panosz75 ????

 

Αναφερω εσας μιας & εσας θυμαμαι με μοντελλα LG αγορασμενα (177/188).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Για τους χρηστες του LG 177/188/199 2 ερωτησουλες

 

- Εχει βρει κανεις τροπο να κρατησει το μηχ/μα την ωρα και ημερομηνια σε περιπτωση διακοπης ρευματος. Γιατι οι υπολοιπες ρυθμισεις μενουν (αποθηκευμενα καναλια κλπ) εκτος απο αυτο & καθε φορα θελει επαναρυθμισει ωρα/ημ/νιας ??

 

Το μηχάνημα, κατά την διακοπή ρεύματος, κρατάει τα πάντα στη μνήμη του(εγγραφές, κανάλια κλπ), εκτός από την ώρα/ημερομηνία και τους προγραμματισμούς εκπομπών που έχεις ρυθμίσει.

Ακόμα και να ρυθμίσεις ώρα/ημερομηνία, δεν ξεμπερδεύεις έτσι εύκολα. Πρέπει να ξαναρυθμίσεις από την αρχή τι εκπομπές θέλεις να γράψει με χρονοδιακόπτη.

 

Εγώ δεν έχω βρει τρόπο να το διορθώσω. Το πήρα απόφαση ότι είναι κουσούρι του μηχανήματος.

 

- Τελικα πως μπορω να γραψω σε fast mode ?? Εχω παραδειγμα ενα τιτλο 1 ωρα και 40 λεπτα και δοκιμαζω να το καψω σε dvd-r ή dual-layer DVD+R DL αλλα δεν μου δινει την επιλογη για fast mode. Να τονισω πως στον τιτλο αυτο εχω διαγραψει 4 λεπτα απο διαφημισεις με την επιλογη διαγραφη. Στο manual δεν το γραφει ξεκαθαρα αν δινεται η επιλογη για fast copy σε μονταρισμενους τιτλους......Αν εχει βρει κανεις τον τροπο για fast copy mode απο HDD --> DVD ας το αναφερει.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων................

 

Στο manual, σελίδα 51, στη αριστερή στήλη, που αναφέρει για εγγραφή από HDD σε DVD, κάτω στις σημειώσεις, το λέει σαφώς:

"Η κατάσταση [Fast] δεν είναι διαθέσιμη για επεξεργασμένο Τίτλο HDD και Τίτλο Εγγραφής κλιπ."

Επομένως, αν έχεις διαγράψει κάτι από την εγγραφή όσο είναι στο σκληρό δίσκο, δε μπορείς να αντιγράψεις σε γρήγορη ταχύτητα.

 

 

- Εμένα μου κάνει άλλα τερτίπια τελευταία:

 

1. Ο ήχος από το σήμα του MEGA, ενώ στην τηλεόραση και σε ένα παλιό βίντεο ακούγεται μια χαρά, από το tuner του LG ακούγεται κλιπαρισμένος, και κατά την παρακολούθηση του συγκεκριμένου καναλιού από το tuner του LG μέσω AV από την τηλεόραση, αλλά και κατά την αναπαραγωγή εκπομπής που έχω γράψει από το tuner του μηχανήματος, από το συγκεκριμένο κανάλι μόνο.

2. Κάποιες φορές κάτι παθαίνει το tuner του LG και δεν αναγνωρίζει τα ονόματα των καναλιών. Εκεί που έχω αποθηκεύσει π.χ. τον ΑΝΤ1 (πρόγραμμα 5), εμφανίζεται π.χ. το όνομα Alter και στον αριθμό που έχω το alter (πρόγραμμα 15) εμφανίζεται το όνομα ΑΝΤ1. Κατά τη διάρκεια αυτής της συμπεριφοράς, τα προγράμματα που συμπεριφέρονται έτσι (στο παράδειγμα που αναφέρω τα 5 και 15) δεν είναι προσβάσιμα από τα κουμπιά "prog up/down" πάνω στη συσκευή. Δηλαδή εκεί που είμαι στο πρόγραμμα 4, κάνω prog up και πάει στο 6 πηδώντας το 5. Αυτό το κάνει και με τα κουμπιά "prog up/down" της συσκευής αλλά και τα κουμπιά "prog up/down" του τηλεχειριστηρίου.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο με τα παραπάνω????

