Jump to content

Επιτραπέζια DVD Recorders με σκληρό δίσκο (HD)


gag
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το LG RH188 με HDMI λέω.

 

Κι εγώ σε αυτό κατέληξα και μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα το αγοράσω. Έχω κατεβάσει και το pdf manual και από τις λειτουργίες που αναφέρει και τον τρόπο που περιγράφει τον προγραμματισμό και τα μενού, αν όλα αυτά συμβαδίζουν και με καλή ποιότητα εικόνας/ήχου, πρόκειται για μία πολύ καλή συσκευή δεδομένου και της κατηγορίας τιμής στην οποία ανήκει.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 304
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε επισκεψη μου σε Κοτσοβολο αποψε κοιταξαμε ενω ειχε διαθεσιμα τα μοντελλα LG 177 (80 GB) και 199 (με 250 GB) το 188H αλλα και το 188 HS ειχε ελλειψη και ηδη το εχουνε παραγγειλει. Δεν θα ξαναρθει το μοντελλο 188 H αλλα το νεο

188 HS απο τα οσα καταλαβα που ρωτησα πωλητη και ψαχναμε στους υπολογιστες.

 

Τιμη το 188H 350 € ενω το 188HS 370 €.

Link to comment
Share on other sites

Προτίμησε το HS, κάνει απευθείας μετατροπή σε divx ότι dvd του βάζε hardware transcoding (αν και πιστεύω ότι είναι καθαρα θέμα Firmware)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Όποιος το έχει ψάξει ας μας πει τι διαφορές έχουν αυτά τα δύο μοντέλα (RH-188H RH και 188HS), γιατί έχω κατεβάσει τα manuals και των δύο, αλλά με μία πρόχειρη σύγκριση, η μόνη διαφορά που βρήκα είναι στο ότι το RH-188HS γράφει και σε φορμά MPEG4 (μόνο στο σκληρό δίσκο από ό,τι είδα)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

 

thx Πανος αλλα και br492

 

Ετσι και αλλιως για το HS καταληγω μιας και το Η δεν νομιζω να το ξαναφερει το συγκεκριμενο μαγαζι - ισως δεν ξαναβγει καινουργια παρτιδα. Σιγουρα ειναι το πιο αναβαθμισμενο μοντελο απο το παλιο με αυτες τις διαφορες που ειπατε.

 

Δυστυχως δεν υπαρχει διαθεσιμο ακομα μονο το 177 και 199 της LG βρηκα και στον Κοτσοβολο και σε Mediamarkt οποτε θα μαι σε standby γιατι ο κοτσοβολος παρηγγειλε 20 κομματια 188 HS ΓΙΑ ΟΛΑ τα καταστηματα απο οτι κοιταζαμε στα κομπιουτερ. (2 συσκευες σε καθε καταστημα)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

 

thx Πανος αλλα και br492

 

Ετσι και αλλιως για το HS καταληγω μιας και το Η δεν νομιζω να το ξαναφερει το συγκεκριμενο μαγαζι - ισως δεν ξαναβγει καινουργια παρτιδα. Σιγουρα ειναι το πιο αναβαθμισμενο μοντελο απο το παλιο με αυτες τις διαφορες που ειπατε.

 

Δυστυχως δεν υπαρχει διαθεσιμο ακομα μονο το 177 και 199 της LG βρηκα και στον Κοτσοβολο και σε Mediamarkt οποτε θα μαι σε standby γιατι ο κοτσοβολος παρηγγειλε 20 κομματια 188 HS ΓΙΑ ΟΛΑ τα καταστηματα απο οτι κοιταζαμε στα κομπιουτερ. (2 συσκευες σε καθε καταστημα)

 

Δεν ξέρω, θα το ψάξω κι εγώ μήπως το κατάστημα που ρώτησα τις προάλλες έχει διαθέσιμο και το RH-188HS.

