Jump to content

Επιτραπέζια DVD Recorders με σκληρό δίσκο (HD)


gag
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ή υπάρχει δυνατότητα να τα βάλω σαν ξεχωριστά κομμάτια και όποτε βάζω το γραμμένο dvd θα υπάρχει μενού επιλογής για το πιο κομμάτι θέλω να δω;

 

Εννοείται! Τα βρίσκεις στο σκληρό, πατάς Enter > Mίξη, επιλέγεις ταχύτητα εγγραφής και επαναλαμβάνεις!

 

Ωραια πατεντα στην πατεντα δηλαδη Παλι καλα που βρηκες λυση. Παντως εγω θα θελα να ειχε ταυτοχρονη επιλογη και εγγραφη πολλων τιτλων και οχι 1->1. Ισως για αυτο τον λογο τα ενωνεις τα titles οπως ειπες.

Γράφω μια σειρά συνεχείας που προβάλλεται τα ξημερώματα. Τη μια μέρα μπορεί να παίξει 2 ώρες την άλλη 10 λεπτά. Και επειδή με τρελαίνει αυτό το πράγμα προτιμώ να τα μοντάρω και να τα επαναφέρω με τη πραγματική μορφή των επεισοδίων, όπως τα προβαλλε το ξένο κανάλι αρχικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 304
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μην σε απασχολεί αυτό είναι συνηθισμένο. Όταν τα περνάς από το σκληρό στο DVD με "μίξη", αυτό το πάγωμα δεν υπάρχει.

 

Σε εμένα πάντως εδώ και μια εβδομάδα από το σημείο που "παγώνει" και μετά μου δημιουργεί το πρόβλημα που προανέφερα όταν το περνάω στο DVD. πρόβλημα που μέχρι πρόσφατα ΔΕΝ είχα.

 

Να επιβεβαιωσω οτι τελικα κατα την μεταφορα του "μονταρισμενου" τιτλου απο HDD σε DVD, στην αναπαραγωγη του DVD τα κολληματα του 1 sec./δευτ. που εκανε στο σημειο που εκοβε κανεις για διαφημισεις κλπ δεν εμφανιζονται τελικα κατα την αναπαραγωγη απο το εγγραψιμο DVD.

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα, κατά την διακοπή ρεύματος, κρατάει τα πάντα στη μνήμη του(εγγραφές, κανάλια κλπ), εκτός από την ώρα/ημερομηνία και τους προγραμματισμούς εκπομπών που έχεις ρυθμίσει.

Ακόμα και να ρυθμίσεις ώρα/ημερομηνία, δεν ξεμπερδεύεις έτσι εύκολα. Πρέπει να ξαναρυθμίσεις από την αρχή τι εκπομπές θέλεις να γράψει με χρονοδιακόπτη.

 

Εγώ δεν έχω βρει τρόπο να το διορθώσω. Το πήρα απόφαση ότι είναι κουσούρι του μηχανήματος.

 

Πανο καλημερα καλο μηνα & σε ολους/ες,

 

πηρα σημερα επιτελους και ρωτησα στο 801 11 200 900 να μου πουν 2-3 πραγματακια

 

- Το μηχ/μα εχει πυκνωτη 20 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΩΝ κραταει μονο τοσο αρα σε περιπτωση διακοπης ρευματος χανεις οτι εχουμε αναφερει παλαιοτερα(ωρα ημ/νια κλπ κλπ). Δεν ειναι καποιο ελλατωματικο ολα ετσι ειναι. Αυτα μου ειπανε. Το εχει ολη η σειρα αυτο !!

 

- Το μηχ/μα με πιθανη αναβαθμιση δεν μπορει να παιξει wmv αλλα και mpg αρχεια. Δεν υπαρχει τροπος με λιγα λογια.

 

Τωρα τελευταια εχω και εγω καποιο προβλημα. Στο finalize το μηχανημα κολλαει μερικες φορες και για να προχωρησει αναγκαζομαι να το κλεινω με αποτελεσμα να χανω το δισκακι, να κανω power off το μηχανημα κλπ.

 

Χρησημοποιω Philips DVD+R (DL) λεω να αλλαξω μαρκα. Δεν μου το κανει παντοτε, καμια φορα ολοκληρωνεται η διαδικασια.

