Jump to content

Επιτραπέζια DVD Recorders με σκληρό δίσκο (HD)


gag
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κι εγω δεν ειχα σκοπο να κρατάω σημαντικά αρχεία μεχρι που αποφασισα να ψηφιοποιησω τις VHS μου (ξερεις προσωπικα βιντεο οικογενειακα και τετοια).

και χαλασε πριν προλαβω να τα μεταφερω σε DVD-R.

λοιπον τι προβλημα ειχα.... απο που να αρχισω...

Στην αρχη αρχισε να γραφει ασυγχρονα. Tο πηγα στο service λυθηκε για λιγο, μετα ξαναρχισε. Τελος παντων βρηκα ενα τρυκ και το ξεπερασα.(το γραφω στην σελ.1 του θεματος)

Μετα αρχισε να γραφει περιεργα (με διακοπες, κολληματα κλπ). Το ξαναπηγα στο service λυθηκε για λιγο, μετα ξαναρχισε....

Μετα αρχισε να μην αναγνωριζει τα δισκακια που εγραφε (τα μη ολοκληρωμενα). Εγραφα το ιδιο αρχειο 2 και 3 φορες και αναγκαζομουν να "κλεινω" δισκακια με 10 και 20 λεπτα εγγραφης για να τα σιγουρεψω.

Το ξαναπηγα στο service... ομολογω οτι ηταν ευγενεστατοι και εξυπερετικοτατοι....

Μετα αρχισε να καταναλωνει ολοκληρο δικακι για αρχεια ανεξαρτητα απο το μεγεθος τους. Δηλαδη εγραφες ενα αρχειο ενος λεπτου και σου εβγαζε υπολοιπο χρονο 0 (δεν χωραγε τιποτε αλλο).

Το ξαναπηγα στο service... Μου ειπαν οτι φταινε τα δισκακια και οτι επρεπε να χρησιμοποιω μονο Verbatim. Ετσι εμπλουτισα την συλλογη μου απο κατεστραμμενα δισκακια με πολλα -πολλα κατεστραμενα Verbatim.

Μετα αρχισε να μην δεχεται ουτε αυτα...

Το ξαναπηγα στο service... κολλητοι γιναμε...

Εκτος απο ολα αυτα αργουσε να παρει μπροστα κολλουσε κλπ...

Με το που εληξε η εγγυηση χαλασε εντελως το drive και ησυχασα... Δεν το ξαναπηγα στο service και ουτε θα το παω...

(τι διαολο προγραμμα εχουν ολα να χαλανε ακριβως στα 2 χρονια;; και ενας εκτυπωτης epson που ειχα χαλασε ακριβως στα 2 χρονια και 1 μερα στα καλα καθουμενα).

Αυτα... Ελπιζω το δικο σου που ειναι επομενο μοντελλο να μην εχει προβλημα...

 

Τι να σου πω, εύχομαι το καινούργιο μηχάνημα που θα διαλέξεις να μην έχει πρόβλημα. Εγώ με το LG μέχρι τώρα δεν έχω πρόβλημα. Βέβαια μόλις που κλείνω βδομάδα που το αγόρασα, οπότε θα δείξει.

Εγώ πάντως αν ήμουν στη θέση σου και είχα τη διάθεση να ξοδέψω αρκετά λεφτά, θα έπαιρνα το Panasonic DMR-EH65 που κατά τη γνώμη μου είναι από τα πληρέστερα μηχανήματα της αγοράς. Τι να πω, περί ορέξεως... :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 304
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To Panasonic είναι θεωρητικά πλήρες σε χαρακτηριστικά,αλλά δεν είναι εύκολο στις λειτουργίες του όπως τα Sony και Pioneer (πχ format 16/9 πρέπει να περνούν μέσω δίσκου για να τα μεταφέρεις μετά σε δισκάκι και δεν γίνεται αυτόματα ανάλογα το σήμα)
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγω έχω προβλήματα με το LG μου πιθανον gag έχεις παλιό μοντέλο. panosz75 έκανα και εγώ τις δοκιμές μου και οπως διαπίστωσες και εσύ δεν είναι κλειδωμένα τα DVDs που γράφει. Εγώ έγραψα σε ενα DVD+R το έκανα finalised, το πέρασα στο pc και δουλεύει και το "copy,rename σε .mpg" αλλα και το "import στο VirtualDubMod".

για να μην σε ενδιαφέρει το HD video μάλλον δεν έχεις HD LCD τηλεόραση, έτσι δεν είναι?

Αυτό που έγραψα για την ανάλυση των divx αρχείων το διάβασες στο manual? Θέλω να κάνω και μια δοκιμή (Δηλαδή να κατεβάσω/δημιουργήσω ένα αρχείο divx 1280x720 και να δώ αν παίζει σε πλήρη ανάλυση) αλλα για να το κάνω αυτό πρέπει μάλλον πρώτα να πάρω το περιβόητο καλώδιο HDMI !!!!!!

