Jump to content

Επιτραπέζια DVD Recorders με σκληρό δίσκο (HD)


gag
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους!

 

Δεν βρήκα καταληλότερο topic οπότε λέω να ρωτήσω εδώ...

έχω το HD-DVD Recorder Sony 710, και στις οδηγίες για φορμάρισμα κενών DVD-RW λέει οτι μπορείς να επιλέξεις μεταξύ των φορμά DVD-RW Video και DVD-RW VR, ανάλογα με τις ανάγκες σου....

 

Έψαξα λίγο στο cdfreaks και google αλλά χάθηκα στον ωκεανό της πληροφορίας... μήπως ξέρει κανείς τη διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 304
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους!

 

Δεν βρήκα καταληλότερο topic οπότε λέω να ρωτήσω εδώ...

έχω το HD-DVD Recorder Sony 710, και στις οδηγίες για φορμάρισμα κενών DVD-RW λέει οτι μπορείς να επιλέξεις μεταξύ των φορμά DVD-RW Video και DVD-RW VR, ανάλογα με τις ανάγκες σου....

 

Έψαξα λίγο στο cdfreaks και google αλλά χάθηκα στον ωκεανό της πληροφορίας... μήπως ξέρει κανείς τη διαφορά?

 

Αν θυμάμαι απο τις οδηγίες για το LG μου που έχω διαβάσει,αν φορμάρεις σε DVD-RW VR έχεις μετά κάποιες επιλογές για επεξεργασία του δίσκου σε αντίθεση με το αν κάνεις το φορμάρισμα σε DVD-RW.

Αυτά χωρίς να είμαι και απολυτα σίγουρος μιας χρησιμοποιώ κυρίως τα + και δεν εχω δουλέψει στη πράξη την παραπάνω λειτουργία.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους!

 

Δεν βρήκα καταληλότερο topic οπότε λέω να ρωτήσω εδώ...

έχω το HD-DVD Recorder Sony 710, και στις οδηγίες για φορμάρισμα κενών DVD-RW λέει οτι μπορείς να επιλέξεις μεταξύ των φορμά DVD-RW Video και DVD-RW VR, ανάλογα με τις ανάγκες σου....

 

Έψαξα λίγο στο cdfreaks και google αλλά χάθηκα στον ωκεανό της πληροφορίας... μήπως ξέρει κανείς τη διαφορά?

 

Κατ' αρχήν να διευκρινίσω ότι το VR mode προσφέρεται μόνο στο DVD-RW. Σε όλους τους άλλους τους τύπους DVD (DVD-R/+R/+RW/+R DL/-R/DL) υπάρχει η δυνατότητα εγγραφής μόνο σε Video mode.

(Τα δισκάκια DVD-RAM γράφουν μόνο σε VR mode)

 

Το φορμά DVD-RW VR είναι πολύ πιο ευέλικτο και προσωπικά το προτιμώ από το DVD-RW Video. Οι βασικές τους διαφορές είναι οι εξής:

 

1. Χρησιμοποιώντας το δεύτερο (DVD-RW Video) ουσιαστικά δημιουργείς ένα επανεγράψιμο DVD-Video, δηλαδή το δισκάκι θα έχει διάρθρωση με αρχεία .VOB και .IFO, όπως ακριβώς και ένα νοικιασμένο δισκάκι ή ένα εγγράψιμο δισκάκι στο οποίο έχεις γράψει μία ταινία. Αυτό δε βολεύει τόσο αν θέλεις να μεταφέρεις εγγραφές που έχεις κάνει με το HDD/DVD writer για περαιτέρω επεξεργασία στο PC, μοντάζ κλπ, καθώς θα πρέπει να ενώσεις και πάλι τα αρχεία αυτά σε ένα, το οποίο δεν είναι πάντα εφικτό και αποτελεσματικό.

