Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΚΕΤΟΥ ΑΠΟ FROG ΣΕ WHAT'S UP;

(ΟΠΩΣ ΑΠΟ ΚΟΣΜΟΚΑΡΤΑ ΣΕ WHAT'S UP);;;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φορητοτητα ειναι η δυνατοτητα να κρατησεις το νουμερο σου και να μεταβεις σε αλλο δικτυο. Τωρα θα μου πεις γιατι να το κανεις αυτο αφου το φρογκ ειναι της κοσμοτε; Και θα σου απαντησω γιατι εδω ειναι Ελλαδα!!!
Link to comment
Share on other sites

Θα τηλεφωνησεις απο το κινητο σου στο 13897 (Δωρεαν ειναι) και θα πεις οτι θελεις να κανεις φορητοτητα στο whats up.
Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ!!

ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ frog .....what's up.

ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?:worry:

 

layza, λοιπόν άκου: το what's up δεν γίνεται frog με αλλαγή πακέτου όπως η cosmokarta.... Η Cosmote για διάφορους λόγους (π.χ. για λόγους μάρκετινγκ) αντιμετωπίζει το frog ως ξεχωριστό προϊόν από τα άλλα δύο και δεν παρέχει τέτοιες ευκολίες.

 

Όταν σου λένε πως γίνεται με φορητότητα, δεν ακριβολογούν. Το ορθότερο θα ήταν πως γίνεται με διπλή φορητότητα. Και εξηγούμαι: Πρώτα μεταφέρεις τον υπάρχον αριθμό σου what's up σε μία άλλη εταιρεία π.χ. σε καρτοκινητή της Vodafone, TIM κτλ. και στη συνέχεια από εκείνη την εταιρεία - με φορητότητα πάλι - σε καρτοκινητή frog της Cοσμοτε.

 

Κόστος και χρόνος διαδικασιών είναι περίπου όπως αναφέρει ο φίλος πιο πάνω, απλά υπολόγιζε εις διπλούν. Για περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά και για να ξεκινήσεις την διαδικασία απευθύνσου στα τηλέφωνα εξυπηρέτησης πελατών και το 13897, αρχίζοντας από αυτό της εταιρείας που επιθυμείς να μεταβεί ο αριθμός σου για την αρχική φάση.

 

ΟΚ? Πες αν έχεις άλλη απορία..

Link to comment
Share on other sites

layza, λοιπόν άκου: το what's up δεν γίνεται frog με αλλαγή πακέτου όπως η cosmokarta.... Η Cosmote για διάφορους λόγους (π.χ. για λόγους μάρκετινγκ) αντιμετωπίζει το frog ως ξεχωριστό προϊόν από τα άλλα δύο και δεν παρέχει τέτοιες ευκολίες.

 

Όταν σου λένε πως γίνεται με φορητότητα, δεν ακριβολογούν. Το ορθότερο θα ήταν πως γίνεται με διπλή φορητότητα. Και εξηγούμαι: Πρώτα μεταφέρεις τον υπάρχον αριθμό σου what's up σε μία άλλη εταιρεία π.χ. σε καρτοκινητή της Vodafone, TIM κτλ. και στη συνέχεια από εκείνη την εταιρεία - με φορητότητα πάλι - σε καρτοκινητή frog της Cοσμοτε.

 

Κόστος και χρόνος διαδικασιών είναι περίπου όπως αναφέρει ο φίλος πιο πάνω, απλά υπολόγιζε εις διπλούν. Για περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά και για να ξεκινήσεις την διαδικασία απευθύνσου στα τηλέφωνα εξυπηρέτησης πελατών και το 13897, αρχίζοντας από αυτό της εταιρείας που επιθυμείς να μεταβεί ο αριθμός σου για την αρχική φάση.

 

ΟΚ? Πες αν έχεις άλλη απορία..

 

Γιατι χρειαζεται η πιο πανω διαδικασια; Εισαι βεβαιος; Νομιζω πως κανεις λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι χρειαζεται η πιο πανω διαδικασια; Εισαι βεβαιος; Νομιζω πως κανεις λαθος...

 

Δυστυχώς δεν νομίζω να κάνω λάθος.

 

Παραθέτω τον ορισμό της φορητότητας από την ΕΕΤΤ: Η Φορητότητα Αριθμών αφορά στη δυνατότητα των συνδρομητών να αλλάζουν τηλεπικοινωνιακό πάροχο διατηρώντας τον τηλεφωνικό αριθμό τους.

 

Όπως βλέπεις αναφέρει δυνατότητα αλλαγής τηλ.παρόχου. Στην προκειμένη περίπτωση, όμως, η μετατροπή what' up είναι αλλαγή μέσα στον ίδιο πάροχο, την Κοσμοτέ. Οπότε δεν τίθεται θέμα φορητότητας.