 

Πάντως να συμπληρώσω ότι ο λόγος που ίσως δεν βρίσκεις ούτε το RH-199H είναι ότι και αυτό σταδιακά θα αντικατασταθεί από το νέο RH-199HS. Στο manual που κατέβασα φαίνεται ότι η καινούργια σειρά περιλαμβάνει εκτός από το RH-188HS, το RH-199HS (με σκληρό δίσκο 250GB) και το RH-200HS (ίδιο με το RH-199HS, αλλά επιπλέον με card reader δύο υποδοχών που διαβάζει Compact Flash, Microdrive, τις περισσότερες MMC, xD-Picture, Secure Digital και τα περισσότερα Memory stick, επιπλέον ο reader είναι συμβατός με συστήματα αρχείων FAT12, FAT16 και FAT32)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις σε διάφορα Ευρωπαικά site της LG,oλα τα μοντέλα δεν κυκλοφορούν σε όλες τις χώρες ή έχουν μικροδιαφορές-Καλό είναι να περιμένεις να δείς τι θα κυκλοφορήσει για Ελλάδα επίσημα όχι από διάφορες εισαγωγές.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις σε διάφορα Ευρωπαικά site της LG,oλα τα μοντέλα δεν κυκλοφορούν σε όλες τις χώρες ή έχουν μικροδιαφορές-Καλό είναι να περιμένεις να δείς τι θα κυκλοφορήσει για Ελλάδα επίσημα όχι από διάφορες εισαγωγές.

 

Τα συγκεκριμένα μοντέλα διασταύρωσα ότι έρχονται στην Ελλάδα, ρίχνοντας μια ματιά και στον Κωτσόβολο. Ο υπάλληλος έψαξε το σύστημα online και όντως τα προαναφερόμενα μοντέλα έχουν έρθει και από την ελληνική αντιπροσωπεία. Άλλωστε το manual που κατέβασα από το ευρωπαϊκό site ήταν διαθέσιμο και στα ελληνικά και στα αγγλικά, και φυσικά κατέβασα την ελληνική έκδοση. Το πιο πιθανό είναι ότι το ελληνικό manual αφορά το μονέλο που έρχεται στην Ελλάδα.

 

Υ.Γ.: Στον Κωτσόβολο στην πόλη μου είχε μόνο το RH-188H, το RH-188HS μόνο κατόπιν παραγγελίας. Η δε τιμή είναι κοινή και για τα δύο στα 376€ μετρητοίς. Λίγο παράξενο αυτό, καθώς το πιο καινούργιο μοντέλο έχει επιπλέον εγγραφή σε MPEG4. :worry:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.: Στον Κωτσόβολο στην πόλη μου είχε μόνο το RH-188H, το RH-188HS μόνο κατόπιν παραγγελίας. Η δε τιμή είναι κοινή και για τα δύο στα 376€ μετρητοίς. Λίγο παράξενο αυτό, καθώς το πιο καινούργιο μοντέλο έχει επιπλέον εγγραφή σε MPEG4. :worry:

 

Πανο καλυτερα παρε το HS αφου εχει ιδια τιμη. Και εγω περιμενω ποτε θα το φερει - παντα το 188 HS αναφερω μιας και το 199HS παει πολυ παραπανω (με 250 GB και 470 ευρω) παρολο που ναι διαθεσιμο αμεσα οπως και το 177H (μονο 80 GB νομιζω 290 ευρω) δεν με καλυπτει απολυτα. Η τιμη ειναι ιδια το αναφερω μιας και ειχα πει 370 στο περιπου τοσο μου χε πει μαλλον 376 ευρω. Πηρα και σημερα τηλ στα κεντρικα τιποτα μονο οτι εχουν παραγγειλει απο τις 14/10, 20 κομματια ολα HS θα ναι απο την LG :)

Link to comment
Share on other sites

Πανο καλυτερα παρε το HS αφου εχει ιδια τιμη. Και εγω περιμενω ποτε θα το φερει - παντα το 188 HS αναφερω μιας και το 199HS παει πολυ παραπανω (με 250 GB και 470 ευρω) παρολο που ναι διαθεσιμο αμεσα οπως και το 177H (μονο 80 GB νομιζω 290 ευρω) δεν με καλυπτει απολυτα. Η τιμη ειναι ιδια το αναφερω μιας και ειχα πει 370 στο περιπου τοσο μου χε πει μαλλον 376 ευρω. Πηρα και σημερα τηλ στα κεντρικα τιποτα μονο οτι εχουν παραγγειλει απο τις 14/10, 20 κομματια ολα HS θα ναι απο την LG :)

 

Κατέληξα στο 188H τελικά. Δεν αξίζει να περιμένω το 188HS καθώς η εγγραφή σε MPEG4 (που είναι η μόνη τους διαφορά) δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει διακαώς.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

O Κωτσόβολος κάνει και δικές του εισαγωγές,προσέχτε το.

