Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5200 & 5300


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί ποιο Νόκια την είχε?

 

Πολλά. Αυτή την στιγμή έχω μπροστά μου ένα 3100 που κάνει αυτή την βλακεία. Το 6021 μου έχει επίσης το ίδιο πρόβλημα. Για το 6230 έχουν γραφτεί πολλά μηνύματα σ'αυτό το forum (με το ίδιο πρόβλημα). Δοκιμάσατε στα 5200/5300 και δεν το κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 655
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τίποτα για νέο firmware ώστε να μη κάνει restart ξέρουμε?

 

Για το 5200 ,βρηκα αυτο : 5200 RM-174: 03.92

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Πολλά. Αυτή την στιγμή έχω μπροστά μου ένα 3100 που κάνει αυτή την βλακεία. Το 6021 μου έχει επίσης το ίδιο πρόβλημα. Για το 6230 έχουν γραφτεί πολλά μηνύματα σ'αυτό το forum (με το ίδιο πρόβλημα). Δοκιμάσατε στα 5200/5300 και δεν το κάνουν?

 

Κανονικά επειδή αυτή η μπαταριούλα είναι της πλάκας μπορεί να είναι και τελειωμένη αν είναι παλιό το κινητό ή πολύ καιρό απενεργοποιημένο. Δεν επαναφορτίζεται.

Το 5300 μου δεν εμφανίζει αυτό το πρόβλημα. Αντιθέτως ένα 1600 καινούριο που άνοιξα πριν λίγο είχε χάσει την ώρα... Οπότε τώρα δεν ξέρω τι παίζει...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Πήρα για δώρο το Nokia 5300 Red.

Έχει λογισμικό *#0000#

 

Nokia 5300

V 03.50

14-09-06

RM-146

 

Οι εντυπώσεις μου είναι άριστες αξίζει τα χρήματά του και πολύ περισσότερα.

Τα μενού είναι πανέμορφα και κινούμενα.

 

Το SAR για το συγκεκριμένο μοντέλο RM-146 είναι 0.80 W/kg, πιστεύω είναι μέσα στα όρια, εφόσον θέλουμε να έχει καλό σήμα η συσκευή!

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα για δώρο το Nokia 5300 Red.

Έχει λογισμικό *#0000#

 

Nokia 5300

V 03.50

14-09-06

RM-146

 

Οι εντυπώσεις μου είναι άριστες αξίζει τα χρήματά του και πολύ περισσότερα.

Τα μενού είναι πανέμορφα και κινούμενα.

 

Το SAR για το συγκεκριμένο μοντέλο RM-146 είναι 0.80 W/kg, πιστεύω είναι μέσα στα όρια, εφόσον θέλουμε να έχει καλό σήμα η συσκευή!

 

Ευχαριστώ.

 

Το SAR εμένα μου φαίνεται πολύ... Και το Κ750 μου είχε 0,48 και μια χαρά έπιανε:) . Ευτυχώς αυτή η τιμή είναι η μέγιστη και επιτυγχάνεται σε περιοχές που δεν έχει καλό σήμα...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά επειδή αυτή η μπαταριούλα είναι της πλάκας μπορεί να είναι και τελειωμένη αν είναι παλιό το κινητό ή πολύ καιρό απενεργοποιημένο. Δεν επαναφορτίζεται.

Το 5300 μου δεν εμφανίζει αυτό το πρόβλημα. Αντιθέτως ένα 1600 καινούριο που άνοιξα πριν λίγο είχε χάσει την ώρα... Οπότε τώρα δεν ξέρω τι παίζει...:confused:

 

Πάντως δεδομένου ότι οι πλακί μπαταρίες των ψηφιακών ρολογιών (ή οι αντίστοιχες που κρατάνε τα δεδομένα του CMOS BIOS και την ημερομηνία-ώρα στα PC όταν είναι κλειστά), και πάμφθηνες είναι, και κρατάνε 5-10 χρόνια, θεωρώ απαράδεκτη την Nokia που πουλάει κινητά εν έτει 2006 με τέτοια προβλήματα.

