Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5200 & 5300


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

to exo parei edo k 6-7 meres , alla xtes mou parousiase ena provlima me ta themes opou tou perasa.Stin arxiki othoni emenan oi 2 mpares pano kato se mples xroma(den allaze me to theme), eno ta prota themes pou toy eixa perasei den to ekanan ayto, (dld to theme stin arxiki othoni itan eniaio)> Mporei na boithisei kaneis ??? help!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 655
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια το σαββατο πηρα το 5200.τι να πω αντικρουομενα συναισθηματα.ρνω απο εμφανιση σκιζει,στα ενδοτερα δεν ανταποκρινεται στις απαιτησεις.το πληκτρολογιο ειναι πραγματικα ανετο.η οθονη ομως;δεν φανταζομουνα οτι εν ετει 2006 η nokia θα εβγαζε τηλ.με 160x128 αναλυση.και τα χρωματα και η ευκρινεια κατω του μετριου.επισης(δεν ξερω αν συνεβει μονο στο δικο μου) η συσκευασια δεν ειχε ουτε usb καλωδιο,ουτε pc suite λογισμικο,ουτε ειχε μεσα καρτα μνημης(μουσικο τηλεφωνο ειπαμε;)το ηχειακι του πραγματικα πολυ ποιοτικο αν και στο υψιστο επιπεδο παραμορφωνε.επισης μηχανισμος sliding οταν το τηλ ειναι ανοικτο ειναι πολυ ευαισθητος με αποτελεσμα να παιζει οποτε πατας το κατω βελος του d-pad.επισης το συνομιλητη ουτε με τα ακουστικα ουτε σκετο τον ακους καλα(μετα βιας μαλλον) σε πολυσυχναστα περιβαλλοντα με αποτελεσμα να καθισταται αδυναμη η επικοινωνια.η αυτονομια γυρω στη μιαμιση με δυο μερες με νορμαλ "μουσικη" χρηση.γενικα ουτε καλο αλλα σε καμια περιπτωση κακο.κανει και 160 ευρω,μην εχουμε παραλογες(;) απαιτησεις

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Από την Παρασκευή και εγώ κάτοχος ενός 5300, και είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις δυνατότητες του. Είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο και έρχεται στα "μέτρα" σου εύκολα και γρήγορα. Τρομερό μενού, παντού υποστηρίζει cut - copy - paste και όντως πολύ καλή απόδοση στα mp3 - ράδιο. Η ένταση στα ακουστικά δεν σε "κουφαίνει" αλλά είναι ικανοποιητική. Στη συνομιλία είναι μια χαρά, μόνο την 1η φορά ανέβασα την ένταση από το πλαϊνό κουμπί (+) γιατι η αρχική ρύθμιση ήταν χαμηλή, και από τότε σε όλες μου τις συνομιλίες κανένα πρόβλημα. Μερικά προβληματάκια που έχουν αναφερθεί όντως ισχύουν (τρώει ελλ. χαρακτ. από το όνομα στο PC Suite, στην αυτόματη αναζήτηση και αποθήκευση σταθμών την 1η φορά έκανε restart, στη 2η έπαιξε), αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να αλλάξουν την αρχική εντύπωση. Νομίζω ότι σε 1-2 νέες versions του firmware και του PC Suite, θα είναι όλα οκ. Πιστεύω ότι αξίζει τη διαφορά του από το 5200 λόγω οθόνης - μνήμης - καλωδίου. Αυτά για αρχή... :)
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μηπως ξερει κανεις αν τα mp3 τα παιζει στερεοφωνικα? Με ενδιαφερει πραγματικα αφου το 3230 δεν το κανει...Καμοια γνωμη για την μπαταρια του?
Link to comment
Share on other sites

Αν η Gameloft βγάλει και το Platinum Sudoku για το 5300, θα είμαι πλήρης. Περιμένω πως και πως. Ελέγχω το site τους καθημερινά.

Υπάρχει το Platinum Sudoku για ανάλυση 240x320 :)
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia5300/2.0 (03.50) Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

paidia to kinitaki einai spesial....min distasete na to parete....prospathisa na to kanw kai update alla den iparxi akoma kainourgio firmware....to anagnorise kanonika omos!!!