 

Εγώ έχω κανονίσει να το πάρω από τοπικό υποκατάστημα άλλης αλυσίδας πολυκαταστημάτων, σε καλύτερη τιμή και διακανονισμό από ό,τι στον Κωτσόβολο. Από βδομάδα που θα το έχω στα χέρια μου, θα σας πω εντυπώσεις.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ κατέληξα και πήρα το 188H τελικά. Δεν αξίζει ούτε και σε μένα να περιμένω το 188HS. Το πήρα 339Ε με δώρο 50 DVD-R απο το Multirama στο The Mall. και απο οτι είδα εχουμε μείνει 2 η 3 κομμάτια.

Να σας πώ και οτι οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλες. Παίζει και divx -xvid με ελληνικούς υπότιτλους! Τα μενού του είναι πολύ ευχρηστα. και το LOST που προγραμμάτησα να μου γράψει γιατι βγήκα εξω, μου το έγραψε!

Τώρα περιμένω να πάρω σε λιγες μέρες και καινούργια τηλεόραση (lcd 27" με HDMI) για να κάνω περισότερες δοκιμές.

My Galaxy S4 Unboxing ->

- My Galaxy S4 review ->

Galaxy Note tablets in School ->

- Samsung UE50HU6900 Unboxing ->
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω κι εγώ το LG RH-188H εδώ και δύο μέρες.

Εντυπώσεις: πολύ καλό όσον αφορά τις λειτουργίες του. Όπως διαπίστωσε και ο tolis9100, τα μενού είναι όντως πολύ εύχρηστα, όλες οι βολικές λειτουργίες λειτουργούν κανονικότατα (Timeshift, TimeSlip, Simultaneous Rec/Play, Fast HDD<->DVD copy κλπ).

 

Ο χρονοδιακόπτης τελικά έχει 16 προγράματα και όχι 7 που λέει το manual (και το pdf που κατεβάζεις από το site της LG, αλλά και το συνοδευόμενο hard copy).

Το κάψιμο σε διακάκια απροβλημάτιστο μέχρι στιγμής (δοκίμασα μόνο DVD-R/RW DVD+R/RW και DVD-RAM. Φαντάζομαι δε θα έχει πρόβλημα κα σε απλά δισκάκια εγγραφής DVD-R/DVD+R και DVD+R DL).

 

Το μόνο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι γενικά με τα format εγγραφής με τα οποία γράφεις σε δισκάκια DVD-/+RW. Τι είναι το format -VR και τι διαφέρει από το format DVD-video. Γιατί δε διαβάζει ο υπολογιστής μου ένα δισκάκι DVD-RW φορμαρισμένο σε DVD-VR mode???? Μία εγγραφή που έχω είτε στο HDD είτε στο DVD δε μπορώ να την περάσω στον υπολογιστή ως αρχείο mpeg2, ώστε να την κάνω edit πιο εύκολα???

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι γενικά με τα format εγγραφής με τα οποία γράφεις σε δισκάκια DVD-/+RW. Τι είναι το format -VR και τι διαφέρει από το format DVD-video. Γιατί δε διαβάζει ο υπολογιστής μου ένα δισκάκι DVD-RW φορμαρισμένο σε DVD-VR mode???? Μία εγγραφή που έχω είτε στο HDD είτε στο DVD δε μπορώ να την περάσω στον υπολογιστή ως αρχείο mpeg2, ώστε να την κάνω edit πιο εύκολα???

Για τα format που λες δεν το εχω ψάξει ακόμα, αλλα για το τελευταίο που λες: Απο το DVD κανουμε copy τα .vob αρχεία στον σκληρό του H/Y και μετα rename σε .mpg (ο πιο γρήγορος τρόπος!) .

