Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλά για κάποιον που θέλει και λίγα λεπτά ομιλίας το αναφέρουν! Αν θέλεις μόνο data ναι τα 8 είναι πειρασμός!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να υπενθυμίσω υπάρχει το voip που λειτουργεί με (ή και χωρίς) data πολύ φθηνότερα απο τα 2.5c με διπλασιασμό, που δεν λήγει το υπόλοιπο και μπορούν να τα μοιράζονται πολλοί. Προσωπικά βαζω 10ευρ/3μηνες για 3 καρτοκινητα frog και το σταθερό του σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω υπάρχει το voip που λειτουργεί με (ή και χωρίς) data πολύ φθηνότερα απο τα 2.5c με διπλασιασμό, που δεν λήγει το υπόλοιπο και μπορούν να τα μοιράζονται πολλοί. Προσωπικά βαζω 10ευρ/3μηνες για 3 καρτοκινητα frog και το σταθερό του σπιτιού.

 

Πιο συγκεκριμένα;;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

13 μηνες για να χασεις το νουμερο, οχι 18.

Όχι ακριβώς στος 13 ακυρώνεται η κάρτα μπορείς μέχρι τους 18 μήνες με έγγραφη δήλωση σου να ζητήσεις να επανενεργοποίησεις τον αριθμό σου και να πληρώσεις καινούρια κάρτα sim (βάσει ΕΕΤ) σύνολο 18 μηνες μετά χάνεις τον αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αυτό το πρόγραμμα που λέει Play now unlimited, για απεριόριστο steaming, ισχύει κι όταν μοιράζει τη σύνδεση το κινητό ως hotspot σε άλλες συσκευές;

 

Στάλθηκε από το SM-N935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση αν ξέρει κανείς. Η γυναίκα μου έχει πάει για μερικές μέρες στο εξωτερικό (Αυστρία). Έχει frog, κλειστά data, λεπτά προς όλους διαθέσιμα και όταν έφυγε είχε υπόλοιπο 2.01 ευρώ στη κάρτα. Παρακολουθώ τα υπόλοιπά της γιατί δε ξέρει πότε να βάζει τι, και βλέπω ότι κάθε μέρα κάπου χάνονται 0.10 ή 0.20 ευρώ και αυτη τη στιγμή κάποιες μέρες μετά έχει φτάσει στα 0.51 ευρώ (πιθανότατα κάποια στιγμή χρεώθηκε και 0.1 ευρώ κάποιες από τις μέρες γιατί 0.51 + 0.2 * Χ δε βγάζει 2.01 και λείπει ήδη 10 μέρες; - όποτε το κοιτάω πάντως είναι μείον 0.2 ευρώ γενικά). Τη ρώτησα αν έχει στείλει μηνύματα ή αν άνοιξε τα data και μου είπε όχι, μόνο τηλέφωνα έχει κάνει και όντως τα λεπτά προς όλους μειώνονται κανονικά. Έχεις κανείς άποψη τι χρέωση είναι αυτή 0.1 ή 0.2 ευρώ κάθε μέρα, τι μπορεί να είναι αφού δεν είναι μήνυμα;;; Edited by apagogeas
Link to comment
Share on other sites

Λογικά είναι data από κάποια εφαρμογή, και επειδή το my internet δεν λειτουργεί στο εξωτερικό για καρτοκινητα χρεώνεται

Εάν δεν έχεις διαθέσιμα ΜΒ από άλλο πρόγραμμα ή πακέτο για δωρεάν χρήση στην Ευρωπαϊκή Ένωση, τότε θα καταναλώσεις τα ΜΒ πέραν των παραπάνω ορίων με επιπλέον χρέωση 0,0074€/ΜΒ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αυτό το πρόγραμμα που λέει Play now unlimited, για απεριόριστο steaming, ισχύει κι όταν μοιράζει τη σύνδεση το κινητό ως hotspot σε άλλες συσκευές;

 

Στάλθηκε από το SM-N935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι δουλευει κανονικα με tethering.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά είναι data από κάποια εφαρμογή, και επειδή το my internet δεν λειτουργεί στο εξωτερικό για καρτοκινητα χρεώνεται

Εάν δεν έχεις διαθέσιμα ΜΒ από άλλο πρόγραμμα ή πακέτο για δωρεάν χρήση στην Ευρωπαϊκή Ένωση, τότε θα καταναλώσεις τα ΜΒ πέραν των παραπάνω ορίων με επιπλέον χρέωση 0,0074€/ΜΒ

 

Η πρώτη μου σκέψη ήταν αυτή αλλά λέει δεν έχει ανοίξει data καθόλου, το ξέρει αυτό τουλάχιστον. Είναι δυνατό εφαρμογές να καταναλώνουν data χωρίς να έχει ενεργοποιηθεί 2G/3G/4G; Τη ρώτησα να πάει να δει στο γράφημα data αν έχει καταγράψει τίποτα αλλά δε ξέρει πως να το δει και είναι τα καινούργια android που δε τα έχω δουλέψει να τη καθοδηγήσω. Υποτίθεται δεν είναι κατανάλωση από data εξού και η απορία μου αν υπάρχει κάτι άλλο με κατανάλωση 0.1 ή 0.2 ευρώ καθημερινά.

