Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά έχω θεμα με το Frog Και το Day Pass.

Με εχει χρεωσει μεσα στον Ιουνιο 3 φορές χωρις κανενα λόγο(κλειστά δεδομένα + wifi ενεργο),σε ακυρες ωρες πχ 3 το βραδυ και ακρη με τη τεχνική υποστηριξη δε βρίσκεται.

Πηρα και αναλυτική.

Την πρώτη φορά η κίνηση ηταν 504 ολοκληρα Byte.

Την δευτερη φορά στην αναλυτική δεν εμφανίζεται καμία κίνησηκαι η απάντηση τους ειναι κορυφαία. "η συσκευή σας προσπάθησε να συνδεθεί σε χρεώσιμο προορισμό χωρίς όμως να γίνει κατανάλωση όγκου δεδομένων".

Οτι να ναι πραγματικά. Η συσκευή είναι LG OPTIMUS G ,stock rom, χωρις κανενα πειραγμα.

Καλό οικονομικό το Frog αλλά το να σε χρεώνουν Day Pass με κλειστα τα δεδομενα και αποδεδειγμενα χωρις καταναλωση ογκου δεδομενων,ειναι κάπως,οταν δεν υπάρχει και μόνιμη απενεργοποίηση του Day Pass, και έχουν φάει και πρόστιμο παλιότερα για τη συγκεκριμένη υπηρεσία..

Edited by baskon
Link to comment
Share on other sites

αν διαγραψεις τις ρυθμίσεις ίντερνετ το τηλέφωνο δεν μπορεί να συνδεθεί και να θέλει

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά Συνηθως Ιντερνετ εχω πακετο. Με το που εληξε με χρεωσε και δεν εβαλα πακετο γιατι κοιταγα να δω τι γινεται..

Οπότε δε παιζει απλά να διαγράψω τις ρυθμίσεις,γιατί οταν χρειαστώ ιντερνετ κ βαλω πακέτο τι θα κανω; Θα ψαχνω ρυθμίσεις;...

 

Το θεμα είναι γιατι σε χρεώνουν χωρίς να εχεις συνδεθει,με κλειστά τα δεδομένα,και με μηδενική κατανάλωση....(ξαναλέω 0 Byte την δευτερη φορά). Δεν εχεις δυνατότητα για μόνιμη απενεργοποίηση Day Pass, Και φυσικά με την υποστήριξη δε βρίσκεις ακρη ποτέ..

Edited by baskon
Link to comment
Share on other sites

Το Day Pass μπορεις να παρεις τηλ και να το απενεργοποιησεις σαν υπηρεσια. Το θεμα ειναι αν επηρεαζεται και το ιντερνετ απο αυτο. Μπορει και οχι. Δηλαδη να δουλευει κανονικα το ιντερνετ οταν θα ενεργοποιησεις πακετο. Παρε ενα τηλ να ρωτησεις.

 

Αν το frog σου προερχεται απο κοσμοκαρτα μπορεις να κανεις λογαριασμο στο cosmote.gr και να το ενεργοποιησεις/απενεργοποιησεις μονος σου.

Link to comment
Share on other sites

Το Day Pass το είχα απενεργοποιήσει παλιότερα με SMS. Δε θυμάμαι τι είχα στείλει, αλλά δούλεψε. Με μια αναζήτηση θα το βρει εύκολα όποιος ενδιαφέρεται. Είναι όντως μεγάλη πληγή. Αλλά με κλειστά τα δεδομένα, ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα χρέωσης. Απλά μια φορά που μου τελείωσε το πακέτο, την πάτησα ;)
Link to comment
Share on other sites

Το Day Pass οντως απενεργοποιειτε με sms ,αλλά οχι μονιμα. Το ειχα απενεργοποιησει.

Με το που βάλει καποιος πακετο ιντερνετ με Mb , με τη λήξη αυτόματα ενεργοποιείτε το day pass .

Φυσικά αυτό δεν αναγράφετε πουθενα... και στο λενε αφου χρεωθεις..

Το ειπα και πιο πριν οτι αναμεσα στα πραγματα που με εκνευρισαν ειναι η μη δυνατότητα για μονιμη απενεργοποιηση Day Pass....

Αν υπήρχε μονιμη απενεργοποιηση το θεμα εληγε εκει..

Αλλα το ενεργοποιουν αυθαιρετα ενω εχεις στειλει το sms απενεργοποιησης, και μετά σε χρεώνουν και με μηδενική κίνηση...

Και εγω την εχω πατησει οταν τελειωσαν τα Mb+ ειχα στειλει το μυνημα για απενεργοποιηση day pass . Δε με πειραξε καθολου όμως.Εγω την εκανα τη βλακεια και χρεωθηκα 15 ευρω.