 

Ελπίζω τουλάχιστον να το διόρθωσαν οριστικά στα 5200/5300, και να μην οφείλεται η ορθή λειτουργία απλώς στο ότι το κινητό σου είναι καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα το κινητό, και μπορώ να πω για τα λεφτά του, είμαι αρκετά ικανοποιημένος (αν εξαιρέσω την ποιότητα κατασκευής και την οθόνη...:ninja: ).

Δυο-τρεις σύντομες απορίες αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει, γιατί είναι το πρώτο μου nokia από την εποχή του 3310...

1)Υπάρχει κάποια ρύθμιση ώστε να γράφει μόνιμα sms με κεφαλαία γράμματα και να μη χρειάζεται να πατάω τη #.

2) πως μου δείχνει τη χρονική διάρκεια της κλήσης, κατά τη διάρκεια της χρήσης, και όχι σαν ''σύνοψη'' μετά.

3) Ποιο καλώδιο χρειάζεται για σύνδεση με PC;

Ευχαριστώ πολύ..!

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα το κινητό, και μπορώ να πω για τα λεφτά του, είμαι αρκετά ικανοποιημένος (αν εξαιρέσω την ποιότητα κατασκευής και την οθόνη...:ninja: ).

Δυο-τρεις σύντομες απορίες αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει, γιατί είναι το πρώτο μου nokia από την εποχή του 3310...

1)Υπάρχει κάποια ρύθμιση ώστε να γράφει μόνιμα sms με κεφαλαία γράμματα και να μη χρειάζεται να πατάω τη #.

2) πως μου δείχνει τη χρονική διάρκεια της κλήσης, κατά τη διάρκεια της χρήσης, και όχι σαν ''σύνοψη'' μετά.

3) Ποιο καλώδιο χρειάζεται για σύνδεση με PC;

Ευχαριστώ πολύ..!

1)Όχι

2)Οχι δεν υπάρχει. Μόνο μετα την κλήση.

Link to comment
Share on other sites

1)Υπάρχει κάποια ρύθμιση ώστε να γράφει μόνιμα sms με κεφαλαία γράμματα και να μη χρειάζεται να πατάω τη #

ΝΑΙ υπάρχει αλλά όχι ακριβώς (σε παραπλανεί ο φίλος παραπάνω όπως το διατυπώνει αλλά και όπως εσύ του το ρώτησες άλλο θέλεις να πεις.). :rolleyes:

Το θέμα είναι ότι το κινητό εξ ορισμού από το εργοστάσιο γράφει UNICODE ελληνικά στα μυνηματα (τα Unicode υποστηρζουν μικρά ΚΑΙ τονούμενα ελληνικά). αν δεν γνωρίζεις τι είναι τα UNICODE ψάξε στο forum έχουμε γράψει πολλές φορές για αυτό :). Αυτό θα πεί ότι "εξ ορισμού" γράφει 90 χαρ/μυνημα και όχι 160 (μολις περάσεις τους 90 στέλενει 2ο SMS). Στις επιλογές των SMS έχει επιλογή για χρηση περιορισμένου αλφαβήτου (ή κάτι τέτοιο) δηλαδή standard GSM αντί πλήρες (μεθερμηνευόμενο Unicode). αν ορίσεις "περιορισμένο" ΑΝ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ότι γράφει μικρά, ο άλλος το παίρνει καιφαλαία (non UNICODE) και άρα στέλνεις 170 χαρακτήρες/SMS.

 

3) Καλώδιο είναι ένα απλό standard ΜΙΝΙ USB (ίδιο με Motorola, BenQ κινητα και πάνπολλες φωτογραφικές μηχανές και videoκάμερες όπως Olympus, Sony, κτλ). Αξία 3€ όχι στο ΓΕΡΜΑΝΟ αλλά σε οποιοδήποτε ηλεκτρονικάδικο (go Cosmodata στην στουρναρη). Υπάρχει και πιο μίνι (extra mini) που το έχουν κάτι παλαιότερα Nokia αλλά αυτό είναι σπάνιο και μην το μπερδευεις. ΝΑ έχεις το κινητό μαζί σου στην αγορά του.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

3) Καλώδιο είναι ένα απλό standard ΜΙΝΙ USB (ίδιο με Motorola, BenQ κινητα και πάνπολλες φωτογραφικές μηχανές και videoκάμερες όπως Olympus, Sony, κτλ). Αξία 3€ όχι στο ΓΕΡΜΑΝΟ αλλά σε οποιοδήποτε ηλεκτρονικάδικο (go Cosmodata στην στουρναρη). Υπάρχει και πιο μίνι (extra mini) που το έχουν κάτι παλαιότερα Nokia αλλά αυτό είναι σπάνιο και μην το μπερδευεις. ΝΑ έχεις το κινητό μαζί σου στην αγορά του.