 

mou fenete kai ligo pio grigoro apo to 6280 pou eixa

 

Nai,to kinhto einai okay.aplws to tarakounhma pou trwei to portaki einai prwtofanes!kounaei me to paramikro!me exei ekneurisei arketa wste na thelw na to poulhsw!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

καλα.

Μπορειτε να μου λυσετε μια απορια?

 

Γιατι δε μπορει να δει την καρτα μνημης ο υπολογιστης μου?

 

Και με το καλωδιο που το συνδεω στη μεταφορα δεδομενων, το κομπιουτερ και παλι αρνειται πεισματικα να δει την καρτα μνημης του κινητου ενω στο τηλεφωνο τα αρχεια φαινονται κανονικα

:X
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου αρέσει πολύ το κινητό αυτό για δώρο στοην κοπέλα μου αλλά με προβληματίζει ο μεγάλος δείκτης SAR.

Επίσης σε ανταγωνιστική; τιμή υπάρχει και το sony w300 που πάλι εχει υψηλό σαρ.

 

Μήπως όμως όταν τα έχεις σε flight-mode το sar δεν παίζει κανένα ρόλο;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου αρέσει πολύ το κινητό αυτό για δώρο στοην κοπέλα μου αλλά με προβληματίζει ο μεγάλος δείκτης SAR.

Επίσης σε ανταγωνιστική; τιμή υπάρχει και το sony w300 που πάλι εχει υψηλό σαρ.

 

Μήπως όμως όταν τα έχεις σε flight-mode το sar δεν παίζει κανένα ρόλο;;

 

Οταν το βάλεις σε flight-mode δεν έχει καθόλου σήμα.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

οποτε sar 0...

Προς τι το ερώτημα; Σε κάποιους που αρέσει να παίζουν πχ παιχνίδια με τις ώρες στο κινητό, θα γλυτώνουν το "ψήσιμο" έτσι.

Link to comment
Share on other sites

καλα.

Μπορειτε να μου λυσετε μια απορια?

 

Γιατι δε μπορει να δει την καρτα μνημης ο υπολογιστης μου?

 

Και με το καλωδιο που το συνδεω στη μεταφορα δεδομενων, το κομπιουτερ και παλι αρνειται πεισματικα να δει την καρτα μνημης του κινητου ενω στο τηλεφωνο τα αρχεια φαινονται κανονικα

Τι κάρτα;Τranscend;:blink:

Αν ναι,έχω να σου πω ότι πιθανότατα φταίει η κάρτα.Στην αρχή νόμιζα ότι μόνο η δική μου έχει πρόβλημα,αλλά τώρα τελευταία,ακούω όλο και πιο πολλούς να αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με αυτή τη μάρκα...

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ ας αναφέρει κάποιος (εκτώς από τα ψαγμένα) μερικά βασικά για το κινητό όπως

 

--> Αυτονομία μπαταρίας με μέση χρηση (ας πεί και πόσο μιλάει) :confused:

--> Πως πάει από πιότητα λήψης? Το 6111 είναι μάλλον "κακό" εκπίζω να μην κληρονωμεί από αυτό..

--> Αδυναμίες και παρακτάγουδα (πχ μήπως όταν ένα τηλέφωνο το έχεις και στην SIM και στο τηλέφωνο, τότε ΔΕΝ δέιχνει το όνομα όπως κάποιο παλαιωτερο νοκια μου)

--> έχει "κλειδωμένες" BT ή υπέρυθρες? Στέλενεις ΚΑΙ παίρνεις midi, mp3, photos από το κινητό?

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Τι κάρτα;Τranscend;:blink:

Αν ναι,έχω να σου πω ότι πιθανότατα φταίει η κάρτα.Στην αρχή νόμιζα ότι μόνο η δική μου έχει πρόβλημα,αλλά τώρα τελευταία,ακούω όλο και πιο πολλούς να αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με αυτή τη μάρκα...

 

της ΝΟΚΙΑ που εχει μεσα το κουτι

και η πλακα ειναι οτι δε μου διαβαζει καμια καρτα...

 

Παντως το τηλεφωνακι ειναι εκπληκτικο. Και ειδικα το γκρι που πηρα, ειναι λουκουμι σκετο... Το εφτιαξα και στα μετρα μου και δε το χορταινω...