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα, κατά την διακοπή ρεύματος, κρατάει τα πάντα στη μνήμη του(εγγραφές, κανάλια κλπ), εκτός από την ώρα/ημερομηνία και τους προγραμματισμούς εκπομπών που έχεις ρυθμίσει.

Ακόμα και να ρυθμίσεις ώρα/ημερομηνία, δεν ξεμπερδεύεις έτσι εύκολα. Πρέπει να ξαναρυθμίσεις από την αρχή τι εκπομπές θέλεις να γράψει με χρονοδιακόπτη.

 

Εγώ δεν έχω βρει τρόπο να το διορθώσω. Το πήρα απόφαση ότι είναι κουσούρι του μηχανήματος.

 

Ουτε και εγω εχω βρει τροπο καποια στιγμη θα παρω στο Help Line της LG να ρωτησω αν το γνωριζουν ή αν υπαρχει καποια επιλογη για να μην χανεται τοσο η ωρα/ημ/νια οσο και οι προγραμματισμενες εκπομπες μεσω timer recording.

 

 

Στο manual, σελίδα 51, στη αριστερή στήλη, που αναφέρει για εγγραφή από HDD σε DVD, κάτω στις σημειώσεις, το λέει σαφώς:

"Η κατάσταση [Fast] δεν είναι διαθέσιμη για επεξεργασμένο Τίτλο HDD και Τίτλο Εγγραφής κλιπ."

Επομένως, αν έχεις διαγράψει κάτι από την εγγραφή όσο είναι στο σκληρό δίσκο, δε μπορείς να αντιγράψεις σε γρήγορη ταχύτητα.

 

Ναι το εχω διαβασει αυτο στο manual.

 

Οποτε Πανο γραφει σε Fast mode ΜΟΝΟ αν δεν πειραξω καθολου τον εγγραψιμο τιτλο (TITLE) που θα εχω αποθηκευμενο στον HDD, κοινως δεν το μονταρω, δεν βγαλω διαφημισεις 8 λεπτων κλπ. Τοτε θα με αφηνει απο HDD-->DVD σε fast.

 

Διορθωσε με αν καταλαβα λαθος ???

 

 

1. Ο ήχος από το σήμα του MEGA, ενώ στην τηλεόραση και σε ένα παλιό βίντεο ακούγεται μια χαρά, από το tuner του LG ακούγεται κλιπαρισμένος, και κατά την παρακολούθηση του συγκεκριμένου καναλιού από το tuner του LG μέσω AV από την τηλεόραση, αλλά και κατά την αναπαραγωγή εκπομπής που έχω γράψει από το tuner του μηχανήματος, από το συγκεκριμένο κανάλι μόνο.

 

Για αυτο θα σου απαντησω το βραδακι αλλα δεν νομιζω να το εχω συναντησει.

 

2. Κάποιες φορές κάτι παθαίνει το tuner του LG και δεν αναγνωρίζει τα ονόματα των καναλιών. Εκεί που έχω αποθηκεύσει π.χ. τον ΑΝΤ1 (πρόγραμμα 5), εμφανίζεται π.χ. το όνομα Alter και στον αριθμό που έχω το alter (πρόγραμμα 15) εμφανίζεται το όνομα ΑΝΤ1. Κατά τη διάρκεια αυτής της συμπεριφοράς, τα προγράμματα που συμπεριφέρονται έτσι (στο παράδειγμα που αναφέρω τα 5 και 15) δεν είναι προσβάσιμα από τα κουμπιά "prog up/down" πάνω στη συσκευή. Δηλαδή εκεί που είμαι στο πρόγραμμα 4, κάνω prog up και πάει στο 6 πηδώντας το 5. Αυτό το κάνει και με τα κουμπιά "prog up/down" της συσκευής αλλά και τα κουμπιά "prog up/down" του τηλεχειριστηρίου.