Αντιθέτως, χρησιμοποιώντας το VR mode κατά την εγγραφή σε DVD-RW, δημιουργείται ένας υποφάκελος στο δισκάκι, ο οποίος περιέχει ένα μόνο ενιαίο αρχείο, το οποίο απλώς το αντιγράφεις στο PC, μετονομάζεις την επέκτασή του σε .mpeg (ουσιαστικά mpeg αρχείο είναι) και το εισάγεις σε οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο εύκολα και γρήγορα.

 

2. Άλλο μεγάλο πλεονέκτημα του VR mode είναι ότι μπορείς κατευθείαν πάνω στο δισκάκι να κάνεις είτε καταστροφικό είτε μη καταστροφικό μοντάζ, δηλαδή να δαλέξεις ποιες από τις σκηνές που περιέχει μέσα η εγγραφή θέλεις να δεις. Στην πρώτη περίπτωση (καταστροφικό μοντάζ) διαγράφεις όποια τμήματα της εγγραφής θέλεις εσύ (π.χ. διαφημίσεις από μία ταινία), τα οποία διαγράφονται οριστικά από το δίσκο. Στη δεύτερη περίπτωση (μη καταστροφικό μοντάζ), κάνεις το ίδιο, χωρίς όμως στην πραγματικότητα αυτά τα ανεπιθύμητα τμήματα να διαγράφονται, αλλά απλά να κρύβονται. Αυτό γιατί δημιουργείται μια λεγόμενη playlist, και κατά την ανάγνωση του DVD-RW VR από οποιαδήποτε συσκευή που υποστηρίζει VR mode, μπορείς να επιλέξεις αν θα δεις είτε το αυθεντικό περιεχόμενο του DVD (π.χ. την ταινία μαζί με τις διαφημίσεις) ή το εικονικά μονταρισμένο (playlist) (π.χ. την ταινία χωρίς τις διαφημίσεις).

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθια,πως να αντιγραψω απο βιντεο στο dvd?εχω ενα pioneer.τι συνδεσεις χρειαζεται να κανω,εχω κολλησει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν κατάλαβα σωστά την ερώτησή σου, πρέπει να συνδέσεις το scart εξόδου του βίντεο (αυτό δηλαδή που έδινε στην τηλεόραση σου) στην scart είσοδο του recorder (καμμιά φορά αναφέρεται και ως encoder). βάλε το βίντεο να παίζει και ψάξε τα προρυθμισμένα κανάλια AV του recorder, κάπου θα βρεις το σήμα...

 

Εναλλακτικά, αν η είσοδος scart είναι κατειλλημένη μπορείς να χρησιμοποιησεις αντάπτορα από scart σε audio/video RCA και να τα συνδέσεις στις αντίστοιχες εισόδους που σίγουρα έχει το recorder σου.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν κατάλαβα σωστά την ερώτησή σου, πρέπει να συνδέσεις το scart εξόδου του βίντεο (αυτό δηλαδή που έδινε στην τηλεόραση σου) στην scart είσοδο του recorder (καμμιά φορά αναφέρεται και ως encoder). βάλε το βίντεο να παίζει και ψάξε τα προρυθμισμένα κανάλια AV του recorder, κάπου θα βρεις το σήμα...

 

Εναλλακτικά, αν η είσοδος scart είναι κατειλλημένη μπορείς να χρησιμοποιησεις αντάπτορα από scart σε audio/video RCA και να τα συνδέσεις στις αντίστοιχες εισόδους που σίγουρα έχει το recorder σου.

 

ετσι πρεπει να ειναι,θα το δοκιμασω και θα σου πω.thanks παντως.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδες σκεφτομαι ν'αγορασω το LG DVD RH177 (80GB) και εχω καποιες αποριες.

Καταρχην θα μπορω να αντιγραψω mp3 στον σκληρο και να τα παιζω απο κει?

Επισης εχω ακουσει οτι στα LG βαζεις ευκολα μεγαλυτερο σκληρο δισκο (χωρις να χακαρεις το firmware κλπ). Ξερετε κατι?