 

Και να γνωριζετε οτι τοσο η ενταση στα ηχεια οσο και στα ακουστικα ειναι ΠΟΛΥ μα ΠΟΛΥ δυνατη. Απλα λειπει το μπασο. Αν ειχανε και μπασο, θα μιλουσαμε για το ΑΠΟΛΥΤΟ τηλεφωνο - gadget της αγορας

:X
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!

Μολις παρελαβα το 5300 και αρχιζα να το σκαλιζω να δω τι δυνατοτητες εχει.

Ηθελα να ρωτησω αν γινεται στον media player του κινητου που παιζει την μουσικη, να το κανω να μην μπαινουν στην λιστα και τα ringtones που εχει το κινητο απο μονο του η πρεπει να τα σβησω τελειως απο την μνημη.

Αλλη λυση λογικα θα ειναι να βαλω ολα τα τραγουδια μου στα αγαπημενα αλλα πρεπει να ειναι λιγο ταλαιπορια.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Κατα τα αλλα μια χαρα το βλεπω το κινητο και ανυπομονω να το δοκιμασω αυτες τις μερες...

Link to comment
Share on other sites

Nokia 5200 mini review

Αν και δεν είμαι κάτοχος το αγόρασε φιλικό μου πρόσωπο και έζησα μαζί του για λίγο καιρό.

Αν και απηύθυνα κάποια ερωτήματα τελικά δεν απαντήθηκαν όλα όποτε αν και χρήστης SE θα επιχειρήσω να σας κάνω ένα mini review (αν και θα έπρεπε να το κάνει κάποιος από τους Nokiaδες :innocent: )

 

Θετικά:

MENU: Σαν παλιός κάτοχος 40-αριού nokia (6610) σας λέω ότι βελτιώθηκε ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ :cool: στην ευχρηστία και εξηγώ.

Shortcuts. τα αγνοούσε (σχεδόν) η σειρά 40 αλλά εδώ έχουμε βελτιωθεί. Τώρα ο χρήστης ορίζει και τα 4 βελάκια του πλήκτρου «σταυρού» τι θα κάνουν αλλά και τα 2 softkeys δεξιά και αριστερά (το ένα μάλιστα λογικά θα το κάνει μετάβαση ώστε να χωρέσει και άλλες συντομεύσεις εκεί). Το πλήκτρο του radio υπάρχει και είναι βολικό ενώ υπάρχει και πλήκτρο για την φωτογραφική (άρα δεν σου καταλαμβάνουν κάποιο shortcut αυτά). Βέβαια Siemens και alcatel θα αργήσει να πιάσει σε αυτόν τον τομέα αλλά πλησιάζει.

Πλήκτρο κλήσεων. Τώρα το 2006, ω ναι.. μετά από 6 χρόνια που το έχουν σχεδόν όλοι οι άλλοι το ανακάλυψε και η Nokia στα 40άρια της και έβαλε στην ίδια λίστα εξερχόμενες, εισερχόμενες και αναπάντητες :grin: (κάποιος λαθεμένα αναφέρει πιο πριν ότι δεν έχει αναπάντητες). Έτσι ΔΕΝ θα ψάχνεται σε βαθιά μενού να δείτε πια ήταν η τελευταία αναπάντητή σας ή ποιος σας κάλεσε πριν από 1 λεπτό..:whistle:

Φακελοι - αρχεία. Τα αρχεία διαλέγονται (ίσως και πολλά μαζί) και μεταφέρονται μεταβιβάζονται κτλ

Επαφές – Contacts. Ω ναι.. και εδώ το 2006 ακόμα και στα (παλιομοδίτικα) 40άρια αποφάσισε να χωρίσει το επίθετο από το όνομα και έτσι μπορείς να κάνεις αναζήτηση και ταξινόμηση και με το όνομα και με το επίθετο. Επιτέλους. Ομοίως και η προσθήκη τηλεφώνων και ο τύπος τους έγινε πιο ανθρώπινος (αν είναι κινητό, σταθερό κτλ) δεν θέλει 200 κλικ να το φτιάξεις πια. Έγινε περίπου σαν τα Siemens (που φτιάχνονταν το 2002 όμως)