MI το έχω ενεργοποιήσει αλλά ξέρω δε δουλεύει εξω. ΜΒ δεν έχει σε πακέτο πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου σκέψη ήταν αυτή αλλά λέει δεν έχει ανοίξει data καθόλου, το ξέρει αυτό τουλάχιστον. Είναι δυνατό εφαρμογές να καταναλώνουν data χωρίς να έχει ενεργοποιηθεί 2G/3G/4G; Τη ρώτησα να πάει να δει στο γράφημα data αν έχει καταγράψει τίποτα αλλά δε ξέρει πως να το δει και είναι τα καινούργια android που δε τα έχω δουλέψει να τη καθοδηγήσω. Υποτίθεται δεν είναι κατανάλωση από data εξού και η απορία μου αν υπάρχει κάτι άλλο με κατανάλωση 0.1 ή 0.2 ευρώ καθημερινά.

MI το έχω ενεργοποιήσει αλλά ξέρω δε δουλεύει εξω. ΜΒ δεν έχει σε πακέτο πάντως.

 

Η λύση είναι απλή, παλιά και δοκιμασμένη. Βάζεις μία τελεία στο σημείο πρόσβασης στο internet και δεν συνδέεται ποτέ στο internet μέσω κινητού. Απλά και ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Νέος στο frog και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Πως γίνεται το rollover ; Έχω βάλει το πακέτο ομιλίας και πακέτο για δεδομένα. Αν στην λήξη του πακέτου ομιλίας αγοράσω νέο, θα πάρει παράταση το υπόλοιπο ομιλίας; Επίσης μαζί θα πάρουν παράταση και τα δεδομένα ή θα πρέπει να αγοράσω ξεχωριστό νέο πακέτο δεδομένων; Ίσως να έχει αναφερθεί προηγούμενος αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι πήρα κάρτα (κόσμο κάρτα) με φορητότητα από wind αμέσως χωρίς κανένα πρόβλημα.

Edited by koumbouni
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Νέος στο frog και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Πως γίνεται το rollover ; Έχω βάλει το πακέτο ομιλίας και πακέτο για δεδομένα. Αν στην λήξη του πακέτου ομιλίας αγοράσω νέο, θα πάρει παράταση το υπόλοιπο ομιλίας; Επίσης μαζί θα πάρουν παράταση και τα δεδομένα ή θα πρέπει να αγοράσω ξεχωριστό νέο πακέτο δεδομένων; Ίσως να έχει αναφερθεί προηγούμενος αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι πήρα κάρτα (κόσμο κάρτα) με φορητότητα από wind αμέσως χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Αν ενεργοποιήσεις τα λεπτά και τα δεδομένα πριν τη λήξη μεταφέρονται

Link to comment
Share on other sites

Αν αγοράσεις λεπτά ομιλίας μεταφέρονται τα λεπτά ομιλίας . Αν αγοράσεις Data μεταφέρονται τα Data.
Link to comment
Share on other sites

Οπότε η ανανέωση στα λεπτά ομιλίας δεν σημαίνει οτι συμπαρασύρει και τα δεδομένα. Θα πρέπει δηλαδή να ανανεώσω και τα δεδομένα.
Link to comment
Share on other sites

Οπότε η ανανέωση στα λεπτά ομιλίας δεν σημαίνει οτι συμπαρασύρει και τα δεδομένα. Θα πρέπει δηλαδή να ανανεώσω και τα δεδομένα.

 

Η ανανέωση των λεπτών πάει παραπίσω τα λεπτά

Η ανανέωση των πακέτων δεδομένων πάει παραπίσω τα δεδομένα

Είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου σκέψη ήταν αυτή αλλά λέει δεν έχει ανοίξει data καθόλου, το ξέρει αυτό τουλάχιστον. Είναι δυνατό εφαρμογές να καταναλώνουν data χωρίς να έχει ενεργοποιηθεί 2G/3G/4G; Τη ρώτησα να πάει να δει στο γράφημα data αν έχει καταγράψει τίποτα αλλά δε ξέρει πως να το δει και είναι τα καινούργια android που δε τα έχω δουλέψει να τη καθοδηγήσω. Υποτίθεται δεν είναι κατανάλωση από data εξού και η απορία μου αν υπάρχει κάτι άλλο με κατανάλωση 0.1 ή 0.2 ευρώ καθημερινά.