 

Αλλη επιλογη θα ηταν το Samsung HR734 (160 GB).

 

Γνωριζετε κατι γι'αυτα τα 2 μοντελα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες σκεφτομαι ν'αγορασω το LG DVD RH177 (80GB) και εχω καποιες αποριες.

Καταρχην θα μπορω να αντιγραψω mp3 στον σκληρο και να τα παιζω απο κει?

Επισης εχω ακουσει οτι στα LG βαζεις ευκολα μεγαλυτερο σκληρο δισκο (χωρις να χακαρεις το firmware κλπ). Ξερετε κατι?

 

Αλλη επιλογη θα ηταν το Samsung HR734 (160 GB).

 

Γνωριζετε κατι γι'αυτα τα 2 μοντελα?

 

Για το lg που ξέρω ναι ισχύουν αυτά που θες συν ότι με ένα απλό κολπάκι γράφει και dvd-ram και το σημαντικότερο γράφει και divx όπως τα μεγαλύτερα αδέλφια του

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προτάσεις για κάποια αγορά best value for Money με ανώτατο όριο τα 300 ευρώ;

 

Θέλω οπωσδήποτε να έχει σκληρό δίσκο...

 

Κοίταγα το LG και εγώ το RH-177 με 80gb δίσκο στα 217 ευρώ το έχω βρεί...

 

Απλά σκέφτομαι αν τη συγκεκριμένη στιγμή αξίζει να δώσω παραπάνω χρήματα για κάτι καλύτερο...

 

Η χρήση του θα είναι κυρίως εγγραφή από τηλεοπτικό σήμα κατευθείαν στον σκληρό. Και όσες εκπομπές-ταινίες αξίζουν θα μεταφέρονται σε δισκάκι :)

Link to comment
Share on other sites

Προτάσεις για κάποια αγορά best value for Money με ανώτατο όριο τα 300 ευρώ;

 

Θέλω οπωσδήποτε να έχει σκληρό δίσκο...

 

Κοίταγα το LG και εγώ το RH-177 με 80gb δίσκο στα 217 ευρώ το έχω βρεί...

 

Απλά σκέφτομαι αν τη συγκεκριμένη στιγμή αξίζει να δώσω παραπάνω χρήματα για κάτι καλύτερο...

 

Η χρήση του θα είναι κυρίως εγγραφή από τηλεοπτικό σήμα κατευθείαν στον σκληρό. Και όσες εκπομπές-ταινίες αξίζουν θα μεταφέρονται σε δισκάκι :)

 

 

Φίλε μου είχε την κυριακή ένα ένθετο από κάποια αλυσίδα - δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιά (σαν να λέμε expert, ηχοηλεκτιρκή) που είχε το Sony 710 με 160άρη δίσκο στα 299Ε. Το έχω και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, αν το ζευγαρώσεις και με Sony τηλεόραση έχεις και κάποιο καλύτερο interface (πχ περνάει αυτόματα τα καναλια της TV στο tuner του recorder, αν βλέπεις κάτι στην TV έχεις δυνατότητα για direct rec και βρίσκει μόνο του το κανάλι που βλέπεις κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είχε την κυριακή ένα ένθετο από κάποια αλυσίδα - δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιά (σαν να λέμε expert, ηχοηλεκτιρκή) που είχε το Sony 710 με 160άρη δίσκο στα 299Ε. Το έχω και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, αν το ζευγαρώσεις και με Sony τηλεόραση έχεις και κάποιο καλύτερο interface (πχ περνάει αυτόματα τα καναλια της TV στο tuner του recorder, αν βλέπεις κάτι στην TV έχεις δυνατότητα για direct rec και βρίσκει μόνο του το κανάλι που βλέπεις κτλ.)

 

Σοβαρά; Μήπως θυμάσαι ποιά συγκεκριμένη αλυσίδα;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

θελω να αγορασω ενα dvd-recorder με σκληρο δισκο και με πολλα φορματ διαβασματοσ και το κυριοτερο να μπορω να συνδεεται με το laptop για να μην χρειαζεται να καιω δισκακια για την μεταφορα του.