Κατι αλλο που παρατήρησα είναι οτι δεν παίζει mpeg2 αρχεία σαν αρχεία σκετα .mpg στο root ενος DVD! Περίεργο!

 

Δεν ξέρω αν διάβασες το post που εγραψα όσον αναφορά τη θύρα HDMI για τα DVD player αλλα και για τα recorder που έχουμε. Για παράδειγμα θέλουμε να δούμε ενα βιντεο HD 720p και εχουμε τηλεοραση HD LCD συνδεδεμένη με HDMI,τελικά μπορούμε? απο ταινίες είπαμε δεν υπάρχουν και δεν γίνετε να παίξει τεχνολογικά! αλλα πές οτι κατεβάζουμε ένα HD βιντεάκι(trailer ταινίας) απο το ίντερνετ(divx/xvid) το γράφουμε σε ενα dvd-rw και το βάζουμε στο μηχάνημα να το απολάυσουμε σε πλήρης ανάλυση! Ε ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ!!! νομίζω οτι υπάρχει περιορισμός σε όλους τους player/recorders στην ανάλυση των divx αρχείων στα 720x576! (Μας έχουνε "κλείσει" απο παντού)

Αν ισχύει αυτό τοτε δεν υπάρχει νόημα να πάρουμε το HDMI καλώδιο!(40~50E)

Βέβαια υπάρχει μια ελπίδα στο θέμα του περιορισμού της ανάλυσης: firmware update του player/recorder!

Ξέρει κανένας περισσότερες πληροφορίες πάνω σε αυτό το θέμα?

My Galaxy S4 Unboxing ->

- My Galaxy S4 review ->

Galaxy Note tablets in School ->

- Samsung UE50HU6900 Unboxing ->
Link to comment
Share on other sites

:cry: θα ρωτησωκατι που ισως ακουστει ηλιθιο...

Υπαρχει τροπος να συνδεσω το DVD RECORDER-HD με τον H/Y και να χειριζομαι τα αρχεια του σκληρου η να τα μεταφερω στον υπολογιστη μου χωρις να "καιω" δισκακια ;;;;

Και δευτερον (μαλλον σχετικο με το πρωτο): ξερει κανεις τα Kiss;

ειναι δυσκολα στον χειρισμο;

Link to comment
Share on other sites

:cry: θα ρωτησωκατι που ισως ακουστει ηλιθιο...

Υπαρχει τροπος να συνδεσω το DVD RECORDER-HD με τον H/Y και να χειριζομαι τα αρχεια του σκληρου η να τα μεταφερω στον υπολογιστη μου χωρις να "καιω" δισκακια ;;;;

Και δευτερον (μαλλον σχετικο με το πρωτο): ξερει κανεις τα Kiss;

ειναι δυσκολα στον χειρισμο;

 

Κάτι έχει πάρει το αυτί μου για τα μηχανήματα Kiss, αλλά δεν ξέρω κάτι παραπάνω.

Για να μεταφέρεις εγγραφές από το DVD recorder χωρίς να καις δισκάκια, η μόνη λύση είναι να βάλεις μια καλή κάρτα σύλληψης αναλογικού βίντεο στο PC και να συνδέσεις τις αναλογικές εξόδους του recorder στις αναλογικές εισόδους της κάρτας του PC. Αυτή η λύση όμως και χρονοβόρα είναι, καθώς κάθε εγγραφή θα πρέπει να περαστεί realtime στο PC, αλλά και χάνεις σε ποιότητα καθώς γίνεται δύο φορές μετατροπή του σήματος (μία ψηφιακή σε αναλογική στην έξοδο του recorder και άλλη μία αναλογική σε ψηφιακή στην είσοδο του PC.)

 

 

Edit:

Για τα format που λες δεν το εχω ψάξει ακόμα, αλλα για το τελευταίο που λες: Απο το DVD κανουμε copy τα .vob αρχεία στον σκληρό του H/Y και μετα rename σε .mpg (ο πιο γρήγορος τρόπος!) .