Τωρα χρεωθηκα 3 ευρω αλλά με κλειστά τα δεδομένα, και ενω ειχα απενεργοποιησει το day pass-το ενεργοποιουν χωρις να αναγραφετε κάπου......και φυσικά τα έχω πάρει ;)

Edited by baskon
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον το παραπανω.

 

Εγω εχω να μεταφερω τωρα ενα αλλο προσφατο περιστατικο. Γνωστη μου η οποια ειχε whats'up και ενεργοποιημενο το roaming, αφου εκανε κατα καιρους ταξιδια στο εξωτερικο, το μετετρεψε σε frog και οταν μετεπειτα ξαναβγηκε εκτος Ελλαδας....εμεινε χωρις τηλεφωνο!!!

 

Ψαχνομασταν να δουμε τι φταιει, μεχρι που κατεληξα οτι φταιει η frog και οχι το κινητο. Εκανα κληση στην εξυπηρετηση πελατων και μου λενε οτι το roaming ειναι απενεργοποιημενο ενω δεν το ειχε απενεργοποιησει η φιλη μου! Φυσικα για να το ενεργοποιησουν ηθελαν κληση απο την ιδια η οποια ομως δεν ειχε τηλεφωνο αφου δεν ειχε σημα! :wacko:

 

Αφου τα ακουσανε οσο πιο ευγενικα μπορουσα, παει η μια κοπελα να ριξει την ευθυνη στον συνδρομητη που δεν πηρε τηλεφωνο λεει πριν το ταξιδι να ρωτησει αν ειναι ενεργο το roaming του, ασχετα αν ειχε κανει τοσα ταξιδια στο εξωτερικο προηγουμενως με το whats'up. Να υπενθυμισω εδω οτι για την αλλαγη καρτοκινητου απο whatsup/cosmokarta σε frog δεν αλλαζεις ουτε sim. Ενα μηνυμα στελνεις και αλλαζει αμεσα.

 

Πιθανοτατα διακοπηκε το roaming με την αλλαγη σε frog αλλα δεν ειχε γινει καμια ενημερωση του πελατη για κατι τετοιο. Να εισαι τωρα στο εξωτερικο και να μεινεις ξεκρεμαστος χωρις τηλεφωνο. :mad:

 

Εντωμεταξυ εγω που ειμαι απο cosmokarta σε frog εχω ενεργο το roaming χωρις να κανω κατι.

 

Με τα πολλα της εδωσα ενα voip και την πηραν τηλεφωνο να πιστοπποιησουν οτι ειναι αυτη και το ενεργοποιησαν. Το θεμα ειναι ομως αν ηταν ενας/μια μεγαλος σε ηλικια, τι θα γινοταν εκει; Ποιος θα ηταν υπευθυνος αν παθαινε κατι ο ανθρωπος και δεν μπορουσε να μιλησει στο τηλ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ενεργοποιήσω το πακέτο με τα 500mb και μετά από μερικές μέρες βάλω κάρτα 10€ και πάρω επιπλέον 500mb δώρο, με ποια σειρά καταναλώνονται τα megabytes?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ενεργοποιήσω το πακέτο με τα 500mb και μετά από μερικές μέρες βάλω κάρτα 10€ και πάρω επιπλέον 500mb δώρο, με ποια σειρά καταναλώνονται τα megabytes?

 

Αυτά που λήγουν πρώτα, καταναλώνονται πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λήγουν πρώτα, καταναλώνονται πρώτα.

 

Ωραία, γιατί νόμιζα ότι καταναλώνεται πρώτα το "δώρο"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ενεργοποιήσω το πακέτο με τα 500mb και μετά από μερικές μέρες βάλω κάρτα 10€ και πάρω επιπλέον 500mb δώρο, με ποια σειρά καταναλώνονται τα megabytes?

 

Νομίζω ενσωματώνονται όλα μαζί και λήγουν στην ημερομηνία που πήρες τα τελευταία ΜΒ είτε από ανανέωση ή από πακέτο!!

1) Nokia 3330, 2) Nokia 6600, 3) Nokia N81, 4) Nokia C6-01, 5) Samsung Galaxy S5 Neo, 6) Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ενσωματώνονται όλα μαζί και λήγουν στην ημερομηνία που πήρες τα τελευταία ΜΒ είτε από ανανέωση ή από πακέτο!!

 

Αυτό ακούγεται ακόμα καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ όποιον γνωρίζει να με ενημερώσει με ποιους τρόπους μπορώ να κάνω ανανέωση 5 ευρώ σε FROG (τώρα που πλέον τα περίπτερα δεν πωλούν κάρτες των 5 ευρώ).

