Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ Φρογκ χρησιμοποιώ, απλά ενημέρωσα για εναλλακτική, εαν τύχει να κοπεί το 4αρι του Φρογκ. Αναλογικά ιδια τιμη ειναι, αρκει να καταναλωνεις πανω απο 4 γιγα τον μήνα. Ευχομαι να μην αλλαξει κάτι, γιατί το σήμα της κοσμοτε ειναι κλάσεις ανώτερο απο της βονταφον, ειδικά στη Θεσσαλονίκη.

 

ΥΓ. Τί θα γινει με το app της κοσμοτε; 3η ημερα σημερα και δεν παιζει!

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάμε το βασικότερο, είναι καρτοκινητό και όχι καρτοίντερνετ!!!

Ε και; τα 10gb νυχτερινα που έδωσαν (ολα) τα δίκτυα καρτοίντερνετ είναι;

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτά τα πακέτα internet (GIGADAY, SK, 2+2, 4+4) όλων των εταιρειών απευθύνονται σε κάποιους σαν εμάς, που χρησιμοποιούμε το κινητό εκτός σπιτιού για χρήση απο facebook-instagram (εικόνες & video) μέχρι θέαση Youtube κτλ

Οι εξελίξεις στην τεχνολογία και η νέα γενιά που κάνει ΤΡΕΛΗ χρήση online έφερε αυτές τις αλλαγές, οι οποίες αντικαθιστούν σταδιακά το καρτοιντερνετ που σπάνια χρησιμοποιεί κανείς ή δεν συμφέρει κανένα λογικό άνθρωπο να δίνει 30 ευρώ για 10GB, κάτι τέτοια κουλά...

Επίσης με την διάδοση των Viber, Facetime, Messenger chat&voice έχει μεταφερθεί η επικοινωνία στο internet άρα χρειαζόμαστε περισσότερα GB και οχι 1ευρώ το ΜΒ!!

Προσωπικά θεωρώ κοροϊδία κάποιος να πληρώνει παχυλά συμβόλαια (άνω των 30 ευρώ) αν δεν μιλάει στο τηλέφωνο πολύ, που και πάλι υπάρχουν φθηνότερες λύσεις

Προσωπικά απο τα 17 ευρώ καρτοσυμβόλαιο, που δεν έδινε τίποτα σοβαρό για την χρήση που θέλω, το γύρισα σε CU και πήρα και μια κάρτα FROG για τα καλοκαιρινά ΣΚ και να φανταστείτε δεν παίρνω (ευτυχώς) όπως πολύς κόσμος 480 ευρώ :(

Αρα σιγά-σιγά όλοι πάμε ή ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να είμαστε σε καρτοκινητό, όμως επειδή πολλοί βαριούνται (πχ η γυναίκα μου) ή δεν ξέρουν να πατάνε paypal, ανανέωση, πακέτα ή είναι επαγγελματίες με το κινητό στο αυτί λόγω δουλειάς, πληρώνουν "τσάμπα" χρήμα και οι εταιρείες μαζεύουν χρήμα το οποίο επενδύουν - σε μικρό ποσοστό - σε εμάς με τις κάρτες...

Εμείς με την σειρά μας απλά παρακαλούμε κάθε μέρα να μην κάνουν ΚΑΙ στο internet καρτέλ, τα κόψουν ΟΛΟΙ μαχαίρι και αρχίζουν να χρεώνουν βαπορίσια τα ΜΒ ξανά !!

Link to comment
Share on other sites

Ε μα γι'αυτό λέω είναι σχεδον απίθανο να κόψουν τα 4gb... ιδίως μάλιστα όσο δεν δίνουν στο Frog το afterdark είναι έως και σχεδόν βέβαιο ότι δεν θα κοπεί το 4gb πακέτο.

Προσωπικά θεωρώ κοροϊδία κάποιος να πληρώνει παχυλά συμβόλαια (άνω των 30 ευρώ) αν δεν μιλάει στο τηλέφωνο πολύ, που και πάλι υπάρχουν φθηνότερες λύσεις

Προσωπικά απο τα 17 ευρώ καρτοσυμβόλαιο, που δεν έδινε τίποτα σοβαρό για την χρήση που θέλω, το γύρισα σε CU και πήρα και μια κάρτα FROG για τα καλοκαιρινά ΣΚ και να φανταστείτε δεν παίρνω (ευτυχώς) όπως πολύς κόσμος 480 ευρώ :(

Αρα σιγά-σιγά όλοι πάμε ή ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να είμαστε σε καρτοκινητό, όμως επειδή πολλοί βαριούνται (πχ η γυναίκα μου) ή δεν ξέρουν να πατάνε paypal, ανανέωση, πακέτα ή είναι επαγγελματίες με το κινητό στο αυτί λόγω δουλειάς, πληρώνουν "τσάμπα" χρήμα και οι εταιρείες μαζεύουν χρήμα το οποίο επενδύουν - σε μικρό ποσοστό - σε εμάς με τις κάρτες...