MI το έχω ενεργοποιήσει αλλά ξέρω δε δουλεύει εξω. ΜΒ δεν έχει σε πακέτο πάντως.

 

Ναι, όταν δεν έχω data ακόμη και κλειστά να είναι μου έρχεται μήνυμα κάποιες φορές ότι δεν έχω δωρεάν mb και να μπω στο my internet να ενεργοποιήσω πακέτο

Link to comment
Share on other sites

είναι σπαστικό κάθε μέρα μου έρχεται μήνυμα ότι δεν έχω δεδομένα! μας έχει πρήξει! αφού στην κάρτα της wind έχω τα δεδομένων έλεος!

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

είναι σπαστικό κάθε μετά μου έρχεται μήνυμα ότι δεν έχω δεδομένα! μας έχει πρήξει! αφού στην κάρτα της wind έχω τα δεδομένων έλεος!

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα ήταν πιο σπαστικό αν σε χρέωνε αντί να σου στέλνει μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει το πακέτο με 8gb

Προχθές ανανέωσα την κάρτα. Μ έδωσε δώρο 1.2gb

Συνεχίζει όμως να μου τρώει από το πακέτο των 8gb και τα 1.2 που λήγουν κιόλας πιο νωρίς τα αφήνει απείραχτα.

Δεν είναι ανούσιο αυτό;;

 

Κάποιος που να γνωρίζει πάνω σε αυτό;;

Edited by Tasos19s
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πιο συγκεκριμένα;;

 

Dr. Google (it): Voice Over IP

Calling methods, protocols κτλ.

 

Skype Viber WhatsApp

Αλλά και άλλα πολύ καλύτερα, (το παλιό voipbuster πχ) με λειτουργίες για μπανανανίες που ακόμα τα καρτέλ δεν τα κυνηγούν οι θεσμοί.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά, αυτό το πρόγραμμα που λέει Play now unlimited, για απεριόριστο steaming, ισχύει κι όταν μοιράζει τη σύνδεση το κινητό ως hotspot σε άλλες συσκευές;

 

Στάλθηκε από το SM-N935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν έχει και πολλούς τρόπους να καταλάβει από πού έρχεται το request. Τα κλασσικά browser I'd android app ταυτόχρονη χρήση δεν τα ελέγχει o ΟΤΕ προς το παρόν και για πολλά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Dr. Google (it): Voice Over IP

Calling methods, protocols κτλ.

 

Skype Viber WhatsApp

Αλλά και άλλα πολύ καλύτερα, (το παλιό voipbuster πχ) με λειτουργίες για μπανανανίες που ακόμα τα καρτέλ δεν τα κυνηγούν οι θεσμοί.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έχει και πολλούς τρόπους να καταλάβει από πού έρχεται το request. Τα κλασσικά browser I'd android app ταυτόχρονη χρήση δεν τα ελέγχει o ΟΤΕ προς το παρόν και για πολλά χρόνια.

 

Συγνώμη αλλά τα λες έτσι πολύ χύμα λες και όλοι γνωρίζουμε

Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τι εννοείς

 

Μιλάς για μονάδες πχ στο Viber? Να κανείς κλήσεις από εκεί;;

 

Ενώ λες για voip μετά λες ότι βάζεις και κάρτα κάθε 3 μήνες στο frog

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ειδικό θέμα για voip http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7859788#post7859788

προσωπικά χρησιμοποιώ callingcredit και telz

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ειδικό θέμα για voip http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7859788#post7859788

προσωπικά χρησιμοποιώ callingcredit και telz

 

Μάλιστα

Σιγά σιγά όλοι προς τα εκεί πρέπει να κινηθούμε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου σκέψη ήταν αυτή αλλά λέει δεν έχει ανοίξει data καθόλου, το ξέρει αυτό τουλάχιστον. Είναι δυνατό εφαρμογές να καταναλώνουν data χωρίς να έχει ενεργοποιηθεί 2G/3G/4G; Τη ρώτησα να πάει να δει στο γράφημα data αν έχει καταγράψει τίποτα αλλά δε ξέρει πως να το δει και είναι τα καινούργια android που δε τα έχω δουλέψει να τη καθοδηγήσω. Υποτίθεται δεν είναι κατανάλωση από data εξού και η απορία μου αν υπάρχει κάτι άλλο με κατανάλωση 0.1 ή 0.2 ευρώ καθημερινά.

MI το έχω ενεργοποιήσει αλλά ξέρω δε δουλεύει εξω. ΜΒ δεν έχει σε πακέτο πάντως.

 

 

 

Ναι και το τηλεφωνο θα χρησιμοποιησει δεδομενα στανταρ ακομα και κλειστα τα δεδομενα. Πανω απο ολα δεν πρεπει να αφηνεις ποτε εξυπνο κινητο χωρις δεδομενα αν δεν εχει συνεχη προσβαση σε wifi.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...