 

Εσυ ποιο προβλημα ειχες με το drive και στο αλλαξανε ??

 

Επισης ρωτησες να μαθεις ποσο κοστιζει εκτος εγγυησης ενημερωτικα ??

 

Λεω να δοκιμασω καμια αλλη μαρκα δισκων και μετα να τους ξαναπαρω για να ερθουν να το παρουν.

 

Α, τα δεδομενα οταν το πηγες για σερβις χαθηκαν απο τον HDD ?? Γιατι και εγω με τον HDD δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα μονο με το drive και οχι παντοτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ποια η γνωμη σασ για KISS

θελω να αγορασω και το οτι εχει θυρα ethernet για να μεταφερεισ τα αρχεια που γραφεισ στο σκληρο χωρισ να καισ dvd ειναι οτι πιο βολικο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα παιδιά, σκεφτόμαστε να πάρουμε αυτό. Το έχει κανένας; Γενικά υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση σε αυτά τα λεφτά;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, σκεφτόμαστε να πάρουμε αυτό. Το έχει κανένας; Γενικά υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση σε αυτά τα λεφτά;

 

να το παρεις!ειναι παρα πολυ καλη επιλογη!:)

ειναι και sony kai 160gb και εχει και hdmi τι αλλο θες?:p;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πολύ σωστά λέει ο br492

καθώς και στο

http://ifndef.altervista.org/index_eng.html

με πολλά άλλα καλούδια

 

 

Τα firmware σε αυτό το site έχουν link για το Πολωνικό. Παρ' όλα αυτά firmware δεν βρίσκω. Πιθανότατα τα σταμάτησαν. Δεν βρίσκω καν το 188H πουθενά στο site.

 

Αν μπορεί κάποιος, ας μου στείλει το τελευταίο firmware και bios για το RH 188H ή ας το ανεβάσει στο rapidshare και ας βάλει το link.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα παιδια

αγορασα σημερα το sony dvd recorder RDR-HX750B

το συνδεσα με την τηλεοραση αλλα πωσ μπορω να επιλεξω να μεταφερθουν τα καναλια απευθειασ απο την τηλεοραση,παρολο που υπαρχει σαν επιλογη δεν αφηνει να επιλεγει. ετσι αναγκαζομαι να κανω αυτοματη εισαγωγη καναλιων και η ποιοτητα να μην ειναι ανταξια των καναλιων που εχω ρυθμισει στην TV. το εχω συνδεσει με component αν βοηθαει. με scart ισωσ μεταφερθουν τα καναλια απο τηλεοραση?

δεν το εχω δοκιμασει γιατι δεν εχω τετοιο καλωδιο.

 

παιδια τισ αποψεισ σασ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

αγορασα σημερα το sony dvd recorder RDR-HX750B

το συνδεσα με την τηλεοραση αλλα πωσ μπορω να επιλεξω να μεταφερθουν τα καναλια απευθειασ απο την τηλεοραση,παρολο που υπαρχει σαν επιλογη δεν αφηνει να επιλεγει. ετσι αναγκαζομαι να κανω αυτοματη εισαγωγη καναλιων και η ποιοτητα να μην ειναι ανταξια των καναλιων που εχω ρυθμισει στην TV. το εχω συνδεσει με component αν βοηθαει. με scart ισωσ μεταφερθουν τα καναλια απο τηλεοραση?

δεν το εχω δοκιμασει γιατι δεν εχω τετοιο καλωδιο.

 

παιδια τισ αποψεισ σασ

 

Νομιζω οτι μονο μεσω scart γινεται αυτοματη μεταφορα καναλιων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, έχω ένα Dvd Player της Sony το οποίο έχει και δέκτη FM (κοινός είναι και ραδιόφωνο). Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Απλά χρειάζομαι και μια συσκευή εγγραφής (DVD Recorder) και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει DVD εγγραφής (και με σκληρό δίσκο), η οποία να έχει ΚΑΙ ραδιόφωνο (κοινός να τα συνδιάζει όλα) και να είναι και high definition.

Υπάρχει κάτι καλό τέτοιο που ζητάω ή να μην ψάχνω άδικα. Και αν ναι, ξέρετε μοντέλο?

