Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5200 & 5300


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 655
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

με ποιο κινητό το συγκρίνεις

π.χ με του samsung Ε900 την οθόνη ναι αρκετά χειρότερη αλλά το ίδιο περίπου είναι και του 5300

Προσωπικά δεν νομίζω οτι αξίζει το 5300 τα τόσα(περίπου 70 νομίζω) παραπάνω για (+30 θα το έλεγα)

Link to comment
Share on other sites

paidia poies akrivws einai i diafores tou 5200 me to 5300?othoni kamera kai ti allo?i othoni tou 5200 einai poli xalia?:confused: ?

 

Το 5300 έχει -πολύ- καλύτερη οθόνη, κάποια extra dedicated πλήκτρα για το mp3 player, καλύτερη κάμερα και κάρτα μνήμης στο πακέτο...Κατά τ 'άλλα(...) είναι ίδια... προσωπικά έχω το 5200, το πήρα 145 και για τα λεφτά του είναι άριστο...

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

με ποιο κινητό το συγκρίνεις

π.χ με του samsung Ε900 την οθόνη ναι αρκετά χειρότερη αλλά το ίδιο περίπου είναι και του 5300

Προσωπικά δεν νομίζω οτι αξίζει το 5300 τα τόσα(περίπου 70 νομίζω) παραπάνω για (+30 θα το έλεγα)

 

Αν ειναι να το κρατησει για πολυ καιρο τοτε για εμενα αξιζει να παρει κατι που θα εχει μια καλη οθονη και θα μπορει να βλεπει τις πληροφοριες ξεκαθαρα!!!;)

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες η οθόνη του 5200 είναι απλά... άθλια... Πολύ μικρή σε μέγεθος, πολύ μικρή ανάλυση (128χ160) και είναι pasive stn, ότι χειρότερο σε θέμα χρωμάτων και γωνιών θέασης, φωτεινότητας και ευκρίνειας στον ήλιο (το μόνο καλό είναι η μικρή κατανάλωση μπαταρίας)... Έχει μεγάλο κόκκο (pixelιάζει)... Το μόνο που τη σώζει είναι οι διαβαθμίσεις μεγέθους της γραμματοσειράς. Είναι οθόνης 2ετίας, λίγο καλύτερη π.χ. απο το SE Τ610 και σαφώς χειρότερη από του Siemens S65 και SE K700i (για να μη θυμηθώ το παλιό μου Samsung S500, 4ετίας και βάλε, που εχει καλύτερη οθόνη)

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να το κρατησει για πολυ καιρο τοτε για εμενα αξιζει να παρει κατι που θα εχει μια καλη οθονη και θα μπορει να βλεπει τις πληροφοριες ξεκαθαρα!!!;)

σωστό αλλά και του 5300 η οθόνη δεν είναι αυτό που λέμε απίστευτη

δεν είναι καν svga

και επειδή ρωτά ανάμεσα σε 5200-5300 εγώ θα πρότεινα 5200 όχι γιατί είναι καλύτερο (αυτό δεν νομίζω οτι το αμφισβητεί κανείς το 5300 είναι ανώτερο) αλλά γιατί νομίζω οτι η διαφορά χρημάτων δεν αντικατοπτρίζει τη διαφορά τους στη πράξη

εάν τα χρήματα δεν είναι θέμα τότε υπάρχουν αρκετά πολύ πιο ποιοτικά κινητά

Link to comment
Share on other sites

αλλά και του 5300 η οθόνη δεν είναι αυτό που λέμε απίστευτη... δεν είναι καν svga

 

svga????????? Ξέρεις ποια ανάλυση είναι svga??? 800x600

Μάλλον qvga εννοείς (320x240), την οποία έχει το 5300... Επιπλέον το 5300 έχει σε σχέση με το 5200:

5300 ~ 5200

 

2.5mm-->3.5mm jack stereo convertor (5 eur) ~ No

6/4 pin mini USB data cable (4 eur) ~ No

256 MB MicroSD card (15 eur) ~ No

240x320 Active TFT ~ 128x160 Passive CSTN... Aξία??? Σαν την Mastercard ένα πράμα...

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Το 5300 είναι καλύτερο αλλά..

Η διαφορά των χρημάτων ίσως ΔΕΝ αξίζει. Αν θέλεις τα εξτρα χαρακτηριστικά του 5300 για 240 μήπως να δεις κάτι άλλο.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

svga????????? Ξέρεις ποια ανάλυση είναι svga??? 800x600

Μάλλον qvga εννοείς (320x240), την οποία έχει το 5300... Επιπλέον το 5300 έχει σε σχέση με το 5200:

5300 ~ 5200

 

2.5mm-->3.5mm jack stereo convertor (5 eur) ~ No

6/4 pin mini USB data cable (4 eur) ~ No

256 MB MicroSD card (15 eur) ~ No

240x320 Active TFT ~ 128x160 Passive CSTN... Aξία??? Σαν την Mastercard ένα πράμα...