Το θέμα είναι μήπως τελικά δεν αξίζει να το πάρω αν δεν τρέχουν τα HD βίντεο και είναι καλύτερα να πάρω το καλώδιο DVI to HDMI και να το συνδέσω απο την κάρτα γραφικών στο PC που σίγουρα θα έχω την έξοδο σε πλήρη ανάλυση! ???

My Galaxy S4 Unboxing ->

- My Galaxy S4 review ->

Galaxy Note tablets in School ->

- Samsung UE50HU6900 Unboxing ->
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγω έχω προβλήματα με το LG μου πιθανον gag έχεις παλιό μοντέλο. panosz75 έκανα και εγώ τις δοκιμές μου και οπως διαπίστωσες και εσύ δεν είναι κλειδωμένα τα DVDs που γράφει. Εγώ έγραψα σε ενα DVD+R το έκανα finalised, το πέρασα στο pc και δουλεύει και το "copy,rename σε .mpg" αλλα και το "import στο VirtualDubMod".

για να μην σε ενδιαφέρει το HD video μάλλον δεν έχεις HD LCD τηλεόραση, έτσι δεν είναι?

Αυτό που έγραψα για την ανάλυση των divx αρχείων το διάβασες στο manual? Θέλω να κάνω και μια δοκιμή (Δηλαδή να κατεβάσω/δημιουργήσω ένα αρχείο divx 1280x720 και να δώ αν παίζει σε πλήρη ανάλυση) αλλα για να το κάνω αυτό πρέπει μάλλον πρώτα να πάρω το περιβόητο καλώδιο HDMI !!!!!!

Το θέμα είναι μήπως τελικά δεν αξίζει να το πάρω αν δεν τρέχουν τα HD βίντεο και είναι καλύτερα να πάρω το καλώδιο DVI to HDMI και να το συνδέσω απο την κάρτα γραφικών στο PC που σίγουρα θα έχω την έξοδο σε πλήρη ανάλυση! ???

 

Το πρόβλημα με τα δισκάκια που αντιμετώπισα το έλυσα τελικά. Σε όσα δισκάκια είχα πρόβλημα (δύο DVD-RW, ένα DVD+RW και ένα DVD-RAM, αρχικά τα έβλεπε σαν DATA και δε μπορούσε να τα φορμάρει επειδή τα είχα χρησιμοποιήσει στο PC μου), πήρα ένα ολιγόλεπτο αρχείο .mpg που είχα στο PC, το μετέτρεψα σε divx (.avi) και το πέρασα σε όλα τα προβληματικά δισκάκια. Τα ¨"έκλεισα" και τα έδωσα στο LG να τα διαβάσει. Στην αρχή τα έβλεπε πάλι σαν data, αλλά με τη δεύτερη φορά (open και ξανά close το tray του DVD) τα είδε σαν δισκάκια άγνωστου φορμά, οπότε έβγαλε το πολυαναμενόμενο prompt για φορμάρισμα. Έκτοτε δεν έχω κανένα πρόβλημα, απλώς όσα δισκάκια έχω για εγγραφές με το recorder τα χρησιμοποιώ ως read-only στο PC, για μεταφορά ταινιών κλπ.

 

Όσο για το HD video, ναι έχεις δίκιο, δεν έχω ακόμα HD TV. Πολύ σύντομα όμως θα προσανατολιστώ κι εκεί. Απλά θέλει ψάξιμο.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγω έχω προβλήματα με το LG μου πιθανον gag έχεις παλιό μοντέλο. ?

 

και βεβαια ειναι παλιο αφου σας ειπα εληξε η εγγυηση (το εχω ηδη 2 χρονια)

Μπορει τα σημερινα να ειναι πολυ πιο σταθερα...

ριξτε μια ματια και σ'αυτο το θεμα μηπως εχετε καμμια λυση να μου προτεινετε... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1620194&posted=1#post1620194

και μια και εχετε LG και οι δυο σας αν μπορειτε καντε μου μια χαρη: προσπαθηστε να κανετε finalize "ανοιχτο" δισκακι στο PC σας μηπως βρειτε τροπο...

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους το πηρα και εγω παιδια το LG 188 HS οπου αξιωθηκαν και το εφεραν χτες. Αυτοκολλητο στο πλαι κατασκευης September 2006. Πρωτες εντυπωσεις ευκολο μενου, ευελιξια στις επιλογες options και αρκετα καλη επιλογη. Ρωτησα και αλλους για το service (αχρειαστο να ναι) και μου ειπανε επισης πολυ καλα λογια.

 

Το μονο που με ενοχλει σαν πρωτη ματια ειναι οτι κατα την εναλλαγη απο HDD <--> DVD και αντιστροφα δεν υπαρχει καποιο λαμπακι ενδειξη στο μηχανημα. Αυτο στο παλιο μου Pioneer το ειχα εβγαινε μπλε φωτακι οταν επελεγε κανεις το HDD. Μικρο λεπτομερια πιστευω ειναι θεμα συνηθειας ολα. Επισης το DISPLAY Screen δεξια ειναι λιγακι μικρο αλλα οκ συνηθιζεται και αυτο. Πολυ καλη ποιοτητα εικονας αλλα και ηχου.