 

Εμενα τα αναγνωριζει κανονικα τα ονοματα των καναλιων που του εχω βαλει / αποθηκευσει αλλα καποιες φορες με μια μικρη καθυστερηση βγαινει το ονομα του καναλιου που εχω βαλει Ant1, Alpha κλπ.....

 

Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε τα κουμπια της συσκευης παντως. ΜΟΝΟ απο το τηλεχειριστηριο. Αλλα μιας και το ανεφερες θα το τσεκαρω και αυτο απο περιεργεια αν και με βολευει το τηλεχειριστηριο περισσοτερο παρα καθε φορα τα κουμπια της συσκευης.

 

Παντως αυτες οι ρυθμισεις δεν χανονται με την διακοπη ρευματος σιγουρα παρα μονο οι παραπανω που αναφερθηκαν (ωρα/ημ/νια & timer recording)

 

Θα τα τσεκαρω το βραδακι και θα σου αναφερω τι εβγαλε αν εβγαλε κατι......Για το θεμα του ηχου απλα σου αναφερω πως και εγω τα βλεπω μεσω AV1.

 

thx for reply

 

Καλημέρες:)

Link to comment
Share on other sites

Οποτε Πανο γραφει σε Fast mode ΜΟΝΟ αν δεν πειραξω καθολου τον εγγραψιμο τιτλο (TITLE) που θα εχω αποθηκευμενο στον HDD, κοινως δεν το μονταρω, δεν βγαλω διαφημισεις 8 λεπτων κλπ. Τοτε θα με αφηνει απο HDD-->DVD σε fast.

Διορθωσε με αν καταλαβα λαθος ???

 

Ακριβώς έτσι είναι.

 

Πάντως κάποια στιγμή πριν καιρό είχα πετύχει ένα forum στο internet που αφορούσε HDD/DVD recorders και είχα διαβάσει ότι κάποιοι είχαν καταφέρει να φτιάξουν ένα firmware που αν το περνούσες στη συσκευή μπορούσες να παρακάμψεις αυτή την δυσκολία στην γρήγορη εγγραφή. Νομίζω όμως ότι δεν αφορούσε τα μοντέλα που συζητάμε (RH-177/188/199/H/HS) αλλά κάποιο από τα παλιότερα.

Όπως και να έχει πάντως, μάλλον για ανεπίσημη πατέντα επρόκειτο, οπότε δε νομίζω ότι ήταν και τόσο ακίνδυνο για τη συσκευή.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι είναι.

 

Πάντως κάποια στιγμή πριν καιρό είχα πετύχει ένα forum στο internet που αφορούσε HDD/DVD recorders και είχα διαβάσει ότι κάποιοι είχαν καταφέρει να φτιάξουν ένα firmware που αν το περνούσες στη συσκευή μπορούσες να παρακάμψεις αυτή την δυσκολία στην γρήγορη εγγραφή. Νομίζω όμως ότι δεν αφορούσε τα μοντέλα που συζητάμε (RH-177/188/199/H/HS) αλλά κάποιο από τα παλιότερα.

Όπως και να έχει πάντως, μάλλον για ανεπίσημη πατέντα επρόκειτο, οπότε δε νομίζω ότι ήταν και τόσο ακίνδυνο για τη συσκευή.

 

Ωραια. Δεν νομιζω να χει βγει κατι σε αυτο επισημα απο την εταιρεια. Παντως με firmware update σβηνεται οτι υπαρχει και στον HDD αλλα γενικα δεν εχει νοημα οταν ολα λειτουργουν σωστα.