 

 

Σίγουρα δουλεύει αυτό??? Το δοκίμασα με ένα DVD που έγραψα με το RH188H (finalized δισκάκι DVD-RW σε λειτουργία video, δηλαδή με αρχεία .ifo και .vob). Δεν ξέρω τι παίζει, προσπάθησα με δύο τρόπους να περάσω το περιεχόμενο του DVD στο PC μου.

 

Ο ένας τρόπος ήταν απλό copy του DVD στο δίσκο PC και rename των .vob αρχείων σε .mpg.

Ο άλλος ήταν converting των αρχείων vob με τον total video converter, αφού τα είχα κάνει decrypt (με την υποψία μπας και δημιουργεί κλειδωμένα δισκάκια).

Και στις δύο περιπτώσεις τζίφος. Το μόνο αρχείο που κάνει σωστό convert είναι το αρχείο του DVD μενού, που είναι κάποια KB. Τα υπόλοιπα τα δημιουργεί κανονικά, αλλά μόλις πάω να παίξω τα αρχεία .mpg σε κάποιο πρόγραμμα media player (winamp κλπ), παίζει μόνο τα 1-2 δευτερόλεπτα και μετά παγώνει σε ένα καρέ, χωρίς να σταματάει η ταινία. Δηλαδή συνεχίζει να παίζει ένα αρχείο στο οποίο έχει γράψει ένα σταθερό καρέ, από το 2ο-3ο δευτερόλεπτο, μέχρι το τέλος. Μου φαίνεται ότι το μηχάνημα δημιουργεί "κλειδωμένα" δισκάκια, που δε μπορείς να τα περάσεις σε PC για επεξεργασία... :cry:. ελπίζω μόνο να κάνω λάθος και να φταίει το συγκεκριμένο δισκάκι...

Θα δοκιμάσω να "περάσω" εγγραφές μέσω απλού εγγράψιμου δισκου (DVD-R/+R) και μέσω δίσκου DVD-RAM να δω τι παίζει...

 

Μήπως φταίει το γεγονός ότι το συγκεκριμένο επανεγγράψιμο δισκάκι που χρησιμοποίησα, το χρησιμοποιώ εδώ και 2-3 μέρες και κάνω σ'αυτό αρκετές εγγραφές/φορμαρίσματα???

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

θα κάνω και εγω δοκιμες τωρα το σαββατοκυριακο για να δούμε τι παίζει.

Εσένα panosz75 το HD video δεν σε απασχολεί?

My Galaxy S4 Unboxing ->

- My Galaxy S4 review ->

Galaxy Note tablets in School ->

- Samsung UE50HU6900 Unboxing ->
Link to comment
Share on other sites

θα κάνω και εγω δοκιμες τωρα το σαββατοκυριακο για να δούμε τι παίζει.

Εσένα panosz75 το HD video δεν σε απασχολεί?

 

Προς το παρόν το HD video δε με απασχολεί.

 

Πάντως όσον αφορά το πρόβλημα που είχα χθες με το δισκάκι DVD-RW μάλλον ήταν πρόβλημα με το συγκεκριμένο δισκάκι. Σήμερα έκανα το ίδιο με ένα finalized δισκάκι DVD-R και με ένα δισκάκι DVD-RAM. Όσα αρχεία .vob είχε το DVD-R καθώς και το αρχείο .VRO του DVD-RAM, με rename σε .mpg παίζουν κανονικά και μπορώ να τα εισάγω σε πρόγραμμα επεξεργασίας video. :)

 

Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω είναι αυτό που αναφέρει στο manual. Λέει ότι οι εγγραφές στον HDD οργανώνονται σε κατηγορίες που μπορείς να τις ονομάσεις και να τις χρησιμοποιήσεις όπως θέλεις. Αυτό που μπόρεσα να δω είναι όταν κάνεις μετονομασία μίας γραμμένης εκπομπής, στο αριστερό μέρος της οθόνης έχει όντως δέκα κατηγορίες, οι οποίες όμως είναι fixed και δεν έχω βρει τρόπο να τις κάνω rename. Τελικά αυτά είναι φάκελοι ή όχι??? Τις εγγραφές video δε μπορείς να τις οργανώσεις σε φακέλους όπως τις φωτογραφίες και τα αρχεία ήχου???