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ καλό μηχάνημα. Πολύ καλή ποιότητα εικόνας και ήχου, εκτός από ένα-δύο αδύναμα σημεία. Για παράδειγμα, αν γράφεις μία δίωρη εκπομπή και κοπεί το ρεύμα ακόμα και 1-2 λεπτά πριν κλείσει η εγγραφή, τη χάνεις όλη. Ακόμα, αν η συσκευή μείνει εκτός ρεύματος έστω για 1-2 λεπτά, χάνεις την ώρα/ημερομηνία και όλα τα προγράμματα χρονοδιακόπτη.

 

Πάντως το manual έχει λάθος ως προς την ταυτόχρονη εγγραφή & αναπαραγωγή. Ενώ λέει ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να γράφεις κάτι στο DVD και να παίζεις κάτι από το HDD και το αντίστροφο, ανακάλυψα ότι μπορείς να παίζεις και να γράφεις στο σκληρό δίσκο ταυτόχρονα. .Όταν έχεις αρχίσει την εγγραφή, αρκεί να πατήσεις το πλήκτρο MENU/LIST και σου εμφανίζει όλες τις εγγραφές που έχεις αποθηκευμένες. Μπορείς να δεις όποια θες, απλώς σου περιορίζει κάποιες λειτουργίες, όπως μετονομασία αρχείων, μοντάζ κλπ.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα, αν η συσκευή μείνει εκτός ρεύματος έστω για 1-2 λεπτά, χάνεις την ώρα/ημερομηνία και όλα τα προγράμματα χρονοδιακόπτη.

 

Πάντως το manual έχει λάθος ως προς την ταυτόχρονη εγγραφή & αναπαραγωγή. Ενώ λέει ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να γράφεις κάτι στο DVD και να παίζεις κάτι από το HDD και το αντίστροφο, ανακάλυψα ότι μπορείς να παίζεις και να γράφεις στο σκληρό δίσκο ταυτόχρονα. .Όταν έχεις αρχίσει την εγγραφή, αρκεί να πατήσεις το πλήκτρο MENU/LIST και σου εμφανίζει όλες τις εγγραφές που έχεις αποθηκευμένες. Μπορείς να δεις όποια θες, απλώς σου περιορίζει κάποιες λειτουργίες, όπως μετονομασία αρχείων, μοντάζ κλπ.

 

Ναι κατι που στο pioneer δεν το ειχα. Και μια εβδομαδα εκτος ρευματος η ωρα και ημερομηνια υπηρχαν.

 

Ναι αυτο ειναι γνωστο για ταυτοχρονη εγγραφη και αναπαραγωγη στο HDD.

Δεν μπορεις να γραφεις στο HDD και να θες να δεις DVD σωστα η εκανα κατι λαθος ? (2 μερες ολες και ολες το εχω 188 HS)

 

Αλλο μειονεκτημα που ισως εχει αναφερθει αν και δεν με πολυενοχλει πλεον ειναι οτι αν θελω να γραψω ενα DVD πρεπει να περιμενω να παιξει ολοκληρη η ταινια !! Κατι που και εδω στο Pioneer δεν το ειχα αφου εκανα συνολικα 12-14 λεπτα και το μετεφερε στο HDD. Πλεον δεν με πειραζει αφου τα DVD τα γραφω απο το PC. Για την μετατροπη VHS το πηρα και φυσικα και απο τηλεοραση. DVD αν ειναι θα τα γραφω απο το PC ακομη και τοτε που χρησιμοποιουσα το Pioneer λιγα ειχα γραψει απο το επιτραπεζιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να γραφεις στο HDD και να θες να δεις DVD σωστα η εκανα κατι λαθος ? (2 μερες ολες και ολες το εχω 188 HS)

 

Όχι, απλά είπα ότι το manual αναφέρει ότι μπορείς να γράφεις σε DVD ενώ παίζεις κάτι από το σκληρό δίσκο ή να γράφεις κάτι στο σκληρό δίσκο ενώ παίζεις μία ταινία από το DVD. Αυτό που ανακάλυψα είναι ότι μπορείς να γράφεις και να παίζεις ταυτόχρονα στο σκληρό δίσκο, κάτι που το manual υποστηρίζει ότι δε γίνεται.

 

Αλλο μειονεκτημα που ισως εχει αναφερθει αν και δεν με πολυενοχλει πλεον ειναι οτι αν θελω να γραψω ενα DVD πρεπει να περιμενω να παιξει ολοκληρη η ταινια !!