εχω βρει τα εξησ:

 

http://www.megamarket.gr/kissdp558160gbeu-p-33894.html

αυτο ειναι πρωτη μου προτεραιοτητα λογω συνδεσεισ με pc.

 

http://www.megamarket.gr/panasonicdmreh55ecs160gb-p-23906.html

και αυτο καλο ειναι και το εχει και ενα φιλοσ και ειναι ικανοποιημενοσ.

 

http://www.pixmania.com/gr/gr/172897/art/kiss/dvd-divx-player-hd-dp-600.html#avisconso

και σκεφτομαι για αυτο αλλα δεν εχει σκληρο δισκο, ομωσ σκεφτηκα επειδη εχει usb θυρεσ μηπωσ μπορω να συνδεσω εναν εξωτερικο σκληρο δισκο και να αποθηκευονται εκει (ψιλοαπατεωνια αλλα το σκεφτηκα). εχει και εξοδο HDMI

 

 

περιμενω αποψεισ και ειδικα για τα KISS δεν υπαρχει κανενασ που να μην εχει παρει ναμασ πει εντυπωσεισ.

αν εχετε και αλλεσ προτασεισ ειμαι ανοιχτοσ. και με εξοδο HDMI λογω τηλεορασησ θα ηταν καλα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!

 

Απο ότι βλέπω το κατέχετε το αντικείμενο σε αντίθεση με εμένα!! Please help!!! Είμαι ασχετη με τα dvd εγγραφής και είναι το πρώτο μου!! Οι βασικοί λόγοι αγοράς είναι για να γράφω απο τηλεόραση και για να παιζω αυτά που έχω στον υπολογιστή χωρίς να χρειαζεται να τα κάνω dvd dvd (δεν ξέρω πως να το πω διαφορετικά...) που μετατρέπεις δηλαδή τα αρχεία avi και κανεις κανονικό dvd με μενου και τα σχετικά, γιατί και μου παίρνει κανα 5ωρο και γιατι χωράνε και περισσότερα αρχεία σε ένα δισκακι.

Λοιπον, πήραμε το Toshiba RD-XS24SB σε εξαιρετικά καλή τιμη (200 ευρω νομίζω), αλλά το σκέφτομαι αν θα το κρατήσουμε (έχει 1 βδομάδα περιθώριο επιστροφής).

Όπως είχα διαβάσει πριν το αγοράσουμε δεν παιζει τους ελληνικούς υποτιτλους όταν του βάζω ένα dvd που έχω γράψει απο το pc και έχει το βίντεο σε .avi και τους υποτιλτους σε .srt. Τους βλέπει δηλαδη τους υπότιτλους αλλα δεν αναγνωρίζει τη γραμματοσειρα και βγάζει ότι να 'ναι γράμματα.

Πως καταλαβαίνω ότι αυτό που θα αγοράσω υποστηρίζει τις ελληνικές γραμματοσειρές?

Υπάρχει περίπτωση να έχει βγει κάποια αναβάθμιση? (αν και για αυτό σκέφτομαι να παρω στο service να ρωτήσω)

Είχα κάτι αρχεία avi που ήταν capture απο τηλεόραση με ίδια χαρακτηριστικά όλα γραμμένα σε dvd απλα, ως βίντεο κλιπ (.avi). Απο τα 10 αρχεία σε κάποια η εικόνα είναι χαλια..πολύ χαλια δηλαδή, δεν βλέπεται... Ενώ είναι το ίδιο πράγμα. Στον υπολογιστή παιζουν και τα 10 μια χαρά. Δοκίμασα και αλλά βιντεο που είχα στον υπολογιστή και πάλι το ίδιο. Προφανώς κάτι αγνοώ...αν γνωρίζει κάποιος ας μου δώσει τα φώτα του!!!