ώπα

έχω ψάξει τόσο τις τελευταίες 2-3 μέρες που τα έχω μπλέξει λίγο

λοιπόν ναι qvga εννοώ :O

και ναι θυμόμουν οτι το 5300 έχει 220x176 οθόνη που είναι λάθος :O

 

όμως το θυμόμουν λάθος γιατί όταν το συνέκρινα δίπλα δίπλα με το Ε900 είχε πολύ χειρότερη οθόνη και το απέδωσα στη μικρότερη ανάλυση

άμα είναι 320x240 τότε είναι μια κακή qvga οθόνη

 

2,5 -> 3,5 adaptor = προσωπικά δεν μου χρειάζεται

6/4 pin mini USB data cable = έχω 4-5 άμα θες έλα να σου δώσω free

1GB microSD= 28,20

 

άρα 165+30=195 < 230 και ξανακαταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα

εάν υπάρχει χρηματικό θέμα μείνε στο 5200 εάν όχι πήγαινε για κάτι άλλο εκτός απο 5200-5300

Link to comment
Share on other sites

egw proswpika exw to 6233 pou nomizw einai kata poly anwtero kai ap'ta 2 .rwtaw gia tin aderfi mou..exei k700 kai thelei kati kalitero me tin epidwtisi pou einai 135euro..kai eimai anamesa sta 2 na tis protinw..alla kataligw meta apo ola auta sto 5200...:worry:
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω και το 5200 και σκεφτόμουν να πάρω το k700 μεταχ.

παίρνει χειρότερη οθόνη και εκτός απο το ptt και bluetooth με profile για stereo headset δεν ξέρω εάν παίρνει κάτι παραπάνω απο το k700.

αν το παίρνει για δεύτερο τότε 5200 δαγκωτό εάν όχι ας κοιτάξει κάτι άλλο π.χ. 6131, k750

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς που μπορώ να βρω ακουστικά hands-free (σαν αυτά της συσκευασίας) για 5200/5300, και πόσο περίπου κάνουν;

Γιατί τα skroutzάρω και δε βρίσκω τίποτα...

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

ώπα

έχω ψάξει τόσο τις τελευταίες 2-3 μέρες που τα έχω μπλέξει λίγο

λοιπόν ναι qvga εννοώ :O

και ναι θυμόμουν οτι το 5300 έχει 220x176 οθόνη που είναι λάθος :O

 

όμως το θυμόμουν λάθος γιατί όταν το συνέκρινα δίπλα δίπλα με το Ε900 είχε πολύ χειρότερη οθόνη και το απέδωσα στη μικρότερη ανάλυση

άμα είναι 320x240 τότε είναι μια κακή qvga οθόνη

 

2,5 -> 3,5 adaptor = προσωπικά δεν μου χρειάζεται

6/4 pin mini USB data cable = έχω 4-5 άμα θες έλα να σου δώσω free

1GB microSD= 28,20

 

άρα 165+30=195 < 230 και ξανακαταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα

εάν υπάρχει χρηματικό θέμα μείνε στο 5200 εάν όχι πήγαινε για κάτι άλλο εκτός απο 5200-5300

 

 

 

που βρήκες micro sd 28,20 ???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι να πάρω κινητό και ήθελα να ππάρω το 5200 λόγω οικονομικών αλλα δεν έχει διαθεσημότητα η vodafone απο την nokia...

 

Επειδή και γω το έψαχνα λόγω επιδότησης Vodafone, σήμερα που ποστάρω είναι διαθέσιμο από το κατάστημα Λεωφόρου Αλεξάνδρας 210 6412400.

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς σας το Nokia Software Updater για αναβάθμιση firmware του 5300 μέσω PC? Αξίζει τον κόπο ή θα τρέχω στο service????
-Δημήτρης-
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αναβάθμισα το 5200 από την (απροβλημάτιστη) 3.60, στην 3.92. Κανένα πρόβλημα, αλλά πρέπει οπωσδήποτε πρέπει να έχεις adsl, γιατί κατεβάζει εκείνη την ώρα το firmware. Δεν είδα διαφορές από 3.60 σε 3.92, η 3.50 λέγεται ότι έχει κάποια προβληματάκια...

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

Στα θετικά του τηλεφώνου (5200) είναι οι πλήρεις δυνατότητες και επιλογές που προσφέρονται σε αυτή τη χαμηλή κατηγορία τιμής. Δε νομίζω να υπάρχει άλλη συσκευή με μαζεμένα όλα τα χαρακτηριστικά μαζί (ράδιο, υποδοχή κάρτας μνήμης, bluetooth, usb θύρα, θέματα, κλπ κλπ). Συσκευή σχεδόν όλα σε ένα.

 

Στα πολύ αρνητικά του, τα φαινομενικά ψεύτικα πλαστικά μέρη όλης της συσκευής, και το απίστευτα λεπτό καλωδιάκι του φορτιστή, που σε κάνει να νομίζεις οτι θα κοπεί με το που το αγγίξεις.

 

Η οθόνη είναι λογικό να είναι χαμηλής ποιότητας (λόγω ανάλυσης), αλλά δεν μπορώ να το θεωρήσω ως αρνητικό για τα λεφτά που ζητάει.

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

To 5200 το διαθετει η Cosmote στην επιδοτηση.Κι αν ναι σε ποια τιμη(προ επιδοτησης)Το λεω αυτο γιατι μου ειπαν αυτοι οχι δεν το δινουμε.Οποιος ξερει ας απαντησει παρακαλώ!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...