Δεν με ενδιαφέρει το κόστος. Με ενδιαφέρει να έχω σε μία συσκευή τα ΠΑΝΤΑ! να είναι και dvd recorder, και dvd player high definition και να έχει ραδιόφωνο και να έχει είσοδο (σαν θύρα).

Για πείτε...ξέρετε κάτι?

Ευχαριστώωωω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπέρα παιδιά ...

Έχω το LG RH-188HS και μου δημιουργεί το εξής πρόβλημα :

Σε δισκάκια αντιγραμμένα "σπασμένα" απο P.C όταν τα αντιγράφω στο σκληρό δε μου εμφανίζονται υπότιτλοι (με ενεργοποιημένη τη λειτουργία τους)

Να σημειώσω πως όταν αντιγράφεται το DVD εγώ βλέπω τους υπότιτλους στην οθόνη , όταν όμως κάνω αναπαραγωγή της ταινίας αυτής από το σκληρό δίσκο τότε δεν εμφανίζονται.

Έχεις κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα .... μήπως κάνω κατι λάθος.

Ευχαριστώ

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10262batmoonSmWHT.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια και χαρα σας παιδια.

Εχω το 188HS dvd-recorder με HDD της LG και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα:

 

μετα απο δεκαδες αντιγραφες σε DVD+R/RW, DVD-R/RW & DVD-RAM αποφασισα να γραψω και σε DVD+R (DL) αλλα καταφερα να κανω επιτυχημενη εγγραφη μονο σε 1 DVD απο τα 7-8 που δοκιμασα.

Ο λογος ειναι οτι πριν κανω finalize το δισκακι μου πεταγε ενα μηνυμα "παρουσιαστηκε προβλημα κατα την αναπαραγωγη" και αμεσως μετα "αγνωστος δισκος, παρακαλω αλλαξτε τον δισκο" και ανοιγε το tray.

Οσες φορες δοκιμαζα μετα να ξαναβαλω το δισκακι, δεν καταφερνε να το διαβασει (ουτε στο PC, ουτε στο home cinema player) Μονο ενα δισκακι καταφερα να το διαβασω στο recorder μετα απο πολλες προσπαθειες και αφου εκανα finalize τωρα παιζει κανονικα.

Εχω δοκιμασει αρκετες μαρκες οπως EMTEC, TDK , INTENSO αλλα τιποτα.

Ξερεις κανεις κατι?

 

Thanks

Dimitris :respect:
Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα σας παιδια.

Εχω το 188HS dvd-recorder με HDD της LG και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα:

 

μετα απο δεκαδες αντιγραφες σε DVD+R/RW, DVD-R/RW & DVD-RAM αποφασισα να γραψω και σε DVD+R (DL) αλλα καταφερα να κανω επιτυχημενη εγγραφη μονο σε 1 DVD απο τα 7-8 που δοκιμασα.

Ο λογος ειναι οτι πριν κανω finalize το δισκακι μου πεταγε ενα μηνυμα "παρουσιαστηκε προβλημα κατα την αναπαραγωγη" και αμεσως μετα "αγνωστος δισκος, παρακαλω αλλαξτε τον δισκο" και ανοιγε το tray.

Οσες φορες δοκιμαζα μετα να ξαναβαλω το δισκακι, δεν καταφερνε να το διαβασει (ουτε στο PC, ουτε στο home cinema player) Μονο ενα δισκακι καταφερα να το διαβασω στο recorder μετα απο πολλες προσπαθειες και αφου εκανα finalize τωρα παιζει κανονικα.

Εχω δοκιμασει αρκετες μαρκες οπως EMTEC, TDK , INTENSO αλλα τιποτα.

Ξερεις κανεις κατι?

 

Thanks

 

Ο χρόνος που δείχνει το μηχ/μα LG 188HS σε DL δισκάκια είναι ενδεικτικός 3 ώρες και 50 λεπτά περίπου. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να γράψει με λιγότερη διάρκεια και να γίνει finalise.