 

Πάνω στη συσκευή έχει κολλημένο ένα διαφημιστικό χαρτόνι στο οποίο αναφέρει "Digital AV data stored into the HDD can be easily rearranged into folders...". Με τη φράση "Digital AV data" δεν εννοεί το ψηφιακό βίντεο??? Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί...:blink: Αν μπορείς, ψάξτο και αν βρεις άκρη ενημέρωσέ με.

 

 

Edit:

Πειραματιζόμενος με το recorder και το PC μου, ανακάλυψα κάτι αρκετά σημαντικό που χρήζει προσοχής. Ό,τι επανεγγράψιμο δισκάκι φορμάρεις στο PC (ή σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή), το RH-188H δε μπορεί να το φορμάρει και επομένως δε μπορεί να το χρησιμοποιήσει ως μέσο εγγραφής. Αυτό το λέει στο manual (σελ. 5), με τη διαφορά ότι αναφέρεται μόνο σε DVD-RW/+RW. εγώ δυστυχώς ανακάλυψα ότι αυτό ισχύει και για τα DVD-RAM. Φορμάρισα στο PC τη μία πλευρά ένος double-sided 9.4GB DVD-RAM που αγόρασα. το αποτέλεσμα: το βλέπει σαν DATA και δε μπορεί ούτε να γράψει επάνω ούτε να το φορμάρει. Αν προσπαθήσεις να ξεγελάσεις το μηχάνημα, γράφοντας στο DVD-RAM αρχεία .vob, .ifo κλπ, μετατρέποντάς το δηλαδή σε DVD-video, δεν το βλέπει και κολλάει στην ανάγνωση, οπότε πρέπει να κλείσεις τη συσκευή με το power.

Επομένως: δισκάκια για εγγραφή στο recorder πρέπει να χρησιοποιούνται από το PC μόνο για ανάγνωση.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

για panosz75

 

Επειδη μαλλον ειναι σαν το δικο μου (που τωρα πια ταπαιξε τελειως και τα "καιει" στο finalize -ασχετο- ) αυτες οι κατηγοριες δεν ειναι φακελοι αλλα ετικεττες και χρησιμευουν μονο στην ταξινομηση. Δεν μπορεις να κανεις rename στις ετικετες απλα μπορεις να αποφασισεις πως θα τις χρησιμοποιησεις ανεξαρτητα απο την ονομασια τους και σου συνιστω να το τηρησεις για να τα βρισκεις οταν θα φτασεις τα 255 κλιπ που μαλλον ειναι το οριο σου οπως και στο δικο μου (παρολο που δεν αναφερεται πουθενα και ανεξαρτητα απο τον ελευθερο χωρο). Φακελοι με την εννοια που τους ξερεις στο pc δεν υπαρχουν.

 

Εγω ακομα δεν αποφασισα τι θα παρω αλλα σιγουρα οχι LG (μια και την πατησα την πρωτη φορα τουλαχιστον να δοκιμασω κατι αλλο).

Και κατι ακομα : αντιμετωπιστε τα σαν αναλωσιμα (διαρκεια ζωης 2 χρονια οσο και η εγγυηση) και μην κρατατε σημαντικα αρχεια στον σκληρο ουτε σε "ανοιχτα" (χωρις finalize) δισκακια γιατι εγω τωρα εχω βρεθει με απειρα αρχεια τετοια και δεν ξερω πως να τα σωσω.

Link to comment
Share on other sites

για panosz75

 

Επειδη μαλλον ειναι σαν το δικο μου (που τωρα πια ταπαιξε τελειως και τα "καιει" στο finalize -ασχετο- ) αυτες οι κατηγοριες δεν ειναι φακελοι αλλα ετικεττες και χρησιμευουν μονο στην ταξινομηση. Δεν μπορεις να κανεις rename στις ετικετες απλα μπορεις να αποφασισεις πως θα τις χρησιμοποιησεις ανεξαρτητα απο την ονομασια τους και σου συνιστω να το τηρησεις για να τα βρισκεις οταν θα φτασεις τα 255 κλιπ που μαλλον ειναι το οριο σου οπως και στο δικο μου (παρολο που δεν αναφερεται πουθενα και ανεξαρτητα απο τον ελευθερο χωρο). Φακελοι με την εννοια που τους ξερεις στο pc δεν υπαρχουν.