Η αγορά κινητής εδω είναι στρεβλή. Είναι μια αγορά που το ποσοστό των καρτοκινητων αντιπροσωπεύει το ~73-85%(αναλογως το δικτυο) επί του συνόλου των ενεργών sim. Με μάλιστα ακριβά συμβόλαια με λιγότερες παροχές από τα φθηνοτερα καρτοκινητα, ιδίως στο low & mid usage. Και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες τα καρτοκινητά δίνουν τα ίδια ή και περισσότερα με εδω, μονάχα που εκεί τα συμβόλαια εξακολουθούν να δίνουν και περισσότερα και φθηνότερα. Αυτη εξάλλου θα έπρεπε να ειναι και η διακριτή διαφοροποίηση μεταξυ συμβολαιων και καρτοκινητών, αλλά εδω ειναι ακριβώς το αντίθετο.., είναι στρεβλή η αγορά κινητής εδω. Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά είναι όταν είσαι με συμβόλαιο βαράς και εσύ παλαμάκια στο συρτάκι,όταν είσαι καρτοκινητό μόνο χορεύεις στο ρυθμό που θα βάζει η κάθε εταιρεία!! :) :)

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο θα κρατήσει η προσφορά είναι και θέμα στο πόσοι την ενεργοποιούν και πόσοι τα καταναλώνουν σε ένα μήνα τα 4GB.

Γιατί λογικά αν έχει μεγάλη ζήτηση η προσφορά και όλοι καταναλώνουν τα 4GB στάνταρ θα κοπεί, γιατί δεν θα τους συμφέρει.

Μη ξεχνάμε ότι δεν διαφημίζεται πουθενά και μόνο οι ψαγμένοι μέσα από το myphone το γνωρίζουμε.

 

Δεν είναι και τόσο κρυφή προσφορά, στη σελίδα του frog στο facebook το διαφημίζει ανά 15 ημέρες ή ανά μήνα συνήθως, κατά συνέπεια είναι γνωστό πακέτο.

 

Γενικά όταν έρχεται ενημερωτικό sms για το πακέτο με τα 4gb πάντα αναφέρει μια ημερομηνία λήξης, συνήθως τον επόμενο μήνα από την στιγμή που λαμβάνουμε την ενημέρωση. Είναι τυπικό και συμβαίνει πάνω από ένα χρόνο που είναι διαθέσιμο το πακέτο. Δηλαδή κάθε φορά αναφέρει πως τον επόμενο μήνα λήγει η προσφορά αλλά ποτέ (και ευτυχώς) δεν λήγει η προσφορά :) .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όταν έρχεται ενημερωτικό sms για το πακέτο με τα 4gb πάντα αναφέρει μια ημερομηνία λήξης, συνήθως τον επόμενο μήνα από την στιγμή που λαμβάνουμε την ενημέρωση. .

 

Ακριβως, εμενα μου εχει έρθει τουλαχιστον άλλη μια φορα τέτοιο sms (νομιζω τον Οκτωβριο '16), ενω τώρα ήρθε σε άλλους.. αλλά σε εμένα δεν ήρθε.

Απο τις εικασίες κάποιων προκλήθηκε τοση ανησυχια και θεωριες συνωμοσίας....

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε αν βάλω πριν τη λήξη του πακέτου με τα 4gb απλά ανανέωση με 10ε απο κάρτα που δίνει δώρο το 1gb και τα 120 προς όλους, μεταφέρονται κανονικά τα άλλα Gb που έχω η πρέπει να ενεργοποιηθεί εκ νέου το πακέτο με τα 4Gb που ήδη έχω 3Gb που έχω καβάντζα;
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε αν βάλω πριν τη λήξη του πακέτου με τα 4gb απλά ανανέωση με 10ε απο κάρτα που δίνει δώρο το 1gb και τα 120 προς όλους, μεταφέρονται κανονικά τα άλλα Gb που έχω η πρέπει να ενεργοποιηθεί εκ νέου το πακέτο με τα 4Gb που ήδη έχω 3Gb που έχω καβάντζα;

 

νομιζω πως θα στα μεταφερει, αλλα επειδη ειμαι "παλιος" frog ας απαντησει για απόλυτη σιγουριά κάποιος "νεότερος".