 

Μπορείς να γράψεις την ταινία σε γρήγορη ταχύτητα, αρκεί να μην την έχεις κάνει μοντάζ, δηλαδή να έχεις κόψει διαφημίσεις κλπ. (βλέπε σελίδα 51 στο manual εκεί που λέει "Σημειώσεις"). Διάλεξε HDD ή DVD, πήγαινε σε όποια εγγραφή θέλεις, πατώντας MENU/LIST, μετά επιλέγεις "Μίξη" και στο παράθυρο διαλόγου που θα βγει, στην επιλογή "Λειτ. Εγγρ." ή "Rec Mode" επιλέγεις την επιλογή "Fast". Για ένα πρόγραμμα περίπου 1 ώρας σε ποιότητα LP έχω μετρήσει ότι κάνει συνήθως κανένα 10λεπτο για αντιγραφή.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Όχι, απλά είπα ότι το manual αναφέρει ότι μπορείς να γράφεις σε DVD ενώ παίζεις κάτι από το σκληρό δίσκο ή να γράφεις κάτι στο σκληρό δίσκο ενώ παίζεις μία ταινία από το DVD. Αυτό που ανακάλυψα είναι ότι μπορείς να γράφεις και να παίζεις ταυτόχρονα στο σκληρό δίσκο, κάτι που το manual υποστηρίζει ότι δε γίνεται.

 

 

 

Μπορείς να γράψεις την ταινία σε γρήγορη ταχύτητα, αρκεί να μην την έχεις κάνει μοντάζ, δηλαδή να έχεις κόψει διαφημίσεις κλπ. (βλέπε σελίδα 51 στο manual εκεί που λέει "Σημειώσεις"). Διάλεξε HDD ή DVD, πήγαινε σε όποια εγγραφή θέλεις, πατώντας MENU/LIST, μετά επιλέγεις "Μίξη" και στο παράθυρο διαλόγου που θα βγει, στην επιλογή "Λειτ. Εγγρ." ή "Rec Mode" επιλέγεις την επιλογή "Fast". Για ένα πρόγραμμα περίπου 1 ώρας σε ποιότητα LP έχω μετρήσει ότι κάνει συνήθως κανένα 10λεπτο για αντιγραφή.

 

 

Σ' Ευχαριστω για τις κατευθυνσεις φιλε Πανο :P

 

Βλεπεις το εχω 3 μερες αλλα ο χρονος ειναι πολυ περιορισμενος και θα τα μαθω σιγα σιγα. Οταν εγγραφα παντως κατι στο HDD δεν μπορουσα να βαλω DVD να δω. Ισως καποια κινηση εκανα λαθος αφου το μενου ειναι πολυ διαφορετικο απο το pioneer εχει και ελληνικά μαλιστα (κατι πολυ θετικο αν και τα αγγλικα με ειχανε βολεψει επισης) αλλα σιγουρα το manual πρεπει να το ξεσκονισω στο διαβασμα για να εκμεταλλευτω πληρως το νεο 188 HS ;)

 

 

Ναι Πανο αυτο που ειπες το καταφερα. Εγγραγα κατι στο HDD και πατησα το Μενου και μπορουσα να δω οποιο κομματι του HDD αλλα δεν καταφερα να βαλω DVD ταυτοχρονα κατα την εγγραφη του HDD.

 

Fast Copy εχει σιγουρα απο HDD --> DVD !!

 

Απο DVD (finalized εννοειται) --> HDD δεν ξερω αν εχει Fast Copy ??

 

Παντως υποστηριζει ολα τα φορματ (Multi-format) κατι που το γραφει και στο κουτι του (αυτοκολλητο κατασκευης September 2006)

Link to comment
Share on other sites

Σ' Ευχαριστω για τις κατευθυνσεις φιλε Πανο :P

 

Βλεπεις το εχω 3 μερες αλλα ο χρονος ειναι πολυ περιορισμενος και θα τα μαθω σιγα σιγα. Οταν εγγραφα παντως κατι στο HDD δεν μπορουσα να βαλω DVD να δω. Ισως καποια κινηση εκανα λαθος αφου το μενου ειναι πολυ διαφορετικο απο το pioneer εχει και ελληνικά μαλιστα (κατι πολυ θετικο αν και τα αγγλικα με ειχανε βολεψει επισης) αλλα σιγουρα το manual πρεπει να το ξεσκονισω στο διαβασμα για να εκμεταλλευτω πληρως το νεο 188 HS ;)

 

 

Ναι Πανο αυτο που ειπες το καταφερα. Εγγραγα κατι στο HDD και πατησα το Μενου και μπορουσα να δω οποιο κομματι του HDD αλλα δεν καταφερα να βαλω DVD ταυτοχρονα κατα την εγγραφη του HDD.

 

Fast Copy εχει σιγουρα απο HDD --> DVD !!

 

Απο DVD (finalized εννοειται) --> HDD δεν ξερω αν εχει Fast Copy ??