 

Εγω ακομα δεν αποφασισα τι θα παρω αλλα σιγουρα οχι LG (μια και την πατησα την πρωτη φορα τουλαχιστον να δοκιμασω κατι αλλο).

Και κατι ακομα : αντιμετωπιστε τα σαν αναλωσιμα (διαρκεια ζωης 2 χρονια οσο και η εγγυηση) και μην κρατατε σημαντικα αρχεια στον σκληρο ουτε σε "ανοιχτα" (χωρις finalize) δισκακια γιατι εγω τωρα εχω βρεθει με απειρα αρχεια τετοια και δεν ξερω πως να τα σωσω.

 

Εγώ δεν πρόκειται να κρατάω σημαντικά αρχεία στο recorder, έτσι κι αλλιώς εγγραφές από την τηλεόραση κάνω, αν είναι κάτι για προσωρινά το σβήνω, αν είναι για μόνιμα, το γράφω σε DVD-R. Πάντως πιστεύω ότι το τμήμα αυτών των συσκευών που πρέπει να είναι το πιο ευαίσθητο είναι το DVD writer, ιδίως αν κάνεις πολλές εγγραφές καθημερινά.

 

Τι πρόλημα είχες με το προηγούμενο recorder σου και δεν θα ξαναπάρεις LG??? Εγώ προς το παρόν με το RH-188H είμαι ευχαριστημένος.

Aν όντως δεν καταλήξεις σε LG , κοίτα κάτι σε Sony ή Panasonic. Ιδίως τα DMR-EH65/EH55 της Panasonic είναι υπερπλήρη σε δυνατότητες, αν και σχετικά πιο ακριβά. Τα Sony, ξέρωντας και μιλώντας μόνο για τα μεσσαία μοντέλα (RDR-HX520/720/920 κλπ), έχουν ελλείψεις σε δυνατότητες που θα έπρεπε να έχουν οπωσδήποτε (όπως HDMI).

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μ'ενδιαφέρει περισσότερο η ποιότητα εγγραφής και επεξεργασίας,με τα υπάρχουσα δεδομένα στην Ελλάδα,που δεν αναμένονται ν'αλλάξουν σύντομα-Παρόλα αυτά τo νέο Sony RDR-HX820 με HDMI (και σε κάποιο φυλλάδιο στην έκθεση ηλεκτρονικών είδα ότι παίζει και DVD-RAM,αλλά δεν αναφέρεται)-Υπόψη οι τιμές ενόψη γιορτών θα πέσουν λίγο λόγω ανταγωνισμού όπως κάθε χρόνο.

 

 

http://www.stereopark.gr/SONY/DVD_VIDEO/DVD/RDR-HX820.htm

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μ'ενδιαφέρει περισσότερο η ποιότητα εγγραφής και επεξεργασίας,με τα υπάρχουσα δεδομένα στην Ελλάδα,που δεν αναμένονται ν'αλλάξουν σύντομα-Παρόλα αυτά τo νέο Sony RDR-HX820 με HDMI (και σε κάποιο φυλλάδιο στην έκθεση ηλεκτρονικών είδα ότι παίζει και DVD-RAM,αλλά δεν αναφέρεται)-Υπόψη οι τιμές ενόψη γιορτών θα πέσουν λίγο λόγω ανταγωνισμού όπως κάθε χρόνο.

 

 

http://www.stereopark.gr/SONY/DVD_VIDEO/DVD/RDR-HX820.htm

 

Σύμφωνα με αυτό (Sony Europe support site):

http://support.sony-europe.com/HAV/Compatibility/Compatibility.asp?l=en&sc=RDRH&m=RDR-HX820

το RDR-HX820 δεν παίζει ούτε γράφει σε DVD-RAM.