 

Κριμα για το fast mode γιατι ετσι θα βολευε

 

- να γραφεις στον HDD

 

- να επεξεργαζεσαι να κοβεις διαφημισεις να κοβεις οτι αλλο ειναι απο τον τιτλο

 

- και εν συνεχεια να το γραφεις αμεσα με fast mode

 

Τωρα ολα τα παραπανω γινονται αλλα η εγγραφη HDD -->> DVD σαν SP γινεται & πρεπει να παιξει απο την αρχη ο εγγραψιμος τιτλος.

 

By the way μιας και σε ειχα ρωτησει παλαιοτερα τελικα η συνολικη SP ΔΙΑΡΚΕΙΑ που δινουν τα DVD+R DL ειναι 3 ωρες 51 λεπτα σε SP και οχι 3h40 mins. Εχουνε πεσει λιγακι & οι τιμες τους σιγα-σιγα.....

Link to comment
Share on other sites

- Εμένα μου κάνει άλλα τερτίπια τελευταία:

 

1. Ο ήχος από το σήμα του MEGA, ενώ στην τηλεόραση και σε ένα παλιό βίντεο ακούγεται μια χαρά, από το tuner του LG ακούγεται κλιπαρισμένος, και κατά την παρακολούθηση του συγκεκριμένου καναλιού από το tuner του LG μέσω AV από την τηλεόραση, αλλά και κατά την αναπαραγωγή εκπομπής που έχω γράψει από το tuner του μηχανήματος, από το συγκεκριμένο κανάλι μόνο.

 

Ο ηχος μεσω AV απο το LG δειχνει stereo στο mega σε εμενα οποτε δεν παρουσιαζει το ιδιο προβλημα.

 

2. Κάποιες φορές κάτι παθαίνει το tuner του LG και δεν αναγνωρίζει τα ονόματα των καναλιών. Εκεί που έχω αποθηκεύσει π.χ. τον ΑΝΤ1 (πρόγραμμα 5), εμφανίζεται π.χ. το όνομα Alter και στον αριθμό που έχω το alter (πρόγραμμα 15) εμφανίζεται το όνομα ΑΝΤ1. Κατά τη διάρκεια αυτής της συμπεριφοράς, τα προγράμματα που συμπεριφέρονται έτσι (στο παράδειγμα που αναφέρω τα 5 και 15) δεν είναι προσβάσιμα από τα κουμπιά "prog up/down" πάνω στη συσκευή. Δηλαδή εκεί που είμαι στο πρόγραμμα 4, κάνω prog up και πάει στο 6 πηδώντας το 5. Αυτό το κάνει και με τα κουμπιά "prog up/down" της συσκευής αλλά και τα κουμπιά "prog up/down" του τηλεχειριστηρίου.

 

Οχι, τελικα μια χαρα δουλευει η ονομασια των καναλιων (κατα την εναλλαγη μεταξυ τους οπως αναφερεις) που του εχω αποθηκευσει το διπλοτσεκαρα αποψε.

 

Τελος, τα κουμπιά "prog up/down" της συσκευής αλλά και τα κουμπιά "prog up/down" του τηλεχειριστηρίου λειτουργουν οπως πρεπει κανονικα.

 

Αν σου παρουσιαζει συνεχεια αυτη την δυσλειτουργεια κατι δεν παει καλα τελικα.

 

Εμενα παντως τα κουμπια της συσκευης prog up/down δουλευουν κανονικοτατα, ασχετα αν δεν τα χρησιμοποιω σχεδον ποτε παρα μονο του τηλεχειριστηριου.

Link to comment
Share on other sites

...

Οχι, τελικα μια χαρα δουλευει η ονομασια των καναλιων (κατα την εναλλαγη μεταξυ τους οπως αναφερεις) που του εχω αποθηκευσει το διπλοτσεκαρα αποψε.

...

Αν σου παρουσιαζει συνεχεια αυτη την δυσλειτουργεια κατι δεν παει καλα τελικα.

...