Bluetooth –IR - USB. Ξεκλείδωτα και ελεύθερα δέχονται (και λογικά στέλνουν όπως είδα αλλά δεν δοκίμασα) χωρίς πρόγραμμα αρχεία (ίσως τα Java μονο να τα δέχονται δεν δοκίμασα). Επιτέλους δέχεται και standard miniUSB καλώδιο που δεν περιλαμβάνεται (3€ κόστος δηλαδή από κατάστημα ηλεκτρονικών) όπως τα Motorola

Radio-Mp3. Καλό χωρίς RDS (βλέπε SE). Mp3 ΔΕΝ δοκίμασα αλλά εμφανίζει έναν σαν «media player» που τα βελάκια του πλήκτρου σταυρός είναι next- previous ff, fr κτλ. Γρήγορο και απλό. Τα ακουστικά πολύ καλά.

Πλήκτρα. Καλά γρήγορα και με αναγραφή των ελληνικών (όχι σαν το SE μου) αλλά το κλείδωμα όχι αυτόματο κατά το κατέβασμα του πάνω μέρους (slide down) αν και γίνεται με απλή πίεση του μεσαίου κουμπιού μόλις κλίσεις το καπάκι . Αντίθετο το ξεκλείδωμα είναι αυτόματο

Ξυπνητήρι. Τώρα και επαναληπτικό και εβδομαδιαίο.. Για δες τα 40-άρια.. :baby:

Αριθμομηχανή στα πρότυπα των seimens και επιστημονικές με shortcuts (+. – , *, / στα βελάκια

Ελληνικά. Όλα καλά εδώ. Προσοχή αρχικά πρέπει να απενεργοποιήσεται τα Unicode (..περιορισμένο αλφάβητο) για να έχεται 160 χαρ το μύνημα (εξ αρχίς θα έχεται 70 με Unicode (μικρά ελληνικά)

 

Ουδέτερα

Μπαταρία. Δεν την στρώσαμε ακόμα. Δείχνει να κρατάει 3 γεμάτες μέρες με νορμάλ χρήση αν και το radio πρέπει να την ρουφάει. Η πρώτη φόρτιση κράτησε 2,5 αλλά με τρελό «παίξιμο» και εισαγωγή στοιχείων. Λογικά ξεπερνά τις 3.

Κουδούνια ένταση.

Θα πρέπει να βρείτε ένα καλό realtone αν θέλετε να το ακούτε σε φασαρία. Το ακουστικό είναι καλό σχετικά και το μικρόφωνο επίσης (αν και νομίζω είναι στο πάνω μέρος και άρα σχετικά μακριά από το στόμα).

 

Αρνητικά

Οθόνη. Το 5200 (άλλο το 5300) έχει μία μάλλον κακή οθόνη. Δεν είναι τόσο το μέγεθος και η ανάλυση (128x160) αλλά ότι είναι passive (οχι όπως η TFT) που σημαίνει μεθερμηνευόμενο χαμηλή αντίθεση-φωτεινότητα, μέτριο-κακό saturation χρωμάτων, σχετικά μικρή γωνία θέασης, και φαινόμενο GHOST (ξεχάστε τα action Java games θα τα παίξουν τα μάτια σας). :hypno: Κάτι έπρεπε να κόψει για να το φέρει με BT-Radio-Camera και HF στα 169€. :(

Κάμερα. Λίγο καλύτερη από καθόλου. Απλή (πλέον) VGA (640-480) μόνο για MMS και contacts κάνει. Video μέτριο με 15 sec μέγιστη διάρκεια. Πάντως υπάρχει :O

Μνήμη 4mb το 2006. Που ζούμε. Πάλι καλά που δεν το έκαν 640kb σας το παλιό DOS :p Εντάξει παίρνει και MicroSD.. που όμως ευτυχώς ΔΕΝ περιλαμβάνεται (θα έβαζαν καμία ημιάχριστη 128)

Γραμματοσειρές. Μα πότε θα βάλει πλαίσιο στα γράμματα ώστε να φένονται ανεξαρτήτως φόντου :ninja:. Ακόμα η ώρα και το logo είναι μονόχρομα (ευτυχώς είναι γρί και φαίνονται και σε περισσότερα φόντα). Σε κάποιες γραμματοσειρές εχει βάλει περίγραμμα (πχ ένταση στο σήμα).