και κάτι ακόμα...αρχεια mkv που τα βλέπω στον υπολογιστή το dvd δεν τα βλέπει καθόλου. Γενικά υπάρχουν dvd που να τα παίζουν και αυτά (χωρις να κάνω δισκάκι dvd)? και αν ναι, τι θα πρέπει να κοιτάξω να γράφει στα χαρακτηριστικά του?

Και τέλος μια γενική απορία...τόσο πολύ διάβασμα θέλουν αυτα τα dvd εγγραφής για να τα μάθεις? ψιλοτερατάκι το manual....(όχι ότι το διάβασα ακόμα...)

Αυτά!!!

Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει please!!!!!!!

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το lg που ξέρω ναι ισχύουν αυτά που θες συν ότι με ένα απλό κολπάκι γράφει και dvd-ram και το σημαντικότερο γράφει και divx όπως τα μεγαλύτερα αδέλφια του

 

Κρίσιμη η πληροφορία σου μιας και ήμουν έτοιμος να αγοράσω το 188HS.

TO HDMI της σειράς "H", δεν με ενδιαφέρει, αλλά η πιθανότητα να γράφω στο 177 divx με ουσαστικά διπλασιασμό του χρόνου εγγραφής στον 80άρη του (όσο ένας 160αρης) με δελεάζει. Από την άλλη με ενδιαφέρει σφόδρα και η δυνατότητα αναπαραγωγής Ελληνικών srt σε Divx. Γίνεται αυτό στο RH177?

Αν θες δώσε περισσότερες πληροφορίες για το "κόλπο". Εξάλλου τα 220 € του RH177 είναι 100 ολόκληρα € λιγότερα από του RH188HS.

Link to comment
Share on other sites

Κρίσιμη η πληροφορία σου μιας και ήμουν έτοιμος να αγοράσω το 188HS.

TO HDMI της σειράς "H", δεν με ενδιαφέρει, αλλά η πιθανότητα να γράφω στο 177 divx με ουσαστικά διπλασιασμό του χρόνου εγγραφής στον 80άρη του (όσο ένας 160αρης) με δελεάζει. Από την άλλη με ενδιαφέρει σφόδρα και η δυνατότητα αναπαραγωγής Ελληνικών srt σε Divx. Γίνεται αυτό στο RH177?

Αν θες δώσε περισσότερες πληροφορίες για το "κόλπο". Εξάλλου τα 220 € του RH177 είναι 100 ολόκληρα € λιγότερα από του RH188HS.

 

Σίγουρα το RH177 γράφει με κωδικοποίηση divx; Γιατί τουλάχιστον σε site που έχω δει δεν το αναφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το RH177 γράφει με κωδικοποίηση divx; Γιατί τουλάχιστον σε site που έχω δει δεν το αναφέρει...

 

Εγώ λόγω χαρακτήρα θεωρώ πως όταν κάποιος εδώ μέσα γράφει κάτι, το έχει τουλάχιστον διασταυρώσει για να μη πω κιόλας δοκιμάσει ο ίδιος. Έτσι την δήλωση του φίλου πως υπάρχει "κόλπο" στο 177άρι για εγγραφή σε DVD-RAM και εγγραφή στον σκληρό με κωδικοποίηση Divx, όπως ακριβώς και τα μεγαλύτερα RH188H, RH188HS, RH199H, RH199HS, RH200HSM, την θεωρώ αληθή. Γι'αυτό εξάλλου και παρακάλεσα να μου πει και τον τρόπο που γίνεται προκειμένου να το αγοράσω και να μη σπαταλήσω 100-200 επιπλέον € για κάποιο από τα μεγαλύτερα αδέλφια του. Επίσης ζητώ την επιβεβαίωση ότι το 177 πράγματι διαβάζει Ελληνικά srt αρχεία, όπως τα μεγαλύτερα αδέλφια του, γιατί με ενδιαφέρει να έχω ένα μηχάνημα για όλα (HDDrec-DVDrec-Timeshift- mp3-jpg-Divx κλπ).