 

Το καλώδιο δεν περιλαμβάνεται στη συσκευασία? Το 5300 μου είχε τουλάχιστον:O

Link to comment
Share on other sites

Βλακεία τσιγκουνεύτηκαν στο 5200 ένα καλώδιο των 3€ (για αυτούς κόστος 1€ το πολύ) :down: Πάλι καλά που δεν είναι κανα proprietary όπως στα SE. Αλλά είπαμε πως θα πιάσουν και τους έχοντες και τους μη έχοντες? (5200 vs 5300). Με 165€ υπάρχει τίποτα καλύτερο? Άντε το W300 SE αλλά σπαστό (όχι slide up) και με 30€ παραπάνω (195€ έχει σωστά) και όχι νοκια. Ολα τα άλλα κάτω από 200€ με mp3 σε κάρτα ΔΕΝ έχουν συνήθως Ράδιο (πολύ χρήσιμο στην Ελλάδα)

 

Οπότε 5300 vs 5200

To 5300 έχει ΟΤΙ και το 5200 ΣΥΝ επιπλέον τα ακόλουθα

Οθόνη
σημαντικά
καλύτερη, και σε ανάλυση και σε τεχνολογία (ACTIVE TFT 240 x 320 pixels, 31 x 42 mm
vs
μία passive 128 x 160 και μικρότερη). Η πιότητα ΔΕΝ είναι μόνο pixel, είναι φωτηνότητα, απόκριση (όχι ghost), γωνία θέαση και saturation

 

Κάμερα
σημαντικά
καλύτερη (1,3mp
vs
0,3mp) είναι μέρα με την νύχτα και ίσως έχουν και διαφορά στο video (το 5200 τραβά 15'')

 

Έχουν Διαφορετικά πλαϊνά πλήκτρα (το 5200 έχει για ράδιο το 5300 για mp3)

 

Συμπεριλαμβάνει microSD κάρτα 256mb (για το 5200 αγοράζεις μία 512 με 20€)

 

Περιλαμβάνει το miniUSB καλώδιο (στο 5200 δίνεις 3€-4€ και το αγοράζεις)

Και ΤΕΛΟΣ

5300 = 240€ VS 5200 = 165€ (διαφορά περί τα 75€)

:O

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Βλακεία τσιγκουνεύτηκαν στο 5200 ένα καλώδιο των 3€ (για αυτούς κόστος 1€ το πολύ) :down: Πάλι καλά που δεν είναι κανα proprietary όπως στα SE. Αλλά είπαμε πως θα πιάσουν και τους έχοντες και τους μη έχοντες? (5200 vs 5300). Με 165€ υπάρχει τίποτα καλύτερο? Άντε το W300 SE αλλά σπαστό (όχι slide up) και με 30€ παραπάνω (195€ έχει σωστά) και όχι νοκια. Ολα τα άλλα κάτω από 200€ με mp3 σε κάρτα ΔΕΝ έχουν συνήθως Ράδιο (πολύ χρήσιμο στην Ελλάδα)

 

Οπότε 5300 vs 5200

To 5300 έχει ΟΤΙ και το 5200 ΣΥΝ επιπλέον τα ακόλουθα

Οθόνη
σημαντικά
καλύτερη, και σε ανάλυση και σε τεχνολογία (ACTIVE TFT 240 x 320 pixels, 31 x 42 mm
vs
μία passive 128 x 160 και μικρότερη). Η πιότητα ΔΕΝ είναι μόνο pixel, είναι φωτηνότητα, απόκριση (όχι ghost), γωνία θέαση και saturation

 

Κάμερα
σημαντικά
καλύτερη (1,3mp
vs
0,3mp) είναι μέρα με την νύχτα και ίσως έχουν και διαφορά στο video (το 5200 τραβά 15'')

 