 

Με DL δισκάκια όταν το δούλευα έκανα εγγραφές κανονικά αλλά μέχρι 2 τίτλους το δισκάκι. Κοινώς με περιόριζε σ’ αυτό γιατί αν δοκίμαζα και 3 τίτλο να προσθέσω στο DL μου βγάζε το σφάλμα που βγάζει και σε εσένα. Από μάρκες δίσκων δούλεψα με Philips και Maxell. Τώρα μόνο Maxell (αφού με τα Philips δεν έμεινα ευχαριστημένος) αλλά έχω αλλάξει μηχ/μα πλέον (Sony). Επίσης απο μάρκες μην βάζεις noname προστατεύοντας το μηχ/μα κατά κάποιο τρόπο.

 

Δοκίμασε να εγγράψεις 2 τίτλους και όχι παραπάνω τίτλους (για DL δισκάκια αναφέρομαι όχι single) και δες τι σου βγάζει.

 

Κάπου στο manual αναφέρει τον περιορισμό αυτό για δίσκους DVD+R DL.

 

Το error αυτό το είχα πάθει και εγώ ("χάνοντας" περίπου και εγώ 6-8 δισκάκια) τότε αλλά μόνο όταν επιχειρούσα να προσθέσω και 3 τιτλο στο DVD+R (DL) με αποτέλεσμα να μην τα αναγνώριζε πουθένα και πηγαίνανε χαμένα. Με 2 τίτλους ήμουν οκ και έκανα finilize ολοκληρώνοντας κανονικά την διαδικασία.

 

Ελπίζω να βοήθησα αν και πλέον όπως ανέφερα άλλαξα μηχ/μα και λύθηκαν πολλές παιδικές μικρο-αρρώστιες που είχα με το 188HS.

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος που δείχνει το μηχ/μα LG 188HS σε DL δισκάκια είναι ενδεικτικός 3 ώρες και 50 λεπτά περίπου. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να γράψει με λιγότερη διάρκεια και να γίνει finalise.

 

Με DL δισκάκια όταν το δούλευα έκανα εγγραφές κανονικά αλλά μέχρι 2 τίτλους το δισκάκι. Κοινώς με περιόριζε σʼ αυτό γιατί αν δοκίμαζα και 3 τίτλο να προσθέσω στο DL μου βγάζε το σφάλμα που βγάζει και σε εσένα. Από μάρκες δίσκων δούλεψα με Philips και Maxell. Τώρα μόνο Maxell αλλά έχω αλλάξει μηχ/μα πλέον (Sony).

 

Δοκίμασε να εγγράψεις 2 τίτλους και όχι παραπάνω τίτλους (για DL δισκάκια αναφέρομαι όχι single) και δες τι σου βγάζει.

 

Κάπου στο manual αναφέρει τον περιορισμό αυτό για δίσκους DVD+R DL.

 

Το error αυτό το είχα πάθει και εγώ ("χάνοντας" περίπου και εγώ 6-8 δισκάκια) τότε αλλά μόνο όταν επιχειρούσα να προσθέσω και 3 τιτλο στο DVD+R (DL) με αποτέλεσμα να μην τα αναγνώριζε πουθένα και πηγαίνανε χαμένα. Με 2 τίτλους ήμουν οκ και έκανα finilize ολοκληρώνοντας κανονικά την διαδικασία.

 

Ελπίζω να βοήθησα αν και πλέον όπως ανέφερα άλλαξα μηχ/μα και λύθηκαν πολλές παιδικές μικρο-αρρώστιες που είχα με το 188HS.

 

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου.

Ξερω οτι μπορω να κανω finalize και μικροτερη διαρκεια.

Δυστυχως ομως μου το κανει και οταν γραφω 1 μονο τιτλο (οποια και να ειναι η διαρκεια του) και δεν μπορω να κανω finalize.

Εχω κοιταξει και εχω τα τελευταια bios & fw (SL40 & 60911A).

Δεν ξερω τι αλλο να κανω.

 

Παντως το ΣΚ παρατηρησα οτι οταν κλεινεις το μηχανημα, κανει αυτοματα δημιουργια menu (για το DVD+R DL μιλαω) και μετα οταν ξανα ανοιγεις το μηχανημα το DVD ειναι ΟΚ. Αν πριν την δημιουργια menu προσπαθησεις να μπεις στο DVD, τοτε μου πεταει το γνωστο μηνυμα.