Είναι αναμφισβήτητα πολύ καλό μηχάνημα, όπως και όλα τα μηχανήματα της ίδιας εταιρίας άλλωστε. Απλώς παρέθεσα το link για την αλήθεια των πραγμάτων :)

 

Υ..Γ.: Μπροστά σε ελλείψεις άλλων μηχανημάτων, το DVD-RAM δεν είναι τίποτα. π.χ. πρόσεξα ότι ορισμένα DVD recorders της JVC (ίσως και όλα αλλά δεν το ξέρω σίγουρα), που παλιά έφτιαχνε πολύ καλά VHS video recorders, δεν είναι καθόλου συμβατά με δισκάκια (+), δηλαδή DVD+R, DVD+RW, καθώς και DVD+R (DL), που είναι πολύ σοβαρό. Ίσως σαν εταιρία δεν είναι σε καλή φόρμα πια :p

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πρόκειται να κρατάω σημαντικά αρχεία στο recorder, έτσι κι αλλιώς εγγραφές από την τηλεόραση κάνω, αν είναι κάτι για προσωρινά το σβήνω, αν είναι για μόνιμα, το γράφω σε DVD-R. Πάντως πιστεύω ότι το τμήμα αυτών των συσκευών που πρέπει να είναι το πιο ευαίσθητο είναι το DVD writer, ιδίως αν κάνεις πολλές εγγραφές καθημερινά.

 

Τι πρόλημα είχες με το προηγούμενο recorder σου και δεν θα ξαναπάρεις LG??? QUOTE]

 

κι εγω δεν ειχα σκοπο να κρατάω σημαντικά αρχεία μεχρι που αποφασισα να ψηφιοποιησω τις VHS μου (ξερεις προσωπικα βιντεο οικογενειακα και τετοια).

και χαλασε πριν προλαβω να τα μεταφερω σε DVD-R.

λοιπον τι προβλημα ειχα.... απο που να αρχισω...

Στην αρχη αρχισε να γραφει ασυγχρονα. Tο πηγα στο service λυθηκε για λιγο, μετα ξαναρχισε. Τελος παντων βρηκα ενα τρυκ και το ξεπερασα.(το γραφω στην σελ.1 του θεματος)

Μετα αρχισε να γραφει περιεργα (με διακοπες, κολληματα κλπ). Το ξαναπηγα στο service λυθηκε για λιγο, μετα ξαναρχισε....

Μετα αρχισε να μην αναγνωριζει τα δισκακια που εγραφε (τα μη ολοκληρωμενα). Εγραφα το ιδιο αρχειο 2 και 3 φορες και αναγκαζομουν να "κλεινω" δισκακια με 10 και 20 λεπτα εγγραφης για να τα σιγουρεψω.

Το ξαναπηγα στο service... ομολογω οτι ηταν ευγενεστατοι και εξυπερετικοτατοι....

Μετα αρχισε να καταναλωνει ολοκληρο δικακι για αρχεια ανεξαρτητα απο το μεγεθος τους. Δηλαδη εγραφες ενα αρχειο ενος λεπτου και σου εβγαζε υπολοιπο χρονο 0 (δεν χωραγε τιποτε αλλο).

Το ξαναπηγα στο service... Μου ειπαν οτι φταινε τα δισκακια και οτι επρεπε να χρησιμοποιω μονο Verbatim. Ετσι εμπλουτισα την συλλογη μου απο κατεστραμμενα δισκακια με πολλα -πολλα κατεστραμενα Verbatim.

Μετα αρχισε να μην δεχεται ουτε αυτα...

Το ξαναπηγα στο service... κολλητοι γιναμε...

Εκτος απο ολα αυτα αργουσε να παρει μπροστα κολλουσε κλπ...

Με το που εληξε η εγγυηση χαλασε εντελως το drive και ησυχασα... Δεν το ξαναπηγα στο service και ουτε θα το παω...

(τι διαολο προγραμμα εχουν ολα να χαλανε ακριβως στα 2 χρονια;; και ενας εκτυπωτης epson που ειχα χαλασε ακριβως στα 2 χρονια και 1 μερα στα καλα καθουμενα).

Αυτα... Ελπιζω το δικο σου που ειναι επομενο μοντελλο να μην εχει προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...