Γνωρίζω ότι μπορώ να το κάνω στα καταστήματα Γερμανός. (Όντως; )

Υπάρχει η δυνατότητα να το κάνω online; Με πιστωτική ή χρεωστική ή paypal ή ότι χρειάζεται.

εδιτ:

Σήμερα, 2/7/14, το σάιτ του Frog δεν έχει ενημερωθεί και αναφέρει ακόμα όλες τις πληροφορίες για κάρτες 5 ευρώ. Επίσης, λέει ότι η διάρκεια ισχύος του χρόνου ομιλίας είναι 12 μήνες. Δεν άλλαξε σε 6 μήνες για το φρογκ ή απλώς δεν έχουν ασχοληθεί να αλλάξουν την σελίδα τους;

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ όποιον γνωρίζει να με ενημερώσει με ποιους τρόπους μπορώ να κάνω ανανέωση 5 ευρώ σε FROG (τώρα που πλέον τα περίπτερα δεν πωλούν κάρτες των 5 ευρώ).

Γνωρίζω ότι μπορώ να το κάνω στα καταστήματα Γερμανός. (Όντως; )

Υπάρχει η δυνατότητα να το κάνω online; Με πιστωτική ή χρεωστική ή paypal ή ότι χρειάζεται.

εδιτ:

Σήμερα, 2/7/14, το σάιτ του Frog δεν έχει ενημερωθεί και αναφέρει ακόμα όλες τις πληροφορίες για κάρτες 5 ευρώ. Επίσης, λέει ότι η διάρκεια ισχύος του χρόνου ομιλίας είναι 12 μήνες. Δεν άλλαξε σε 6 μήνες για το φρογκ ή απλώς δεν έχουν ασχοληθεί να αλλάξουν την σελίδα τους;

Μπορεις από οποιονδήποτε online λογαριασμό COSMOTE να μπεις και να κάνεις online ανανέωση σε όποιον αριθμό cosmote (δηλαδή και FROG ) θέλεις .

Με ΠΜ σου στέλνω πληροφορία για το που θα βρείς σίγουρα κάρτα 5 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις από οποιονδήποτε online λογαριασμό COSMOTE να μπεις και να κάνεις online ανανέωση σε όποιον αριθμό cosmote (δηλαδή και FROG ) θέλεις .

Με ΠΜ σου στέλνω πληροφορία για το που θα βρείς σίγουρα κάρτα 5 ευρώ.

 

Βασίλειε, από το mycosmote συμβαίνει το εξής με τους αριθμούς φρογκ: 1) προσωπικά δεν δέχεται τον αριθμό μου για να τον εγγράψω και από την εξυπηρέτηση μου είπαν ότι αριθμοί φρογκ δεν εγγράφονται, 2) στον δικό μου αριθμό φρογκ που ήταν παλιά κοσμοκάρτα, τον δέχεται κανονικά στην ανανέωση χρόνου ομιλίας. Αριθμό φίλου που ήταν πάντα φρογκ, όταν τον πληκτρολογώ για ανανέωση, βγάζει μήνυμα ότι ο αριθμός δεν είναι κοσμοτέ. Οπότε καταλήγω στο συμπέρασμα ότι τα φρογκ δεν τα δέχεται στο mycosmote για ανανέωση. Αντίθετα τα φρογκ που παλιά ήταν cosmokarta ή whatsup και μετά έγιναν φρογκ, αυτά τα δέχεται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλειε, από το mycosmote συμβαίνει το εξής με τους αριθμούς φρογκ: 1) προσωπικά δεν δέχεται τον αριθμό μου για να τον εγγράψω και από την εξυπηρέτηση μου είπαν ότι αριθμοί φρογκ δεν εγγράφονται, 2) στον δικό μου αριθμό φρογκ που ήταν παλιά κοσμοκάρτα, τον δέχεται κανονικά στην ανανέωση χρόνου ομιλίας. Αριθμό φίλου που ήταν πάντα φρογκ, όταν τον πληκτρολογώ για ανανέωση, βγάζει μήνυμα ότι ο αριθμός δεν είναι κοσμοτέ. Οπότε καταλήγω στο συμπέρασμα ότι τα φρογκ δεν τα δέχεται στο mycosmote για ανανέωση. Αντίθετα τα φρογκ που παλιά ήταν cosmokarta ή whatsup και μετά έγιναν φρογκ, αυτά τα δέχεται κανονικά.