 

Παντως υποστηριζει ολα τα φορματ (Multi-format) κατι που το γραφει και στο κουτι του (αυτοκολλητο κατασκευης September 2006)

 

Finalized DVD δε μπορείς να αντιγράψεις στον HDD, για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων (υποθέτει ότι είναι νοικιασμένη ταινία και δεν την αντιγράφει στον HDD). Απεναντίας με το που το βάλεις στο tray, αρχίζει αυτόματα την αναπαραγωγή. Aν έχεις όμως ένα unfinalized δισκάκι επανεγγράψιμο (DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM) ή απλά εγγράψιμο (DVD-R/DVD+R/DVD+R DL) το οποίο έχεις δημιουργήσει με τη συσκευή αυτή, μπορείς να δεις όλες τις εγγραφές που έχεις αποθηκεύσει και να αντιγράψεις όποια/όποιες θέλεις στον HDD. Και φυσικά μπορείς να τις κάνεις Fast Copy.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Finalized DVD δε μπορείς να αντιγράψεις στον HDD, για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων (υποθέτει ότι είναι νοικιασμένη ταινία και δεν την αντιγράφει στον HDD). Απεναντίας με το που το βάλεις στο tray, αρχίζει αυτόματα την αναπαραγωγή. Aν έχεις όμως ένα unfinalized δισκάκι επανεγγράψιμο (DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM) ή απλά εγγράψιμο (DVD-R/DVD+R/DVD+R DL) το οποίο έχεις δημιουργήσει με τη συσκευή αυτή, μπορείς να δεις όλες τις εγγραφές που έχεις αποθηκεύσει και να αντιγράψεις όποια/όποιες θέλεις στον HDD. Και φυσικά μπορείς να τις κάνεις Fast Copy.

 

 

Για τετοια δισκακια εννοουσα εγγραψιμα DVD-R finalized απλα ειναι απο αλλη συσκευη Pioneer 5100. Οποτε θα το τσεκαρω με την πρωτη ευκαιρια αν τα κανει fast copy mode στον HDD.

 

Εγω πατησα το κουμπι dubbing και αρχισε η προβολη και ταυτοχρονη εγγραφη στον HDD σε normal mode / κανονικη ταχυτητα. Απο HDD--> σε αδειο DVD σιγουρα το κανει σε fast copy. Το αναποδο ελπιζω να γινεται DVD-->HDD σε fast.

 

Πανο, το manual γραφει για DL DVD+R κενα ειτε Maxell ειτε Mitsubishi.

 

Επειδη Maxell χρησιμοποιουσα απο ανεκαθεν βεβαια τα μονης στρωσης εχουμε καμια ιδεα ποσο παει το καθενα DVD+R DL τιμή ??

 

 

Επεσε λιγο η τιμη τους απο οσο εψαξα σε 2,75 €

http://www.cdmarket.gr/product_info.php?cPath=21_25&products_id=218&osCsid=06ba980fbf2bc68abd6fe571cbe5dd91

http://www.media4u.gr/catalog/product_info.php?products_id=339&osCsid=87ab81c67568a0ced3cfdb46357a0747

 

Επισης η διαρκεια σε SP αυτων λεει το manual οτι ειναι 3 hours 40 mins ή μηπως ειναι παραπανω σε SP οπως λεει εδω 4 hours ??

 

Α και κατι αλλο ξερεις κανεις αν εχει βγει το format DVD-R DL γιατι μονο τα + εχουνε βγει ??

Link to comment
Share on other sites

Εγω πατησα το κουμπι dubbing και αρχισε η προβολη και ταυτοχρονη εγγραφη στον HDD σε normal mode / κανονικη ταχυτητα. Απο HDD--> σε αδειο DVD σιγουρα το κανει σε fast copy. Το αναποδο ελπιζω να γινεται DVD-->HDD σε fast.

 

Πανο, το manual γραφει για DL DVD+R κενα ειτε Maxell ειτε Mitsubishi.

 

Επειδη Maxell χρησιμοποιουσα απο ανεκαθεν βεβαια τα μονης στρωσης εχουμε καμια ιδεα ποσο παει το καθενα DVD+R DL τιμή ??

 

 

Επεσε λιγο η τιμη τους απο οσο εψαξα σε 2,75 €

[color="Blue"]http://www.cdmarket.gr/product_info.php?cPath=21_25&products_id=218&osCsid=06ba980fbf2bc68abd6fe571cbe5dd91[/color]

[color="Blue"]http://www.media4u.gr/catalog/product_info.php?products_id=339&osCsid=87ab81c67568a0ced3cfdb46357a0747[/color]

 

Επισης η διαρκεια σε SP αυτων λεει το manual οτι ειναι 3 hours 40 mins ή μηπως ειναι παραπανω σε SP οπως λεει εδω 4 hours ??

 

Α και κατι αλλο ξερεις κανεις αν εχει βγει το format DVD-R DL γιατι μονο τα + εχουνε βγει ??

 

Κατ' αρχήν, το να πατήσεις "dubbing" κατά τη διάρκεια του παιξίματος κάποιας εγγραφής ενεργοποιεί το "One-touch dubbing". Από ό,τι ξέρω αυτό γίνεται μόνο σε κανονική ταχύτητα. Ο μόνος τρόπος να αντιγράψεις σε γρήγορη ταχύτητα είναι να πας στη λίστα των εγγραφών και να πατήσεις "Enter", κατόπιν να επιλέξεις "Μίξη" και ως λειτουργία εγγραφής το "Fast".

 

Όσον αφορά τις μάρκες δίσκων, έχω δοκιμάσει Sony DVD-RW 2x, Philips DVD-R 16x, TraxData DVD+R DL 2,4x καθώς και Maxell DVD-RAM 3x, και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Απλώς αποφεύγω τα Double Layer, καθώς προτιμώ κυρίως τα επανεγγράψιμα για καθημερινές εγγραφές και τα Philips για να κρατήσω κάτι μόνιμα.