 

Καλά, το ότι πιθανώς κάτι να μην πάει καλά, δηλαδή να υπάρχει βλάβη στη συσκευή (κούφια η ώρα που το ακούει) ούτε θέλω να το σκέφτομαι γιατί δε θέλω να μπλέξω με service και δε συμμαζεύεται.

 

Αυτό που υποψιάζομαι είναι μήπως φταίει το σήμα της κεραίας, μήπως "παίζει το σήμα", δηλαδή έρχεται ασταθές το σήμα στο tuner του LG από όλο αυτό το συνονθύλευμα των εξαρτημάτων που έχει η πολυκατοικία που μένω, δηλαδή πρώτα η κεντρική κεραία (σε άθλια κατάσταση), μετά ο ενισχυτής, ο διανομέας προς κάθε διαμέρισμα (με εσωτερική καλωδίωση μέσα στους τοίχους της οικοδομής, η οποία δεν είναι και πολύ καινούργια), ώστε κάποια στιγμή να φτάσει στην πρίζα του τοίχου από την οποία παίρνει το σήμα το RH-188H. Και όλα αυτό ίσως το κάνει να μπερδεύεται και να αλλάζει τα ονόματα. Ίσως πάλι δεν είναι αυτό και όντως έχει βλάβη.

Στο συμπέρασμα αυτό έφτασα αξιολογώντας το γεγονός ότι όταν μπερδεύονται ορισμένα από τα ονόματα των προγραμμάτων, αν μπω στο edit του προβληματικού program και κάνω finetune (π.χ. αν το βάλω από το 0 στο +2 ή στο -3), το πρόβλμα αποκαθίσταται και το όνομα του καναλιού φαίνεται κανονικά.

Δεν ξέρω, αν συνεχίσει μπορεί να παίξει service, δεδομένου ότι είναι εντός εγγύησης και δεν είναι ζημιά που να προκλήθηκε από δική μου υπαιτιότητα.

Πάντως δε θέλω να μπλέξω σε περιπέτειες, μιας και το πρόβλημα δεν είναι και σοβαρό.

 

...

Τωρα ολα τα παραπανω γινονται αλλα η εγγραφη HDD -->> DVD σαν SP γινεται & πρεπει να παιξει απο την αρχη ο εγγραψιμος τιτλος.

...

 

Όταν έχεις κάνει επεξεργασία σε μία εγγραφή, μπορεί μεν να μη μπορείς να γράψεις από HDD σε DVD (και το αντίστροφο) σε fast mode, αλλά μπορείς κατά την εγγραφή να αλλάξεις την ποιότητα, δηλαδή αν έχει γραφτεί η εκπομπή σε SP, να τη μετατρέψεις σε LP, ίσως για να κερδίσεις σε διάρκεια του DVD, ιδίως αν δε χωράει σε ποιότητα SP. Έχεις δηλαδή τη δυνατότητα αλλαγής bitrate.

Είναι αυτονόητο ότι αυτό έχει πρακτική σημασία όταν μετατρέπεις από καλή σε χειρότερη ποιότητα, καθώς αν κάτι είναι γραμμένο σε LP, ακόμα και να το μετατρέψεις σε SP, το μόνο που θα αλλάξει είναι ο χώρος που θα πιάνει. Η ποιότητα δεν αλλάζει.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Στο συμπέρασμα αυτό έφτασα αξιολογώντας το γεγονός ότι όταν μπερδεύονται ορισμένα από τα ονόματα των προγραμμάτων, αν μπω στο edit του προβληματικού program και κάνω finetune (π.χ. αν το βάλω από το 0 στο +2 ή στο -3), το πρόβλμα αποκαθίσταται και το όνομα του καναλιού φαίνεται κανονικά. Πάντως δε θέλω να μπλέξω σε περιπέτειες, μιας και το πρόβλημα δεν είναι και σοβαρό.