 

Επειδη το ειχα σχολιασει παλιοτερα αυτο, το cosmote δεχεται μονο cosmokarta για εγγραφη. Οχι whatsup. Στο θεμα του frog δεχεται μονο αυτα που ηταν παλιοτερα cosmokarta. Αυτα που ηταν whatsup και εγιναν frog δεν τα δεχεται.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι τόνισα αλλά δεν έγινε κατανοητό ότι Μπορεις από οποιονδήποτε online λογαριασμό COSMOTE να μπεις και να κάνεις online ανανέωση σε όποιον αριθμό cosmote (δηλαδή και FROG ) θέλεις .

Από οποιονδήποτε . Όχι από τον ίδιο .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν υπάρχουν πλέον κάρτες των 5€;

Τα διάφορα μηχανήματα που έχουν ψιλικατζίδικα, σουπερμάρκετ κλπ που σου εκτύπωναν τον κωδικό, δεν βγάζουν ακόμα χρόνο των 5€;

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι τόνισα αλλά δεν έγινε κατανοητό ότι Μπορεις από οποιονδήποτε online λογαριασμό COSMOTE να μπεις και να κάνεις online ανανέωση σε όποιον αριθμό cosmote (δηλαδή και FROG ) θέλεις .

Από οποιονδήποτε . Όχι από τον ίδιο .

 

Ετσι ομως μηπως χανεις το δωρο που δινουν με τα 5€ καρτα; Γιατι στο " Δωρεαν χρονο ομιλιας προς FROG" αναφερει οτι :

 

Η συγκεκριμένη προσφορά ισχύει για ανανεώσεις με κάρτες frog και cosmote όλων των αξιών καθώς και για ανανεώσεις μέσω καταστημάτων.

 

Δηλαδή δεν υπάρχουν πλέον κάρτες των 5€;

Τα διάφορα μηχανήματα που έχουν ψιλικατζίδικα, σουπερμάρκετ κλπ που σου εκτύπωναν τον κωδικό, δεν βγάζουν ακόμα χρόνο των 5€;

 

Αν ειναι απο αυτους που το εκτυπωνουν, οχι πλεον δεν μπορουν. Πηραν εντολη να μην βγαζουν. Πηγα και εγω πριν λιγο να κοιταξω. Μονο οποιος εχει τις καρτες των 5€.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι τόνισα αλλά δεν έγινε κατανοητό ότι Μπορεις από οποιονδήποτε online λογαριασμό COSMOTE να μπεις και να κάνεις online ανανέωση σε όποιον αριθμό cosmote (δηλαδή και FROG ) θέλεις .

Από οποιονδήποτε . Όχι από τον ίδιο .

 

Ναι για την εγγραφή το είδα. Δεν διαφώνησα, απλά το έγραψα κι εγώ. Για την online ανανέωση όμως διαφωνώ. Στη δικιά μου περίπτωση, δεν δέχεται αριθμούς φρογκ. Μόνο αν ήταν παλιά κοσμοκάρτα ή whatsup και μετατράπηκε σε φρογκ το δέχεται. Αλλιώς μου βγάζει μήνυμα ότι ο αριθμός δεν είναι κοσμοτέ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν υπάρχουν πλέον κάρτες των 5€;

Τα διάφορα μηχανήματα που έχουν ψιλικατζίδικα, σουπερμάρκετ κλπ που σου εκτύπωναν τον κωδικό, δεν βγάζουν ακόμα χρόνο των 5€;

 

Οχι δεν βγάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν υπάρχουν πλέον κάρτες των 5€;

Τα διάφορα μηχανήματα που έχουν ψιλικατζίδικα, σουπερμάρκετ κλπ που σου εκτύπωναν τον κωδικό, δεν βγάζουν ακόμα χρόνο των 5€;

 

Αν ειναι απο αυτους που το εκτυπωνουν, οχι πλεον δεν μπορουν. Πηραν εντολη να μην βγαζουν. Πηγα και εγω πριν λιγο να κοιταξω. Μονο οποιος εχει τις καρτες των 5€.

 

Εγώ την Κυριακή προμηθεύτηκα από περίπτερο 2 κάρτες cosmote των 5€ που μου εκτύπωσαν από μηχάνημα εκείνη την στιγμή.;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την Κυριακή προμηθεύτηκα από περίπτερο 2 κάρτες cosmote των 5€ που μου εκτύπωσαν από μηχάνημα εκείνη την στιγμή.;)

 

Εγω την τρίτη 1 Ιούλη πήγα στο μινι μαρκετ της γειτονιάς μου και επειδή η γιαγιά εκεί δεν ξέρει το μηχάνημα εκδίδω τις κάρτες μόνος μου.

ΔΕΝ υπήρχε επιλογή 5€.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...