 

(Βέβαια,πιο λογικά, μία τέτοια αλλαγή θα έπρεπε να την επιτρέπει ο ίδιος πάροχος όπως κάνει για μετατροπή what's up και cosmokarta...αλλά όπως προείπα η Κοσμοτε έχει επιλέξει για διάφορους λόγους να αντιμετωπίζει την frog ως ανεξάρτητο - άσχετο προϊόν)

 

Από όσους γνωρίζω που έκαναν μετατροπή what'up/cosmokarta σε frog την έκαναν με διπλή φορητότητα όπως περιέγραψα παραπάνω και σε εξυπηρέτηση πελατών που είχα ρωτήσει πάλι μόνο έτσι μου είχαν πει πως γίνεται.

 

Τώρα, επειδή συμπτωματικά, έχω και εγώ ένα καρτοκινητό what'up που θα ήθελα να το μετατρέψω frog, αν σίγουρα γνώριζεις/το έχεις κάνει με μία μονάχα φορητότητα θα σε παρακαλούσα (εσένα ή όποιος άλλος το πραγματοποίησε) να γράψεις αναλυτικά τι ακριβώς έκανες, που πήρες τηλέφωνο και το δέχτηκαν, και τι τους είπες.

 

Θα με βοηθούσες πολύ να ελαττώσω τον χρόνο και το κόστος της όλης διαδικασίας.

 

Πάντως, ενημερωτικά, να και όλα τα τηλεφωνά φορητότητας

  • 13897 Για μεταφορά αριθμού προς το δίκτυο της Cosmote.
  • 13822 Για μεταφορά αριθμού προς το δίκτυο της Q-Telecom.
  • 13846 Για μεταφορά αριθμού προς το δίκτυο της TIM.
  • 13894 Για μεταφορά αριθμού προς το δίκτυο της Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

παει η προσφορα με τα 100sms τα εστειλα ολα και τα 100 ... εν αναμονη νεας προσφορας:D

παει παει...εγω λιγα εστειλα...

δε βαριεσαι..μπρος στην αναβροχια.:lol:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν νομίζω να κάνω λάθος.

 

Παραθέτω τον ορισμό της φορητότητας από την ΕΕΤΤ: Η Φορητότητα Αριθμών αφορά στη δυνατότητα των συνδρομητών να αλλάζουν τηλεπικοινωνιακό πάροχο διατηρώντας τον τηλεφωνικό αριθμό τους.

 

Όπως βλέπεις αναφέρει δυνατότητα αλλαγής τηλ.παρόχου. Στην προκειμένη περίπτωση, όμως, η μετατροπή what' up είναι αλλαγή μέσα στον ίδιο πάροχο, την Κοσμοτέ. Οπότε δεν τίθεται θέμα φορητότητας.

 

(Βέβαια,πιο λογικά, μία τέτοια αλλαγή θα έπρεπε να την επιτρέπει ο ίδιος πάροχος όπως κάνει για μετατροπή what's up και cosmokarta...αλλά όπως προείπα η Κοσμοτε έχει επιλέξει για διάφορους λόγους να αντιμετωπίζει την frog ως ανεξάρτητο - άσχετο προϊόν)

 

Από όσους γνωρίζω που έκαναν μετατροπή what'up/cosmokarta σε frog την έκαναν με διπλή φορητότητα όπως περιέγραψα παραπάνω και σε εξυπηρέτηση πελατών που είχα ρωτήσει πάλι μόνο έτσι μου είχαν πει πως γίνεται.

 

Τώρα, επειδή συμπτωματικά, έχω και εγώ ένα καρτοκινητό what'up που θα ήθελα να το μετατρέψω frog, αν σίγουρα γνώριζεις/το έχεις κάνει με μία μονάχα φορητότητα θα σε παρακαλούσα (εσένα ή όποιος άλλος το πραγματοποίησε) να γράψεις αναλυτικά τι ακριβώς έκανες, που πήρες τηλέφωνο και το δέχτηκαν, και τι τους είπες.

 

Θα με βοηθούσες πολύ να ελαττώσω τον χρόνο και το κόστος της όλης διαδικασίας.

 

Πάντως, ενημερωτικά, να και όλα τα τηλεφωνά φορητότητας

  • 13897 Για μεταφορά αριθμού προς το δίκτυο της Cosmote.
  • 13822 Για μεταφορά αριθμού προς το δίκτυο της Q-Telecom.
  • 13846 Για μεταφορά αριθμού προς το δίκτυο της TIM.
  • 13894 Για μεταφορά αριθμού προς το δίκτυο της Vodafone.

 

 

οκ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΣΕΣ ΑΚΡΕΣ ΠΗΡΑ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:*

Link to comment
Share on other sites

παει παει...εγω λιγα εστειλα...

δε βαριεσαι..μπρος στην αναβροχια.:lol:

 

Ναι και εγω οσα μυνηματα εστελνα σε 2 μηνες ταστειλα σε μια εβδομαδα.:lol: :D

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia!

 

Den exw katalavei ti paizei me tin foritotita...