Τα double layer που αναφέρω μου έρχονται περίπου 2,8 Ευρώ το κομμάτι.

 

Double Layer σε DVD-R υπάρχει ως φορμά αλλά εγώ δεν έχω συναντήσει μέχρι τώρα. Μάλιστα πρόσφατα αναβάθμισα το Plextor DVDR στο PC μου να γράφει σε ταχύτητα 8x τα εν λόγω δισκάκια.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι ξέρω αυτό γίνεται μόνο σε κανονική ταχύτητα. Ο μόνος τρόπος να αντιγράψεις σε γρήγορη ταχύτητα είναι να πας στη λίστα των εγγραφών και να πατήσεις "Enter", κατόπιν να επιλέξεις "Μίξη" και ως λειτουργία εγγραφής το "Fast".

 

Βασικα εχεις δικιο με την μονη διαφορα οτι αν εχω γραψει αλλου το DVD και ειναι finalised απο αλλο μηχανημα δεν μπορω να γραψω σε fast mode πρεπει να παιξει ολοκληρη η ταινια. Μονο αν ειναι κατι γραμμενο απο το LG 188 HS. Δεν με πειραζει οπως ανεφερα καθως τα DVD τα γραφω απο το pc.

 

Απλώς αποφεύγω τα Double Layer, καθώς προτιμώ κυρίως τα επανεγγράψιμα για καθημερινές εγγραφές και τα Philips για να κρατήσω κάτι μόνιμα.

Τα double layer που αναφέρω μου έρχονται περίπου 2,8 Ευρώ το κομμάτι.

 

Double Layer σε DVD-R υπάρχει ως φορμά αλλά εγώ δεν έχω συναντήσει μέχρι τώρα. Μάλιστα πρόσφατα αναβάθμισα το Plextor DVDR στο PC μου να γράφει σε ταχύτητα 8x τα εν λόγω δισκάκια.

 

Τελικα ποση διαρκεια σου δινει σε SP mode το Double Layer DVD+R DL format ?? Το manual γραφει για 3hours and 40 mins ενω κανονικα σε SP mode δινει 4 hours βαση κατασκευαστη.

 

Για μονιμα αν θελω να γραψω 2 ταινιες σε 1 DVD δεν βολευουν και αυτα (τα DL εννοω) ?? Σε SP mode παντοτε νορμαλ ποιοτητα δηλαδη. Τοσο τα βρηκα και εγω σε τιμή (2,75 2,80 εκαστο)

 

Αλλα νομιζω αν θες 2 ταινιες σε SP mode βολευουν καλυτερα αυτα. Το κοστος ειναι πιο ακριβο αλλα γλυτωνεις χωρο αρκετο. Επισης γραφει οτι κανει 21 mins σε fast mode στα DL για να γραψει ολα τα δεδομενα. Δεν εχω δοκιμασει ακομη μαλλον απο ΣΚ που θα εχω περισσοτερο χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απόλυτα λογικό να μην χωρούν 4 ώρες video σε ένα DVD+R DL, γιατί όλα τα δισκάκια 4.7GB (DVD-R/+R/-RW/+RW) χωρούν 2 ώρες (SP mode). Το DL χωράει 8.5GB δεδομένων, που δεν είναι διπλάσιο των 4.7GB. Αν το πάρεις αναλογικά, όντως τα DL χωρούν κάπου 3 ώρες και 40 λεπτά video σε SP mode. 4 ώρες σε SP mode χωρούν τα δισκάκια που έχουν χωρητικότητα 9.4GB. Τα μόνα τα οποία μπορούν τα το καταφέρουν είναι τα DVD-RAM διπλής όψης. Έχω χρησιμοποιήσει ένα DVD-RAM Maxell 3x με το188H και δουλεύει μια χαρά. Απλά για να δεις όλα τα δεδομένα πρέπει να βγάλεις το δισκάκι και να το γυρίσεις από την άλλη, μιας και κανένα reader/writer δεν έχει laser και από την πάνω και από την κάτω μεριά.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Είναι απόλυτα λογικό να μην χωρούν 4 ώρες video σε ένα DVD+R DL, γιατί όλα τα δισκάκια 4.7GB (DVD-R/+R/-RW/+RW) χωρούν 2 ώρες (SP mode). Το DL χωράει 8.5GB δεδομένων, που δεν είναι διπλάσιο των 4.7GB. Αν το πάρεις αναλογικά, όντως τα DL χωρούν κάπου 3 ώρες και 40 λεπτά video σε SP mode. 4 ώρες σε SP mode χωρούν τα δισκάκια που έχουν χωρητικότητα 9.4GB. Τα μόνα τα οποία μπορούν τα το καταφέρουν είναι τα DVD-RAM διπλής όψης. Έχω χρησιμοποιήσει ένα DVD-RAM Maxell 3x με το188H και δουλεύει μια χαρά. Απλά για να δεις όλα τα δεδομένα πρέπει να βγάλεις το δισκάκι και να το γυρίσεις από την άλλη, μιας και κανένα reader/writer δεν έχει laser και από την πάνω και από την κάτω μεριά.