Και 'γω όπως και 'συ παρότι έχω ψάξει αρκετά δεν έχω ακόμη βρει κάποια πληροφορία που να επιβεβαιώνει ή όχι τα παραπάνω και γι'αυτό αναμένω με πολύ ενδιαφέρον κάποια απάντηση, θετική ή αρνητική.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το RH177 γράφει με κωδικοποίηση divx; Γιατί τουλάχιστον σε site που έχω δει δεν το αναφέρει...

Η συμμετοχή μου στο myphone υπάρχει από την μέρα που δημιουργήθηκε,και ότι γράφω προσπαθώ να είναι σωστό χωρις εξυπνάδες ή οτιδήποτε άλλο με σκοπό να αυξήσω τον αριθμό των ποστ μου

 

Δεν είναι προσωπικό αλλά δεν μου αρέσουν υπονοούμενα για αυτά που γράφω

 

Για όσους ξέρουν γερμανικά ορίστε το λίνκ,εμενα με βοήθησε το ψάρι της Βαβέλ.

 

 

http://www.dvdboard.de/forum/showthread.php?t=107419

 

 

Ουσιαστικά η αλλάγη της γραμμής ΟΡ6 από ac σε af ενεργοποιεί την εγγραφή κατα MPEG4 τουλάχιστον για το 188.Για το 177 έχει οδηγίες

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Η συμμετοχή μου στο myphone υπάρχει από την μέρα που δημιουργήθηκε,και ότι γράφω προσπαθώ να είναι σωστό χωρις εξυπνάδες ή οτιδήποτε άλλο με σκοπό να αυξήσω τον αριθμό των ποστ μου

 

Δεν είναι προσωπικό αλλά δεν μου αρέσουν υπονοούμενα για αυτά που γράφω

 

Για όσους ξέρουν γερμανικά ορίστε το λίνκ,εμενα με βοήθησε το ψάρι της Βαβέλ.

 

 

http://www.dvdboard.de/forum/showthread.php?t=107419

 

 

Ουσιαστικά η αλλάγη της γραμμής ΟΡ6 από ac σε af ενεργοποιεί την εγγραφή κατα MPEG4 τουλάχιστον για το 188.Για το 177 έχει οδηγίες

 

Η ερώτησή μου δεν είχε το παραμικρό ίχνος αμφισβήτησης προς την ορθότητα αυτών που έγραψες.

 

Ήταν μία ερώτηση αυθόρμητη γιατί στα ελληνικά site που έχουν το εν λόγω προϊόν δεν έβγαλα άκρη.

 

Thnx για το link.

Link to comment
Share on other sites

Η συμμετοχή μου στο myphone υπάρχει από την μέρα που δημιουργήθηκε,και ότι γράφω προσπαθώ να είναι σωστό χωρις εξυπνάδες ή οτιδήποτε άλλο με σκοπό να αυξήσω τον αριθμό των ποστ μου

 

Δεν είναι προσωπικό αλλά δεν μου αρέσουν υπονοούμενα για αυτά που γράφω

 

Για όσους ξέρουν γερμανικά ορίστε το λίνκ,εμενα με βοήθησε το ψάρι της Βαβέλ.

 

 

http://www.dvdboard.de/forum/showthread.php?t=107419

 

 

Ουσιαστικά η αλλάγη της γραμμής ΟΡ6 από ac σε af ενεργοποιεί την εγγραφή κατα MPEG4 τουλάχιστον για το 188.Για το 177 έχει οδηγίες

 

Να 'σαι καλά για την πληροφορία που έδωσες! Για μένα "ήλθε" την κατάλληλη στιγμή, λίγο πριν αγοράσω το 188.

Τελικά με λίγο περισσότερο ψάξιμο σχετικά με το περιβόητο service menu των LG ,βρήκα τις πληροφορίες που ήθελα (από τους Ιταλούς που ισχυρίζονται πως το ανακάλυψαν) λίγο πριν το αναφέρεις, η βοήθειά σου όμως ήταν καθοριστική.