Dimitris :respect:
Link to comment
Share on other sites

Με DL δισκάκια όταν το δούλευα έκανα εγγραφές κανονικά αλλά μέχρι 2 τίτλους το δισκάκι. Κοινώς με περιόριζε σ’ αυτό γιατί αν δοκίμαζα και 3 τίτλο να προσθέσω στο DL μου βγάζε το σφάλμα που βγάζει και σε εσένα.

 

Σημερα καταφερα να γραψω 5 τιτλους σε ενα DVD+R DL και να το ολοκληρωσω.

Μονο που καθε τιτλος ειχε διαρκεια 1-2 λεπτα :D

Προφανως οι περιορισμοι ειναι στον χρονο και οχι στον αριθμο των τιτλων.

 

Κάπου στο manual αναφέρει τον περιορισμό αυτό για δίσκους DVD+R DL.

 

Δυστυχως δεν βρηκα κατι τετοιο στο manual.

 

Καποια αλλη ιδεα/βοηθεια κανεις?

Dimitris :respect:
Link to comment
Share on other sites

Σημερα καταφερα να γραψω 5 τιτλους σε ενα DVD+R DL και να το ολοκληρωσω.

Μονο που καθε τιτλος ειχε διαρκεια 1-2 λεπτα :D

Προφανως οι περιορισμοι ειναι στον χρονο και οχι στον αριθμο των τιτλων.

 

Και στον χρονο θες να πεις. Παντως εγραψα την λεξη "ενδεικτικα" το μεσημερι οτι ο χρονος ειναι ενδεικτικος τοσο (αλλα οχι πραγματικος) και εικονικος ως αποτελεσμα. Σε αλλο μηχ/μα τα DL μου τα βγαζει 3 ωρες και 40 λεπτα.

 

Εγω απλα ελυσα το προβλημα αλλαζοντας μηχ/μα οχι μονο για αυτο αλλα και 3-4 πραγματακια ακομη που εχει το 188.

 

1-2 λεπτα ο καθε τιτλος οντως δυστυχως δεν εχει νοημα τσαμπα παει η εγγραφη αλλα και τα δισκακια.

 

Το κολπο με το power off το ειχα κανει και εγω αλλα δεν επιανε παντοτε ;)

 

Night

Link to comment
Share on other sites

Καποιος αλλος κατοχος του LG 188HS (ή 177 ή 188H ή 199HS) που εχει καταφερει να γραψει σε dual layer μπορει να μας δωσει τα φωτα του?

 

Please :help: me

Dimitris :respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ε, με τόσα που άκουσα εδώ μέσα με τα LG DVD Recorders, μάλλον ήρθε η ώρα να τα λουστώ κι εγώ με τη σειρά μου.

Το LG RH-188H HDD/DVD Recorder που έχω από τον Οκτώβριο παρουσιάζει πλέον πρόβλημα στο DVD drive. Ενώ είχα αρκετό καιρό που το είχα αφήσει στην ησυχία του και δεν χρησιμοποιούσα εγγραφή σε DVD (ό,τι έκπομπές έβλεπα ήταν κατευθείαν από το σκληρό), πριν 2-3 μέρες δοκίμασα ένα νοικιασμένο δισκάκι (ταινία) και ω! του θαύματος: "Άγνωστος δίκος, παρακαλώ ελέγξτε το δίσκο". Από τα δισκάκια που έχω παίζει μόνο τα CD-Audio και τα mp3-CD. Από DVD απολύτως τίποτα, ούτε γραμμένο DVD-/+RW, ούτε DVD-/+R, ούτε νοικιασμένα δισκάκια, ούτε άδεια δισκάκια, τίποτα απολύτως.

Εννοείται ότι ο σκληρός γράφει και παίζει κανονικότατα.

 

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο με κάποιο από αυτά τα προϊόντα της καινούργιας σειράς της LG (RH-1xx H/HS)???

Περιττό να σας πω ότι τα έχω παίξει εντελώς, δεν ξέρω τι να κάνω, και έρχεται το ΣΚ και μέχρι να βρω λύση με service κλπ μου φαίνεται θα σαλτάρω. Τι να κάνω????

 

Επιπλέον, έχει εντοπίσει κανείς σας τη λίστα των εξουσιοδοτημένων κέντρων service πανελλαδικά??? Αν ναι, παρακαλώ να με ενημερώσετε σχετικά.