 

Καλημερα Πανο. Αν οντως στο edit με finetune παιζεις και το αλλαζεις απο το 0 σε +4 +2 κλπ ειναι σιγουρα θεμα κεραιας. Ειχα μπει σε αυτες τις επιλογες οταν το πρωτοπηρα (Οκτ 06). Μερικα αποθηκευμενα καναλια τα εδειχνε σε συχνοτητα -2 +1 κλπ και ποτε στο 0.

 

Το προβλημα εφοσον στο κανει αραια και που και οχι συχνα δεν δειχνει να ναι σοβαρο. Μια στο τοσο δυσλειτουργει το σημα το μηχ/τος και οχι συχνα. Μπορει να ναι και προβλημα πολυκατοικιας παρα μηχ/τος τελικα.

 

 

Όταν έχεις κάνει επεξεργασία σε μία εγγραφή, μπορεί μεν να μη μπορείς να γράψεις από HDD σε DVD (και το αντίστροφο) σε fast mode, αλλά μπορείς κατά την εγγραφή να αλλάξεις την ποιότητα, δηλαδή αν έχει γραφτεί η εκπομπή σε SP, να τη μετατρέψεις σε LP, ίσως για να κερδίσεις σε διάρκεια του DVD, ιδίως αν δε χωράει σε ποιότητα SP. Έχεις δηλαδή τη δυνατότητα αλλαγής bitrate.

Είναι αυτονόητο ότι αυτό έχει πρακτική σημασία όταν μετατρέπεις από καλή σε χειρότερη ποιότητα, καθώς αν κάτι είναι γραμμένο σε LP, ακόμα και να το μετατρέψεις σε SP, το μόνο που θα αλλάξει είναι ο χώρος που θα πιάνει. Η ποιότητα δεν αλλάζει.

 

Ναι το παρατηρησα αυτο μπορεις να το γραψεις απο HDD-->DVD με διαφορετικη ποιοτητα απο οτι το εγραψες στον σκληρο δισκο.

 

Χτες ειδα και το fast mode δουλευει κανονικα τελικα σε τιτλους εγγραψιμους στον HDD απειραχτους που λεμε. Μονο τοτε μου δινει την επιλογη για fast mode.

 

Συνηθως παντως στον HDD οτι γραφω το γραφω σε SP ειτε το γραφω με χρονοδιακοπτη (timer recording) ειτε manually τοσο τις προχειρες εγγραφες οσο και αυτα που μετα τα μετατρεπω σε DVD (λιγα σχετικα).

 

Καποια στιγμη θελω να παρω και τηλ. στο help line να ρωτησω για το θεμα ωρα/ημ/νια & timer recording που χανονται σε περιπτωση διακοπης ρευματος.

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη θελω να παρω και τηλ. στο help line να ρωτησω για το θεμα ωρα/ημ/νια & timer recording που χανονται σε περιπτωση διακοπης ρευματος.

 

Θα μπορούσε να αποθηκεύει όλες τις ρυθμίσεις στο σκληρό δίσκο, σε ειδικό προστετευόμενο φάκελο που δε θα διαγράφεται όταν κάνεις format τις εγγραφές. Οι ρυθμίσεις για ώρα/ημερομηνία/κανάλια/timer rec κλπ είναι θέμα μερικών kilibytes. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί η μπαταρία που κρατάει τα κανάλια δεν κρατάει ώρα/ημερομηνία/timer rec. :mad:

 

Αν λείπεις π.χ. για το Σαββατοκύριακο και έχεις προγραμματισμένες εγγραφές εκπομπών, για 1-2 λεπτά διακοπής ρεύματος χάνεις τα πάντα.

Δε θα είχα απαίτηση να κρατάει η μπαταρία εφόρου ζωής, αλλά τουλάχιστο για ένα τετράωρο θα μπορούσε να κρατάει μια χούφτα ψωρο-kilobytes και όταν ξαναερχόταν το ρεύμα να επαναφορτίζονταν.

Πραγματικά σημαντικό μείον, σε εμποδίζει να χρησιμοποιήσεις αποτελεσματικά τον χρονοδιακόπτη.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...