Αν γνωρίζεις τίποτε σχετικά με την αναπαραγωγή και ανάγνωση Ελληνικών srt από το 177 θα σου ήμουν υπόχρεος. Ένα ναι με κρατά από το να μη "τσακιστώ" να το αγοράσω!!! :p

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά για την πληροφορία που έδωσες! Για μένα "ήλθε" την κατάλληλη στιγμή, λίγο πριν αγοράσω το 188.

Τελικά με λίγο περισσότερο ψάξιμο σχετικά με το περιβόητο service menu των LG ,βρήκα τις πληροφορίες που ήθελα (από τους Ιταλούς που ισχυρίζονται πως το ανακάλυψαν) λίγο πριν το αναφέρεις, η βοήθειά σου όμως ήταν καθοριστική.

Αν γνωρίζεις τίποτε σχετικά με την αναπαραγωγή και ανάγνωση Ελληνικών srt από το 177 θα σου ήμουν υπόχρεος. Ένα ναι με κρατά από το να μη "τσακιστώ" να το αγοράσω!!! :p

 

Το 188 διαβάζει κανονικά ελληνικούς υπότιτλους αρκει την ώρα που θα ξεκινήσει η αναπαραγωγή -στην περίπτωση που δεν διαβάζονται-να κρατησεις πατημένο το πλήκτρο των υποτίτλων από το κοντρολ και να διαλέξεις την κωδικοποίηση που θα σου εμφανίζει κανονικά την γραμματοσειρά

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Το 188 διαβάζει κανονικά ελληνικούς υπότιτλους αρκει την ώρα που θα ξεκινήσει η αναπαραγωγή -στην περίπτωση που δεν διαβάζονται-να κρατησεις πατημένο το πλήκτρο των υποτίτλων από το κοντρολ και να διαλέξεις την κωδικοποίηση που θα σου εμφανίζει κανονικά την γραμματοσειρά

 

Δεν σε ρωτώ για το 188 αλλά για το 177. Το γνωρίζω πως το 188 το 199 και το 200 υποστηρίζουν Ελληνικές κωδικοσειρές. Δε με ενδιαφέρει η HDMI γιατί για 1-2 χρόνια δεν πρόκειται να "μπω" στη διαδικασία για HD-TV. Εξάλλου τα 188,199,200 παρά την HDMI σύνδεσή τους από ότι γνωρίζω, ΔΕΝ υποστηρίζουν ούτε HD-DVD ούτε BlueRay ούτε έστω HD-Mpeg4 αναπαραγωγή άρα η HDMI θύρα, μόνο μεταφορά και επαύξηση ανάλυσης σε αναλογικά (δυστυχώς) και ψηφιακά σήματα προσφέρει. Στο προσεχές μέλλον προβλέπεται επανάσταση σε όλους τους τομείς και κατά τη γνώμη χρειάζεται υπομονή και όχι πεταμένα χρήματα από τους μέσους χρήστες (όπως εγώ). Οι gadjet freaks εξαιρούνται πάντα!!.

Για το 177άρι δεν έχω διαβάσει πουθενά για υποστήριξη ή όχι Ελληνικών υποτίτλων σε αναπαραγωγή Mpeg4, που με ενδιαφέρει πολύ, είτε αυτοί είναι υπό την μορφή srt ή sub ή txt ή ακόμη και vobsub ενσωματωμένους σε *.divx container. Πιθανώς κάποιος με εμπειρία σε 177άρι θα γνωρίζει περισσότερα.Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Και τα τρια είναι τα ίδια με ελάχιστες διαφορες (φοράνε και το ιδιο firmware)οπότε θεωρώ οτι είναι αδύνατο να ισχύει κάτι διαφορετικό.Πάντως ένα ειναι σίγουρο:vobsub ενσωματωμένους σε *.divx container δεν υποστηρίζει (δοκιμασμένο με ταινίες που έκανα με το avisub)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...