 

Ευτυχώς είμαι εντός εγγύησης και αν υπάρχει όντως ζημιά, ελπίζω να μη μπω σε περιπέτειες.... :worry:

 

παιδες γεια χαρα και χρονια σας πολλα..

panosz75 γεια χαρα και σε σενα ...

εχω το LGRH188HS απο το Φεβρουαριο 07 αλλα -ξερω ξερω- δεν εχω κανει ακομα ουτε μια εγγραφη.. απλως βλεπω DVD νοικιασμενα:(

το θεμα ειναι οτι ειχα σταματησει για ενα διαστημα και αυτο να κανω.. τωρα και δυο βδομαδες -λογω εορτων- οτι DVD νοικιασω μου βγαζει το μηνημα σου panosz75 και δεν το βλεπει με τιποτα...οσες φορες και να το βαζω βγαζω..

τελικα κανοντας αντιγραφο του DVD μολις βαζω το αντιγραφο το βλεπει με την πρωτη :wacko:

τι λετε ρε παιδια .. εχει κατ'αρχας προβλημα η οχι το μηχανημα ? και αν ναι γιατι ? εννοω φταινε τα DVD τα νοικιασμενα -θεμα βρωμιας η οπως μου ειπε καποιος επειδη τα εχουν χιλιοαντιγραψει?

Και τελικα να τα παω στο σερβις η οχι ? να κανω και καμμια εγγραφη πρωτα η οχι ?

ελπιζω να μην σας ζαλισα με τις αρχαριες ερωτησεις μου..

panosz75 και dimitrisgr απο εσας περιμενω τα φωτα σας ..πριν των Φωτων ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωπ, ωραίο θεματάκι, δεν το είχα προσέξει πρίν...

 

Εγώ πάντως έχω το Sony RDR-HX750 και την έχω καταβρεί με τον σκληρό. Σε DVD έγραφα και γράφω με ένα παλαιότερο LG (σκέτο DVD recorder).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

παιδες γεια χαρα και χρονια σας πολλα..

panosz75 γεια χαρα και σε σενα ...

εχω το LGRH188HS απο το Φεβρουαριο 07 αλλα -ξερω ξερω- δεν εχω κανει ακομα ουτε μια εγγραφη.. απλως βλεπω DVD νοικιασμενα:(

το θεμα ειναι οτι ειχα σταματησει για ενα διαστημα και αυτο να κανω.. τωρα και δυο βδομαδες -λογω εορτων- οτι DVD νοικιασω μου βγαζει το μηνημα σου panosz75 και δεν το βλεπει με τιποτα...οσες φορες και να το βαζω βγαζω..

τελικα κανοντας αντιγραφο του DVD μολις βαζω το αντιγραφο το βλεπει με την πρωτη :wacko:

τι λετε ρε παιδια .. εχει κατ'αρχας προβλημα η οχι το μηχανημα ? και αν ναι γιατι ? εννοω φταινε τα DVD τα νοικιασμενα -θεμα βρωμιας η οπως μου ειπε καποιος επειδη τα εχουν χιλιοαντιγραψει?

Και τελικα να τα παω στο σερβις η οχι ? να κανω και καμμια εγγραφη πρωτα η οχι ?

ελπιζω να μην σας ζαλισα με τις αρχαριες ερωτησεις μου..

panosz75 και dimitrisgr απο εσας περιμενω τα φωτα σας ..πριν των Φωτων ;)

 

Θα πρότεινα πρώτα απ' όλα να δοκιμάσεις να κάνεις κάποιες αντιγραφές εγγραφών που έχεις στο σκληρό δίσκο σε δισκάκι DVD. Αν γράφει, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, τότε θα έχουν πρόβλημα τα νοικιασμένα DVDs που δοκίμασες μέχρι τώρα.

 

Δοκίμασε να γράψεις πρώτα και εδώ είμαστε.

 

Παρεμπιπτόντως, χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά...

Αποφάσισα να ψάξω για ενα DVD-Recorder με HDD που να έχει τουλάχιστον τα παρακάτω.

Αν κάποιος έχει κάποια πρόταση ή προσωπική εμπειρία παρακαλώ ας κανει τον κόπο να απαντήσει...