Έχουν Διαφορετικά πλαϊνά πλήκτρα (το 5200 έχει για ράδιο το 5300 για mp3)

 

Συμπεριλαμβάνει microSD κάρτα 256mb (για το 5200 αγοράζεις μία 512 με 20€)

 

Περιλαμβάνει το miniUSB καλώδιο (στο 5200 δίνεις 3€-4€ και το αγοράζεις)

Και ΤΕΛΟΣ

5300 = 240€ VS 5200 = 165€ (διαφορά περί τα 75€)

:O

 

Με την ποιότητα κατασκευής του 5300 τι γίνεται;

Γιατί το 5200 το παίρνεις 160 ευρώ, δεν περιμένεις και φοβερά πράγματα, αλλά αν είναι έτσι και το 5300 είναι πραγματικά κρίμα...

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

Από πιότητα κατασκευής (σαν υλικό και συναρμολόγηση) είναι ακριβώς το ίδιο λογικά.. που δεν είναι και άσχημη κατά την γνώμη μου (πχ ωραία πλήκτρα). Το χρώμα είναι άποψη.. αν είχε μέταλλο πχ δεν θα απευθύνονταν στο ίδιο κοινό. Με αυτά τα χρώμματα (άσπρο) πως αλλοιώς θα μπορούσε να είναι? Ετσι και αλλοιώς το άσπρο το φθηνένει σαν αισθηση νομίαω αλλά από την άλλη είναι μοντέρνο.

Υπάρχουν και άλλα slide up για "κυρίλεδες". Αλλά είδαμε και το αποτυχημένο 6111. Πολύ ακριβό για αυτά που ΔΕΝ έχει ακόμα και τώρα και με κακό σχετικά σημα.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Το βασικό πρόβλημα με την ποιότητα κατασκευής είναι νομίζω το μπροστινό μέρος του slide που είναι η οθόνη. Όταν ανοίγεις το πληκτρολόγιο, η οθόνη παίζει πάρα πολύ...Προσωπικά δε με ενοχλεί το λευκό χρώμα, το κάνει πιο σπόρ..! :lol:

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

To 5200 einai symbian (an legetai etsi akoma i texnologia) h oxi. Exw ena 6600 twra k exw polla programmata gia symbian ta opoia tha thelw na perasw

 

Όχι δεν είναι το 5300 ούτε το 5200

Αντίθετα το 5500 είναι.

M. K.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι το 5300 ούτε το 5200

Αντίθετα το 5500 είναι.

 

Pwwww sovara? Vasika an htan symbian to skeftomoun sovara gia 5300 (thele ta paixnidakia vlepete). Genika me mia epidothsh 120 na tsimpisw 5200?

 

pou mporw na dw sto site pia kinhta einai symbian xwris na mpainw se ola ena ena?

 

H karta tou 6600 mpainei sto 5200? to 5200 ti kartes pairnei gia na dw times?

Link to comment
Share on other sites

Το 5200 παίρνει microSD. Νομίζω είναι πολύ καλή επιλογή στα λεφτά του μαζί με το W300.

 

mmm malista. Epeidi telika psinomai na paw gia 5300. Stin timi tou 5300 uparxei kati se symbian?

Link to comment
Share on other sites

mmm malista. Epeidi telika psinomai na paw gia 5300. Stin timi tou 5300 uparxei kati se symbian?

 

Καινούριο όχι. Μεταχειρισμένο μόνο.

Link to comment
Share on other sites

mmm malista. Epeidi telika psinomai na paw gia 5300. Stin timi tou 5300 uparxei kati se symbian?

 

Ίσως μετά τα Χριστούγεννα να πέσει λίγο ακόμα η τιμή του 3250

M. K.
Link to comment
Share on other sites

geia se olous. eimai enas neos user sto site.

thelo na rotiso kati

exo to 5300 kai prosfata energopoiisa to tim plus.

ego gemisei polla progs sto kinito kai ola leitourgoun apsoga.

 

thelo na rotiso to eksis.

otan eimai sindemenos sto msn meso kinitou, to kathe minima pou stelno se sinomiliti xreonetai san apostoli sms;

 

ego nomiza kai ipethesa pos tha einai dorean.

an kapoios gnorizei perisotera as me enimerosei sas parakalo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...