Exw arithmo vodafone (kartokiniti) k thelw na metaferw ton arithmo sto diktuo tis frog. Tha parw tilefwno sto 13897? Tha isxuei autos o arithmos gia tin frog? Epeidi k tin cosmcarta i to what's up tis cosmote ta diaxwrizoun apo ti frog k as anikoun stin idia etairia.

 

Mporeite parakalw na me voithisete?

:X
Link to comment
Share on other sites

Θα καλέσεις από το κινητό σου στο

1 3 8 9 7

χωρίς χρέωση

και θα ζητήσεις να μεταβείς στην καρτοκινητή Frog, όχι σε Cosmoκάρτα/What's up.

Αυτό είναι όλο.

Θα σου στοιχίσει €21.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν, έχω πάρει frog λόγω της πολύ βολικής χρέωσης των 0.066 ευρώ/μήνυμα αλλά έχω παρατηρήσει ότι κάθε φορά που κάνω ανανέωση χρόνου, άσχετα με το αν είχα αρκετή κάρτα για μήνυμα πριν ή όχι, μου βάζουν "φραγή" μηνυμάτων (όπως είναι όταν δεν έχεις κάρτα για μήνυμα) για 1 με 2 ώρες, παρόλο που η κάρτα έχει περαστεί κανονικά και μπορώ να κάνω κλήσεις, έχει συμβεί το ίδιο σε κανέναν?

 

Επίσης έστειλα 7 ΜΜS σε e-mail προχθές και δεν παραδόθηκε κανένα ενώ μου τα χρέωσαν όλα... Μπορώ να στείλω μόνο σε άλλο κινητό δλδ ή κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω πάρει frog λόγω της πολύ βολικής χρέωσης των 0.066 ευρώ/μήνυμα αλλά έχω παρατηρήσει ότι κάθε φορά που κάνω ανανέωση χρόνου, άσχετα με το αν είχα αρκετή κάρτα για μήνυμα πριν ή όχι, μου βάζουν "φραγή" μηνυμάτων (όπως είναι όταν δεν έχεις κάρτα για μήνυμα) για 1 με 2 ώρες, παρόλο που η κάρτα έχει περαστεί κανονικά και μπορώ να κάνω κλήσεις, έχει συμβεί το ίδιο σε κανέναν?

 

Επίσης έστειλα 7 ΜΜS σε e-mail προχθές και δεν παραδόθηκε κανένα ενώ μου τα χρέωσαν όλα... Μπορώ να στείλω μόνο σε άλλο κινητό δλδ ή κάτι τέτοιο?

 

1) 1 με 2 ώρες το βρίσκω κάπως υπερβολικό... :worry: Η Cosmote (όπως και η vodafone παλιότερα και λογικά και τώρα) δε χρεώνει τα sms άμεσα(όπως τις κλήσεις) και με την ίδια λογική δεν ελέγχει και άμεσα αν ανανεώθηκε το υπόλοιπο.... Πάντως όταν πήρα frog λίγες μέρες αφότου είχε κυκλοφορήσει, τα sms στα χρέωνε/έλεγχε για υπόλοιπο, μετά απο 10 το πολύ 15 λεπτά.... Τελευταία μου κάνει λιγότερο απο 3 λεπτά :rolleyes:

 

2) Κι εγώ είχα στείλει e-mail μέσω mms σ'ένα τοπικό διαγωνισμό 2 φορές και παρόλου που απάντησα σωστά και τις 2 φορές (κέρδιζαν οι 10 πρώτοι και εγώ αγοράζω εφημερίδα πρωί πρωί.........πριν τις 9) δεν κέρδισα! :blink: Έστειλα e-mail απο το laptop μου(ως τότε είχε χαλάσει το desktop μου και δεν είχα καθόλου pc)και μου απάντησαν οτι ποτέ δεν έλαβαν e-mail απο αριθμο 6975.....!!! Άρα, κάτι παίζει. :confused:

:)
Link to comment
Share on other sites

Πακετα καρτοκινητης frog με 5 ευρω χρονο ομιλιας(1 ευρω καθε μηνα:X ) απο σημερα....ΑΞΙΑΣ 5 EYRW
Link to comment
Share on other sites

EΓΩ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΕΤΑΒΩ ΣΕ WHAT'S UP (ΑΠΟ VODAFONE) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ COSMOTE ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ !!! ΠΡΩΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ COSMOΚΑΡΤΑ (ME 21 EYΡΩ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ (ΜΕ 7 ΕΥΡΩ ?) ΑΠΟ ΤΗΝ COSMOKΑΡΤΑ ΣΕ WHAT'S UP !!!:lol:

Θα καλέσεις από το κινητό σου στο

1 3 8 9 7

χωρίς χρέωση

και θα ζητήσεις να μεταβείς στην καρτοκινητή Frog, όχι σε Cosmoκάρτα/What's up.

Αυτό είναι όλο.

Θα σου στοιχίσει €21.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...