 

 

All Clear now. Ολα ξεκαθαρα τωρα λοιπον.

 

Το καλο ειναι πως παιρνει και DVD-RAM διπλης οψης και γενικως υποστηριζει σχεδον ολα τα φορματ. Για τα DVD+R DL καταλαβα τι παιζει (δεν ειναι ακριβως 2 x Single Layer μιας και η χωριτικοτητα δεν ειναι ακριβως 2 x 4.7 GB - εξου και το LG 188HS manual γραφει οτι εχουνε διαρκεια 3h40mins) Πανο, να σε ευχαριστησω με τις αποριες που ειχα τις προηγουμενες 2 μερες καθοτι το αγορασα την περασμενη Παρασκευη, και αν χρειαστω κατι θα ρωτησω εδω περα. Περισσοτερο διαβασμα το ΣΚ που ερχεται καλα στο manual οπως βεβαια και αρκετες δοκιμες με RW πρεπει να κανω για να εξοικοιωθω :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα καλη εβδομαδα σε ολους. για τους κατοχους του LG 188 H / HS 2 ερωτησεις - απορίες παιδια.

 

1)

 

Κατα την αντιγραφη απο HDD -- >> DVD οταν παω να επιλεξω ενα τιτλο παταω Μίξη και διαλεγω ταχυτητα κλπ κλπ

 

Οταν ομως θελω 2 τιτλους να τους αντιγραψω σε DVD+R DL υπαρχει η δυνατοτητα ταυτοχρονης επιλογης και των 2 ή πρεπει οπωςσδηποτε να τους κανω 1-1 . Να τελειωσει ο πρωτος τιτλος διαρκειας 1.30 και μετα ξανα να επιλεξω τον 2ο τιτλο διαρκειας 2 ωρων (το DVD+R DL χωραει 3 ωρες και 40 λεπτα)

 

Ρωταω γιατι 1ον στο manual δεν το βρηκα και 2ον στο παλιο pioneer ειχα αυτη την δυνατοτητα την επιλογη πολλαπλων τιτλων και εγγραφη σε DVD-R (μονης στρωσης βεβαια)

 

 

2)

 

Οταν βαζω ενα DVD με avi , divX αρχεια πως μπορω να τα επιλεξω και τα 4 αρχεια avi και να τα κανω mark και να τα κανει copy στον HDD με μια κινηση ? Οχι 1-1 αλλα 4 αρχεια avi σε καποιο φακελλο του HDD ??

 

Ευχαριστω εκ των προτερων σε οποιον απαντησει:rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα καλη εβδομαδα σε ολους. για τους κατοχους του LG 188 H / HS 2 ερωτησεις - απορίες παιδια.

 

1)

 

Κατα την αντιγραφη απο HDD -- >> DVD οταν παω να επιλεξω ενα τιτλο παταω Μίξη και διαλεγω ταχυτητα κλπ κλπ

 

Οταν ομως θελω 2 τιτλους να τους αντιγραψω σε DVD+R DL υπαρχει η δυνατοτητα ταυτοχρονης επιλογης και των 2 ή πρεπει οπωςσδηποτε να τους κανω 1-1 . Να τελειωσει ο πρωτος τιτλος διαρκειας 1.30 και μετα ξανα να επιλεξω τον 2ο τιτλο διαρκειας 2 ωρων (το DVD+R DL χωραει 3 ωρες και 40 λεπτα)

 

Ρωταω γιατι 1ον στο manual δεν το βρηκα και 2ον στο παλιο pioneer ειχα αυτη την δυνατοτητα την επιλογη πολλαπλων τιτλων και εγγραφη σε DVD-R (μονης στρωσης βεβαια)

 

 

2)

 

Οταν βαζω ενα DVD με avi , divX αρχεια πως μπορω να τα επιλεξω και τα 4 αρχεια avi και να τα κανω mark και να τα κανει copy στον HDD με μια κινηση ? Οχι 1-1 αλλα 4 αρχεια avi σε καποιο φακελλο του HDD ??

 

Ευχαριστω εκ των προτερων σε οποιον απαντησει:rolleyes: :rolleyes:

 

 

Για το 1ο που ρωτάς, το ξέρω σίγουρα, δε γίνεται να επιλέξεις πολλαπλές εγραφές και να τις γράψεις όλες διαδοχικά με μία εντολή. Γι' αυτό και δε λέει τίποτα σχετικά το manual.