 

1. Μέγεθος δίσκου >250GB

2. να αναπαράγει DivΧ αρχεία από το σκληρό δίσκο (και όχι μόνο από οπτικό μέσο)

3. USB port (πχ για αναπαραγωγη ταινιών απο USB-stick ή απο εξωτ. σκληρό)

4. έξοδο HDMI

5. Εγγραφή και σε Dual-Layer

 

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

paidia kalispera k xronia polla se oloys!! Exo ena pionner 920h einai hd 250gb sklhro dynatothtes montaz bazei k menoy sthn arxh exei polla kolpa h timh toy ayth th stigmh kymainetai apo 1700 mexri 1800+ toxo kana xrono alla oyte dvd den bazo na do k to lypamai na skonizetai sto rafi doyleyei arista toxo xrisimopoihsh elaxista an kapios endiaferetai as moy steilh ena pm timh den exo skeytei to syzhtame! Eyxaristo k eyxomai o kainoyrgios xronos na mas brei oloys me ygeia!
Link to comment
Share on other sites

παιδες γεια χαρα και χρονια σας πολλα..

panosz75 γεια χαρα και σε σενα ...

εχω το LGRH188HS απο το Φεβρουαριο 07 αλλα -ξερω ξερω- δεν εχω κανει ακομα ουτε μια εγγραφη.. απλως βλεπω DVD νοικιασμενα:(

το θεμα ειναι οτι ειχα σταματησει για ενα διαστημα και αυτο να κανω.. τωρα και δυο βδομαδες -λογω εορτων- οτι DVD νοικιασω μου βγαζει το μηνημα σου panosz75 και δεν το βλεπει με τιποτα...οσες φορες και να το βαζω βγαζω..

τελικα κανοντας αντιγραφο του DVD μολις βαζω το αντιγραφο το βλεπει με την πρωτη :wacko:

τι λετε ρε παιδια .. εχει κατ'αρχας προβλημα η οχι το μηχανημα ? και αν ναι γιατι ? εννοω φταινε τα DVD τα νοικιασμενα -θεμα βρωμιας η οπως μου ειπε καποιος επειδη τα εχουν χιλιοαντιγραψει?

Και τελικα να τα παω στο σερβις η οχι ? να κανω και καμμια εγγραφη πρωτα η οχι ?

ελπιζω να μην σας ζαλισα με τις αρχαριες ερωτησεις μου..

panosz75 και dimitrisgr απο εσας περιμενω τα φωτα σας ..πριν των Φωτων ;)

 

Καλησπερες χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους.

 

Καταρχην δοκιμασε να παρεις ενα καθαριστικο DVD μηπως και καθαρισει την κεφαλη καμια φορα πιανει και ετσι διαβασει τα δισκακια. Κατα δευτερον οπως ηδη σου εγραψε και ο Πανος κανε καποιες εγγραφες απο HDD --> DVD με διαφορετικες μαρκες δισκων maxell,sony,philips Κλπ . Αν σου κανει κανονικα την εγγραφη φταινε τα νοικιασμενα δισκακια πιθανοτατα μιας και τα περισσοτερα απο αυτα το 90% ειναι κακοδιατηρημενα με πολλες γρατσουνιες απο τα βιντεο κλαμπ εννοω.

 

Αν σου βγαζει σφαλματα πιθανον να εχει χαλασει ή να θελει καθαρισμα η κεφαλη αρα αναγκαστικα πας για ελεγχο μιας και εισαι σε εγγυηση 1 λογος παραπανω !!

 

Προλαβαμε πριν τα Φωτα να σου πουμε 2-3 κατευθυνσεις :) :)

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά...

Αποφάσισα να ψάξω για ενα DVD-Recorder με HDD που να έχει τουλάχιστον τα παρακάτω.

Αν κάποιος έχει κάποια πρόταση ή προσωπική εμπειρία παρακαλώ ας κανει τον κόπο να απαντήσει...

 

1. Μέγεθος δίσκου >250GB

2. να αναπαράγει DivΧ αρχεία από το σκληρό δίσκο (και όχι μόνο από οπτικό μέσο)

3. USB port (πχ για αναπαραγωγη ταινιών απο USB-stick ή απο εξωτ. σκληρό)

4. έξοδο HDMI

5. Εγγραφή και σε Dual-Layer

 

 

Ευχαριστώ...