Εικονίδια - γραφικά. Αισθητικά είναι 2-3 χρόνια πίσω αλλά μικρή η ζημιά.

screen saver. Εχει δύο (έτσι κατάλαβα). Ενα το λέει οικονομία ενέργιας το άλλο κάτι σαν προφύλαξη οθώνης (screen saver). Το πρώτο που είναι και το καλο δεν αλλάζει το μέγεθος των γραμμάτων όπου η ώρα είναι μία ψίρα και δεν την βλέπεις όταν το ακουμπάς στο τραπέζι

 

Ενδιαφέροντα

Μία περίεργη εφαρμογή που χρησιμοποιεί BT κάπως την λέει sensor (νμίζω) για ραντεβού στα τυφλά στην καφετέρια και gamming με τον δίπλα για διπλα ποδοσφαιράκια. Φαίνεται (δεν έιχα δευτερο κινητό με την τεχνολογία να παίξω) να στέλνει λαμβάνει SMS (χωρίς νούμερο, μέσω BT), εικόνες, video κτλ. Ταξινομεί τους «έτερους» σε ξεχωριστούς φακέλους να ξέρεις τι τους έστειλες και τι σου έστειλαν αυτοί (κατά όνομα). Όλα αυτά θεωρητικά δεν έπαιξα μαζί του. Νομίζω αυτή η τεχνολογία θα κάνει ΠΑΤΑΓΟ μιας και τελειοποιεί το BT καμάκι.

Η κεραία του μου φαίνεται είναι στο ΚΑΤΩ μέρος του κάτω μέρους πετυχαίνοντας μέγιστη απόσταση από τον εγκέφαλο κατά την ομιλία (η ένταση της ακτινοβολίας νομίζω μειώνεται τετραγωνικά της αποστάσεως). Δεν ξέρω το SAR αλλά σαν ιδέα είναι σωστή. Για ποιότητα σήματος (ευαισθησία ΔΕΝ ξέρω)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το mini review του keysmith για το 5200, απλά να διευκρινίσω ότι για το 5300 όλα τα αρνητικά δεν ισχύουν... και TFT οθόνη QVGA (240x320), και κάμερα 1,3 (εντάξει υπάρχουν και καλύτερες :) ) και μνήμη MicroSD 256 και γραμματοσειρές με φόντο και ωραία εικονίδια τα οποία αλλάζουν ανάλογα με το "θέμα" που έχεις επιλέξει. Το μόνο αρνητικό που ισχύει και για το 5300 είναι η εμφάνιση της ώρας στην "οικονομία ενέργειας" που όντως είναι μικρή γραμματοσειρά... Τώρα μετά από 4-5 φορτίσεις η μπαταρία μετά από 2,5 ημέρες είναι περίπου στη μέση αλλά χωρίς καθόλου χρήση mp3-radio-games, μόνο σαν τηλ. με 30-40 λεπτά σύνολο ομιλίας. Με χρήση των παραπάνω νομίζω ότι η αυτονομία πέφτει στις 1-2 μέρες :(, όμως δεν νομίζω ότι άλλα κινητά θα κρατάνε πολύ παραπάνω...
Link to comment
Share on other sites

Tην διαδικασία να χρειάζεται να ξαναρυθμίσεις την ημερομηνία και ώρα κάθε φορά που βγάζεις την μπαταρία (πχ για να αλλάξεις sim) την έχουν ακόμα τα Νοκια?
Link to comment
Share on other sites

Tην διαδικασία να χρειάζεται να ξαναρυθμίσεις την ημερομηνία και ώρα κάθε φορά που βγάζεις την μπαταρία (πχ για να αλλάξεις sim) την έχουν ακόμα τα Νοκια?

 

Γιατί ποιο Νόκια την είχε? Αφού έχουν μια μικρή, ανεξάρτητη ενσωματωμένη μπαταρία για αυτό το λόγο...

Link to comment
Share on other sites

Paidia kalispera exo to 5300 7 meres kai xthes piga narithmiso toys stathmoys sto radio. apo ton 12 stathmo kai meta den mporo na soso kamia sixnotita, sin tis allis an to prospathiso kana dio fores stamataei na pezei to radio kai den anagnorizei ta akoystika.

 

Gia na epanelthei thelei kana 2 epanekiniseis...

 

Ti prepei na kanw?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...