 

Όσον αφορά τη μεταφορά αρχείων avi (divx) από DVD ή CD στον HDD, δεν το έχω ελέγξει, αλλά κοιτώντας στο manual, αν προσέξεις στις σελίδες 33-34 που περιγράφει για τις διάφορες λειτουργίες για αρχεία mp3/wma, jpeg και divx, αναφέρει ότι για οποιαδήποτε λειτουργία εκ των "αντιγραφή", "μετακίνηση" και "διαγραφή", ισχύει η πολλαπλή επιλογή αρχείων, με τη χρήση του πλήκτρου MARKER του τηλεχειριστηρίου. Αν ακολουθήσεις προσεκτικά τις οδηγίες, πιστεύω θα το καταφέρεις. Παρόλα αυτά θα το τσεκάρω κι εγώ με την πρώτη ευκαιρία και θα σου πω αν ισχύει ή όχι.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Για το 1ο που ρωτάς, το ξέρω σίγουρα, δε γίνεται να επιλέξεις πολλαπλές εγραφές και να τις γράψεις όλες διαδοχικά με μία εντολή. Γι' αυτό και δε λέει τίποτα σχετικά το manual.

 

Ωραια, αρα 1-1 η αντιγραφη/μίξη αν εχουμε DVD+R DL για 2 ταινιες.

 

Όσον αφορά τη μεταφορά αρχείων avi (divx) από DVD ή CD στον HDD, δεν το έχω ελέγξει, αλλά κοιτώντας στο manual, αν προσέξεις στις σελίδες 33-34 που περιγράφει για τις διάφορες λειτουργίες για αρχεία mp3/wma, jpeg και divx, αναφέρει ότι για οποιαδήποτε λειτουργία εκ των "αντιγραφή", "μετακίνηση" και "διαγραφή", ισχύει η πολλαπλή επιλογή αρχείων, με τη χρήση του πλήκτρου MARKER του τηλεχειριστηρίου. Αν ακολουθήσεις προσεκτικά τις οδηγίες, πιστεύω θα το καταφέρεις. Παρόλα αυτά θα το τσεκάρω κι εγώ με την πρώτη ευκαιρία και θα σου πω αν ισχύει ή όχι.

 

Ισχυει η επιλογη Marker, Πανο σε ευχαριστω και παλι για την βοηθεια. Το βρηκα και στο manual και δεν το ειχα προσεξει.

 

Ευχομαι Καλο ΣΚ και καλες εγγραφες I wish ;)

 

Mάλλον το thread θα πρέπει ν'αλλάξει τίτλο "απορίες για LG recorder.."

 

Ετυχε και καποιοι εχουμε παρει το ιδιο μοντελλο απο την ιδια εταιρια προσφατα. Εξαλλου μπορεις να ρωτησεις οτι θελεις για αγορα/ερευνα αγορας ή προβληματα/αποριες για ολες τις μαρκες που αφορουν την χρηση ή service εδω.

 

Δεν κρινω απαραιτητη την αλλαγη του τοπικ καθως ετυχε και αγορασαμε 3-4 ατομα το ιδιο μοντελλο την ιδια χρονικη περιοδο και λογικο να κανουμε καποια ανταλλαγη αποψεων για το συγκεκριμενο μηχανημα. Αυτο ομως δεν απορριπτει οτιδηποτε αλλο προς συζητηση. Ολο και καποιος θα ξερει για τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Επειδη σκεφτομαι για πρωτη φορα να αγορασω dvd εγγραφης με HD μπορει να με ενημερωσει καποιος αν μπορω σε κομματια που θα εχω αποθηκευμενα στον σκληρο να τους κανω μονταζ πριν τα μεταφερω σε δισκακι. Αν γινεται ποια μοντελα το κανουν με τιμες απο 400 εως 500 Ευρω?
Link to comment
Share on other sites

Επειδη σκεφτομαι για πρωτη φορα να αγορασω dvd εγγραφης με HD μπορει να με ενημερωσει καποιος αν μπορω σε κομματια που θα εχω αποθηκευμενα στον σκληρο να τους κανω μονταζ πριν τα μεταφερω σε δισκακι. Αν γινεται ποια μοντελα το κανουν με τιμες απο 400 εως 500 Ευρω?

 

Aσφαλώς και γίνεται ακόμα και σε συσκευές που κοστίζουν λιγότερο απο 400-500€

Σε αυτά τα λεφτά βέβαια υπολόγισε οτι θα έχεις και περισσότερες επιλογές/λειτουργίες στο μοντάζ.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σκέφτομαι το LG RH-177 http://www.fnac.gr/index.asp?pathID=1_2_36_56_85&art=1272 ... έχει όντως timeshift και chasing playback? το timeshift είναι το Pause Live TV? μιλάμε για το ίδιο feature? plz όσο πιο γρήγορα οι απαντήσεις σας γιατί είναι για δώρο...:) Εννοείται πως αν το έχει ήδη κάποιος θέλω εντυπώσεις...ε!
"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά κ χρόνια πολλά.Εγώ έχω πάρει την sony 40V2000 και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας για την προσφορά αυτή http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...86&tab =specs αξίζει τα λεφτά της ή είναι κάποιο παλιό μοντέλο και θέλουν να το σπρώξουν? Έχει πακέτο κ το DVD-HDD που είναι θετικότατο. Έχει κ σύνδεση HDMI. Φαίνεται σαν μια καλή ευκαιρία. Περιμένω την άποψή σας.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...