 

Το Sony σε καλυπτει. Απο την καινουργια σειρα το 950 μοντελο ειναι με 250αρι σκληρο. Εγω εχω πλεον και χρησιμοποιω οπως και ο προηγουμενος φιλος το 750 με 160αρι σκληρο και εχει τα εξης σιγουρα τα οποια θα εχει και το 950.

 

http://www.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=RDR-HX950&site=odw_el_GR&pageType=Overview&imageType=Main&category=DVD+Recorder

 

1. 250 GB

2. Παιζει κανονικα avi/divX αρχεια με πολυ καλυτερη αντιμετωπιση απο οτι το LG (το οποιο το εχω σαν 2ο και εγω). Μπορεις να προχωρησεις πιο ευκολα στο avi κλπ δυνατοτητες

3. USB εχει σε σκληρο ομως δεν παιζει !!!!!! Μονο με καμερα ή φλασακι διαβαζει τουλαχιστον το 750 μοντελο υποθετω ομως οτι και το 950 τα ιδια κανει. Αρα μονο καμερα και flash reading απο USB

4.Ναι

5.Ναι κανονικα και με ταχεια εγγραφη ακομη και σε "μονταρισμενους" τιτλους.

 

Για τιμες τσεκαρε απο skroutz.gr πρωτα γραψε το μοντελλο και σου βγαζει τιμες απο φθηνοτερο κλπ.

 

Εγω το πηρα 45 ευρω πιο κατω απο perfectshop απο οτι το ειχε στο πλαισιο τοτε..... Αν σου φαινεται μεγαλη διαφορα στην τιμη το 950 χτυπα το 750 το οποιο εχει μικροτερο σκληρο 160GB (αλλα υπερ-αρκετο κατ εμε) αλλα πανω-κατω τα υπολοιπα χαρακτηριστικα ειναι ιδια.

 

Ελπιζω να βοηθησα :cool::cool:

 

καλη χρονια σε ολους/ες

Link to comment
Share on other sites

Το Sony σε καλυπτει. Απο την καινουργια σειρα το 950 μοντελο ειναι με 250αρι σκληρο. Εγω εχω πλεον και χρησιμοποιω οπως και ο προηγουμενος φιλος το 750 με 160αρι σκληρο και εχει τα εξης σιγουρα τα οποια θα εχει και το 950.

 

http://www.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=RDR-HX950&site=odw_el_GR&pageType=Overview&imageType=Main&category=DVD+Recorder

 

1. 250 GB

2. Παιζει κανονικα avi/divX αρχεια με πολυ καλυτερη αντιμετωπιση απο οτι το LG (το οποιο το εχω σαν 2ο και εγω). Μπορεις να προχωρησεις πιο ευκολα στο avi κλπ δυνατοτητες

3. USB εχει σε σκληρο ομως δεν παιζει !!!!!! Μονο με καμερα ή φλασακι διαβαζει τουλαχιστον το 750 μοντελο υποθετω ομως οτι και το 950 τα ιδια κανει. Αρα μονο καμερα και flash reading απο USB

4.Ναι

5.Ναι κανονικα και με ταχεια εγγραφη ακομη και σε "μονταρισμενους" τιτλους.

 

Για τιμες τσεκαρε απο skroutz.gr πρωτα γραψε το μοντελλο και σου βγαζει τιμες απο φθηνοτερο κλπ.

 

Εγω το πηρα 45 ευρω πιο κατω απο perfectshop απο οτι το ειχε στο πλαισιο τοτε..... Αν σου φαινεται μεγαλη διαφορα στην τιμη το 950 χτυπα το 750 το οποιο εχει μικροτερο σκληρο 160GB (αλλα υπερ-αρκετο κατ εμε) αλλα πανω-κατω τα υπολοιπα χαρακτηριστικα ειναι ιδια.

 

Ελπιζω να βοηθησα :cool::cool:

 

καλη χρονια σε ολους/ες

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Στα χαρακτηριστικά του 950 αλλά και του 1070 λέει ότι αναπαραγωγή DivX γίνεται μονο από CD/DVD.

Οταν λες οτι παίζει κανονικά αρχεία DivX εννοείς ότι τα παίζει και από το σκληρό?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...