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε αν βάλω πριν τη λήξη του πακέτου με τα 4gb απλά ανανέωση με 10ε απο κάρτα που δίνει δώρο το 1gb και τα 120 προς όλους, μεταφέρονται κανονικά τα άλλα Gb που έχω η πρέπει να ενεργοποιηθεί εκ νέου το πακέτο με τα 4Gb που ήδη έχω 3Gb που έχω καβάντζα;

Είχα 2.3gb από το πακέτο τον 4gb έβαλα απλά μια 5αρα από κατάστημα (η 2η ανανέωση που κάνω έχω το φρογκ 2ο μήνα τώρα) και μου έδωσε 1gb που προσθεθηκε μαζί με τα 2.3 για ένα ακόμα μήνα!

 

Στάλθηκε από το SM-N7505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως θα στα μεταφερει, αλλα επειδη ειμαι "παλιος" frog ας απαντησει για απόλυτη σιγουριά κάποιος "νεότερος".

 

Γνωρίζουμε αν βάλω πριν τη λήξη του πακέτου με τα 4gb απλά ανανέωση με 10ε απο κάρτα που δίνει δώρο το 1gb και τα 120 προς όλους, μεταφέρονται κανονικά τα άλλα Gb που έχω η πρέπει να ενεργοποιηθεί εκ νέου το πακέτο με τα 4Gb που ήδη έχω 3Gb που έχω καβάντζα;

Όχι, πρέπει να ενεργοποιήσεις εκ νεου..

Απλα θα φαγωθεί πρώτα το 1gb και μετά θα αφαιρεί απο τα 4gb..

Τα διάφορα δώρα,δεν ανανεώνουν τα πληρωτέα με λίγα λόγια, απλά "τρώγονται" πρωτα..

Link to comment
Share on other sites

Όχι, πρέπει να ενεργοποιήσεις εκ νεου..

Απλα θα φαγωθεί πρώτα το 1gb και μετά θα αφαιρεί απο τα 4gb..

Τα διάφορα δώρα,δεν ανανεώνουν τα πληρωτέα με λίγα λόγια, απλά "τρώγονται" πρωτα..

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κανείς την εφαρμογή mycosmote; Μου δειχνει όλα τα υπόλοιπα αλλά όχι τα λεπτά προς Φρογκ (ενώ δείχνει τα sms προς Φρογκ
Link to comment
Share on other sites

Ναι γνωστο θεμα.

 

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πόσο δύσκολο είναι δηλαδή; Εδώ και πολύ καιρό οι Βοντα και Wind έχουν σουπερ εφαρμογές!

Link to comment
Share on other sites

εδω δεν μας παιζει καν η εφαρμογη, ο αλλος ζηταει λεπτα προς frog :D

μπειτε να δειτε στο playstore τι καντηλι πεφτει:

https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.cosmote.myaccount.widget

 

εντωμεταξυ ειχαν θεματα αυτοι με τα accounts απο παλια,

σε ενα θεμα δικο μου π.χ. εκαναν 1-2 μηνες να το φτιαξουν,

μετα απο πολλα τηλεφωνα κλπ,

τι πηγαν και τα πειραξαν;

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κανείς την εφαρμογή mycosmote; Μου δειχνει όλα τα υπόλοιπα αλλά όχι τα λεπτά προς Φρογκ (ενώ δείχνει τα sms προς Φρογκ

 

Το ίδιο κι εμενα

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε αν βάλω πριν τη λήξη του πακέτου με τα 4gb απλά ανανέωση με 10ε απο κάρτα που δίνει δώρο το 1gb και τα 120 προς όλους, μεταφέρονται κανονικά τα άλλα Gb που έχω η πρέπει να ενεργοποιηθεί εκ νέου το πακέτο με τα 4Gb που ήδη έχω 3Gb που έχω καβάντζα;

Πόσο καιρό έχεις frog;

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Παίζει κανένα δωράκι/προσφορά 3ημερου για εμάς τους frog?

εως τωρα δεν εχει ανακοινωθει τιποτα για τα καρτοκινητά. Αν ειναι να βγει κατι, ίσως αυριο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...